Geen vertrouwen in snelle kabinetsformatie Het risico vertraging van kinderpost artsenoverschot Onderzoek naar Rassenwetten in Rhodesië Kabinet Strijd rond een Boersma ook minister van Landbouw Speurtocht naar TijdeEijk werk? Kerstman heeft geen tijd voor wapens op Cyprus Binnen zes jaar Haven Dong Hoi gebombardeerd Europese raket beddentekort fotograaf „Opvoedende HOOGOVENS IJMUIDEN Prof. dr. J. G. Borst: LE DUC THO NAAR HANOI Jij DECEMBER 3 1972 i IN ROERMOND Selectie EUROPESE RUIMTEBASISKCTROU Nieuwe partij I Progressieven i’ v',z 1/ i Koningin stelt vakantie uit aan t I I 1 i ATLANTISCHE OCEAAN Paramaribo ADVERTENTIE BRAZI LIE raketten I t t 1 t 5 I t I I I Hoogovens kan mannelijk bedrijfspersoneel in tijdelijke dienst plaatsen, minimaal 4 weken, maximaal 6 maanden Goed salaris. Leeftijd: 18-50 jaar. Kom vrijblijvend over de mogelijkheden praten. Hoofdkantoor 2. afdeling Personeelsvoorziening, Velsen-Noord (met bus 75 van Stationsplein, Beverwijk). U bent welkom elke werkdag tussen 9 en 5 uur, ook voor telefonische inlichtingen (02510 - 94000) s PARIJS (DPA). De Noord Vietname se onderhandelaar bij het geheime over leg met de Amerikanen, Le Due Tho, is gisteren uit Parijs naar Hanoi vertrok ken. Hij reist via Moskou en Peking. DEN HAAG. Minister Boersma (So ciale Zaken) zal per 1 januari ook optre den als minister van Landbouw en Vis serij. Hij volgt daarmee ir. P. J. Lardi- nois op, die is voorgedragen als Neder lands lid van de Europese commissie. Zijn tegenstanders echter noemen de wetten discriminerend en vergelijken ze met de apartheidswetten in Zuid-Afrika. Zij menen dat de nieuwe wetten het aanzien van Rhodesië in het buitenland ernstig zullen schaden en de kansen op een regeling van het conflict met Groot- Brittannië verder verminderen. De afgelopen weken heeft het parle ment ingestemd met de invoering van een pasjeswet, die de Afrikanen ver plicht te allen tijde een identiteitsbewijs bij zich te hebben. Ook zijn er beperkin gen opgelegd aan reizen van Afrikanen naar het buitenland. Op de achtergrond van deze wetten staat de groeiende be zorgdheid van de blanke Rhodesiërs over de veiligheidssituatie. Zij vrezen infiltra tie en celvorming door Rhodesische nati onalisten vanuit het buitenland. SALISBURY (Reuter). Het Rhode sische parlement heeft een reeks ingrij pende wetten op de rassenscheiding goed gekeurd, die verder gaan dan de wet geving die sinds de eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring van 1965 is doorge voerd. Volgens premier Ian Smith zijn de nieuwe wetten niet meer dan een uitwer king van de grondwet van 1969 en zullen ze Rhodesië ten goede komen. In de V.S. beperken de universiteiten uit „wel begrepen” eigen belang de toe loop van medische studenten door stren- NICOSIA. (Reuter). Griekscyprische bladen hebben gisteren gemeld dat hon derd man politie donderdag in zes dor pen bij de zuidkust van Cyprus gespeurd heeft naar verborgen wapens en muni tie. Van het standpunt der Amerikaans- Vietnamese bondgenoten uit bezien is dat een begrijpelijk streven, want nu vaststaat dat Zuid-Vietnam het binnen kort zonder Amerikaanse militaire steun zal moeten proberen te klaren, komt het lot van de Zuidvietnamese regering aan een zijden draadje te hangen. Welk ac toord er ook bereikt wordt en welke garantiebepalingen de wapenstilstandsaf- spraak ook mag bevatten, het is een onbetwistbaar feit dat Zuid-Vietnam krioelt van Vietcongstrijders, die behalve hun militaire rol ook nog een politieke invloed uitspelen op de burgerbevolking van het platteland en de middelgrote steden. In Saigon zelf heeft de regering de politieke situatie wel ongeveer onder controle, maar zij is totaal onzeker van De zaken betreffende Suriname en de Nederlandse Antillen worden toever trouwd aan minister Geertsema (Bin nenlandse Zaken), zo heeft het kabinet besloten. ruimtevaartorganisatie naar het voor beeld van de NASA bestaan nauwe lijks