Washington hoopt dat overleg doorgaat De onvermijdelijke synthese Anderhalf Weinig vrouwen in ranse politiek r Dr. Barnard iets beter Aantal bedrijfsongevallen relatief veel hoger GASTARBEIDERS KRIJGEN VAKER ONGELUK TIJDENS HUN WERK jaar in gifproces Pseudo-politie berooft slijter Lufthansa koopt drie luchtbussen I Grandioze Kerstshow van drive-in VederU'"1' overval gepakt man na 1 Rechtbank in Bochum: PROTEST GAULLISTISCHE DAMES I PAUS ROEPT OP TOT VREDE ZATERDAG 23 DECEMBER 1972 Vechtlust (Van onze medewerker in Utrecht) Hoop UTRECHT Het aantal bedrijfsongevallen dat buitenlanders in Ne derland overkomt, is relatief aanzienlijk hoger dan bij Nederlanders. Bo vendien neemt het aantal ongelukken dat Nederlanders overkomt af, ter wijl het aantal waarbij buitenlanders zijn betrokken toeneemt. Het aan tal ongelukken waarbij buitenlanders waren betrokken en die aan de ar beidsinspectie werden gemeld, bedroeg in 1968 ruim 8500, in 1970 ruim 9900 en in 1971 ruim 11.000 (op een geschat totaal van 125.000). Taalbarrière Doodstraf voor aanslag Hooggerechtshof van Polen wijst beroep af Ongeschoold werk BOMMEN OP ZIEKENHUIS de „Dergelijke niets ontziende bombarde- dat ADVERTENTIE i--m>nNMg tels af te geven. De „politie-auto’ groter dan in de indirecte Janssen werkt de industrie MEUBEL In de ernst van het letsel valt onderscheid te constateren. „Maar het minder gevaarlijke wer^ kan Maar onder de linkse partijen, die zich graag laten voorstaan op hun politieke liefde voor de vrouw en de gelijkstelling der sexen, is het beeld toch nauwelijks opbeurender. met de Nederlanders pas kort in de bedrijven. tan 28 :ijn nst De Amerikaanse president heeft zijn vel de al- ein jnt ten ran ten ea- che lier jen ko- kre- ik- flet ïen ide en ce- ijn iur <t- ke en de an nd ;n- IM er- er en or en, ein ijn m- an, ran is net het jor de SCHIPHOL. De directie van de Lufthansa heeft besloten drie Europese luchtbussen A 300 B te bestellen, die zullen worden gebruikt in het binnen lands* en het Europese luchtnet. De publicatie van de boodschap kwam één dag nadat de Russische partijleider, Leonid Brezjnev in een toespraak had gewaarschuwd dat verdere stappen in de ontspanning tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in belangrijke mate afhankelijk zullen zijn van de ontwik keling der situatie in Vietnam. De regering van India heeft bekendge maakt, dat de Indiase ambassade in Hanoi voor de tweede keer in ruim twee maanden is beschadigd door Amerikaan se bombardementen. De PPR heeft hierover vragen gesteld aan de minister van Sociale Zaken. Vol gens drs. F. J. Janssen, sociaal-econoom bij het Directoraat-Generaal van de Ar beid, mag hieruit niet worden geconclu deerd dat de buitenlanders voor het ge- vaarljjkstf werk worden ingezet. dan het gevaarlijkste werk voor Neder landers. met dat jn de veiligste bedrijfs- geen zelfs voor buitenlandse arbeiders gevaarlijker zijn In de Amerikaanse stad Atlanta zijn vijf mannen aangehouden nadat zij in de Amerikaanse staat Tennessee een supermarkt hadden overvallen. De vijf overvallers vluchtten in een auto en werden na een wilde achtervolging en een hevig vuurgevecht gearresteerd. Op de foto: één van de vijf wordt door een politieagent weggeleid. Russicr':2 ambtgenoot een boodschap ge stuurd waarin hij de hoop uitspreekt dat de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zich zullen blijven verbeteren. Nixon stuurde zijn boodschap ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de Sovjet-Unie, zo meldde het offi ciële Russiche persbureau Tass. „Het is bepaald niet zo, dat de veilig-, heidsinstructies voor buitenlanders min der goed zijn dan voor Nederlanders Maar misschien zou er op dit pünt nog meer moeten worden gedaan. Eenvoudig zal dit overigens niet zijn; de taal vormt een enorme barrière. Zelfs een goede instructie