Globe met beschamende WETHOUDER WITTE CONTRA VVD OVER FLUORIDERING DRINKWATER kostbaar dan werd verondersteld ONROEREND-GOED BELASTING DOOR VELSER RAAD AANVAARD „Ambtelijke" koffie en thee minder „Italiaanse strohoed" ■H Raad werkte in snel tempo i OP PUBLIEKE TRIBUNE WERD GEAPPLAUDISSEERD Wanprodukt van meer dan honderd jaar oud VELSENSE BEGROTINGSBEHANDELING VORDERT LANGZAAM ALLEEN DE CPN-FRACTIE STEMDE TEGEN DONDERDAG 1 4 5 DECEMBER 197 2 UMUIDER COURANT 4 t. Emotioneel Kleuren Fabelen Zorgen Weinig effect Raadsel 'l/avt ki&tc foic (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Na de langdurige en soms nogal uitputtende discussies rond de door het Velsense college van B. en W. voorgestelde belas tingen op onroerend goed, waar de vierde vergadering van de ge meenteraad voor de begrotingsbe handeling woensdagavond geruime tijd voor moest worden onderbro ken, betekende de voortzetting daarvan in zekere zin een kleine verademing. Daarop werden im mers door de voorzitter, burge meester Bosman de antwoor den van het college op de schrifte lijke vragen van raadsleden aan de orde gesteld, waarmee tevens een interessante variatie bij de te be handelen onderwerpen kon worden bereikt. Meer inzicht - l ‘t het van i. toege- (Van een onzer verslaggevers) v.d. trg effect te verwachten. (Van een onzer verslaggevers) de ADVERTENTIE nu De VVD-fractie, welke zich tegen de fluoridering van het drinkwater in Velsen uitsprak. Van links naar rechts: de heren B. J. van Os, M. Kotte, ir. G. A. Schoonkind en me vrouw A. J. P. van Heel-Montijn. n e 1 t l i LANGE VEERSTRAAT 11-13 TEL 320702 aller- gedu- De heer Van Os merkte nog op, dat diverse artsen in de gemeente niet eens weten, dat het drinkwater hier fluoride bevat en hun patiënten fluoride-tablet- ten voorschrijven. Het gevaar is dan aanwezig, dat er teveel verstrekt wordt. Met betrekking tot de uitslag van de stemming in de Wereldgezondheidsraad deelde hij mede, dat de stemming over deze aangelegenheid is genomen, toen slechts 33 van de 133 leden aanwezig waren. W. van Eijk (P.v.d.A.) ..Gesloten TV-circuit" Het sein hiervoor werd gegeven door de heer Van Eijk (PvdA) die, naar hij zelf verklaarde wilde trachten een lichte Uit dit antwoord meende de heer Van Rijn zoiets te moeten bespeuren van „In feite gaat je dit niks an”, hetgeen hij betreurde, omdat hiermee wordt voorko men dat men de raad nauwer bij alle alternatieven betrekt. J. Visser (Prot.-Chr.) „Voor centraal overleg?” drinkwater ontraden. zo Ld er t- er lit ïj ot in ?r ;n le *r 10 n i. e s b ;te id a- et ie de rd ot id De heer Van Os betreurde het. dat de burger van Velsen geen inspraak zal hebben over deze zaak. Hij had vastge steld. dat wethouder Roessingh, niet af wijzend staat tegenover een enquête over het gebruik van plastic zakken. Een soortgelijke bereidheid zou hij ook graag zien bij wethouder Witte met betrekking tot de fluoridering van drinkwater. Vinden B. en W. de kwestie van de Voorhaven belangrijker dan fluoride ring? informeerde hij. Dat er slechts 120 personen in de gemeente bezwaar aantekenen tegen het gebruik van geflu orideerd drinkwater wenste spreker ten enen male niet te geloven. Hij verklaarde bij het spreekgestoelte in de raadzaal te staan uit naam van duizenden die tegen zijn. toets bij de debatten onder te brengen. Hij had namelijk een alternatief plan voor een verbetering van de raadzaal bedacht, dat bestond uit het voorstel een aantal stoelen voor het publiek in de raadzaal te plaatsen, in gevallen dat de tribune bij een bepaalde vergadering slecht werd bezocht De heer C. Hoek (P.S.P.) ging in op de toezegging van de wethouder een en ander rustig in de commissie voor de volksgezondheid nog eens te behandelen. De heer Hoek vroeg er een goed voor bereide openbare commissievergadering van te maken. volgend jaar gerealiseerd wenste te zien. Vrijwel algemeen was men het eens over de keuze van het hanteren van een oppervlakte norm in plaats van de eco nomische norm. De belasting gaat in per 1 januari 1974. (Van ec® onzer verslaggevers) VELSEN. De woordvoerders van de V.V.D.