Rond de losplank bestaat veertig jaar Verzorging gezinnen Ondeskundige reparatie bracht in IJmond schip op Pacific in gevaar Velsen met onverwoestbare thriller Industriepredikant J. Pasveer agenda neemt afscheid van de IJmond „Hollandsche Plakband Fabriek „Het Voetlicht” ifj m f Ml 5 GEANIMEERDE RECEPTIE IN IJMUIDEN Drie koopavonden voor Kerstmis Beverwijk Druk bezochte receptie in de Schouw Hoogoven Harmonie concerteert in 1 O w w ZATERDAG 1 6 TJMU1DER COURANT DECEMBER 1972 (Van een onzer verslaggevers) n 1 „HET MANNION MYSTERIE” Beverwijk Administratiekantoor S. VISSER t 1 Twee schuldig maal op het repertoire heeft gehad. Ook de toneelvereniging „Jan van Dommelen” uit Santpoort geeft hiervan hedenavond nog een opvoe ring in zaal „Zomerlust”, waar vrij dag in de Veluwse Stadsschouwburg nog een voorstelling door „Het Voet licht” aan is voorafgegaan. VELSEN. Philip Weathers’ boeiende thriller „Het Mannion my sterie” wordt nu al bijna een kwart eeuw lang geregeld door het ama teurtoneel gespeeld. Ook in de IJ mond dus, waar ik het in de loop der jaren onder meer heb gezien van „Tavido”, „Oefening Baart Kunst”, „De Plankeniers” en „Vrienden kring”. Op deze wijze is het stuk een langer leven beschoren dan een aan tal toneelverenigingen dat het een- IJMUIDEN. Aan de Industrie staat in IJmuiden bevindt zich nu reeds veertig jaar een bedrijf, waar van de naam geen enkele aanwijzi- ging geeft voor het hier vervaardig de produkt. Het is de „Hollandsche Plakband Fabriek”, waar echter geen rolletje van dit materiaal door het personeel onderhanden wordt genomen. In plaats daarvan belast men zich hier met de produktie van vele duizenden papierrollen voor kasregisters, telmachines en pre- cisieapparatuur, waar over de gehele wereld afnemers voor kunnen wor den gevonden. Het is dan ook een welhaast uniek bedrijf, omdat men zich hier uitsluitend op de fabricage van deze rollen blijft toeleggen. Velsen-IJmuiden Wijk aan Zee Heemskerk e Hulpkreet MM 7', 4 :.y 8K "U 'ii>' (Van een onzer verslaggevers) (Van een medewerker) van er 1 1 1 (Van onze kunstredactie) (Van een onzer verslaggevers) r van (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE Velseroordstr. 11 - IJmuiden - tel. 10674 I Inrichten en bijhouden van administraties belastingzaken verzekeringen hypotheken financieringen Dominee van 1 I 1 r 5 I j 19 en zon- 19 en De heer en mevrouw Van Ditmar worden door de heer Hagedoorn ge complimenteerd. De raad stelt vast, dat het vervuld worden, dat hij hierbij in gebreke is gebleven. Bovendien is hij te kort ge schoten door aan de tweede werktuig kundige toestemming te geven een in grijpende reparatie te verrichten zonder zich persoonlijk op de hoogte te stellen. De aansluiting van de R.-K. Stichting Gezinszorg Castricum zal plaatsvinden op 1 januari 1973. n 0 if :s a 1 n r t s 3 r t t 4 9 1 IJMUIDEN—AMSTERDAM. De Raad voor de Scheepvaart in Amster dam heeft de hoofdwerktuigkundige en de tweede werktuigkundige van het ms „Dordrecht” (24.599 brt), dat vorig jaar op 28 december op de Stille Oceaan water in de machinekamer kreeg, waar door ze geheel vervuld raakte, gestraft. De kapitein is niet schuldig bevonden aan de ramp. BEVERWIJK. Onder leiding van Wil lem Steyn zal de Hoogoven Harmonie dinsdag 19 december een kerstconcert verzorgen in de r.k. .Regina Caeli” kerk, Hilbersplein in Beverw-yk. Velen kwamen gistermiddag naar de Schouw om afscheid te nemen van dominee Pasveer en zijn vrouw (bei den links op de foto). Tijdens de sleepreis hebben de duikers de zoutkoelwaterpomp gedicht. De reis verliep overigens vlot en in de avond van 16 januari ging de „Dordrecht” ten anker in de buitenhaven van Long Beach nabij Los Angeles. DE HARINGAANVOER was ook niet om over naar huis te schrijven. De haring van deze week kwam in hoofd zaak uit het Engelse kanaal en was erg klein. De inleggerijen