Nic Jonk en schilderende zoon Haarlems Jeugdorkest Mime-avond verhuld in mistflarden Son ja Kehler met Brecht- programma van Croiset KADOBON foto film Fotograferen op school als expressievak In de ban met Ans Wortel als gaste 1 B SlIlB BEELDEN EN AQUARELLEN IN NIEUWE GALERIE Winterconcert gaf veel voldoening Weinig herkenbare situaties in Schuur Zuidafrikaanse krant ziet geen kunst in Nederlandse grafiek pantalons M 16 Raakvlakken te U w Onder redactie van J. P. Boa - Bomans-expositie ook in avonduren wel het bijna overmoedige plezier waarmee gewerkt wordt. Beeldpoëzie HAARLEM In september, aan het begin van dit winterseizoen, werd vrijwel de hele houtblazers- groep van het Haarlems Jeugd orkest vernieuwd. Ook verschei dene koperblazers en slagwerkers hebben plaats gemaakt voor de nieuwe lichting en André Kaart moest in enkele maanden met een groot aantal rekruten het winter concert voorbereiden, dat zaterdag avond in de concertzaal gegeven werd. Het is verheugend dat er tel kens weer jongeren gevonden wor den om de openkomende plaatsen te bezetten en dat het spelpeil daar in het algemeen niet onder lijdt. Ook het enthousiasme niet, want de grote charme van het muziekmaken van het Haarlems Jeugdorkest is HAARLEM Bij het zien van het mimeprogramma „Uit eigen be weging”, zaterdagavond in de To neelschuur, rees bij mij de vraag of de spelers Hans Lemmens, Frans de Graaf en Susan Evers zich door de ontwikkeling van hun spel in een bepaalde vervreemdende richting hebben laten afdrijven, die voor hen wellicht interessant is, doch de toeschouwers voor de moei lijkheid plaatst dat één en ander aan duidelijkheid heeft ingeboet. VANMIDDAG heeft de NCRV* schoolradio een programma uit gezonden, getiteld „Foto’s maken op school”. De opnamen voor dit programma werden gemaakt op de Beatrixschool in Amstelveen, een lagere school, waaraan een jaar geleden de Schoolprijs Foto grafie werd toegekend. De Schoolprijs Fotografie, bestaande uit een bedrag van 1.000 en een sculptuur, werd in 1971 voor het eerst uitgereikt. Dit jaar is de prijs toegekend aan de Techni sche School in Klazienaveen; de uitreiking had vanmiddag te gelijk met de schoolradio-uitzen- ding plaats. Zanger van Maldoror ORGELCONCERT Klaas J. Mulder Muziekhandel ALPHENAAR van snelle veloursen tot keurige flanels: 35.-/128.- Kosten Plant en dier r F HEIN STEEHOUWER KO VAN LEEUWEN 1 ter tw vri av 1U( de va lu) br ov le: ga in J. HEIJER. ge K b< ADVERTENTIE .j f ir d< tc ir k V8 op lu bij sti; jo D ji E (Van een medewerker) DEN HAAG. Met Brecht hebben we in Nederland altijd een beetje moei te. Niet in het begrijpen, maar in het vinden van de juiste toon, die voor ons een welhaast ongrijpbaar mengsel van militante provocatie en snaakse ironie dient te omvatten. Daar komt nog bij dat zijn teksten zo in het Duitse taalei gen geworteld zijn, dat een volkomen vertaling een mooi maar onhaalbaar ide aal moet blijven, al zijn er soms uitzon deringen. Maar de juiste mentaliteit er voor bezitten i* al heel wat. De praktijk leert dat de schoolkin deren vooral graag portretfoto’s ma ken. Ze mogen hun klasgenootjes foto graferen, wat atlijd heel ongedwongen gebeurt, omdat ze elkaar goed kennen. Voor dit werk wordt een 6x6 camera BLOEMENDAAL De expositie van werken van Aleid Slingerland en Mach- teld Hooyen ter herdenking van God fried Bomans, zal deze week wegens de grote belangstelling ook enige avonden zijn geopend. Dat is op dinsdag-, woens dag-, en