meningsverschillen. De verwe zenlijking hiervan is alleen opgehou den doordat men het over eerder genoemde kwesties rriet eens was. SAIGON. De Amerikaanse lucht macht heeft gisteren bekend gemaakt dat B-52 bommenwerpers op Noord- Vietnam de zwaarste bombardementen hebben uitgevoerd sinds het begin van de Vietnamese oorlog. Ze wierpen 1.500 ton bommen af op militaire doelen bij de haven van Dong Hoi. AMSTERDAM. De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. J. G. Borst verwacht dat er binnen zes jaar een overschot aan artsen zal z(jn. Hij raadt daarom ieder een, die niet beslist de geneeskunde wil gaan uitoefenen, aan nu een andere loopbaan te kiezen, bijvoorbeeld in de chemie. Prof. Borst stelt in een artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Ge neeskunde dat het moeilijk is uit te maken wat het juiste aantal artsen moet zijn. Dat hangt volgens hem af van de criteria die men stelt. ROERMOND. Dr. W. Oostendorp, inspecteur voor de volksgezondheid, zal een onderzoek instellen op de afdeling hart- en vaatziekten van het St. Lauren- tiusziekenhuis in Roermond, waar een noodtoestand zou bestaan in verband met een tekort aan bedden voor gewone gevallen van hartziekten. Directe aanleiding is het overlijden van de 64 jarige hartpatiënt G. Wingens uit Roermond, die wegens plaatsgebrek eerst afgelopen maandag kon worden opgeinomen en in de loop van de dag is overleden. Le Due Tho bevestigde dat hij tijdens zijn verblijf in Hanoi met Kissinger in contact zal blijven, maar wilde, evenals zijn tegenspeler Kissinger, niets zeggen over de onderhandelingen. Op een vraag of hij vrede voor Kerstmis nog mogelijk achtte, zei Le Due Tho: „Ik ben altijd optimistisch”. Hij zei voorts dat een datum voor zijn terugkeer naar Parijs nog niet vast staat. Men maakt hieruit op dat hij mogelijk opnieuw Kissinger in de Franse hoofdstad zal ontmoeten. De Deense toeristenorganisatie die de afgelopen 20 jaar zijn post behandelde, liet gisteren weten dat zij geen mensen meer heeft voor deze uitvoerige corres pondentie. Jaarlijks werden tienduizenden brie ven verzonden aan „Kerstman, Groen land”. Een groot deel van deze post was afkomstig uit Engeland. Groenland is een deel van Denemar ken. broek te smeren. „Er zijn in ons parle mentaire stelsel twee verkeerde gewoon tes ontstaan: de partijen zijn als blok ken gaan opereren en kabinetten zwaai en te snel met hun portefeuilles”, zei hij tegen de informateur. „Een goed overleg tussen Kamer en regering is daardoor moeilijk geworden. Een nieuw kabinet moet dat contact proberen te herstellen”, gaf Van der Lek als zijn mening. De jongerenorganisaties van CHU en KVP zullen vandaag op een gezamenlij ke bijeenkomst in Utrecht beslissen of zij begin volgend jaar in hun partijen een gezamenlijke actie zullen ontketenen om snel te komen tot een christelijke volkspartij, waaraan KVP, ARP en CHU al enige tijd werken. Tot nu toe is het samengaan van de drie confessionele kiest voor een progressief beleid en die ook open staat voor niet-christenen. In een dergelijk geval zullen de confessio nele partijen een zwaar verlies lijden, De actie „Nieuwe Partij”, die begin volgend jaar van start zou moeten met een zgn. „Nieuwjaars-manifest”, is onder meer aangekaart door de CHU’er Jac Huijsen en de KVP’ers Wim du Chati- nier en Piet Zelissen, die bij de laatste verkiezingen juist buiten de Kamer zijn gevallen. De eerste opzet van de initia tiefnemers is het samengaan van KVP, ARP en CHU op korte termijn te bevor deren. KOPENHAGEN (Reuter). De kerst man die zijn postadres op Groenland heeft, zal dit jaar tot zijn spijt niet kunnen antwoorden op de talloze brie ven die kinderen hem plegen toe te sturen. De actie was ook gericht tegen verbo den organisaties. Zij volgde op een aan val op dinsdagavond, waarbij een poli tieauto in het dorp Kalavasos met auto matische wapens werd beschoten. De Griekscyprische kranten melden verder, dat de politie donderdag