-fractie blijven persisteren bij hun standpunt ten aanzien van het niet- fluorideren van het drinkwater in deze gemeente. Zij staan daarbij regelrecht tegenover de mening van het college van burgemeester en wethouders, dat vast houdt aan het indertijd genomen raadsbesluit om tot fluoridering over te gaan. Ook woensdagavond is weer uitge breid over deze materie gediscussieerd, waarbij de flink gevulde publieke tribu ne niet heeft nagelaten bijval te geven aan de spreker van de V.V.D.-fractie. Ir. G. A. Schoonkind (WD) verklaar de, dat zijn fractie in principe akkoord gaat met het voorgestelde. Echter heeft men wel enige moeite met de uitwer king van een en ander. Zo stond hij stil bij de tarieven van f 6.10 belasting per tien vierkante meter voor de gebruikers en een belasting van f 18,80 per tien vierkante meter voor de eigenaren. Hij achtte het verschil bijzonder groot en kreeg de indruk, dat men, nagaande hoe veel er onbebouwd, en bebouwd is als mede hoeveel woningen er zijn, ergens een dwarsdoorstreep heeft getrokken en een gemiddelde heeft bepaald. Verwijzende naar onderzoeken in Tiel (wel fluoride) en Culemborg (zonder), deelde de wethouder mede, dat gemid deld in Culemborg per kind het tandbe derf 60 percent hoger is en er op 18- jarige leeftijd vijf maal zoveel kiezen zijn getrokken. Naar de mening van de wethouder is de zaak in het emotionele vlak getrokken en vroeg hij zich af, of men geen vertrouwen meer kan stellen in alle organisaties, lichamen en instan ties, die zich met deze kwestie hebben bezig gehouden. De wethouder verklaarde, dat hij de laatste zal zijn, die zal ontkennen, dat de fluoridering van het drinkwater niets met de persoonlijke vrijheid te maken heeft. Als met tabletten evenveel en desnoods iets minder succes geboekt zou worden als met gefluorideerd drink water, hoefde dat laatste beslist niet meer”. Doch bij een beroep op het geweten van de mens, zal dat geweten de mens juist dwingen deze maatregel te nemen” zo besloot hij. verwerken. Bij deze patiënten wordt het verstandiger geoordeeld geen gefluori deerd water toe te passen. VELSEN. Met heel veel omhaal en mensen versierd als kerstbomen heeft het Zuidelijk Toneel Globe woensdaga vond in de stadsschouwburg het blijspel van Labiche en Michel „De Italiaanse strohoed" opgevoerd. Het was droevig te moeten constateren hoezeer hiermee de smaak van het publiek werd onderschat en het is daarbij tegelijkertijd verba zingwekkend dat een dergelijk wanpro dukt meer dan honderd jaar in belang stelling blijft staan van het toneel. Nog verwonderlijker is het dat juist in een tijdsperiode als de huidige - waarin men zoveel kritischer is gaan denken - een opvoering ervan nog mogelijk is. Al het overige was alleen maar beschamend Dit blijspel gaat over niets anders dan een bruidegom die aan een strohoed moet zien te komen, omdat zijn paard er een heeft opgegeten en vooral omdat de eigenaresse ervan bij hem thuis op een nieuwe wacht. Zij is zich in het Bois de Boulogne te buiten gegaan met een vreemde man en durft zonder haar hoed niet terug naar huis. Terwijl nu de bruidegom zo’n hoed tracht te bemachti- VELSEN Met alleen de stemmen van de beide leden der CPN-fractie tegen heeft de gemeenteraad woensdaga vond aan de door het