Laatste raadsvergadering burgemeester W. M. B. Bosman Geen onbeperkte bouw van Begroting 1973 goedgekeurd huizen voor alleenstaanden Vlekkenplan" voor verzorging van Stadsschouwburg en Telstar ter sprake bij begroting Vrouw brak been Rijk laat kleuteronderwijs wel danig in de steek gehandicapte bejaarden WELLICHT MEER VUILNISSTORTPLAATSEN IN VELSEN OORDEEL VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID WEINIG SPREKERS OVER „CULTUUR EN RECREATIE” 1 IJMUIDER COURANT 1972 V R IJ D A G 15 DECEMBER 5 WETHOUDER C. OCKELOEN OVER VOLKSHUISVESTING Belastingen MEDEDELING VOOR „Zeebad” Stortplaatsen Verwonderd (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Tijdens de vijfde en laatste vergadering voor het behandelen van de begroting 1973 door de gemeenteraad van Velsen, bleek er donderdagavond bij vrij wel alle fracties de nodige belang stelling te bestaan voor het hoofd stuk „Openbare werken”. Want zo dra de voorzitter, burgemeester W. M. B. Bosman dit punt na melijk aan de orde had gesteld, gingen onmiddellijk de vingers om hoog van een tiental raadsleden die zich op deze, bijna klassiek gewor den wijze voor een spreekbeurt kwamen aanmelden. Uit hun woor den werd het hierop al spoedig dui delijk dat zij zich in hoofdzaak tot het plan „Zeebad” en het verwijde ren van huis- en ander vuil wensten te beperken. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De behandeling van de gemeentebegroting voor 1973 is ten einde. De gemeenteraad is daarvoor vijf maal bijeen geweest en heeft totaal zeventien uur vol gepraat. Over het algemeen stonden de discussies op hoog peil, hetgeen met name zijn oorzaak vond in de voortreffelijke leiding van de raadsvoorzitter burgemeester W. M. B. Bosman, wiens laatste begrotings- en tevens raadsvergadering in de gemeente Velsen het was. Volgende week neemt hij afscheid, doch nu reeds hebben fractievoorzitters zowel als raadsleden hun spijt uitgesproken over zijn vertrek, daarbij doorschemeren latend hoezeer zij zijn techniek van vergaderingen leiden, met daarbij de mogelijk heid open latend voor een vrolijke noot in de discussies, op prijs stellen. Huisvuil „Vlekkenplan” ONZE ABONNEES jjg (Van een onzer verslaggevers) DE DIRECTIE i (Van een onzer verslaggevers) een Zo was het ook in de afgelopen vijf vergaderingen. Er is over het algemeen op hoog niveau gediscussi eerd. Ook de meeste vragen waren In zijn antwoord moest wethouder Witte toegeven dat in de folder inder daad te weinig aandacht aan de heer Porck genoemde zaken is besteed. Dit is echter het gevolg geweest van een com municatiestoornis, welke in de toekomst zal worden vermeden. Verder verzekerde de wethouder dat. de rjjksconsulent door hem evenmin met gejuich zal worden binnengehaald. Doordat de betreffende wet evenwel alleen is aangenomen, maar nog niet in werking is getreden, dient de verdere gang van zaken dus nog »e worden afgewacht. De verhoging van de belasting op onroerend goed werd al woensdag avond goedgekeurd met de stem van de CPN-fractie tegen. opgenomen een „post onvoorzien” van 720.000. Voor dit alles was een reeks belastingmaatregelen noodzakelijk. Wethouder M. Roessingh verklaarde bij de beantwoording van de verschil lende sprekers, het volkomen eens te Het leao onderwijs wordt volgens af spraak in Beverwijk gegeven. Het plan bestaat te pogen dit onderwijs in te brengen in het Regionaal Instituut. Voorts is gesproken over het ziekte- WETHOUDER C. OCKELOEN plan „Zeebad in voorbereiding gehandeld hadden kunnen worden. Doch hoe dan ook, om elf uur donderdagavond viel de laatste ha merslag en was de begroting vastge steld en goedgekeurd. Een dergelijke opzet heeft het overleg met andere gemeenten in deze omgeving noodzakelijk gemaakt, waarbij ook de directie