en de exporteurs waren de gegadigden voor deze haring. Uit de Ierse Zee werd alleen wat geïm- Van dit alles is de heer Van Ditmar. daarbij voortdurend door zijn echtgenote terzijde gestaan, de initiatiefnemer en de motor geweest, zodat de heer Hagedoorn het echtpaar namens het personeel van harte met dit jubileum gelukwenste. Hij overhandigde hun hierbij een fraaie bloeiende plant en een sigarendoos, waar nog een inscriptie in zal worden aange bracht. Inmiddels bestaat de „HAPEF” alweer veertig jaar, althans onder de huidige directie, ter gelegenheid waarvan vrij dagmiddag in het gebouw een gezellige receptie werd gehouden. De directeur, de heer B. E. van Ditmar en de adjunct- directeur, de heer H. A. Hagedoorn mochten hier talrijke gelukwensen van zakenrelaties en bekenden in ontvangst nemen. Deze gang van zaken werd onderwijl •ven door de heer Hagedoorn onderbro ken voor een korte toespraak tot de heer en mevrouw Van Ditmar. Hij her innerde er hierin aan dat de heer Van Ditmar destijds in Alkmaar een „piep klein bedrijfje”, de Hollandsche Plak band Fabriek heeft overgenomen, waar hij in de loop der jaren een „gezond en heerlijk” bedrijf van wist te maken. De produkten worden thans over de gehele aardbol, van Hongkong tot Reijkjavik geregeld afgenomen, zodat het ernaar uitziet dat de fabriek opnieuw moet worden uitgebreid. Medewerking verlenen het Beverwijkse Operette Koor Animo en het Mannenkoor Zanglust o.l.v. Piet de Reuver alsme de het Beverwijks gemengd koor Zang en Vriendschap onder leiding van Bruno de Greeve. Lou Tervoort bespeelt het orgel. Het concert vangt aan om 20 uur. Composities worden onder meer uitge voerd van Boekel, Bach, Mozart, Pale strina, Mascagni, Yoder en Van Zutphen. van het Bedrijfsapostolaat, die namens een aantal collega's van dominee Pas veer sprak. raken van de machinekamer te wijten is aan de onvoldoend deskundige wijze waarop een reparatie werd uitgevoerd aan een zoutwaterkoelpomp. Met de ge zagvoerder had overleg gepleegd moeten worden, hetgeen niet gebeurd is: hij werd geheel onkundig gelaten. Het moet de hoofdwerktuigkundige aangerekend Hij heeft nagelaten om de reparatie van „Al deze mensen willen leven en heb ben een hart, hebben elkaar nodig, want niemand kan meer iets alleen. Deze mensen vormen samen de wereld van het bedrijf en veranderen samen de aarde. De wereld van het bedrijf brengt de welvaart en wordt tegelijk aangeval len omdat het ons milieu verontreinigt. De wereld van het bedrijf, die de span ning kent van de hoop en het onderlinge wantrouwen. De spanning van de pro motie en de carrière, alsmede van de mislukking, van het niet erkend worden. De wereld van het bedrijf, die zich snel ontwikkelt, dagelijks verandert en on danks vergaderingen, telefoonlijfrien eni danks vergaderingen, telefoonlijnen en interne post worstelt met het probleem van de communicatie. Er is een proces op gang gekomen, niemand heeft het in de vingers en ook hier wordt dagelijks naar herstructurering en orde gevraagd. Deze wereld vraagt om gerechtigheid, VELSEN. In de week voor kerstmis zullen de winkels in de gemeente Velsen op woensdag, donderdag en vrijdag ’s avonds geopend mogen zijn van zeven tot negen uur. Zo meldt het contactor gaan van de detailhandel in Velsen. VELSEN-NOORD. Dominee Hans Pasveer, predikant van de Stichting Evangelie en Industrie, heeft gisteren afscheid genomen van de IJmond. Vanaf 1966 is hij in dit gebied werkzaam geweest en nu vertrekt hij naar Paters- wolde, waar hij een functie zal aanvaar den als directeur van een vormingscen trum. Tientallen collega's, bekenden en vrienden kwamen gisterenmiddag in De Schouw afscheid van hem nemen. Onder hen was hoofdaalmoezenier C. Geraets Na alle aanwezigen opgeroepen te hebben zich over het werk van de geestelijk verzorger in de industriewe- reld te blijven bezinnen, wenste de