Grafiek bij Felison-Beeckestijn nieuw onderkomen Atoom Jaarfeest van G.V. Wijkeroog Glaasje op Nivon-amateurs tonen foto’s agenda Konijnen showden in Petruszaal Ongevallen bij Hoogovens Gescheurd oor in Expositie en verkoop voor Velsertunnel VUURWERK I A VAN DAM i'A. i 5 P. Vermeulen Museum Devaluatie ter bescherming van visserij Ijsland MODESTOFFEN v.r. Hcutsti 8, Haarlem weer geopend Vissen lieten verstek gaan bij goed weer I 18 DECEMBER 1972 MAANDAG IJMUTDER COURANT 4 Prijzen t 12,95 p.m. GIEBELS SCHALKWIJK FEESTELIJKE STOFFEN tegen FEESTELIJKE P R IJ Z E N 9,95 p.m. Verkoop Velsen-IJmuiden Beverwijk - 's (Van een onzer verslaggevers) i, d« (Van ee<n onzer verslaggevers) 19 en 21.11 1 J in Haarlem verder geen filialen DïOLEN IMPRIMÉ 140 cm breed it a volgend jaar. Men kan er veel opsteken over grafiek: etsen, houtsneden, litho’s, gravures, etcetera. Er zijn werken van een indrukwekkend groot aantal kunste naars uit verschillende tijdperken, die elk hun eigen stijl hadden en hebben. Maar ook de gereedschappen waarmee grafiek gemaakt wordt zijn daar te zien. Het educatieve element vormt wel de hoofdmoot. Met deze boeiend geïllustreerde con frontatie op het terrein van de grafiek is Felison zeker loyaal aan haar doelstel ling. aan een Alles voor de Ooe Het Zelver. WINKELCENTRUM Rivièradreef 30 1. a 5. s; in s; rt i; ia p- or DIOLEN UNI 140 cm breed ior >e- n- lie ng er li- a, a, s, a, n; s- k, o- or >y e; i- g, !e- ;r- ris an. de de 4. ke en bij IJMUIDEN. Een zorgvuldig samen gestelde collectie zwart-wit foto’s, ge maakt door amateurs, is te bezichtigen op de bovenverdieping van Foto Kino Porst op het IJmtrider Marktplein (56). Een kleine maar fijne expositie, waar men een welbesteed uur kan doorbren gen. De NIVON-fotogroep IJmuiden be wijst hier opnieuw haar hoog genoteerde reputatie. Bij de grote rassen was het de Franse hangoor van de heer P. van Duivenbode, eveneens uit Santpoort, die door de jury bovenaan genoteerd werd. Met zijn Rode Nieuw-Zeelander wist de Heemskerker A. Berghuis het hoogste aantal punten bij de Middenrassen te verzamelen. Uitblinker bij de Dwergrassen was de Pool Blauwoog van de Haarlemmer W. Groen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Blijkens het politierap port zijn in het afgelopen weekeinde verscheidene automobilisten op pad ge weest, die alcohol hadden gebruikt. Het begon op de Hagelingerweg, waar de bemanning van een surveillance-auto een automobilist tegemoet reed, die zich op de' verkeerde weghelft bevond. De auto werd staande gehouden en de man meegenomen naar het bureau voor het nemen van een bloedproef. Zijn rijbewijs was verlopen. De man kwam uit Amsterdam. In de nacht van zaterdag op zondag reed een 17-jarige Amsterdamse brom fietser tegen de middenberm van de Stationsweg en kwam te vallen. Ook bij hem stelde de politie alcoholgebruik vast. Diezelfde nacht hield een politieau to op de Heerenduinweg de bestuurder van een bestelauto aan, die slingerend reed. Ook hier alcoholgebruik zo con stateerde de politie. Na een bloedproef werd ’s mans rijbewijs ingevorderd. De ze, een 21-jarige Haarleumer, mocht zijn roes uitslapen. Een 33-jarige Bever- wijker reed in eenzelfde toestand tegen een geparkeerd staande auto. Zijn zwaar beschadigde auto was niet verzekerd, er was geen belasting voor betaald en hij bezat geen rijbewijs. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND De heer A. G J. Zaal uit Santpoort heeft op de jaarlijkse tentoon stelling van de Kleindiersportvereniging „IJmond en Omstreken” het clubkampi- oenschap gewonnen met zijn (zwartori- ge) Rus, die in de afdeling „kleine ras sen” eveneens de hoogste waardering had verworven. de poging om drempelvrees te overwin nen en hopelijk zal Felisons inventivi- teitsvermogen hiermee niet zijn uitgeput. Jammer is, dat alle meisjes, jongens en anderen die zaterdagmiddag in het noordelijk Koetshuis-beneden creatief bezig zijn geweest, op hun recht zijn blijven staan en hun creatie mee naar huis hebben genomen. Er was uit de totaalproduktie voldoende materiaal te selecteren voor een passende neventen toonstelling. Pogingen om een intens geïnteresseer de vader het voorbeeld van zijn vol overgave linoleum-snijdend dochtertje te doen volgen, faalden jammerlijk. Pa pa durfde doodeenvoudig niet: als ze hem dertig jaar geleden de kans hadden gegeven De happening was eenmalig, ze wordt niet herhaald. De tentoonstelling in de bovenzaal van het noordelijk Koetshuis duurt tot en met 17 januari in het materiaalmogelijk heden is een boeiende bezigheid, waaruit een verbluffend re sultaat kan ontstaan, zoals op deze ten toonstelling is te zien. De NIVON-fotogroep Alkmaiar, -Bever wijk, Koog aan de Zaïan, IJmuiden en Zaandam houden elk jaar een gezamen lijke expositie en die wordt bij toerbeurt in een van de genoemde plaatsen gehou den. IJmuiden was vorig jaar aan bod. Deze groep heeft een 25-tal bijzonder actieve werkers onder haar leden en is als club lid van de Nederlandse Bond van Amateur Fotografen Verenigingen (NBAFV). Onder de rond 125 NIVON-fotogroe- pen is IJmuiden een even gewaardeerde als gevreesde partner: „Wij maken alleen kans als IJmuiden niet meedoet” wordt vaak gehooid wanneer een landelijke tentoonstelling in het vooruitzicht ligt. De groep IJmuiden bestaat ruim elf jaar. Ze vierde vorig jaar oktober haar tiende verjaardag met een jubileumten toonstelling op Beeckestijn; het was toen geen eigen maar een wedstrijdsexpositie waaraan de eerdergenoemde vijf groe pen deelnamen. Foto’s maken is voor oud en jong; Nivon-fotogroep IJmuiden heeft een ac tieve steunpilaar irr haar zestigjarige voorzitter en het jongste lid van de club is twintig jaar. Vooral de laatste tijd neemt het ledenaanbod opmerkelijk toe. De tentoonstelling op het Marktplein is geopend tijdens de winkeluren en duurt tot na nieuwjaar. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De brand, die het club- en inkorflokaal van de post- duivenhoudersvereniging „Het Atoom” te Velsen-Noord in oktober volledig in de as legde en de vereniging van alles beroofde, was mede aanleiding om zater dag en zondag in gebouw „De Meerpaal” de Banjertstraat in Velsen-Noord grote open tentoonstelling van dui ven te houden. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De gymnastiek vereniging „Wijkero. g” heeft in cultu reel centrum ,fDe Schouw” in Velsen- Noord haar jaarlijkse gezellige bijeen komst van de leden gehouden met mu ziek, dansen en kienen. Ir. W. Singer, voorzitter, begroette Le den en vrienden en greep de gelegenheid aan om een zeer trouw lid te huldigen, die vele janen tijdens haar verbintenis sen met de gymnastiekvereniging „Spar ta”, die enkele jaren geleden met „Sport Staten Hoogovens” (SSH) en „In Eenheid Vooruit (IEV) is samengesmolten, deel uitmaakte van de dames senioren afde ling. Ofschoon de jubilaresse ruimschoots de leeftijd van bejaarde heeft be reikt, is mevrouw N. van ’t Hof-Franken ondanks haar verhuizing naar IJmuiden haar oude clubgenoten steeds trouw ge bleven gedurende nu meer den veertig jaar. Met grote dank voor haar trouw en niet minder voor haar grote activiteiten voor de vereniging in de loop der jaren, overhandigde de heer Singer haar als blijk van erkentelijkheid een fraai ver zilverd wandbord met opdracht. Een warm applaus van instemming met de geste volgde. VELSEN-NOORD. De gymnastiek vereniging „Wijkeroog” houdt heden en vrijdag 22 december haar jaarlijkse on derlinge wedstrijden voor de leden, die vanavond in de gymzaal naast gebouw „De Schouw” zullen beginnen met de jeugdafdelingen om vrijdag te worden voortgezet met de wedstrijden voor de oudere groepen. Een en ander geschiedt onder leiding van de heer H. van Wij nen, directeur van „Wijkeroog.” (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Ruim