A CTIE TEGEN BBN ERE-LIDMAA TSCHAP FC TWENTE MAAKTE BIJ LAS PALMAS BENAUWD SLOT DOOR Nico Rijnders Vitoria Setubal speelde in ziekenhuis Inter uit UEFA-toernooi Toto 20: geen eerste prijs BOND GAF PANATHINAIKOS TOE ro id- me :h- er- 16- me id- jk- re- ek. mt •il- en Spanjaarden waren dicht bij verlenging 612e Meijerink masseur Een bank die „safe” is DECEMBER 1972 Twijfels Gevaarlijk Staatsloterij s.ooo, Ongerustheid NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Budobond laat Geesink hard vallen >er THEO KLEIN ADVERTENTIE E Jeuring (9) op weg naar het Spaanse doel. Links Hernandez, rechts Tonono. 13 december 1972 derde klasse 000510’ 000510’ 064717 064717 zoor met lans >au- cer- ette s is van Een extra prijs van 500.000,— is gevallen in de serie R op het nummer: en een troostprijs van f 5.000,op nummer van elk van de andere series. 028634 005392 066961* 057127 026940’ 093592 065989 038349* 033574 De Griekse voetbalbond maakte name lijk bekend dat in de toekomst door optreden van Geesink, die de laatste weken via interviews in het Utrechtsch Nieuw blad felle aanvallen deed op het gevoerde BBN-beleid. loting zal worden beslist welke scheids rechters de ontmoetingen in de hoogste klasse zullen leiden. Geesink werd ontslagen. Luiten somt de belangrijkste op: „Geesink had van ons gedaan gekregen dat hij voor de wereld kampioenschappen een maand naar Ja pan mocht. Hij had daar reeds bindende afspraken voor filmopnamen, vertelde hij. In werkelijkheid bleef hij echter tweeënhalve maand weg, omdat hij van uit Japan direct doorreisde naar Canada. Op de laatste dag van het trainingskamp in Well kwam hij pas terug.” 15 er- De nt- ren ime üdt an- aar !1 0 40’ 61 73 41 49 918 565 310* 4102 200, 400, 1.000, ■o- Liverpool plaatste zich ten koste van BFC Dynamo Oost Berlijn- De Britten wonnen op eigen terrein met 3-1. Bij de Tottenham Hotspur kwam ondanks een nederlaag in Belgrado tegen Rode Ster een ronde verder. De Engelsen verloren in de Joegoslavische hoofdstad met 0-1 door een doelpunt van Lazare- vic in de 48e minuut. Op eigen terrein hadden de Spurs echter met 2-0 gewon nen- Ruim 75.000 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. Dynamo schakelde in Dresden FC Porto uit door een zege van 1-0. Richter scoorde het beslissende doelpunt in de 75e minuut. Dynamo Dresden zegevierde twee weken geleden in Oporto met 2-1. MILAAN. De grootste verrassing in het UEFA cup-toernooi speelde zich af in Italië waar Inter Milaatn voor de kwart finales gewipt werd door Vitoria Setubal uit Portugal. Die onderlinge afspraak om elkaar te ontzien in de kritieken kwam vorig jaar na de wereldkampioenschappen in Lud wigshafen tot stand. Luiten weer: „Er was tijdens en voor die titelstrijd zoveel gebeurd dat Geesink voor ons en voor de leden van de kernploeg als trainer niet langer acceptabel was. Wij hebben hem toen de keus gelaten: of een eer volle aftocht met als officiële verklaring naar bulten dat hij het wegens zijn drukke werkzaamheden in het buiten land en op de Academie voor Lichame lijke Opvoeding niet meer kon bolwer ken, of een onderzoek van ons naar de juridische gronden om hem te ontslaan. Eén ding stond voor ons echter vast. Aanblijven kon hij niet.” (Van onze sportredactie) DEN HAAG De toch al niet beste relatie tussen oud-Olympisch kampioen Anton Geesink en de Budo Bond Neder land is sinds gisteravond onherstelbaar verminkt. In de hoofdbestuursvergade ring van morgenavond zal een voorstel van bestuurslid Schilder ter tafel komen, waarin wordt aangedrongen op onmid dellijke schorsing van de Utrechtse ju doka, terwijl er in het district Zuid- Holland wordt gewerkt een een voorstel om