na Kissinger is duidelijk een teleurgesteld man Man in Belfast vermoord Vijf mijnwerkers omgekomen Geesten al gescheiden West-Duitsland lanceert kunstmaan n Solzjenitsin wil geld Amerikaan nog een Evans zweefde aan lijn in de ruimte Zermatt wil geen auto’s graag aannemen Griekenland blijft dictatuur Locomotieven glijden van schip in zee Barnard vrij ernstig ziek r r MGR. GIJSEN OVER BISDOM ROERMOND: Italiaanse tanker VLIEGTUIG STORT i OOK VOLGEND JAAR GEEN VERKIEZINGEN MAAGKLACHTEN VERHOLPEN Jordanië opgerold In Engeland neerslag minder radio-actief Guerrilla-groep in bezet deel van in brand, geen slachtoffers Overstromingen in Maleisië NEER; 6 DODEN 3 1 8 1972 MAANDAG DECEMBER Kritiek IN AMERIKA Davidsster Evans vertoefde totaal 35 minuten in de ruimte op een afstand van 297.000 km van onze planeet. Aanvankelijk kampte hij met maagklachten, doch na het innemen van medicijnen was hij voldoende opgeknapt om de hem opgedragen taak stipt uit te voeren. Hier drie handelingen, die astronaut Evans gisteravond moest verrichten om de foto- en filmcassettes over te brengen van het dienst- compartiment naar de cabine. Op de bovenste foto tast hij naar een handvat om een trommel met filmmateriaal in handen te krijgen, vervolgens keert hij met een van de cassettes terug en op de onderste foto brengt hij een van de trommels aan boord van de commando- cabine. Vredesmacht NIXON NOG NIET TEVREDEN HENRY KISSINGER antwoordt Solzjenitsin, (Van onze ruimtevaartmedewerker) van de Irag zal htig ctie i er 'ten ken dat een ildus ende een even twee ïool- al op een aard 1 een ken- reik was, maar die dan steeds weer net buiten ons bereik bleef wanneer we hem probeerden te grijpen.”. Het lijkt onvermijdelijk dat deze ver anderingen ook de positie van Hanoi deed wijzigen, zodat het op zijn minst dubieus moet worden geacht of Noord-Vietnam ervan beschuldigd kan worden een over eenkomst te saboteren. Een tweede vraag die Kissingers ver slag opwerpt is hoe Washington zich de situatie in Vietnam voorstelt wanneer een overeenkomst alleen door de Amerikanen en Noord-Vietnamezen wordt onderte kend. Hoe kan in dat geval, bijvoorbeeld, een wapenstilstand worden gehandhaafd, wanneer Saigon vrij is om de oorlog voort te zetten en hoe denkt Washington een internationale troepenmacht in Zuid- Vietnam te stationeren, wanneer presi dent Thieu zich daartegen verzet? Bisschep Simonis van Rotterdam zou heel veel willen zeggen over het geloof en de kerk en over actuele vraagstukken als abortus, seksualiteit en huwelijks trouw, maar hij krijgt er onvoldoende kans voor. In „Onkerst”, een gezamenlij ke- en volgens de bisschop negatieve- uitgave van vrijwel alle bij het NKV BELFAST (Reuter). In het centrum van Belfast is zaterdagavond een katho lieke winkelier door drie jongemannen doodgeschoten. De jongemannen waren de drankwin kel van Joseph Blaney binnengedrongen en hadden geld gevraagd. Blaney werd achter de toonbank neergeschoten. Twee klanten in de winkel bleven ongedeerd. De daders zijn voortvluchtig. In een buitenwijk van Belfast is za terdagavond laat de voorgevel van een rooms-katholieke kerk door een bom ontploffing weggeslagen. Niemand werd gewond. aangesloten bonden, zegt hij, ..waar vin den wij als bisschoppen nog de commu nicatiemiddelen. De kerkbladen zijn im mers opgeheven en alles wat je in het openbaar zegt wordt verknipt weergege ven. Daarom ben je bang om te spre ken”. Papadopoulos zed verder dat de staat van beleg voor