Minister Van Agt belooft Surinaamse regering: eerst zelf Turkse uitnodiging voor Piet Dankert Steward spoot verband weg Amsterdam zet buitenlanders over grens Israëlische Vrouwenarts bepleit verloskundige centra Op 5 september nationale Geen akkoord in Helsinki Engels bekijkt Barend Servet Weer gratis reizen feestdag Mirage-5 operatief il h twee 65+ januaridagen nu ook voor dames 60+ Indiase troepen trekken terug Kamerlid stelt voorwaarden aan bezoek KRUISPUNT IN AMSTERDAM BEZET TURKSE SCHRIJVER MAG LAND NIET UIT HET WEER Warschaupactleiders komende week bijeen „Algemeen ziekenhuis niet meer geschikt” 2 ZATERDAG 16 DECEMBER 197 2 Voor mogelijke maatregel Bars en cafés „Geen goede zaak” Jubileum van koningin Mentaliteit Over werkprogramma maximaal f 4.- bijbetalen. voordelig uit met NS f Wat doet u ermee? Reizen zoveel u wilt tegen halve enkele reispri j s. En soms gratis Hoe krijgt u die kaart.' Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of eerder gebruikt NS-identiteitsbewijs meebrengen. Het loket doet de rest. Gratis reizen Kies in januari de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Dinsdag 2 januari niet. Laat uw kaart afstempelen aan het loket en stap in! Reis zover u wilt. Voor de le klas Z;.- ONDERZOEK DISCRIMINATIE PIET DANKERT ADVERTENTIE WMRRAPPORTEN In Nederland wordt de verloskunde 1 7 f 200 boete, een maand gevangenis straf voorwaardelijk en betaling van f 200 schadevergoeding aan het zie kenhuis luidde de eis van de officier van justitie. 0.05 8.07 uur uur uur uur HELSINKI (DPA) Zonder overeen stemming te hebben bereikt over het toekomstige werkprogram is de bijeen komst in Helsinki ter voorbereiding van een Europese veiligheidsconferentie voor vier weken verdaagd. Mijn indruk: is dat de Surinaamse regering evenmin enthousiast is over de ontwikkeling die zich de laatste jarerr heeft voltrokken en ook vindt dat de overkomst van Surinamers naar Neder land, zonder dat hun toekomst behoor lijk geregeld is, geen goede zaak is. UTRECHT. Het algemene zieken huis, dat zich bevindt in een niet meer te stuiten stroomversnelling van mecha nisatie en specialisatie, is niet meer de plaats voor het verantwoord beoefenen van de verloskunde in Nederlandse stijl. De heer De Planque concludeert, dat er een verantwoorde reorganisatie van de verloskunde tot stand moet komen voordat de chaos totaal is. „Te lange tenen dienen ten spoedigste te worden ingekort,” zegt hij. „ze hebben de verlos kunde al teveel schade berokkend.” nog teveel beoefend in „een-mans-be- drjjfjes”, zegt hij. Huisarts, vroedvrouw en gynaecoloog werken volgens d< heer De Planque vaak „op ontstellende wijze” langs elkaar heen. en nu er De arrestanten, onder wie vijftien Ma rokkanen en twee Egyptenaren, een Ita liaan en een Amerikaan, zullen over de grens worden gezet. Ongeveer de helft van hen werkte hier of zocht werk. Bij een eerdere actie van de vreemde lingenpolitie, begin deze maand, werden 34 illegaal in land verblijvende buiten landers gearresteerd en over de grens gezet. 0 o o 0.1 o o o o o o o o o o o o o o o o 1 o o o o o 1 o o 0.1 o o o 0.1 o o o o o o DEN HAAG Het kabinet heeft be sloten woensdag 5 september van het volgend jaar het karakter te gev,en van een nationale feestdag, dit in verband met het zilveren regeringsjubileum van koningin Juliana. zo zo zo zo zo ozo zo zzo zzo zzo z n w.s. zzo zzo ono nno w w ozo zw n zo zo w.s. W.S. W.S. zo nnw w o ono n w zzo no w.s. w.s. w.s. ono TEL AVIV (AFP). De Israëlische bladen, die geen inlichtingen mogen ge ven over militaire produktie. hebben gis teren zonder commentaar een bericht uit het Amerikaanse blad voor de strijd krachten gepubliceerd, volgens hetwelk de „Barak” operatief is. De Barak is de Israëlische versie van de Franse jacht bommenwerper Mirage 5. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst. Aantal uren zon: 1 tot 4; minimum tempe ratuur: omstreeks normaal; maximum tempe ratuur omstreeks normaal; kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 17 december: minimum 2. maximum 6 graden. Een Indiase brigadecommandant leidt zijn eenheden door de woestijn van Sindh in Pakistan. De troepen van beide landen trekken hun militaire eenheden terug uit de gebieden die zij in de oorlog van december vorig jaar op elkaar hebben veroverd. De steward was in het holst van de nacht na een avondje „stappen” sa men met een 22-jarige plaatsgenoot, die ook gedagvaard was, maar die bericht van verhindering had ge stuurd omdat hij als stuurman mo menteel op zee vertoeft, naar het ziekenhuis gegaan om een verpleeg- ster-vriendinnetje op te zoeken. Via de kerkzaal was het tweetal op de tweede etage terechtgekomen bij de slaapzaal van de verpleegsters. Toen zij daar geen toegang kregen hadden zij de brandspuit van de has pel gerukt en ondermeer een grote hoeveelheid dozen met verband om ver gespoten. De steward was ook nog aan het orgel in de kerk gaan zitten tingelen. De bijeenkomst van de Warschaupact- leiders vindt op 21 december plaats. De diplomatieke kringen zeiden te verwach ten dat ook interne zaken van de War- schaupactlanden zoals economische pro blemen als gevolg van mislukte of slechts ten dele gelukte oogsten, aan de orde zouden worden gesteld. 9 9 9 10 9 9 10 10 8 8 9 13 15 7 13 1 2 4 2 9 15 5 10 3 10 16 18 - 4 14 3 8 15 12 7 3 -2 23 17 20 17 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Malorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv Tunis et” heeft een lid van de Gerechtigheids- partjj, J regering gevraagd missies te zenden naar de overige zestien landen van de Raad van Europa om de klach ten te ontzenuwen „en te voorkomen dat Turkije (evenals Griekenland) uit de raad wordt gestoten.” Aan de vooravond van zijn vertrek naar Parijs heeft minister Bayuelken er in de parlementscommissie voor Buiten landse Zaken op gewezen, aldus „Cum huriyet”, dat slechts regeringen, en niet individuele personen, bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens een klacht tegen Turkije aanhangig kunnen maken. (Turkije heeft namelijk niet, zoals Nederland, het individuele klachtrecht erkend). Minister Bayuelken geloofde overigens niet dat het vooralsnog tot een dergelij- ke klacht zou komen. Het instellen van een nationale feest dag is in overeenstemming met het voorstel van het Nationaal Comité Zil veren Regeringsjubileum (het comité- Van Thiel). De nationale feestdag bete kent vrij-af voor scholieren en ambte naren. Gebruikelijk is dat met de stich ting van de Arbeid overleg zal worden gepleegd over de vraag, of ook in het bedrijfsleven deze gedragslijn kan wor den doorgevoerd. Volgens het Amerikaanse blad heeft de Israëlische luchtmacht al 24 van deze toestellen die tweeëneenhalf maal de stelheld van ’t geluid kunnen vliegen en een nuttige lading van zes ton kunnen vervoeren. De Barak is uitgerust met motoren van het type dat in de Ameri kaanse Phantom wordt gebruikt. In Turkije zelf hebben de beschuldigin gen dat de militaire autoriteiten de Con ventie van de Rechten van de Mens schenden (door marteling, en beperking van de vrijheid van meningsuiting, de pers- en verenigingsvrijheid nogal op schudding verwekt. Volgens het Turkse blad „Cumhuriy- ARNHEM. Een 21-jarige ste ward, die