Aanvaring op Noordzeekanaal Stemmige kerst voor bejaarden Visaanvoerhavens concurreren met gebruik van alle wapens SPIJKER STEMMIG KERSTCONCERT IN HERVORMDE KERK WILMS FLOET Lamp en schrijfmachine van brandweer en politie peut?, HET FEEST BEGINT OLGA MATRASSEN SWAGERMAN grammofoonplaten musicassettes 8-Track banden Molenaar als 't donker wordt Burgemeester Bosman op afscheidstournee Voedselpakket uit zee werd twintig percent duurder Nieuwe inspecteur bij politiekorps Kasuren Gasbedrijf worden gewijzigd Klaverjassen voor oefenpop Anne 5 WOENSDAG TJMUTDER COURANT 4 2 0 DECEMBER 1972 VELSEN KENNEMERLAAN MARKTPLEIN (Van een onzer verslaggevers) Bij de politie IJmuiden Dan gaan Uw overgordijnen dicht en vormen zij die feestelijke en dekoratieve achtergrond voor U en Uw meubelen. Dan wóónt U in Uw kleurige intieme interieur. IJMUIDEN In zijn terugblik op het nu bijna afgelopen jaar heeft de voorzitter van de Nederlandse Zeevisgroothandel Vereniging, de heer W. N. Gouda, gewezen op het in werking treden van het algemeen visserijbeleid in de Europese Eco nomische Gemeenschap, dat in 1972 een feit werd. Kromhoutstraat 56, IJmuiden Telefoon 1 71 50 Snelliusstraat 23-27, IJmuiden Telefoon 1 56 53 Exclusieve couture SPECIALISTEN IN DEKORATIESTOFFEN TASSEN - PORTEMONNEES PORTEFEUILLES - HAND SCHOENEN - AUTOVACH- TEN - POUFS VAN RUNDER- HUID - LEREN GESCHENKENHOEK Voorzieningen ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) van ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE KEES MAAS. Modehuis Kennemerlaan 126 IJmuiden Telefoon 14769 EM 883 lag en t 27 Aparte klassieke afdeling De grootste gesorteerde speciaalzaak van Noord-Holland VELSEN. Met ingang van 1 januari zal in deze gemeente bij de politie in functie treden inspecteur M. J. Nieuwe- boer. De inspecteur Nieuweboer is acht jaar werkzaam geweest bij de rijkspoli tie en was gedurende de laatste twee jaar docent aan de politie-academie. Op 2 januari wordt hij in deze gemeente beëdigd. „Ik en en Ko de uel OT dit er- verkrijgbaar bij: IJMUIDEN. De openingstijden van de kasafdeling bij het gasbedrijf in IJ muiden zullen met ingang van 2 januari worden beperkt tot een halve dag, en wel ’s morgens van 8.30 tot 12.00 uur. Deze wijziging staat in verband met de sterke uitbreiding van het girale betalingsverkeer. Het aantal kasbetalin gen is dermate teruggelopen, dat het niet noodzakelijk meer is een medewer ker een volle dag te belasten met kas werkzaamheden. vertolkte hij zijn gevoelens uit de begin periode van de ambtsaanvaarding. De burgemeester besloot met uitdrukking te geven aan zijn bewondering voor de taak van de politieman en besloot met de woorden:: „Uw goede reputatie van nu heeft u in uw eigen hand. Houd dat xo!”. Burgemeester W. M. B. Bosman met het fraaie geschenk van de brandweer. Rechts van hem commandant J. W. de Jong en links de maker van de lamp de heer M. Groot. IJmuiden Plein 1,9,4.0-1945 nr. 48 De functie van IJmuiden als aanvoer- haven van vis is in de loop van dit jaar in het geding gekomen door uitlatingen van drs. Hildebrandt, die als hoofdamb tenaar verbonden was aan het Land- Teneinde de burgemeester straks ook !n staat te stellen aan de brandweer in Velsen terug te denken, bood hij deze een geschenk aan. waarmee alle man schappen zich hebben bemoeid, doch dat was vervaardigd door de heer M. Groot, lid van het korps. Het was een prachti ge koperen lantaarn met een brandende kaars. Voor mevrouw Bosman zou in de burgemeesterlijke woning op dat moment een aparte attentie worden afgegeven. De burgemeester, die bij zijn aan komst de dienstdoende ploeg onder lei ding van brandmeester De Vries had geïnspecteerd, beaamde, dat er nog veel moet gebeuren bij de brandweer. „De gemeenteraad zal nog wel eens schrik ken van de kredieten. Maar de brand weer moet dat zelf waar maken door haar optreden en door de goede geest in het korps. Tenslotte heeft de brandweer