Salonika, de tweede stad van Griekenland, zal wórden opgeheven. MULLENS. Vijf mijnwerkers zijn gisteren aan ernstige brandwonden over leden nadat zij waren gered uit een kolenmijn in de Amerikaanse staat West Virginia waarin zij zaterdag enkele uren hadden opgesloten gezeten. De mijnramp gebeurde na een ontploffing. Acht mijn werkers werden toen van de buitenwe reld afgesloten. Een reddingsploeg slaag de erin hen naar boven te halen. Het ongeluk gebeurde in de Itmann Goal Company-mijn bij Mullens. De 36 opvarenden van wie er verschei dene brandwonden opliepen, konden bij tijds het zinkende schip verlaten. Zij werden met een Italiaanse vissersboot en een Zweeds schip naar Livorno gebracht. van de bevolking nu gestegen tot onge veer 3.900 gulden per jaar. lon- i te raar ATHENE. De Griekse premier Pa padopoulos heeft zaterdag verklaard dat er in 1973 geen politieke of constitutio nele wijzigingen in Griekenland zjjn te verwachten. Hij liet weten dat de nog niet van kracht verklaarde grondwetsar tikelen van 1968 ook het volgend jaar opgeschort zullen blijven. Deze artikelen gaan over de verkiezing van een parle mentaire regering. KOE AL A LOEMPOER (Rtr.) - Overstro mingen in de kustgebieden van West-Ma- leisië hebben 18.000 mensen gedwongen tot het ontruimen van hun huizen. Twee jongemannen zijn verdronken. Dit is van daag van officiële zijde in Koeala Loem- poer meegedeeld. rang aan. aing gas- het een 1 te )rige een een ar- rde- TEL AVIV, BEIROET (UPI). De Israëlische veiligheidsdienst heeft de af gelopen week twee cellen van Arabische guerrillastrijders op de bezette westelij-, ke Jordaan-oever opgerold, zo berichtte de Israëlische leger-radio gisteren. Ze zouden deel hebben uitgemaakt van het netwerk van de Palestijnse verzetsbewe ging El Fatah. Er zijn twaalf arrestaties verricht. rige De ■uur zerd laar ider Hy- s in 39- i het ■ven- eder, haar :he :en es list i> 3e- ing >or at. :he rs- Volgens het nationale Israëlische radio station is de verhoogde sabotage-activi- teit op de westelijke Jordaan-oever het gevolg van koning Hoessein’s besluit de guerrillabeweging toe te staan zich in Jordanië te „reorganiseren.” Ze zouden zich mogen hergroeperen in de districten Zarka en Ajloen. hun laatste bolwerken in de strijd tegen Hoessein’s leger in 1971 toen het Palestijnse verzet vrijwel geheel uit Jordanië werd verdreven. n E.» was aan- n op icier I. M. nog •ge- van en de >en. 1,3 be- van am. icht lom and ra- >en, 3,2 een 1.9 een TOg zan id. •pe de au >e- >00 n- ijk MOSKOU (Keuter/DPA). De Sov- jetrussische auteur Alexander Solzjenit sin heeft verklaard, dat hij een aanbod voor financiële hulp van de Amerikaan se auteur Albert Maltz graag wil aanne men omdat zijn financiële situatie „wan hopig* is. Maltz heeft Solzjenitsin de inkomsten uit auteursrechten aangebo den, die de Sovjet-Unie aan de Ameri kaan schuldig is voor Maltz’ boeken, die in een Russische vertaling zijn uitgege ven. LIVORNO (RTR). Aan boord van de 26.000 ton metende Italiaanse tanker .Bello” is zaterdagmiddag brand uitge broken toen het schip zich met een la ding olieprodukten ten noordoosten van het eiland Corsica bevond. De „Aeros” is de derde Westduitse kunstmaan voor ruimteonderzoek. In 1969 en 1970 werden respectievelijk de „Azur” en de „Dial” gelanceerd. Over de kwestie-Cyprus merkte Papa dopoulos op dat overleg tussen de beide bevolkingsgroepen op dit eiland de enige mogelijkheid te on. tot een oplossing te komen. Griekenland is