Schaatsprofs afhankelijk van de publiciteitsmedia Van Beusekom zoekt bestuurders in de ruimste zin v an het woord Oud-wereldkampioen Andreiko aan de leiding Baba Sy onherkenbaar Gerard Maarse werd genegeerd Badmintoninformateur denkt in januari rond te zijn LEEN PFROMMER- „HOE STELLEN DIE ZICH OP?” 13 ZATERDAG 23 DECEMBER 1972 Betaling Strijd Televisie Overdreven Zitting I zo- financieel (Van onze sportredactie) de voor Van Beusekom: „Belang van topspelers niet voldoende gediend”. (DOOR TON SIJBRANDS( directeur van de PTT echter: „Wij heb ben bij Drop Shot hetzelfde probleem als Duinwijck heeft. Voor de buitenwe reld lijkt er altijd onenigheid te zijn tussen de bond enerzijds en Duinwijck anderzijds. Duinwijck is een grote vere niging geleid door amateurs die hun club vrij professioneel runnen. Dat wekt altijd de jaloezie op van kleinere vereni gingen. Wij hebben in Den Haag hetzelf de probleem. Er is zelfs vaak gesugge reerd dat wij spelers zouden betalen. Er zal echter een knappe kop moeten zijn die in staat is om dat aan te kunnen tonen. Wij hebben namelijk nog nooit één cent betaald-” te verbreken. Dat kwam hem op emsig terreinnadeel te staan, en na de tijd- noodfase bleek dit van beslissende bete kenis. Tenslotte won Wiersma in het eindspel van beiden drie schijven, omdat zijn schijven veel eerder tot dams zouden den promoveren. Van de overige partijen was Faal- Hermelink verreweg het interessants. De Gambiaan reageerde niet helemaal cor rect op een schijnoffer van de Nederlan der, en na allerlei verwikkelingen won de amateurbepalingen op handen. Spon soring van verenigingen is al geen be zwaar meer. Is dat niet wat schijnheilig heid? Dit seizoen wordt wellicht het belang rijkste in de geschiedenis van de schaatssport. Amateur en profschaatsers gaan als eikaars concurrenten dingen' om de gunst van het publiek. Is het mogelijk dat Van Beusekom zelf zitting in het nieuwe hoofdbestuur neemt? Van Beusekom: „Ónmogelijk is het niet. Als ik naar mijn mening een geschikt bestuur heb gevonden dan leg ik dat voor aan het interim-bestuur dat het zal moeten sanctioneren. Daarna zal ik opnieuw met de betrokken personen gaan praten.” Pfrommer: „Voorlopig is het inder daad een strijd ISU-ISSL, maar ik ben er op tegen de profs met middelen buiten het schaatsen om te bestrijden zoals de ISU door het boycotten van banen doet. Je zou best de ene week de profs van een bepaalde baan gebruik kunnen laten maken en de andere week de amateurs. De strijd moet op het ijs worden aangebonden. Deze tijden dienen te beslissen, maar iedereen moet even veel gelegenheid hebben om op een snel le baan toptijden te kunnen maken. Ik heb daarom ook tegen Roos gezegd dat hij ons de nek omdraait met de boycot van Inzell. Hij zei dat ik begrip moest hebben voor het ISU-bestuur dat slechts de reglementen wil naleven. Nu, dan moeten die regels maar veranderd wor den. Ik ben de profs goed gezind, omdat ik er een voorstander van ben dat een schaatsenrijder grote geldprijzen kan winnen. Maar op den duur zou het onderscheid tussen prof en amateur er niet meer moeten zijn, precies zoals nu in de Engelse voetbalbond is voorgesteld. Als er zo’n 40.000 mensen in het stadion zitten, zou pakweg de helft van de entreegelden ten goede moeten komen aan de schaatsers. Want wat heb je nou aan een gouden medaille van drie centi meter doorsnee?. Trouwens ik had best bij de profbond in dienst willen treden, maar dan had de TSSL veel moeten betalen omdat ik mijn baan had moeten opzeggen. Nu ik bij de KNSB ben geble ven zet ik me volledig in voor de Nederlandse amateurs om ze zo goed mogelijk voor te bereiden op de grote wedstrijden die gaan concureren met de profwedstrijden. Al ben ik vier toprij- ders van de kernploeg