van het Zeeweg Ziekenhuis is betrokken. Deze onderhandelingen verlo pen gunstig, zodat wethouder Witte meende te kunnen stellen dat het nieu we tehuis reeds in het jaar 1975 kan worden geopend. Wethouder C. Ockeloen deelde me vrouw H. Andriessen-Todt (PvdA) mede, dat er inderdaad naast peuterspeelplaat- sen en bejaardentehuizen ook woningen voor alleenstaanden gebouwd worden. Namelijk aan het Burgemeester Weerts- plantsoen. Gelet op de gezinsverdunning acht het college het belangrijk op deze weg voort te gaan, echter kan men deze vorm van woningbouw niet onverkort voortzetten. (Van een onzer verslaggevers) WMUIDEN. —Een 54-jarige brom fietsster reed donderdagavond in de Bel- latrixstraat, teen er plotseling tussen geparkeerde auto’s door een hond de rijbaan opliep. De vrouw kwam te val len toen zij het dier wilde ontwijken. Zij brak daarbij haar linker onderbeen. Door de ongevallendienst is zij naar het Zeeweg Ziekenhui' gebracht. De Telstar-kwestie werd aangeroerd door de heren M. Kotte (WD) en Jac. Zuurbier (PPR-D’66). Meiden dron gen aan op een intergemeentelijke rege ling, terwijl de heer Zuurbier daaraan nog toevoegde, dat het bezoekersaantal aan Telstar een dalende tendens ver toont. Hij was van oordeel, dat de hoge toegangsprijzen er mede de oorzaak van vormen; terwijl naar zijn mening toch iedereen in de gelegenheid moet kunnen verkeren, naar een wedstrijd van Telstar toe te gaan. De heer Zuurbier noemde daarbij nog de kwart miljoen subsidie van Hoogovens en de halve ton van de gemeente. De heer C. Hoek (PSP) wilde van de Stadsschouwburg meer dan tot nu toe een cultureel centrum maken. Ondanks het hoge bedrag, dat de gemeente erin gestoken heeft, is de Stadsschouwburg nu een combinatie van de Heilige Hallen in de Kunsttempel en een derde-rangs bioscoop in een provinciestadje. Er moe ten naar zijn oordeel meer evenementen in komen. Hij dacht onder meer aan een theaterlaboratorium in de foyer en aan F. J. GRIJZEN HOUT (PvdA) kleuteronderwijs J. H. PORCK (PvdA) „pottekijker” verbaasde dat in de door de gemeente uitgegeven folder aan deze onderwerpen zo weinig aandacht was besteed. Vooral omdat het hier een post betreft van ruim 16 miljoen gulden. Na deze inleiding verzocht de heer Porck nog nadere inlichtinngen over de voorzieningen voor geestelijk hulpbehoe vende bejaarden. Tevens moest het hem van het hart niet bijster gelukkig te zijn met het invoeren van een rijksconsulent voor de sociale diensten. Hij heeft name lijk aan een dergelijke „pottekjjker” geen enkele behoefte, omdat de eigen gemeen telijke dienst hem voldoende garanties biedt. Zij is sluitend gemaakt op een bedrag groot 90.750.000 met daarin Bij de behandeling van het hoofdstuk „Sociale zorg en maatschappelijk werk” heeft de raad het wethouder Witte allerminst moeilijk gemaakt. Een en an der tot verwondering van de heer Porck (P.v.dA.L die zich w ook over heeft vanavond niet gezegd, dat hij te gen Telstar is. Iets wat hij andere jaren steeds wel heeft gedaan”. De zaken van het PEN-jeugdcentrum en de Brulboei behoorden tot de compe tentie van wethouder M. Roessingh. Deze deelde mede, dat voor dit centrum een werker uit het sociaal-culturele vlak moet worden aangetrokken, wil men in aanmerking komen voor subsidie van het CRM-departement. In dit geval moet het een projectleider zijn. Het buurthuis De Brulboei is reeds betrokken bij het buurthuiswerk in Zee- en Duin wijk. De wethouder heeft met het bestuur reeds van gedachten gewis seld over het betrekken van een ander gebouw. Zijn gedachten gaan uit naar leegkomende scholen. Verhuizen is niet onmogelijk, maar het is een zaak van het bestuur. De wethouder is wel bereid te helpen waar dat mogelijk is. Hij beaamde, dat de Zeeheldenbuurt inder daad