Mager dans- Organisten herdenken experiment Twee spectaculaire flops uit Londen Francks sterfdag teisteren Broadway Dick Holthaus Totaal Geen bloot I i bij ABN lëxoro shirts I a al, I I J f JE F -1 Akoestisch probleem in kathedraal Toekomst-musical en Millers Schepping Tweede net wint EXAMENS Sfeervolle verlichting Modejournaal Lampenspeciaalzaak BOOTS» 1 het van ’t eerste 7 ZATERDAG 1 6 DECEMBER 1972 (Van onze redacteur in New York) Trampolines t. EEN INTIEM GEZELLIG KERSTFEEST 'an OM WAT TIJD te sparen kun je soms beter gaan oplepelen wat de Amsterdamse couturier Dick Holthaus niet, dan wèl maakt. En die idee rijpt vooral als je gaat bedenken waaraan hij in de loop der jaren zijn naam heeft ge geven. In zijn geweldig fijne, met smaak ingerichte huis aan de Vondelstraat liet hij dezer dagen weer eens zien wat er zoal be halve zijn immer kostbare cou ture voor het komende seizoen vanachter zijn griffes vandaan gaat komen. Waarlijk, dat is niet gering en echt teveel om op te noemen. ;t WIE WAT WAAR 1973 NEW YORK Het toneelseizoen van Broadway is begonnen met twee spectaculaire fiasco’s, die ac teurs, regisseurs, en critici nog .steeds bezighouden. De eerste klap trof „Via Galactica”, een musical die zich afspeelt op een andere pla neet, en die na een investering van drie miljoen gulden na een week werd gesloten. De tweede slag kreeg Arthur Millers nieuwe toneelstuk „De Schepping van de Wereld en Andere Zaken” te incasseren met overrompelend slechte recensies en een voorspelbaar kort Broadway- leven. Veer//ASoepel... dus altijd korrekt „Lucia di Lammermoor” weer met Sonja Poot I l<; F g 1 'r?' J L «AM suggereren WV CONRAD V.D. WEETERING ,0- P.ZWAANSWIJK ADVERTENTIE lat ADVERTENTIE ‘t, i- n I Bé TER MAAT n r ■an het het moedelijk dat hij in deze oervorm een persoonlijke filosofische verklaring heeft willen afleggen, die echter beter de vorm van een scriptie had kunnen krijgen. DEN HAAG. Er wordt in de wereld veel geëxperimenteerd op dansgebied. In Londen gebeurt dat in het centrum ge naamd The Place. Een van de groepen die daar vaak optreedt is The Londen Contemporary Dance „X” Group, drie danseressen en twee dansers. Ze waren vrijdagavond in het HOT in Den Haag. Ze kennen zowel iets van de klassieke danstechniek als van de moderne stijl. Als ze aan het praten slaan komt dat heel vanzelfsprekend over. Hun aankle ding is uiterst eenvoudig maar zeer ver zorgd. L ft, 1- 10 ;s- KLEINE HOUTSTRAAT 26 HAARLEM Telefoon 32 19 06 er- lan n n el- D. l; ig 1. iw 15 og u. o- e- is- in, 10 4, u. sr- P. Een enorme keuze en een vakkundig advies bij kleertjes. Schattige foulard zijden jurkjes met linnen jasjes zijn voor het komende voorjaar helemaal in. Zo ook linnen pakjes en jurkjes met ingestikte plooien en korte klokkende VOORTS WERDEN ER speels ge modelleerde zonnebrillen, in de leuk ste couleuren, geëtaleerd, waarvan de monturen in Frankrijk met de hand worden gemaakt. Een leuk grapje werd toegepast in een damesmontuur met in de rand een biesje Brabants MB M M MH U Van ons jaarboekje S is nog slechts een beperkt aantal voorradig. Prijs 4.90. Uitgave Haarlems Dagblad, IJmui- 1 der Courant, Beverwijkse Courant. VOOR DE DAMES was er zeker niet minder keus, al zult u begrijpen dat ik maar een zeer kleine greep kan doen uit deze mooie collectie ZIJ in een mouwloos, zwart linnen jurkje met katoenen jasje in zwart wit pied de poule. HIJ in een zwarte blazer met koordgarnering. Op de voorgrond voor beiden leuke canvastassen met de D.H.