Ted Edgar won verrassend in SCHENK Zuidlaren Judokampioenschap voor clubteams Suikertoernooi Overwinningen voor Ard Schenk en Keiler For Ever winnaar winterkampioenschap gaat van start Amstelveen prolongeerde titel met benauwde zege op Boersma HET FOUT GEDAAN” „Ik provoceerde expres met reclame” „WE HEBBEN Zaalhandbalsters te zwak voor Noorwegen Jappie van Dijk sterkste op tien kilometer MAANDAG DECEMBER 1972 1 8 12 I&L 1 4 Ard Schenk heeft „zijn rugzak vol” met medailles en jaagt nu op bankbiljetten. s Aad Pools werd door de heer Smit, voorzitter van PSV, Hilversum gehuldigd voor zijn eerste plaats in het Winterkampioen schap. „Toch hebben wij een beweging veroor zaakt. Het is alleen zo jammer dat iemand Ook de KNSB heeft nu echter oren naar een verruiming van de amateurbe- palingen. Hennie Roos heeft zelfs gezegd te zullen streven naar een aparte prof- sectie in de ISU. Hoe komt dit op jou af? Schenk: „Ik zie het er niet van komen. Als je al ziet hoe moeilijk het is om dit binnen de ISSL op poten te zetten. De ISU krijgt er nooit zakelijk geïnteres seerde mensen voor die geld willen af staan terwijl anderen daar de zeggen schap over hebben. In het verleden zijn er toch al mogelijkheden genoeg geweest in die richting, maar men heeft er nooit van willen weten. Men moet trachten on ze organisatie te erkennen en met ons tot samenwerking te komen”. hebben, omdat de profbond een zuiver commerciële zaak is. Schenk: „Dat is het zeker, wat Moore en Neely betreft. De werkende groep, de schaatsers en hun begeleiders hebben echter wel degelijk idealistisch inzicht. Wq zullen dat com merciële aspect ook steeds proberen af te zwakken. Maar via een achterdeur moet je tot een gesprek komen, zodat dat plan tot samenwerking klaar ligt. Want als wij over twee jaar ons bestaansrecht hebben aangetoond, wordt het een nog hardere commerciële zaak. Dan telt de macht van de sterkste”. Het lijkt erop dat de KNSB wil wach ten tot het ISU-congres in juni. Maar dat is zinloos, omdat bij dat congres veel mensen zijn die niets om het profschaat- sen geven. De Nederlandse en Noorse bond zijn het belangrijkst en die zullen nu hun standpunt moeten bepalen. Na tuurlijk, de ISSL heeft zeker fouten ge maakt. Onze liga is te laks geweest en had meer contacten moeten leggen. Daar hebben wij ook steeds op gewezen, maar de ISSL heeft daar niet zo zeer behoefte aan gehad, omdat ze zich met de beste rijders het sterkst voelt”. Die tussenronde leverde de ploeg van Buenting geen bijzondere moeilijkheden op. De Budo Bond Nederland plaatst de sterkste teams uit het voorafgaande jaar namelijk niet bij voorbaat zo ver moge lijk uit elkaar, zodat de in theorie drie kansrijkste formaties, Buenting, Amstel veen en Guan-Lin, elkaar in één poule al in de eerste twee ronden tegen kon den komen. De herkansing leverde de Amstelveners daarom slechts tegenstan ders uit het zwakste deel van de poule op. De grote vedetten van dit moment in de vaderlandse drafsport, Eland en Fla mingo Six waren om verschillende rede nen afwezig, maar niettemin is de over winning van For Ever een uitstekende >'W jaar later nam Buenting, met de inter nationals Boom, Gietelink en wereld kampioen Wim Ruska in de gelederen, revanche en gisteren gaf men daar een reprise van. Beide teams ontmoetten el kaar in de Amstelveense Sporthal Ban- cras al in de voorronden. Do Boersma, Rob Geurtsen en Jan Jansen stelden de overwinning veilig door Gietelink, Van de Hoek en Paanen te verslaan. Lichtge wicht Koning en zwaargewicht