togen het gebruik van geweld ter oplossing van de geschil len tussen de Turkse en Griekse ge meenschappen op Cyprus, zo verklaarde hij. Dr. Kissinger zei verder dat de Ameri kaanse regering het de Zuidvietnamese president Thieu niet zou toestaan een overeenkomst met een veto te blokkeren. Washington zou in dat geval een aparte overeenkomst met Hanoi ondertekenen. Kissingers verslag weerspiegelde duide lijk de frustraties en teleurstellingen van zijn lange reeks gesprekken in Parijs. Op de bijeenkomst in de perskamer van het Witte Huis toonde hij zich vermoeid en soms defensief over de vragen die na af loop van zijn verklaring werden gesteld. Onmiddellijk na Kissingers uiteenzet ting rezen in Amerikaanse politieke krin gen kritische vragen over de oorzaken van de vastgelopen onderhandelingen. Uit Kissingers verslag blijkt, hoewel hij ver meed er de nadruk op te leggen, dat het de Amerikanen waren die nadat de voor lopige overeenkomst eind oktober was bereikt, er nog belangrijke veranderingen in wilden aanbrengen. Deze veranderin gen betroffen eisen van de Zuidvietname se president Thieu, waar Washington het mee eens was. De directeur van de praktische staf van de Hogeschool voor theologie en Pastoraat in Heerlen, drs. A. Reynen, zei te verwachten dat na de kadermensen de progressieve pastores het veld zullen moeten ruimen. In de kerk waren onge veer vijfhonderd personen aanwezig, voor het merendeel priesters en religieu zen. (Van onze medewerker in Washington) WASHINGTON In een uiteenzetting over het verloop van zijn onder handelingen met de Noordvietnamese delegatieleider Le Doec Tho heeft dr. Henry Kissinger gezegd dat de gesprekken geen overeenkomst hebben opgeleverd die voldeed aan president Nixons formule voor een „rechtvaar dige en blijvende” vrede in Vietnam. Hij beschuldigde Hanoi ervan steeds veranderingen in de overeenkomst te hebben geïntroduceerd die onaan vaardbaar voor Washington waren. Uit een door het Witte Huis afgegeven verklaring na Kissingers uiteenzetting blijkt dat president Nixon het Amerikaanse aandeel in de onderhandelingen nu als afgerond beschouwt BUFFALO (UPI). In Cheekowaga, een voorstad van Buffalo in de Ameri kaanse staat New York, is zaterdag een particulier vliegtuig in een zware sneeuw bui neergestort en op twee huizen be land. Zes mensen kwamen daarbij om het leven en twee werden gewond. De kerkdienst van de progressieven was tevens een solidariteitsverklaring met het reeds door mgr. Gijsen ontsla gen kaderpersoneel van het bisdom. Pas toor drs. H. Sanders, oud-professor van het Groot-seminarie Roermond sprak over te verwachten ontslag voor meer kadermensen in het bisdom. „Reeds lo pen er collega’s rond, getekend met de Davidsster. Straks worden ze geruisloos verwijderd. Het is gebeurd en staat nog te gebeuren. En er is niets aan te doen”, aldus de pastoor. Hij spoorde de aanwe zigen aan elkaar bij de hand te houden, omdat ervaren wordt dat er ontbindende neurotische krachten aan het werk zijn in de Limburgse katholieke kerk. Dr. Kissinger zei hierop dat het een vraagstuk was dat nog niet aan de orde was gekomen, en dat hij hoopte dat men zich daarmee ook niet bezig zou behoeven te houden. Niettemin is het duidelijk dat een aparte overeenkomst tussen Washing ton en Hanoi allerminst het einde van de oorlog en het begin van de vrede zou zijn, en dat er meer problemen zullen ontstaan dan er zijn opgelost. Gisteravond omstreeks half negen heeft Evans op 297.000 km