Hogewoning wil de r niet voldoen moeten Er zullen koppen gaan rollen Tricky Dickie LEO HORN: „lastige man” terug wordt gemist „Scheidsrechters die snel van de lijst” f» ar tl Bezwaren Geen dooddoeners Ik blijf schrijven 19 ZATERDAG 16 DECEMBER 197 2 Erbij 18 WIJK it I 4=^ h te n JW :en MARC SERNE STOPPER L giftige stukjes uitstrooit een functie aan te bieden in een sportbond waarte gen die epistels zijn gericht). ihe- ret- By nadere informatie aan het adres van de sectievoorzitter betaald voetbal bleek dat Hogewoning precies weet waar hy mee bezig is en dat hy binnen het logge bonds- apparaat voorzichtig zal moeten manoeuvreren om deze „revolutie” zonder al te veel bloedvergieten te laten verlopen. Hogewoning: „Zulke zaken hebben natuurlek hun tyd nodig. Ik kan daarom in dit stadium ook nog geen enkel commentaar geven in hoeverre de conclusies van de heer Horn bewaarheid zullen worden”. Hoe dan ook, „Tricky Dickie” zou zeer van pas gekomen zijn, de laat ste weken. Een half jaar geleden schreef ik over Dick van Dijk: „Hij is het type om daar (in Frankrijk) voor de volle 100 procent te slagen. Het moet al heel gek lopen, wil hij daar geen topscorer worden!” is inderdaad bij Ajax onderschat zoals ik altijd heb gevonden. Op een soortgelijke manier voet balt Telstar. Men valt aldoor aan (zowel tegen Sparta als tegen FC Twente), schoten en kopballen „ge selen” op een bedaarde manier lat en paal, ballen vliegen rakelings over of naast, maar ondanks dat krijg je zelden of nooit het gevoel dat er ooit een bal, al was het maar per ongeluk, in het doel zou kunnen gaan in plaats van ernaast, tegen de lat of in de handen van de keeper. Je merkt ook dat dit fhtum verlam mend werkte op de Telstar-spelers. EP1 DROST heeft na afloop van Telstar-FC Twente (0-2) gezegd, dat de illusie dat de bal langs Jan de Jong in het net zou kunnen worden geschoten, was zowel uit de hersens als uit de benen van de Ajacieden weggevloeid. Maar wat mij wel als tamelijk ongewoon trof, was dat er een duidelijk merkbare wisselwer king bestaat tussen Telstar en het publiek, wat die machteloosheid be treft. Men gelooft er niet meer in. d 5, sr- «n w- let an en, 44. rechte conclusie, want wat Horn alleen al in zijn weke lijkse column van het blad Televizier uitspookt heeft een heilzamer invloed op het voetbal dan menige be stuursfunctie. Horn meende dan ook voorzichtig: „Mijn gedachten gaan natuurlijk in eerste instantie uit naar het scheidsrechterswezen en dat zal veel weerstanden oproepen”. De repliek van Hogewoning was op dat moment echter: „Ik ga voor geen enkele weerstand opzij”. Ook Telstar-FC Den Haag trok weinig belangstelling, terwijl eerder in het seizoen wedstrijden als Tel star-FC Amsterdam (half augustus) en Telstar-NAC (eind september) toch nog 9000 en 6000 toeschouwers trokken. Wie heeft nu ongelijk: de IJmuidenaar of Velsenaar die weg blijft omdat Telstar „onaantrekke lijk” voetbal is gaan spelen, of Tel star dat zich erover beklaagt dat het in de steek gelaten wordt door zijn supporters? Bij Telstar-FC Twente moest ik aldoor denken aan TROS-Sport, waarin juniortjes van kleine plaat selijke clubs strafschoppen nemen op een doel dat door Nico van Zoghel verdedigd wordt. Je denkt: die jongens krijgen er nooit een bal in bij die lange, wat ze ook probe ren! De praktijk wijst af en toe het tegendeel uit, soms verdwijnt een bal toch in de hoek, maar de twijfel blijft bestaan of Van Zoghel zo’n schot niet gehouden zou hebben als het om de „menens” was gegaan. Horn: „Ik heb als voorwaarde ge steld dat ik kan blijven schrijven voor Televizier. Er is een keer een enquête gehouden en daaruit bleek dat de men sen het eerst mijn stukje lezen, dan kijkt men even naar Goed Geschoten en daarna wat er die avond op de Als Telstar op de tonen van opge wonden stierenvechtersmuziek het veld betreedt, kan er nauwelijks een hoeraatje van af. Het is alsof enkele duizenden baliekluivers (vol gens