FC Twente betaalde tol voor UEFA-cup JANSSEN WORDT Ressel naast Gerrie Miihren VAN DER HART EN RAB NIET ONTEVREDEN OVER 0-0 Eredivisie in cijfers FALEN VAN NAC’ERS REDDE GEÏNTIMIDEERD HAARLEM Hazelhekke Concurrenten naderen WIELERMANAGER 1 ’tas, 1 1 •'«ÉgPaMMaMMMV f3 v MAANDAG 1 8 9 DECEMBER 1972 en r n •sen- nen je. 'i I (Van onze sportredactie) Nol Heijerman was bij Sparta AZ reageerde bekwaam op grote serie aanvallen van Telstar (Van onze sportredactie) maakte keurde de (Van onze sportredactie) ALBERT MEESTER Ton Nieuwenhuys: belangrijk doelpunt tegen NAC. PETER HEERKENS S Ondanks het feit, dat er na deze treffer nog ruim 20 minuten gespeeld moest worden, is FC Twente deze klap niet meer te boven gekomen. Wat zich in de eerste helft al voorzichtig had geopenbaard, werd juist in deze periode nog eens extra benadrukt. FC Twente moest duidelijk de tol betalen voor het krachtenverslindende UEFA-Cupduel van enkele dagen daarvoor in Las Pal mas. Sparta mocht de handen dichtknijpen dat het niet kort na de rust werd geconfronteerd met een achterstand. Een wat minder tolerante scheidsrechter dan Leo van der Kroft zou FC Twente onverwijld een strafschop hebben toe gekend, toen Van der Veen FC Twentes middenvelder Notten binnen het straf schopgebied onderuit haalde. Tot groot ongenoegen van de Enschedeërs wuifde de Haagse arbiter echter alle protesten weg. Toen Van der Kroft, terecht overigens, enkele minuten daarna De Vries een gele kaart onder de neus duwde wegens het vasthouden van Bosveld, had hij op slag het laatste restje sym pathie bij de Twentenaren verloren. Kort voor de rust had Sparta’s Nol Heijer man al een gele kaart gekregen wegens aanmerkingen op de leiding. DEN HAAG. —Johan Cruyff heeft ondanks het feit dat hij opnieuw niet aantrad voor Ajax, zijn topscorerspostie niet in gevaar zien komen. Ger Mühren kreeg echter op de tweede plaats gezel schap van de Feyenoorder Peter Ressel, die zijn produktie met één treffer ver hoogde en nu in totaal ook tien goals heeft gescoord. harder wankelende Haarlemse verdedigingsblok bij herhaling zo resoluut open, dat het ergste moest worden gevreesd voor de vrolijke basis van de feestavond. ker ook van Ton Marijt wiens rustge vende optfedein tenslotte enige kalmte over het defensieve karwei legde. door hem willen laten verzorgen. „Dat zijn er al drie meer dan Derksen in het hele vorige seizoen bij elkaar kreeg,” aldus Jan Janssen, die hoopt van de 32 profkoersen er ongeveer 25 toebedeeld te krijgen. 13 13 10 10 8 6 6 6 6 4 5 4 5 4 2 3 2 1 2 0 3 2 3 6 5 6 3 6 4 5 3 4 7 4 5 6 1 3 3 4 5 4 5 4 6 6 7 7 8 8 7 9 9 9 39— 9 55—10 40— 14 20—11 27—17 22— 19 18— 20 23— 20 23—26 17—24 20—30 17—21 16—26 19— 33 16—28 16—27 6—30 5—34 28 26 23 22 19 18 17 16 15 14 14 13 13 12 11 10 9 8 Den Bosch Excelsior De roem die NAC vergaarde met twee overwinningen op Ajax, had zijn uitwer king op de Haarlemmers duidelijk niet gemist. Ofschoon: aanvoerder Piet Hoe- ben wilde van dat argument niet horen toen het ging over die stuntelige, door mistrappen beschamende openingsperio- de. ten prooi aan wanhoop en paniek. De formatie die Joop Brand, voor de zoveel ste keer worstelend met opstellingspro- blemen door blessures, in het veld bracht (in de laatste lijn Marijt naast Hoeben, De Haan op het middenveld. Fernandez spits, De Goede op rechts) kon bevangen door angst geen enkel systeem in de verdedigingstaktiek bren gen. weer eens goed voor de beslissende treffer: ditmaal tegen FC Twente. Dit weekeinde trad Jan Janssen voor het eerst in zijn nieuwe functie aan tijdens de KNWU-kalendervergadering voor prof-koersen. Hij onderhandelde met comité’s, van wie er voorlopig onge veer tien „in principe” hun wedstrijd DEN HAAG. Gerdo Hazelhekke twee wedstrijden buitenspel gezet door de tuchtcommissie van de KNVB ziet zijn concurrenten op de lijst van scherp schutters naderbij komen. Zowel Zuide- ma (Cambuur) als Veenendaal (Vitesse) troffen elk eenmaal de roos en hebben