Nederlandse vliegers vijf weken vrij na Truman Luchtaanval overleden op Syrisch Koppelbaas komt met aanklacht Waarschijnlijk 20.000 doden in Nicaragua TL-buis oorzaak bomalarm Nachtmissen in Haarlem en IJmuiden verstoord Nederland voert overleg met DDR Barteljoris. WILMS FLOET KOFFERS en reistassen RES s gebied Fikse buit in Santooort „New York Times”: „Schande op aarde” DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Slagerij SS AGENDA pagina 4 Verder in de krant g| Het woord is aan... HUISARREST IN DAHOMEY AARDBEVING VAAGT HOOFDSTAD WEG HET WEER ftasenberg „Doelen goed geraakt” 9 Milj oenenzwendel Veel bewolking 1,34 KEURSLAGER Tel. 1 64 79 WATERSCHADE Straat van Speciaalzaken. Kennemerlaan - IJmuiden EXTRA VOORDELIG PLEIN 1945 53 IJmuiden - Tel. 1 10 16 REKLAME Kantoor: Lange Nieuws treat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Postgiro 129288. Postbus 18. Klachten bezorging 18.30-19 u. teL 10519. meiers- zijdige lucties js plus Zij die Wij maken alles voor OUDEJAARSAVOND Speciaal aanbevolen ANANASBEIGNETS Ük ai 7 m 1 IJmuider Courant Hoofd redactie: Jos L. Lodewijka, E. Kontng Urtgxve Grafische Bedrijven Damiate B.V./Directie: Mr. H.C. van der MQje, H.P. Stuurman, H. van Looij/Abonnement-bij vooruitbetaling-f 8,70 p.mnd, f25,20 pk wartaal (p-post f 28,-), pjaar f WO,-. Losse nrs. 40 cent BOMMEN IN KERSTNACHT (Van onze redacteur in Washington) ‘c (Zie verder pagina 2) (Van onze redacteur in Santiago) (Van onze Amsterdamse redactie) ADVERTENTIE het KNMI tot Verwachting vjm donderdagsvond1 komen voor de rust werd hersteld. f £2 WOENSDAG 27 DECEMBER 1972 63e jaargang numme> 45 Rabindranath Tagore: Het gezag beschouwt de kronke lingen van zijn slachtoffers als ondankbaarheid. Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s Overigens heeft vandaag de „New York Times” de Amerikaanse burgers opgeroe pen uiting te geven aan hun verontwaar diging over de hervatting van de bom bardementen. „Het politieke klimaat van het land, de houding van de Amerikaanse bevolking, staan deze massale aanvallen op een an der volk bijna zonder protest toe. Er is geen vrede. Er is schande op aarde, een Amerikaanse schande, die misschien blij vend is, en in ieder geval persoonlijk, onmiddellijk, en onontkoombaar”. DEN HAAG. Op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zijn vandaag besprekingen begonnen met een Oostduitse delegatie over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen Ne derland en de Duitse Democratische Re publiek op het niveau van ambassadeurs. In de Petruskerk zorgden 14 jongelui tussen 17 en 20 jaar voor de opschud ding. Zij nestelden zich achterin de kerk, dronken bier en lieten de flesjes ge kortegolf radio-amateurs de wereld hadden gealarmeerd. Deze kortegolf-uit- zendingen waren de enig overgebleven mogelijkheid om met de buitenwereld in contact te komen en te vertellen welke ramp de stad had getroffen. (Zie verder pagina 3). ADVERTENTIES (Van onze corresponeent) NIJMEGEN. De 42-jarige Nijmeeg se koppelbaas A. M. van E. is van plan een aanklacht in te dienen tegen de So ciale Verzekeringsraad, die volgens een vertrouwelijk rapport hem ervan beschul digt het meesterbrein tc zijn achter een grote zwendelaffaire met sociale uitkerin gen en kinderbijslagen. Er zijn enkele journalisten zoals Tom Wicker, een van de adjunct-hoofdredac- teuren van de Times die protesteren. Wicker schreef gisteren onder de kop „Schande op aarde”: Weerrapporten 2 t Binnen- en buitenland 2, 3,11 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7 Radio en tv Strips Kunst Sport Economie Beurs 8 8 9 13, 15, 17, 19 21 21 SANTIAGO. De president van Nicaragua, generaal Anastasio Somozo, heeft gisteren