Fotografe Diane Arbus zet wijze voor confrontatie met de schaamte DIEREN TE LEEN DIERO-EN PLANTOTHEEK IN DEN HAAG de kijkers op harde Dubbele bodem Menselijk Land zonder verleden Leeg gevoel 16 DECEMBER 1972 ZATERDAG 16 Erbij DIRECTEUR H. WALS men. Maar liefst 3000 leerlingen gaan zo onder schooltijd aan de slag; 5000 doen het erna. Deze 8000 hebben leder de beschikking over een tuintje van 16 m2. Naast voor dit aantal werkt de dienst ook nog voor enkele honderden peuters en kleuters. Wetenschappelijk is vastgesteld dat vier jaar een goede leeftijd is om kinderen in te wijden in de wonderen der natuur. Daarvoor is een serie tuinen van 1 m2 aangelegd. De oppervlakte is zo klein gehouden omdat de peuters nu eenmaal kortere armpjes hebben. Dat was ook de aan leiding om ze uit te rusten met specia le kleine kruiwagentjes. „De eerste twee jaar van vier tot zes moet voor hen een periode van verwondering zijn”, zegt directeur H. Wals van de dienst, tevens voorzitter De heer Wals is een fel voorstander van regionale samenwerking. AI was het alleen maar om het ruimtegebrek beter te kunnen bestrijden. „Aan onze post op de gemeentebegroting (voor Den Haag 2 miljoen gulden) is het te merken dat wij alleen maar een dienstverlenende instelling zijn. Als de zaak op gewesteljjk niveau wordt aan gepakt worden de mogelijkheden stuk ken groter. Zolang dat niet is bereikt zal het zo blijven dat we alleen maar een stuk grond erbij kunnen krijgen als een parkeerterreintje hier of daar plotseling overbodig wordt.” van kinderen die eruit zien als ouderen en van ouderen die eruit willen zien als kinderen; van een rijk, verdeeld, en duidelijk van elkaar vervreemd echt paar op tuinstoelen op hun grote gazon met op de achtergrond een eenzaam jongetje bij een ploeterbadje. Tegen het eind van haar leven hield Diane Arbus zich bezig met het foto graferen van geestelijk onvolwaardi- gen, en maakte foto’s van mongoloïd» kinderen in verkleedkostuums tegen een grauwe lucht, lopend over velden en verlaten landweggetjes. Dwazen uit gedost als dwazen, maar omdat het geen normale mensen zijn, die achter de maskers schuil gaan, krijgen de verklede figuren een echtheid die zij zonder vermomming niet zouden heb ben. Het motto van het werk van Diane Arbus zou kunnen zijn: „Je ziet niet wat je ziet” de werkelijkheid is niet de realiteit, die het oog registreert, maar de werkelijkheid van wat men niet ziet (of niet zien wil). Het dodelijke schot op president John Kennedy in Dallas dat mak kelijk alleen een mondelinge be schrijving van een ooggetuige had kunnen blijven, omdat de meerei zende televisie-technici in de stoet meereden, werd gefilmd door een amateur, die langs de kant van de weg stond (de film werd later door het tijdschrift Life voor 30.000 gul den gekocht). De aanslag op Lee Harvey Oswald door Jack Ruby, twee dagen later, ging de geschie denis in als de eerste door de tele visie daadwerkelijk opgenomen en uitgezonden moord. De passie van Amerikanen voor fo tografie heeft waarschijnlijk iets te maken met het geschiedenisloze van de Verenigde Staten een land zonder verleden, in de zin van het verleden van ieder willekeurig Europees land. Het vastleggen van gebeurtenissen, ba naal of groot, is tenslotte het veranke ren ervan voor het nageslacht. Dit verankeren door middel van foto, film en geluidsband is voor veel Amerika nen het „creëren” van geschiedenis „instant history”. Toen Ethel Kennedy onmiddellijk na de aanslag op Robert Het is een van de proeven waardoor de Haagse dienst in binnen- en buiten land grote bekendheid aan het krijgen is. Colleges van burgemeester en wet houders z(jn regelmatige gasten in het hoofdkantoor van de dienst, die sinds een jaar zetelt in een verlaten school in de directe omgeving van het Zuider- park. Daar is één van de grootste kindertuincomplexen. Men beschikt in heel Den Haag over 50 hectare en daarmee is de dienst langzamerhand aan de topcapaciteit. Een super-patriottische jongen, wach tend op een demonstratiemars met speldje op revers „Bombardeer Hanoi”. Diane Arbus fotografeerde Yetta Grant (72 jaar) en Charles Fahrer (79 jaar), toen ze juist gekozen waren als ko ningin en koning tijdens een dans avond voor bejaarde burgers in New York. Het zijn onderwerpen waarvoor men geleerd heeft zich te schamen om er al te nadrukkelijk naar te kijken. En omdat foto’s er zijn om naar te kijken, 'wordt men op de tentoonstelling dan ook allereerst tot een confrontatie met die schaamte gedwongen. De ontdek king daarbij is, dat men zich schaamt voor juist het menselijke