-initialen. Uit de Holthaus-collectie: Zij in een rose truitje met een grijze flannel pantalon. Het parelcollier mag er ook zijn. Hij is gekleed in een wollen twin-set, zwart-rood van kleur. De vuilnisman in de ruimte, een hoofd figuur in een science fiction-musical. Zonnebrillen van Dick Holthaus. Het damesmontuur kreeg een Brabants bont biesje doorgeregen. overigens sportieve beige hand- en schoudertassen met bruine opdruk zijn er van zeer klein tot knotsgroot. De bruine hengsels, biezen en wat dies meer zij werden vervaardigd van leervervangende materialen. Onze vriend Dick omhult ons dan, uitgaande van het blote lijf, met vlotte foundations, keurige panty’s en pittig gekleurde kniekousjes. Voorts met alle soorten kleertjes die daar overheen horen en ter completering de nodige accessoires, zoals fijne zij den shawls, stoere zonnebrillen, leuke tassen en bijous. Ook de mannen kregen een stevig portie uit Holthaus Totaal-collectie toebedeeld. DICK HOLTHAUS gaat in het voorjaar zijn activiteiten nog verder uitbreiden. In het Londense West End opent hij dan een showroom waar zijn Totaal-collectie te zien zal zijn. DE HERENKLEDING van Holt haus is plezierig om naar te kijken. In het dragen heb ik geen ervaring. Leuke blazerpakken zag ik, waarvan de revers van de jasjes met een koordbiesje in twee tinten werden afgewerkt. Ze geven de mannen een „college-uiterlijk”. Waar u ook naar toe gaat, onze vriend D.H. gaat met u mee op stap. De initialen van de ontwerper staan in alle knopen ge- grifd. Voorts gezellige cabanjasjes met een doorgeregen ceintuur, waar door deze in de rug geruimd zitten. Evenzo fijne truien met blokken en strepen en mooie twin-sets. Zij zullen de sportieve man ongetwijfeld aan spreken. bont gevlochten. Om het helemaal in stijl te houden vlecht u in uw bril een biesje stof van uw favoriete zo merjurk of zonnepak. Als je over bijous spreekt komen vanzelfsprekend de thans zo populai re parels op de proppen. Dick heeft ze in zijn verzameling in alle moge lijke dikten, van kort om de hals tot lang. Sokken en kniekousen kregen ver sieringen van ruiten, strepen, stippen, tennisrackets, vlaggen en wat Dick al niet meer kon bedenken. Ten opzichte van het tweede kwartaal van dit jaar gaf in het derde kwartaal de gemiddelde kijkdichtheid van Nederland 1 een daling van 8 percent te zien. Voor Nederland 2 werd echter een stijging van 4 percent geregistreerd. In tegenstelling tot voorgaande kwar talen werd het populairste programma pakket niet op zaterdag-, maar op maan dagavond (AVRO/KRO) uitgezonden. Ge middeld keek in het derde kwartaal 45 percent van de bevolking van 12 jaar en ouder op maandagavond. De TROS behaalde met een gemiddeld percentage van 29 de hoogste kijkdicht heid, op de voet gevolgd door de AVRO met 28 percent. Daarna volgen de VARA met 25 percent, de NOS met 21 percent, de KRO en de NCRV met 14 percent en de VPRO met 11 percent. DAT JE TENSLOTTE met de D.H.- shawls nog meer fijne dingen kunt doen dan ze alleen maar om hals of hoofd knopen bewees hij met een lange japon geheel opgebouwd uit shawls. Overigens heel kleurig en zwierig met waarschijnlijk alle des sins en kleuren uit zijn collectie. HILVERSUM In het derde kwartaal van dit jaar heeft de zender Nederland 2 voor het eerst de zender Nederland 1 in gemiddelde kijkdichtheid overtroffen. Voor Nederland 2 werd in het derde kwartaal een gemiddelde kijkdichtheid van 21 percent gemeten, voor Nederland 1 van 18 percent. Dit blijkt uit het in op dracht van de NOS door Intomart uitge voerde continu programma-onderzoek. MET DE INITIALEN D.H. wordt in deze collectie niet spaarzaam om gesprongen. Kijk maar eens even naar de canvastassen. Aan onge vraagde reclame geen gebrek. Deze, (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. —De Algemene Bank Nederland heeft besloten dit jaar geen „blote vaknties” van Airtouropa te ver kopen in de ruim 500 filialen van de ABN in Nederland. De vakantiereizen naar stranden waar men ongekleed kan baden behoren tot het extra pakket waarvan de ABN heeft besloten het niet in wederverkoop te nemen. Op een vraag of de ABN handel in bloot onver enigbaar achtte met de status van de bank, antwoordde een woordvoerder ja noch nee, maar gaf „een beetje” wel toe. „Volgend jaar zullen we het misschien wel doen”, zei hij. De ABN heeft besloten alleen het algemene pakket van Airtouropa in we derverkoop te nemen. Later bood Air touropa ook nog een extra pakket aan, waarin de reizen naar blote stran den waren opgenomen. De eerste twee weken op hun pro gramma zijn abstract en lijken me nogal loszanderig met veel herhalingen van wel aardige pasjes. Het derde