college voorgestel de onroerend-goed belasting zijn fiat gehecht. Bijzonder lang is er niet ge sproken, wel veel. Er waren ook weinig aanmerkingen bij de raadsleden een enkeling daargelaten; docht verscheide ne raadsleden wensten nader te worden ingelicht door de wethouder met de portefeuille voor financiën de heer H. de Boer. Met name ten aanzien van de „vermenigvuldigingsfactor”, doch ook met betrekking tot het geven van vol doende inzicht over de werking van de desbetreffende wet-iets wat men graag in de komende drie maanden van het het college te onderzoeken in hoeverre gematigd kan worden gewerkt. De heer A. Hoek (PSP) wees erop, dat het nu aan de orde zijnde belastingto- taal in relatie staat tot de algemene uitkering. Zijn grootste bezwaren gaan uit naar het feit, dat elke progressievi- teit zoek is. De verhouding eigenaar ‘.ge bruiker is nu 4:1, het moet warden 15:12 zo wordt gesteld. Nog steeds weet spre ker niet of de gekozen oppervlakte norm wel de beste is. Ofschoon het er wel op lijkt. Spreker kan met het voorgestelde ak koord gaan, mits binnen drie maanden na 1 januari voldoende inzicht aan de raad wordt gegeven over de werking van de wet. De heer J. H. G. Koreman (D’66 PPR) ging met de Leer Hoek mee voor wat betreft diens woorden over deze materie. Een uitvoerig betoog hield de heer F. F. J. Reichenfeld (PvdA) Bij zijn partij nature gefluorideerd drinkwater bestaat. Hij kreeg van de heer Van Os te horen, dat dit geheel ander water is, dan water waaraan kunstmatig fluoride is toege voegd. In dit verband attendeerde hij op het rapport van een gepromoveerd arts, waarin te lezen is, dat fluoride juist schadelijke stoffen voor de mens bevat. Naar aanleiding van dit alles, ver klaarde hij, dat zijn fractie tegen fluori dering van het drinkwater is en vroeg hij de steun van alle anderen in de raad, die een soortgelijke mening zijn daan. Hierop kreeg de heer Visser nog even gelegenheid zijn spijt onder woor den te brengen voor het verzuim van het college, deze cijfers aan het ant woord in het verslag toe te voegen. Hij zou er dan stellig niet verder op zijn ingegaan. Dat bij de fluoridering ook smaako- verwegingen een rol spelen, verwees de heer Van Os naar het rijk van de fabelen, hetgeen met applaus van de tribune werd beloond. Hoeveel waarde men aan rapporten kan hechten, wilde de heer Van Os benadrukken met een rapport van de Provinciale Raad voor de Gezondheid, waarin staat, dat gefluori deerd drinkwater goed is voor het gebit, een mensenleven lang. „Het onderzoek strekt zich uit over 27 jaar tot nu toe, een mensenleven duurt langer!” zo riep hij uit Wethouder Roessingh interrumpeerde met de opmerking, dat er ook van Daarnaast is de raad ook akkoord gegaan met het aangaan van een geldle ning, welke 410.000,- voor routine-inves- teringen ten behoeve van de dienst voor ga» en water, Tenslotte moest het voorzitter van het hart dat de heer Reichenfeld hem niet van de noodzaak van de gevraagde maatregelen had kunnen overtuigen. Ook de actie „Stop de kindermoord!” was hem minder sym-at’-dek, omdat op deze wijze ongeveer wordt gesuggereerd zou smaken”. Bovendien behoort het verstrekken hiervan tot de secundaire arbeidsvoorwaarden, waar het college dus niet aan wenst te tornen. Door dit alles leek het de burgemeester geheel overbodig het centraal overleg voor deze kwestie in te schakelen. gen, wordt hij achtervolgd door zijn aanstaande en door de gehele schoonfa milie. Op zich al een banale zaak en regisseur Adrian Brine heeft daar middels zijn regie nog een wagonlading onzinnighe den aan toegevoegd. Zo ontstond er een voorstelling waarvoor goedwillend ama teurtoneel zich diep zou schamen. Het