meer aanspraak maakt voor vesti ging van De Brulboei; doch ook in Zee- en Duinwijk moet een gebouw vrij ko men voor dit werk. Wethouder H. de Boer kwam een meer uitgebreid scala van mogelijkheden voor de Stadsschouwburg zeer plezierig voor. Men bedenke echter wel, dat de Stadsschouwburg een van de meest goedkope is, omdat er geen staf van krachten werkzaam is. Niettemin zei de wethouder bereid te zijn over dit onder werp te praten in de desbetreffende commissie, zo mogelijk met Felison en de Velser Kunstkring erbij. Het aantrek ken van beroepsmensen echter zal niet eenvoudig zijn. weer boven komt. Ook zijn fractiege noot, de heer Van Horick zou gaarne zien dat het inmiddels twaalf jaar oud geworden plan meer bij de nieuwe op vattingen over recreatie wordt aange past. den, antwoordde de wethouder, dat hij gezien de wens van een groot deel van de raadsleden bereid is het Pro vinciaal Bestuur te benaderen met het verzoek of Velsen ook in die commissie kan worden opgenomen. Ten aanzien van de vermelding, dat er in de IJmond straks een woningtekort is van 8.500 woningen, wees spreker op de pogingen van de drie IJmondgemeenten gezamen lijk om meer woningen te mogen bou- 'wen. De heer J. Visser (Prot. Chr.) had gevraagd naar het begrip „welstand” t.a.v. de welstandscommissie. Wethouder Ockeloen zette uiteen, dat deze wettelij ke term stamt uit de gezapige jaren 30, toen men in bepaalde wijken woningen mocht bouwen met gele steentjes en van bepaalde vormen. Sindsdien is de term hetzelfde gebleven, doch de inhoud ver anderd. De Welstandscommissie kijkt nu of een bouwwerk in een bepaalde omge ving niet geheel uit de toon valt. Op gele steentjes en dergelijke wordt be paald niet meer gelet. Overigens is de Welstandscommissie wettelijk voorge schreven. Volgens mevrouw Huixinga-Tes- e 1 a a r (Prot.-Chr.) wordt er op zater- lagmorgen geregeld een verheugend juist geformuleerd, ofschoon er meer dere waren, welke met een telefoon tje naar de betrokken wethouder af in zijn antwoord werd de raad door wethoudder Ockeloen verzekerd dat het plan „Zeebad” niet eerder dan na een gedegen onderzoek zal worden gere aliseerd. En hierbij ligt het ook in de bedoeling te overleggen met deskundi gen, exploitanten en de raad. Vooral het raadplegen van deskundigen achtte de wethouder van het grootste belang, om dat de recreatie inmiddels een echt vak is geworden. Door dit alles is het dan ook ondenkbaar dat het college voor een der gel ijk groot plan zou kunnen volstaan met een gemeenteblad en het aanvragen van krediet. In dit verband kon nog door de wethouder worden meegedeeld dat het overleg binnenkort in de commissie voor openbare werken zal worden geopend. Wat het begraven van vuil op het strand betreft meende de wethouder te weten dat hierdoor het aanstuiven van de duinen aanzienlijk wondt bevorderd. „Twee voetstappen op dezelfde plek ver storen jaren werk van de natuur,” ver volgde de heer Ockeloen, waarmee hij maar wilde zeggen dat de uiterste voor zichtigheid in het duingebied is geboden. hoging van de opcenten op de hoofd som der personele belasting - nadat een amendement van de heer Drukker met 17-14 stemmen was verworpen; verhoging van de reinigingsrechten (CPN) en D’66-PPR); rioolafvoerrecht (CPN, D’66-PPR en PSP); verhoging van de ouderbijdrage voor de school- melk (CPN); wijziging verordening straat- en rioolbelasting (CPN) en ver hoging van de tarieven op het verwij deren van vuil en het ledigen van beer- en zinkputten (CPN). Bij de begroting van de gemeente lijke dienst voor gas en water werd gestemd over de kosten van de fluo- ridering. Hier bleken 14 raadsleden tegen te stemmen. De begroting als zodanig werd goedgekeurd. Tot slot heeft burgemeester Bos man een uitvoerig dankwoord gericht tot allen, die op enigerlei wijze be trokken zijn geweest bij de samen stelling van de begroting als bij de begrotingsvergaderingen. Wat nu het plan „Zeebad” betreft wilde de heer Van der Werff (Prot.