HERZIENING SUBSIDIES Beverwijk en Heemskerk i au 11 midden in „huwelijksstorm if- au r. w Weinig kinderloze echtparen steriel w BS W Geen vuurwerk met oudjaar in Muiden i X; W: 1 U K W SI B$ MS BS MS BS BS BS BS BS BS BS BS BS BS BS BS BS BS BS BS MS K K W W BS BS BS BS 9^ ü-; s 1 w feu'M, w wii Reeks vragen van drs. A. Eiff (WD) I *eer -I gezond rKlop DINSDAG 1 9 DECEMBER 1972 r (Van een onzer verslaggeefsters) Bouwen Contrabas Nederlander verdronken LECTOR DR. J. KREMER: Steun 99 1 I toetje, op de vruchten, op gebak. Want het klaar maken is in een ogen blik gebeurd (4 min.). En zelfs meneer kan het niet stukslaan. En een zakje Klop-Klop geeft zo’n royale opslag dat het hele gezin kan mee genieten. Oppassen voor uw gewicht? Wees dan niet bang voor Klop- Klop. Want Klop-Klop is calorie-arm (en bevat uitsluitend plantaardige vetten). Neem daarom rustig deze feeste lijke garnering op de koffie, op het Zwart leren of zwart lakleren pump met leren zool 3775 Twee kleuren kombinatie molière. Uitgevoerd in meerdere kombinaties k 3475 Zwart leren derby molière ^80 3475 Damespump in bruin brushleer ook in blauw of zwart lakleer 2975 Modieuze zwart-bleu of zwart-beige suede molière 27-30 2575 31-35 27.75 in damesmaten 29.75 y in bruin uitpoets- leer 31-35 29.75 l k Voor de kerstdagen moet u toch echt even naar van Haren gaan, want daar staan een paar hele fijne schoenen voor u. Of liever gezegd, voor het hele gezin. Ze zijn mooi en helemaal niet duur, maar ja, da’s nu eenmaal normaal bij van Haren. Bruin jucht leren loafer 31-35 2775 ,36-39 29.75 BEVERWIJK De fractievoorzitter van de VVD verwerkte in zijn algemene beschouwingen veel muzikale termen, van mineur naar majeur, maar overwegend toch in majeur. De VVD acht de voorgestelde belasting maatregelen „helaas noodzakelijk” en vraagt het college van B. en W. toch vooral aandacht te schenken aan trendmatige verhogingen, om „grote schokken” van twintig percent of meer te voorkomen. De VVD vraagt voorts een vervolg op het meerjarenplan en een algemene herziening van het subsidiebeleid. Wat dit laatste betreft is de fractie zich ervan bewust, dat die herziening wel problemen zal geven omdat het moeilijk is te korten op eenmaal verworven rechten. JEk 31 Zwart lak leren pump met gespband met leren zool X 3975 4 ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) P.S. Klpp-Klop kan ook fijn worden gemixt dóór veel gerechten. Zie de leuke recepten op elk zakje. *n ZNZ produkt w iW- A Klop Klop voor meneer? 2 zakjes A per pakje. Na waardering te hebben uitgesproken voor de schoolsportcommissie, vroeg de heer Eiff of het in de bedoeling van het college ligt de huidige commissie jeugd In het algemeen haakte de heer Eiff daar een beschouwing aan vast over een verdeling van lasten per gemeente ten aanzien van verschillende projecten ten dienste van de inwoners van de ver schillende gemeenten. en sport te splitsen in drie commissies, namelijk jeugd, sport en beheer sportac commodaties. Aan het einde van zijn beschouwingen stipte de heer Eiff nog aan, dat het gemeentebestuur van Velsen nog steeds de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade niet wil steunen, terwijl dit bestuur hoopt op steun voor Telstar. „Het gaat in beide gevallen om recreatie, maar bij de WBR ook om mensenlevens,” aldus de WD- woordvoerder. DRS. A. EIFF (VVD) Iniatieven van het college om de Ken- nemer Invaliden Sportclub (KIS) aan een stoeltjeslift in het Sportfondsenbad te helpen, zal de WD-fraktie zeer posi tief beoordelen. De WD vraagt ook een herbezinning op gemeentelijke taken als onderwijs en scholenbouw in verband met de vergrij zing van de stad- Verder constateerde de heer Eiff een tekort van f 6 per leerling bij het kleuteronderwijs en hij koppelde daar de vraag aan vast hoe het college dtt denkt op te lossen. Wat de algemene herziening van de subsidieregelingen betreft, zou de WD- MUIDEN. Muiden zal wellicht de stilste jaarwisseling uit zijn bestaan krijgen. B. en W. van deze plaats hebben namelijk besloten winkeliers geen ver gunning te geven om vuurwerk te ver kopen. Dit vanwege het feit dat op 8 december dc kruitfsbrlc’ de „Krijgs man” in Muiden wederom de lucht in vloog. LISSABON Een Nederlandse opva rende van het jacht „Tahina” is gisteren verdronken nadat het jacht waarop hij met drie Nederlandse