donderdagavond van zeven uur tot half tien. op statief gebruikt. Een kleinbeeldca- mera wordt voor portretfotografie als minder geschikt beschouwd. In navolging van onder andere de boeken- en platenbon is er sinds kort ook een Foto-film kadobon, verkrijg baar en inwisselbaar bij de gehele Nederlandse fotohandel. Het programma van dit winterconcert bood afwisseling genoeg en de trouws aanhangers hebben met volle teugen kunnen genieten van fris orkestspel. De Cavalcade van Robert Heppener (in 1925 in Amsterdam geboren) is oorspronkelijk gecomponeerd voor het Nationaal Jeugd Orkest en werd in 1964 op het wereld congres van de Fédération Internationa le des Jeunesses Musicales ten doop gehouden. Het is een vrolijk stuk mu ziek, dat een duidelijke impressie geeft van het voorbijtrekken van een feeste lijke optocht. Dat het hierbij wat duid- ruchtig toegaat ligt aan de aard van het gegeven, maar net als bij een echte optocht is het aardiger om erin mee te lopen dan als toeschouwer aan de kant te staan. zijn altijd wel ouders, die willen bij springen. Fotomaterialen, zoals fotopapier en chemicaliën, kunnen woruen aange schaft op artikel 101 van de L.O.-wet die de financiële exploitatie van de school regelt. Nadere inlichtingen over het foto graferen op school, het aanschaffen van apparatuur etc. kan men inwin nen bij de Stichting Amateurfotogra- fie, Singel 32, Amsterdam, telefoon 020-62864 of 66995. va 19 de be dr he UW foto advies centrum ge al ri m D m 1 tei ve Ut vo tr< 19 he tui St ce tei de rii mi aa ga ha fir V I.R free time sportswear grote houtstraat 124 haarlem maar meer zelfbeheersing kan in al zijn werk geen kwaad. Ik hoop, dat hij het redt, zowel met zijn werk als zijn gale rie. Bekend zijn haar grote bladen met vaak dramatische verbeeldingen, waarin de verhoudingen tussen man en vrouw en moeder en kind een rol spelen. Logge figuren nogal, maar toch vaak vliegend of trachtende dat te doen. Aards dus en met tevens een hang naar het extatische. Geen wonder, want Ans Wortel is een verdienstelijke dichteres met een heel eigen type lyriek en dat vindt je vaak in dichtregels op haar bladen terug. Hier, in deze galerie hangt veel klein werk en dat is bepaald anders dan vroeger, al thans in sommige gevallen. Ze heeft nu meer kleur in haar werk, de figuren zijn tengerder en de poëzie is „liever” gewor den. Deze kleine aquarellen, licht van kleur, doen soms aan als naïeve sprook jes. Het is bijzonder innemend werk. Het niet meer zo direct herkenbaar zijn van de spelsituatie mag dan de mogelijkheid tot persoonlijk interprete ren van de toeschouwer stimuleren, een andere zaak is dat de misschien boeien der visie van de spelers zelf grote kant maakt verborgen te blijven. Vervorming Het mime-drietal, dat volgend jaar hoopt af te studeren aan de afdeling mime school, liet een viertal spelsituaties zien. Daarin prevaleerden vooral hun mime- technische verworvenheden. Zelf hebben de spelers gezegd dat zij herkenbare situaties spelenderwijs vervormen en dat is nu juist één van de wezenlijke zaken bij de theatervorm, waarvoor zij geko zen hebben. Er zijn daarbij verschillende mogelijkheden. Men kan die herkenbare mi be ra M lir de er ge de ni ks ge be he O1 ah ge di al ke pr tr (n in vi geschenken schuil gaat, was en is er op die manier natuurlijk een beetje af. Evenals bijvoorbeeld de platenbon (omzet in 1971: ca. f 10.000.000 komt de Foto-Film kadobon tegemoet aan de persoonlijke wensen van elke ont