in deze we zens (hoeveel makkelijker zou het zijn, wanneer het geen mensen, maar dieren betrof). Diane Arbus, die zich ook door deze schaamte heen moest werken en daar bij voelde dat haar schaamte deel uit maakte van angst het gevaar van haar foto-expedities naar hotels in lou che buurten, en van omstandigheden die onvoorzien in geweld konden om slaan, was iets dat haar aantrok en uit de stroom aanvragen die de dienst van de ouders heeft ontvangen om ook de basiscursus „De grond waarvan we leven” van de dienst te mogen bijwo nen. Hun interesse is gewekt door de verhalen waarmee de kinderen thuis kwamen. In de lesgebouwen vijf over de stad verspreid zijn planten en dieren aanwezig („levende”, zegt Wals, „we werken nooit met opgezette modellen”). Het onderwijs wordt in de avonduren gegeven door één van de vijftig vaste krachten van de dienst. De woensdagmiddagen zijn sinds kort ge reserveerd voor bejaarden. Directeur Wals ontdekte twee jaar geleden op een congres in Amerika dat Nederland op het gebied van kinder tuinen zeer vooruitstrevend was. Al leen in Aarhus (Denemarken) en naar verluidt in sommige delen van Rusland was het verschijnsel kindertuinen be kend. Niet alleen ontvangt de dienst sindsdien regelmatig deputaties uit het buitenland, maar bovendien zijn er sinds ’70 in diverse landep op confe renties van natuurbeschermers resolu ties aangenomen waarin wordt gesteld dat „getracht moet worden het kleu ter- en basisonderwijs naar Nederlands voorbeeld bij de milieuzaken te be trekken”. Het derde sierstuk in de prij- zenkast van de dienst is de opdracht van de UNESCO om de basiscursus „De grond waarvan wij leven” in het Engels te vertalen. biologeerde zei: „De meeste mensen gaan door het leven met de angst voor een traumatische ervaring. Deze ge drochten werden met hun trauma ge boren. Ze hebben de proef in hun leven al doorstaan. Ze zijn aristocra ten.” Deze instelling geeft haar foto’s van deze ongelukkige mensen bijna iets sereens, een sfeer van intimiteit tussen fotograaf en model. Diane Arbus’ dochter, Doon, heeft geschreven dat haar moeder met bijna iedereen die ze fotografeerde, intieme geheimen uit wisselde, die geen van beiden ooit aan vrienden had toevertrouwd. Haar fo to’s, schrijft de dochter, „waren de produkten van een soort wederzijdse verleiding, waar zij het initiatief toe nam door zelf verleid te worden.” Wie herinnert zich niet de film met Robert Kennedy, badend in zijn bloed in de keukengang van een hotel in Los Angeles, of de foto van dr. Martin Luther King, ineenstortend op het bal kon van een motel in Memphis, Ten nessee? Zelfs de aanslag op gouverneur George Wallace in Maryland werd vastgelegd, hoewel hij zijn verkiezings- toespraak al had beëindigd en op weg was naar zijn auto een ogenblik, waarop de televisiecamera’s meestal zijn uitgeschakeld, omdat zij eerder in de autobus terug moeten zijn om met de politicus verder te rijden. Fotografie en Amerika zijn begrippen die bij elkaar horen zoals Radio City Music Hall en de „Rockettes”, de befaamde precisie-danseressen. Even onafscheidelijk als de Amerikaanse toerist en zijn op de buik bun gelend foto- of filmtoestel, schijnt iedere gebeurtenis in de Verenigde Staten zijn eigen fotografen en filmers te hebben. Waar anders dan alleen in Amerika zouden bijvoorbeeld alle bekende aanslagen van de afgelopen jaren op film en band zijn vastgelegd? „Ik voel me heel weinig aangetrok ken tot het fotograferen van mensen die bekend zijn, of zelfs van bekende onderwerpen. Ze fascineren me wan neer ik nauwelijks van ze gehoord heb en op het ogenblik dat ze bekend worden, krijg ik een verschrikkelijk leeg gevoel voor ze”, heeft Diane Ar bus gezegd, en het blijkt ook uit haar overige foto’s van tweelingen, een drie ling, een super-patriottisch jongetje, dat op het punt staat om aan een demonstratie vóór de oorlog in Viet nam deel te nemen (compleet met een speldje op zijn revers, „Bomb Hanoi”); Naast onder andere bibliotheken en discotheken kent Nederland sinds kort ook een „dierotheek” en een „plantotheek” .Het is een we reldprimeur van de levendige „Dienst school- en kindertuinen” van de gemeente Den Haag, in sa menwerking met die van Rotter dam. De uitleenbeesten zijn bestemd voor schoolklassen, die het dier compleet met kooi en informatie materiaal in de school bezorgd krij gen en er dan drie weken lang op kunnen studeren. Ingeschreven staan 1000 klassen. De keus is zeer uitgebreid: van kleine huisdieren via knaagdieren, amfibieën, reptie len naar wormen en rupsen. Zelfs met deze