met weinig ple zier kwijtgeraakt, nu ze eenmaal weg zijn, wil ik als trainer mijn uiterste best doen de profs te kloppen. Dat is mijn sportieve plicht.” Toch zou het een beetje overdreven zijn om te stellen dat de NBB met alleen maar een goede penningmeester (Van Beusekom: „Hoewel dat een zeer belangrijk punt is”) uit de zorgen zou zijn. Hij legt uit: „Het belang van de top-spelens en speelsters is tot nu toe niet voldoende gediend. Er is altijd maar een kleine categorie die voor bepaalde evenementen in aanmerking komt. De uitzending van spelers naar het buiten land ligt ook bijna altijd op een veel te hoog niveau. Bij die buitenlandse tripjes moet het mogelijk zijn dat een speler ook eens doordringt tot een halve finale, want anders heeft het geen zin. Om in het enkel- dubbel- en gemixed-dubbel- spel al in de eerste ronde t e worden uitgeschakeld is zinloos. Daar leren onze mensen niets van.” Pfrommer: „De betaling van de ISSL heeft zeker een steen bijgedragen tot versnelling van de profgedachte binnen de ISU. Ik kan me best voorstellen dat de profs dit nu schijnheilig vinden. Maar dat er iets aan de sponsoring gedaan moest worden stond al lang vast. Men moest wel stappen ondernemen omdat iedereen op eigen houtje bezig was en dan is het einde zoek. De ISU wil er volgens Roos alles aan doen om h et amateurschaatsen populair te maken, door welke maatregelen dan ook. Dit geldt zowel voor de schaatsers zelf als voor de toeschouwers. Dit kan op de eerste plaats door een beter prijzenpak ket en ook door andere wedstrijden te creëren, koppelwedstrijden, estafette- wedstrijden en het officieel instellen van uurrecords. Maar hiet geloof ik niet zo erg in. De grote vierkamp moet blijven, omdat de mensen altijd tijden willen zien.” Pfrommer: „Volgens mij kan de kern ploeg toch niet veel concurrentie krij gen. Peter Nottet geef ik een fikse kans om erbij te komen, Ronnie Nooitgedacht redt het heel misschien, terwijl voor de rest Klaas Vriend en Gerard van Gelder de voornaamste outsiders zijn. Van Dijk, Kuipers en Van Helden zullen het zeker halen. Om de overige drie plaatsen gaat het tussen De Koning, Dcrksen. Kleine, Palsma en Nottet”. Voor het merendeel zal de kernploeg dus weer uit „oudere” schaatsers be staan. Een bedenkelijke zaak? Pfrommer: „Dit is momenteel nog een probleem. Het is wel de bedoeling dat de jongens er zelf ook voordeel van hebben. De KNSB onderhandelt met verschillen de bedrijven en ik verwacht dat daar wel wat uit komt. Volgens Wynia (voor zitter van de technische commissie red.) zijn de schaatsers dan beter uit dan nu, al vond ik het netjes wat de juwelier Jeroen deed. Hij betaalde Harm Kuipers, Jappie van Dijk en Jan Pasma voor de publiciteit die zij hem bezorg den. Het zou voor een sponsor natuur lijk het interessantst zijn wanneer de kernploeg overal met reclame op de trainingspakken zou mogen verschijnen, zoals Kuipers, Van Dijk en Palsma de den. Maar volgens Roos mag dat niet in de stadions tijdens de Europese en We reldkampioenschappen. Verder is het overal wel toegestaan”. ETTEN.LEUR Nog altjjd heerst er achter de bestuurstafels van de Internatio nale Schaats Unie (ISU) grote verwarring omdat er binnenkort openlijk om geld ge schaatst wordt. Enerzijds blijft de boycot van ijsbanen die de profs faciliteiten ver lenen onverminderd van kracht al worden de onder de ISU ressorterende amateurs daar, zoals in Inzell, ook zelf de dupe van aan de andere kant worden er nu ineens plannen tevoorschijn gehaald die de draak steken met de zogeheten amateurbepalin gen, waarover de ISU onder het toeziende oog van het Internationaal Olympisch Comité altijd nauwlettend heeft gewaakt. Spannend was ook de partij tussen Roozenburg en mijzelf. Na een onge