van de aarde nog een ruimtewandeling van 35 minu ten gemaakt om' foto- en filmcassettes te halen uit het dienstcompartiment van het Apollo-moederschip welk onderdeel vóór de landing op de aarde wordt afgestoten. Zijn uiteenzetting ging tegen een met Le Doec Tho gemaakte afspraak in om geen bijzonderheden over de onderhan delingen openbaar te maken, maar dr. Kissinger zei dat president Nixon daartoe had besloten omdat hij geen „spelletje” wilde spelen met het Amerikaanse volk. De problemen bij de onderhandelingen waren volgens Kissinger in de eerste plaats vooral van taalkundige aard veranderingen in de tekst van de over eenkomst bleken door de Noord-Vietna mezen wel in de Engelse tekst te zijn aangebracht, maar niet in de Vietnamese. In de tweede plaats was er een diepgaand meningsverschil over de opzet van de in ternationale macht die toezicht zou moe ten houden op een wapenstilstand. Wash ington voorzag in een onafhankelijke werkzame macht van ongeveer 5000 man Hanoi dacht echter aan niet meer dan 250 man, van wie het merendeel dan ook nog op het hoofdkwartier gestationeerd zou blijven. Bovendien zou Hanoi deze macht geen eigen materieel of verbindin gen willen geven, en reizen naar plaatsen van een inbreuk op de wapenstilstand zouden onder escorte moeten worden ge maakt. „Het is onze indruk”, zei Kissin ger dan ook, „dat de leden van deze macht zich niet zullen vermoeien met enerverende activiteiten wanneer deze voorstellen zouden worden aangenomen.” Enkele dagen voordat de laatste ronde van de gesprekken werd beëindigd, werd de zekerheid van een overeenkomst zo groot geacht, dat president Nixon Kissin gers assistent, generaal Alexander Haig, uit Parijs naar Washington liet komen. Maar geen 48 uur later stelden de Noord- Vietnamezen weer de ene kwestie na de andere aan de orde. „Ik weet niet welke beslissingen in Hanoi werden genomen, maar vanaf dat ogenblik hadden de ori- derhandelingen steeds het karakter van een overeenkomst die net binnen ons be- VANDENBERG (DPA). Met succes is zaterdag van de basis Vandenberg in Californië de Westduitse kunstmaan „Aeros” in een baan om de aarde ge bracht. De lancering had plaats met een Amerikaanse raket van het type Scout. De satelliet beschrijft een baan die over de beide polen loopt en waarvan de afstand tot de aarde varieert van 230 tot 800 kilometer. De omlooptijd bedraagt 95 minuten. ST. JOHN’S Newfoundland (Reuter). - Drie locomotieven die naar Joego slavië werden verscheept, zijn verloren gegaan toen zij van het dek van een onbemand Westduits vrachtschip, de Rumba, in het noorden van de Atlanti sche Oceaan vielen. Tjerk Straatman, de Kapitein van de sleepboot Smit-Lloyd 103 die de 3.089 ton metende Rumba op sleeptouw had, deelde mee dat het schip acht locomotieven aan boord had. De Noorse kapitein van de Rumba Elias Vaagnes, had de bemanning vrij dag opdracht gegeven het schip te verla ten toen enkele locomotieven losgeraakt waren. De bemanning werd door een helikopter van de Canadese luehtmacht opgepikt LONDEN (DPA). —Vergeleken met vorig jaar L de radio-actieve neerslag in de lucht en het regenwater van Enge land voor de helft minder geworden, zo zegt de Britse commissie voor kernener gie in een gisteren in Londen gepubli ceerde verklaring. De commissie schrijft deze gunstige ontwikkeling toe aan de vermindering van de Chinese en Franse kernwapenproeven. „Gezien mijn wanhopige situatie wil ik het geld aannemen als een lening, met de verplichting