vanger, zodat zowel de eigenaar van een eenvoudige camera als de trotse bezitter van een complete fotografie- of filmuitrusting nu eens echt verrast kunnen worden. De Foto-Film kadobon blijft voor onbepaalde tijd geldig en is verkrijg baar in coupures van 5, 10 en f 25. De fotografielessen op de Amstel- veense school maken deel uit van de expressievakken. De zesde klas is verdeeld in vier groepen van negen leerlingen. Iedere week komen er twee groepen aan bod. Elk kind krijgt dus een keer in de veertien dagen fotografieles. Dat herhaalt zich op het einde, wan neer Croiset de waanzin van de comte De Lautréamont (de jonggestorven schrijver van de Zangen) uitgespeeld heeft en wederom opgebaard ligt. Ook dan lange minuten muziek, zonder dat het publiek onrustig wordt. Pas als de laatste noot verstorven is, begint het applaus. Croiset durft wél. „De Zangen” geven het beeld van een doodzieke man, die in het aangezicht van de dood uit alle macht probeert groots en meeslepend te leven. Aan de tering lijdend op een zolderkamertje roept hij koortsachtige visioenen op, waarin hij heerser van het kwaad is, die het goede, het mooie en het medemenselijke ver nietigt. In de onderstroom van dit thema treffen we echter een heftig verlangen aan om bemind en geaccepteerd te wor den en het leven glashelder en verstan delijk te bezien. Het prachtigst schildert De Lautréamont dat dualisme in zijn zang over de hermafrodiet, die alleen maar van geluk kan dromen. Croiset zet de Zangen in een zeer afwisselend ritme, dat op intelligente en gevoelige manier is opgebouwd. Hij brengt met de Zangen ook zichzelf als acteur even eerlijk als onontkoombaar over, daarbij geholpen door een prachtig gedoseerde belichting. De Beatrixschool heeft als een van de weinige basisscholen in ons land voor de fotografie een vaste plaats op het lesrooster ingeruimd. Twee Jaar geleden is dat begonnen na geslaagde experimenten van onderwijzer Wou ter Koppen, die in zijn enthousiasme ook zijn schoolhoofd, Gerard de Zwaan meetrok. Het werk maakt in het algemeen een stoere indruk, vol van Pallieteriaans le ven, vaak beweging en veel vaart sugge rerend in uitstekend afgewogen volumen en ruimtelijke verhoudingen. Hier in deze galerie nu ook veel kleine bronsjes, spontaner van aard dan bijvoorbeeld zijn grote Sirene of zijn Michaël, vaak minder monumentaal gezien, maar echt dingen om te willen hebben. Mare Jonk ten slotte als gastheer en als jongste. Hij aquarelleert en is pas 21 jaar. Veel zij hem vergeven, maar wel moet hij naar een steviger beeldtaal in zijn expressieve en kleurige landschap pen en grote bolle vrouwen. Een aardje naar zijn vaartje spreekt wel uit het werk, waarin dezelfde „boersheid” een grote rol speelt. Hij werkt nogal eens met de (zwarte) pen in zijn vloeiende waterverf. Het werk krijgt daardoor een spontane en vlot „geschreven” indruk, HAARLEM. Weer een nieuwe gale rie hier, nu in de Wolstraat achter de Botermarkt. Galerie Mare heet ze en zaterdag was onder grote belangstelling de opening, met een toepasselijk woord van Peter Lohr. Eigenaar is Mare Jonk, die er zelf exposeerde in gezelschap van zijn vader Nic Jonk en van Ans Wortel. Het is een goede tentoonstelling van verwante geesten. Het werk van de be kende beeldhouwer Nic en zijn schilder ende zoon blijft hier, Ans Wortel is gaste en daarom over haar werk eerst iets gezegd. Dat haar mogelijkheden ook in welgekozen expressie breder liggen, liet Sonja Kehler na de