volgens Nederlandse begrippen kan voor buitenlanders nergens naar lij— Ook telt mee dat elke nieuwe werkne mer een grotere kans loopt op een ongeval dan de arbeider die al een tijdje meeloopt en daardoor in staat is de gevaren die het werk in zijn bedrijf meebrengt, beter te onderkennen. Veel buitenlanders werken in vergelijking STOCKHOLM (AP) Het Bach Mai-ziekenhuis in Hanoi is tijdens luchtaanvallen door Amerikaanse bommen getroffen. Dit heeft het Zweed se ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. In Stockholm heeft men dit bericht ontvangen van de Zweedse ambassade in Hanoi. De om vang van de schade is nog niet bekend. Een ambassade-functionaris zei dat het ziekenhuis geraakt was door bommen uit B-52 vliegtuigen. Hij uitte felle kritiek op de Amerikaanse actie, in het bijzonder omdat het bekend is dat de reusachtige vliegende forten niet erg nauwkeurig zijn bij het af gooien van hun oorlogstuig. In Washington houdt men er rekening mee dat het overleg in Parijs tussen de Amerikaanse en Noordvietnamese des kundigen over een vredesregeling van daag zal doorgaan. Dit was overeengeko men. Van Noordvietnamese zijde is nog niets officieels vernomen omtrent het afzeggen ervan. President Nixon heeft gisteren gespro ken met zijn twee belangrijkste advi seurs inzake Vietnam, Henry Kissinger en generaal Alexander Haig. De bijeenkomst vond plaats enkele uren na de terugkeer van Haig van een vierdaagse rondreis door Zuidoost-Azië. Haig bracht aan Nixon het antwoord over van Thieu. Er zijn berichten ge weest dat Nixon gedreigd zou hebben alle hulp aan Zuid-Vietnam af te breken als Thieu zou blijven weigeren om een vredesakkoord te ondertekenen. Nog zelden is op ons land in een aanlooptijd voor algemene verkiezingen zo eendrachtig door alle politieke partij en een beroep gedaan op de kiezer om toch vooral niet van de stembus weg te blijven. De publiciteitsorganen hebben die oproep overgenomen en ongewoon veel ruimte en tijd besteed aan de voorlichting over de politieke program ma’s. Misschien staan lezers van kranten en kijkers of luisteraars van omroepen er niet bij stil dat die voorlichting vele duizenden guldens extra kost, maar dat deze hoge onkosten verantwoord worden geacht in het belang van de vaderlandse regeerbaarheid. Als men echter na de verkiezings- veldslag het politieke terrein overziet, is de teleurstelling bijna tastbaar aanwezig. Is daarvoor zoveel gezegd, geschreven ge- afgoderij: zij aanbidden een beeld dat filmd, geïnterviewd, geforumd, gediscus sieerd en gepubliceerd? De politieke par tijen hebben stemmen gewonnen of ver loren, maar voor de rest is zo weinig positiefs opgebouwd waaraan men als burger enige waarde kan hechten, dat alle moeite en kosten tevergeefs lijken. Want waar het eigenlijk om ging, de regeerbaarheid des lands en de aanpak van ons aller problemen, op dat punt is niets gewonnen en niets geleerd. De naarstig voortwurmende informa teur Ruppert wordt dag in dag uit geconfronteerd met dezelfde dogma’s en dezelfde tegenstellingen die ook vóór de verkiezingen opgeld deden en jarenlang tot uitputtende Kamerdebatten aanlei ding gaven. De „uitspraak van de kiezer” is eigenlijk intussen alweer vergeten, terecht misschien omdat het een uit spraak van vlees noch vis was, maar niet terecht wanneer men toch aan die uitspraak een logische en moreel ver plichte consequentie wil verbinden. De stemmenverhouding van de grote partij en overziende, moet het toch iedereen duidelijk zijn dat ons land niet socialis tisch en niet conservatief wil worden geregeerd, maar dat de enige oplossing in het compromis ligt. Het Nederlandse kiezersvolk heeft de idee afgewezen dat één bepaalde, dogmatisch-politieke be leidslijn het aanschijn van het land zou moeten veranderen, maar ook, dat alles maar zou moeten blijven zoals het altijd