nummer dankt zijn lachsucces vooral aan anec- dotische situaties. Eén van de danseres sen gaat luidkeels huilen als de andere twee zich ieder met één van de dansers amuseert, waarna de dansers zich even met haar bemoeien om daarna toch weer terug te gaan naar de dames van hun keus, waarna zij weet gaat huilen, enz. Er wordt in gemiauws, gelachen, gescheeuwd, gezongen, enz. Iedereen draagt een nauwsluitend pak met pijpen tot een decimeter boven de knie, waar iedereen ook steeds aan trekt om ze wat langer te maken. Erg leuk maar het heeft weinig met dans te maken. In het vierde nummer spelen twee dansers langdurig met een aantal van het plafond afhangende touwen, zonder tot erg veel variatie daarmee te komen. Het laatste werk begint met het beste fragment van de avond. De vijf dansers staan opgesteld als de punten van de „vijf” op een dobbelsteen en gaan dan, al cirkels lopend, van plaats verwisselen, waarbij nu eens één, dan weer twee, maar soms ook vijf mensen tegelijker tijd bezig zijn, waardoor er een continue cirkelgang ontstaat. Het werk heet dan ook térecht Interstellar Race. Het geheel lijkt me nog wat te dun vóór een tournee naar het buitenland en dat zij wij tenslotte toch voor Londen. HAARLEM. Ter herdenking van César Francks geboortedag op 10 decem ber 1822 is in de herfst maanden van dit jaar in onze stad bijzondere aandacht gevraagd voor de orgelwerken van de Franse orgelmeester. In de kathedrale basiliek Sint Bavo aan de Leidsevaart brachten de organisten Jan Jongepier, Bernard Bartelink en Albert de Klerk enige belangrijke orgelwerken van HET FIASCO VAN de musical „Via Galactica” was, hoewel dramatischer omdat het nog geen week liep voordat het gesloten werd, minder verdiend. Om te beginnen, en dat was het aantrekke lijke ervan, was er de muziek van Galt MacDermott die het super-succes „Hair” op zijn naam heeft staan. Dan was er de vindingrijke techniek die een oplossing moest vinden voor een musical die 1000 jaar in de toekomst speelt op een kleine planeet waar geen zwaartekracht be staat, en die geregeerd wordt door het brein van een geleerde in de vorm van een computer. Om gewichtloosheid te suggereren werden in het toneel, gelijk met de vloer, zes trampolines gebouwd waarop de spelers (zingend) zich springend voortbewogen. Van dr. Isaacs, de geleer de, was alleen het hoofd zichtbaar boven een computer die zich op een stellage kon verplaatsen. En tenslotte was er het spektakel van de volledige bezetting van het stuk die niet tussen de coulissen verdwijnt, maar omhoog in de hemel van het toneel. De held van het gegeven is een vuilnis man die met zijn ruimtevaartuig de in het heelal rondzwervende afval moet ophalen. Op één van zijn tochten wordt hij gekidnapped door de bewoners van een planeet, omdat dr. Isaacs zich van een nageslacht wil verzekeren maar, omdat hij een lichaamloze computer is, kan hij de honneurs daarvoor bij zijn vrouw niet waarnemen. Dat zal de vuil nisman voor hem moeten doen. De bevolking van de planeet, oor spronkelijk van de aarde afkomstig, leeft zonder gevoelens, noch van haat, noch van liefde. Hun kinderen worden in reageerbuisjes gekweekt, en iedereen pleegt plichtsgetrouw zelfmoord op zijn 55ste verjaardag. Het is onvermijdelijk dat een sober gegeven als dit verpletterd moet worden door de overrompelende en overheersende technische produktie. En dat gebeurde dan ook het verhaal ging nog voor de pauze teloor en de draad was niet meer op te vaten. Maar wat er dan ook van Broadway gezegd kan worden dat het zijn hoogtepunt al jarenlang heeft gepas seerd, dat het zijn plaats heeft afgestaan aan de kleinere off-Broadway theaters, dat de werkelijk belangrijke stukken er niet meer gespeeld worden durf, ka pitaal, en vindingrijkheid zijn er nog al tijd. AMSTERDAM. De van oorsprong Nederlandse sopraan Sonja Poot, die in het seizoen 1970-1971 in ons land verras send debuteerde als „Lucia di Lammer moor” in Donizetti’s gelijknamige opera, zal deze rol ook dit seizoen zingen. Te beginnen op 21 december aanstaan de in het Scheveningse Circustheater zullen