Anton Geesink tijdens de tussentijd se algemene ledenvergadering (in febru ari) zijn erelidmaatschap van de bond, dat hem wegens zijn enorme verdiensten werd verleend, te ontnemen. rust stonden zij met 2-1 voor. In de eerste ontmoeting werd niet gescoord. Er waren 30.000 toeschouwers. Voor de doelpunten zorgden: Liverpool: Boersma, Heighway en Toshack. Dynamo: Netz. Welsiswaar verloren de Portugezen de tweede wedstrijd tegen Internazionale, die in dichte mist voor slechts 10.000 toeschouwers in het San Sirostadion werd gespeeld, met 0-1 door een doel punt van Roberto Boninsegna, maar doordat zij de eerste wedstrijd op eigen veld met 2-0 hadden gewonnen was voor hen de weg vrij naar de kwart-finales. Het vorige seizoen bereikte Inter, zoals bekend, de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen, waarin het door Ajax werd versla gen. In de Westduitse ontmoeting Borussia MönchengladbachFC Köln toonden de Borussen zich ditmaal oppermachtig. De eerste ontmoeting eindigde zonder dat er werd gescoord. Woensdagavond won de ploeg uit Mönchengladbach op eigen ter rein voor slechts 15-000 toeschouwers met 5-0. Bij de rust was de stand 2-0. 1 FC Köln speelde zonder zijn geblesseer de aanvoerder Wolfgang Óverath. Voor de doelpunten zorgden Kulik (6e min.), Vogts (35e min.), Jensen (64e en 79e min.) en Rupp (66e min.)- Pas toen Pahlplatz in de 59e minuut vervangen was door Huve en FC Twen te naar een nieuwe opstelling liep te zoeken werd Las Palmas weer gevaar lijk. FC Twente moest terug om de talrijke aanvallen het hoofd te kunnen bieden. De verdediging kon daarbij niet verzuimen hard in te grijpen. Eerst liet Miguel Angel zich nog vergeefs vallen om een strafschop te forceren, na een onschuldige tussenkomst van Huve. Kort daarop moest de uitstekend leidende Britse scheidsrechter-Jack Taylor de bal wel op de stip leggen. Over het ongeoor loofd ten val brengen van Soto door Willy van de Kerkhof kon inderdaad geen twijfel bestaan. Kohn dan ook: „Het was een zuivere strafschop.” Ger man sloeg genadeloos toe: 2-0. Maar Huve redde de situatie in de voorlaatste minuut: 2-1. spreken (daarvoor moet het voltallige hoofdbestuur bijeenkomen, wat morgen gebeurt), voldoende om het gentlemens agreement, dat tussen de bond en de Utrechtse judoleraar bestond, op te zeg gen. Secretaris Luiten verklaarde gisteren op een persconferentie: „Wij zijn erg verontwaardigd over de manier waarop Geesink deze gebeurtenissen heeft aan gegrepen om het hele Nederlandse judo in discrediet te brengen. Met name de kritiek op de resultaten van de Neder landse ploeg (zijn beweringen in ver band met de dood van de jonge judoka werden reeds weerlegd, omdat uit sectie bleek dat de jongen niet aan een judo- handeling was bezweken, red.) heeft ons er toe doen besluiten dat ook wij ons niet meer behoefden te onthouden van kritiek.” Attentie: op de met een gemerkte nummers zijn ook nog lagere prijzen gevallen. Komen beide voorstellen erdoor, wat gezien de anti-Geesinkstemming in de organisatie zeer wel mogelijk is, dan is de eens zo grote kampioen, wat de Budobond betreft volledig ontluisterd, Deze ingrijpende maatregelen (voor zo ver bekend kwam het in Nederland nog niet voor dat een sportbond zijn erelid schorste, laat staan zijn erelidmaatschap afnam) zijn het gevolg van het laakbaar Duitse ploeg benutte alle vijf penalties, de Russen misten er één. Kaiserslautern won de tweede wedstrijd met 2-0, na bij de rust met 1-0 te hebben voorgestaan- Aangezien de eerste ontmoeting een 2-0 score had in het voordeel van de Rus sen, werd verlengd. In die extra tijd onderging de stand geen verandering, zodat strafschoppen volgden. (Van