Adelaar konden daar met hun winst niet genoeg tegenover stellen, zodat de latere kampi oen met 3-2 naar de herkansingen werd verwezen. De voornaamste uitslagen van zondag zijn: Heren, sprintklasse: 500 meter: 1. Efskind 41.4 sec., 2. Lind 41.7, 3. Jansson (Zwe) 43.0., Allroundklasse: 1500 meter: 1. Stensen 2.10.5., 2. Vea 2.12.8., 3. Hagen 2.13.4., 4. Bollerud 2.13.7., 5. Storholt 2.14.2., 8. Beukers 216.5., Dames: 500 me ter: 1. Sundby 46.9 sec., 2. Berg 47.2. HILVERSUM. Aad Pools heeft gis termiddag op de Hilversumse renbaan met For Ever een uitstekende overwin ning behaald in de strijd om het Win terkampioenschap, een draverij over 1600 meter. Tweede werd Unimel B en Fontanes eindigde als derde. als Roos het nu als „mijn voorstel” naar voren brengt, net zoals de sponsoring „het programma van Comello” is. Hjj doet het alleen om zijn bestaansrecht te manifes teren. Als het profschaatsen teniet ge daan wordt, vraag ik me af of Roos wel doorgaat met die plannen”. Jullie hebben steeds bezworen dat er absoluut geen sprake zal zijn van een „circus”. Het publiek zal daarom uitslui tend in een eerlijke strijd geloven als Ard Schenk alles wint. In de sprintklasse won Per Njörang, die korte tijd van de profgroep heeft „geproefd”, de 500 meter in 40,5 secon den voor Efskind, die een halve seconde meer nodig had. Op de kilometer was de volgorde andersom. Af ski nd liet 1.24.1 afdrukken en Björang 1.25.5. Sigrd Sundby won twee afstanden bij de da mes, de 500 meter in 46,9 seconden en de 100 meter in 1.38.6 Lisbeth Berg werd beide keren tweede in respectievelijk 47.2 en 1.38.6. ZUÏDLAREN. De finale van de in ternationale springconcoursen, het grote sluitstuk van het 18e internationaal in door concours hippique in de Prins Bernhardhoeve in Zuidlaren, is zaterdag- gavond rond het middernachtelijk uur tot een enigszins verrassende ontknoping gekomen. Niet de favoriete combinaties als Johan Heins-Antrieb, Hugo Simon- Lavendel en Harvey Smith-Summertime eisten de grote prijs van Zuidlaren op, maar de auto kwam in het bezit van de Engelse ruiter Ted Edgar die tijdens dit tiendaagse paardensportfestjjn nauwelijks van zich had doen spreken. In de barra ge op tijd leidde hij Everest d.g. in zo’n enorme snelheid feilloos over de zes hindernissen van het parcours met de muur op 1.80 meter, dat hij de bijzonder scherpe tijd van zijn voorganger Harvey Smith, die met Summertime foutloos in 44,4 sec. rond was gekomen, ver overtrof. INZELL. Ard Schenk heeft bij de officieuze profwedstrijden in Inzell ook de derde afstand, de 1500 meter gewon nen. Eerder zegevierde hij op de 500 en 5000 meter in tijden van 40.9 en 7.25,8, zondag was hjj de snelste op de 1500 meter: 2.05.5. Roard Grönvold (Noord) werd tweede in 2.05.7, Na in de halve finale Geleen, met oud-Europees kampioen Martin Polajen (die als middengewicht van rond de 80 kilo de 130 kilo zware Adelaar versloeg) op de laatste plaats, uitgeschakeld te hebben, kregen de „vijf van Amstel veen” opnieuw Boersma tegenover zich. Koning won net als in de eerste wed strijd van Huffenreuter, Gietelink deed het beter en nam revanche op Do Boers ma. In derde instantie was het de beurt aan Henk Schrier. Winst van deze 17- jarige juniorenkampioen van Nederland, die als invaller in de plaats van Henk van de Hoek (beenblessure) was geko men, had Amstelveen direct de tweede nationale titel opgeleverd. ASSEN. De leden van de heren kernploeg hebben zaterdag op de kunst ijsbaan van Assen onder gunstige weersomstandigheden de