DDR-regime voelt zich onzeker door erkenning Door gladheid zeker vier slachtoffers Klassestrijd vervaagt VRIJE VESTIGING VOOR VOGELS ROOF IN PTT-AUTO OPGELOST Hotel ontruimd Uw bank is vrijdagavond gesloten wegens gevaar voor explosie W Ij In MBs «Kjö e e VUURWERK 1 1 Tips B veer Ken TViewivl e e a a e exporFjonge jenever Vermaarde politicus in India overleden a K/ de zuivere Jonge Jenever met KWALITEITS CERTIFICAAT* 10 SVOBNSDAG 27 DECEMBER 1972 11 Kanaliseren Muur museumstuk Brandt favoriet Él Honecker in nadeel De gezamenlijke banken in Nederland. (Van onze medewerker in Bonn) BERLIJN Al is de Bondsrepubliek voor Erich Honecker, de partij leider in de DDR, het buitenste buitenland, dat hij zich kan voorstellen, aan de gemeenschappelijke afkomst, mag best worden herinnerd. Daarom kunnen westelijke Duitsers, nu de grens naar het Oosten wat gemakkelijker opengaat, op bezoek in de Berlijnse voorstad Potsdam. Potsdam is een museum. Vlak voor het einde van de oorlog hebben de Westelijke machten het nog grotendeels vernield, maar gelukkig waren de Russen uiteindelijk de bezetters en toevallig was hun generaal een historicus, aldus de DDR- gids, zodat er nog schitterende herinneringen aan de Pruisische vorsten overeind staan. GIEBELS SCHALKWIJK In verband met de administratieve drukte aan het eind van het jaar zullen de bankkantoren die normaal op vrijdagavond open zijn, niet geopend zijn op vrijdagavond 29 december a.s.. maar wel op donderdagavond 28 december. 'W F f Krampachtig i 4 F DE KUYPER EXPORT JONGE JENEVER I j°n2< t LEN BRANDT WIG IN DE MUUR •t bij een verkeerson- ADVERTENTIE van een ADVERTENTIE ADVERTENTIE ■inun.i' CS* Ml :o van per. er: De gids, vrolijk onder de speelse inval van koning Freddy, zegt over de Muur: „Die was nu eenmaal nodig”. De Muur hoort er dus niet bij. In wezen is hij echter juist essentieel in deze museum- stad, want door de afschuwelijke af grendeling naar het Westen kon het communistische regiem van zijn kant akkoord gaan met de regelingen, die de langverbeide erkenning van de DDR en de definitieve splitsing van Duitsland inhouden. De Muur is het erkende symbool van het DDR-regiem, die de mogelijkheid om nog te vluchten praktisch heeft wegge nomen. Maar omdat de bevolking het regiem niet is, tobt Oost-Berlijn met grote problemen juist nu het Westen heeft besloten de DDR niet langer alleen op het sportveld te erkennen. De kran ten in Oost-Berlijn staan er deze dagen vol van. Enerzijds is eindelijk het doel bereikt Partijchef Honecker: „De afgelopen an- Willy Brandt heeft het mogelijk ge maakt. dat eindelijk de realiteit van twee Duitse staten algemeen kan wor den erkend. Het zijn voor de DDR geen grote concessies, dat de ambassadeurs permanente vertegenwoordigers moeten heten en dat het gecompliceerde ver dragswerk. waarin de betrekkingen zijn geregeld, maar geldt tot een vredesver drag, omdat dit toch betekent tot Sint Juttemis. Dat Brandt, geheel tegen de bedoeling van Honecker en diens voorganger Ul- bricht in, de Westberlijners goeddeels uit hun isolement heeft kunnen verlossen, is ook niet zo’n zware slag voor het re giem. Het heeft echter ook als belangrij ke concessie groter menselijk contact moeten aanvaarden. Franz Josef Strauss zou het zelf kun nen hebben gezegdDe werkelijke situatie is ondertussen, dat een overwin ning voor Strauss het Honecker en zijn regiem in eigen land gemakkelijker zou hebben gemaakt. Brandt is als boeman onbruikbaar. nog veel onmogelijker klinken omdat hij gewoon Duits