tot terugbetaling, hoewel ik het erg gênant vind”, aldus de verkla ring van Solzjenitsin. De Sovjetrussische minister van Cul tuur, Jekaterina Foertseva, heeft ont kend dat de Sovjet-Unie Maltz geld schuldig is. Solzjenitsin zou in goede doen verkeren en geen liefdadigheid no dig hebben. Hij zou meer dan één auto hebben. Hierop antwoordt Solzjenitsin, dat men hem zeven jaar lang geld en een huis heeft onthouden en dat hij zijn enige auto, die hij negen jaar heeft gebruikt, onlangs heeft moeten verko pen. „Ik heb geen eigen eigen dak boven het hoofd en geen geld om ook maar het kleinste huis te kunnen kopen’. Hij zegt diep geroerd te zijn door het aanbod van Maltz, dat hij een „uiting van de nobele, internationale solidariteit van de schrij- I vers” noemt. Gedurende ongeveer een half jaar zal de „Aeros” gegevens over de hogere lagen van de atmosfeer en van de ultraviolette straling van de zon naar de aarde stu ren. De eerste 25 omlopen zal het Ame rikaanse bureau voor Lucht- en Ruimte vaart (NASA) de satelliet volgen en de gegevens opvangen. Daarna wordt dit werk overgenomen door de Westduitse organisatie voor lucht- en ruimte-onder- zoek, die een centrum heeft in Ober pfaffenhofen bij München. Overigens blijft de staat van beleg onverminderd van kracht voor Athene en de havenstad Piraeus. Deze maatre gel, die nu nog voor ongeveer 2,5 mil joen Grieken geldt, stamt uit april 1967 toen een groep officieren, onder leiding van Papadopoulos, zich van de macht meester maakte. Een jaar geleden werd de staat van beleg voor het hele land opgeheven, met uitzondering van Athe ne, Salonika en Piraeus. Papadopoulos hield een rede voor on geveer zeshonderd genodigden, onder wie vooraanstaande militairen en vertegen woordigers van vakbonden, landbouwor ganisaties. werkgeversverbonden en jeugdgroeperingen. Vólgens de premier, bij afwezigheid van honing Konstantijn ook regent, ie het inkomen per hoofd JOHANNESBURG (DPA). Mariui Barnard, de broer van de beroemde Zuidafrikaanse hartchirurg prof. Chris Barnard, heeft gisteren in een vraagge sprek met de Zuidafrikaanse Sunday Times verklaard dat de verwondingen die de hartchirurg woensdag bij een auto-ongeluk opliep, veel ernstiger zijn dan aanvankelijk is bekendgemaakt. „Het staat nog niet vast of mijn broer, als hij na maanden hersteld is, in staat zal zijn weer uren lang aan de operatie tafel te staan”, aldus Marius Barnard. De Apollo werd na de voltooiing van de 75ste omwenteling om de maan in de richting van de aarde gestoten door de hoofdraket twee minuten en 24 seconden te laten werken. Deze operatie werd om 0.33 uur gisternacht uitgevoerd toen de Apollo zich achter de maan bevond en met een snelheid van 3342 kilometer per uur aan haar aantrekkingskracht ont snapte. Hij kondigde aan dat 250 politieke ge vangenen die door krijgsraden zijn ver oordeeld op beschuldiging van niet uit sluitend als terroristisch aangeduide mis drijven, bij de burgerlijke rechter her ziening van hun proces zullen kunnen aanvragen. Veertien mensen die om pre ventieve of administratieve redenen worden vastgehouden, komen vóór Kerstmis op vrije voeten, terwijl vijf buitenlanders die wegens terrorisme zijn veroordeeld, kunnen vragen te worden uitgewezen in plaats van hun straf in Griekenland uit te zitten. Evans had eerder last van zijn maag. Na radiocontact met de artsen in Hous ton had hij medicijnen ingenomen waar door de klachten verdwenen en zijn ruimtewandeling alsnog met