de politie en het leger opgedragen zo nodig geweld te gebruiken om de bevol king te dwingen de door een zware aardbeving totaal verwoeste hoofdstad Managua te ontruimen. Maandag had hij al bepaald dat geen drinkwater en voedsel mocht worden uitgereikt aan inwoners die het evacuatie-bevel weigeren op te volgen en in de stad wilden blijven om hun bezittingen te bewaken. na hét incident arriveerde de door de koster gewaarschuwde politie en de jon gelui verdwenen zonder slag of stoot uit het kerkgebouw. Men kon de woning binnensluipen door een niet afgesloten buitendeur. Het gehele huis is doorzocht. Dezelfde nacht heeft ook een Insluiping plaats gehad bij een woning aan de Hofgeesterweg. Er verdween een geldbe drag van f 1750. Woensdag en donderdag prachtige paardebieflappen 500 gram van 4,68 nu 3,98 Gepaneerde schnitzels non per stuk 0,89 De koppelbaas, die in alle toonaarden de beschuldigingen ontkent en ook be strijdt miljonair te zijn, wil er een grote rechtszaak van maken. „De Sociale Ver zekeringsraad heeft me in het geheel niet benaderd voor inlichtingen. Ik laat me niet klakkeloos van leugens beschuldigen. Het rapport is vertrouwelijk en circuleert alleen binnen het GAK, maar toch is de zaak uitgelekt. Ze zullen het we] merken wat ik doe. Een advocaat hoef ik niet meer in de arm te nemen. Ik heb er al jaren vier voor me werken”, aldus Van E. En donderdag onze bekende BIEFSTVKDAG 100 gram supermalse biefstuk AMSTERDAM. Een kapotte tl-buis veroorzaakte vanmorgen groot alarm in het gebouw van de Elsevier-uitgeverij aan de Jan van Galenstraat in Amster dam-West. In de postkamer hoorde men iets tikken en de vrees voor een bom- pakket werd geboren. De politie nam geen risico en verzocht het 600 man tellende personeel het gebouw te verla ten. Onderzoek leverde spoedig de oplos sing: het was het tikkende geluidje, dat een tl-buis maakt als deze defect raakt. l-tfZsS-, In het algemeen veel bewol king, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind uit oost tot zuidoost. Minimum temperaturen van 3 graden in Zeeland tot omstreeks min 3 graden in het noordoosten. Maxima morgen van om het vriespunt in het noordoosten tot ongeveer 5 graden in bet ■widen van het land. I Ltf SS HO De mi* in de St. Joannes de Doper- kerk aan de Amsterdamstraat werd ’s nachts even verstoord door een dron ken man maar die werd al vlug de kerk weer uitgewerkt heeft de vraag doen rijzen of het inder daad in de bedoeling van president Nixon (door het blad „Time” uitgekozen als de „man van het jaar”) ligt om nog zo lang met de luchtaanvallen door te gaan. Hoewel de Amerikaanse regering her haaldelijk heeft beweerd dat „alleen mi litaire doelwitten” worden bestookt, blijk uit berichten uit Hanoi dat de schade aan de stad aanzienlijk is. In een door de „New York Times” ge publiceerd artikel uit Hanoi van prof. Telford Taylor, die de hoofdaanklager was in de processen van Neurenberg vlak na de Tweede Wereldoorlog, wordt be schreven hoe een wooncomplex van der tig meergezinswonnigen door twintig vol treffers met de grond gelijk werd ge maakt. Volgens Taylor kwamen hierbij alleen al 260 burgers om het leven. Hanoi zelf heeft bekendgemaakt dat er ruim duizend burgers in de afgelopen negen dagen sinds de hervatting van de aanval len op 8 december, om het leven zijn gekomen. In de Verenigde Staten zijn vrijwel geen reacties gekomen op de talrijke offi ciële protesten tegen de bombardementen van buitenlandse regeringen en particu liere instanties. De demonstraties in Ame rika zelf blijven beperkt tot die van klei ne, bijna symbolische groepen. Op kerst avond begon bijvoorbeeld een kleine de monstratie voor het Witte Huis, geleid door