eerste tien ki lometer van het seizoen gereden. Trainer Leen Pfrommer toonde zich niet onte vreden over de gemaakte tijden. Jappie van Dijk was ruimschoots de sterkste en finishte in zijn rit tegen Piet Kleine in 16.01.6. Tweede werd Jan Derksen, die in' technisch knappe stijl tot 16.17.6 kwam. Goed waren ook de verrichtingen van Kleine (16.25.8.), die de laatste tijd wat aanpassingsmoeilijkheden had, Van Hel- De is IJ' V 2 z Schenk: „Achteraf gezien hebben we het fout gedaan. Dat wil ik best toegeven. We hadden met z’n vieren als groep moe ten bedanken toen we wisten dat we prof zouden worden. We hadden dan het risico gelopen dat we tot de Nederlandse kam pioenschappen op eigen kosten hadden moeten trainen als het profschaatsen toch niet was doorgegaan. Dat hadden we dan op de koop toe moeten nemen. Politiek gezien was het netter geweecst. Nu werd de KNSB er ineens mee geconfronteerd. We hebben nu een schop gekregen en ik ben er nog niet zo zeker van dat de bond ons anders benaderd zou hebben als we alles in een eerder stadium hadden ver teld. Ik heb twee gesprekken gehad met de KNSB, één keer alleen en een keer met Anton Huiskes en Kees Verkerk er bij. Maar het blijft dan bij een gesprek. „We hebben onze reglementen, meer kun nen we niet” is het enige wat ze zeggen”. „Ik heb echter duidelijk gezegd dat er nu besprekingen moeten worden gevoerd met de profliga, eventueel achter gesloten deuren, zodat er een plan komt om tot samenwerking te komen. Als over twee jaar blijkt dat de ISSL een succes is, zeggen Moore en Neely (de Amerikaanse geldschieters) dat ze lak hebben aan de ESU”. (Door Ton Si j brands) AMSTERDAM. Vandaag begint in het Amsterdamse Grand Hotel Krasna- polsky het vierde internationale Suiker toernooi. Dit evenement verdiende de eerste twee jaren van haar bestaan het predikaat van „sterkste damtoernooi ter wereld” ten volle, want zowel in 1969 als in 1970 was de bezetting ongekend sterk. Vorig jaar leek het derde toernooi qua bezetting de kroon te gaan spannen, want de Russen brachten maar liefst vier van hun grootste kanonnen in de strijd, te weten de toenmalige wereld kampioen Andreiko, de ex-wereldkampi- oenen Koeperman tu Sjtsjegoljed en de latere toerriooiwinnaar Gantwarg. Met aan Nederlandse zijde Wiersma en onder getekende beloofde dit toernooi de zwaarste krachtmeting uit de geschiede nis te worden, maar een met name door de organisatoren op de spits gedreven conflict rond startgelden resulteerde in het niet meespelen van de twee Neder landse grootmeesters. Vervolgens schetst Ard Schenk een beetje ironisch de vier taken van Cor Nederveen, die als masseur in dienst is van de ISSL, maar ook als baanveger, tijdwaarnemer en trainer als Huiskes afwezig is geen slecht figuur slaat. De problemen waarmee de nieuwbakken profschaatsers worstelen brengen Schenk echter terstond terug in een serieuze stemming. Er is nu sprake van een con troversiële verstandhouding met de KNSB en de ISU, terwijl Schenk onmid dellijk na de oprichting van de profliga hoopte dat de banden met de officiële bonden niet zouden worden doorgesneden. Dit is toch gebeurd. KONGSBERG. De Nederlander Wim Beukers is zaterdag tijdens schaatswedstrijden in’ de Noorse plaats Kongsberg als vierde geëindigd op de 3000 meter. Hij liet een tijd afdrukken van 4 minuten en 39,8 seconde. Winnaar werd de Noor Sten Stensen (4.32.0.), voor zijn landgenoten Bollerud (4.38.8.) en Hagen (4.39.2) De 500 meter leverde een overwinning op voor Jan Egil Storholt in 41,9 