- Chr.) gaarne even bij het college infor meren naar de manier waarop men een en ander denkt te realiseren. Ook wenste hij te weten of hier het particulier initiatief nog bij zal worden ingeschakeld. De heer Zuurbier (D’66-P.P.R.) achtte het daarop noodzakelijk dit oude plan eerst nog eens behoorlijk onder de loep te nemen, waarbij hij van mening was dat hierover niet alleen de bevol king, maar ook de recreanten en strand- •xploitanten dienen te worden gehoord. Voorts drong hij er bij het college op aan het begraven van vuil op het strand nog eens grondig te bekijken, omdat hem was opgevallen dat het hier en daar VELSEN. De rijksbijdrage voor het kleuteronderwijs is een van de kern punten geweest tijdens de behandeling van de gemeentebegroting voor het ko mend jaar en wel met name bij het hoofdstuk onderwijs. Het was het PvdA- raadslid F. J. Grijzenhout, dat attendeer de op het besluit, dat het rijk alle kosten voor zijn rekening zou nemen, doch deze toezegging niet is nagekomen. Het vele geld, dat de gemeente moet aanpassen wijst daarop. Dit raadslid vroeg daarom er bij het rijk op aan te dringen, dat er een toereikende rfjksver- goedlng komt. Wethouder C. Ockeloen kon de vragenstellers allereerst mededelen, dat met betrekking tot park Schoonenberg de besprekingen met de sportverenigin gen nog gaande zijn, maar dat zij zullen resulteren in een kantine-accommodatie. Daarvan is hij volkomen overtuigd. Met de gemeenten Beverwijk en Heemskerk is reeds gesproken over Telstar, doch uit die gesprekken is noch een „wij doen het wel”, noch een „wij doen het niet” naar voren gekomen. Hoge verwachtin gen mag men niet koesteren, want ook in Beverwijk en Heemskerk zit. men met financiële zorgen. De terugloop van het bezoekersaantal zou hij willen vergelijken met de lucht verontreiniging: zij zijn aan schomme lingen onderhevig. Dat de toegangsprijs van invloed is op de terugloop, gelooft de wethouder niet. Wèl het gebrek aan accommodatie. Fijntjes voegde hij er aan toe, dat Telstar volgend jaar het tienjarig be staan viert. Het mooiste cadeau voor dit tweede lustrum heeft het al gekregen deze avond, „want de heer Van Rijn VELSEN. De behandeling van het hoofdstuk Volkshuisvesting stond als eerste op het programma van de begro- tingsvergadering van woensdagavond. Op dat moment was de beschikbare spreek tijd welke voor de onderscheidene par tijen nog restte als volgt: PvdA 35 minuten; Prot. Christ. 25; KVP 24; CPN 20; PPR 19; PSP 16 en WD 5. Ten aanzien van deze laatste partij sprak de raadsvoorzitter burgemeester W. M. B. Bosman glimlachend de wens uit, dat deze partij net zo bedreven zal zijn in de meer-uren planning als in de meerja ren planning. Het aantal vragen, dat de raadsleden op de wethouder van openbare werken afvuurde was wel sterk gevarieerd, doch niet groot. druk gebruik gemaakt van de mogelijk heid tot het storten van vuil in de op het terrein van de reinigingsdienst ge plaatste laadbak. Zij vroeg het college of het daarom wellicht uitvoerbaar is ook de bewoners van andere wijken in Vel sen hiertoe in de gelegenheid te stellen, bijvoorbeeld door het tijdelijk statione ren van een vuilnisauto. Volgens me vrouw Huiiznga heeft een dergelijke proef stellig kans van slagen, waarna zij aan het slot van haar betoog nog een gescheiden afgifte van papier en gla® bepleitte. Een uitbreiding van het aantal open laadbakken in de gemeente leek de heer Hoek (P.S.P.) evenmin een gelukkig idee, omdat naar zijn mening op een dergelijke manier een sterkere vervui ling in de hand