de materialen niet voor haarzelf nodig, maar voor de burgerij, de gemeenschap en in die zin alleen al. kan zij aanspraak maken op een goed begrip van de raad”, aldus de burgemeester. Geboorten: C. T. Vuijk-Vendel, d., Ko ningstraat 5. IJmuiden; J. W. Zeeuw- Töpfer, z„ George Bos 57, IJmuiden; J. M. Kamphuis-van Baekel, z„ Willems- beekweg 8. IJmuiden; J. J. Zwitser- Slager, d.. Schiplaan 108, IJmuiden; J. Noordzij-Kramer, d„ Scheiberglaan 78, IJmuiden; A. Klein-Wortman, d„ Thor- beckelaan 44, Velsen-zuid; C. G. Tholen- Klum, z., Luxemburglaan 311, Heems kerk; M. S. Vlieland-Noordzij, d„ Erida- nusstraat 82, IJmuiden; C. G.G. Schip- pers-Braam, d„ Tasmanstraat 20, IJmui den; C. M. Kaandorp-Groot, z., Velser- duinweg 167. IJmuiden. Van de politie ontving de burgemeester bij zijn afscheid een kofferschrijf- machine. Direct na het officiële ge deelte, typte de burgemeester er een dankbrief op. De commissaris W. Sepp kijkt belangstellend toe. IJMUIDEN. Het is tamelijk onge bruikelijk als de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat niet bijna geheel is gevuld als de christelijke oratoriumvereniging daar een concert geeft. Toch was dat gisteravond het geval, ondanks het aan trekkelijke programma, ondanks de me dewerking van het kamerorkest IJmond. De beloften van het programma wer den geheel ingelost. Het koor zong zoals men dat gewend is en het Kamerorkest bleek de laatste tijd sterk te zijn voor uitgegaan. Dat toonde het ensemble overduidelijk in het blokfluitconcert van Sammartini, waarin het zeer muzikaal begeleidde en door een grote concentra tie ook de intenties van dirigent Jene Meilof voortreffelijk verwezenlijkte. Niet alleen waren daardoor de inzetten vrijwel steeds onberispelijk, maar ook werd er een goede nuancering verkre gen, die het samenspel met de soliste extra cachet gaf. Marijke Miessen speelde de haar partij overtuigend, met grote technische beheersing en veel muzikali teit. Het koor speelde onder leiding van Willem Wiesehahn een schat van kerst liederen, vol overtuiging en met veel Brandweercommandant J.W. de Jong ontving het hoofd der gemeente in het met manschappen reeds gevulde leslo kaal met de verklaring, dat het op twee punten een sombere dag is. Allereerst door de klimatologische omstandigheden, vervolgens in verband met het afscheid, dat de burgemeester nam. Gedurende de 2 ’/i jaar in Velsen heeft de burgemees ter de brandweer zien uitbroeien tot de huidige constallatie. In de menselijke verhoudingen en al hetgeen daarin een rol speelt heeft de burgemeester als hoofd van de brandweer steeds de gul den middenweg weten te vinden. Verde re ontwikkelingen in het brandweer korps staan nog op het programma. Komende tot het aanstaande vertrek van de heer Bosman concludeerde de commandant, dat deze straks nog wel een zal gaan mijmeren over zijn Velsen- se periode. Begijnenstr.23-25 Tel.23288 -■» Beverwijk De positie van IJmuiden nog altijd de grootste aanvoerhaven zou kunnen worden verbeterd door de volgende maatregelen: Als er geen sluiting komt voor de andere aanvoerhavens (Den Helder en Scheveningen) dan moet IJmuiden weer op zaterdag gaan verkopen, waarbij in het midden kan worden gelaten of dit dient te gebeuren door directe aanlan dingen of door aanvoer vanuit andere thuishavens per auto. De afslag van IJmuiden moet in ruime mate plastic kisten ter beschik king stellen aan de kotters die in IJmui den komen markten. Na lossing van de vis aangevoerd per schip of per au to moeten direct weer nieuwe kisten worden meegegeven. De kwaliteit van de vis, in deze kisten aangevoerd, zal hier door beter worden, hetgeen zal resulte ren in hogere opbrengsten. De lossing van de in genoemde kisten aangevoerde vis gaat vlotter; hierdoor w ordt tijd en geld bespaard. Noodzakelijk is een verdere uitbouw van de visverwerkingsbedrijven in IJ muiden om een voldoende opname-capa- citeit te verkrijgen. VELSEN. De