aanzienlijke opper vlakte moeten toch nog jaarlijks 6000 scholieren worden teleurgesteld. Eén van de aanleidingen is het feit dat sinds kort op sommige scholen het tuinieren in het lesrooster is opgeno de fotografen toeriep haar alleen te laten met haar man, antwoordde één van de televisietechnici: „Sorry, me vrouw, maar dit is geschiedenis.” De belangstelling voor de fotografie komt ook tot uiting in de talrijke jaarlijks in de Verenigde Staten gepu bliceerde fotoboeken (het Time-Life- concern heeft onlangs een ambitieus project van 17 delen voltooid over de techniek van het fotograferen en foto grafie in het algemeen) en in het aantal fototentoonstellingen. Alleen ai in New York zijn deze maand 31 groeps- en éénmansfoto-exposities. Eén daarvan wordt gehouden in het Mu seum of Modem Art, één van de eerste musea met een aparte fotoafdeling on der leiding van een eigen curator. De tentoonstelling omvat 125 foto’s van Diane Arbus, die dit jaar als eerste Amerikaanse fotograaf vertegenwoor digd was op de Biennale in Venetië. Haar werk is op het eerste gezicht afstotend: een groot deel van de expo sitie wordt in beslag genomen door foto’s van menselijke rariteiten: een ontklede Mexicaanse dwerg zittend op van het Instituut Natuurbeschermings- educatie (die onder andere de natuur- gidsen opleidt) en vice-voorzitter van de CRM-Staatscommissie natuurbe- schermingseducatie, die de minister op dit terrein moet adviseren. Op het programma voor de allerkleinsten staat onder meer het laten ontkiemen van sterrekers en andere gewassen die vooral snel de grond uitschieten. In de kinderboerderijen de dienst heeft er tegenwoordig zes worden de aller jongsten tevens' in contact gebracht met de levende dieren, „om een moge lijk aanwezig stukje vrees weg te ne men”, aldus de heer Wals. Het programma voor de scholieren wordt op het basisonderwijs langzaam verder opgebouwd, totdat zij in de laatste klas aan de eerste biologische een hotelbed met zijn hoed op, een groep van drie Russische lilliputters in een huiskamer, een joodse reus van ruim tweeëneenhalve meter met zijn twee normale ouders in een huiskamer, waar zijn hoofd het plafond raakt, als man verklede vrouwen en als vrouw verklede mannen, een hermafrodiet met een schoothondje in een woonwa gen, een van top tot teen getatoueerde man (met op zijn voorhoofd een ro kend doodshoofd). Deze „dubbele bodem” van haar fo to’s heeft Diane Arbus het best geïllus treerd met een mysterieuze opnam* van een namaaksprookjespaleis in Dis neyland in Californië, dat doordat het als foto wordt weergegeven de onwer kelijkheid doorbreekt en ultra-realiteit wordt. Diane Arbus fotografeerde ook muren in hotel-lobby’s, waarop het behang een landelijk buitentijds tafe reel voorstelt. Op de gereproduceerde foto krijgen deze namaaklandschappen ook een ultra-realistische dimensie, die de fotobekijker in verwarring brengt: de grens tussen echt en vals is ondui delijk geworden. Als fotografe bekommerde Diane Arbus zich niet om compositie. Ze fotografeerde haar onderwerpen recht toe recht aan, zo direct en eerlijk mogelijk. Na eerst geïntrigeerd te zijn geweest door het grofkorrelige effect van snelle films, ging ze over tot het gebruik van flitsbelichting dat haar onderwerpen genadeloos onthulde. Na die periode gaf ze de voorkeur aan de eeuwenoude geheimzinnigheid van het licht zoals het is. Het zijn duidelijk haar beste foto’s. Ze was zo onzeker dat, wanneer ze een nieuwe camera kocht, ze er maanden over deed om van de oude op de nieuwe over te stappen, voordat ze het sevoel had dat ze het nieuwe instrument aankon Haar dochter schreef' ,Z" was be gonnen, als een jaeer, en het was alsof hoe meer ze ontdekte, hoe meer zij haar eigen prooi werd.” Op 26 juli pleegde Diane Arbus zelfmoord. kringloop beginnen. Het accent komt steeds meer te liggen op het milieu. Directeur Wals: „Als er in een tuintje luis op bijvoorbeeld de slakroppen zit, zeggen de kinderen daar wel een mid deltje tegen te weten. De volgende dag komen ze aanzetten met een spuitbus. We proberen ze dan bij te brengen dat die oplossing vanuit milieu-oogpunt niet ideaal is. Eigenlijk waren we voorlopers op het gebied van biolo- gisch-dynamisch voedsel, want we aten al onbespoten groente en fruit voordat dat „in” raakte. Door zulke dingen aan de orde te stellen hopen we een kleine bijdrage te leveren aan de houding van de scholieren ten opzichte van het milieu.” Dat hij niet alleen de kinderen be reikt, maar ook hun ouders blijkt wel I L

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 16