in het streekziekenhuis in zijn woonplaats Bennekom met een brandspuit schade had aangericht aan de verbandvoorraad uit woede, omdat hij geen toegang tot de slaapzaal van de verpleegsters kreeg, stond gisteren voor de rechtbank in Arnhem. De bezetting was een initiatief van de pressiegroep „Stop Kindermoord” die met zijn actie maatregelen wil afdwin gen om de veiligheid van het kind in het verkeer te bevorderen. LONDEN (UPI). - De Warschaupact leiders komen de volgende week in Mos kou bijeen om een gezamenlijk stand punt tegenover het westen over troepen vermindering door oost en west, de Eu ropese veiligheid en le aanstaande ont moeting tussen president Ni-'-n en par tijleider Breznjev in te nemen, aldus berichtten gisteren di.omatieke kringen in Londen. In veel algemene ziekenhuizen is de kraamafdeling volgens dokter De Plan que een vergaarbak van alles wat met verloskunde te maken heeft. Er liggen „gezonde” kraamvrouwen zowel als moeders die net een operatie (keizersne de) achter de rug hebben. Een verloskundig centrum waarin huisartsen, gynaecoloog en vroedvrouw een gemeenschappelijk systeem opzetten zal een vaste staf van gediplomeerde kraamverpleegsters moeten hebben. Het centrum dient los van het ziekenhuis te staan, maar wel vlak erbij, zodat ge bruik kan worden gemaakt van bijvoor beeld het laboratorium en de röntgenka- mer van het ziekenhuis en eventueel ook van de operatiekamer. Geen verhoging Met 26 tegen l” stem men heeft de Rotterdamse gemeente raad het voorstel voor de verhoging van de tarieven van het openbaar vervoei verworpen. Het college dlde de RET-tarieven (tram, bus en metro) met gemiddeld 11 percent verhogen. Bayelken verklaarde later op een persconferentie dat alle klachten over marteling en mishandeling worden on derzocht, maar dat alle tot nu toe inge diende klachten ongegrond zijn geble ken. Dankert heeft in de assemblee van de Raad van Europa verklaard over „zeer sterke aanwijzigingen” te beschikken dat politieke gevangenen vrijwel systema tisch worden gemarteld. Er zouden zich reeds tweeduizend gevallen van marte ling hebben voorgedaan. Minister Van Agt was nog niet op de hoogte van een telegram dat naar hem onderweg is van Surinaamse en Antilli aanse actiegroepen in Nederland. Daarin wordt geëist dat de minister binnen twee weken maatregelen moet nemen om bareigenaars te bewegen kleurlingen toe te laten, hetgeen volgens de actie groepen dikwijls wordt geweigers. „Dit onderzoek is geopperd door de Surinaamse regering. Het kostte mij geen enkele moeite dit toe te zeggen, omdat ik dat onderzoek toch zou hebben laten instellen als ik daarvoor geen ver zoek had gehad”, aldus de minister op de luchthaven. Voor hij naar Turkije gaat wil Dan kert zich laten voorlichten, o.a. door „Amnesty International” dat een diep gaand onderzoek heeft ingesteld naar martelingen, en door leden van de ver boden Turkse Arbeiderspartij die zich in West-Europa bevinden. Tijdens de 20e zitting gisteren zagen de gedelegeerden uit 34 landen geen kans een compromis te bewerkstelligen over het aangeven van de bevoegdheden voor de commissies die straks het eigen lijke werk moeten gaan verrichten. De Franse delegatie, zo verluidde uit conferentiekringen, stond er nadrukke lijk op dat opdrachten aan commissies al in de voorbereidingsronde moeten worden verdeeld. Ze ondervond daarbij de steun van westerse en neutrale landen als West- Duitsland, Portugal, Oostenrijk, Zweden, Nederland en Luxemburg. Daartegeno ver stelde de Sovjet-Unie opnieuw dat ze aan deze zienswijze op dit moment geen steun kan verlenen. Op 15 januari wordt de