twintig mensen heeft gearresteerd nadat zij had vernomen, dat er een plan bestond om het politiebureau te Kalavasos te bezet ten. President Makarios van Cyprus heeft herhaaldelijk gewaarschuwd voor het bestaan van clandestiene groepen, die gevormd zouden zijn door de voormalige Eoka-leider generaal George Grivas. De ze groepen zouden de campagne voor Enosis-vereniging met Griekenland - wil len voortzetten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Koningin Juliana heeft haar wintervakantie voorlopig verschoven naar eind maart, omdat zij niet gelooft dat er spoedig een kabi net tot stand zal komen. Dat is het meest opzienbarende nieuws, nu infor mateur Ruppert gisteren zijn eerste ronde gesprekken met de fractieleiders uit de Tweede Kamer heeft gevoerd. Tijdens het weekeinde zal de informa teur druk telefonisch overleg voeren met een aantal betrokkenen. Maandag zal hij een nadere toelichting geven op zijn vorderingen. Inmiddels is het nog steeds niet duide lijk of er snel een gesprek tussen KVP- fractieleider Andriessen en PvdA-frac- tieleider Den Uyl zal komen. Andriessen heeft Ruppert laten weten dat zijn frac tie met een gesprek instemt op voor waarde dat het gesprek leidt tot onder handelingen tussen progressiever! en confessionelen. Den Uyl heeft de infor mateur op de hoogte gesteld van het feit dat zijn fractie wèl wil praten met de KVP, maar dat er niet kan worden onderhandeld. Ruppert zal nu irr het weekeinde proberen voor het gesprek tussen Andriessen en Den Uyl een ge meenschappelijke noemer te vinden die voor de beide fracties acceptabel is. Gisteren ontving de informateur de PSP’er Van der Lek, de BP’er Koekoek en de RKPN’er Beuker. Van der Lek verklaarde dat zijn fractie er geen be hoefte aan heeft om een optredend kabi net een motie van wantrouwen aan de BRUSSEL/HAMBURG (DPA) Een dag na de voorlopig laatste Amerikaanse maanvlucht gaan de Europese ruimte- vaartlanden woensdag in Brussel ver strekkende besluiten nemen inzake de toekomst van de Europse ruimtevaart. De ministers van Wetenschappen van de landen van de ESRO (kunstmanen) en ELDO (raketten) beginnen dan met de langverwachte en steeds weer uitge stelde ruimtevaartconferentie, welke de koers van de Europese ruimtevaart tot in de jaren 1980 moet bepalen. Verschil van inzicht over de vraag of er definitief een Europese raket moet komen en of Europa al of niet moet deelnemen aan het Amerikaan se post-Apolloprogramma hebben tot het herhaaldelijke uitstel geleid. De Europse raket is het meest omstreden punt. Frankrijk wil in het uiterste geval op zijn eentje een raket ontwikkelen om onafhankelijk van de Verenigde Staten kunstmanen rond de aarde te kunnen brengen varraf de basis in Rourou. West-Duitsland heeft zich in okto ber al verzet tegen voortzetten van het Europese raketprogramma met zijn mislukkingen. Wanneer Europa raketten koopt van de Amerikanen, zoals de Bonds republiek dat wil, bestaat volgens Frankrijk de kans, dat die raketten niet meer worden geleverd zodra er kunstmanen mee worden gelanceerd die met de Amerikaanse gaan con curreren. Bonn meent, dat er een compro- mis-formule mogelijk is door „in Eu ropa een zekere technologische capa citeit voor ontwikkeling van draagra- ketten in stand te houden”. Over de samensmelting van ELDO en ESRO tot één centrale Europese Mocht de christen-democratische sa menwerking moeizaam of niet tot stand komen dan willen de ex-Kamerleden een dergelijke partij oprichten vanuit de KVP en de CHU alleen. De jongeren zullen daartoe ook gesprekken voeren met gematigde progressieven uit andere politieke partijen, zoals bijvoorbeeld D’66. Mochten ook het KVP-bestuur en het CHU-bestuur slechts moeizaam tot de oprichting van één (open) christelijke volkspartij komen, dan zullen de jonge ren desnoods besluiten zelf zo’n partij op te richten. Een dergelijke nieuwe partij zou in dat geval gaan optreden als een vierde (grote) confessionele partij, die duidelijk menen de jongeren, maar volgens hen is een dergelijk verlies ook te verwachten als de christelijke partijen niets doen, partijen steeds tegengehouden door de ARP. De KVP- eri CHU-jongeren willen het ontstaan van een christen-democra tische partij nu forceren. .