honderd Velsena- ren hebben zaterdag een fijne middag gehad in het noordelijk Koetshuis op het landgoed Beeckestijn. Meisjes tot dertien jaar vormden de meerderheid van de moedigen die zich voor het eerst waag den aan het vervaardigen van een lino- leum-snede. Allen mochten hun zelf ontworpen en persoonlijk uitgevoerd kunstprodukt meenemen. Dit alles tegen (vooruit-)betaling van een kwartje, voor welk bedrag ook materiaal en gereed schap werden geleverd. Het was een boeiende happening, die bedoeld was als trait-d’union met de tentoonstelling op de bovenverdieping onder de naam Prent Praat, een exposi tie over grafiek. Felison wilde wel aan wat anders en brak met het traditionele openings- speechje voor altijd weer dezelfden plus de direct betrokken kunstenaars(s). Zowel beneden als boven was het in het Koethuis alleszins de moeite waard om er een zaterdagmiddag aan te beste den. Wat beneden gebeurde, mag dan op verschillende scholen niets nieuws zijn, daarbuiten, in genoemd verband, was het iets unieks. Of het in alle opzichten heeft beantwoord aan wat Felison ervan verwachtte, wist bestuurslid D. Fennema die, met een aantal medewerkers, de kunstzinnige doethetzelvers begeleidde niet. Het was in elk geval een goed bedoel- Premier Olafur Johanesson verklaarde dat de devaluatie noodzakelijk is om een bedrijfsbasis te garanderen voor de IJs landse visserij die in grote moeilijkhe den verkeert als gevolg van een vermin dering van de kabeljauwvangst rond Ijs land. Tijdens de internationale valutacrises van 1968 en 1969 is Ijsland twee keer tot devaluatie overgegaan. De IJslandse kroon verminderde toen in totaal 45 percent in waarde. In juli van dit jaar, drie maanden nadat de OESO (Organisa tie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling) had gewaarschuwd voor een inflatoire situatie, kondigde de re gering in Reykjavik een loon- en prijs- ering in Reykjavik een loon- en prijs- Oude doffers: 1. G. de Bot, Atoom, Velsen-Noord 93 pt; 2. J. Bosschaart, SIS,Alkmaar, 92,5 pt; 3. Combinatie Tab, Snelle Wieken, Santpoort, 92,5 punten. Oude duivinnen: 1. Combinatie Tabo, SNW Santpoort, 92,5 2. C. van der Aar, Reisduif, Beverwijk, 92,5 3. P. de Bot, Bonte Duif, IJmuiden, 92,5 punten. Jonge doffers: 1. P. de Bot, B.D. IJ muiden, 92; 2. A. Langendijk, Ons Ge noegen, Beverwijk, 92; 3. S. Vergonet, O.G. Beverwijk, 92 punten. Jonge duivinnen: 1. H. de Weers, O.G. Zondagmiddag begon de verkoop, on- de leiding van de heer J. Koek uit Haarlem, bestuurslid van de Snelpost. Hij kweet zich met veel kennis van zaken van zijn niet eenvoudige taak. Als eerste inzet kwam de moie rode Hore- mans-doffer van Prins Bernhard die voor honderd vijf tien gulden, naar heer K. Timmer ging; hij schonk de fraaie vogel aan zijn beide zoons. Opmerkelijk was dat voor de Belgi sche stammen nog hogere bedragen wer den geboden. De heer G. Kleverlaan van het Atoom kocht voor honderdvijfenze- ventig gulden een pracht vogel van Opso- mer de Melier uit België om later nog eens vijfenzeventig gulden uit te trekken voor een koppel eieren van het Belgische hok John Lambrechts. De verkoop bracht bijna veertienhonderd gulden op. Daarbij kunnen nog de opbrengsten wor den geteld van een tweetal verlotingen, van welke laatste het prachtige arm bandhorloge, dat op nummer 158 viel, niet werd afgehaald, zodat de koper dit alsnog kan bekomen. Al met al kan „Het Atoom” zeer tevreden zijn over het verloop van ten toonstelling en verkoop, waarbij de wens blijft spoedig een nieuw onderko men te kunnen betrekken, voordat in april 1973 het nieuwe vliegseizoen wordt geopend. IJMUIDEN. Tijdens réparatiewerk- zaamheden aan een kraan in blokwalse- rij 2 van Hoogovens werd een 20-jarige bankwerker uit Heemskerk getroffen door een wegspringend onderdeel. De bankwerker liep een scheurtje in de schedel bij de linkerslaap op. Hij moest worden opgenomen in het Rode