enige positieve erin waren de uitbundige canavaleske kostuums. De hoofdrol, die van bruidegom wai voor Pieter Lutz. Ook hij leek het sinds de première wel bekeken te hebben en dolde ei vaak in commissie met Henk Molenberg, maar wat op los. Zo af en toe kwam er zowaar een Swiebertjesimi tatie om de hoek kijken. Een andere figuur bekend van de tv werd door Jenny Arean tot leven gebracht, die als baronesse De Champigny tegen Isidora Paradijsvogels van de Fabeltjeskrant aanleunde. Uiterst flauw en vervelend allemaal en zonde van je avond en je oppas. KO VAN LEEUWEN VELSEN. Ofschoon dit voor vanavond te houden vergadering van de gemeenteraad over de begroting was ge agendeerd. heeft de raad woensdagavond in snel tempo een elf punten tellende raadagenda afgewerkt. Zo werden de navolgende kredieten verleend: 7000,- voor regenjassen met zuidwesters voor de moeder-verkeersbrigadiertjes; f 4800,- voor vitrines, welke gebruikt zullen worden bij een Toer-in tentoonstelling over De Romeinen in Velsen en 33.630 ten behoeve van herstel van de woning op de begraafplaats. Burgemeester Bosman wendde zich daarop voor zijn antwoorden eerst tot de heer Visser. Hieruit bleek dat het de voorzitter een raadsel was op welke gege vens de genoemde 243.000 voor koffie en thee waren gebaseerd. Aan de hand van de rekeningen was hij tot een beduidend lager bedrag gekomen en wel 20.500. waarbij dan nog inbegrepen alle koffie en thee, geschonken op vergader ingen en ontvangsten. „Ook de sauzijze- broodjes die u zojuist worden aangebo den. zijn bij dit bedrag inbegrepen”, voegde de burgemeester hier glimla chend aan toe. Op dezelfde toon vervolgde hij: „Wan neer de door het raadslid genoemde bedragen inderdaad juist zouden zijn, ben ik ervan overtuigd dat geen ambte naar zijn koffie of thee nog langer goed Vervolgens werd ir. Van R ij n door de voorzitter onder de aandacht ge bracht dat voorbereidende werkzaamhe den door het college en de ambtenaren nu eenmaal met een zekere vrijheid dienen te worden verricht. Bovendien heeft een ieder in dit opzicht zijn eigen verantwoordelijkheid, terwijl de raad ..mans genoeg” is om bij bepaalde mis standen onmiddellijk in te grijpen. En wat het verzoek van de heer Hoek betreft verzekerde de burgemeester dat het college een en ander lankmoedig zal bekijken. dat elke automobilist een potentionele moordenaar zou zijn. Volgens de burge meester valt er dan ook van een uitbrei ding van het aantal borden weinig nut- De heer Visser (Prot.-Chr.) was ge schrokken van het door het raadslid genoemd bedrag van 243.000, dat jaar lijks met het verstrekken van koffie en thee aan ambtenaren zou zijn gemoeid. En hoewel hij deze vragensteller niet is geweest, was een en ander voor hem toch aanleiding dit personeel enig be grip te verzoeken voor de zwakke finan ciële positie van de gemeente. Vooral omdat de ambtenaren door het gemeen tebestuur met alle zorgen worden om ringd. Spreker vestigde er de nadruk op dat hij niemand in het stadhuis een kopje koffie of thee misgunde, maar als deze consumenten dit tegen kostprijs zouden willen afnemen, worden waarschijnlijk de financiële zorgen van de gemeente weer enigszins verlicht. De heer Visser wilde nog niet spreken van een „dwin gende eis”, want het leek hem in deze tijd van inspraak toch wel een geval om bij het georganiseerd overleg te worden besproken. Verder verzocht hij het col lege nog nadere inlichtingen over het gemeentelijk woonwagenkampen waarna de heer Hoek (PSP) even wilde infor meren naar de mogelijkheid, voor be langstellende burgers de gemeentebladen gratis ter beschikking te stellen. Tenslotte hield bij het behandelen van deze hoofdstukken