echtparen voer, bij Carcavalos ten westen van Lissabon tij dens slecht weer aan de grond was gelo pen. De schipbreukelingen zwommen daar na naar de kust. Tijdens de zwemtocht verdronk één van hen. Het slachtoffer is de 34-jarige M. Schrier. Het is niet bekend uit welke plaats hij afkomstig is. De WD-fraktie kan het appreciëren, dat men Kennemerstaten binnen haalt, maar zij maakt daarbij wel een kriti sche kanttekening ten opzichte van de gemeente Velsen, die Kennemerstaten door een drastische verlaging v an de subsidie als het ware buiten de deur zet. fraktie niet direct het „profijtbeginsel” in het geding willen brengen. De heer Eiff betreurde het, dat door het uitblijven van de rijkssubsidierege- ling de tarieven van de muziekschool weer omhoog moeten. (Van een onzer verslaggeefsters) seminaties in Nederland op het ogenblik op 200 a 300 per jaar. Het aantal echt paren dat t evergeefs donorinseminatie aanvraagt is waarschijnlijk meer dan drie keer zo groot. Dr. Kremer stelde tenslotte, dat de beïnvloeding van de menselijke vrucht baarheid zich als een nieuw sub-specialis- me begint af te tekenen. Volgens hem zal het voor een optimale gezondheids zorg nodig zijn dat er artsen worden opgeleid die als vruchtbaarheidsspecialist kunnen gaan werken in enkele regionale centra. Busongeluk. Zestien mensen zijn omge komen en negentien ernstig gewond toen de bus waarin zij reisden buiten Kano, in de Nigeriaanse staat Kano, tegen een stilstaande vrachtwagen reed. Bij een bespreking van de woning bouw vestigt de WD-fraktie nogmaals de aandacht op het bouwen in de polder, bij wijziging van het streekplan. In het beleidsplan spreekt het college van B. en W. over „een eventuele sa menwerking met een bouwteam, dat de ontwikkeling van Westerduinen zal rea liseren.” De heer Eiff vroeg wat daar nu precies mee wordt bedoeld. Deze fraktie-woordvoerder constateer de verder, dat de dienst openbare wer ken bij de opstelling van de begroting „een behoorlijke veer heeft moeten la ten” en met zorg ziet men dat dit vooral ten koste gaat van het onderhoud. Ge zien de slechte toestand van de wegen zou er bijvoorbeeld te weinig zijn uitge- trokken voor het onderhoud van de wegen. Overigens uitte de heer Eiff zijn waardering voor het funktioneren van de dienst. Wat het onderhoud van de sportterreinen betreft sprak de VVD- woordvoerder over een goede samenwer king tussen openbare werken en de dienst lichamelijke opvoeding en sport. Het schoolzwemmen zou men ook mo gelijk willen maken voor de vijfde klas sen van de basisscholen, ook al hebben de meeste leerlingen daarvan al het diploma A en B. Voor de kerstdagen naar van Haren. Over EASY (alternatieve hulpverle ning): „Als het college niet tot een continuering van een subsidie voor EA SY over wilt gaan, kunt u ons dan de motieven meedelen?” In het andere ge val vraagt de heer Eiff mee te delen, wanneer een voorstel aan de raad kan worden tegemoet gezien. I au In een circulaire aan de inwoners van Muiden zeggen B. en W. onder meer: „Mensen die de ontploffing van dichtbij meemaakten zullen in angst gezeten hebben. Bij meer mensen dan wij mis schien denken blijft die angst heel lang aanwezig." „Wij, en en niet alleen wij, maar ook de plaatselijke huisartsen en de politie vragen ons af of het niet verstandiger is het voor dit jaar, zo kort na de ramp maar achterwege te laten. Bij iedere knal of ontploffing zal bij veel mensen weer de schrik om het hart kunnen slaan. Kleine kinderen zullen misschien net als op 8 december gillend door het huis rennen en nog uren lang van de kook zijn. Ook de huisdieren mogen in dit verband niet worden vergeten. Laten we toch alles wat maar herin nering kan oproepen aan die zwarte dag voor Muiden vermijden. Laten we het voor deze keer maar helemaal overslaan. Laten we elkaar zo vlak na de nare gebeurtenis de nodige rust gunnen door geen vuurwerk af te steken. Dat drin gend beroep doen wij op u, mede na mens de huisartsen en de politie en naar wij kunnen aannemen mede namens veel inwoners van onze gemeente”. UTRECHT. Bij maar twintig per cent van de ongewenst kinderloze echt paren is de man of de vrouw steriel. Bij 60 percent is sprake van „subfertiliteit”, dat wil zeggen dat er wel afwijkingen zijn gevonden, maar dat die afwijkingen de kans op een zwangerschap niet tot nul reduceren. De overige 