Bewoners van Ringvaart Paviljoen Velserduin met Twee gewonden stellen eisen aan college in verkeer dertig bedden uitgebreid KW 139 stond brand weer in v.a. 20 B i I ALLE MATEN - ALLE KLEUREN Geen opberghok voor chronisch zieke oude mensen Dronken achter stuur Hoogovens betaalt fl,20 interimdividend Agrariërs zoeken aansluiting bij Haarlemmermeer ik Verdacht voorwerp bleek nep-bom DONDERDAG 14 DECEMBER 1972 VOORSTEL IS „TOPPUNT VAN BRUTALITEIT’’ HEEMSKERK VELSEN „Dit verpleeghuis is geen opberghok voor chronisch zie ke oude mensen. Er ligt duidelijk een taak voor wat betreft langdurig zieken, maar dit is niet bepalend. Het verpleeghuis moet worden ge zien als een tussenstation. Het dient voor verdere afbehandeling en ligt tussen het ziekenhuis en de terug keer naar eigen huis, naar de aan gepaste woning of naar een bej aar den verzorgingsflat”. Dagverblijf “77 chw» (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent) de heer C- Kovoets. SPENCERS i om P. M. Overleden: Anton Zijlstraat 54 - Ged. Oude Gracht 1 Haarlem - Tel. 31 76 01 I Ondertrouwd: Marinus C. de Vos en Neeltje A. Bobeldijk; Geert Martijn en Cornelia Eversen; Jacob Kossen en Bon- Als veiligheidsmaatregel werd het ge hele stuk Singel, de Bloemenmarkt, door de politie voor het publiek afgesloten, in afwachting van de komst van deskundi gen van de mijnopruimingsdienst. Bij nader onderzoek bleek het voor werp een kartonnen koker te zijn, ge vuld met zand. De toegangsweg tot de woonschepen verkeert voornamelijk na een over vloedige regenval in een meer dan sliechte toestand. De bewoners van de woonschepen verzoeken de raad de voorgestelde en aangekondigde verhoging van de lig gelden te verwerpen totdat de geëiste voorzieningen zijn getroffen. De brief aan de raadis ondertekend door het ak- tiecomité, dat bestaat uit C. van Eerden, R. Groenevld, H. v.d. Ham en R. Verton. lid is. Voor een eventuele fusie bestonden verschillende mogelijkheden. De land bouwers konden bijvoorbeeld naar de BEVERWIJK. De afdeling Velsen en omstreken van de Hollandse Maat schappij van Landbouw zal het over enkele jaren op het programma staande 125-jarig bestaan niet meer kunnen vie ren. Tijdens een ledenvergadering heb ben de aanwezige leden met algemene stemmen een bestuursvoorstel aanvaard om te komen tot de opheffing van deze oudste vereniging van agrariërs in de IJmond en aansluiting te zoeken bij de Haarlemmermeer. Geboren: Yvette B. M. d.v. B. Beumer en A. M. M. Jansen! Johanna J. z.v. G. Q. Limmen en M. E. A. Deen; Maria Y. d.v. A. Rodriguez Canda en E. Barreiro Rodriguez; özden d.v. M. özkoc en S. Katihan; Barry z.v. J.W. Koning en F. G. Drijfhout; Tim, z.v. T. J. G. van der Schaaf en A. G. Koelemelj; Kim, d.v. P. Valk en J. Kuijl; Amber, L. d.v. J. M. Pletting en G. Wonirik; Patrick A., z.v. N. G. A. Half en H. C. Kruijenaar; Michel, z.v. A. van Veelen en A. Heine; Anouk, D., d.v. A. M. v. Kuyk en H. M. A. Snel; Marco, z. v. K. Hatzmann en C. E. J. Houtwipper; Hillegonda, M., d.v. P. J. Nijman en M. C. Heijne. wederom een begin van brand. Thans in het bemanningsverdrijf, warauit rook te voorschijn kronkelde. Daar het verboden is met een brandend schip de haven mond binnen te varen, werd direct stil gelegd en de „Nestor" van B.W. opgeroe pen. Deze als blusboot ingerichte zeesle per slaagde erin het vuur te doven voordat het zich verder kon voortplan ten. De schade bleef beperkt tot deze verblijven alsmede tot de brug en het dekhuis, die in de nacht tevoren reeds aan de vlammen ten offer waren geval len. Omstreeks elf uur kon naar de Haringhaven worden gekoerst om