zal worden gewerkt. Zij kunnen immers slechts op bepaalde tij den van de inhoud worden ontdaan, zodat het vuil intussen weer gemakke lijk door de gemeente wordt verspreid. Alleen een deksel zal wellicht een der gelijk euvel kunnen voorkomen. De heer Kruisman (C.P.N.) had daarop weer aan een korte spreektijd voldoende. Hij beperkte zich namelijk tot een verzoek aan het college juist in de wintermaanden scherp op het snoeien van heesters en hagen toe te zien, omdat de voorbijgangers hier juist m deze don kere dagen veel hinder van ondervinden. verzuim op de scholen, waarbij als oor zaken waren aangevoerd door de heer J. M. van Horick: vergrijzing, slechte huis vesting, verkeer en het moeilijke kind. Het gemeentebestuur is attent op het huisvesten van onderwijskrachten. Spre ker weet echter niet of verkleining van de klassen en het vormen van combina tieklassen oplossingen zullen zijn voor verbetering in het ziekteverzuim. Een andere belangrijke zaak was die van het onderwijs aan buitenlandse kin deren, waarover de heer Hoek (PSP) het woord had gevoerd. De wethouder kon meedelen, dat een speciale leerkracht de scholen langs gaat en de kinderen helpt bij hun moeilijkheden. Het vormen van aparte scholen is een moeilijke zaak. De Onderwijsbegeleidingsdienst van Heems kerk doet hier heel wat aan, doch het departement wijst op het vaak vrij kor te verblijf van buitenlandse gezinnen in Nederland en voelt er niet voor zo’n zaak te bekostigen. Blijven de buiten landse arbeiders langer, dan worden de kinderen op de scholen echt wel erbij betrokken, ook door de mede-leerlingen. In Oud-IJmuiden zijn daarmee al zeer goede resultaten geboekt. Het meer aandacht schenken aan kin deren uit de zwakkere milieu’s waarover de CPN-er G. Hoorn had gesproken, sprak de wethouder wel aan. Wat de selectiemogelijkheden betreft, beaamde de wethouder, dat soms kinde ren van 12 jaar op de verkeerde plaats komen. Zo’n selectie van 12-jarigen is dan ook geen eenvoudige zaak. Er mo$J op worden toegezien, dat de kinderen toch op het voor hen bestemde plekje terecht komen. Spreker is geen voor stander van grote klassen, maar de vor ming van kleine klassen wordt door de wetgever wel zeer moeilijk gemaakt. Overigens wordt er door de schoolhoof den op toegezien welke onderwijzers voor grote klassen komen te staan. Wethouder Roessingh nam daarop het beantwoorden van de vragen over het huisvuil voor zijn rekening, waarbij hij onthulde dat de mogelijkheid reeds in studie is ook op andere plaatsen van de gemeente het publiek tot het storten van vuil in de gelegenheid te stellen. Zelfs kon hij reeds het bedrag noemen dan hier waarschijnlijk mee sa! sijn gemoeidƒ25.000 Van een systeem met open, laadbakken was de wethouder evenmin een voor stander, zodat hij meer dacht in de richting van een vuilniswagen met toe zicht. In ieder beval beloofde de wet houder hier binnenkort nog nader op terug te komen. Tenslotte stelde hij de raad ervan in kennis dat over het gescheiden aanbie den van huisvuil reeds overleg wordt gepleegd met de „SAMVRiO Er wordt aldus gezocht naar een doelmatige me thode, waarbij open laadbakken nauwe lijks in aanmerking zullen komen. Per soonlijk gaat zijn voorkeur uit naar de medewerking van het grootwinkelbe drijf, zodat ook hierop enig toezicht kan worden uitgeoefend. En de heer Kruis man ontving van de wethouder nog de toezegging dat zijn klachten zullen wor den onderzocht. mogelijkheden voor Felison. Thans heeft Felison weer een manifestatie in het koetshuis van Beeckestijn, maar waarom niet in de meer centraal gelegen Stads schouwburg? - vroeg hij zich af. De heer Jac. Zuurbier vroeg ook naar de plannen van De Brulboei om of naar Zee- en Duinwijk te gaan, dan wel naar de Zeeheldenbuurt, welke