spreek. MY sen in nt/ irairt je de n M Alles voor de Doe Het Zelver. WINKELCENTRUM Rivièradreef SO De 16-jarige Henk Robben uit Uden- hout is, toen hij zaterdagavond in Hel- voirt op zijn bromfiets plotseling de rijksweg Tilburg-Den Bosch overstak, door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. .WIJK EG - fIDEN AMSTERDAM. Lichte paniek ont stond in de kerstnacht aan de Oudezijds Voorburgwal in de Amsterdamse bin nenstad. waar hotel De dertien Balken gevaar liep te exploderen. Door een lek in de schoorsteen van de centrale-ver- warmingsinstallatie stroomde kolendamp het gebouw in. Het hotel en aangrenzen de huizen werden met het oog op het ontploffingsgevaar ontruimd. Twee men sen zijn in ziekenhuizen opgenomen met vergiftigingsverschijnselen. EEN ZUIVER NATUURPRODUCT, de enige jonge jenever ter wereld met dit Certificaat. De 35-jarige J. Epping uit Veendam is zaterdagavond in Nieuwe Pekela bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij reed op zijn bromfiets een voor- rangsweg op en werd gegrepen door een personenauto. De 19-jarige mej. T. L. de Groot uit Lutjesgast (Gr) is zondagmorgen vroeg bij een verkeersongeluk in Grootegast om het leven gekomen. De auto van haar vriend, met wie zij meereed, vloog mede als gevolg van de gladheid uit een Maar Potsdam trekt natuurlijk vooral omdat de gemeenschappelijke geschiede nis er ook ophield. In de knusse confe rentiezaal van het Cecilienhof staat de ronde tafel, waarop Stalin, Churchill en Truman in 1945 de kaart van het versla gen rijk uitspreidden, nog met vlaggetjes en al. Erbuiten is een foto-expositie die In veel DDR-musea te vinden is: ver- De 65-jarige J. Fransen uit Ter Aar is, toen hij zaterdagavond op de Gillekers- weg in Nieuwveen (Z.H.) fietste, achter door een auto aangereden. Hij overleed ter plaatse. De 36-jarige aannemer H. J. van As ten uit Valkenswaard is vrijdagavond op de Luikerweg in zijn woonplaats bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De man reed in zijn auto door nog onbekende oorzaak tegen een aan de linkerkant van de weg staande boom. Hij overleed ter plaatse. De 77-jarige W. Hoogeveen is zaterdag avond in zijn woonplaats Hollum op Ameland bij het oversteken van de weg door een bromfietser aangereden en ter plaatse overleden. Zondagmorgen is geval op het Drachtserplein te Leeuwar den de 40-jarige heer J. de Jong uit Warga (Fr.) om het leven gekomen. Vier personen werden bij dit ongeval gewond. te Lintei Bekkert uit Bovenkarspel is maandag ochtend in Grootebroek om het leven gekomen, toen de auto waarin hij reed, vermoedelijk door de gladheid in het water reed. Bulgarije en Hongarije hebben, op veilige afstand van het welvarende kapi talistische Westen, zo’n probleem nooit gehad. Voor de DDR komen Onkel Die ter en Tante Emma, die door de nieuwe verdragen over de grens mogen, wel uit het buitenland, maar niettemin gewoon uit Hannover. Leg hun tijdens een een voudige kerstmaaltijd (er is weinig en wat er aan bijzonders is. is peperduur) de voordelen van het systeem maar eens uit aan de hand van de goedkope prijzen voor de tram en de uitspraken van Lenin laat staan die van Honecker, die voor elk burgerlijk denkend mens Het is onwaarschijnlijk dat een DDR, die in het internationale verkeer nor maal meespeelt, krampachtige acties te gen contacten op grote schaal kan vol houden. In Oost-Berlijjn is men er zich dan ook terdege van bewust, dat zo de door Brandt en Bahr bedoelde uitwer king op de langen duur moet zijn van de verdragen, die