RADIO-HANOI„VEEL BURGERS OMGEKOMEN Vrede De VPRO toont onvermogen Paus: mogelijk n Nieuwe bestuursvorm Groningen niet bij Arntsz-stichting zuinig genoeg Opperste Sovjet praat over graanoogst opgepakt t Vietnam- kalender voor medische VAKBONDSDEUR GESLOTEN VOOR JAMES GOAD Groep joden in Moskou hulpverlening I IS f 450^ VELDKAMP CONFLICT KOSTTE METAALBEWERKERSBOND AL 440.000 GULDEN „UNIEK VOOR NEDERLAND” Vissersboot gezonken DECEMBER 1972 DINSDAG 19 3 2 99 99 Schuld Bezwaren van Pentagon Volgens ministers Mijnen R.G.B. HANOI (Reuter, Tass, AFP en UPI) Voor het eerst sedert geruime tijd dreunde de grond bij de Noordvietnamese hoofdstad en bij de haven stad Haiphong vannacht weer van de inslagen van de bommen uit Ameri kaanse vliegtuigen. De correspondent van het Russische persbureau Tass in Hanoi meldt dat gedurende veertig minuten onafgebroken bommen vie len op drie tot vijf kilometer van het stadscentrum. - f 165Q_ MHAALWARENFABRIËK R. GROOT Graffermeerslr. 61 industrie terrein Hoofddorp (NH.) Tel. 02503-6074 I1i WEER BOMMEN OP HANOI ADVERTENTIE Af V nu ng- die nog MOSKOU. (DPA) De Opperste Sov jet is gisteren begonnen de balans op te maken van de economische ontwikkeling in het jaar 1971 en met de behandeling van de plannen voor het komende jaar. Tevoren had het Centraal Comité het ontwerp-plan voor 1973 al goedgekeurd. (Van onze redacteur in Londen Rudolf Bakker) Dit weigerden de plaatselijke vakbonden te geloven. Goad ging echter naar het hof voor de industriële relaties en kreeg gelijk. Maar het lijkt wel of de uiterst linkse Scanlon iets van zijn aanhang gaat ver liezen. Het is waar dat de machinezet- tars in Londen de kranten niet lieten verschijnen, maar In het noorden van het land verschenen de kranten wel .En WING FLAME MOSKOU. (UPI) De Russische po litie heeft in Moskou 57 joden opge pakt bij razzia’s in woonhuizen en in de omgeving van de parlementsgebouwen. Dit hebben joodse kringen gemeld. Acht arrestanten werden ’s morgens vroeg uit hun huizen gehaald. De overi gen onder wie elf mensen uit Lenin grad, twee uit Charkov en twee uit Kiev werden opgepakt toen zij naar de gebouwen van de Operste Sovjet gingen om een petitie ten gunste van joodse gedetineerden aan te bieden. :t s. e k k s les oor en. I is aan gs- na leze iw- aari nen asc de ol- >ns in 600 eef ten er- te- eld de in- g is e „De r 1 de he im ens eu- het nog zal Ten ito- op laid dan 5U1- van >uw aar nde ient et in te ie ee in d sn al 1- er m ie lg •g in V :e >r le is ;oc op ro eit ad iet ig- lus de ig- nd w- ;is, in n”. iet k- rn ge :s- Nu moet de vakbond 400.000 gulden boete betalen. Ze weigert dat. Vakbonds leider Hugh Scanlon had gehoopt dat al zijn 1.300.000 leden in staking zouden gaan. Hij is één van de fervente ontken ners van het bestaan van het hof, dat een produkt is van de regering-Heath als onderdeel van een wet om de rela ties in de industrie tussen bonden en werkgevers en binnen de bonden zelf in wat duidelijker banen te leiden. Over het leggen van mijnen wilde men geen nadere mededelingen doen. „Daar hebben wij geen commentaar op”, aldus een woordvoerder in Saigon. In Saigon nam gisteren de vrees toe voor een hervatting van de oorlog op grote schaal nadat in Parijs de geheime onderhandelingen tussen dr Kissinger en Dit schrijven de minister van Binnen landse Zaken en de staatssecretaris van Financiën in een brief aan de gemeente Groningen die het besluit toelicht om die gemeente over 1972 een aanvullende bijdrage uit het gemeentefonds toe te kennen van negen miljoen. Aan die