er 11 voorstellingen worden gege ven: in Scheveningen, naast de première op 21 december, op 23 en 25 december (kerstmatinee), op 28 en 30 december in Amsterdam, een nieuwj aarsvoorstelling in Utrecht, op 3 januari in Rotterdam en tenslotte 4 voorstellingen in Amsterdam op 7 (matinee), 8, 10 en 12 januari. Dirigent is de Engelsman John Mathe son (van Covent Garden); naast Sonja Poot treden de volgende solisten op: Jan Derksen als Enrico, de Italiaanse tenor Ottavio Garaventa als Edgardo, Anke Brokstra, Jan Blinkkhof en Johan van der Zalm, Pieter van den Berg en Nico Boer. De produktie wordt in de regie van John Copley opnieuw ingestudeerd door Jan Bouws. Het Amsterdams Philharmonisch Or kest, het Nederlands Operakoor en leden van Het Nationale Ballet verlenen me dewerking. mouwtjes. En last but not least, de beeldige rose truitjes, die op grijze flannel pantalons met omslagen wer den gedragen. Universiteit van Amsterdam. Geslaagd voor doctoraal Nederlands: H. Heikens, Lisse. Kandidaats economie: P. J. N. van der Heuvel, Bloemendaal. Doctoraal so ciale geografie: G. E. M. van der Peijl, Haarlem en B. Erwich, Sassenheim. Kan didaats andragologie: C. G. A. Diekman, Haarlem. Doctoraal biologie: D. H. Vonk, Haarlem. Tandartsexamen: mejuffrouw C. M. Steens, Hoofddorp en mevrouw J. M. de Winter-Vaandrager, Badhoeve- dorp. Universiteit van Amsterdam. Geslaagd voor kandidaats sociale geografie: A. G. F. van Weel, Beverwijk. Kandidaats bio logie: C. J. F.Schoots, IJmuiden. Franck ter gehore, waaronder het fa meuze „Grande piece, symphonique" en het derde Orgelkoraal, de laatste compo sitie, die Franck schreef. Vrijdagavond heeft de organist Piet Kee op het Cavaillé-Coll-orgel van de Gemeentelijke Concertzaal eveneens een herdenkingsconcert aan Franck gewijd. Ook Piet Kee had het derde Orgelkoraal en het „Grande pièce symphonique” ter- vertolkig gekozen en daarbij nog de „Fantasie en la majeur”. De akoestische omstandigheden, waaronder Piet Kee de ze werken speelde, waren, vergeleken met de klankenverwerkingsmogelijkhe- den, waarop de Franck-herdenkende or ganisten in de kathedraal konden reke nen, bijzonder ongunstig. Piet Kee streefde bij zijn registraties duidelijk naar de authentieke orgelklank, die Franck voor zijn orgelmuziek beoogde, met alle variaties van timbres en combi naties daarvan, ook in dynamische zin. Terecht mag de ideale klankwerking van het Haarlemse Cavaillé-Coll-orgel verwacht worden, want zijn register- dispositie is volgens hetzelfde artistieke principe opgebouwd als voor het orgel, dat Franck bespeelde in de Sainte-Clo- thilde te Parijs was aangehouden. Dit orgel was ook gebouwd door de bouwer Cavaillé-Coll. Een orgel echter vraagt om ruimte en wel de ruimte, waarvoor het instrument door de orgelbouwmeester gemaakt is. Over deze ruimte heeft Piet Kee bij zijn spel niet kunnen beschikken. Bij grote dynamische expansies naar geweldige volumes klonk het orgel nors en dor. De klanken konden niet weggolven in een sublimerende verte, konden niet assimi leren tot een harmonische eenheid, maar behielden hun starre individualiteit met intonatie-indrukken, die twijfel deden rijzen aan het recht van het bestaan van een stemming volgens het beginsel van de gelijkzwevende temperatuur. Bij de registratie met verwante timbres was de klankwerking veel gunstiger en deze werking betrof dan in het bijzonder de zogenaamde „strijkende” stemmen. Ondanks deze confrontatie met de problematiek ten aanzien van het streven naar welluidendheid, heeft Piet Kee weer vele overtuigende indrukken van virtuo ze beheersing van de orgeltechniek gege ven, in het bijzonder wel bij de uitvoe ring van het imposante, enorm veelei sende „Grande pièce symphonique”. Aan het concert werd medewerking verleend door de Heemsteedse Christelij ke Oratoriumvereniging, welke met or gelbegeleiding van Piet Kee en onder leiding van haar dirigent Jan Pasveer een vertolking gaf van Francks Psalm 150. Afgezien van enige ritmische stroef heid heeft het koor het bevattelijke, melodisch en harmonisch aansprekend romantische