in deze tijd tussen de twee Duitse staten worden gesloten. Juist de sociaal-democraten en him liberale coalitiepartner in Bonn hebben de realiteit erkend dat de Muur voor het raam van het Postdammer Cecilienhof nooit in dezelfde categorie van histori sche curiositeiten kan worden geplaatst als de ruïnes in het blikveld van Frede- rik Willem van Pruisen. V De 35-jarige verkoopleider W. Zuidam uit Oosterhout (NB) is in de nacht van vrijdag op zaterdag in Donderbroek (gem. Ooststellingwerf in Friesland) met zijn auto uit een bocht gevlogen en om het leven gekomen. De wagen kwam in een kanaal terecht. MADRIA (INDIA) (AP). Op eerste kerstdag is in een ziekenhuis in Madria overleden de vermaarde polititicus en oud-gouvemeur-generaal van zijn land Tsjkravart Rajagopalachami. Hij is 94 jar geworden. Rajaji, zoals iedereen hem noemde, was van 1948 tot 1950 gouverneur nadat lord Louis Mountbatten, onderkoning van India, naar Engeland was terugge keerd. Rajaji brak met premier Jawaharlal Neroe en stichtte in 1959, (hij was toen 71 jaar) zijn eigen partij, de Swatantra-, of vrijheidspartij. Tot kort voor zijp dood schreef Rajaji regelmatig rubrieken in het blad van zijn partij Naar aanleiding van zijn dood heeft de regering een officiële rouwperiode van zeven dagen galast. De partij heeft dan ook besloten het bezoek uit de Bondsrepubliek zoveel mo gelijk te „kanaliseren” en te beperken. Alle werkne mers in dienst van de ge meenschap, van de burgemeester tot de bode, hebben de afgelopen weken in de DDR per formulier vernomen, dat zij zich als sport „Geheimnistrager” moeten beschouwen. Zulke vertrouwenslieden dienen niet alleen buiten het kapitalisti sche deel van de wereld te blijven, maar moeten bovendien melden welke contac ten met het Westen hun opvallen. Leerlingen van de derde Technische school in Eindhoven leggen de laatste hand aan hun nestkastjes die bestemd zijn voor drie parken en een algemene begraafplaats in hun woonplaats. In totaal hebben de enthousiaste leerlingen 150 van deze vogelhokjes gemaakt. AMSTERDAM De overval op een postauto, die een week geleden in de Kamerlingh-Onneslaan in Amsterdam een bult van ruim f 118.000 aan baar geld en ongeveer f 8000 aan postzegels opleverde, is opgelost. Tijdens het weekeinde en de kerstda gen heeft de recherche vier Amsterdam mers gearresteerd, die allen hun aandeel in de roof bekenden. Maar vanuit een communistische par- tijcentrale gezien, is Brandt tegelijker tijd de kans om tot wereldwijde erken ning te komen maar nog veel sterker een gevaar voor de interne ontwikkeling in de DDR. Hij vertegenwoordigt de sociaal-democratie, een gevaarlijk spel type van de burgerlijke ideologie. Daar om zegt een partijman in Oost-Berlijn: „Denk aan de slechte ervaringen met de altijd goed-bedoelende, maar uiteindelijk te slappe sociaal-democraten in de Republiek van Weimar”. De 71-jarige H. Hansen uit Meerssen (L) is maandagmiddag om het leven gekomen, toen hij bij het oversteken in zijn woonplaats door een auto werd aangereden. De 83-jarige heer J. Kos uit Midden- beemster is gisteravond om het leven gekomen toen hij onvoorzichtig de Rij- perweg in Beemster overstak, waarbij hij door een personenauto werd gegre pen. van den Wijngaart vrouw Alarm werd geslagen nadat enkele mensen in het hotel, onder wie de 37- iarige eigenaar Peter den Blanken en de 22-jarige Willy Dijkstra, een van de 3ersoneelsleden. onwel waren geworden. In het hotel logeerden zestien overwe gend jonge gasten. Nadat het lek was