extra uitkering verbinden de bewindslie den de voorwaarden dat Groningen zijn eigen inkomstenheffing tot en met 1975 verhoogd met tien gulden per inwoner en dat de gemeenteraad een sanerings plan vaststelt ter gezondmaking van de financiën. President Nixons adviseur verbrak za terdag het stilzwijgen en zei dat de onderhandelingen in een impasse waren geraakt. Hij gaf Hanoi de schuld en stelde dat de Noordvietnamezen weiger den één of twee nog openstaande punten te regelen. Noord-Vietnam geeft de Amerikanen de schuld en zegt dat zij het basisak koord van oktober moeten tekenen. In Parijs zei de delegatie van het Zuidviet- namese Bevrijdingsfront over de hervat- Volautomatisch idem Garagekachels Industrie verwarmers 60 ÓÖÖ*kcal.W- 180.000 Kcal. va. LONDEN. In de Britse hoofdstad verschenen gisteren zoals gemeld geen dagbladen als gevolg van een staking die krantenzetters hadden uitgeroepen, krantenstalletjes bij de stations van ondergrondse bleven leeg waardoor honderdduizenden treinreizigers, die avond van en naar In een boodschap die de paus wil geven aan de Amerikaanse president Nixon en de Russische president Ni kolai Podgorni en andere staatshoofd en en regeringsleiders spreekt hij zijn bezorgdheid uit over „oorlogen die al jaren aan de gang zijn.” De vrede, aldus de paus, is in de eerste plaats een geestestoestand die door vele mensen en speciaal de jon geren, als een noodzakelijkheid wordt ervaren. „Maar de conflictstof blijft zich ophopen en het geweld is weer in de mode geraakt en hult zich zelfs in het kleed van de gerechtigheid.” Paus Paulus die zondag al zijn teleurstelling had uitgesproken over het mislukken van het vredesoverleg over Vietnam, betreurde het dat de misdaad niet meer afschrikt, dat wreedheid gewettigd is en dat groeps- moord gezien wordt als een zij het radicale oplossing van bepaalde problemen. Met kracht veroordeelde de paus de „op koele berekening gebaseerde wapeneconomie met haar honger pro ducerende markten”. Hij betreurde hét dat vele arme landen besnoeien op de uitgaven voor levensmiddelen, medicijnen, onderwijs en huisvesting, „ja zelfs hun economische en politie ke ontwikkeling opofferen om in het bezit te komen van moderne wapens en hun eigen buren vrees in te boeze men en tot slavernij te brengen”. Vlak voor deze melding had het Ame rikaanse opperbevel in Saigon bekendge maakt dat op dat ogenblik luchtaanval len werden uitgevoerd boven geheel Noord-Vietnam, de gebieden van Hanoi en Haiphong inbegrepen. De melding kwam na een korte mededeling van minister van Defensie Laird in Washing ton dat de luchtaanvallen boven de 20- ste breedtegraad waren hervat. Vanaf 23 oktober werden de aanvallen op dat gebied gestaakt als gebaar van goede wil omdat de geheime onderhandelingen in Parijs waren geïntensiveerd. Le Due Tho waren vastgelopen. In ver scheidene gebieden van Zuid-Vietnam werd gisteren hevig gevochten. De VPRO-televisie heeft weer eens gezorgd voor een echte kij kersrei door zijn „onfatsoenlijke” Barend Servet- show en op het ogenblik zitten we midden in de lawine van voor en tegen, zoals dat in ons lieve vaderland gebrui kelijk is bij dergelijke „schokkende” ge beurtenissen. Minister Engels houdt zich bezig met de niet benijdenswaardige taak om het vreemdsoortige kijkspul dat de VPRO een „show” noemt, op zijn waarde of onwaarde te schatten. Intussen kan wel worden vastgesteld dat de appreciatie voor „Servet” bij het kijkerspubliek mi nimaal was, afgezien nog van de vraag of men werkelijk boos of „gekwetst” is geraakt. Nuchter