geweest is. Tussen progressief en conser vatief ligt de mogelijkheid tot een syn these. Het gaat niet om de macht of om „het Catshuis”, maar om de zorgvuldige (Van onze redacteur in Bonn) BONN. In het Bochumer gifschan- daal zijn gisteren de straffen uitgedeeld. Josef Maluga, chef van een firma voor het onschadelijk maken van giftige stof fen, kreeg anderhalf jaar gevangenis straf. Zijn naaste medewerker, Hermann Schellhorn, kreeg een voorwaardelijke gevangenisstraf van negen maanden. Voorts werden geldstraffen, variërend van 500 tot 5000 mark, opgelegd aan vijf mannen die bij het zogenaamde „ontgif- ten” een handje hadden geholpen. menten vervullen ons met de grootst* zorg,” aldus de Indiase verklaring. Maar de verklaring van plaatsvervan gend minister van Buitenlandse Zaken Surendra Pal Singh bevatte geen directe veroordeling van de Amerikaanse bom bardementen zoals door een aantal leden van de oppositie was gevraagd. Een Brits koopvaardijschip is woens dag tijdens een ongekend hevig Ameri kaans bombardement op de haven van Haifong beschadigd. Dit heeft de Noord vietnamese radio gisteren meegedeeld. „Amerikaanse bommen hebben ook een aantal schepen uit verscheidene an dere landen beschadigd,” waaronder een Brits schip, zo werd gisteravond in een uitzending van radio-Hanoi gezegd. De naam van het schip werd niet bekend gemaakt. Drie zeelieden werden gedood en vier gewond toen Amerikaanse bommenwer pers woensdag een Pools schip dat in de haven van Haifong lag afgemeerd, met hun bommen troffen. Zaterdag 23 december - dus vandaag I - en Tweede Kerstdag 26 december houden wij een grandioze meubelshow. Meer dan 3000 m2 bankstellen, wandmeubels, eethoeken enzovoort en een hele etage slaapkamers. De Europa Meubel kollektie 1973 met (voor het laatst) prijskaartjes uit 1972. Zó vindt u ons: 500 m ten noorden van de Velser Tunnel. Volg vanaf de tunnel de ANWB-borden richting Zaandam. Volg daarna de oranje borden "Meubel Drive-ln". Zaterdag 23 december geopend van 9.00 tot 18.00 uur. 2e Kerstdag 26 december geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Beverwijk, Parallelweg 43, tel. 02510-39018 I meubel «fcrtwe-tai I Nederland BEVERWIJK, takken (onder andere de dienstverle nende sector) vrijwel uitsluitend Neder landers werken, omdat het doorgaans hoog-gekwalificeerd werk betreft. Dit is de eerste foto die gemaakt werd nadat de Zuidafrikaanse hartchirurg dr. Barnard in het ziekenhuis terecht kwam na een auto-ongeluk. „Het gaat iets beter met Barnard”, zo werd in het Gro te Schuwziekenhuis in Kaapstad gezegd. RIDDERKERK Mannen in een don kerkleurig uniform met witte petten hebben gisteravond onder Alblasserdam het slijtersechtpaar J. M. Baars uit Rot terdam overvallen. De rovers wekten de indruk politie te zijn door een verlicht stopbord te gebruiken, toen zij omstreeks 10 uur op de rijksweg bij Ridderkerk het echtpaar in de vluchtberm drukten met een oranjekleurige Datsun. De wagen die het kenteken 76-67-FF droeg, was ge stolen in Rotterdam-Zuid. WARSCHAU (AFP). Het hoogge rechtshof van Polen heeft het beroep afgewezen van twee broers die afgelopen zomer respectievelijk tot de doodstraf en 25 jaar gevangenisstraf waren veroor deeld wegens een aanslag met kneed- bommen op een instituut voor hoger onderwijs in de stad Opole. Het Hooggerechtshof heeft op 18 de cember uitspraak gedaan in de,.zaak van de broers Kovalczik. „Amnesty Interna tional” heeft onlangs in een telegram aan partijsecretaris Edward Gierek om verzachting van de vonnissen gevraagd. Argumenten natuurlijk bij de vleet om die discriminatie te excuseren. Een vrouw, die ook nog huismoeder is, zou in tijd, zo niet belangstelling, tekort schieten om zich ook nog van haar politieke taken te kwijten. Bovendien zouden de vrouwen in het algemeen minder vechtlustig zijn dan de mannen je