Hoessein trouwt weer In Hanoi is men tegelijk bedroefd en trots: Truman, president die moeilijke beslissingen heeft moeten nemen Sportvissers verdronken CDAGGVERS VIVO „Dood van Giap is verzinsel” „Bombardementen zijn foltering” 79 I BANANEN HARDE SPRUITEN FRICANDEAU van de ham Kl« if if g 14» ter~alleï'cBeSte kguze Vw, Premier Palme van Zweden* KOREAANSE OORLOG: ATOOMBOMMEN OP JAPAN HET WEER Dochter president Botswana trouwt met Nederlander 1 1 kilo 500 gram 500 gram Vijf doden bij brand 2 WOENSDAG 27 DECEMBER 1972 (Van onze redactie buitenland) MacArthur Manufacturier PATÉ DE GRAND LLXE 100 gram J 1 GEBRADEN RQSBIÉF lodgram HANOI (AFP, Reuter en AP). Het herbergen van boven Nóbrd-Viet- nam neergeschoten Amerikaanse piloten vormt een probleem voor de autoriteiten. „Wij hebben te maken met een echt huisvestingsprobleem’'. Dit heeft een hoge Noord Vietnamese functionaris gisteren in Hanoi gezegd. Achter deze met ironie gemaakte opmerking gaat een zekere trots schuil. Ondanks de duizenden doden, de droefheid die in de stad heerst, de rouw die men in praktisch alle gezinnen kent, is men in Hanoi van mening de kwetsbaarheid te hebben aangetoond van de Amerikaanse superforten die in de afgelopen week bomtapijten in het gebied van de belangrijkste steden hebben gelegd. Een aantal jaren geleden heeft men onder 70 hoogleraren in de ge schiedenis van Amerikaanse univer- siteiten, verdeeld over het hele land, een enquête gehouden. De professoren hebben toen een rang lijst opgesteld naar belangrijkheid van de Amerikaanse presidenten. Onverwacht hoog genoteerd stond een man vlak achter de „grote vijf” Washington, Jefferson, Lin coln, Wilson en F. D. Roosevelt. Het was Harry Shipe Truman, de presi dent die enkele zeer moeilijke per soonlijke beslissingen heeft moeten nemen: het gebruik van de eerste atoombommen op Hiroshima en Na gasaki en het sein voor de Koreaan se oorlog, waarbij hij reageerde op de Noordkoreaanse aanval op Zuid- Korea die door de Sovjet-Unie werd gesteund. NOORD-VIETNAM: Onder de vloer U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en3 van Uw damesblad o i jr 1 I WBBMAPP0BTB1* zw. ADVERTENTIE 7252 d 19 1 17 Geldig t/m 30 december I 1 98 1 1 Het Amsterdamse Concertgebouwor kest heeft zondag na het kerstconcert 1972 in een telegram aan de ambas- zo zo o no 8 17 sadeur van de V.S. in Den Haag „met grote klem” aangedrongen op stopzetting van de bombardementen op Noord-Viet nam. Het telegram was ondertekend door dirigent Bernard Haitink, de directie en leden van het orkest. Truman met Churchill (links) en Stalin tijdens de conferentie van Potsdam. KRABBENDIJKE. Drie sportvissers uit Bergen op Zoom en het Belgische plaatsje Merksem zijn in de Oosterschel- de ter hoogte van Krabbendijke ver dronken. zzo zo zo zo zo zo zo zo z zzo ono 3 4 5 4 3 5 4 7 10 8 14 0 0 0 0 o 0.1 o o 0.2 0.4 0 3 0 3 0 0 0 0 0 o 10 2 0.3 0 3 20 0 0 8 0.1 1 0 0 0 0.3 0 0.4 0 t c i 7 Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Istanboel Tel Aviv Tunis 8 1 8 4 2 1 -3 4 10 3 10 n b n I r I r t I i 3 C -12 -3 2 11 1 8 -5 6 10 2 -5 15 1 10 15 10 4 -3 Onder het roepen van de zegenwens „pula” (regen) het aardigste wat men iemand in het dorre Botswana kan toe wensen werd het huwelijk in het presidentiële paleis gesloten in aanwe zigheid van ongeveer 500 gasten, jnder wie hoofden van diplomatieke missies Ter Haar werkte sinds 1970 in het ministerie van Handel, Industrie en Wa terstaat in Botswana. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Voornamelijk droog met lichte vorst, vooral in het noordoosten van het land. Aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Normale temperaturen tot 31 december: minimum 2, maximum 6 graden. Park herkozen. President Park Chung- Lee, die sinds 1961 Zuid-Korea re geert, is zaterdag voor een nieuwe ambtstermijn van zes jaar tot presi dent herkozen. De nieuwe grondwet maakt het moge- iijk dat Park nu voor onbepaalde tijd het land blijft regeren. De hervormde predikant ds. W. A. de Pree, de zenuwarts A. Pen van het Medisch Comité Nederland-Vietnam en het socialistische Tweede Kamerlid drs. H. M. Franssen voerden het woord. Naar de ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland werd een telegram ge stuurd, waarin werd aangedrongen op stopzetting van de bombardementen. ItaxMnum- nünStnum- tampamtunn Mnnen- «n buitenland De "Bilt Deelen Eindhoven als voorzitter van een commissie voor controle op de nationale defensieplan nen. In 1944 won Truman de nominatie voor het vice-presidentschap tegen Wal lace en slechts drie maanden later moest hij Roosevelt opvolgen als bewoner van het Witte Huis. De economische en politieke proble men van de na-oorlogse tijd waren zeer groot. Nadat op de conferentie van San Francisco het Handvest der Verenigde Naties was aangenomen .ontmoette Tru man in juli 1945 Stalin en Churchill in Potsdam waar voorlopig over de toe komst van Duitsland werd beslist Later leidde hij Amerika op de weg naar hulpverlening aan de economisch zwaar getroffen landen in Europa en elders. 1 Met luid applaus hebben 3000 mensen die de oecumenische dienst, georgani seerd door de Raad van Kerken van Rheden-De Steeg, maandag hun instem ming betuigd met het telegram dat deze raad heeft gezonden aan premier Bies heuvel en minister Schmelzer van Bui tenlandse Zaken- Hierin vraagt de Raad van Kerken de regering de diplomatieke betrekkingen met de VS te verbreken in verband met de bombardementen op Vietenam, „te meer omdat de aanvallen op kerstdag zijn doorgegaan”. De Wereldfederalisten Beweging Ne derland heeft een telegram gezonden aan President Nixon. Daarin wordt ge vraagd de bombardementen op Noord- Vietnam te staken. „Voor deze manier om een conflict tot een oplossing te brengen kan men zich op grond van de menselijke rechten niet verontschuldi gen”, aldus het telegram. De drie mannen J. Schoonburg en P. Dierkx uit Merksem en de 73-jarige A. Leyten uit Bergen op Zoom waren de slikken opgegaan om pieren te steken. Toen zij ’s avonds nog niet waren terug gekeerd begon de rijkspolitie te water een zoekactie met schijnwerpers. De afgelopen dagen werd het stoffe lijk overschot van de mannen gevonden. Een Japanse verslaggever heeft be kendgemaakt dat de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam zich tegen de Amerikaanse bombardementen op Hanoi beschermen door in onder grondse schuilkelders te vluchten. GABARONE (Reuter), r- De dochter van de president van de Afrikaanse staat Botswana, Jacqueline Khama, is za terdag getrouwd met een Nederlander, de 26-jarige Johan ter Haar. SCHODACK LANDING, NEW YORK. Drie kinderen uit een gezin en een jong verloofd paar zijn maandag omge komen tijdens een brand in Schodack Landing, New York, meldt de plaatselij ke politie. Drie andere mensen raakten gewond. De brand woedde in een huis waar kerstfeest werd gevierd. De verslaggever, van het communisti sche partijblad „Akahata”, heeft een be zoek gebracht aan het in het zuidweste lijk deel van Hanoi gelegen kamp dat de naam draagt „Hanoi Hilton” en dat on langs door Amerikaanse bommen werd getroffen. „Er zijn ondergrondse schuil kelders en eenmansgaten, zo citeerde hij een krijgsgevangene, maar we hebben geen tijd eruit te komen als Hanoi 's nachts voortdurend wordt gebombar deerd. Als we in bed blijven liggen raken