nu nog een doelpunt achterstand op de Wageninger. De man die de grootste sprong maakte was de Cambuurspeler Gerrit de Jonge, die een hattrick scoorde en nu een gedeelte vierde plaats bezet samen met Meurs (Wageningen) en Hes kamp (PEC Zwolle). Stand: 1. Hazdlhekke (Wageningen) 12; 2. Veenendaal (Vitesse) en Zuidema (Cambuur) 11; 4. Meurs (Wageningen). Heskamp (PEC Zwolle), De Jonge (Cam buur) 9; 7. Bram v. Kerkhof (Vitesse) en Blotenberg (FSC) 8; 9. Van Meeteren (SC Tilburg), Van Leeuwen (Roda JC), Prins (Helmond Sport) 7; 12. Frankel (HVC), Kreekels (Helmond Sport) Feyer (Heracles), Jan Mühren (Volendam), De Blaauw (De Graafschap), Hoogmoed (FC Dordrecht), Hoogendoorn (PEC Zwolle) en Brans (Eindhoven) 6. 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 16 Go Ahead E. 16 16 16 /V Stand: Feyenoord Ajax Sparta FC Twente MW Den Haag NEC PSV Amsterdam NAC Utrecht Haarlem Telstar AZ’67 Groningen Bovendien, zeker niet te vergeten, handhaafde Haarlem de 11 stand door soms onbegrijpelijke blunders in de NAC- aanval waar de weer herstelde Bou- man zich niet waarmaakte en Ad Brou wers te weinig in het spel betrokken raakte. „Het kwam gewoon omdat het van het begin tegenzat. En als er iets meteen niet lukt, dan gaat er meestal meer fout. Dat is normaal.” De chrikreacties bij elke Bredase aanval, gaven echter een andere voorstelling van zaken. Die van intimidatie, en zo was het ook op Joop Brand afgekomen. „Ze waren teveel on- Over die zwakke momenten, mocht Haarlem niet mopperen (NAC-trainer Ben Peeters deed dat wel. „Zo’n ploeg als Haarlem,” brieste hij, „hadden we moeten opvreten”), maar het was deel» ook de grote verdienste van Jaap Pol dervaart. Hij voorkwam tenminste twee „zekere” goals, Hoeben en Marijt deden datzelfde door de bal van de lijn te trappen. „Afbraakvoetbal,” noemde Ben Peeters het krampachtig-? gedoe waar mee Haarlem zich uit de Bredase wurg grepen worstelde. „Ik geef toe,” reageer de Joop Brand, „dat het geen mooi voetbal van ons was. Slecht voetbal, kun je gerust zeggen. Maar er is enorm gestreden en dat vind ik het belangrijkste in dit stadium van de competitie en tegenover een ploeg als NAC dat terecht steunt op de inspiratie van een succes als tegen Ajax. Dan moet je schoonheid wel eens opofferen aan rendement.” En dat deed Haarlem ’egen NAC in elk geval. Daar was geen misverstand over mogelijk. ENSCHEDE Tergend langzaam rolde de bal tenslotte in het Enschedese doel. Onthutst, bjjna verwijtend, staarden de verdedigers van FC Twente el kaar aan, terwijl de drie overgelukkige Spartanen elkaar in het Twentse strafschopgebied juichend om de hals vielen. Zojuist had Nol Heijerman, de grillige maar razend gevaarlijke aanvaller van Sparta, een door Kreuz en Bosveld voorbereide aanvalsactie met succes verlengd. BREDA Voor gisteravond had het Haarlem-bestuur een feestelijke bijeenkomst met de spelers belegd. Een, wat heet, „gezellig avondje” na de wedstrijd tegen NAC als bijdrage aan de komende feestdagen, ter afsluiting ook van de eerste voetbal periode. En daarom was het maar gelukkig dat NAC-spits Piet Van Dijk dilettantisch optrad waar ieder ander genadeloos zou hebben toegeslagen. Hij scheurde het steeds (Van onze sportredactie) PUTTE. Na zijn wielercarrière, eind deze winter, gaat Jan Janssen door als manager in deze sport. Hij wil op inter nationaal niveau gaan werken, hetgeen betekent dat hij collega wordt van de al jaren gevestigde managers als Jean van- Bruggenhout (die Merckx onder contract heeft), Roger Piel en Daniël Dousset Een zw-are concurrentie voor Jan Jans sen, maar die ziet er niet tegenop. „Och," redeneert hij, „die drie zijn ook klein begonnen. Binnenkort gaat Janssen renners be naderen om te proberen hun zaakgelas tigde te worden. Eén klant heeft hij op dit moment al: de Belg Roger Rosiers. Vanzelfsprekend omvat Janssens werk terrein ook Nederland, zij het op een wat andere financiële basis. Hij is name lijk aangezocht en heeft de