heer Geraets dominee Hans Pasveer veel »uc- ces in zijn nieuwe loopbaan. Met de zusterinstelling Het Groene Kruis wordt nauw contact onderhouden. Thans is een dependance van de Stichting in de gemeente Velsen be schikbaar. Vanaf heden kan men zich voor inlichtingen of aanvragen in ver binding stellen met de leidsters in het Hervormd JTeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan in IJmuiden-Oost. De „Dordrecht” was op reis van Bal boa Panamakanaal naar Japan. Met de kapitein waren er 36 personen aan boord. De lading bestond uit kolen. Ongeveer halverwege de Hawaii-eilan- den waarschuwde de hoofdwerktuigkun dige de kapitein, dat de machinekamer vol liep: zeewater stroomde via de ach terste zoutkoelwaterpomp met grote kracht in. Achteraf is gebleken, dat onder leiding van de tweede werktuig kundige reparatiewerkzaamheden waren uitgevoerd, zonder de gezagvoerder hier van in kennis te stellen. Met man en macht werd getracht het gedeeltelijk los zittende pompdeksel dicht te drukken, maar dit lukte niet. DE TRAWLER IJM 9 „Haarlem” is voor een onderhoud en verbouwings- beurt naar Rotterdam vertrokken. Het schip wordt daar klaargemaakt voor d« pelegische visserij over de achtersteven. Ook met de VL 1, 34 en 105 zal hetzelf de gebeuren. Deze schepen zullen zeker drie tot vier weken uit de vaart geno men moeten worden. Resultaten van schepen die reeds zo’n verbouwing heb ben ondergaan, rechtvaardigen zo’n ope ratie. IJMOND. In de afgelopen jaren is, mede op aandringen varr het ministerie van CRM, gezocht naar mogelijkheden voor schaalvergroting van instellingen werkzaam in de gezinsverzorging en de bejaardenhulp. Bedoelingen van deze schaalvergroting is onder meer het waarborgen van een verantwoorde en efficiënte hulpverle ning aan gezinnen en bejaarden. Na oriënterende gesprekken heeft dit geleid tot de vorming van een Interker kelijke Stichting. In deze stichting zijn opgenomen vijf instellingen voor gezins verzorging, namelijk: de Hervormde Commissies voor Gezinsverzorging Vel sen en Beverwijk-Heemskerk en de R.- K. Stichtingen voor gezinszorg Velsen, Beverwijk en Heemskerk. porteerde haring aangevoerd, zij noteer de bij de exporteurs een gemiddelde prijs van dertig gulden per premiekist- je, hetgeen ruim tien gulden meer was, dan er werd betaald voor de haring uit het Kanaal. De aanvoer van haring uit het Kanaal ziet er voor de komende week somber uit, want de meeste sche pen zijn vertrokken naar de Noordelijke Noordzee. Enkele ervan hebben het voornemen om nog voor de komende kerstdagen hun vangst aan de markt te brengen. Verreweg de meesten zullen tot aan het eind van de komende week vissen en dan pas na Kerst markten. DE AANVOER uit de Noordelijke Ijs zee bleef miniem. Aan de woensdag- markt kwamen de IJM 9 en de KW 39 en deze schepen hadden een verschillen de aanvoer. De IJM 9 legde het zwaarte punt op de aanvoer van koolvis, waar ook wat schelvis bij was. De KW 39 had het vooral gezocht in de schelvis en is daar niet in kunnen slagen. Met een totaal van 375 kisten kwam dit schip aan een besomming van 35.000. De IJM 9 maakte voor een aanvoer van ruim honderd kisten een besomming van 73.000. Het is hiermee dus niet gelukt de aanvoer van schelvis wat op te vijze len. EEN LELIJKE strop heeft deze week de rederij Insulinde in Katwijk aan Zee moeten incasseren, doordat een van haar schepen door tot nu toe onbekende oor zaak in brand heeft gestaan. Het schip is ernstig beschadigd en zal geruime uit de vaart moeten. De schade aan de hoofdmotor schijnt wel mee te vallen, maar de bovenbouw van het achterschip, alsmede verschillende huidplaten van de romp, moeten worden vernieuwd. Gemengd zangkoor. Het gemengd langkoor van de Petruskerk geeft twee kerstconcerten. Zondag 17 december om 17 uur in de Petruskerk aan de Venus- Itraat en woensdag 20 december om 19.15 uur