laatste dagen van zijn ambtsvervulling zijn voor Velsens bur gemeester W. M. B. Bosman zeer drukke dagen. Zij staan in het teken van het afscheid nemen. Dinsdag heeft hij in de ochtenduren afscheid genomen van het brandweerkorps; ’s middags was er het afscheid van de politie. Er was een duidelijke parallel te trekken tussen de ze twee laatste bezoeken. In beide geval len namelijk was er sprake van dank baarheid voor hetgeen bereikt is in de afgelopen 2 */i jaar, dankzij het werk van de burgemeester; in alle twee de gevallen ook een zekere somberheid in verband met het vertrek. IJMUIDEN. Halverwege het Noordzeekanaal zijn dinsdag tijdens mist de „Amstelland” en de „Dorothea G.” met elkaar in aanvaring gekomen. Beide schepen liepen schade op boven de wa terlijn. De uit IJmuiden komende „Am stelland” vervolgde na de aanvaring haar reis naar Amsterdam. De „Dorothea G”, die van Amsterdam kwam, keerde terug om gerepareerd te worden. Beide schepen hadden een loods aan boord. finesse, hetgeen vooral opviel in het aantrekkelijke „Bethlehem” van F. H. Barthélémon. Het dankbare „merry Christmas” van Geoffrey Shaw sloeg na tuurlijk in, en het was een goed idee van de dirigent om dit stuk aan het einde van het concert als een kerstgroet voor de aanwezigen nog eens te herha len. Ook al als teken van dank voor de spontane wijze waarop de aanwezigen aan de community singing hadden mee gedaan. Voor de orgelbegeleiding tekende Si mon C. Jansen, die de handicaps van het kleine orgel voortreffelijk overwon. Een solostuk op het grote orgel werd overi gens wel gemist, maar het was de enige lacune op deze avond, die na de pauze nog een samenspel van koor, orkest en orgel bevatte in „Sing unto the Lord” van Purcell. Ook hier kweet het qrkest zich goed van zijn taak, zodat er een goed klinkend samenspel ontstond. De bezoekers gingen dan ook dank baar naar huis, met het „We wish you a merry Christmas” nog lang in de oren naklinkend. bouw Economisch Instituut. Alhoewel zijn visit door minister Lardinois voor rekening van genoemde persoon gelaten werd, hebben deze uitlatingen toch de nodige reacties in het visserijbedrijf op geroepen; op de komende visserijdagen op de Volkshogeschool in Bergen zal over deze aangelegenheid gediscussieerd worden. Door de heer Hildebrandt wordt ge steld dat er een concentratie van de visaanvoer moet plaatshebben en wel in Den Helder en Scheveningen, terwijl de overige aanvoerhavens dienen te ver dwijnen, waaronder dus ook IJmuiden. Wat betreft heer Hildebrandts vi sie voor zover deze een gecentraliseerde aanvoer bepleit, kan deze als juist wor den onderschreven. De decentralisatie van de aanvoer over de verschillende aanvoerhavens werkt zeer ten nadele van het visserijbedrijf in zijn totaliteit, mede door de grote verschillen die er op de diverse afslagen bestaan ten aanzien van lossing, verkoop, tijdsduurverloop, beloning etcetera. De uitlatingen van de heer Hilde brandt zijn wel zeer ongenuanceerd, daar hij in zijn beschouwing alleen de aanvoer-aspecten aanroert en de rest door hem maar wordt vergeten. Voor elke aanvoerhaven is toch van het allergrootste belang, dat er een hoog mogelijke prijs wordt gehaald. In ver band hiermee moet ook worden gewezen op het feit, dat een aanvoerhaven als bijvoorbeeld Den Helder praktisch geen eigen groothandel in vis heeft; de hier aangevoerde vis gaat voor 75 tot 80 percent via commlssie-kopers naar de groothandel in IJmuiden. Ook in alle andere aanvoerhavens wordt de daar aangevoerde vis grotendeels (tot 75 per cent) gekocht door de IJmuider groot handelaren. Daar blijkt dus wel duide lijk uit, dat de handel in verse zeevis, voornamelijk de export-handel, in IJ muiden is geconcentreerd. Drs. Hildebrandt houdt er in het ge heel geen rekening mee. Het is begrijpe lijk dat men van visserszijde de gevangen vis in eigen thuishaven wil aanvoeren. Maar zo iets wil nog niet zeggen, dat ook per