pauze horen en zien in een bijzonder mooi „Lied van Anderssein” en een koket gespeeld „Wenn du achtlos bist”. Het Theaterin stituut bewees velen een dienst met een speciaal vervaardigd tekstboekje. Ans heeft, hoewel in Bergen wonende, bijna in deze contreien wortel geschoten, want het werk is hier nogal eens te zien geweest. Het is dus ook al vaker in deze kolommen beschreven, evenals vorig jaar haar dichtbundel. Daarom een korte beoordeling. door op het elektronisch Johannes Kerkorgel in de Koningkerk aan de Kloppersingel te Haarlem op 20 december, aanvang 20.15 uur. Kaarten gratis af te halen bij Kruisweg 47-49 - Haarlem Telefoon 320032 Alleenvertegenwoordiging Johannes Orgelbouw situatie als aanloop gebruiken en alleen de vervorming ervan als eindresultaat beschouwen en opvoeren. Dat brengt wel het gevaar mee dat de kijker, die de ontwikkeling tot het gepresenteerde niet kent, het geheel niet doorziet. Want de vervorming van het basisgegeven kan door een ver doorgevoerd abstraheren tot gevolg hebben dat het eindresultaat geheel niet meer in relatie tot het uit gangspunt is komen te staan. Om dan door middel van mime toch duidelijk over te komen, is een bijzonder moeilijke zaak en ik heb het gevoel dat het drietal van zaterdag daarvan enigs zins de dupe is geworden. Het was een pogen tot het duidelijk maken van ge voelens en vaak viel er vooral op het gezicht van Frans een intense spanning te lezen. De oorzaak daarvan liet mij echter in het ongewisse. Onderling leek er een dramatische spanning te bestaan die dan binnen de beperkingen van de pantomime bleef steken. Bij de laatste van de vier spelsituaties werkte er wèl een bepaalde spanning door naar de toeschouwer. Hans en Frans spelen dan twee pereplukkers en de relatie tot elkaar beelden zij zo uit, dat achter de humoristische wijze waar op deze fruitverzamelaars over komen ook de onderlinge en naijver voelbaar is. Dan is er een spanningsveld, waarbij iedereen in de theaterruimte wordt be trokken. Dat was zaterdag ook merkbaar aan de reactie van de kijkers. PORT ELIZABETH (Zuid-Afrika) (AP) „Vakmanschap, maar nauwelijks kunst”, zo luidt het oordeel van de criti cus van de Zuidafrikaanse „Eastern Pro vince Herald” over de tentoonstelling van Nederlandse grafische kunst, die in Port Elizabeth is georganiseerd onder auspiciën van de Nederlandse ambassade. „Stukjes bedrukt papier en grfische krasserij kunst te noemen, is de waarheid geweld aan doen”, aldus kunstcritica Yvonne Burgess in de Herald. „Zelfs met de beste wil van de wereld kunnen deze 42 werken, bijeengebracht onder de titel Nederlandse grafische kunst en represen tatief voor een gedeelte van de artistieke activiteiten in Nederland gedurende de jaren zestig, niet anders dan als minne tjes beoordeeld worden.” De tentoonstelling zal tot half januari in Port Elizabeth blijven. „Sirene” van Nic Jonker, gefotografeerd in zijn beeldentuin in Groot Schermer. Corrie Kerkhoff, de hoboïste van het Jeugdorkest, die sinds de oprichting heeft meegespeeld, nam gisteravond af scheid met het Concert voor hobo en orkest van Eugène Goossens. Zij heeft dit moeilijke werk met grote souplesse gespeeld en werd daarin bijgestaan door het zorgvuldig op de achtergrond blij vende orkest. Deze compositie is opgedragen aan de enkele jaren geleden overleden hoboïst Leon Goossens, een broer van de compo nist. Jammer genoeg is de solopartij grotendeels gericht op virtuoos vertoon, bijna elke melodie gaat na