Drie bekeuringen in één keer Heemskerk sluit ’71-’72 af Politie onderzoekt mysterie met tekort van drie ton van brand in Castricum Veel waardering voor J. N. Osendarp bij zijn afscheid als directeur VERENIGINCSNIEUWS Burgemeester deelt onbehagen van raad Verkoop van grond H f Ja r ’si VOOR COMPLETE WINTERSPORT- UITRUSTINGEN WONING STOND BINNEN TIEN MINUTEN IN LICHTELAAIE Geen reden voor ontevredenheid Akke Falke schaatste naar eerste plaatsen Bridgeclub Sans Atout GIEBELS IJZERHANDEL „Bevoogding door regering” „DEPOT VOOR SINT OEDENRODE” Willekeur Depot Wijk aan Zee GRETHA DE BRUUN SPORT &V. DAT ZIJN LEUKE KADO’s Belastingen Geen middelen Beverwijk Heemskerk Velsen-Noord Veisen-IJmuiden (Van een onzer verslaggeefsters) een een (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE voor Geo- (Van een onzer verslaggeefsters) ADVERTENTIE Vervolgens sprak de heer H. A. Osen- Foto- Allee voor de Doe Het Ze Ivor 19- De Rivièradreef 30 Tel. 023-330865 18.30 u. openbare gemeenteraadsvergade ring. Stadsschouwburg, 20 u. „Het Mannion Mysterie”. Fauna Felisena, 20 u. bijeenkomst in gebouw Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen 22. Dit bleef na de brand over van de woonkamer, waar de 74-jarige me vrouw De Wild woensdag het leven verloor. Hierna sprak nog de heer A. Veld, een der oudste medewerkers van het bedrijf en thans gepensioneerd, die zich de heer Osendarp gaarne herinnerde als een „fij ne werkgever” die altijd recht door zee is gegaan. Vandaar dat spreker zich nog steeds met het bedrijf voelt verbonden. Na deze inleiding volgde de eigenlijke afscheidsreceptie, waarvoor zich talrijke vooraanstaande figuren uit het visserij- Burgemeester W. M. B. Bosman van Velsen neemt afscheid van de heer en mevrouw Osendarp. VRIJDAG 15 DECEMBER Verenigde openbare bibliotheek. Zwaanstraat 4a, Geopend 19-21 u. 1 1 TWIJNDERSLAAN 7-U - HAARLEM - TM. 3133» Schaatsen - Sleden Gereedschapkisten Alles voor het emailleren en boetseren. Soldeerbouten enz. Boormachines HAARLEM. Zes dames van de IJs- elub voor Haarlem en omstreken hebben op de Jaap Edenbaan in Amsterdam deelgenomen aan schaatswedstrijden en daarbij bleek de Haarlemse Akke Falke op de 500 en 1.000 meter het snelste van de 23 B-rjjdsters. Lyda van Oord uit Beverwijk kwam over beide afstanden op de vijfde plaats. f CASTRICUM. Een onvoorstelbare ravage, dat was de aanblik welke het De tijden van de dames van de IJs- chA> Haarlem en omstreken op de 500 en 1.000 meter waren respectievelijk: Akke Falke 53,3 en 1.54,2; Lyda van Oord 56,7 en 1.59,9; Gré Harinck 57,9 en 2.06,4; Mary Siekerman 59,6 en 2.01,0; Elma Walters 61,8 en 2.17,6; Ria Wolvers 67.9 en 2.19.7. BEVERWIJK Burgemeester H. Nielen voelde zich in zekere zin gesterkt door een soort onbehagen dat in de algemene beschouwingen van de raadsleden over de gemeentebegroting heeft doorgeklonken. „Ons denken en handelen Is op alle fronten sterk in beweging. Inspraak is een begrip dat allerwege wordt gerespecteerd, maar de moeilijkheid is dat u en wij nog niet weten hoe we er vorm aan moeten geven. Wü. als college, kunnen u ook de sleutel niet geven die op het slot past, maar we zullen er met elkaar en in samenspraak met bijvoorbeeld de Gemeenschapsraad naar moeten zoeken”. Bij het opstellen van de belastingver- hogingsmaatregelen. is, aldus wethouder Petersen, rekening gehouden met de be langen van de minst draagkrachtigen. „Ze zijn”, zo meldde de wethouder, „op gesteld volgens een bepaald stramien, waarbij in tegenstelling tot wat de heer Kroon beweert wel zeker rekening met de groep minder draagkrachtigen is ge houden”. Met betrekking tot de onlangs