zweefma- noeuvres kon worden uitgevoerd. ZERMATT (Reuter) De driedui zend inwoners van het Zwitserse toeristenplaatsje Zermatt hebben gisteren in een referendum beslo ten hun dorp vrij van autoverkeer te houden. Ze verwierpen een voorstel om de verharde weg, die van de stad Visp in het Rhönedal naar de Alpen van Wallis loopt, door te trekken naar Zermatt. De weg eindigt nu op een lager punt in het dal, waarin Zermatt ligt op een hoogte van 1.620 meter. De duizenden toeristen die Zermatt ‘s zomers en ’s winters bezoeken blijven dus aangewezen op het bergtreintje dat Zermatt met Visp verbindt. In Zermatt zelf bestaat het verkeer uit paar dent axi's, sleeën en fietsen. Er is wel een kleine landingsbaan voor helikop ters die reddingswerk verrichten in de bergen en voor kleinere vliegtuigen. Chris Barnard heeft niet alleen gebro ken ribben en een gebroken sleutelbeen. Ook een deel van een long en zijn nieren zijn aangetast, waardoor er inwendige bloedingen ontstonden. Maar het ergst is volgens Marius Bar nard de verwonding aan de ruggegraat die het prof. Barnard onmogelijk kan maken uren durende hartoperaties t« verrichten. HOUSTON. Het Apollo-moeder schip is met Cernan, Schmitt en Evans op de thuisreis naar de aarde voor een landing morgenavond in de Stille Oce aan met de rijkste buit ooit van de maan meegebracht: ruim 150 kilogram maanmateriaal, duizenden foto’s en de kostbaarste resultaten van ander weten schappelijk onderzoek. Er is tot dusverre slechts één pro bleem: de zoekgeraakte schaar, die waarschijnlijk in een verborgen hoekje achter een instrumentenpaneel moet rondzweven en die beslist vóór de lan- dingsoperatie moet zijn gevonden. Dooj de zwaartekracht kan het voorwerp in eens een vrij groot gewicht krijgen en als een projectiel door de cabine schie ten. HILVERSUM. Volgens mgr. Gijsen, bisschop van Roermond, heeft de schei ding der geesten binnen zijn bisdom zich voltrokken. Het gaat zei hij zondagavond in de KRO-tv rubriek „Brandpunt”, niet om een paar personen of om kleinighe den. Brandpunt vroeg de bisschop com mentaar op de zaterdag in Sittard ge houden acties naar aanleiding van de recente ontslagen in de top van het bisdom Roermond. Mgr. Gijsen trok een parallel tussen de uitlatingen tijdens de actie in Roermond en Luthers uitroep op de rijksdag in Worms: „Hier sta ik, ik kan niet anders”. Los van de mutaties die thans tot stand zijn gekomen, zag mgr. Gijsen echter niet dat iemand in het bisdom zorg om zijn functie zou hoeven hebben. Zijn beleid nader toelichtend zei de Roermondse bisschop, dat hij streeft naar duidelijkheid voor de gewone gelo vige van alledag. Enkele tientallen conservatieve katho lieken hebben zaterdagochtend een stille tegendemonstratie gehouden voor de kerk in de Sittardse stadswijk Stadbroek, waar door progressieve katholieken een demonstratieve kerkdienst gehouden werd voor continuering van het beleid’ van mgr. Moors. De tegendemonstranten voerden grote vellen papier met zich mee met teksten als „Priesters houdt u aan de zuivere leer van de rooms katholieke kerk”, „Priesters, gehoorzaam uw bisschop", „Wacht u voor valse pro feten” en „Wie niet vóór mij is is tegen mij”. De conservatieve katholieken in Lim burg waren voor de tegendemonstratie in Sittard opgeroepen door de „gebedsac tie Limburg”. Tijdens de -demonstratie werd gebeden voor mgr. Gijsen en voor de in de kerk verzamelde progressieve katholieken.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3