bruikelijke opening ontstond een inte ressant middenspel, waarin ik langzaam maar zeker wat beter kwam te staan. Toen Roozenburg rond de 30ste zet een dubieuze omsingelingsactie inzette, dreigde zijn stelling omver gelopen te worden. Ik bevond met toen echter in ernstige tijdnood en had niet de gelegen heid de sonsequenties van de verschil lende mogeijkheden geheel en al te be rekenen. Mijn keuze viel op een inge wikkelde variant, die bijzonder kansrijk bleek, maar nog net één verdediging voor mijn tegenstander liet. Na de tijd- noodfase mondde deze variant uit in een kleurrijk eindsnel, maar de oud-wereld kampioen vond steeds de beste zet en wikkelde feilloos af naar een puntende- ling. Dit alles is het gevolg van de panische angst die zich meester heeft gemaakt van de schaatsofficials. Zij zijn bezeten van een gevecht tegen de professionals. Wat hun doel betreft, zullen ze zeer zeker een goedkeurend hoofdknikje over hebben voor Leen Pfrommer, die een zelfde opvatting heeft: „Ik zal mijn uiterste best doen om de profs te ver slaan”. Maar de strategie van beroepsof ficier Pfrommer, coach van de Neder landse amateurselectie, wijkt nogal af van de oficiële ISU-lijn. In onderstaand interview keurt Pfrommer de boycotwoe- de niet goed, principieel staat hij achter het beroepsschaatsen, hoewel hij ook be denkingen heet tegen de huidige ISSL. Pfrommer: „Twee factoren zijn daar bij van belang. Hoe stellen de publici teitsmedia zich deze winter op en hoe snel zullen de amateurs riiden ten op zichte van de profs” Wat het eerste betreft speelt vooral de televisie een belangrijke rol. Ik heb wel eens eerder gezegd dat het eigenlijk van drie mensen afhangt hoe het schaatsen deze winter bij de mensen overkomt- Rengelink, Spaak en Racké van de NOS. Daar blijf ik bij. Hun belangstelling zal voor een groot deel bepalend zijn voor de strijd tussen de ISU en de TSSL. Het publiek zal eigenlijk het verschil moeten zien tussen de prestaties van de profs en amateurs De tijden zijn allesbepalend. Daar wordt naar gekeken, niet naar de show. Als de profs niets of weinig snel ler zijn dan de amateurs zie ik het somber voor hen in. De profs hebben maar korte wedstrijden waarin snel een beslissing valt. Ik vraag me af of dat wel interessant is. Tk hoop dan ook dat de TSSL geen lang leven beschoren is. maar er binnen de TSTT een sectie voor beroensschaatsen komt De winnaar van het Europees en Wereldkamnioenschap mag dan best tussen de 10 en 15.000 gulden verdienen. Je zou bijvoorbeeld ook een comnetitie van vijf wedstrüden om de world-cup kunnen organiseren met flinke geldnriizen. Natuurlijk kom je dan in botsing met de olympische regels, maar de Winterspelen zie ik toch niet meer zo zittem. Het TOC wil er liever vanaf, zo lijkt het. Van mij mag het. want die olympische schaatswed strijden vind ik geen moer aan Zo gauw in het schaatsenrijden het klassement wegvalt is het niet meer interessant”. Van Beusekom heeft wat het nieuw te formeren hoofdbestuur van de NBB be treft vastomlijnde plannen, wat ook be slist geen overbodige luxe is na de chaos van de afgelopen maanden. In oktober weigerde de algemene ledenvergadering decharge te verlenen voor het door het hoofdbestuur gevoerde financiële beleid. Het hoofdbestuur stapte na deze motie van wantrouwen vrolijk op en de dis- trictsvoorzitters namen de lopende zaken waar. Er ontstond een uiterst onver kwikkelijke situatie en het was duidelijk dat een strikt neutraal figuur alleen nog maar orde op zaken son stellen. De districtsvoorzitters vonden die in de voorzitter van het Haagse Drop Shot, Ton van Beusekom, die als een sport- Ruppert onmiddellijk aan de slag ging. Van Beusekom echter: „Ik dacht in het algemeen dat de zaken momenteel in het