Van Dale is een baliekluiver iemand die over de brugleuning hangt) een platboomd vaartuig voor bij zien komen en dat voor kennis geving aannemen. Bij Telstar-Spar- ta was één jongetje dat even moed putte uit een mislukte actie van Kees van Kooten. Over 50 jaar hoef ik niet meer voor u te beschrijven wat hij riep en hoe hij het riep, want dan gaat elke krant vergezeld van een reepje geluidsband met de belangrijkste geluiden van de afge lopen dzg, maar ik zal het nu toch even proberen. DAAR STAAT TEGENOVER dat de klant in principe altijd gelijk heeft als hij iets niet koopt of ergens wegblijft. Je kan erover twisten of het juist of onjuist is wanneer kiesgerechtigden weigeren gebruik te maken van hun recht om te kiezen, maar het is (in meta fysische zin) natuurlijk altijd juist als iemand geen zin heeft om voor f 4.50 op een staanplaats of voor De werkelijk goede scheidsrechters, in de ogen van Leo Horn onder meer Van der Kroft, Van Gemert, Corver en Boosten, kunnen in de toekomst gaan rekenen op een vrij riante vergoeding. Horn: „Wat dacht je van 300 gulden? Dat is een salaris dat de meesten in hun dagelijkse werkkring niet verdie nen Daar staat tegenover dat ik twee vaste trainingen per week eis. Boven dien wil ik een verplichte rapportbe- spreking”. De scheidsrechters roepen, dit in fel le tegenstelling tot de trainers, zelf echter in koor dat het met het peil van de arbitrage over het algemeen niet zo slecht gesteld is. Horn: „Je lijkt Hoo- gendoorn wel. Ik koop ook helemaal niets voor die praatjes. Burgwal is daar ook zo sterk in. Van Gemert en Van der Kroft doen het toch ook in het buitenland maar erg goed hoor ik dan. Wat heb ik daarmee te maken. Ik wil helemaal geen vergelijking trekken met het buitenland. Ik heb met de Nederlandse competitie te maken en als ik dan op zondag naar het voetbal len ga dan constateer ik dat het peil nog steeds dalende is.” krijg fluit hij onmiddellijk de B-elftal- len en daarna binhen twee weken ere divisie. Er wordt nog veel te vee] naar leeftijd gekeken. Een knaap van 25 kan op een bepaald moment met meer routine een wedstrijd leiden dan ie mand van 35.” Op zichzelf is het allemaal niets ongewoons, zo’n periode kan ieder elftal treffen, en die periode kan langer of korter duren. Het óver kwam bijvoorbeeld Ajax een zeer korte periode, namelijk gedurende het strafschop-schieten tegen NAC: In ieder geval zullen de activiteiten van Horn de komende maanden nog meer uitgebreid worden. Hij stelt: „Dat is een nieuwtje dat je ook wel mag weten: ik ga in de toekomst ook de scheidsrechters begeleiden die het Ne derlands elftal komen leiden.” Een taak die hij met plezier vervult? Hom: „Het is erg dankbaar werk. Als ze uit een land komen waar geen zee is dan is de Amsterdamse of Rotterdamse ha- van een erg dankbaar object. Laatst was die Oostenrijker Schiller hier. Hij was hier wel vaker geweest maar zijn collega’s niet. Twee uur de haven en een etentje in het havenrestaurant zijn dan voltreffers.” Cruyff en Jan Mulder nog gebles seerd, Keizer geschorst, Sjaak Swart niet helemaal de oude meer (een uiterst dubbelzinnige woordspeling zoals u ziet) en Johnny Rep en Arnold Muhren door gebrek aan ervaring blijkbaar nog niet „rijp" genoeg voor de eredivisie. Althans voor Ajax, want er lopen natuurlijk nog een stuk of 60 spelers in de eredivisie rond bij wie de optelsom: (talent plus ervaring) toch nog dui delijk lager uitvalt dan bij Rep en Arnold Muhren. IK WAS TWEE KEER kort ach tereen bij Telstar. Eerst bij Telstar- Sparta voor de competitie, daarna bij Telstar-FC Twente voor de be ker. In het ene geval speelde Tel star dus tegen nummer vier op de ranglijst, in het andere geval tegen nummer drie op de ranglijst. Je zou zo denken: alle reden voor een goed bezet huis, maar het tegendeel bleek het geval. Bij Telstar-Sparta kwa men (volgens Voetbal International althans) 5000 mensen kijken, bij Telstar-FC Twente slechts 2000, ter