onze sportredactie) KNOKKE Nico Rijnders Is gisteren opnieuw in het ziekenhuis in Knokke opgenomen. In de periode die hij thuis doorbracht, is het niet mogeltfk gebkelen om de belangstellenden buiten te hou den, zoals de doktoren bij zijn ontslag uit het ziekenhuis in Brugge hadden geëist. Toch wisten de Spanjaarden, gesteund door ongeveer 15.000 krijsende suppor ters (op een naburige heuvel zaten nog enkele duizenden klandestiene kijkers) in de periode na de pauze niet direct door te drukken. Prijzen van f f t f f t DEN HAAG. De heren-kemploeg van de KNSB beschikt weer over een fysio therapeut. Tot opvolger van de naar de profs overgestapte Cor Nederveen is be noemd de 29-jarige Ab Meijerink uit Enschede. Meijerink heeft tot dusverre geen bemoeienis gehad met de schaats sport. ATHENE. Panathinaikos zal nor maal in de Griekse voetbalcompetitie blijven meedoen. De kampioensploeg kreeg zijn belangrijkste wens vervuld. DEN HAAG. De premie van sport- toto 17 ten bedrage van f 149.797-60 bruto is ten deel gevallen aan de houder van het formuliernummer e. 4666171. Hij ontvangt nu aan prijs en premie totaal bruto 161.032.40. Panathinaikos had gedreigd zich uit de competitie terug te trekken, wanneer de bond niet zou ingaan op een aantal voorzet, waar Jeuring op doorliep. De bal stuiterde echter naar de meegeko men Huve, die de uit positie ge brachte Cervantes kansloos liet (2-1). „Het is lang geleden dat ik een goal maakte”, aldus Huve, die na 59 minuten de opdracht kreeg Theo Pahlplatz (een verdraaide enkel) te vervangen. Hij deed dat aanvankelijk niet al te best en liep wat doelloos rond. „Ik moest eerst die gevaarlijke nummer acht (Paez) bewa ken. Later, toen die Spanjaarden zoveel in de aanval gingen moest ik overal gaan storen”, aldus Huve, die in januari een meniscusoperatie moest ondergaan en sindsdien geen vaste speler meer is in Twente’s eerste. Na 26 minuten bracht trainer Sinibal- di een wijziging aan in zijn team. Noli, die eerst was verdrongen door Tonono, kwam Trona vervangen. Dezelfde Noli zou vlak voor rust een zeer belangrijk doelpunt scoren. Na een listig genomen hoekschop van Fernandez drukte de hoog-opspringende verdediger de bal koppend achter de vergeefs grijpende Schrijvers. Trainer Kohn later: „Dat doelpunt kwam op een ongelukkig mo ment. Juist toen wij dachten ongeschon den de rust te halen.” OFK Belgrado plaatste zich bij de laatste acht door de uitwedstrijd tegen het Bulgaarse Boreo Stara Zagora met 3-1 te winnen, nadat de wedstrijd in Belgrado twee weken geleden op 0-0 was afgesloten. Voor de Bulgaren scoor de Kirov voor de Joegoslaviërs Zee (2) en Santrac. De wedstrijd In Stara Zago ra werd bijgewoorrd door 30.000 toe schouwers. Hoewel het bewind van Geesink slechts tien maanden (van januari tot oktober 1971) duurde, heeft de BBN een lange lijst van argumenten waarop Onder de kernploegleden, met Ruska voorop, was inmiddels ongerustheid ont staan. Zij moesten de trainingen onder elkaar leiden. „De jongens begonnen steeds meer tegen de bestuursleden te kankeren. Zij voelden zich in de steek gelaten”, aldus Luiten. Geesinks houding tijdens de wereldkampioenschappen maakte hem uiteindelijk definitief tot een onacceptabel figuur. Luiten: „Hij bemoeide zich niet alleen in het hotel meer met de Oostenrijkse (waar hij ook trainer van was, red.) dan met de Ne derlandse ploeg, ook tijdens het toernooi kwam het herhaaldelijk voor dat hij op de tribune zat en de jongens elkaar moesten coachen. Bovendien was hij op de huldiging van Ruska, de avond na het behalen van zijn wereldkampioen schap, niet aanwezig.” Ook het feit dat de Oostenrijkse cen trale trainingen kort