badminton nogal gecompliceerd liggen. Dat komt ook door de vorie besturen. Het voorgaande bestuur was bijvoorbeeld zo zwak, daar zou ik echt geen zitting in willen hebben gehad. Er is ook altijd een slechte communicatie geweest. Dan kan zo’n „financiële affai re” ook aan het licht treden. Ik ben er echt wel van overtuigd dat er binnen de bond geen geld achterovergedrukt is. Het financiële beleid zat alleen verwar rend in elkaar. Toen de accountants geen decharge wilden verlenen zat er voor de algemene ledenvergadering niets anders op dan hun voorbeeld te, volgen. Het hoofdbestuur moest toen wel op stappen. Vervelend omdat ik er echt wel van overtuigd ben dat die mensen voor meer dan honderd percent hun best hebben gedaan.” Toch lijkt Van Beusekom vanwege zijn voorzitterschap bij één van Neder lands grootste verenigingen voor velen een dubieus figuur. Meent de zakelijk ling, en via een fraai schijnoffer dwong hij schijfwinsten af. In het afspel, dat zich razendsnel voor de ogen der toe schouwers ontrolde, kreeg Baba Sy nog wel enige compensatie, maar dat was niet voldoende voor een puntendeling. Zonder aan Andreiko’s prestatie afbreuk te willen doen, zou men kunnen stellen dat Baba Sy zichzelf verslagen heeft door voor een echt niet al te ingewikkel spelgedeelte veel te veel tijd te gebrui ken. En dat geldt niet alleen voor zijn partij tegen Andreiko: eergisteren ver loor hij tegen Drost op de klok, en in de tweede ronde verspeelde hij eveneens ten gevolge van een razende tijdnood de winst tegen Roozenburg. Het duel tussen de Friezen Drost en Wiersma was niet alleen maar een regi onale prestigeslag. Drost immers leidde zo goed, dat hij na vier ronden samen met Andreiko en ondergetekende aan de leiding ging, en met een remise tegen Wiersma zou hij zich (voorlopig althans) in de kopgroep handhaven. U raadt het al: het is Drost niet gelukt. In de opening stuurde hij aan op klassieke spel, maar toen Wiersma daar na enig leveren inderdaad op inging, dreigde de linkervleugel van de jongste Fries enigs zins in ontwikkeling achter te blijven Angst bleek toen een slechte raadgever, want in plaats van klassiek verder te spelen (wat waarschijnlijk het beste was) besloot Drost het gesloten speltype De kernploeg is er uiteraard kwalita tief op achteruit gegaan. Zal dit ook een grotere concurrentie tot gevolg hebben bij de komende selectiewedstrijden en de Nederlandse kampioenschappen waar de definitieve ploeg wordt geformeerd? HAARLEM. Begin januari hoopt „badmintoninformateur” Ton van Beuse kom een voorlopig nieuw bestuur hij elkaar te hebben voor de Nederlandse Badminton Bond, met 25000 leden één van de snelst groeiende sportbonden van ons land. Dit zal dan voornamelijk af hangen van de respons die hij heeft gekregen op een honderdtal brieven die hij heeft geschreven naar insiders uit de badmintonwereld als bijvoorbeeld een Verhoef, Ter Metz, Ridder, De Graaf en De Nijs. Potentiële kandidaten waarover Van Beusekom bedenkt: „Ik zoek bij voorkeur bestuurders in de ruimste zin van het woord. Ik moet natuurlek ook wel een paar mensen hebben die tech nisch goed onderlegd zijn in de badmin tonsport. maar ik zie niet dat iemand jaren in de badmintonwereld rondgelo pen moet hebben voordat hij een keer secretaris kan worden.” De ISU acht samenwerking met de profbond niet mogeljjk omdat deze als een privé-onderneming wordt be schouwd, die het maken van winst voor opstelt. Maar kunnen beide bonden wel onafhankelijk van elkaar bestaan? Pfrommer: „Nee. Het bewijst alleen weer dat het schaatsen zo’n moeili’ke sport is dat je pas tussen de 23 en 25 jaar als schaatser volgroeid bent Het zou alleen bedenkelijk zijn als er een enorm gat tussen de jongeren en de rest valt. Als ze niet meer