functie aanvaard, als coördinator van de SBB, de Stichting Bevordering Beroepswieler sport, waarin de wielerbond samenwerkt met belangengroepen. Daarmee wordt Jan Janssen de opvolger van Jan Derk sen, over wiens werk maar weinigen lof hadden. „Had NAC bij de rust met 31 voorge staan”, zou Joop Brand later zeggen, „dan was dat niet onlogisch geweest”. Oppermachtig NAC echter bracht het aan het slot van die eerste vijfenveertig minuten niet verder dan 11, een stand waarmee ook het einde werd gehaald, zodat de Haarlemmers tegen alle ver wachtingen in toch nog met vrolijke gezichten naar het dinertje konden. Die meevaller was te danken geweest aan Piet van Dijk, door Joop Brand terecht geprezen als een ideale spits maar tegen Haarlem volledig falend in de afwer king. Hij, die troetelkind van de Bredase supporters werd door dit seizoen vanuit de meest onmogelijke hoeken raak te schieten, miste volledig, terwijl hij van ideale positie voor de uitermate zwak begonnen, maar later voortreffelijk spe lende keeper Poldervaart kwam. Rond de twintigste minuut presteerde hij het om drie keer binnen honderd seconden een niet te missen kans te verprutsen. Tus sen alle bedrijven door, floten schoten van Van Dijk en Quaars ongeremd door ’de Haarlemse verdediging, want die was als invaller voor Bijl, omdat hij deze middag wilde aanvallen. Bovendien had Paul van Egmond, die hierdoor links back ging spelen, al eens eerder laten zien zich op deze plaats best thuis te voelen. De enige bal die gistermiddag tijdens de wedstrijd TelstarAZ in het doel verdween. Scheidsrechter Boosten treffer echter af wegens hands. der de indruk van dat NAC-succes tegen Ajax, afgelopen zondag.” De ietwat hautaine houding van de NAC-spelers deed het laatste slopende zenuwenwerk op het elftal van Haarlem, dat bij herhaling voor schut ging. Behal ve een gemis aan werkelijke inzet, vie len de Haarlemmers op door uit pani sche schrik geboren wanhoopstrappen die NAC een serie kansen bezorgden waar Poldervaart dol van werd. Hij deelde in de malaise door een opeenho ping van verkeerde reacties waaruit Ber- tus Quaars, de eeuwige sjouwer, in de twaalfde minuut kon scoren nadat hij in z’n eentje de complete Haarlem-verde- diging had opgerold. En daarmee leek de weg voor een regen van goals vrij. Wat er in de Haarlemse afweerpogingen maar enigszins kon mislukken, ging ook fout en kwam er eens een uitbraak dan stond de tegenover de robuuste Braban ders fysiek veel te zwakke Fernandez wanhopig naar steun te zoeken. En toch, zo grillig is voetbal, sloeg het volledig in de verdrukking zittende Haarlem terug. Ton Nieuwenhuys kopte uit een corner in (11) en op slag verandere Haarlem in een wat evenwichtiger team, zonder overigens boven de grauwe middelmaat uit te groeien. Het dankte daarom dat ene punt zeker niet aan speltechnische verdiensten, maar ijver om de soms wervelende NAC’ers af te remmen en het voortreffelijke werk van keeper Jaap Poldervaart die zich wonderlijk herstelde van zijn zwakke’start, en ze- VELSEN. Veel aanvallen, dat deed Telstar in de wedstrijd tegen AZ’67. Toch kwamen de Velsenaren niet verder dan een doelpuntloos gelijkspel. Het ver diende ook niet eens zoveel meer. AZ’67 speelde namelijk een uitgekookt spelle tje. Bijna geen moment kon Telstar de Alkmaar/Zaanse combinatie in paniek brengen. AZ’67 counterde deze middag namelijk opvallend goed. Concludeerde Monne de Wit dan ook direct na afloop: „Die voorhoede van AZ’67 is levensge vaarlijk. Dat komt omdat Schaafstra, Vredenburg en De Jager erg snel zijn. Daarom kon André in de tweede helft niet meer zoveel mee in de aanval gaan. En dat scheelt natuurlijk veel aanvals- kracht”. TelstarAZ’67, was ook de wedstrijd van AZ’s centrale verdediger Gerrie van Doesburg contra Telstar-aanvaller Kees van Kooten. Een moeilijke taak voor de AZ’er die qua lengte al tekort kwam, toch gaf hij zijn tegenstander niet al teveel kans, al ging dit wel ten koste van veel