bekeken was de tweede aflevering van „Barend is weer bezig” een krukkemikkig geval, dat ook de zeer hoog gegrepen intentie van de VPRO om een anti-show te geven op geen stukken na haalde. Het was het aanzien niet waard, in geen enkel opzicht vakkundig en voor driekwart uiterst vervelend. Maar daar gaat de rel niet om, want de protesten tegen dergelijke uitzendin gen gelden altijd „hogere dingen” dan het feit dat men zich niet geamuseerd heeft. Het gaat om de zedelijkheid en het Koninklijk Huis, twee waarden in onze samenleving die voor de meeste Nederlanders op hoger plan liggen dan welke andere waarden ook. Degenen echter die maatregelen eisen, verbod zelfs, vergeten blijkbaar dat de televisie geen overheidsinstrument is en dat een minister niet zomaar op eigen houtje straffen kan uitdelen voor uitzendingen die de goegemeente niet bevallen. Als de uitzending een beledigend karakter heeft gehad voor personen of volksgroepen, kan de rechter na een justitieel onder zoek de schuldigen voor het hekje dagen en aan de hand van de Wet veroordelen. Ware de situatie anders, dan zouden alle televisieprogramma’s tevoren moe ten worden gecensureerd en al of niet toegelaten. Dat zou betekenen dat de overheid een van de media van me ningsuiting en -vorming geheel en al in haar greep zou hebben en houden een toestand die in onze Nederlandse samenleving niet past en naar wij hopen ook nooit zal worden ingevoerd. De vrijheid om uitzendingen te doen naar eigen opvatting en trant is aan de omroepen toegestaan, zoals aan de pers de vrijheid van meningsuiting en publi- katie is toegestaan, binnen de beperkin- De correspondent in Washington Jac ques Amalric zei dat Kissingers veroor deling van de onverzoenlijkheid van Noord-Vietnam op een nieuwe poging lijkt om het invoeren door de Verenigde Staten van een nieuwe voorwaarde te verhullen”. Deze nieuwe voorwaarde, aldus Amal ric, stond niet in de ontwerpovereen komst van oktober en is een poging de zuidvietnamese souvereiniteit te bevesti gen in tegenspraak met de eenheid van Vietnam die is neergelegd in de Geneef- se akkoorden van 1954. In het artikel stond verder dat presi dent Nixon persoonlijk aan Kissinger opdracht heeft gegeven om „een onver zoenlijker houding aan te nemen” als een gevolg van de bezwaren van het Pentagon (ministerie van Defensieè) en de Zuidvietnamese president Ngoeyen van Thieu. Het hof beval de vakbondaanvoerders Goad binnen te laten. Dezen bleven dat weigeren en ze moesten toen de boete van 40.000 gulden betalen. Ze weigerden dit en het geld werd toen langs gerech terlijke weg van de bank gehaald. Op nieuw ging Goad naar de vergaderingen van zijn bond en opnieuw werd hem de deur gewezen. Hierop ging hij wéér naar het hof voor de industrieële relaties en wederom werden de vakbonden ver plicht Goad binnen te laten. De vakbon den bleven weigeren. overigens staakten alleen de arbeiders in de autofabrieken van British Leyland. Scanlons positie staat en valt met het slagen van zijn actie om de wet op de industrieële relaties, waarvan het hof een onderdeel vormt, de das om te doen. Er zijn tekenen die erop wijzen dat hij gaat verliezen. Al is het overdreven te zeggen dat de 1400 niet geconstrueerde auto’s op maandag 18 december en lege krantenkiosken allemaal alleen de schuld zouden zijn van machinebank werker Goad en vakbondsleider Scan lon. De diepere strijd speelt zich echter op een absurd banaal vlak af. Maar hoe langer ze voortgaat, hoe minder de vak bonden op de sympathie van de Britten zullen blijven rekenen. Het