gevonden, de centrale verwarming was afgezet en de boel was gelucht, konden hotel en huizen weer worden betrokken. slachten eens als een tijd worden be schouwd, waarin onze DDR de door braak naar gelijkgerechtigde deelneming aan het internationale leven gelukte”. Een commentator: „Wij redacteuren hebben de laatste tijd moeite om in de kranten de staten tot hun recht te laten komen, die in toenemend aantal tot erkenning van de DDR besluiten”. Het partijblad „Neues Deutschland”, noteert op één dag: Zweden. Boer-'endi, Oosten rijk en Perzië en de aankondiging dat ook de Amerikanen komen. 1) Gamalencocktall 1 dl. room, 2 dln. tomatenketchup. B 3 dln. mayonaise, Jjf MM 1 dl. sherry of cognac, zout en kruiden naar smaak. jSI Per coupe 15 a 20 garnalen M 2) Mosselen-saté M B± 10 gekookte mosselen aan/ F saté-stokje rijgen en in I dampend frituurvet i M dompelen. 1 Opdienen met saté-saus. 3) Paling snack Crackers beleggen met plakjes 1 gefileerde paling. Eventueel garneren 1 met schijfje augurk. 1 4) Hartig hapje j B Dun gesneden plakjes gerookte A makreel of bokking op sneetje A wit brood. Garneren met 4^. streepje tomatenketchup, De rijkspolitie heeft maandagavond een 32-,jarige inwoner van Odezijl (gem. Beerta, Gr.) gearresteerd, die eerder op de avond de 66-jarige Reintje Hut had geschept, toen die met zijn vrouw in zijn woonplaats Nieuw-Beerta (gem. Beerta) aan het fietsen was. De heer Hut viel na het ongeluk op de grond en overleed ter plaatse. De automobilist stopte honderd meter verder, maar reed meteen weer door. De vrouw van het slachtoffer bleef ongedeerd. The Royal Institute of Public Health and Hygiene te Londen heeft, na een uiterst zorgvuldig onderzoek, op 18 juli 1972 het Certificaat voor "Quality and Merit” Verleend aan iüt Certificaat is een officiële erkenning van de voortreffelijke kwaliteit van "De Kuyper Export Jonge Jenever", Anderzijds is er het gevaar. Honecker zegt dat „de ideologische strijd aan om vang en intensiteit toeneemt, zulks niet ondanks de politiek van vreedzame coëxistentie, maar juitt als gevolg daar van”. Hij heeft ook gezegd dat „Vanwe ge de massale beweging van mensen van tegengestelde wereldbeschouwing en le venswijze de hoogste klassenwaakzaam heid en de grootste activiteit” zijn gebo den. Een arbeider mocht in Neues Deutschland verzuchten: „Was elke ka meraad maar een goede agitator”. Agita tor is in het communistische jargon gewoon de vergrotende trap van propa gandist. Het probleem ligt voor de hand. Ne derland kan de DDR erkennen zoals het Bulgarije en bijvoorbeeld Hongarije er kent. Staten met een partijdictatuur waar we niets van moeten hebben, maar aangezien van een bevrijdende coup geen sprake meer kan zijn, is zowel de bevolking als de vrede gediend met zo goed mogelijke contacten. Tegen beter weten in verkondigt nu het regiem in Oost-Berlijn, dat op soort gelijke manier betrekkingen worden aangeknoopt met het buurland Bondsre publiek; even gevaarlijk imperialistich en kapitalistisch als vroeger. Hoezeer een paar decennia later het uitzicht uit de conferentiezaal zou zijn verpest, heeft in 1945 ook Stalin niet kunnen vermoeden. Op enkele tientallen meters afstand ligt de Muur, waarachter West-Berlijn opgesloten is. Het is een merkwaardig museum, dat Potsdam, waar westelijke en oostelijke Duitsers samen de herinnering ophalen aan Fre- derik Willem, die in een speelse bui ruïnes liet bouwen, omdat dat zo ro mantisch stond als hij uit het raam van zijn zomerpaleis keek. Die ruïnes hebben