sec. Daarna volgden Hagen (42.0) en Stensen (42.6). SILKEBORG. Het Nederlandse da mesteam heeft in Silkeborg tijdens het drielandentoernooi zaalhandbal met 8-13 verloren van Noorwegen. Bij de rust stonden de Noorse dames voor met 8-5. Hoewel Noorwegen het zonder de beste speelster, Karen Fladset, moest doen was men verreweg superieur over de oranje- equipe. Het Nederlandse spel was te eenvöudig van opzet en van tactisch inzicht was geen sprake. Bij Noorwegen was Astrid Knudsen met vijf treffers topscoorsters voor Björg Andersen (3). Voor Nederland scoorden: Greet Balstra (3), Nel Rubach (2), Mariet van de Varst, Ellen de Kok en Annie Slangen. Neder land is met nul punten uit twee wedstrij den als derde en laatste geëindigd. Dene marken won de finale tegen Noorwegen met 10-7. (Van onze sportredactie) INZELL De vergelijking ligt voor de hand. „Het lijkt wel alsof we tien jaar terug zijn gegaan”, zegt Ard Schenk. „Toen veegde Henk van der Grift in Hamar zjjn eigen baantje schoon en drukte verloofde Reyka de klok in.” Het is zaterdagavond. In het gemoedelijke ijsbaanrestaurant van Inzell heeft Ard Schenk juist aan Johnny Nilsson, manager van de profbond (ISSL) laten weten dat het zinloos is onder deze omstandigheden de krachten slopende tien kilometer te rijden. Na de 1500 meter die hij bijna laconiek, steeds met beide handen op de rug, van Roar Groenvold won, drukte Schenk meteen een trainingsjack tegen zijn mond om zijn longen niet te laten pijnigen door de koude nevel. Waarom dan bovendien nog een tien kilometer. „Ja”, geeft Schenk dan toe, „het lijkt misschien niet erg professioneel zoals wij hier te werk gaan. Maar dit is het stadium waar we doorheen moeten. Klatergoud. Echte profs zijn we eigenlijk ook niet. Je kunt ons beter pionerende semi-profs noemen, die in dezelfde situatie verkeren als Henk van der Grift tien jaar geleden”. v'l De officiële bonden zeggen echter dat «e niets met de ISSL te maken willen De combinatie Edgar-Everest DG kwam op 41,8 sec. uit. De Oostenrijker Hugo Simon (vierde op de olympische spelen) deed daarna met Lavendel in een alles-of-niets race tegen de tijd nog wel een vertwijfelde poging de prestatie van Ted Edgar te verbeteren, maar hij nam teveel risico en strandde op de oxer. De laatste ruiter die in de piste verscheen John Fahey uit Australië, ris keerde ook alles maar Warwick kwam door een te korte wending niet feilloos over de oxer en liet tenslotte ook de muur niet overeind staan. Dat deed wel Pedro B met de Fransman Laurent Per- syn in het zadel, die als eerste het barrageparcours foutloos had overbrugd in 52.8 sec. Schenk: „Ja, als ik verlies zal men zeggen dat het doorgestoken kaart is. Dat is eigenlijk niet reëel, want dan zijn de mensen de afgelopen jaren lijp geweest om toch steeds naar het schaatsen te ko men kijken, terwijl men ook toen ver onderstelde dat ik steeds zou winnen. Maar ik geloof dat ons vaderlandje hem tevoren toch steeds weer even zat te knij pen. Achteraf werd er dan gezegd: och, het was een duidelijke zaak. Het kon toch niet anders. Want Schenk wint altijd. „In dat verkopen zie ik gewoon geen heil. Als ik weet dat ik kan winnen zou een ander daar wel heel veel geld tegen over moeten zetten. Want als ik niet één word, ben ik minder interessant voor de reclame, nog afgezien van de overwin- ningspremie die ik dan zou missen. Bo vendien is de onderlinge rivaliteit geble ven. Dat merkte ik bijvoorbeeld toen we deze week de 3000 meter reden. Tveter had het een paar dagen rustig aan