moet er maar opkomen en tenslotte zou het hen aan politieke cul tuur ontbreken. Dolle mina’s zijn in Frankrijk nog steeds vrijwel onbekend, maar zelfs in de uiterst bedaarde vereniging van gaul listische vrouwen zijn nu dan toch en kele stemmen van protest opgegaan. „We hebben alles bij elkaar genomen niets tegen de mannen,” zo lieten de gaullisti sche dames weten, „maar we vinden het toch niet helemaal normaal dat wij in het parlement ons eigen geluid niet eens kunnen laten horen wanneer er over abortus, de pil en andere problemen die ons toch ook wel een beetje aangaan, wordt gepraat en vooral gestemd”. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Nu de diverse partijbestu ren hun kandidaten voor de komende algemene verkiezingen voor het meren deel al hebben aangewezen, komen de Franse vrouwen opnieuw tot de slotsom dat ze, ook in de politiek, bitter weinig in de melk te brokken hebben. Tot dusver telde de Kamer op de 479 leden slechts acht vrouwen, terwijl in de Se naat de verhouding tussen het sterke en zwakke geslacht voor hen nog wat on gunstiger is. Onder drieduizend kandidaten waarop de partijbesturen voor de komende ver kiezingen hun keuze hebben laten val len, bevinden zich maar vijftig vrouwen en dat is exact één op de zestig. Niette min vertegenwoordigen de Francaises nog altijd 53 percent van het Franse electoraat. Ofschoon de gaullisten, waarschijnlijk ten gevolge van de viriliteit van wijlen generaal de Gaulle, altijd op een over grote steun van het vrouwelijk kiezers volk hebben mogen rekenen, kan nau welijks worden gezegd dat de Francaises voor die trouw erg royaal werden be loond. Slechts drie vrouwen behoren tot de massale gaullistische Kamerfractie, van in totaal 200 afgevaardigden. De rechter in Bochum achtte bewezen dat Maluga en Co. in 1970 en 1971 zeker vijfduizend vaten met zeer giftige cyani- dehoudende zouten op een vuilnisbelt en in een afvalpoel vlakbij hun niet functi onerende ontgiftingsinstallaties hadden gedeponeerd. Het was voldoende vergif om 250 miljoen mensen te doden. De gemeente Bochum heeft 2,4 mil joen mark moeten uitgeven om de vaten te laten verwijderen ze werden enkele maanden geleden via Amsterdam naar de oceaan afgevoerd en eist van de twee veroordeelde hoofdschuldigen te rugbetaling van dit geld. Het drinkwater in dit deel van het Ruhrgebied wordt nog altijd op cyanide gecontroleerd. Bij het proces is een aantal instanties vrijuit gegaan die op z’n minst van grove nalatigheid kunnen worden ver dacht, namelijk de gemeentelijke over heid, die onvoldoende toezicht hield op het werk van de twee „ontgifters”, en de industrie, die het blijkbaar niets heeft kunnen schelen wat er met haar giftige afvalstoffen gebeurde. Maluga zou met het afnemen van het cyanidezout 350.000 mark aan de industrie hebben verdiend. VATICAANSTAD. (Reuter, UPI en AFP). Paus Paulus heeft gisteren een hartstochtelijk pleidooi voor het herstel van de vrede op de wereld gehouden en nogmaals zijn grote teleurstelling uitge sproken over het afbreken van de vre desonderhandelingen tussen de Amerika nen en de Noordvietnamezen. De paus die het college van kardina len een uiteenzetting gaf van de ontwik keling van de kerkelijke en wereldlijke aangelegenheden in het afgelopen jaar, verklaarde dat het „niet voldoende dui delijk is, waarom de vredesonderhande lingen zijn afgebroken”. Hij ging hier niet nader op in, maar zei wel dat vrede altijd mogelijk is. Hij herinnerde eraan, dat hij de mensheid al diverse malen opgeroepen had de vrede te bewaren. Hij had dit gedaan „opdat niemand in de verleiding mag komen zich een moreel alibi te verschaffen met een beroep op de zogenaamde historische onvermijde lijkheid”. zijzelf hebben uitgevonden. Iedere politi cus in Nederland, van welke afkomst ook, weet heel goed dat een regerend kabinet