voor de Europese kampioenschappen in Gothenburg (’71) drie weken lang in Utrecht onder lei ding van Geesink werden gehouden, heeft in de bond, achteraf gezien, veel kwaad bloed gezet. Luiten: „Hij liet de Nederlandse trainingen verlopen, maar de Oostenrijkse zeker niet.” De vreemde escapades van de oefenmeester kwamen voor de bondsleiding niet helemaal on verwacht. Tenslotte had men hem van tijd tot tijd in de functie van trainer aan het werk gezien. Luiten: „Ik geef toe dat ik moeilijkheden verwachtte. Ik wist natuurlijk dat Anton geen makke lijke jongen is. Maar hij is en blijft een goede trainer. Als hij zich met hart en ziel aan deze zaak had gewijd, dan was hij wellicht de beste trainer ter wereld geweest. Maar de dingen die hij in die tien maanden uitgehaald heeft, had ik toch niet voor mogelijk gehouden. Ik had niet gedacht dat hij jongens als de gebroeders Snijders en Eugster, waar hij toch jarenlang mee op heeft getrokken, vlak voor de wereldkampioenschappen zo in de steek zou laten.” Hij reageerde in grote lijnen op twee gebeurtenissen: de dood van een 13- jarige judoka in de Zaanstreek en het onthutsende 19-1 verlies van de nationa le ploeg tegen Frankrijk. Geesink legde het tragische ongeval in Noord-Holland, dat achteraf niet toegeschreven kon worden aan een judohandeling, uit als een gevolg van het onverantwoordelijke lesgeven waaraan de Nederlandse judo- leraren zich schuldig zouden maken. „Men mag' hier niet spreken van een ongeluk, maar van grove nalatigheid”, was zijn voorbarige conclusie. Bovendien greep hij deze tragische gebeurtenis aan om zijn eigen veelomstreden leerplan te propageren. „Het judo is in ons land een aflopende zaak”, orakelde hij tenslotte, na ook de smadelijke nederlaag tegen Frankrijk te hebben aangehaald. De uit latingen van Anton Geesink waren voor het dagelijks bestuur, dat zich nog niet definitief over een schorsing uit kon LAS PALMAS. FC Twente heeft bet gered. Maar van de zenuwen van de 150 meegereisde supporters van de Tuk kers Is in Las Palmas het uiterste geëist. Een twintigtal minuten voor het einde werd de stand 2-0 en dat bracht voor de Spanjaarden, die in Enschede met 0-8 hadden verloren, althans een verlenging binnen bereik. De ploeg van Spitz Kohn herstelde zich echter en in de voorlaat ste minuut maakte Huve aan alle onze kerheid een einde door tegen te scoren: 1-2. FC Twente, dat twee seizoenen geleden de kwart, finales van het toer nooi der jaarbeurssteden bereikte, had zijn plaats in de kwart eindstrijden van het Uefacuptoemooi veilig gesteld. Met nog ruim twintig minuten te spe len was de Spaanse furie losgebroken. German had uit een strafschop, toege kend nadat Willy van de Kerkhof Soto had gevloerd, de stand op 2-0 gebracht. FC Twente moest met de moed der wanhoop gaan verdedigen om uit alle macht te proberen de Spanjaarden van een derde treffer en daarmee de verlen ging in deze UEFA-cupwedstrijd af te houden. Met veel geluk slaagde de oos telijke ploeg daarin. Las Palmas stak daarbij behulpzaam een hand toe door welwillend eenvoudige scoringskansen ongebruikt te laten. In de laatste mi nuut bracht invaller Benno Huve FC Twente definitief in veilige haven. Re- neé van de Kerkhof gaf een fraaie Het is bekend dat niet alle bestuursle den achter de verkiezing van Geesink als trainer stonden. Er waren verschil lende twijfels. Die werden echter wegge drukt door het NOC, dat er op aandrong toch vooral Anton Geesink tot München als trainer aan te stellen. En omdat het Comité bijna zijn hele salaris moest fourneren, woog die stem erg zwaar. Hoewel men nu in het BBN-bestuur ontkent dat het NOC gesteld zou heb ben: „Geesink of