interimbestuur van de Willem Amtsz-Stichting maakte gisteren be kend hoe de nieuwe bestuursvorm zal zijn voor deze inrichting. Van links naar rechts dr. G. Veldkamp, de heer Middelhuis en de heer Hessing. GRONINGEN. De gemeente Gro ningen heeft in het verleden een zodanig beleid gevoerd dat daaruit de huidige begrotingstekorten zijn voortgevloeid. Als voorbeelden zijn er de bouw van het cultuurcentrum en de nieuwe veemarkt, alsmede de garantie aan de Stichting IJshal-IJsbaan: Allemaal verplichtingen waarvan de financiële gevolgen niet in voldoende mate overwogen zijn. ting van de bombardementen dat de Amerikanen helemaal geen vrede willen. „De Amerikanen willen geen oplossing voor het Vietnamese vraagstuk. Wij hebben de Verenigde Staten gevraagd het akkoord te tekenen. Wij wachten op antwoord", aldus een woordvoerder. De voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam heeft gisteren meege deeld dat de Vietcong-troepen met de komende feestdagen weer een bestand in acht zullen nemen Een tijdsduur noemde men niet. Op de New Yorkse effenctenmarkt daalden gisteren de koersen als gevolg van het vastlopen van de onderhandelin gen. Zo daalde de Dow Jones index in het eerste half uur na de opening zeven tien punten. De voorzitter van het interimbestuur, oud-minister dr. G. M. J. Veldkamp, noemde dit gisteren op een persconfe- daaraan meewerken door mi- 3.75 te storten op postgiro ten name van de penning meester van het MCNV onder vermel ding van kalender. De staking van de technici In de Londense krantenbedrijven, is een pro test op een boete die het hof voor de VATICAANSTAD (UPI, Reuter en AP). Paus Paulus VI heeft giste ren de „hypocrisie” veroordeeld van politieke en militaire leiders die belo ven naar vrede te streven, maar door blijven gaan met het voeren van oorlogen en het verspreiden van haat en geweld. de De de de iedere morgen en hun werk reizen nites anders konden doen dan elkaar treurig in de ogen kijken. Nikolai Baibakov, de voorzitter van de staatsplancommissde, wijdde in zijn toe spraak veel ruimte aan de ontwikkeling van de landbouw. De Sovjet-Unie heeft dit jaar vanwege de uitzonderlijk droge zomer met een ernstige misoogst te kampen, waarvan de gevolgen slechts door graanaankopen in het Westen te niet gedaan konden worden. Hij onder streepte dat in dit jaar 28 miljoen roebel in de landbouw is geïnvesteerd. Daar door is de graanoogst iets hoger dan het gemiddelde tijdens het jongste vijf-ja- renplan. Gaat men uit van de hoge verwachting van 195 miljoen ton graan, dan is er een tekort van rond 30 miljoen ton. Het Centraal Comité heeft nog een politieke beslissing genomen: Vassili Mschavanadze, de gepensioneerde vroe gere partijleider van Georgië, verloor ook zijn functie als kandidaat voor het lidmaatschap van het Politburo. Berichten uit de Noordvietnamese hoofdstad volgens welke de Amerikanen langs de Noordvietnamese kust en in de haven van Haiphong weer mijnen heb ben gelegd werden tot vannacht niet bevestigd. De regering-Nixon heeft meegedeeld dat de bombardementen zullen worden voortgezet tot Noord-Vietnam instemt met een regeling voor de oorlog. Woord voerder Ronald Ziegler zei dat de lucht- taanvallen zijn gericht op „verhindering van het opvoeren van de voorraden in het zuiden en nieuwe offensieven daar.” Hij noemde de stap overeenkomstig president Nixons besluiten van 8 mei toen de bombardementen werden uitge breid en de havens door mijnen geblok keerd. Eerder was in diplomatieke kring ver nomen dat president Nixon een aantal