op een Kamermeerderheid moet kunnen steunen als het vlot en doelma tig in het landsbelang wil werken. En iedere politicus weet nog beter dat in een land met zulke verdeelde politieke meningen het kabinet een afspiegeling van gedeelde belangen moet zijn. Toch blijft men modderen met *t onpraktische denkbeeld van een minderheidskabinet en Den Uyl vraagt daar nota bene dan ook nog begrip voor bij zijn tegenstan ders, bij dezelfden die hij al vóór de verkiezingen liet weten dat er van sa menwerking geen sprake kon zijn. Het is volkomen duidelijk dat scheidslijn tussen progressief en conser vatief dwars door de grote partijen heen loopt, zelfs bij de WD. De tegenstellin gen tussen de partijen zijn veel minder dan de tegenstellingen in de partijen zelf. Dat geldt zeer sterk voor de KVP en de CHU, maar evenzeer voor de progressieve drie. Er is alles voor te zeggen dat Nederland een kabinet krijgt waarin de voornaamste politieke stro mingen samenvloeien, zodat een synthe se kan worden gevonden voor een doel matig beleid in deze precaire tijden. Het is echter de vraag waar de topmannen van de partijen op het ogenblik op uit zijn: op het landsbelang of op zieltjes- winst voor de volgende verkiezingen. En de heer Ruppert informeert zich lam naar dingen die hij al weet, maar déze vraag kan hij helaas niet stellen zonder op tenen te trappen. De rovers, die een soort marine-uni form droegen, slaagden erin het echt paar de indruk te geven dat het met po litieambtenaren had te doen. Toen de slijter was uitgestapt, werd hij onder be dreiging van een pistool in de auto van de overvallers gedwongen. Zijn vrouw kreeg een tweede pistool op haar slaap gericht. De overblufte heer Baars werd van 5000 beroofd. Hij werd gedwongen zijn autolichten te doven en de contactsleu tels af te geven. De „politie-auto” van de rovers verdween daarna met gedoofde lichten en grote snelheid. In toenemende mate wordt onge schoold werk door buitenlanders overge nomen. De kans op een ongeluk in deze sector is sector. Volgens met steeds meer, maar ook steeds veili ger machines. Het totaal aantal bedrijfs- ongelukken neemt daardoor af. Het aantal dodelijke ongelukken is 0,1 per cent van het totaal. Onder buitenlanders vallen relatief gezien even veel doden als onder Nederlanders. Het totaal aantal doden schommelt aarlijks rond de 200. Dat is ongeveer 7 percent van het aantal verkeersslachtof fers, en een even groot percentage van het aantal dodelijke ongelukken thuis. „Dat neemt echter niet weg dat er nog altijd te veel bedrijfsongevallen voorko men,” aldus Janssen. afweging van belangen en Inzichten, om de coördinatie van kleine machten in een democratisch werkend geheel. De informateur heeft kennelijk geen enkel succes gehad bij het opperen van de noodzaak tot een compromis, of hij heeft die noodzaak niet eens nadrukke lijk durven stellen. Het resultaat is dan ook negatiever dan al gevreesd werd vóór de verkiezin gen, toen de gedachte aan samenwerking tussen verschillend gerichte geesten bij na als verraad werd gebrandmerkt. Als de politici van de linkerkant nü menen verplicht te zijn zich halsstarrig aan him weigering tot samenwerking met rechts te moeten houden, ofschoon de verkie zingsuitslag eigenlijk die weigering heeft ontzenuwd, dan doen zij aan politieke ken, ook al door het overwegend lage ontwikkelingsniveau van de buitenlan ders.” Bij de beoordeling van de cijfers mag volgens drs. Janssen niet worden verge ten dat de buitenlanders overwegend uit niet- of nauwelijks geïdustrialiseerde landen komen. Bovendien zijn de meeste buitenlanders tussen de 20 en 30 jaar oud, en in die leeftijdscategorie zijn de kansen op een ongeval het grootst; dit geldt trouwens ook voor Nederlanders. Verder moet rekening worden gehouden Ttlniy

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3