wijl het er twee maanden eerder bij de competitiewedstrijd Telstar-FC Twente (0-2) nog 6000 waren. televisie komt. Ik vind dat schrijven, dat ik helemaal zelf doe, erg leuk. Bovendien kan ik de centen niet mis sen. (Horn komt tot een bedrag dat rond de dertigduizend gulden per jaar ligt, red). Maar goed: laten we even veronder stellen dat de succesvolle groothande laar in textiel de door hem gewenste functie krijgt. Wat gaat er dan alle maal gebeuren? Horn: „Ik zoek het in de vorm van een nieuwe hoofdscheids- rechterscommissie. In de geest van Van der Meer, Van Leeuwen, Bronkhorst, Roomer en ik, de vijf toparbiters van na de oorlog. Er moet een juiste taak verdeling komen. Vooral een betere scouting ook. Je maakt mij namelijk niet wijs dat er onder die 110.000 scheidsrechters geen 32 zitten die be taald voetbal kunnen leiden. En dat is namelijk nu in de verste verte niet het schouwerspotentieel dat twee keer zo groot is als dat van Deventer, bijna drie keer zo groot als dat van Alkmaar en maar weinig kleiner dan dat van Maastricht en Breda, terwijl het toeschouw er spotentieel van Telstar (Velsen-Beverwijk) zelfs anderhalf maal zo groot is als dat van Den Bosch. OP 17 JUNI 1972 schreef ik in deze rubriek dat Ajax Dick van Dijk nog zou gaan missen. Nu, na de nederlaag tegen Sparta en het nederlaagje tegen NAC, ziet het er inderaad naar uit dat de Ajax- voorhoede een nuchterige kansenbe- nutter (en een even nuchtere kan senmisser overigens!) als Dick van Dijk best had kunnen gebruiken. Telstar-midvoor Kees van Kooten met al die ballen die hij „teruglegt" op zijn medespelers voor FC Twen te goud waard zou zijn, omdat de Twentenaren er dan ettelijke zou den hebben ingeknald. Maar bij Telstar legde Van Kooten twee keer een bal terug op de attent aanstor mende rechtsback Driessen, die bei de keren, in plaats van doldriest op het doel te rammen, de bal weer „onzelfzuchtig” voortrok. Dat had uiteraard niets met onzelfzuchtig heid te maken, maar met angst, gebrek aan zelfvertrouwen. Het was het verplaatsen van een probleem op een moment dat het niet ver plaatst had moeten worden. En zijn gedachten over de hele gang van zaken heeft Leo Horn. De ideeën borrelen in zijn kantoor, dat gelar deerd wordt met een "klein gedeelte van de cadeaus en trofeeën, die Leo Horn in zijn rijkgeschakeerde loopbaan ali arbiter heeft verzameld, aan de Jodenbreestraat ook rijkelijk naar bo ven. Zijn eventuele benoeming heeft ook niets te maken met wegpromove ren (wat zou er tenslotte eenvoudiger zijn om de man die wekelijks zijn Direct na zijn verkiezing tot voorzitter betaald voet bal van de KNVB werkte mr. Jacques Hogewoning een wel zeer opmerkelijk agendapunt af. Hij regelde een lunchafspraak met oud-scheidsrechter Leo Horn. On der het eten zette Hogewoning (Horn: „Een erg ver standige man, die weet waarover hij praat”) zakelijk uiteen dat hij het eigenlijk maar een absurde zaak vond dat een man van het kaliber Horn met zijn na- tionele en internationale voetbalervaring nog niet in- gelijfd was voor de voetbalsport. Een niet geheel te- scheidsrechters. Ze hebben geen status. Dat hadden wij vroeger wel. Dat is het grote verschil.” En een zakenrelatie van Horn: „Als je over twee jaar vraagt, wie was Lau van Ravens dan fronst men de wenk brauwen en weet niemand het meer. Vraag je over tien jaar wie is Leo Horn, dan weet iedereen het nog.” scheidsrechter ook een oplopende winstpremie. Toen zij zes keer achter elkaar hadden gewonnen was er ook kabaal toen ik beslissingen tegen hen nam.” Horn: „Ja, maar die Van Ravens was een hele goede. Het is echter weer onbegrijpelijk dat hij na zijn actieve loopbaan als scheidsrechter geen func tie in die scheidsrechterij heeft gekre gen.” En dan: „Van Ravens wordt nog veel te veel gezien als een uitschieter. Er moeten toch veel meer van dit soort scheidsrechters kunnen zijn. Ik heb bijvoorbeeld een knaap in de provincie op het oog. Als ik het heft