een paar maten al over op acrobatische loopjes en sprongen, die onveranderlijk eindigen in een hoogstandje op de hoge f. of g., de hoogste noten van de hobo, maar Corrie Kerkhoff is niet bang voor een reuzen zwaai meer of minder. Radboud Oomens, de concertmeester van het Jeugdorkest, die vorig jaar de twee de prijs won in het Oscar Back-con- cours, had het zich met de Tzigane van Ravel ook niet gemakkelijk gemaakt. Ook hem ontbreekt het niet aan durf en allure zijn voordracht dwong diepe bewondering af, a] kan ik mij de zange rige melodieën nog inniger en genuan ceerder voorstellen. Maar daar dient di rect bij gezegd te worden dat het orkest hem vaak dwong om meer toon te geven dan hij misschien zelf wenselijk achtte. De clarinettist verdient een extra ver melding voor zijn onberispelijk gespeel de solo-trekjes. Na de pauze betraden vier jonge hoor nisten het podium, ieder met een blin kend gepoetst instrument onder de arm. er is een tijd geweest, dat er voor een concert nog geen twee te vinden waren en nu zo maar vier tegelijk. Jeroen Vermeulen, Frank Lindenaar, Richard Perk en Bram Schierbeek speelden het concert voor vier hoorns en orkest van Heinrich Hübler (tijdgenoot van Schu mann). Het was geen belangrijk stuk, maar niettemin heerlijk om naar te luisteren. Tot slot werden wij getrac- teerd op de Kaukasische schetsen van Ivanov. In het tweede deel genoten wij van een prachtig samenspel tussen altvi ool en althobo en in de finale werden wij meegesleept in de bruisende feest klanken van de welbekende Cortège du Sardar, die gebisseerd moest worden. J. H. MOOLENIJZER HAARLEM Nog geen vijftig men sen zijn zondagavond naar Jules Croisets „Zangen van Maldoror” in de Haarlemse stadsschouwburg komen kijken. Erg weinig voor een ongemeen boeiende avond. Croiset is in staat zijn gehoor in de ban te houden vanaf het eerste moment dat het schemerlicht op het toneel het zicht toelaat op de acteur die op een verhoog ligt opgebaard. Symfoni sche muziek op z’n 19e eeuws ruist voort en hoewel er voorlopig niets gebeurt is het publiek aandachtig en stil. Fotografie op school heeft vele raakvlakken met de andere vakken, bijvoorbeeld natuurkunde, in het ka der waarvan wordt gesproken over het licht, over lenzen en het oog. De zesde-klassers maken ook klankbeel den van de omgeving, die in de lagere klassen worden gebruikt ter ondersteuning van het aardrijkskun- de-onderwijs. Wanneer in een lagere klas over woningbouw wordt gespro ken, wordt een klankbeeld van een bouwproject bij de school te voor schijn gehaald. Dit klankbeeld bestaat uit kleurendia’s en gesprekjes met een aannemer en een bouwvakker. Het maken van dergelijke klank beelden komt uiteraard ook de taal vorming ten goede. De kinderen moe ten leren, vooral als ze met een bandrecorder werken, hoe zinnen goed te formuleren. Een niet te dure cassetterecorder zou gewoon uit de exploitatie van elke school kunnen worden betaald. krijgen. Er zijn kinderen die een fototoestel voor hun verjaardag vra gen en thuis een donkere kamer wil len hebben. Sommige kosten van het fotografe ren op school kunnen worden bestre den uit de incidentele verkoop van foto’s, die door de leerlingen zijn gemaakt. Evenals uit de opbrengst van foto’s op een tentoonstelling, zo als de Beatrixschool jaarlijks wil or ganiseren. De aanschaf van enkele camera’s en een vergroter kan inder daad problemen opleveren maar er Ook het werk van Nic Jonk is vaker besproken. Nog altijd oude