dan een punt achterblijven falen ze zeker niet”. Pfrommer: „Men moet trachten tot één geheel te komen. Al brengt de ISSL het geld binnen, de profs moeten naar mijn mening toch naar de ISU komen en niet andersom. Er is weliswaar een simpel briefje naar de ISU gestuurd, maar dat is niet de wijze waarop je aansluiting krijgt met een bestaande bond. Er moet regelmatig contact zijn. De public relation-mensen van de ISSL zouden bijvoorbeeld steeds bij de ISU en de diverse bonden op de stoep moeten staan om te vragen hoe bepaalde dingen aangepakt kunnen worden. Tenslotte be schikken de bonden over een organisa- tieapparaat en ervaren mensen terwijl de ISSL alles vanaf de grond moet opbouwen. Naar mijn mening wil de ISSL bewust niet samenwerken met de ISU. Neely, de voorzitter van de prof- bond, heeft eens gezegd: Ik heb ook een aantal tennissers onder contract. Die verdienen goed geld, maar ik verdien meer dan hen. Dat is me erg bij gebleven. Hij wil aan de schaatsers ver dienen. Puur zakelijk dus. Maar wat gebeurt er als de verdiensten hem te genvallen? Ik vrees dat hij de jongens dan prompt laat vallen.” Er is nu plotseling een verruiming van Hermelink tenslotte door overmacht. Vandaag wordt het grote duel Wiers maAndreiko uitgevochten. Beide grootmeesters schijnen in topvorm te zijn, dus we kunnen een fraaie partij verwachten. Belangstellenden wil ik er nog op wijzen dat er alle dagen met uizondering van eerste Kerstdag, vanaf kwart voor elf in hotel Krasnapolsky gespeeld wordt. Hebben de topschaatsers zelf wel veel aan de sponsorregeling, want er is uitdrukkelijk gesteld dat alleen de vere nigingen financieel gesteund mogen worden. AMSTERDAM. De vijfde ronde van het internationale Suikertoernooi heeft een aantal boeiende gevechten op geleverd. Drie van de zes partijen waren voor de stand aan de kop van de ranglijst van het grootste belang, maar juist in deze ontmoetingen werd hard geknokt. Oud-wereldkampioen Andreiko kwam alleen aan de leiding door een overwinning op Baba Sy. De Senegalees is werkelijk geen schim meer van het geniale talent dat een tiental jaren gele den overal in Europa (en ook in de Sowjet-Unie) triomfen vierde. Een scherp speler van de openingen is hij nooit geweest, maar ondanks zijn wat vlakke spelbehandeling verkreeg hij nooit onmiddeilijk nadeel. Ook tegen Andreiko liet hij zich in een moderne variant, die Baba Sy vermoedelijk niet kende, een minder goede randschjjf be zorgen. Dit kleine theoretische nadeeltje wisf hij echter in het middenspel uitstekend op te vangen, en het zag er toen allesbe halve naar uit dat hij de partij zou verlizen. Dat was voornamelijk te wijten aan het grootste euvel, waar Baba Sy de laatste jaren mee te kampen heeft: zijn slechte tijdindeling. Rees omstreeks de 30ste zeg moest hij a-tempo spelen, en daar profiteerde Andreiko knap van. De Rus vlocht enige dreigingen in de stel- Leen Pfrommer: „Belangrijk komende winter is ook hoe snel de amateurs ten opzichte van de profs zullen rijden”. (Van onze sportredactie) ALKMAAR Ondahks de verzoeken van verschillende gewestelijke trainers en van kernploegtrainer Gerard Maarse is de technische commissie van de KNSB vrijdagavond niet bereid geweest het aantal deelneemsters aan de Neder landse schaatskampioenschappen, die op 13 en 14 januari in Heerenveen zullen worden gehouden, uit te breiden van 12 tot 14 rijdsters. De trainers kwamen tot hun verzoek omdat het door pech ach tervolgde kernploeglid Sophia Westen broek er niet in geslaagd is zich bij de eerste 12 te plaatsen. De trainers wilden Scphia echter op grond van eerdere prestaties dit seizoen toch toelaten tot de kampioenschappen. De technische com missie, onder voorzitterschap van de heer Wierd Wijnia, heeft dit