we gewond door bomscherven, daarom graven we een ondergrondse schuilkelder onder de vloer van onze kamer en slapen daar elke nacht”. Op deze optimistische en trotse gelui den volgen echter woorden die vervuld zijn van een zekere bitterheid. „Als wij meer hulp hadden gehad van de socialis tische landen, hadden wij minder voor beelden van moed en vindingrijkheid ten toon hoeven spreiden”. Voor ta’ van Vietnamezen zou een bewapening als die welke de Sovjet- Unie aan Egypte heeft verstrekt, „ons in staat hebben gesteld nog grotere over winningen te behalen”. Men haalt gretig gevallen aan van Noordvietnamese pilo ten die met licht verouderde toestellen In Zweden heeft premier Olof Palme de Amerikaanse bombardementen een wandaad genoemd, die vergelijkbaar is met de gruwelijke gebeurtenissen die in de herinnering komen bij het horen van de namen van Guemica, Oradour, Babi Yar, Lldice, Sharpeville en Treblinka. „Men moet de dingen bij de naam noe men. Wat in Vietnam gebeurt is een vorm van foltering. Er zijn militaire redenen voor de bombardementen. De Amerikanen willen het Noordvietnamese volk folteren, vernederen en dwingen tot de overgave”, aldus de Zweedse premier. Bij een demonstratie van circa 10.000 mensen voor de Amerikaanse ambassade in Kopenhagen is opgeroepen tot een boycot van Amerikaanse produkten en schepen. Volgens een vakbondswoord- voerder is een groot deel van de Deense vakbeweging bereid de havenarbeiders geldelijk te steunen als de boycot-plan- nen worden uitgevoerd. De havenarbei ders van de Italiaanse stad Genua zullen alle Amerikaanse schepen de rest van deze maand boycotten. ASSEN. In Assen is zondagmorgen een protestbijeenkomst gehouden tegen het hervatten van de bombardementen op Noord-Vietnam. De bijeenkomst was georganiseerd door kerken in Assen, de politieke partijen Pv.d.A.. P-P.R. en D’66. het Humanistisch Verbond en enkele middelbare scholen en vormingscentra. Truman werd onmiddellijk na zijn ambtsaanvaarding voor zeer belangrijke internationale vraagstukken geplaatst. De Tweede Wereldoorlog was immers nog gaande, hoewel de laatste fase ervan reeds was ingetreden. In de eerste vier Truman werd pas internationaal be kend toen hij op 12 april 1945, de dag waarop Roosevelt overleed, werd be ëdigd als staatshoofd van de Verenigde Staten. Krachtens de Amerikaanse wet werd Truman, als vice-president, auto matisch Roosevelts opvolger. Voor die dag was Truman in het buitenland een vrijwel onbekende politicus, al had hij in de binnenlandse politiek reeds een reputatie gevestigd. Truman was toen al aan zijn tweede ambtstermijn bezig. Zijn verkiezing in 1948 was onverwacht. Tijdens de stem busstrijd toonden de Democraten ernsti ge onderlinge verdeeldheid, vooral door de strijd van de kandidaten uit het Zuiden tegen de rassenintegratie, Toch wist Truman te winnen. Hij dankte dit volgens zijn zeggen enerzijds aan zijn energieke verkiezingsstrijd en anderzijds aan het verhogen van de minimumlonen en de uitbreiding van de sociale verzekering. In 1952 zag Truman af van kandi daatstelling en steunde Stevenson, die echter zwaar werd verslagen door Eisen hower. Truman heeft zichzelf eens de „meest aangevallen” president na Lincoln ge noemd. Inderdaad is felle kritiek hem niet gespaard gebleven. Vooral van de zijde van senator MacCarthy en zijn medestanders, die zich richtten tegen de zogeheten infiltratie van de regering met communistische sympathisanten, is hem het vuur na aan de schenen gelegd. In de carrière van Truman heeft het toeval een vrij grote rol gespeeld. Maar zonder zijn capaciteiten zou hij zeker niet zo ver zijn gekomen. Hij bezat een scherp verstand