bijeenkomst in de Finse hoofdstad voortgezet. PARIJS. De Turkse regering heeft het Tweede Kamerlid P. Dankert, die de laatste maanden in de Raad van Europa kritiek heeft geoefend op de wijze waar op in Turkije de rechten van de mens worden nageleefd, uitgenodigd voor een bezoek. Dankert is bereid deze uitnodiging te aanvaarden vooropgesteld dat aan be paalde voorwaarden wordt voldaan. Men zou zich kunnen voorstellen dat hij o.a. zal vragen te kunnen spreken met de mensen wier verklaringen over marte lingen hij woensdag aan de Turkse mi nister van Buitenlandse Zaken Haluek Bayuelken heeft voorgelegd. Wat kost die kaart? Jaarkaart 65+ of Dames 60+ f 50.- 3 maandskaart 65 of Dames 60 20.- Echtpaar-jaarkaart 65 f 75.- 3 maandskaart idem f 30.- Uw vrouw mag jonger zijn. Volgens de bewindsman lag het pro bleem in de toepassing en handhaving van die wet. „Het is vooral eerr zaak van mentaliteit. Ik weet niet in hoeverre de ze mensen aangifte doen van een onheu se bejegening die hun is aangedaan. Ik heb de irrdruk dat dit in de meeste gevallen niet gebeurt. Het is dan voor de politie wel erg moeilijk om er tussen te komen. Daar wreekt zich ook het pro bleem dat de politie juist in de grote steden onnoemelijk overbelast is. Ik wil wel zeggen dat we bij de Europese Nederlanders, en dan heb ik het over de 13 miljoen, de laatste jaren meer racis me naar boven hebben zien komen, dan we ooit voor onszelf hebben willen be kennen dat het bestond. Dat vind ik niet best”, aldus minister Van Agt. Gewoonlijk krijgt men de papieren binnen 24 uur, maar Kemal heeft sedert 30 november pogingen gedaan ze te krijgen, maar zijn verzoeken zijn onbe antwoord gebleven, evenals drie tele grammen aan de premier. Kemal zei dat zijn huis in het verle den is doorzocht bij acties tegen linkse terroristen. Wegens het vertalen van een boek over communisme werd hij tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld maar in beroep vrijgesproken. AMSTERDAM. Ongeveer vijftig be woners van de Amsterdamse Pijp heb ben gistermiddag omstreeks half vijf een kwartier lang het drukke en volgens hen gevaarlijke kruispunt Ferdinand Bolstraat-AIbert Cuypstraat bezet ge houden. Het gevolg was dat het autover keer vastliep en er een chaotische toe stand ontstond. Alleen trams werden doorgelaten. De politie leidde het ver keer zoveel tnogeïijk om. onbew. onbew onbew. geh. bew onbew. mist onbew licht bew onbew onbew zw. bew. licht bew. half bew geh. bew. half bew licht bew geh. bew. licht bew. onbew mist motregen zw. bew onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. regen geh. bew. licht bew. regen onbew. onbew. onbew motregen geh. bew. geh. bew onbew onbew. onbew zw bew De vrouwenarts B. M. de Planque zegt dit in een beschouwing in „Medisch Contact” waarin hij pleit voor afzonder lijke verloskundige centra waarin huis arts vroedvrouw en gynaecoloog samen werken. Op het ogenblik zijn de resultaten in de Scandinavische landen en Tsjecho- Slowakije, waar geen enkele vrouw haar baby thuis krijgt, beter dan die in Ne derland waar nu in de grote steden nog maar de helft van de vrouwen thuis bevalt. Volgens de heer De Planque zijn de gunstige resultaten in de andere landen waarschijnlijk te danken aan het uni forme systeem waarmee men daar werkt, een systeem, waarbij de prenatale begeleiding ook vanuit de kliniek ge schiedt, zodat met moderne hulpmidde len onregelmatigheden eerder worden opgespoord. J AMSTERDAM. De Amsterdamse vreemdelingenpolitie heeft deze week bij controle van enkele pensions, kraakpan den en woonboten opnieuw 29 buiten landers aangehouden. Zij bleken geen