20 percent bestaat uit de groep waarbij na een volledig uitgevoerd vruchtbaarheidson- derzoek geen enkele afwijking is gevon den. Over het Cultureel Centrum: „Zijn de contrabassen van B. en W. niet al te laag gestemd?” En over het Stadscen trum: „Waar gaan we heen? Als we er van uitgaan dat Beverwijk een centrum- funktie heeft, dan moet die wel snel gerealiseerd worden anders hebben an dere gemeenten die al over genomen.” De fraktie wilde graag vernemen, welke stappen B. en W. ondernemen. De WD-woordvoerder vroeg ook of het college bereid is de subsidie voor de VW te herzien, als de kosten toch hoger blijken te zijn. Vorig jaar werden in de gemeente Beverwijk in de gehele maand de cember vijfenzeventig „belastinghu- welijken” voltrokken: dit jaar wor den dat er voorzover momenteel bekend bijna negentig, wat neer komt op zo’n zes a zeven huwelijks voltrekkingen per dag. Vier gemeen teambtenaren, die allen de bevoegd heid om paartjes in het huwelijk te verbinden bezitten, hebben de taken onderling verdeeld, en werken in een soort ploegendienst. Een onlangs in de trouwzaal geplaatst kerststukje, waarvan sinds gisteren tijdens huwe lijksvoltrekkingen de kaarsjes bran den, dient er ook bij de ambtenaren tijdens de „trouwstorm” de animo in te houden. En het werkt dan ook zeker sfeerverhogend. De ambtenaar van de burgerijke stand van de gemeente Heemskerk, de heer F. Sand, voltrok vorig jaar tijdens de drukke decemberperiode vijftig huwelijken, tegen dit jaar waarschijnlijk zestig huwelijksvol trekkingen. Preciese cijfers kent de heer Sand, die alle in Heemskerk voorkomende huwelijken zelf sluit, niet: „Ik bekijk ieder geval apart, dat lijkt mij belangrijker dan een totaal beeld. Maar druk is het, zonder twij fel”. Nadere inlichtingen wenst de WD- fraktie onder meer over de aangekon- digde bouw van een nieuw politiebureau en ook vraagt de fraktie het college met alle energie bij de bevoegde instanties aan te dringen op een uitspraak over wegensubsidies, speciaal met betrekking tot de Westelijke Randweg. Aangedron gen wordt op een versnelde verbetering van de Spoorsingel. Onder het hoofdstuk milieubeheer noemt de WD-fraktie speciaal het scheppen van mogelijkheden voor het geven van onderricht inzake het milieu beheer op de scholen. Teneinde wat meer sfeer in de opeenvolgende huwelijksvoltrekkin gen te brengen, brandt sinds maandag in de trouwzaal van het Beverwijkse stadskantoor een kerststukje. De kaarsjes zullen deze maand nog een dikke vijftig maal moeten worden ontstoken. Deze percentages noemde dr. J. Kre mer vanmiddag bij de aanvaarding van het buitengewoon lectorschap in de leer van de menselijke vruchtbaarheid aan de universiteit in Utrecht. De oorzaak van de kinderloosheid van echtparen bij wie geen of geen doorslag gevende afwijkingen zijn gevonden, is vaak van psychische aard. Vruchtbaarheidsstoornissen van de vrouw kunnen in bepaalde gevallen door een operatie of met farmaceutische mid delen warden opgeheven. Bij de man heeft operatie van een soms nauwelijks opgemerkte spataderbreuk vaak goede resultaten maar een behandeling met medicamenten heeft bij de man slechts zelden succes. In het algemeen is sterili teit van de vrouw beter te behandelen dan die van de man. Mede door de daling van het aantal buitenechtelijk geboren kinderen (sinds 1969 met 10 percent per jaar) en het groeiende percentage ongehuwde moe ders dat het kind wil houden, is het aantal adoptiekinderen (ongeveer 1000 per jaar) veel kleiner dan het aantal huwelijken dat wordt gesloten waarin geen kinderen geboren zullen worden (10.000 of 10 percent van het totaal), hetzij omdat man en vrouw geen kinde ren wensen (5000) hetzij ten gevolge van verminderde vruchtbaarheid of on vruchtbaarheid (5000). Dr. Kremer schat het aantal donorin- BEVERWIJK/HEEMSKERK. De animo van trouwlustigen om nog voor de om belastingtechnische rede nen interessante datum van 1 januari 1973 in het huwelijksbootje te stap pen, is ten opzichte van vorig jaar wederom beduidend gegroeid. In de gemeente Beverwijk moeten nog voor het einde van dit jaar drieënvijftig huwelijken worden voltrokken: de ambtenaar van de burgerlijke stand van de gemeente Heemskerk heeft nog een stuk of vijftig paartjes in zijn huweiijksafsprakenboek genoteerd staan.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4