overtredingen. AZ-trainer Cor van der Hart was toch tevreden over hem: „Ik had Van Doesburg met opzet bij Van Kooten gestationeerd. Omdat ik weet dat het vooral van Van Kooten moet komen. Van Doesburg heeft het erg goed gedaan.” Cor van der Hart was een tevreden man. Niet alleen met het resultaat, maar ook over het spel van zijn ploeg. „We hadden elf uitblinkers,” vond hij, daarbij aantekenend dat hij vooral over Kees Kist en Vooys erg te spreken was. Eenzelfde tevredenheid toonde Tel- star-trainer Jan Rab: „Wat de inzet van mijn spelers betreft, ben ik niet teleur gesteld. Over het resultaat ben ik ook niet ontevreden. Al had er winst ingeze ten. We hadden de pech dat de bal na een schot van Cees de Vries tegen de paal belandde. En bovendien had de scheidsrechter de bal minstens éénmaal op de witte stip moeten leggen.” Bij Telstar vond men dat scheidsrech ter Boosten wat te lankmoedig handelde. Er was een handsbal van Mol geweest en overtredingen tegen Van Kooten en Co Stout (in de eerste helft ingevallen voor Bisschot. Trainer Rab koos Stout De stand: 1. Cruyff (Ajax) 12; 2. Ger Mühren (Ajax), Ressel (Feyenoord) 10; 4. Redel (MW), Janssens (NEC) 9; 6. Kreuz en Bosveld (Sparta), Van Hane- gem (Feyenoord), Van Dijk (NAC), Bro- kamp (MW) 8; 11. Van Veen FC Utrecht), V.d. Kuylen (PSV) 7; 13. Schneider (Feyenoord) René v.d. Kerk hof (FC Twente), Venneker en Heijer man (Sparta), Keizer en Haan (Ajax), Schmidt Hansen (PSV), Bonfrère (MW), en Gritter (FC Groningen) 6; 22. Swart en Arnold Mühren (Ajax), Bres (FC Den Haag), Husers (FC Amsterdam), Jeuring (FC Twente) en Streur (FC Groningen) 5. Co Stout maakte zich bijzonder kwaad nadat hij door Hans Mol in het strafschopgebied was weggezet, maar geen penalty kreeg. Het kostte hem een vermaning van scheidsrechter Boosten. Co Stout later: „Ik heb niet gescholden of zo, maar gewoon gezegd dat ik vond dat het een penalty was. Dat is toch een begrijpelijke reactie. En tevens terecht. Ik zou alleen op doelman Vooys afgaan, maar werd toen weggezet.” Bij Telstar werd te vaak en teveel met de bal gelopen. Niet bepaald de manier om een defensie uit positie te spelen. Vooral bij AZ niet, dat zijn spelers merendeels rond het strafschop gebied had gegroepeerd. Verder speelde Kees Kist op het middenveld een sterke wedstrijd en bracht steeds Schaafstra en Vredenburg in stelling. Ook Telstar had een uitblinker op het middenveld, namelijk Cees de Vries. Met zijn schoten was hij echter niet geluk kig. Opvallend was de buitenspelval van de Telstar-defensie, waar de AZ-aanval- lers regelmatig intuimelden. Toen dit eens mislukte was het meteen gevaar lijk. Drie AZ-ers stonden te wachten om de voorzet van de doorgebroken De Jager te verzilveren. De AZ-rechtsbuiten schoot echter te onnauwkeurig waardoor doelman Van de Meeren de bal kon onderscheppen. Dat deed hij nogmaals, toen Schaafstra was doorgebroken. AZ kreeg goede scoringsmogelykheden al mocht de thuisclub dan het meest in de aanval zijn. Telstar begon de tweede helft verrassend: in de eerste minuten schoot De Vries tegen de paal, een kopbal van dezelfde speler ging naast, een kogel van Dick Bond werd gestopt en Stout zag zijn schuiver net naast gaan. Telstar zette echter niet door en AZ kon enkele malen verrassend uitbreken. Vredenburg kreeg bijvoorbeeld in de twintigste minuut een geweldige kans, nadat hij door Schaafstra was vrijge- speeld. Het schot ging echter net voor langs. In de laatste minuten weer een sterk aanvallend Telstar. Verder dan een af gekeurd doelpunt kwam het niet. AZ’s centrale verdediger Co Meijer kon na afloop tevreden vaststellen: „Mijn twee de wedstrijd voor AZ en weer geen doelpunt tegen. Daar ben ik erg blij om.” NECPSV 11, FeyenoordGo Ahead Eagles 21, FC GroningenFC Amsterdam 40, NACHaarlem 11, Telstar—AZ’67 0—0, Ajax—MW 4—0, FC TwenteSparta 01, FC Den BoschExcelsior 00, FC Den Haag FC Utrecht 11. n i: !i«V. 1

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9