gepubliceerde investeringsnota van de gemeente Heemskerk merkte de wethou der op, begin volgend jaar nader op dit voorstel, uitgebreid met een dekkings- plan, te willen terugkomen. dorp als oudste zoon van de scheidende directeur, waarbij hij er met kennelijk ontzag aan herinnerde dat zijn vader, op de leeftijd dat anderen aan een rustiger periode gaan denken, nog over voldoen de doorzettingsvermogen bleek te be schikken voor het oprichten van een geheel nieuw bedrijf. Zonder ook maar een ogenblik te denken aan de vele risico’s, die nu eenmaal onvermijdelijk aan een dergelijke onderneming zijn verbonden. Spreker besefte heel goed dat zijn vader hiermee tevens beoogde het bestaan van velen te verzekeren. De burgemeester sprak in dit verband over een financiële „bedeling”- Daarover bestaat veel onbehagen in tal van gemeenten en irr Arnhem is al da uitspraak gedaan, dat de gemeente- De burgemeester sprak ook over het onbehagen dat het gevolg is van de overbelasting van wethouders en raads leden, in deze tijd waarin zoveel nieuwe zaken aan de orde komen. De heer Nielen besteedde in zijn ant woord op de algemene beschouwingen vooral veel aandacht aan de verhouding rijk-gemeenten. „De gemeenten worden door het rijk nog erger bevoogd dan een curator in een faillissement nodig oor deelt. Daarom heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan de kabinets informateur laten weten dat die ver houding anders moet komen te liggen. Wat zich nu afspeelt is een technocra tische bureaucratie van hogerhand, die de gemeentebesturen in de positie brengt dat zij geen rtad meer weten met hun eigen verantwoordelijkheid, want zoals de regering zich de laatste jaren heeft opgesteld ten opzichte van de gemeenten houdt dat een moord op de democratie in, omdat ons de mogelijkheden worden onthouden om datgene waar te maken wat wij vanuit de lokale visie noodzake lijk achten.” Overigens toonde de heer Petersen aan de hand van berekeningen aan, dat het Heemskerkse hondenbestand jaarlijks 1 miljoen pond faecaliën produceert. „En dat komt”, aldus de wethouder, „in te genstelling tot wat bijvoorbeeld bij de paarden gebruikelijk is grotendeels op straat terecht. Daar draait de reinigings dienst voor op en dat moet hoe dan ook betaald worden”. DONDERDAG 14 DECEMBER Herv. verenigingsgebouw, Schans 19.30 u. kerstviering Ned. Bond van Platte landsvrouwen. Buurthuis Wjjk aan Duin, Wilgenhof- laan, 20 u. concert Beverwijkse Harmo- niekapel en Wijkerboertjes. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Easy. Populierenlaan. Geopend hulpverlening van 20-23 u. VRIJDAG 15 DECEMBER Sportfondsenbad, Kulkensweg. pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Am- stelstraat 44): volwassenen 15-17.30 en 19-21 uur; Stumphiusstraat 46: jeugd 15.30- 17.30 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 15.30- 17 en 18.30-20.30 u. Zij woonde hier in deze oude boerde rij samen met haar man, die op krukken loopt en juist op het moment van de brand in de stal achter de boerderij aan het oefenen was met deze krukken. Een zoon, die inwonend is, was even weg. zodat de bejaarde vrouw ongeveer tien minuten alleen was achtergebleven. Bij zijn terugkeer kwam hij tot de ontstel lende ontdekking, dat de benedenverdie ping één laaiende vuurzee was. Zijn overigens ook hulpbehoevende moe der bevond zich op dat ogenblik in een stoel voor het raam en was niet meer te redden. De Castricumse brandweer werd direct gealarmeerd en had de uitslaande brand in ongeveer een half uur onder de knie. De uitbouw achter de boerderij, waar een dochter van de familie De Wild, met haar man en kinderen woont, bleef