gedaan om die afstand te kunnen winnen. Ik heb hem toen gezegd dat hij niet moest doen alsof het om de wereldtitel ging en daar over is hij nogal boos geworden”. Rob Geurtsen liet het echter niet zo ver komen, bouwde behoedzaam een kleine voorsprong op en verdedigde die tot op het eindsignaal. Stand: 2-1. Het was slechts uitstel van executie, want nadat Jansen de stand weer in even wicht had gebracht, zorgde Adelaar er in de sleutelwedstrijd tegen Ton Hen- driksen voor dat de balans definitief naar de Noordhollanders uitsloeg. In de laatste minuut nam de ruim twee meter lange reus zijn opponent in een arm- klem die hem het verlossende winnende punt opleverde: 3-2. Bij de organisatie van het vierde toer nooi deden zich dit jaar tussen spelers en organisatoren geen moeilijkheden meer voor. Beiden hadden hun les geleerd. Maar toch is het toernooi lang niet zo sterk bezet als bijvoorbeeld de eerste twee Suikertoemooien, of het we reldkampioenschap dat in mei van dit jaar in Hengelo werd gehouden. De reden: van de vier uitgenodigde Sovjet- spelers hebben er drie voor de uitnodi ging bedankt, of liever gezegd de Sovjet- Dambond heeft slechts één speler willen afvaardigen. Dat hun keus op Andreiko ia gevallen is niet meer dan logisch. De oud-wereldkampioen moet in dé volgend jaar oktober te verspelen revarrchematch zijn titel trachten te heroveren, en dat het de Sovjet-dambond ernst is het verloren terrein te herwinnen mag on der meer blijken uit de speciale veror dening die ten behoeve van Andreiko is uitgevaardigd, en die min of meer be helst dat de oud-wereldkampioen alle faciliteiten verstrekt dienen te worden om zich op deze match voor te bereiden. Met het uitvallen van drie van de vier Russen is het deelnemersveld danig in kracht teruggelopen dat spreekt. Maar het zou ook weer overdreven zijn om maar meteen van een B-toernooi te spreken. Want onder de deelnemers be vinden zich altijd nog grootmeesters als Roozenburg en Baba Sy, en ook spelers als Hermelink, Mostovoy, Van der Sluis, Smith, Drost, Faalen en Jansen staan garant voor een damevenement van hoog niveau. Aan voorspellingen waag ik mij al jaren niet meer, en het is goed dit hier even heel nadrukkelijk te stel len, want ik herinner mij nog levendig hoe Henk Fokkink in een voorbeschou wing over het wereldkampioenschap zijn lezers van de Volkskracht trachtte wijs te maken dat Ton Sijbrands luid nond- gebazuind had wereldkampioen te zullen worden. Voor de nieuwe bondscoach Wim Rus ka was de titelstrijd, waaraan 75 man deelnamen, een goede gelegenheid om het talentenarsenaal, waar hij de ko mende jaren uit moet putten, te taxeren. Ruska: „Er werd naar Nederlandse maatstaven goed gejudood. Het is me niet tegengevallen.” 9 (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN. Voor de derde achtereenvolgende maal stonden gisteren in de finale van het toernooi om de nationale titel voor judoteams, de ploe gen van Buenting (Amstelveen) en Boersma (Amersfoort) tegenover elkaar. In 1970, toen het om de erfenis van de Kodokan Dojo (de club van Geesink) ging, zorgde Boersma voor sensatie door Amstelveen voor te blijven, een Van de tien combinaties, die de eerste manche over tien hindernissen met viertien sprongen met een maximale hoogte van 1,50 m strafpuntloos waren gebleven, vielen in de tweede manche de drie Nederlandse combinaties Nooren- Gondelier, Maathuis-Kim en Wouters van den Oudenweyer- Salerno af, zodat zeven combinaties het tot een barrage brachten. In deze eerste barrage werden