in de Laurentiuskerk aan de Willemsbeekweg. Adressen: Hoofdbureau Huize Schey- beeck, Velserweg 2, Beverwijk, tel. 02510-28498; secretariaat Postbus 548, IJ muiden; dependance Velsen, Hervormd Jeugdgebouw. Rembrandtlaarr 45, IJmui den, tel. 02550-11830; spreekuur gezins verzorging, mevrouw Noorland en me juffrouw Van Diepen, dagelijks maan dags tot en met vrijdag van 14 u. tot 15 uur; spreekuur bejaardenhulp, mejuf frouw Donker en mejuffrouw Schipper, dagelijks maandag tot en met vrijdag van 14 uur tot 15 uur. In zijn toespraak gaf de heer Geraets een schets van de industriewereld, waar bij hij de nadruk legde op de mens die op deze wereld zijn stempel drukt. „De industrie is een wereld van duizenden, die dagelijks op elkaar zijn aangewezen, in steeds nieuwe opstellingen, langs nieuwe processen, systemen en metho den.” Het ruwe weer, dat in de loop van de week steeds meer is gaan verbeteren, heeft zyn invloed goed doen gelden in de aanvoer van de afgelopen week. Het waren vooral de kleinere een heden die hiervan goed hebben kun nen profiteren. De verruimde aanvoer heeft een drietal gevolgen gehad voor de prijsvorming. Zo liepen de gulprijzen met bijna twintig gulden per veertig kilogram terug, nadat de gemiddelde prijs voor gul zich in het begin van de week stug handhaafde op tachtig gulden. VOOR MAANDAG kunnen er twee schepen verwacht worden met een la ding grote haring vanuit de Ierse Zee. Zij hopen zondagavond binnn te lopen. BIOSCOPEN CHy Theater, zaterdag IS u. en 11. 15 u., •ondag 19 uur en 21.15 uur. maandag 20 uur: „Vampiercircus”; zondag 14.30 uur: ..De man met het gouden pistool Stadsschouwburg, zaterdag 20 u„ zondag 14.30 u. en 20u. „Muiterij op de dubbeldek kers”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn en Felison, Beecke- ■tijn, Velsen-Zuid, dagelijks van 14-17 uur. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. is op alle werkdagen (maandag tot en met vrijdag) van 10 tot 12 uur te bezichtigen. OOK DE WIJTING liep terug, 35 per premiekistje tot 25 Was er dus wel een verruiming van de aanvoer van gul en wijting, met de platvissoor ten was dit een heel andere zaak. Deze vissoorten bleven zeer schaars en het werd pas vrijdag voordat hierin verbete ring kwam. Dit kwam in hoofdzaak door de aanvoer van kotters uit Texel. In de nacht van de volgende dag kwam het bericht dat sleepboothulp on derweg was. De levensomstandigheden aan boord werden minder goed na het uitvallen van alle energievoorziening. Op 1 januari kwam het vrachtschip „Golar Arrow”, door de Amerikaanse Coast guard gedirigeerd, terplaatse. welk schip twintig bemanningsleden overnam en naar Balboa bracht. Drie dagen later kwam de sleepboot „Pacific Ranger” langszij met materiaal en duikers. De sleepboot maakte vast en de lange sleep reis naar Los Angeles kon beginnen. tevoren op degelijke wijze met de twee de werktuigkundige te bespreken en was zelf niet aanwezig bij de uitvoering. De hoofdwerktuigkundige heeft schuld aan de ramp en de raad straft hem door hem de bevoegdheid te ontnemen om als hoofdwerktuigkundige te varen op een schip voor de tijd van een maand. Ook de tweede werktuigkundige is te kort geschoten in zijn taak: hij heeft de reparatie op onvoldoend deskundige wij ze uitgevoerd. De raad straft hem door hem de bevoegdheid te ontnemen om als tweede werktuigkundige te varen op een schip voor de tijd van twee weken. TONÉ^g. De Moriaan 'Dorpstuinen) 20.15 u. toneel- «ebeuren „Fanlanella" door vy£ toneelvereni gingen. DOOR DIT ALLES mag worden aan genomen dat de intrige voldoende be kend is, zodat een resumé tot de vol strekte overbodigheden is gaan behoren. Ik kan dus volstaan met erop te wijzen dat Philip Weathers tijdens het schrij ven van deze thriller bewust gebruik heeft gemaakt van alle effecten, die voor een dergelijk genre zijn veroor loofd. Daarom wordt zijn stuk