laatstge noemde hij meer in aanmerking vond komen. Voorts informeerde hij naar het PEN-jeugdcentrum. De renovatie van de acht woningen in de bomenbuurt van Velsen, waarnaar de heer I. Drukker (PvdA) gevraagd had, is zeker gelukt, vond de wethouder. B. en W. willen pogen deze renovatie voort te zetten. Begin januari zal er contact zijn met de ambtenaar van de volkshuisves ting, die namens het rijk vergunning moet geven. Hoe dat gesprek uitlopen zal. valt niet te zeggen. Huurharmonisatie is een wettelijke plicht en het behoort tot de taak van de gemeente deze te vervullen. Huur-libe- ralisatie zou voor Velsen een ramp zijn. Gezien de woningnood hier is dan de kans op misstanden zeer groot. Ten aan zien van de herstructurering van de Woningstichting, kon de heer Ockeloen meedelen, dat een eerste gesprek met de woningstichtingen heeft plaats gehad en volgend jaar wordt vervolgd. Hij hoopte dat deze zaak medio 1973 haar beslag zal krijgen. Wat betreft de vraag van drs. N. E. A. M. Kraetzer (KVP) over het deelnemen in de commissie voor de overloopgebie- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Telstar en de Stads schouwburg vormden de wezenlijke kernpunten bij de algemene beschou wingen over het hoofdstuk Cultuur en Recreatie. Voor Telstar werd gevraagd te pogen om financiële hulp te krijgen van de omliggende gemeenten: wat be treft de Stadsschouwburg was er een voorstel hier een groter scala van moge lijkheden te ontplooien. Tenslotte kon wethouder Witte nog belangrijke mededelingen doen over het zogenoemde „Vlekkenplan”, dat betrek king heeft op de bouw van een tehuis voor tweehonderd geestelijk hulpbehoe vende bejaarden. Dit aantal is het dub bele van hetgeen nog onlangs in Velsen is bepleit, doch om ecoonomische redenen heeft men aan een groter tehuis de voorkeur gegeven. In verband met de voortgezette kostenstij gingen zijn de Nederlandse dagbladen ge noodzaakt hun abonnementsprijzen te ver hogen. Hoewel die kostenstijgingen een grotere prijsverhoging rechtvaardigen, is deze bescheiden gehouden, ten einde een bijdrage te leveren in de door het alge meen belang vereiste inflatiebestrijding. Over de verhoging is overleg gepleegd met het ministerie van Economische Zaken. Met ingang van 1 januari 1973 zijn onze abonnementsprijzen als volgt vastgesteld: 9,30 per maand 27,00 per kwartaal 106,20 per jaar 30,00 per post per kwartaal 60,00 per post buitenland per kwartaal Van de abonnees, die een machtiging heb ben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank of girorekening, zullen wij gaarne aannemen, dat zij ermede akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehou den. zijn met hetgeen de heer Grijzenhout had betoogd. De andere vragen en op merkingen aan de orde stellend, deelde hij mee, dat het geven van onderwijs in Engels op de basisscholen volgens de huidige wetgeving niet mogelijk is. Hij is echter bereid dit onderwerp uitvoeri ger aan de orde te stellen in de commis sie voor onderwijszaken. Het is de wet houder bekend, dat op één school met Engels geëxperimenteerd wordt, doch dit zal voor slechts een jaar toegestaan zijn. Het bespreken van deze zaak op de Onderwijsdag leek spreker een goed voorstel. De donderdagavond aangenomen belastingvoorstellen met daarachter de namen van de fracties die tegen stemden, waren: de tarieven voor het gebruik van de gemeentelijke bad- en zweminrichtingen (CPN); begrafenis rechten (CPN); wijziging van de ver ordening op het beheer van het ge meentelijk gas- en waterbedrijf (CPN en D’66, PPR); verordening honden belasting - nadat een amendement van de heer I. Drukker (PvdA) wa sverworpen (CPN); verhoging van leges (CPN); marktgelden (CPN); ver-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5