sé nog in eigen thuishaven moet worden gemarkt. Een duidelijk voor beeld is de aanvoer door de Urker vloot in Delfzijl, die compleet per auto naar de visafslag in Urk wordt gereden. Daar, waar geen eigen groothandel aanwezig is, die de aangevoerde vis kan kopen en verhandelen, is de opbrengst lager: het is nu eenmaal zo, dat het hoogste prijsgemiddelde voor alle soor ten verse vis in IJmuiden wordt bereikt. De uitbouw van havens als Den Hel der en Stellendam havens die geen eigen handel hebben moeten dan ook als economisch onverantwoord worden gezien. Er waren in IJmuiden en in Scheveningen al goed uitgeruste veilin gen. die iedere aanvoer hetzij per schip, hetzij over land konden ver werken en alvorens door provinciale en gemeentelijke instanties subsidies te la ten verlenen had men alleen maar ver standig gedaan de totale aanvoer- en afzetaspecten van de gehele kottervloot te analiseren. Er is nu, zonder meer, een concurren tiestrijd met alle middelen aan de gang tussen de verschillende aanvoerhavens, waarbij de positie van IJmuiden ernstig in het gedrang komt. Allereerst is daar de gesloten markt in IJmuiden op zaterdag. De andere afsla gen gingen in plaats van ook op zaterdag sluiten, juist op zaterdag verkopen en Den Helder heeft hieraan wel z’n op komst te danken. Enkele uren later bracht de heer Bos man zijn afscheidsbezoek aan de politie. In de gymzaal werd hij toegesproken door commissaris W. Sepp, die opmerkte, dat de burgemeester de algehele leiding heeft over de politie, ook over het be heer en het beleid van het korps. Hij vergeleek dit met een orkest, dat onder de dagelijkse leiding staat van de kapel meester, terwijl de dirigent op enige afstand uit het orkest haalt. er uit te halen Is. „U heeft inspirerend gewerkt op het politiekorps, omdat u in uw wijsheid de juiste positie heeft gekozen, welke voor de politie zo plezierig is. In de afgelopen jaren is er dankzij u veel voor het korps bereikt. Maar daarnaast toonde u ook steeds warme belangstel ling voor het wel en wee bij de politie. Het is jammer, dat u aan het eind van uw carrière burgemeester is geworden. U had beter politieman kunnen worden”, merkte de heer Sepp op. Hij deelde mede, dat ’s morgens een deputatie van de politie een bloemen- en een planten bak heeft afgeleverd aan de woning van de burgemeester. Bestemd voor diens echtgenote. Daarin was verwerkt het korpsschild: een herinnering voor de scheidende burgemeester. Tot slot bood de commissaris namens het gehele korps een kofferschrijfmachine aan. De burgemeester dankte in eerste in stantie de commissaris voor diens uit voerige toespraak. „Als er ooit in Velsen een stadsredenaar nodig is, laten wij dan aan u denken” - bekrachtigde hij dit dankwoord. Zijn dank ging ook uit naar de fraaie cadeaus en aan de korpsleden met hun officieren aan het hoofd, ben hier nooit met hakkegetrappel andere flauwekul tegemoetgetreden dat stelde mij terstond al gerust” - zo OVERLEDEN: H. A. de Vries, 47 jr., J. Kostelijklaan 6, Velsen-zuid; P. Mars, 45 jr., echtgenote van: K. den Hollander, Kortenaerstraat 20, IJmuiden; J. M. van der Meys, 69 jr., weduwe van: J. van den Nieuwendijk. Trompstraat 223, IJ muiden; G. de Haan, 65 jr., weduwe van: T. van den Berg, Maasstraat 27, IJmuiden; A. van Wijk, 93 jr., echtge noot van: H. C. Hazewinkel, Sparren- 161. IJmuiden; E. de Boer, 68 jr., echtge noot van: H. C. Hazewinkel, Saprren- straat 19. IJmuiden. IJMUIDEN. De algeme Bond Bejaarden afdeling IJmuiden heeft in het Hervormd Jeugdgebouw, dat ver sierd was met dennegroen en waar de lichtjes van een royaal formaat kerst boom flonkerden, op stemmige wijze kerstfeest gevierd. De bijeenkomst die gratis toegankelijk was, werd onder meer opgeluisterd door een kinderkoor onder leiding van me vrouw H. Dienaar, terwijl haar broer aan het orgel begeleidde. Mevrouw Die naar zong zelf ook enkele geestelijke liederen en liet de aanwezigen