gespaard. Daar was de man tegen een op een goed verlichte plek geparkeerd staande vrachtauto gereden en had onverwijld zijn tocht voortgezet- Omstreeks drie uur troffen politiefunctionarissen de au to welke de aanrijding had veroorzaakt, aan voor de woning van de bestuurder. Het voertuig was geheel vernield. In het politiebureau is een bloedproef genomen, waarna de man drie processen verbaal kreeg, namelijk voor het doorrijden na een aanrijding, het rijden onder invloed en het beledigen van een ambtenaar in functie. Wat die regionale voorzieningen be treft merkte de burgemeester nog op, dat het in het kader van de rampenbe strijding toch eigenlijk te gek is, dat bij voorbeeld de brandweer in dit gewest nog voor meer dan 90 pet afhankelijk is van de inspanningen van vrijwilligers, terwijl er in de IJmond alle mogelijkhe den voor calamiteiten aanwezig zijn, zo als munitie-opslagplaatsen, aardgas-tran- sportleidingen en dergeli.jke, afgezien nog van de grote bedrijven. VRIJDAG 15 DECEMBER Lichtboei. Maasstraat. 20 u. klaverjas sen. Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. Tro pica. Vrtfburcht. Vrijburglaan. ’s Avonds uitslag van actie „Kom over de brug”. Progress-sociëteit, Const. Huijgens- straat. Geopend vanaf 20 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20 u. discotheek. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u. willekeur, maar van een doelbewust# ombuiging van het gemeentelijke beleid is. De „meevaller” van 169.000, geba seerd op een hogere winstdeling van het gasbedrijf en een verhoging van de (bouw)legesopbrengst, zoals die door de heer Verhoeven was becijferd, werd door de wethouder terugberekend tot een totaal „meeval” saldo van rond 64.000. „Hier kunnen”, aldus de wet houder, „tegenvallers als bijvoorbeeld een stijging van de rentevoet tegenover komen te staan”. Tevens verwees wet houder Petersen naar eventuele begro tingswijzigingen (zo’n honderdvijftig per jaar) die in de loop van het jaar dit saldo nadelig kunnen beïnvloeden. Hij zag dan ook geen reden, alsnog tot uitkering aan de niet voor subsidie in aanmerking komende instellingen over te gaan. Met betrekking tot opmerkingen van het PPR-raadslid ir. J. P. Kroon deelde de wethouder mee, dat bij volledige hantering van „artikel 12” door ieder gezin binnen de gemeente jaarlijks 280 zou moeten worden opgebracht. „En dan reken ik nog met minimum-normen”. Met betrekking tot de gewraakte verho ging van de hondenbelasting met 50 pet. vond de wethouder, dat niet naar pro centen, maar naar bedragen moest wor den gekeken. „Ik weet niet of ik het „bloeden van het hart van de honden liefhebber” stop met een verhoging van de belasting met f 5 in plaats van de voorgestelde 10 per jaar”. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Een week voor zijn officieel afscheid als burge meester van Velsen heeft de heer W. M. B. Bosman deze gemeente woensdagmiddag nog kunnen ver tegenwoordigen op de receptie, welke de directie van het diepvries- bedrijf „JeNOvries” uit IJmuiden haar directeur, de heer J. N. Osen darp ter gelegenheid van zijn af scheid in restaurant „IJmond” heeft aangeboden. De burgemeester stelde hierbij dat men bij het horen van de naam Velsen onmiddellijk aan IJmuiden wordt herinnerd, waar dan de vis weer onverbrekelijk aan is verbonden. De heer Bosman meende dat een en ander voor een groot deel is te danken aan de Nederlandse Zeevisgroothandel Ver eniging, waar de heer Osendarp destijds ook een belangrijke rol in heeft vervuld. Daarna wist hij de benodigde kracht en energie op te brengen voor het stich ten van een nieuw bedrijf, de „Jeno- vries”, dat