de KW 139 daar vast te leggen. van de gemeente is, onverwijld verwij dert. Tenslotte eisen de bewoners een aan tal verkeersmaatregelen en de garantie, dat op aangewezen plaatsen schuren ge bouwd kunnen worden zonder de drei ging, dat deze elk moment afgebroken kunnen worden. IJMUIDEN De raad van bestuur van Hoogovens nv heeft, met goedkeu ring van de raad van commissarissen, besloten over 1972 een onveranderd inte rimdividend uit te keren van 1,20 (6 pct.) per certificaat van 20. Dit besluit hangt, aldus Hoogovens, samen met het voornemen van Estel n.v. om in januari 1973 te besluiten aan de moedermaatschappijen en Hoesch een in- terimdividiend van totaal 26 miljoen uit te keren. Dan zjjn er patiënten die worden op genomen ter reactivering, die door be handeling en verpleging later weer zelf standig in eigen woonmilieu kunnen functioneren. Een andere groep is die van de zogenoemde terminale patiënten. Dat zijn zij die de laatste periode van hun le ven - in verband met een ongeneeslijke ziekte - in het verpleeghuis komen door brengen. Tenslotte is er nog de categorie „Vakantiepatiënten”. Dit betreft geen op name omdat de verzorging en begeleiding thuis niet voldoende zou zijn, doch omdat degenen die de patiënt thuis verplegen en verzorgen zelf eens aan vakantie toezijn. Gedurende die periode verblijft de patiënt dan in het verleegtehuis. Zo is dit vernieuwde verpleeghuis Pa viljoen Velserduin, dat door de verbou wing een uitbreiding van dertig bedden kreeg, een welkome aanvulling op de voorzieningen van het Zeeweg Zieken huis. De verbouwing heeft als resultaat dat er aanzienlijk meer dagverblijf voor de patiënten ter beschikking is gekomen. Naast het grote dagverblijf zijn er twee kleinere bijgekomen. Een ander extra is het nieuwe werklokaal van de afde ling kreatieve therapie en ontspanning, waar de patiënten - ook die uit het Zeeweg Ziekenhuis - op vrijwillige basis ontspanning kunnen vinden In het crea tief bezig zijn. Het middengedeelte van het paviljoen Is bijna geheel opnieuw ingedeeld en er zijn daar royale rolstoeltoiletten en dou cheruimten ondergebracht. Voor een aantal patiënten zijn tevens op hoogte verstelbare bedden beschikbaar. Men is er bij de verbouwing niet enkel van uitgegaan dat patiënten goed verpleegd en behandeld kunnen worden. Dokter Westerweel: Juist voor patiënten die hier langdurig moeten verblijven is het vooral van belang dat zij bij ons een plaatsvervangend thuis vinden. Het moet er gezellig zijn. Daarom zorgt het ver plegend personeel samen met de afde ling creatieve therapie en ontspanning voor sfeer in het verpleeghuis. Onder meer ook door het organiseren van ont- spanningsmiddagen in de aula en het Op het moment dat de Titan van Bureau Wijsmuller woensdagmorgen met de door brand geteisterde „Eerjan Ellen” KW 139 de pieren binnenvoer, ontstond aan boord van de vissersboot AMSTERDAM. Vanmorgen is het hoofdgebouw van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam op het Singel afgezet, omdat de porfier in het portiek van het gebouw een voorwerp ontdekte dat er als een bom uitzag, een langwerpige grijze koker. Voorts willen zij het water, waaruit grond is behaald ten behoeve van de sportvelden, gedempt zien. Bovendien willen zij voldoende reddingsmiddelen zien aangebracht en eisen zij een doel matige bestrijding van de rattenoverlast alsmede plaatsing van twee containers. Het verbeteren en doortrekken tot de laatste woonboot van de verlichting zijn eveneens in het eisenpakket opgenomen. Tevens vinden de bewoners, dat het vervoer van de kinderen naar kleuter en lagere scholen