Krui» Ziekenhuis in Beverwijk. Eveneens in het Rode Kruis Zieken huis werd opgenomen een 42-jarige stu wer uit Noordwijk, na een bedrijfsonge val. De stuwer was behulpzaam bij het laden van rollen gewalst materiaal in het ruim van een schip, dat lag afge meerd aan buitenkade 1. Door een ver keerde aanwijzing raakte hij met zijn rechter hand bekneld tussen een rol die werd neergezet en een reeds geplaatste roh Hij liep hierdoor diverse breuken en wonden aan vingers van de rechter hand op. Jeugdig talent in het noordelijk Koets huis in actie: linoleumsnijden naar eigen ontwerp. REYKJAVIK. IJland devalueert zijn kroon met 10,7 percent, zo heeft de IJslandse centrale bank zondagavond bekendgemaakt. De devie zenmarkt is maandag gesloten maar gaat dinsdag weer open. De nieuwe pariteit is 99 kroon per dollar tegen voorheen 87,12 kroon. Een greep uit de schatkamer: een grafische dubbeldruk zwart-wit foto, van Wout de Haas, welke de hoogstge- waardeerde inzending was op de grote tentoonstelling in Egmond; Piet Karper- hoek’s „Ritme”, waarmee hij reeds op verschillende exposities hoge ogen heeft gegooid; „Spanning”, van Nico Boot. Er is een „speciaai-Velsen” bord, waarop visserij en scheepvaart worden belicht. Twee juweeltjes uit de vlootsec- tor en het wal bedrijf van de zeevisserij geven respectievelijk een blik in het visruim en kijkje in de visrokerij. Maar er is veel meer te zien over andere rijkdommen en daarvan getuigen, om het bij enkele voorbeelden te laten: de Balletgroep, het dier in de fotografie en een grote verscheidenheid van expe rimenteel werk. Voioral dit laatste rechtvaardigt de verwachting dat fotograferen als vrije tijdsbesteding voor hoe langer hoe min der mensen alleen maar iets van voor bijgaande aard zal zijn. Stoeien met VELSEN. Zondagmiddag kwart over vijf heeft in de oostbuis van de Velsertunnel een 40-jarige inwoner van Alkmaar naar wordt aangenomen de macht over het stuur verloren. Hij botste tegen de beide tunnelwanden, waarna de auto geheel vernield tot stil stand kwam. De bestuurder is met een gescheurd oor, door de Ongevallendienst naar het Rode Kruisziekenhuis in Bever wijk overgebracht. IJMUIDEN. Nadat door gebrek aan personeel het Pieter Vermuelen Museum in het gebouw Cultureel. Centrum aan het Moerbergplantsoen in IJmuiden eni ge tijd gesloten is geweest, is met ingang van heden dit museum voor het publiek weer opengesteld. Het museum, waarin vele beziens waardigheden met betrekking tot scheepvaart, zee en strand te zien zijn, i» dagelijks geopend van 9.30-12 uur en van 14-16.30 uur, uitgezonderd zaterdag en zon- en feestdagen. De komende kerstvakantie biedt een mooie gelegenheid voor ouders om met de kinderen het museum te bezoeken. Schey- Velserweg 2). Geopend op woensdag ;_t 17.30 uur en op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 02510- 25120. DIVERSEN Stadkantoor (Pres. Kennedyplejn). Dinsdag 14 u. begin openbare begrotingsbehandeling. De clubkampioen op de tentoonstelling van de Kleindiersportvereniging „IJmond en omstreken’’. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Afgelopen zondag heeft de hengelsportvereniging „De IJ- mondvissers” een contactwedstrijd ge houden tegen de zustervereniging „Vel- sen” in Middenmeer. Het weer was uit stekend, maar de bovenmaatse vis, waarop geaast zou worden, liet verstek gaan. De IJmondvissers wonnen deze ont moeting met 1409 punten tegen Velsense sportvissers 1000 punten. De individuele uitslagen waren al» volgt: T. Kanon 277 p., M. Cana 237 p., D. Alders en D. Otte, 218 p., R. Bosma 192 p., J. Spek en W. Kouwenhoven sr. 186 p., A. de Raad 114 P., W. Geursen 112 p., A. v Lingen 99 p. De tentoonstelling werd zaterdag en zondag gehouden in de zaal van de Petruskerk aan de Mercuriusstraat in IJmuiden-West. De met zorg opge kweekte konijnen 178 exemplaren in totaal, in keurige, stipt aan de strenge voorschriften voldoende, kooien