kerkelijke leiders. WASHINGTON. Twaalf uur na het aflopen van het Kerstdag-bestand zijn de zware bombardementen op Noord-Vietnam hervat. Het Witte Huis en andere regeringsfunctionarissen, zowel in Washington als in Saigon, hebben evenals in de afgelopen dagen geen verklaring of com mentaar gegeven. Tegelijkertijd heeft Hanoi herhaald dat het de vredes onderhandelingen niet zal hervatten. Gedurende de bompauze Hanoi meldde in de kerstnacht nog luchtaanval len werd gespeculeerd dat president Nixon contact zocht met Hanoi of op een Noordvietnamees signaal wachtte om de onderhandelingen weer te beginnen. De hervatting van de luchtaanvallen doet vermoeden dat er in ieder geval geen vorderingen zijn gemaakt. De zegsman van het ministerie van De fensie, Jerry Friedheim, zei gisteren al leen dat „wanneer de bombardementen nog enkele weken worden voortgezet, zo goed als alle militaire doelwitten in Noord-Vietnam zullen zijn vernietigd.” Zijn verklaring kan door Hanoi als niet anders dan een extra dreigement worden opgevat. De opmerking van Friedheim (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De kerstnachtmissen in de Petruskerk in IJmuiden en de St. Jozef, kerk aan de Jansstraat in Haarlem zjjn in de nacht van zondag op maandag door opgeschoten jongelui verstoord. In beide gevallen moest de politie er aan te p:« Tijdens het begin van de mis in de St Jozefkerk holde een jongeman naar de microfoon om te protesteren tegen de viering van Kerstmis. De koster van de kerk schakelde onmiddellijk de micro foon uit. Hij had tevoren al ‘een viertal, volgens hem verdacht uitziende, jongelui gevraagd de kerk te verlaten. Meteen Met de handen omhoog, bewaakt door militairen, wachten plunderaars in Ma nagua (Nigaragua) af wat er verder zal gebeuren. Op de achtergrond gedeelte lijk verwoeste huizen van de hoofdstad. (Van onze luchtvaartredactie) HAARLEM/COTONOU. —De vijf Ne derlandse vliegers en technici die sinds midden november in Cotonou, de hoofd stad van Dahomey, huisarrest hadden, zijn vrij. Zij hebben van de regering van de Westafrikaanse staat hun paspoort te ruggekregen en vertrekken vandaag naar buurland Nigeria, waar zij, in dienst van het Haagse luchtvaartbedrijf Schreiner, gestationeerd zijn. Aan het avontuur van de vijf Neder landers is vrij onverwacht een einde ge komen. Op de dag voor Kerstmis nog zei een van hen telefonisch geen idee te heb ben over het tijdstip van vrijlating. Na, direct na hun arrestatie, vijf dagen in een cel te hebben geleefd, verbleef het vijftal sindsdien in hotel Du Port, in het centrum van Cotonou. Ze mochten het hotel niet verlaten, maar telefonisch con tact met de buitenwereld, ook met Ne derland, werd niet verboden. De kerstda gen hebben de mannen zelfs kunnen doorbrengen in gezelschap van hun vrou wen. De vliegers en technici waren in no vember in Dahomey om drie Alouette III-helikopters te assembleren. De onder delen van de toestellen waren met een chartermachine naar de luchthaven van Dahomey gevlogen. Na-dien zouden de machines naar Nigeria worden overge bracht. In wezen ging het slechts om doorvoer, waarvoor een mondelinge af spraak was gemaakt met de douane van Dahomey. Toen de vliegers echter met een van de machines tijdens een proef vlucht vlak bij het paleis van de niet lang daarvoor door een staatsgreep aan het bewind gekomen president Matthieu Kerekou vlogen, werden de mannen in arrest gesteld, werd hen „revolutionaire activiteiten” in de schoenen geschoven en werd het mondelinge douane-akkoord van de tafel geveegd. De stationmanager van het Schreiner- bedrijf in Lagos, de heer Meyerink, zal vooralsnog in Cotonou blijven om te on derhandelen over de teruggave van de