militaire en diplomatieke maatregelen beoogde om Hanoi tot een regeling te dwingen. Zo zouden de VS druk op Moskou en Peking uitoefenen opdat deze landen hun invloed bij Hanoi aanwen den. In Peking zeiden diplomaten dat China een snelle vrede wenst maar on wrikbaar blijft in zijn steun aan Noord- Vietnam, zelfs als de Noordvietnamese leiders geloven dat het einde van het conflict niet in zicht is. industrieële betrekkingen de vakbond van metaalbewerkers heeft opgelegd. Het gaat om 400.000 gulden plus nog eens 40.000 gulden onkosten. Het bedrag zal dezer dagen langs gerechterlijke weg aan het bezit van zo’n 56 miljoen gulden van de vakbond worden onttrokken, want de metaalarbeiders weigeren de boete te betalen. Het begin van de strijd ligt bij een eerzame evangelist en machinebankwer ker in Suffolk, die James Goad heet. Hij heeft al heel lang moeilijkheden met zijn vakbond, die hem tenslotte niet meer tot d e vergaderingen wilde toela ten. Maar Goad was en bleef lid van zijn vakbond en diende daarom ook in hun vergaderingen te worden geduld. rentie uniek in de Nederlandse gezond heidszorg. Het interimbestuur kwam anderhalf jaar geleden in functie, nadat het zitten de bestuur was afgetreden vanwege de geruchtmakende affaire-Dennendal, de zwakzinnigenafdeling van de Willem Arntszhoeve in Den Dolder. Het interimbestuur treedt „gefaseerd” af: de heer Veldkamp op 1 juli 1973, de heer J. A. Middelhuis op 1 januari 1974 en de heer P. L. Hessing op 1 juli 1974. Op die manier hoopt men bij de vervul ling van de vacatures de nog in te stellen Willem Arntsz-raad en de perso- neelsraad te kunnen inschakelen. De Willem Arntszraad zal bestaan uit vertegenwoordigers van medewerkers, ouders en andere vertegenwoordigers van patiënten, pupillen, ziekenfondsen en gemeente en provincie. De personeelsraad gaat zo veel moge lijk functioneren conform de wet op de ondernemingsraden. Het gehele beleid van de hoofdafdelin gen zal zo veel mogelijk worden gedele geerd aan eenhoofdige directies. Dat be tekent, dat twee mensen die in het Dennendal-conflict een belangrijke rol hebben gespeeld, moeten verdwijnen: dr. S. Pruyt, medisch directeur van de hoofdafdeling geriatrie, en de heer W. André, verpleegkundig directeur van Dennendal. Mej. J. van Dijk, tot nu toe verpleeg kundig directeur van geriatrie, wordt directrice en de psycholoog drs. Carel Muller blijft alleen directeur van Den nendal. UTRECHT. Het interimbestuur van de Willem Amtsz Stichting in Utrecht (1200 patiënten, 1200 personeelsleden) heeft gisteren na een maandenlange raadpleging van alle betrokken groepe ringen een definitief besluit genomen over de toekomstige organisatie van de stichting. Een van de belangrijkste pun ten daaruit is dat een vijf leden tellend bestuur belast wordt met het toezicht op de directie en dat dit bestuur in het openbaar, naar binnen en naar buiten, verantwoording moet afleggen over zijn beleid. De aanvaring vond plaats nabij Pol- lendam, tussen Harlingen en Terschel ling. De UK 171 zonk in de zogenoemde blauwe slenroute. Het betonningsvaar- tuig Vlietstroom van Rijkswaterstaat markeerde de plaats waar de vissersboot in de golven verdwenen was met een wrakboei. 