hij eveneens tot grote bloei wist te brengen. Daarnaast vond de heer Osendorp nog voldoende tijd voor het vervullen van vele andere functies, waarvan die als kerkmeester nog kort geleden terecht met de orde van St. Sylvester was gehonoreerd. Door dit al les was de burgemeester van mening dat de heer Osendarp thans aanspraak mag maken op een rustiger leven in zijn nieuwe verblijfplaats Sint Oedenrode, waar hij hem van harte nog vele geluk kige jaren toewenste. Tenslotte wees de burgemeester nog even op het fraaie bloemstuk dat door het gemeentebestuur van Velsen was vooruitgezonden. interieur leverde van de woning Brede- weg 45. waar zoals wjj gistermorgen reeds kort berichtten de 74-jarlge mevrouw De Wild het leven verloor als gevolg van een op mysterieuze wijze ontstane brand. raad net een „duiventil” is, omdat raads leden zich als gevolg van dat onbehagen laten vervangen. „Ik prijs me gelukkig, dat daar in Heemskerk geen sprake van is en dat u met ons en met alle spanningen die dit met zich meebrengt wilt blijven zoeken naar de wegen die ons uit de impasse kunnen helpen. Als voorzitter en per soonlijk ben ik u dankbaar dat u uw zorgen zo duidelijk hebt kenbaar ge maakt, want het zijn ook de zorgen van ons college. We krijgen eenvoudig de middelen niet om een welzijnsbeleid te voeren dat is afgestemd op deze tijd”, aldus de burgemeester tot de raadsleden. De heer Nielen ging vervolgens nader in op zaken als gewestvorming en schaalvergroting, waarvan iedereen de noodzaak erkent, maar waaraan de rege ring geen vorm geeft. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een 53-jarig# IJmuide- naar is in de afgelopen nacht in zijn woning aangehouden en naar het poli tiebureau overgebracht, omdat hij in de Snelliusstraat doorgereden was, na aanrijding te hebben veroorzaakt- De aanrijding had plaats tegen half vannacht. HEEMSKERRK Aan de Luxem- burglaan zijn door de Algemene Wo ningbouwvereniging „De IJmond” 84 ga- lerijwoningen gerealiseerd, maar de grond was nog steeds eigendom van de gemeente, omdat dit formeel nog niet kon. De belemmeringen zijn nu opgehe ven en de raad heeft woensdagavond besloten,het betreffende perceel ter op pervlakte van ongeveer 2020 m2 aan de woningbouwvereniging te verkopen voor 316.000 Het voorstel van de heer Verhoeven, bijvoorbeeld ook paarden voor belasting heffing in aanmerking te laten komen, moest door de wethouder op formele gronden worden afgewezen. „De ge meentewet kent dierlijke wezens als burgemeesters, secretarissen, wethouders, ambtenaren, raadsleden en honden. Paarden, duiven en ander gedierte ko men in het stuk niet voor”. Ook voor 1973 heeft de gemeente Heemskerk een sluitende begroting we ten te produceren, al, zo zei wethouder Petersen, is er reden voor ontevreden heid, ook binnen het college van B. en W. De financiële verhouding tussen rijk en gemeente is hier debet aan. „De begroting voor 1973”, aldus de wethou der, „houdt echter in grote lijnen toch geen achteruitgang in”. HEEMSKERK De jaarrekening van de gemeente Heemskerk over 1971-1972 zal per 31 december worden afgesloten met een nadelig saldo van slechts f 300.000. Wethouder G. Petersen van financiën maakte dit gistermiddag tij dens de begrotingsbehandeling voor 1973 in de Heemskerkse gemeenteraad be kend. Vanaf 1958 heeft de gemeente Heemskerk niet alleen met sluitende be grotingen gewerkt, maar ook met slui tende jaarrekeningen, hetgeen, aldus de wethouder, duldt op een goed beleid. BEVERWIJK. De uitslag van de laatste ronde van de selectiewedstrijden van de bridgeclub „Sans Atout” luidt: groep N-Z 1. J. Kuil—Th. Hoogeboom 84. 