laatste verzoek wel ingewilligd. Het 24-jarige kernploeglid mag haar capaciteiten in Heerenveen tonen. Die beslissing van de technische commissie betekende echter automatisch dat Truus Dijkstra uit Bui tenpost, die zich als 12e had gekwalifi ceerd. afvalt. Zij mag dus niet deelne men aan het kampioenschap. Het ijs van de Alkmaarse kunstijs baan, waarop voor het eerst wedstrijden werden georganiseerd, was van een re- deljke kwaliteit, waardoor de tijden over het algemeen van goed gehalte waren. Dat Atje de 1000 meter won, was geen verrassing. Ze was ruim 2 seconden sneller dan Trijnie Rep en Ellie van de Brom, die gezamenlijk over de fnish gingen in 1.37,6. Sijtje van der Lende werd derde en tot veler verrassing Ma rie WiUems vierde in 1.38,1. Harm Kui pers verloofde begint de laatste weken steeds sterker te rijden en ze zal nog wel eens een bedreiging kunnen vormen vormen voor de kernploeg. Op de 3000 meter leverden vooral Atje en mara- thonspecialiste Sippie Tichelaar goed werk. Atje won in 5.04,7, gevolgd door Sippie met 5.05,4. Sijtje van der Lende werd derde en op ruime afstand Trijnie Rep vierde. Rieneke Verheijen-Dem- ming, Elly van de Brom en Sophie Westenbroek stelden duiidelijk teleur. Bdj de sprinters begint het er duister uit te zien voor nationaal kampioen en recordhouder Jan Bazen. Ook in Alk maar maakte hij weer een uitermate zwakke indurk. Jos Valentijn begint daarentegen steeds beter te rijden en is zonder twijfel de grote favoriet voor de sprinttitel. Als enige bleef hij in Alk maar op de 500 meter onder de 41 seconden, terwijl hij op de 1000 meter nummer twee, Eppie Bleeker, bijna twee volle seconden voor bleef. Tijden respec tievelijk 1.23,6 en 1.25,5. Jan Bazen werd met 1.27,6 vijfde. Uit de schaatscompetitie, die als selec tie voor de Nederlandse kampioenschap pen op 13 en 14 januari in het Thialf- ijsstadion in Heerenveen gold, kunnen bj de heren een paar belangrijke conclusies worden getroken. De strijd om de nati onale titel zal zich ongetwijfeld gaan af spelen tussen Jappie van Dijk, Harm Kuiper en Hans van Helden. De voorlo pige kernploeg van Leen Pfrommer zit vast in het zadel, zodat het voor Peter Nottet en Ronnie Nooitgedagt (de twee ex-kernploegleden) bijzonder moeilijk zal worden om zich bij dit selecte gezel schap te voegen. De Nederlandse schaats- amateurs zullen tijdens de internationa le wedstrijden beslist geen slecht figuur slaan, en zeker niet als vierde-klasvoet- ballers zoals Ard Schenk het onlangs uitdrukte om de gunsten van het publiek dingen. Hoogtepunt tijdens de laatste en beslissende competitiewed strijd vrijdagmorgen in Heerenveen was de vijf kilometer van Jappie van Dijk. De schaatsheld van Gaasterland gleed soepel naar de formidabele tijd van 7.35,9. Alle leden van de voorlpige kern ploeg sloegen op die afstand trouwens een goed figuur, waarbij het een opval lend verschijnsel was dat Jan Palsma, die met 7.49,3 de minst snelle van de kernploeg was, toch nog altijd bijna tien seconden voorbleef op het eerste niet- kernploeglid, Peter Nottet. Hans van Helden ontbrak in Heeren veen. De Friese Brabander, die in de drie voorafgaande competitiewedstrijden zijn kandidatuur voor de nationale titel al heeft gesteld, kreeg van Leen Pfrom mer verlof om af te reizen naar zijn vriendin in Duitsland, bjj wie htf de kerstdagen gaat doorbrengen. Woensdag vertrekt de hele kernploeg naar Hamar, om zich verder op Heerenveen voor te bereiden. Op 2 en 3 januari nemen de pupillen van Leen Pfrommer deel aan de Nieuwjaarswedstrijden in het Bislet- stadion in Oslo, die een interessante eerste krachtmeting van de amateurs beloven te worden. Hoe ziet de toekomst er schaatssport uit?

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13