-Lanceers^ ge selectie. Zij wensen het peil van hun onderwijs niet te verlagen en willen tijd voor research houden. Het artsentekort in de V.S. zal ook over zeven jaar nog nijpend zijn. Voor begaafden zijn de aanvullende examens voor buitenlanders geen onoverkomelijk bezwaar. „Onze beste jonge artsen zullen ongetwijfeld in groten getale naar de VS gaan en b(j ons zal een emigrerende academicus nooit de afkoopsom van 50.000 gulden hoeven te betalen die een grote mogendheid nu eist als academici met een kostbare opleiding naar het buitenland willen vertrekken, aldus prof. Borst. Fotograaf Uwe Laysiepen wil graag dat de Amsterdammers zich bewuster worden van hun milieu. Daarom heeft hij aan de gevel van zijn huis, op de hoek Herengracht/Reguliersgracht een foto bevestigd, die een deel van een raffinaderij weergeeft. De foto van 120 vierkantemeter staat in fel contrast met de oude grachtenhuizen. de houding der burgers buiten Saigon en zelfs niet helemaal zeker van de hou ding van veel soldaten en hogere mili tairen in haar eigen leger. Men moet niet vergeten dat ook in Zuid-Vietnam nog idealen leven die zich richten op een vrij en onafhankelijk, onverdeeld vader land idealen die door de scheiding tussen Noord en Zuid en de daaropvol gende burgeroorlog zijn opgeschort maar niet uitgeroeid. De burgeroorlog is eigenlijk nooit een echte burgeroorlog tussen twee volkomen tegengestelde doc trines geweest, ook al probeert men het van Amerikaanse kant wel eens voor te stellen alsof het Zuiden de democratie en het Noorden de dictatuur verpersoon lijkt. Van een echte westerse democrati sche staatsvorm heeft men in Vietnam geen kaas gegeten, noch in het Noorden, noch in het Zuiden. Het Noorden is een volksrepubliek met onvolgroeide demo cratische instituties, die helaas door de grote „vader des vaderlands” Ho Chi Minh onvoltooid werden achtergelaten. De oorlog heeft de macht meer toege speeld aan het leger dan aan de volks vertegenwoordiging, terwijl de katholie ke en boeddhistische minderheden hun oorspronkelijke invloed verloren. Het Zuiden, waar de kunstmatige staat van begin af aan een verkapte dictatuur was, heeft zich omwille van de wereldopinie achter een democratische geveltje ver borgen maar kan de democratische vuurproef niet doorstaan en heeft geen greep op de massa gekregen. Zodra de oorlog eindigt, zullen in Noord en Zuid oudere, nationalistische idealen de over hand krijgen en dan blijft de vraag of het Zuiden nog wel zal willen vechten voor de twijfelachtige zaken van presi dent Thieu en zijn toplaag van militai ren en ambtenaren. Katholicisme en boeddisme zitten aan weerskanten van de scheidingslijn en verder heeft ieder een genoeg van deze zinloze, wrede oor log, die om heel andere belangen dan de pure Vietnamese zoveel jaren is gerekt. De onzekerheid van de komende situa tie, als de Amerikanen zullen vertrekken en de Vietnamezen van Noord en Zuid met elkaar zullen moeten uitmaken hoe de politieke ontwikkeling van hun land zich verder zal voltrekken, is ongetwij feld een van de belangrijkste oorzaken van de vertraging in de vredesbesprekin gen. Als het accoord niet snel tot stand komt (en met behoeft daarbij niet te rekenen op een heilzame invloed van kerstmis, want de betekenis daarvan in teresseert geen der betrokkenen) wordt het gevaar groot dat de wapenstilstand het sein wordt tot een laatste, verschrik kelijke militaire krachtmeting: een met nieuwe wapens volgepropt Zuiden tegen een allesoverspoelende invasie van Noordelijke legers, een bloedbad zonder weerga dat het einde van het Vietname se drama nog droeviger zal maken dan het al zou zijn. Wie mocht menen dat de oorlog