genieten van een declamatie. Een hoogtepunt op deze dinsdagmid dag vormde het optreden van zangeres Ans Poppe, die onder begeleiding van de jonge pianist Rolf Hoogland, met haar warme operettestem enige minder be kende kerstliederen zong. Vanuit Hilversum was oud-IJmuide- naar Mooy gekomen met een larmoyan te kersttoespraak. In de tweede plaats komt dan de kwestie van de beloningen, zowel van de vislossers als van het overige personeel dat werkzaam is iu de vishandel in al die andere aanvoerhavens. In IJmuiden is deze beloning geregeld in de met de vakbonden tot stand geko men collectieve arbeidsovereenkomsten. Maar: hoe zit dat met deze loonbeta- ling in de andere aanvoerhavens? Is daar eep georganiseerd los- en arbeids- bestand? Wel, de ongelijkheid in de kosten voor de aanvoerder beïnvloedt de aanvoer door de kotters in IJmuiden, zo ook doet het wegvallen van de verkoop op zater dag in IJmuiden, wat voor de vloot verlies van een visdag betekent, omdat immers niet direkt kan worden gemarkt. VELSEN. Een klaverjas-drive, aan dertig tafels, in het gebouw van de LTS aan de De Noostraat en een loterij hebben ruim zevenhonderd gulden opge bracht. Dit bedrag is overhandigd aan dr. Wermenbol, commandant van de Ro de Kruis Colonne Velsen-IJmuiden. waarmee de aanschaf van de oefenpop Anne kon worden betaald. Anne is ter beschikking gesteld van de colonne, die nu met haar kan oefenen. EHBO’ers zullen bij het onderricht eveneens in Anne een nuttig object hebben. Dit beleid werd door de handel met zorg tegemoet getreden, gezien de toe stand waarin de andere voedingsectoren in de EEG zijn gekomen. De aanwijsbare voordelen voor de groothandel in vis hebben tot dusver hierin bestaan, dat de invoerstop van vis welke voor december 1971 herhaalde lijk door Frankrijk werd gehanteerd is komen te vervallen, terwijl ook de harmonisatie van de handels- en kwali teitsnormen een verbetering voor de handel is gebleken. Het juiste begrip voor de toepassing van deze normen door de betrokken instanties heeft ertoe geleid, dat er zich geen wezenlijke moeilijkheden op dit gebied hebben voorgedaan. De nadelen van het algemeen visserij beleid in de EEG zijn in hoofdzaak terug te brengen op de toepassing van de minimumprijzen binnen de gemeen schap. De producenten die zich buiten de prijsregeling van Brussel houden, versto ren in ernstige mate de prijzen binnen de EEG en dit heeft wederom geleid tot onnodige doordraai van vis, zulks ten late van de fondsen in Brussel. Het aanvoerpatroon is overigens niet anders geweest als dat in 1971; hetgeen wil zeggen dat, voor wat betreft de trawl visserij, de verzorging van rondvis op de Nederlandse markten van zeer weinig betekenis is geweest. Het was en is alles haring wat de klok slaat en de verse vissector werd in hoge mate ver waarloosd. Begrijpelijk is zo iets uit een oogpunt van exploitatie van de bedrijven; onbe grijpelijk blijft het, dat de structuur- maatregelen van de overheid niet meer gericht worden op de totale verzorging, dus ook van rondvis, op onze markten. Na de toetreding van Denemarken, Ierland en Engeland tot de EEG, per 1 januari van het volgend jaar zal het van ver strekkend belang zijn of de Neder landers. dan wel de verzorging daarvan trawlers, danwel de verzorging daarvan zullen overlaten aan de oude en nieuwe partners. Ook dit jaar zijn de visprijzen met vijftien tot twintig percent gestegen, hetgeen grote consequenties voor de ver werkingsbedrijven meebrengt. Door het wegvallen van de buiten rechten met de intrede van 1973 voor de nieuwe lidstaten, zal de concurrentie zich wel in versterkte mate, binnen de EEG. doen gevoelen. Het zal dan ook noodzakelijk zijn, aldus de heer Gouda, dat de verschillen de bedrijfstakken in de visserij regelma tiger contact met elkaar houden tenein de aan deze hardere concurrentie het hoofd te kunnen bieden.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5