drie helikopters en over het door de re gering geëiste losgeld, dat zelfs niet in verhouding staat tot de waarde drie miljoen van de in beslag genomen toestellen. Ook deze artikelen worden niet in frituurvet maar in roomboter gebakken. Voorbeelden van de salade schotels zijn geëtaleerd. U kan zien wat u bestelt en krijgt. Verpakking is ingesteld op houdbaarheid voor oudejaarsavond. Met deze besprekingen op ambtelijk ni veau heeft Nederland in feite de DDR volkenrechtelijk erkend. Minister Schmelzer heeft eerder deze maand, na dat de NAVO-landen zich bereid hadden verklaard bseprekingen te beginnen over het aanknopen van diplomatieke betrek kingen gezegd dat „officiële besprekingen tussen hooggeplaatste vertegenwoordigers van twee regeringen volkenrechtelijke er kenning inhouden”. met veel lawaai over de vloer rollen. Eén van de jongens liep onder luid gejoel van de rest de kerk door. Een aantal kerkgangers ergerden zich der mate dat zij, terwijl de mis onderbroken werd, de jongelui vastgrepen en hen hardhandig buiten het gebouw smeten. De inmiddels gealarmeerde politie kwam met twee suv?illancewagens en wist vijf jongens aan te houden. Uit de verhoren is gebleken dat de jongens een plan hadden opgezet en zich eerst moed hadden ingedronken. De rest van de groep wordt opgespoord. Tussen de puinhopen van Managua, de hoofdstad van de Middenamerikaanse republiek Nigaragua, sjouwt een man met een koffer en tassen. Die heeft hij „gevonden” op de centrale markt van Managua. Maar plunderaars kunnen niet eens gestraft worden, want zelfs de ge vangenissen zijn verwoest bij de zware aarbeving van enkele dagen geleden, aardbeving van enkele dagen geleden. KANSAS CITY. (Reuter) De Ame rikaanse oud-president Harry Truman is gistermiddag op 88-jarige leeftijd in Kansas City overleden. Zijn overlijden werd bekendgemaakt in het ziekenhuis waar hij op 5 decem ber werd opgenomen. (Zie verder pagina 2) TEL AVIV. (UPI) Israëlische vlieg tuigen hebben vandaag twee Syrische legerkampen in het grensgebied en een Arabische guerrillabasis bij Dair, 40 kilo meter over de grens, aangevallen. Dit is in Tel Aviv bekendgemaakt. De aanvallen, waren een antwoord op guerrilla-acties die in december tegen Is rael werden ondernomen. Bij die acties vielen geen slachtoffers. Het is de eerste Israëlische luchtaanval op Syrisch gebied sedert 21 november. 'Alle vliegtuigen zouden op hun bases sijn teruggekeerd. De piloten meldden „hun doelen goed te hebben geraakt”. SANTPOORT. Bij een Inbraak in een woning aan de Crijnssenstraat in Santpoort is vrijdagavond tijdens de af wezigheid van de bewoners een geldkist je gestolen met daarin veertienduizend gulden aan contant geld en twintigdui zend gulden aan waardepapieren. De ontruiming van de stad in de Middenamerikaanse republiek is gelast om epidemiën te voorkomen. De hoofd stad zal waarschijnlijk niet meer op dezelfde plaats worden opgebouwd. Hoeveel mensen er van de 400.000 inwoners om het leven zijn gekomen en onder puin zijn begraven, is moeilijk te schatten, maar volgens Nicaraguaanse woordvoerders rekent men op tien- tot twintigduizend doden en ruim 20.000 ge wonden. Momenteel vindt er een ware uittocht plaats van de overlevenden die in allerijl de rokende puinhopen van wat eens hun stad was achter zich laten. Wat nog over is van hun bezittingen dragen ze mee. In de straten liggen duizenden lijken. Men is bang dat epide- miën zullen uitbreken. Gas, licht en water is in 90 percent van de stad uitgevallen, levensmiddelen zijn nauwelijks te krijgen. Inmiddels stroomt hulp toe uit alle delen van de wereld, nadat zaterdagmorgen wanhopi- 1 A 1 V n

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1