had den op beide dagen grote belangstelling. Maar voor het zover was dat de deuren voor het publiek open konden gaan, hadden de drie keurmeesters de heren C. van Oers uit Amersfoort, P. A. G. Flick uit Haarlem en G. A. Ie Grense uit Wouw een niet zo gemakkelijke taak te volvoeren. De gehele dierenge meenschap, van Vlaamse Reuzen tot Dwergkonijnen, werd, stuk voor stuk, aan een onderzoek van top tot teen onderworpen. Opvallend was het grote aantal vertegenwoordigers van de diver se dwergrassen: 75 exemplaren in ver schillende kleurslagen. Velen onder de inzenders hebben thuis een ere-prijs in de kast, die buiten de vereniging werd gewonnen. Dat zij niet allemaal op deze tentoonstelling de top bereikten met hun ingezonden dier wijst er op dat het gehalte er mocht zijn. Kwamen de juryleden er in één mor gen doorheen, de verzorgers aan wie tenslotte het kostbare showmateriaal gedurende drie etmalen was toever trouwd hebben wel overuren moeten maken: zó netjes met hun goudgele vloerbedekking in hun tijdelijk onderko men waren de showgirls en -boys nu ook niet en waar blijf je wanneer je ook maar de geringste concessie doet op het geb ied van de hygiëne in een zo dichtbevolkte kleine ruimte, een situatie die „natuurlijk” om moeilijkheden vraagt? De bezoekers van deze hoogst interes sante tentoonstelling hebben van al die activiteiten achter het scherm en buiten de bezoekuren, niets gemerkt ;artiesten de bezoekuren, niets gemerkt; artiesten de voorstelling. Beverwijk, 92; 2. C. Kleverlaan, Atoom, V.N. 92; 3. P. van den Outenaar, Reis duif, Beverwijk., 92 punten. De prijs voor het schoonste geheel ging naar de oude doffer van G. de Bot, Velsen-Noord, die bestond uit een prachtige gestyleerde bronzen duif op houten voet. Zowel zaterdag als zondag trok de tentoonstelling een zeer goede toeloop. BIOSCOPEN City Theater, maandag en dinsdag 20 u., Vampierclrcus”. TENTOONSTELLINGEN Museum Beeckestijn en Felison, Beeckes tijn, dagelijks van 14 u. tot 17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, ’velsen-noord, elke dinsdag en donderdag, van 11 u. tot 13.30 uur „Archeologische bodem vondsten” en „In en om de Breesaap". Ook na afspraak: tel. 02510-941159 of 91022. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden, is op alle werkdagen (maandag tot en met vrijdag) van 10 u. tot 12 uur te bezichtigen. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat), u.: „De maagd In de sexboetlek”. Luxor Theater (Breestraat), 19 en 21.15 u.l „De duivel kent geen genade”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize beeck, Ve' van 14 tot Door verschillende schenkingen van duiven van, onder anderen, Prins Ber nard en van Belgische liefhebbers, ten bate van nieuwe kapitaalvorming om een nieuw clubhuis te kunnen realiseren,- kreeg het verkoopeffect een bijzondere stimulans. Van liefhebbers tussen Sant poort en Alkmaar waren voor deze show niet minder dan ruim tweehonderdze- ventig duiven ingezonden om te dingen naar de zeer fraaie prijzen, die door de heer H. Handgraaf jr. uit Santpoort, keurmeester van de Nederlandse groep van keurmeesters, moesten worden ver deeld. Hij had geen gemakkelijke taak, omdat onder de dieren, die voor de prijzen in aanmerking kwamen, slechts geringe verschillen in de puntenwaarde ring viel vast te stellen. De heer M. van ’t Hof erelid, van „Het Atoom” herinnerde aan de catastrofale brand, die het bezit van de vereniging tot vrijwel niets terugbracht. Maar de le den hebben een bijzonder grote activiteit aan de dag gelegd om weer ge heel opnieuw te kunnen beginnen. Spreker was dankbaar voor de geweldi ge steun van meelevende liefhebbers om „Het Atoom” door middel van hun schenkingen aan duiven en eieren voor de verkoop op de been te helpen. Ook dankte hij de middenstand van Velsen- Noord voor de prijzen voor de verlo ting. tir

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5