de heer Reichen feld (PvdA) nog een langdurig be toog. doorspekt met talrijke citaten uit rapporten van verkeersdeskundigen. waarmee hij ter bescherming van het woongebied op het nemen van een aan dringen. Bij een grotere belangstelling bepleitte de heer Van Eijk een gesloten tv-circuit, met drie of vier ontvangtoestellen op de publieke tribune, waarbij dan wat hem betrof ook nog van kleuren gebruik mag worden gemaakt. En als de raadsleden dan bovendien de kleur van hun das bij de politieke overtuigingen willen aan passen, zou dit volgens spreker de duide lijkheid bijzonder ten goede komen. Hij had zelfs reeds een becijfering van de kosten gemaakt 25.000), hetgeen hem een redelijk bedrag leek voor een oplos sing, waarmee het werk van bouwmees ter Dudok geen geweld zou worden gedaan. Vervolgens kwam ir. Van R ij n (Prot.-Chr.) nog even terug op het ant woord van het college met betrekking tot de dienstreizen door ambtenaren en andere functionarissen. B. en W. hadden hierin te kennen gegeven bezwaarlijk aan het verzoek om verslagen te kunnen voldoen, omdat dergelijke reizen worden gemaakt in een stadium dat de betrok ken zaak nog niet rijp is voor een beslissing van de raad. Deze was de heer B. J. van Os, die nog eens wenste in te gaan tegen het standpunt van het college. De heer Van Os stelde, dat wetenschappelijk aange toond is de schadelijkheid zonder meer van fluoride. H*j kon er niet bij, dat dit niet tot het college is doorgedrongen en merkte op dat meerdere burgers bepaald beter zijn ingelicht dan de wethouder, die ook Volksgezondheid in zijn porte feuille heeft: de heer Th. C. Witte. In omringende landen zo betoogde de heer Van Os wordt fluoridering bij wet verboden en in streken, waar men de fluoridering eventueel wenst, wordt het Enkele artsen In Velsen zouden had hij vernomen hun medewerking hebben verleend aan een onderzoek op dit gebied bij drie personen. Spreker vroeg of de GG en GD hier ter plaatse daarvan op de hoogte is. ligt het accent van de plaatselijke belas tingdruk meer op de bezitters en zoveel als in haar vermogen ligt, minder op de niet-bezitters. Tijdens de commissiever gadering over deze zaak is gesteld, dat de tendens er is om de bestaande belas tingdruk te verschuiven van de huisba zen naar de huurders, welke laatstge noemde categorie al jaarlijks extra be last wordt met een extra-verhoging van de huishuur. De vermenigvuldigingsfac toren, welke de verordening geeft voor aard, ligging, kwaliteit en soort gebruik kunnen op korte termijn niet meer door sprekers fractie nauwkeurig onderzocht worden als gevolg van de korte tijd welke restte. De wethouder heeft uit drukkelijk toegezegd, dat deze factoren in de loop van het jaar zo nodig aange past en gewijzigd kunnen worden. In principe gaat de PvdA-fractie mee met het voorgestelde, op grond van de finan ciële voordelen voor de gehele gemeente en op grond van de toezegging van de portefeuillehouder van financiën, daarbij vertrouwend op de integriteit van deze wethouder. Wethouder H. de Boer gaf toe, dat de draagkrachtverhouding er in het voorge stelde niet zo erg in zit. De gekozen maatstaf kan echter tot billijker uitslag leiden dan de nu geldende maatstaven. Hij zegde de raad toe kon echter niet beloven of dat binnen drie maanden mogelijk zal zijn in de loop van het volgend jaar, echter wel tijdig, uiteen te zetten hoe de vermenigvuldigingsfacto ren zullen zijn. Een lijst van alle pan den zal daarbij worden gevoegd. De door de heer Schoonkind aangedragen bedra gen zijn samengesteld aan de hand van de belastingdruk nu. Maar in 1973 kan men daarop terugkomen. Extreme stij gingen zullen door de vermenigvuldi gingsfactor