mythen in een nieuwe en boers-hollandse vertaling van begrippen als: Sirene, Nereus op zeepaard, Centaur, Leda en de zwaan, maar ook Michaël de aartsengel. Zijn verbeeldingen zijn „stapelwolken” in brons, waarin de titel herkenbaar blijft. Het zijn vaak bolle vormen, breed uitge werkt op smalle voet, alsof het om een opvlucht gaat. Het zijn geen klassieke vormen ondanks die mythologische we reld, maar toch is er een streven naar evenwicht, al roepen sommige beelden de wankelbaarheid daarvan in herinne ring. Tezamen dus een spel van zware vormen en lichtvoetig streven. Het bezoek van een Duitse actrice met een Brecht-programma kan een buiten kansje zijn, dat is al eens gebleken. Via het Nederlands Centrum van het Inter nationaal Theater Instituut is nu de Oostduitse Sonja Kehler naar Nederland gehalad en dat bleek een uitstekende keuze, zoals zaterdag in het Haags Ont moetingscentrum voor Theaterkunsten viel vast te stellen en het nog kan in Rotterdam (op 18), in Leiden (op 19), in Utrecht (op 20) en in Amsterdam (op 21 en 22). Het verrassende van haar optreden, begeleid door vijf musici uit de DDR. was, dat Sonja Kehler demonstreerde dat Brecht in zijn samenspel met Weill, Eisler en Dessau ook nog wel anders dan uitdagend kan worden geïnterpre teerd om goed over te komen, namelijk met een zeer zuiver af gestemd begrip: in alle eenvoud. Zo deed Sonja Kehler het, zonder opsmuk, geheel dienstbaar aan tekst en muziek als een verkwikkende ervaring met bekendere songs als „See- rauber-Jenny” en „Von der Unzulanglicht- keit menschlichen Strebens”, maar ook in vijftien andere in „Die Hauser sollen nicht brennen”. Een enthousiast groepje van de Am- stelveense Beatrixschool aan het fotograferen. Te verwachten is, dat deze kadobon flinke opgang zal maken. Immers, uit een onderzoek is bekend, dat in Ne derland 3 miljoen camera’s in ge bruik zijn, waarmee per jaar meer dan 300 miljoen opnamen gemaakt worden. Wie eenmaal de smaak van fotografie of smalfilm te pakken krijgt, om van het zelf af werken en vergroten in een eigne donkere ka mer maar niet te spreken, kan een grote „verlanglijst” samenstellen. Er is een veelheid aan apparatuur en lichtgevoelig materiaal, zodat de ge ver van een foto- of filmgeschenk er tot nu toe verstandig aan deed, eerst even naar de wensen van de ontvan ger te informeren. Het verrassingselement, dat in vele van de Amsterdamse Theater- Biologie is niet langer een dor ver haaltje over een plant of een dier. Door het plantje in de natuur op te zoeken en te fotograferen, ziet het kind het plantje anders. Wanneer la ter de foto of dia wordt besproken, eventueel in de biologieles, „leeft" het plantje. Dit geldt eveneens voor die ren. Een bezoek aan de dierentuin geeft de kinderen, als ze daar foto graferen, een onvergetelijke indruk. Fotografie slaat een brug tussen het kind en de wereld om hen heen. De kinderen op de Beatrixschool ervaren dit zelf zo. Dit komt vooral, omdat de fotografie zo’n breed terrein beslaat en omdat er altijd weer nieuwe onderwerpen en benaderingsewijzen mogelijk zijn. Dank zij dit alles gaan de kinderen de mensen en dingen om hen heen kritischer bekijken. Het waarnemingsvermogen wordt aanzienlijk vergroot, hetgeen in de regel in de leerprestaties tot uiting komt- Een leuk aspect is hierbij dat de vaders van sommige kinderen geïn spireerd raken en op school komen informeren of ze ook les kunnen

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 16