anders helemaal geen geld”, is het duidelijk dat de uitdrukking „we werden voor het blok gezet”, die gisteravond werd gebezigd, de situatie nog erg zacht uitdrukt. Bondsfunctiona- ris Gé Koning, de man die Geesink voor de eerste maal als trainer adviseerde, ten slotte: „Een trainer kan alleen sla gen als hij alles wat hij in zich heeft aan zijn team geeft. Geesink kon niet geven, die nam alleen maar. Hij heeft al die tijd van twee walletjes (Nederland en Oostenrijk) proberen te eten. En om dan nu als erelid met zulke lage streken aan te komen.Het werd de hoogste tijd dat daar eens voorgoed een streep onder werd gezet”. eisen, waarvan de belangrijkste was de methode van aanstelling van scheids rechters. Panathinaikos uitte zijn verlan gens nadat de club door Olympiakos was verslagen in een wedstrijd waarin Pana thinaikos meende van een strafschop „beroofd” te zijn. In de praktijk kwam het erop neer dat Rijnders dagelijks omgeven was door supporters en persvertegenwoordi gers, waardoor hij niet aan de voorge schreven rust toekwam. Anton Geesink koos wijselijk voor het eerste. Hij kreeg van het BBN-bestuur bovendien de verzekering dat van bondszijde niets openbaar gemaakt zou worden, zolang ook hij zich redelijk opstelde. Luiten: „Wij zijn pas begonnen om onder Wim Ruska een compleet nieuw team op te bouwen voor Montre al. De wedstrijd tegen Frankrijk, dat een geroutineerde ploeg op de been kon brengen, was al bij voorbaat verloren. Wij gingen er ook niet heen om te winnen. We willen de nieuwe jongens mogelijkheden bieden om zich op inter nationaal niveau te ontwikkelen. Ruska is daar nog slechts kort officieus mee bezig. Hem kan nu de verantwoording voor zo’n nederlaag nog niet aange smeerd worden. Nu Geesink dat toch meende te moeten doen, achten wij het onze plicht om openbaar te maken wat de heer Geesink er in werkelijkheid dan zelf wel als bondstrainer van terecht heeft gebracht” 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 100,zijn gevallen op nummers eindigende op: nn“ zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: Een extra prijs van 250.000,is gevallen in de serie G op het nummer: en een troostprijs van f 4.000,op nummer van elk van de andere series. f t f t 1 De prijs van 10.000,Is gevallen op het nummer: 25.000,is gevallen op het nummer: 50.000,is gevallen op het nummer: 100.000,is gevallen op het nummer: |s van 250.000,is gevallen 25,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: 50,zijn gevallen op nummers c!~1 50,zijn gevallen op nummers eindigende op: -nnummer8 eindigende op: nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: zijn gevallen op nummers eindigende op: 2.000,zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van 5-000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: 5.000,is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: Strafschoppen moesten de beslissing brengen na het tweede duel tussen FC Kaiserslautern - Ararat Jevevan. De Anton Geesink: middelpunt van bondskritiek De uitslag van sporttoto no 20 dd 9 en 10 december 1972. Aantal deelnemers 605.249. Bruto inleg f 1.383.926. Prijzen- bedrag 585.400,70 Er meldde zich niemand met dertien uitslagen goed. Het bedrag voor de tweede en derde prijs wordt nu elk 219.525,26 en voor de premie 146.350,18. Voor de tweede prijs komen 43 winnaars in aanmerking. Zij ontvan gen elk bruto ƒ5.105,20. De derde prijs wordt verdeeld over 662 winnaars, die elk f 331,60 per kolom ontvangen. De premie wordt na het verstrijken van de reclametermijn woensdag 10 januari 1973 bij loting toegewezen aan een van de tweede prijswinnaars.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23