Johan Heins, de winnaar van het vorige jaar, met Antrieb en de Belg Francois Mathy met Talisman voor de grote prijs van Zuidlaren uitgeschakeld. Beide com binaties kwamen bij de groen-witte oxer verkeerd uit. - Erhard Keller boekte een dubbele overwinning in de sprintersklase: 500 meter in 39.3 (tweede Boerjes-39.6) en 1000 meter in 1.22,5 (tweede Eriksen- 1.22,6). den (16.35.0), ruim tien seconden boven zijn persoonlijk record, en De Koning, die met 16.39.6 ruim negen seconden boven zijn persoonlijk beste tijd bleef. Harm Kuipers viel wat tegen. Hij kreeg last van kramp in zijn linkerbeen en vocht zich moeizaam naar 16,46.0 in zijn race tegn Van Helden. Ook de 17.06.5 van Jan Palsma was niet al te best, maar het is bekend dat de schaatsmarathon de man uit Gorredijk niet zo goed ligt. r Jos Valentijn ging voorts op de 500 meter tweemaal een duel aan met Jan Bazen. De rijder uit Ter Aar heeft nu toch wel duidelijk meer klasse dan de nationale sprintkampioen en won met respectievelijk 41,0 en 40,3 seconden. Ba zen liet achtereenvolgens 41,6 en 41,4 seconden voor zidh afdrukken. prestatie Het paard startte in de ongun stige negende positie in het veld van vijftien paarden. In een zó korte koers als die van gisteren waarin het vanaf het begin op pure sprintsnelheid aan komt, is het dan heel moeilijk naar voren te komen. For Ever slaagde daar uitstekend in. Het paard finishte in de voortreffelijke kilometertijd van 1.19.3. De import Val de Vrie die zijn Nederlandse debuut maakte, kon niet imponeren en bleef buiten de prijzen. De stal-Pools heeft trouwens toch een succesvol weekend achter de rug. Ook op Hilversum won Aad Pools gister middag met Irish Kennedy de koers om de Fideelprijs. Jean Buitenzorg en Is kander werden respectievelijk tweede en derde. Harrie Pools boekte zaterdag een overwinning in Wolvega. Met Karla Bui tenzorg won de pikeur in de draverij om de Edamprijs. Hier eindigden Kronos en Koentje K als tweede en derde. De uitslagen van de zondag gehouden dra verijen te Hilversum luiden: Aix Roussellerprijs 2040 m: 1. Komiek Oli vier (J. van Dooyeweerd), 2. Jackal Hanover, 3. Kock Buitenzorg. Winn. 6,40 pl. 2,10, 4,10, 2,90 kopp. 4,40, trio 1533,40. Egyptian Sueprljs 2000 m: 1. Kwant (J. van Dooveweerd), 2. Kalroean, 3. Karollne. Winn 3.-, pl. 1,40 1,70 2,10 kopp. 5,70. Amyotprijs 2440 ms 1. Inn Sprookjeshof (W. Hauber), 2. Hero Hollandia, 3. Impish Hano ver. Winn. 7,70, pl. 2,40 2,50 1,60, kopp. 17,-, trio 486,50. Fideelprijs (le aid.) 2000 m: 1. Irish Kennedy (M. Pools), 2. Jean Buitenzorg, 3. Iskander. Winn. 15,60, pl. 4,10 2,70 3,40, kopp. 39,50. Wintersprintkamploenschap 1600 m: 1. For Ever (M. Pools), 2. Unimel B, 3. Fontanes. Winn. 2,40 pl. 1,40 1,90 2,80, kopp. 6,90, trio 90,70. Unimel B prijs (le aid.) 2000 m: 1. Jolanda Z (W. Duivenvoorden), 2. Julius Caesar, 3. Joris Six. Winn. 8,50 pl. 3,10, 2,- 2,-, kopp. 12,50. Dart Hanoverprijs 2440 ms 1. Habenera (J. de Leeuw), 2. Holgapluto Gerda, 3. Guit. Winn. 2,90 pl. 1,60 1,90 1,70 kopp. 8,30 trio 86,-. Unimel B prijs (2e aid.) 2000 ms 1. Judy (M. Vergaay), 2. Ivonne O, 3. Komtesse D. Winn 7,50 pl. 2,80 2,60 2,- kopp. 12,80. Lyonprljs 2000 ms 1. Hein van Polsbroek (W. Strooper), 2. Junibes B, 3. Hispano. Winn. 14,30 pl. 3,90 1,80 5,50 kopp. 13,40, trio 1553,-. Fideelprijs (2e afd.) 2000 ms 1. Ivan (W. Strooper), 2. Ina Hollandia, 3. Jose Hollandia. Winn. 10,20 pl. 2,40 1,90 1,60 kopp 23,40. Totallsatoromzet 028.214,-.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 12