werk prijzenswaardig ge zongen. Broadway-rotten kunnen zich niet herinneren dat in één enkel seizoen twee top-produkties zo kort na elkaar de grond in werden geboord. De criticus van The Washington Post noemde Via Galactied „een onovertrefbare verve ling”. De recensent van het weekblad Newsweek was nog meer gebelgd over Millers stuk: „Een verlammend verve lende warhoofdigheid, en ik verbied mijn vingers er nog een letter over te schrijven”. En dat was dat. Naar Nederlandse theater-maatstaven is de manier waarop Amerikaanse to- neel-produkties in elkaar worden gezet verbluffend. Met een minimum aan re- petitietijd (vaak niet meer dan vier tot zes weken wegens de eraan verbonden kosten) worden belangrijke stukken op de planken gezet, terwijl in die periode de geëngageerde hoofdrolspelers nog ontslagen en vervangen, en het stuk zelf nog belangrijk herschreven kunnen wor den. Dat was het geval met Millers stuk, en alleen Miller zou een nieuw stuk kunnen schrijven over de verwikkelin gen die zijn „Schepping van de Wereld” bestormden. De repetities begonnen in augustus op een zolder aan de 42ste Straat, een van de meer louche buurten van New York waar pornografische bio- scoopjes elkaar luifel aan luifel verdrin gen. Van de negen acteurs was twee maan den later de hoofdrolspeelster (Eva) tweemaal vervangen en de manlijke top- rol (Adam) een keer. De oorspronke lijke regisseur, Harold Clurman, die ver schillende stukken van Miller met groot succes leidde, nam ontslag. Miller nam zelf de regie tijdelijk over en zich ge noodzaakt op het allerlaatste ogenblik nieuwe dialogen te schrijven. De eerste hoofdrolspeelster, Barbara Harris, werd ontslagen omdat zij impro viseerde en de tekst niet volgde. Zij werd vervangen door de zwarte toneel speelster Susan Batson die, toen zij niet voldeed. Miller en de regisseur van ra cisme beschuldigde omdat zij het niet aan zouden durven om een zwarte Eva op de planken te zetten. Na voorvertoningen in Washinton ging het stuk tenslotte in New York in pre mière met de Australische actrice Zoe Caldwell als Eva. Dat zij de vrouw is van de producer van het stuk, Ralph Whitehead, liet evenmin na kwaad bloed te zetten. Daags na de première en de eerste vernietigende kritieken pakten Arthur Miller en zijn Oostenrijkse vrouw, de fotografe Inge Morath, hun koffers in het Algonquin Hotel in New York en vertrokken naar hun boerderij in Connecticut. „De Schepping van de Wereld en An dere Zaken" volgt, soms letterlijk, het bijbelse verhaal van de schepping. De drie aktes vallen samen met de voor de hand liggende indeling: paradijs, uitsto ting, en Kaïns moord op zijn broer. Eén van de redenen waarom het stuk niet uit de verf kan komen is dat Miller er niet in is geslaagd om ook een voor de hand liggende psychologische ontwikke ling te vinden die ieder van deze aktes een eigen boeiende structuur geeft. Het probleem dat Miller aan de orde heeft willen stellen is hetzelfde thema dat al zijn stukken (na De Val, Incident in Vichy, de Dood van een Handelsreizi- ger) karakteriseerde: het vraagstuk van de menselijke schuld, berouw, en boete doening. Maar in „De Schepping van de Wereld” stelt Miller de grotere vraag aan de orde, namelijk in hoeverre de mens met een vrijheid van keus uit vrije wil handelt, of uit onvrijheid om dat de keus al bepaald werd op ogenblik dat Adam en Eva uit paradijs werden gestoten en het kwaad leerden kennen. Adam en Eva zijn in deze visie de instrumenten van het conflict tussen God en Lucifer, die Miller beiden in vlees en bloed op het toneel zet. God wordt uitgebeeld als een goeiege oude man met een grote behoefte aan erkenning en waardering, die uiteindelijk niet in staat is te voorkomen dat Lucifer zijn mede- heerschappij opeist over de mens. Miller blijft ook in dit stuk de grote vakman die het toneel beheerst als wei nig anderen, maar de vraag blijft waar om hij heeft willen proberen een toch al theatraal gegeven als dat van Genesis te overtreffen. Het antwoord daarop is ver- F j Jr-. >u«l

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7