voor rekening van de gemeente dient te komen. Ook achten zij het noodzakelijk, dat de gemeente de autowrakken met name van niet-bewo- ners en het scheepswrak, dat eigendom Haarlemmermeer gaan en de veehouders naar de afdeling Assendelft of Uitgeest. Het bestuur animeerde de leden echter als afdeling geheel over te gaan naar de afdeling Haarlemmermeer. Bij informa tie was gebleken, dat deze afdeling niet afwijzend stond tegenover een fusie. Met een eigen ledental van 160 zou Haarlem mermeer met Velsen samen een afdeling kunnen vormen van ongeveer 200 leden, onderverdeeld in landbouwers en vee houders. Een fusie met de afdeling Hout- rakpolder kon niet worden gerealiseerd, omdat deze afdeling over enkele jaren eveneens wordt opgeheven in verband met industrialisering van deze polder- Een der leden, de vitale 86-jarige heer Markerink, betreurde het weliswaar, dat de afdeling werd opgeheven. Hij was reeds 58 jaar lid van de afdeling, die in haar gloriejarea meer dan honderd le den telde. De heer Markerink memo reerde, dat veel bereikt was onder de voorzitters Splunter, Hannema en Schaap. „Maar dat is allemaal voorbij”, aldus de heer Markerink. Nadat de vergadering het bestuur vrij mandaat had verleend alle nodige voor bereidingen voor een fusievergadering te treffen, hield de heer H. Kruize een korte inleiding over de rente-subsidiere- geling voor aanschaf van machines. Deze regeling, die per 15 november is inge gaan, biedt de mogelijkheid tot een tege moetkoming in de rente, indien althans aan alle eisen wordt voldaan. Deze woorden komen uit de mond van dokter F.J.C. Westerweel, de dirigerend- geneesheer Verpleeghuizen in Velsen. Aansluitend op de opening van het Zee weg Ziekenhuis is de verbouwing van het semipermanente paviljoen er naast gereedgekomen: Paviljoen Velserduin, een op zeventig patiënten berekende verpleeghuis-reactiveringsafdeling. Sa men met het reeds bestaande verpleeg huis Kennemergaarde in Santpoort, be draagt het verpleeghuizenbestand in de gemeente Velsen nu honderd bedden. Tien tot vijftien jaar geleden werden volgens dokter Westerweel alleen be jaarden In de verpleeghuisafdelingen op genomen, nu echter werden er ook een groot aantal jongere patiënten verpleegd. De heer W. Lindeboom, coördinerend hoofdverpleger valt hem bij: „Momen teel is deze jongste patiënt drieëndertig jaar”. Het nieuw gereedgekomen verpleeg huis is vanaf het Zeeweg Ziekenhuis bereikbaar via een verbindingsgang. Er is echter ook een eigen ingang, waarnaar de borden die bij de parkeerplaats voor het ziekenhuis zijn aangebracht, verwij zen. Getrouwd: Johannes A. M. Groot en Cornelia M. Beentjes; Nioolaas Rijs en Geertje Baafje IJ ven; Adrianus Roovers en Wendelina Tigchelaar; Manfred Kili- mann en Yolanda T. van Aken; Martin Jansen en Bregitta M. Groot; Paneratius L. de Ruijter en Johanna van Dijk. CASTRICUM. Twee inwoners van Castricum zijn donderdag gewond ge raakt bij verkeersongevallen. Zij zijn opgenomen in het St. Jozef ziekenhuis in Heemskerk. Op de kruising provinciale wegAlk- maarderstraatweg verleende een 68-jari- ge automobilist volgens de politie geen voorrang aan een uit de richting Uit geest komende truck met oplegger. De chauffeur van deze combinatie trachtte door krachtig remmen een botsing te voorkomen. Dit lukte niet. De vrachtwa gencombinatie schaarde en kwam dwars over de rijbaan te staan na eerst de personenauto van achteren te hebben geraakt De bestuurder van de personen auto liep rugletsel op. Om ongeveer kwart over vijf had op de Albert Schweitzerlaan een eenzijdig verkeersongeval plaats. Een 17-jarige