waaraan nog wel gesleu teld moet worden rechtgetrokken worden. Een aantal andere vragen wer den door hem toegelicht en van cijfer materiaal voorzien. In stemming gebracht werd het voor stel vervolgens aangenomen, met alleen de CPN-fractie tegen. De heer Kruisman namelijk staat op het standput, dat men de progressiviteit niet kan uitscha kelen. ,,De mensen, die uit nood gedwon gen een huisje hebben gekocht en al tot hun nek in de zorgen zitten, worden nog meer de dupe. Daarom is voor ons het voorstel onaanvaardbaar” zo be sloot hij. Wethouder Th. C. Witte wees eerst op de raadsvergaderingen rende welke over deze zaak is gespro ken, alsmede op het genomen raadsbe sluit. Daarna beriep hij zich op uitspra ken en rapporten van medici en organi saties, die attendeerden op de zeer slech te toestand waarin het gebit van de Nederlander zich bevindt. Minder dan één-tiende percent van boven-achttien- jarigen heeft op dit moment een gaaf gebit. Er is na deze ontdekkingen naar een oplossing gezocht. De enige stof, welke bekend is om tandbederf groten deels tegen te gaan is fluoride. De bete kenis van die stof is ontdekt in gebieden, waar fluoride al van nature in het water aanwezig Is. Ook tal van andere middelen zijn onderzocht doch de Natio nale Gezondheidsraad constateerde al in 1960, dat alleen fluoridering van het drinkwater helpt om carriës tegen te gaan. In 1970 vrij recent dus is wederom een onderzoek gedaan. Alle aangevoerde bedenkingen tegen fluoride zijn toen afgewezen uitgezonderd bij mensen met een nier-dialyse, die per keer doorstroming zo’n 300 liter water De heer H. v.d. Werff (prot. chr) attendeerde op de jonge gezinnen, die bepaald niet uit weelde, maar als ge volg van de woningnood, een eigen woning hebben. Met hen moet rekening worden gehouden. Als KVP-woordvoer- der trad vervolgens drs. A. H. M Kruijtzer naar voren. Deze vroeg zich af, of wellicht niet beter nog een jaar een beter inzicht zal krijgen en bovendien een ontwerp-verordening kan vaststellen aan de hand van het model van de Vere niging van Nederlandse Gemeenten. Het college stelt daartegenover, dat de in komsten zo belangrijk zijn voor de ge meente, maar de rijksoverheid zal niet aarzelen haar deel in te halen. Schoor voetend kan sprekers fractie met het voorgestelde meegaan. Echter wilde hij er wel op wijzen, dat de grote klap komt voor de categorie, welke deze belasting tot nu toe niet heeft betaald. Hij vroeg kan worden gewacht opdat men Dit laatste was ook de mening van wethouder O c k e 1 o e n die de heer Reichenfeld bovendien onder de aandacht bracht dat hij had geciteerd uit rapporten die nu juist niet voor Velsen waren uitgebracht. Tevens werd de heer Van E ij k er door de wethouder aan herinnerd dat de raad in 1973 plan nen tot het verbeteren van de raadzaal zullen worden voor-legd. Alleen be twijfelde hij het sterk dat hier kleuren televisie bij is inbegrepen. Bij de behandeling van deze hoofd stukken kwam wethouder Witte als laatste spreker aan het woord, om te bevestigen dat het woonwagenkamp in 1976 inderdaad zal moeten verdwijnen. Het onderzoek naar een vervangend centrum heeft helaas nog niet tot de gewenste resultaten geleid, mede omdat geen enkele bestuurder in Nederland precies weet op welke manier de woon wagenwet moet wordrn toegepast. Volgens de wethouder •”’fn alle bewo ners reeds tijdig op de komende veran deringen voorbereid, waarbij hun is toe gezegd dat alle nleuv' voorzieningen in onderling overleg zn”°n worden getrof fen. „Op deze manie- krijgen de mensen volledig waar zij recht op hebben”, be- iloot wethouder Witte. 7 7- •7-7'; x'S.N - •Tg

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5