en het vermogen tot het sluiten van een compromis. Na zijn vertrek uit het Witte Huis vestigde Truman zich weer in zijn geboorteplaats Independen ce. Met de politiek bemoeide hij zich nauwelijks meer. „B-52 WEL KWETSBAAR” maanden van zijn presidentschap maak te Truman de overgave van Duitsland bekend, gaf hij last tot het afwerpen van de atoombom op Hiroshima en nam hij de capitulatie van Japan in ont vangst, waarmee de oorlog op 14 augus tus 1945 ten einde kwam. De ambtsperiode van Truman ken merkte zich door het in praktijk bren gen van een sterk anti-communistische politiek, die onder de naam „Truman- doctrine” de geschiedenis inging. In feite was de Truman-doctrine de inleiding tot de koude oorlog, die in Amerika zelf tot een ware heksenjacht leidde en in de buitenlandse politiek van de V.S. het element van economische en militaire hulp aan landen die met een sterke linkse minderheid kampten, introduceer de. In Europa leidde dit tot het Mars- hall-plan, dat zich tot economische ver sterking van zwakke Europese landen beperkte, maar in Azië kwamen uit de Truman-doctrine de oorlogen in Korea en Vietnam voort. Truman is de presi dent geweest die de Amerikanen door drong van een morele en politieke plicht overal ter wereld met alle voorhanden zijnde middelen de voortgang van linkse bewegingen te stuiten. PARIJS, SAIGON (Reuter, AP, AFP). De Noordvietnamese afvaardiging naar het vredesoverleg in Parijs heeft zaterdag berichten van Zuidvietnatnese zijde als zou de Noordvietnamese minis ter van Defensie, generaal Giap, in Hai- fong om het leven zijn gekomen, van de hand gewezen als een verzinsel van de Amerikaanse psychologische dienst. Een dergelijke bewering is het niet waard dat men erop reageert of haar tegenspreekt”, aldus de Noordvietnamese woordvoerder. Radio-Hanoi meldde dat in het num mer van het officiële partijblad Nhan Dan van zondag foto’s staan van een bezoek van Giap aan een raket-eenheid, belast met de verdediging van Hanoi. Er was geen aanwijzing voor wanneer de foto was genomen, maar eerder had Radio-Hanoi gemeld dat Giap vrijdag raketeenheden rond Hanoi had bezocht. Dat was dus op de dag dat hij zou zijn omgekomen. Overigens hebben er sinds 1944, toen Giap het opperbevel over het Noordviet namese leger kreeg, al zeker zes maal geruchten over de dood van de befaam de Noordvietnamese strateeg de ronde gedaan. Koning Hoessein van joruame neeft zich laten scheiden van zijn in Engeland geboren vrouw en is hertrouwd met de in Cairo geboren 24-jarige Alia Toekan, zo is zondag door het Jordaanse hof bekendgemaakt. Op verzoek van de Jordaanse vorst bleven officiële feestelijkheden ter gele genheid van zijn nieuwe huwelijk, dat zondagmiddag werd voltrokken, achter wege. De nieuwe vrouw van Hoessein krijgt de titel koningin Alia Hoessein, Hoessein scheidde enige dagen geleden van zijn Britse echtgenote Moena. Dit is het derde huwelijk van de Jordaane vorst. Zijn eerste was met zijn nicht de Egyptische prinses Dina. Zij schonk hem een dochter. Alia geheten. Uit het huwelijk met Moena, wier meis jesnaam Toni Gardiner is, zijn vier kin deren geboren: twee jongens en twee meisjes. Moena zal de titel prinses behouden, voortaan in een paleis even buiten Am man wonen en een maandelijkse toela ge ontvangen. Ten tijde van zijn tweede huwelijke met Toni Gardiner, wier vader militair adviseur van koning Hoessein is geweest, was er kritiek op de Jordaanse vorst omdat hij een Engelse uitverkoren had wier kinderen niet op de 1400 jaar oude Jasjemitische troon zouden kunnen ko men. Uit diplomatieke kringen in Amman verluidde onlangs, dat Hoessein een Jor daanse gemalin zijn derde vrouw is Jordaanse wenste, zodat kinderen uit dit huwelijk in aanmerking zouden kun nen komen voor de opvolging. 