nog gere geld opgevoerd, waarbij men er aan beide zijden van het voetlicht steeds het gewenste genoegen aan beleeft. DIT IS OOK vrijdagavond weer het geval geweest, doordat het publiek in de Stadsschouwburg het gebeuren op het toneel met een geboeide aandacht heeft gevolgd. In een passend decor wist regis seur Jo Kramer hier over het algemeen de juiste sfeer wel voor op te roepen, al was hij dan ook voor zijn tekstregie niet altijd even gelukkig geweest. Zo werd het „wit” soms bij een verkeerde passage gehanteerd, terwijl voor andere scènes een versneld tempo beslist noodzakelijk zou zijn geweest. DE BEZETTING kan als voldoende worden aangemerkt, vooral omdat An dries Brunekreef de doortastende advo caat Betley Richmond een passende al lure wist mee te geven en ook Trims van Westbroek als Jane Mannion be hoorlijk tegen het vertolken van dese dramatische figuur was opgewassen. Daarom was het jammer dat de belang rijke rol van Ellen zo toneelmatig en dus volkomen ongeloofwaardig is geble ven. VAN DE BIJFIGUREN was Els Nuy- en de beste als het energieke dokteres je, zodat zij haar verloofde in zijn tegenspel verre overtrof. Voorts liet Marian van Voorbergen een ontwapenend-onschuldi- ge Vanessa bekijken, speelde Jack Gor ter een robuuste medeminnaar en wist Jo Kramer als de onsympathieke Ri chard Mannion voldoende afstand te be waren van de ouderwetse marqué. Zoals reeds vastgesteld, een en ander met grote waardering van het publiek. JAN VAN DAM vr^ie en eenheid,” aldus bedrijfsaalmoe- zenier Geraets. De functie van industriepredikant vindt de heer Geraets een functie van twee werkelijkheden; kerk en bedrijf. „Aan twee kanten met je rug tegen de muur, werkend op twee fronten met de opdracht staande te blijven in twee draaikolken, met van twee kanten de vraag: Wat doen jullie eigenlijk? Je hebt samen jarenlang in teamver band gewerkt. Je hebt geleden aan de Kerk en aan de wereld, maar je hebt volgehouden, hopend en levend vanuit die Schat die we het Evangelie noemen. Vanuit één gezamenlijke inspiratie die je bij elkaar ontdekte en die je naar elkaar toedreef, ben je gaan pendelen van de utopieën naar de mensen. Zoeken en speuren was je taak op ontdekkingstocht in teamwork met vele christenen. Soms was deze tocht naar inzicht en uitzicht moeilijk. Maar we hielden elkaar over eind. We werkten hard, sommigen te hard, maar we hebben veel van elkaar en aan elkaar geleerd, zodat we niet alleen collega’s werden, maar vrienden, broeders. De afdrukken van deze vriend schap in hoofd en hart zullen onuitwis baar blijken.” Na dit sympathieke intermezzo kon de geanimeerde receptie weer worden voortgezet. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). Zaterdag 19 •n 21.15 u.: ..Valdez”, 23.30 u.: „De vampier van Parijs” zondag 14.30 u.„Stan Laurel en Oli ver Hardy als straatmuzikanten”, 16.30 u.: „Valdez", 19 en 31.15 u.: ..De maagd in de •ex boetiek". Luxor Theater (Breestraat). Zaterdag •1.15 u.: „De Duivel kent geen genade”; zc dag 14.15 u.Django, de bastaard”. 16.30, •1.15 u.„De duivel kent geen genade”. tentoonstellingen Kennenier Oudheidkamer (huize Seheybeeck. Velsertrtsg 2) Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uOT en op donderdag van 19.30 tot 21.30 Uur. groepen op aanvraag bij P. Prins, LijsterWslaan 23, Beverwijk, tel. 02510-25120. BIVER0EN Zaal Bam (Ruijsdaelstraat). Zaterdag en zon dag tentoonstelling door postduivenvereniging Vitesse. De kapitein deed een bericht uitgaan, waarin hij om assistentie verzocht, waarop verschillende schepen reageer den. Het schip kwam stil te liggen. De diepgang was zodanig, dat het hoofddek achter nog juist boven de waterlijn lag, maar door deining en zeegang liepen voortdurend zeeën over het hoofddek achter en van tijd tot tijd over het loopdek. ;j|j1 ■'7'; ■- SB

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5