55.000 Kcal, f 850,- 110.000 Kcal, f 1150,- 35.000 Kcal, f 560,- 35.000 Kcal, f 90- Volautomatische installaties staand of hangend Het Franse dagblad „Le Monde” heeft president Nixon grotendeels de schuld gegeven voor het mislukken van de vredesbesprekingen over Vietnam. HARLINGEN. Gistermiddag is in dichte mist de Urker kotter UK 171 van voren tot achter opengereten door een zandzuiger. De zes opvarenden van het zinkende vissersvaartuig werden aan boord genomen door de viskotter Har lingen 18. De eerste melding dat de luchtaanval len waren hervat, kwam van Noord- Vietnam. Radio-Hanoi meldde dat talrij ke burgers gisteren waren gedood. Het Amerikaanse opperbevel ontkende toen dat boven de 20ste breedtegraaad was gebombardeerd. gen die de Wet stelt. V(ordt de Wet overtreden, dan is achteraf strafbaarheid mogelijk. Bij de omroepen is weliswaar het recht van berisping en zendtijdbe- perking door de minister in het bestel ingebouwd, maar dat is een recht waar van de houdbaarheid grondwettelijk op zijn minst discutabel is. Een eventueel beledigend karakter van een uitzending maakt de kwestie tot een justitiële en rechterlijke aangelegenheid. Heeft de VPRO met zijn „Barend Servet” iemand beledigd? Heeft hij de Wet overtreden ten aanzien van de arti kelen die de zedelijkheid regelen? Dat zal de rechter moeten uitmaken, en dat kan ook niemand anders dan de rechter uitmaken omdat de goede of slechte smaak van een minderheid of meerder heid van het kijkerspubliek daarvoor geen maatstaf is. Vreemd genoeg heeft de eerste afleve ring van de „Servet-show” lang niet zoveel reacties gewekt als de tweede, ofschoon het bloot daarin zeker niet minder was. Men moet dus aannemen dat het element van verveling de erger nis sterker heeft gemaakt, terwijl ook de slaapverwekkende scène in het „Konink lijk Paleis” de meeste mensen danig de keel is gaan uithangen. Daaruit is de les te trekken dat men op het gebied van het naaktvertoon en de persiflage een massa kan doen, als men maar zorgt dat men het goed doet. Het is helemaal geen wet van Me den en Perzen dat men in Nederland geen persiflage of satire ten beste zou mogen geven waarin koninklijke perso nen worden aangeduid. Niet elke persi flage is beledigend, niet elke satire is smakeloos. De VPRO is met zijn persi flage op het verschijnsel „show” en „interview” helemaal niet te ver gegaan, maar hij heeft deze zó slecht gebracht dat de afwezigheid van iedere zweem spitsheid en humor de gemoederen heeft doen ontbranden. Een verveeld mens is eerder boos dan een geamuseerd mens. Televisiemaken is en blijft een kunst, ook al wil men met de traditionele kunst van het televisiemaken spotten. Alles wat men wil hekelen mag men hekelen, maar men moet het kunstvaar dig en talentvol doen, zodat nieuwe vormen van satirische kunst ontstaan. Als men hekelt door eigen onvermogen te etaleren, faalt men op alle fronten. De VPRO moet diepe spijt hebben van zo’n artistieke nederlaag. Het is allerminst een vrolijke weekka lender, die het Medisch Comité Neder- land-Vietnam uitgeeft. Gruwelijke fo to’s van gebombardeerde streken, on herkenbaar verminkte slachtoffers, af fiches, tekeningen en gedeelten uit opstellen van schoolkinderen, zijn stukken van de misère, die erin voor komen. De kalender kost met inbegrip van ver zendkosten 3.75, waarvan de baten ten goede komen aan de medische hulpverlening in Vietnam. Hoewel er dit jaar 1.5 miljoen voor dit doel binnenkwam, was deze bijdrage bij lange na niet voldoende om in alle noden te voorzien. Zelfs urgente aan vragen zoals vijf Landrovers met röntgenapparatuur en twintig draag bare electro-cardiografen moesten worden afgewezen. Mogelijk kan het Medisch Comité Ne- derland-Vietnam op korte termijn wat extra’s doen als deze schokkende ka lender in grote aantallen wordt ver kocht. Men kan nimaal 1090400

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3