8.48 uur onder 16 35 uur 1.48 uur onder 12.07 uur Uitgever. De Turkse uitgever Bulent Ha- bora is tot zeven-en-een-half jaar ge vangenisstraf met dwangarbeid ver oordeeld wegens het publiceren van Trotsky’s „De permanente revolutie” NEW YORK (Reuter AFP en DPA)- In veel landen is de afgelopen dagen geprotesteerd tegen de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim heeft opgeroepen tot hervatting van de vredesbesprekingen en stopzetting van de bombardementen. In een boodschap, die hij heeft uitgegeven na besprekingen met de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad, zegt Waldheim het diep te betreuren dat de langdurige moeizame pogingen om tot vrede in Vietnam te komen opnieuw zijn onderbroken. Truman werd in 1884 in de staat Missouri geboren in een boerengezin. In de Eerste Wereldoorlog vocht hij als luitenant der artillerie in Frankrijk. In 1919 begon hij een winkel in herenmo- de-artikelen in Kansas, die echter tij dens de crisisjaren failleerde. Intussen had hij vrienden gemaakt bij de Demo cratische verkiezingsorganisatie van Thomas Pendergast. Met zijn hulp kreeg Truman een baan bij de overheid. Later werd hij rechter in Jackson. Het was Pendergast die Truman aan ried zich kandidaat te stellen voor de Senaat. Zo werd Truman in 1934 tot senator gekozen. Na zijn herverkiezing in 1940 begon Truman naam te maken waagstukken moeten uithalen als zij Amerikaanse vliegtuigen aanvallen die bombardementen komen uitvoeren. Anderzijds hoort men in Hanoi op merkingen van gevangen genomen4 Ame rikaanse piloten herhalen. Zo zou een zich volgens welingelichte kring hebben beklaagd over de geringe steun die de B-52-toesteIlen van de tactische lucht macht krijgen. „Wij voelen ons aan ons lot overgelaten. En toch verdienen de jongens van de jachtvliegtuigen hetzelf de salaris als wij. Het zijn fraaie smeer poetsen. zo verklaarde een van de Amerikaanse piloten, die gevangen werd genomen. n z zo geh. bew. nno n Las Palmas onbewolkt wnw licht bew. windst. zw. bew. ono DONDERDAG 28 DECEMBER Zon op Maan op -3 8 9 -3 1 onbewolkt windst. -3 5 4 15 5 9 1 12 14 dl. MCW. ibewolkt windst. 17 o n zo zo 2 2 1 2 1 4 0 6 6 9 6 -5 8 7 -6 „Het is voor het eerst”, aldus de Noordvietnamese autoriteit, „dat een klein land als het onze, met beperkte middelen, de kwetsbaarheid heeft aan ge toond van de B-52-bommenwerpers die bekend stonden als technisch opmerke lijke vliegtuigen. Nu weten wij werke lijk alles over deze machines”. In Hanoi worden op het ogenblik onderdelen van dit type toestellen waarvan er 26 zouden zijn neergehaald, tentoongesteld. Op binnenlands terrein waren de moeilijkheden niet minder groot. Op het punt van uitvoering van grotere sociale voorzieningen, waarin hij afweek van Roosevelts New Deal, kwam hij in scherp conflict met de Republikeinen. Minister Wallace ontsloeg hij toen deze zich verzette tegen de Amerikaanse anti- Rusland-politiek. Een opzienbarender ontslag gaf Truman aan generaal Mac- Arthur, toen deze in de Koreaanse oorlog verder wilde gaan dan Truman, die geen uitbreiding van de strijd wen ste. zo w zo ozo zzo zw Amsterdam zw. bew. zw. bew. licht bew. licht bew. Den Helder geh. bew. regen licht bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. mist windst. 15 zw. bew. half bew. zw. bew. zw. bew. mist wnw licht bew. zw. bew. half bew. regen windst. zw. bew. zw. bew. regenbui geh. bew. onb-.._” geh. bew. regen geh. bew. half bew. onbewolkt ono onbewolkt onbewolkt geh. bew. zw. bew.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2