geldige papieren te hebben of niet te dat de guerrillaoorlogvoering in de on- beschikken over voldoende geldmidde len.. De actiegroepen zouden gedreigd heb ben tot geweld over te gaan wanneer aan hun verzoek niet wordt voldaan. „Dat geweld zal ik natuurlijk niet aanvaarden. Niet omdat het Surinamers betreft, maar ik aanvaard dit van nie mand. Dat neemt niet weg dat ik de ergernis van deze mede-Nederlanders heel goed kan begrijpen. Ik heb wel begrip voor de gevoelens die deze men sen bezielen en ik geloof ook wel dat er discriminatie voorkomt, juist in bars en café’s. Onze wetgeving voorziet daar echter in. We kennen in Nederland al een jaar of drie het uitvoeringsverdrag van de wet tot uitbanning van alle vormen van rassendiscriminatie”, aldus een eerste commentaar van de minister. Zeker niet wanneer het gaat om grote aantallen minderjarigen. Eenvoudig is dit niet te regelen”, aldus minister Van Agt. Er is gesproken over de noodzaak om de samenwerking tussen de kinderbe scherming in Suriname en Nederland aanzienlijk te verbeteren. „Er zou al heel wat verbeteren als de gegevens wat sneller worden uitgewisseld. Wanneer het geheel wat minder ambtelijk minder moeizaam zou verlopen dan het geval is. Ik heb de indruk dat vaak een vacuum bestaat tussen de op vang in Suriname en de opvang in Nederland”, vertelde de minister. Minister Engels van CRM wil onder zoeken of maatregelen tegen de VPRO moeten worden genomen in verband met de Barend Servet- show van afgelopen donderdaga vond. Het onderzoek betreft niet het vele bloot in de show, maar de persiflage op de koningin. De minister liet gisteren weten het programma niet zelf te hebben ge zien. Ook de meeste leden van het demissionaire kabinet hadden niet gekeken. Op grond van een groot aantal klachten dat is binnengeko men, wil de minister de band met de uitzending bij d„ VPRO opvra- gen. Naar aanleiding van zijn eigen erva ringen zal hij na het bekijken van de uitzending besluiten of de VPRO berispt moet worden. Inmiddels heeft het ARP-Kamerlid Vermaat vragen aan minister Van Agt gesteld over de Barend Servet- show. Hij kwalificeert de uitzen ding als „onfris, onfatsoenlijk en op meerdere wijze kwetsend. De heer Vermaat dringt er bij de mi nister op aar dat de Servet-show wordt beëindigd. In de Barend Servet-show van afge lopen donderdag werd de koningin weergegeven als een oud vrouwtje dat spruitjes zat schoon te maken. ZONDAG 17 DECEMBER Hoog water 0.05 uur en 12.35 Laag water 8.07 uur en 20.33 MAANDAG 18 DECEMBER Hoog water 1.08 uur en 13.34 Laatr water 9.16 uur en 21.34 Het doel van de reis was zich te oriënteren over de beide rijksdelen over zee en met de regering van Suriname te onderhandelen over de vraag of Surina me alsnog cassatie zou kunrren krijgen bij de Hoge Raad in Den Haag van beslissingen van de rechter in Suriname. Daarnaast is gesproken over een verbe tering van de opleiding van aankomende rechters en is het vraagstuk behandeld van de migratie. ISTANBOEL (Reuter). De Turkse schrijver Yasar Kemal heeft gisteren gezegd dat hij van zijn regering geen uitreispapieren heeft gekregen om in Italië een cultureel congres bij te wo nen. SCHIPHOL. Minister van Agt van Justitie heeft tijdens zijn bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen zijn Surinaamse ambtgenoot Ahdin toegezegd een onderzoek te zullen laten instellen naar de discrimi natie van rijksgenoten in Nederland, met name jegens Surinaamse verdach ten door de politie. Dit heeft de minister gisteren na zijn aankomst uit de West op Schiphol meegedeeld.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2