in Vietnam een „bekeken zaak” is, hangen de de formaliteit van een te tekenen accoord tussen de strijdende partijen, heeft waarschijnlijk met enige verras sing kennisgenomen van de ontzaglijke klap in de onmiddellijke nabijheid van Saigon, waarmee nagenoeg de gehele munitievoorraad van de rondom Saigon gelegerde zuidelijke troepen de lucht Inging. Het was een slecht bewaakt en primi tief ingericht depot van nieuw? voorra den, die uit Amerika de laatste weken waren aangevoerd om het zuidelijke le ger nog eens terdege schotvaardig te maken voordat een afspraak tot stopzet ting van wapenaanvoer van buiten Viet nam geldig zou worden. De ontploffing, die werd veroorzaakt door zegge en schrijve twee Vietcong-guerrilla’s, zette zich door een kettingreactie voort over het gehele depot en duurde acht uren waaruit men ongeveer kan opmaken welke hoeveelheden explosieven daar ongericht werden afgeschoten, en hoe veel dollars daar zonder enig resultaat de bodemloze put van de Vietnamese oor log ingingen. Het gevolg was, dat een grote hoeveel heid schietwapenen en tanks, eveneens met grote haast aangevoerd uit Amerika, zonder munitie kwam te zitten en dus voorlopig ook onbruikbaar was gewor den. Voor president Thieu van Zuid- Vietnam ongetwijfeld een reden om de ondertekening van een accoord opnieuw enkele weken te vertragen, zonder al te veel tegenwerking van Washington, waar men ook zal hebben begrepen dat het nodig was wat meer tijd te krijgen om nieuwe voorraden munitie aan te voeren. Want als er één ding uit de recente geschiedenis van de Vietnamese onder handelingen duidelijk is geworden dan is het wel dit: de oorlog wordt verlengd om Zuid-Vietnam een zo gunstig moge lijke uitgangspositie te verschaffen voor de volgende episode in het Vietnamese drama. De Fransen willen het principebe sluit voor een Europese „NASA” kop pelen aan :en ruimtevaartprogram- ma. Bonn vindt deelneming aan het post-Apollo-programma noodzakelijk wegens kostenbesparing en mogelijke deelneming aan bemande ruimte vaart. Europa zou in het kader van dit plan een verwisselbaar laboratori um. „Sortie Lab" genaamd, moeten verzorgen, dat met een ruimtevliegtuig in een baan om de aarde zou worden gebracht. Defintieve besluiten kunnen niet langer worden uitgesteld. Deze confe rentie is de laatste mogelijkheid. Over de vraag wat voldoende „sub- optimale” geneeskunde is valt naar de mening van Borst eindeloos te twisten. Twee uitgangspunten zijn zijn inziens wel bruikbaar. Vergelijking met het bui tenland en vergelijking met het verle den. In de Verenigde Staten met 200 miljoen inwoners studeerden in het stu diejaar 1969-70 8.370 artsen af, in Neder land met 13 miljoen inwoners 955, in verhouding bijna tweemaal zoveel. Het aantal met goed gevolg afgelegde arts examens stijgt in de Verenigde Staten maar langzaam, bij ons op het ogenblik snel. Na het topjaar 1954 daalde in Nederland het aantal van 835 tot 462 in 1960 en bleef daarna zes jaar op dit niveau. Tussen 1955 en 1961 was er in Nederland een overschot aan artsen. Op het ogenblik is er zeker een tekort, „dat de sterkste prikkel blijkt om geneeskun de te gaan studeren”. Helaas gaat de grote toeloop naar de medische facultei ten door tot zich weer ’n teveel aan art sen manifesteert. Dan zijn er echter nog 6 te grote jaargangen met de studie be zig. Een plotselinge vermindering van ’t aantal eerstejaars heeft pas over tien jaar effect. Een dergelijk omslagpunt was er in 1951. Toen het tekort aan artsen in 1964 duidelijk werd begon de stormloop op de medische faculteiten. Bijna zeker komt er een moment waarop het verzadigings punt weer word overschreden, aldus prof. Borst. Voor de vele artsen die over zeven jaar waarschijnlijk geen emplooi kunnen vinden is er volgens hem één troost: uitwijken naar de Verenigde Sta ten. xs. Duivelseiland Kourou^S^® L FRANS- \GUAYANA SURINAME X - I - -'"41

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3