de oorlog onbeschadigd overleefd. Het Cecilienhof in Potsdam, nu deel van een museum doch in 1945 een ge bouwencomplex, waar Amerikanen, Britten en Fransen onderhandelden met de Russen. Bij een botsing in Abcoude in de nacht van maandag op dinsdag is een van de bestuurders omgekomen. Het is de 61-jarige heer W. Sorge uit Diemen. Zijn vrouw en een andere inzittende werden zwaar gewond naar een zieken huis overgebracht. De bestuurder van de andere auto werd eveneens zwaar ge wond. staan en door een aan gereden. Twee raakten zwaar ge- hongerde slachtoffers van de nazi’s, Hit ler en zijn vrienden. „Kijk”, zegt de gids veelbetekenend tegen zijn westelijke gasten: „dat is Thyssen, de industrieba- ron”. Hij heeft gelijk: Thyssen, Krupp en Flick konden in het Westelijke Duits land doorgaan alsof er niets gebeurd was. Zo’n opmerking maakt het een Oostduitse partijman des te gemakkelij ker om erop te wijzen, dat er maar één van de twee Duitse staten grondig met het verleden heeft afgerekend. scherpe bocht en kwam op de zijkant in een sloot terecht. Mej. De Groot raakte bekneld en kreeg hoofdletsel. Haar vriend hield een tijdlang haar hoofd boven water, maar ging tenslotte weg om hulp te halen. Toen hij terugkwam, was het meisje overleden. AMSTERDAM. Tengevolgde van opgevroren weggedeelten zijn sinds za terdag tenminste vier personen om het leven gekomen. Ongelukken, die door vorstomstandigheden werden veroor zaakt, deden zich voor in Appelscha (twee doden) en Grootegast (Groningen) (een) en te Grootebroek (N.H.) (een). Voor zover vanmorgen bekend was be droeg het totale aantal verkeersdoden sinds zaterdagmorgen twintig. Het ver keersongeval in Appelscha (gem. Oost stellingwerf) gebeurde zondagavond. Twee mensen zijn daarbij om het leven gekomen. Het zijn de 29-jarige H. E. A. J en zijn 27-jarige E. A. M. Paardekooper uit Am sterdam. Zij zaten in een auto die door opvriezing van de weg slipte, dwars over de weg kwam te andere auto werd andere inzittenden wond. Er zijn in de DDR meer maatregelen genomen. De juiste omvang kent men in het Westen niet, maar verrassen doet het daar niemand. Honecker en zijn regiem hebben het werkelijk niet ge makkelijk. De eer voor het contact tus sen de twee Duitse staten wordt ook in de DDR aan Willy Brandt toegekend, al schrijft de pers alles toe aan de conse quente uitvoering van de maatregelen, die op het laatste partijcongres werden genomen. derhalf jaar zullen door toekomstige ge- Toen Brandt in de Bondsrepubliek werd herkozen, vierden studenten en arbeiders in de DDR feest. Aangehouden werden een 27-jarige, een 23-jarige en een 20-jarige inwoner van de hoofdstad. De vierde arrestant is 32-jarige stadgenoot die ter zake van heling van ongeveer f 10.000 is aan gehouden. Meer dan f 100.000 van de buit kon worden achterhaald. De overvallers heb ben de postzegels verbrand. Op aanwij zing van een hunner is langs het Ijssel meer de verbrande postzak met zegels teruggevonden. De politie is op het spoor van de daders gekomen door een bril, die zij in de wagen hadden achtergelaten, waar mee zij na de overval waren gevlucht. Die vondst leidde naar twee daders, die op het punt stonden naar Las Palmas te vertrekken. Spoedig daarna volgde ook de arrestatie van de andere verdachten. Bij een van de mannen thuis ontbrak aan de stofzuiger de slang, waarmee zij tijdens de overval PTT-chauffeur W. Vrieze en bijrijder J. Cornelisse hadden geslagen. De 46-jarige heer P. W. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11