in handen Welnu, na 18 wedstrijden (de helft van de competitie is dus al achter de rug) staat Dick van Dijks club Nice bovenaan en Dick van Dijk is Frankrijks topscorer met 15 doelpunten. Op de Europese topsco- rerslijst staat hij momenteel op de derde plaats, achter Gerd Muller (19) en Eusebio (18). Zijn naaste Franse concurrent is Skoblar van Marseille met 13 doelpunten. Sko blar was vorig seizoen Europees topscorer. Van twee een één: of ik ben met de helm geboren, of Dick van Dijk Het is duidelijk: als Leo Horn het bewind overneemt, dan zullen er kop pen sneuvelen omdat hij, zoals hij dat nogal eufemistisch omschrijft weinig koopt voor „dooddoeners”. Hom: „Scheidsrechter Keizer had het in dit kantoor eens over de veranderde om standigheden waar een scheidsrechter tegenwoordig mee wordt geconfron teerd. Dat is flauwe kul. Toen ik de finale voor de Europa-cup Real Ma drid-Benfica in 1962 leidde kreeg Ma drid ook 10.000 dollar voor een over winning en niets bij een nederlaag. Dacht je misschien dat die jongens niet wilden? Elinkwijk had in mijn tijd als Laten we eerst het laatste geval bekijken. V eisen is natuurlijk maar een ^etre^kelijk klein stadje Beverwijk ook, maar de ag glomeratie Velsen-Beverwijk telde op 1 januari 1971 toch nog altijd 137.884 inwoners, dat is een toe- Hij begon enthousiast: „Kéés van Kóóten, Kéés van Kóóten!" Zijn derde Kees van Kooten klonk in eens al minder geïnspireerd, een beetje uitgeblust, en toen klonk als laatste noodkreet: „Kees van Kóte!” Tegelijk kwaad en wanhopig, zoals vroeger de juf de lastige Keessie van Kooten in de klas voor de zoveelste keer tot de orde riep. Ach ja. Telstar is als club te aardig, te sympathiek, en speelt ook té orden telijk, om voor de eredivisie verlo ren te mogen gaan. Maar er zal toch eerst in het veld iets moeten gebeuren, wil de aanhang op de tribune weer „goesting” krijgen in Telstar. f 12.50 op een overdekte zitplaats te gaan kijken naar het onderspit del ven van Telstar. Te meer niet, om dat je bij Telstar inderdaad de in druk krijgt (althans dat kreeg ik bij die laatste twee thuiswedstrijden) dat dit „onderspit delven” een soort actieve handeling is en geen lijd zaam ondergaan van een onont koombaar oordeel. Wat zijn nu in het algemeen de grote bezwaren tegen het merendeel van het huidige arbiterskorps? Horn: „Ze zijn er niet tijdens een wedstrijd. Het merendeel van de scheidsrechters bestaat uit jongens die o zo graag in de publicity staan maar die weelde echt niet kunnen dragen. Ik wil 32 scheids rechters die het betaalde voetbal goed leiden. Klaar uit. Natuurlijk zit men in het harnas door dat systeem met de gele kaart. Die moet maar weer snel verdwijnen. Tegen het boekingsysteem heb ik minder bezwaren. Je moet een vent er niet meteen uitsturen, maar hem op bepaalde momenten wel laten weten dat hij genoteerd staat. Zo’n boekingsysteem is dan een goede uitkomst. Maar nog even over die geval. Er zal dus een snellere doorstro ming moeten komen en de oude arbi ters die niet meer voldoen moeten ook zo snel mogelijk worden afgevoerd. Ik heb zondag weer een man als Weerink in actie gezien. Die is bijvoorbeeld totaal ongeschikt om betaald voetbal te leiden”. Wat zien we echter in de voetbal- gids van John Frederikstadt? Tel star kreeg vorig seizoen gemiddeld 6840 toeschouwers in zijn 17 thuis wedstrijden, tegen FC Den Bosch 11.870 en NAC 8820, terwijl NAC en FC Den Bosch toch onder Telstar eindigden in de competitie. Daar zit een zekere onlogica in. Wat dat betreft hebben de wegblijvende agglomeranten van IJmuiden-Be- verwijk-Veisen dus ongelijk. Trou wens, zij hebben mijns inziens so wieso ongelijk, omdat zij in staat worden gesteld in hun onmiddellij ke omgeving voetbal te zien van een kwaliteit, die momenteel ner gens ter wereld wordt overtroffen, althans voor zover het gemiddelde peil van de voetbalagglomeratie betreft I en

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19