bestuurster van een bromfiets botste te gen een geparkeerde auto- Het meisje werd met hoofdletsel naar het St. Jozef- ziekenhuis gebracht. Eert automobilist uit Amsterdam, die volgens de politie onder invloed van alcohol verkeerde, reed in de avonduren op de kruising Martin Luther Kinglaan en de Nansenlaan tegen een lichtmast. Zowel lichtmast als auto werden totaal vernield. Het rijbewijs van de Amster dammer werd ingevorderd. De man werd ter ontnuchtering ingesloten. De voorzitter, de heer A. van der Stelt, bracht het agendapunt ter sprake tijdens een goed bezochte vergadering, welke ook werd bijgewoond door het hoofdbestuurslid, Namens het bestuur stelde voorzitter Van der Stelt de vraag of het eigenlijk nog wel zin had om met een afdeling van nog geen dertig leden door te gaan, temeer waar er van deze leden een aantal in wezen alleen maar papieren ziekenhuis. Een belangrijke schakel daarbij zijn de vrijwilligers, die samen met de patiënten vaak boodschappen gaan doen”. Welke patiënten kunnen in het ver pleeghuis worden opgenomen? Dat kun nen zijn: Patiënten voor langdurige op name, bij wie zich de situatie moet voordoen, dat de medische, verpleegkun dige en sociale voorzieningen thuis het niet langer mogelijk maken dat de pa tiënt thuis een voldoende begeleiding krijgt. Oudheidkundige vondst. Amerikaanse oudheidkundigen hebben bij opgravin gen in het Griekse Corinthe een sfinx zonder kop en het hoofd van een vrouw gevonden, die circa 580 voor Christus in Athene zouden zijn ge- beeldhoud. De vondst is van onschat bare waarde. BEVERWIJK. In een brief aan de gemeenteraad van Beverwijk spreken de bewoners van de woonschepen aan de Ringvaart hun ontstemming uit over de manier, waarop naar hun mening het college van burgemeester an wethouders met hun belangen omgata. Zij stellen in de brief een aantal eisen, die volgens hen eerst verwezenlijkt moeten worden, voordat de voorgestelde verhoging met 100 percent van de liggelden kan wor den doorgevoerd. „De voorgestelde verhoging,” aldus de brief „is wel het toppunt van brutaliteit en de druppel, die de emmer van onge noegen doet overlopen.” De bewoners van de schepen zeggen van het college te verlangen, dat zij ook als volwaardige burgers van Beverwijk worden behan deld. Na zich verzekerd te hebben van de medewerking van de C.P.N.-fractie in de Beverwijkse raad, doen de bewoners een beroep op de overige gemeenteraadsle den de gestelde eisen te ondersteunen. Tot de gestelde eisen behoren onder andere het uitdiepen van de Ringvaart en het aanbrengen van een beschoeiing, het aanleggen van een voldoende brede weg met parkeerhavens met aan de zijde van de woonschepen een trottoir en aan de andere kant het leggen van trottoirbanden om het overspoelen van de weg met modder te voorkomen. Het doortrekken van de weg tot het achter ste woonschip met daarbij de aanleg van een gelegenheid om te keren behoort eveneens tot de verlangens en wensen van de bewoners. dina de Jong; Adrianus N. J. Opdam en Henriette M. C. Aerts; Jan Verbree en Hendrika Crama; Hillebrand Smit en Maria A. Wijnen; Johannes M. Lute en Geertruida J. M. Welboren; Fokke O. de Haan en Elisabeth M. Brandenburg; Wilhelmus H. J. Nieuwenhuizen en Ca tharina C. M. Dekker. Het grootste dagverblijf van Pavil joen Velserduin, waar de patiënten ook eten. Door kleur in de inrich ting ervan aan te brengen is ge tracht een zo gezellig mogelijke sfeer te scheppen. P. P. Mourer, 51 jaar; Elizabeth Zwaan, 61, gehuwd ge weest met Grin wis; Elizabeth Leenslag, 74 jaar. i -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9