2. J. Beers—J. Kool 73, 3. Th. Eijking J. Bierman 70*/e, 4. P. Roos—F. Koster 69, 5. Ph. v. GroningenV.d. Poel 65, 6. F. v. ZalmB. de Groot 58*/». Groep O-W: 1. fam. Kuijl 66>/t, 2. P. Welagen—J. de Laleijne 66, 3. W. en C. Hoogeboom 65*/j, 4. J. BlomJ. Nijman 63’/#, 5 dames Schipper-Tabak 57, 6. G. Zoontjes—De Beer 53’/i, 7 W. Plezier—J. Beentjes 49. Groep 2: 1. V d. LugtNahuijsen 85. 2. C. Tabak—H. Schelvis 84l/s, 3. P. Hil- bersH. Kluft 75, 4. fam. Van Roon 74, 5. Smit—De Wit 73, 6/7 Bleijendaal— Van Gooi en gebroeders Kolk beiden 70. 8. mevrouw LuijendijkG. Tabak 64. 9 E. SloofJ. de Vries 52*/s. Groep 3: 1. Gebroeders V.d. Vlugt 68‘/«, 2. dames BeltermanReijnhart 66. 3. v.d. StolpeVan Zijp 63*/», 4/5. dames J. en H. Provano en v.d BrinkRahusen beiden 53’/s, 6. familie Zwaneveld 51’/», 7. familie Jongejan 51. 8. dames Porte- giesV.d. Wateren 49*/t, 9. C. en Cat. Maalman 42’/», 10. Van Bergen-Poer- stamper 40’/». bedrijf kwamen melden. Zij namen al len op hartelijke wijze van de heer en mevrouw Osendarp afscheid, waarbij het echtpaar nog een gelukkige toekomst werd toegewenst. DONDERDAG 14 DECEMBER Zaal Dam. Ruijsdaelstraat. 20 u. Tro pica. Vrijburcbt, Vrijburglaan. 20. kring Heemkerk. Progress-sociëteit, Const. Huijgene- straat. Geopend vanaf 20 uur. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Ge opend vanaf 20 uur. VRIJDAG 15 DECEMBER Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg; geopend 14.30-17.30 en 21.30 u. Toch kwam hij niet met lege handen, doordat men nog tot het overhandigen van een tweede geschenk had besloten, namelijk een diepvrieskist voor de nieu we woning in Sint Oedenrode. „Dan kunt u daar weer een depot beginnen,” aldus de heer H. A. Osendarp. „Wij vonden dit een passend geschenk, want doordat u ons hier tenslotte in de kou laat zitten leek het ons juist, u een stukje van deze kou mee te geven.” In antwoord op vragen van het onaf hankelijke raadslid J. C. Verhoeven merkte wethouder Petersen op, dat het schrappen van diverse subsidieposten in de nieuwe begroting geen teken van Als blijk van grote waardering voor zijn energieke leiding en goede zakelijke inzichten, heeft de directie dan ook be sloten de scheidende directeur een ge schilderd portret aan t« bieden dat ver volgens door de heer H. A. Osendorp werd onthuld. Hij wenst het zijn vader echter niet af te staan, omdat het schil derij reeds een bestemming heeft gevon den in het kantoor van het bedrijf. DONDERDAG 14 DECEMBER Openbare Bibliotheek Velsen. filiaal Zeewijkplem, IJmuiden-West, 19-21.30 uur. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJ muiden-West, 19-23 uur BC Velsen. Stadhuis Velsen. Plein 1945, IJmuiden, 19.30 u. openbare gemeenteraadsverga dering. VRIJDAG 15 DECEMBER Veiserbad. Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 6.30-8 u. 12.15-13.15 u; 16.45-18 u. 19.30-21 uur. IJRB 18- 19.30 u. en 21-22.30 uur. Stichting Huishoudelijke en Gezins- voorlichting, Willebrordstraat 102, IJ muiden. spreekuur leidster van 9.30 tot 12.30 uur. Tel. 10715. Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek Plein 1945, IJmuiden, 14.30- 17.30 u. en 19-21.30 u.; Centrale jeugd- en tienerbibliotheek, Willemsbeekweg 96, Umuiden-Oost, 15.30-17.30 u.; filiaal Wüstelaan 79, Santpoort-Noord, 19-21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen- Noord, 14.30-17.30 u. en 19-21.30 u.; fili aal Zeewijkplein, IJmuiden-West, 14.30- 17.30 uur. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, U- muiden-west. 19-23 u. basketbal-volley- bal-competitie. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden, s V

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4