Zeker 51 doden bij twee vliegtuigongelukken Weer veilig op moeders schoot Roofoverval Overlevenden A. Toepolev KONINGIN: „HET ELKAAR overleden Door mist drie doden nabij Oosterschelde op bejaarde Hagenaar VINDEN BETEKENT GELIJK” „Voor plunderaars zelfs geen gevangenis meer” vliegramp aten lijken U krijgt tot 61% tHj de postspaarbank „Geen besluit over uitzetten vreemdelingen” Bij Oslo en bij eiland Sint Maarten WOENSDAG 2 7 8 DECEMBER 1972 PRESIDENT MOBOETOE: Ken u zelf dig was scho. altijd safe en bnevenbusse Hoger leven In Managua worden lijken in de straten gecremeerd (Vervolg van pagina 1) stortte. f t t t o e i, n ADVERTENTIE i. „Ken u zelf”, de andere „Wees it >r de Tweede Wereldoorlog als de d i in Opzoek naar hüge rente? erop willen richten, en deelnemen aan de verwezenlijking van dat plan, dat we dan de vrijheid ervaren van ons ware zelf. Dan zal ons leven vruchtbaar zijn. Dan zullen we gelukkig zijn, omdat we gelukkig maken. ligt op Neder- is n is it e 1 i. :’t 1 e rs ie l- re l- sr ie Ir st d e V. Ie a. ;r ven onder het puin van hun instortende kazerne. Banken, kantoren en regeringsgebou wen die nog gedeeltelijk overeind staan worden bewaakt door politie en solda ten: nadat alle dingen van waarde of belang eruit zijn gehaald zullen ze door destructieploegen met de grond worden gelijk gemaakt. Ooggetuigen vertelden nog het volgen de: „De aardschokken begonnen net toen we bij ons hotel arriveerden. Terwijl we vol ontzetting toekeken vanaf het plein begon het gebouw erg te schudden en kwamen er overal scheuren in de mu ren. De grote draaideur was vastgeklemd en in de hal konden we mensen zien die er niet uit konden, alhoewel enkelen ontsnapten toen de grote ruiten in de facade braken. Daarna zakte het gebouw SANTIAGO. Het is voor de derde keer deze eeuw dat de hoofdstad van Nicaragua, Managua, door aardbevingen min of meer wordt verwoest. Men vraagt zich af of de stad weer op deze gevaarlijke plaats moet worden opgebouwd. Vluchtelingen uit Managua worden ondergebracht in tenten kampen buiten het rampgebied, maar door de straten, tussen de ruïnes, dolen honderden kinderen en volwassenen op zoek naar familieleden. „Wie meent dait zijn eigen stuk waar heid de enige is, de gelijkhebber beledigt eigenlijk het waarheids-beleven van anderen. We weten allen, tot hoe veel waarheidsverdraaiing, leugen en laster, dit soms ook nog kan leiden, tot hoeveel verguizing en strijd. En toch moeten we trachten in vrede samen te leven, en dus elkaar aan te vullen. Ik geloof dat we daartoe aller eerst zelr waar moeten zijn. Door het gebrek aan water is men er nog niet i n geslaagd alle branden te blussen. Boven de puinhopen hangen nog enorme rookwolken. De staat van beleg is afgekondigd in het Midden Amerikaanse land en het inderhaast ge mobiliseerde leger probeert zoveel moge lijk plundering tegen te gaan. „We kun nen trouwens plunderaars niet arres teren”, verklaarde een legerwoordvoer- der, „want we hebben zelfs geen gevan genis meer om ze in te stoppen”. na allen Noren. De Deen en vijf Noren overleefden de ramp. Ongeveer duizend politiemannen, mili tairen en medewerkers van het Rode Kruis kamden gedurende vijf uur het bos uit, voordat het wrak, dat nog brandde, nabij een meer werd gevonden. De passagiers waren op weg naar Oslo om daar de Kerst te vieren. Ooggetuigen vertelden dat het toestel in kleine stukken uiteen was geslagen en op zijn tocht tientallen bomen had geraakt. Het enorme leed dat deze ramp over de bevolking heeft gebracht is volgens ooggetuigen met geen pen te beschrij ven: hartverscheurende scènes spelen zich af wanneer lijken onder het puin worden gevonden en moeten worden geïidentificeerd. En onder de vluchtelin gen die de stad verlaten zijn er velen die de nog ongeopende kerstcadeautjes in de hand hebben. Vrijwel alle diplo matieke vertegenwoordigers zijn inmid dels geëvacueerd, het merendeel is naar de Verenigde Staten gevlogen met hulp- toestellen van de Amerikaanse lucht- madht die voedsel en medicamenten aan- voeren. Bij gebrek aan mogelijkheden de meeste ziekenhuizen zijn verwoest worden vrijwel alle gewonden naar ziekenhuizen in omringende steden en landen vervoerd. In de tuinen van het grootste ziekenhuis van Managua krijgen de gewonden eerste hulp van een Rode- Kruisgroep; het 850 kamers tellende zie kenhuis is vrijwel met de grond gelijk gemaakt. „We hebben geluk gehad dat er maar dertig mensen daarbij om het leven gekomen zijn”, vertelde een ver pleegster. Toen de aardschokken begon nen, is bijna iedereen de tuinen inge rend. In Managua is men nu bezig de lijken In de straten te cremerentijd voor identificatie heeft men niet meer. De massagraven worden met benzine over goten en in brand gestoken. De branden worden gecontroleerd door brandweer lieden uit een tiental landen: alle brand weermannen van Managua zijn bedol- Een Fokker Friendship van de Noorse luchtvaartmaatschappij Braathen SAFE, die van Aalesund op weg was naar het vliegveld Fomebu, stortte zaterdag slechts enkele minuten voor de landing neer in een woest bosachtig gebied op ongeveer twintig kilometer van Oslo. Er was een dichte mist, wat ertoe bijdroeg dat de reddingswerkzaamheden moeizaam verliepen. Aan boord bevonden zich drie beman ningsleden en 42 passagiers, op een Deen Vlak onder de kust van Sint Maarten, een van de bovenwindse eilanden in de Caraïbische Zee, is zondagavond een tweemotorige „Otter” van de luchtvaart- maatschappeij „Air Guadeloupe”, dat een chartervlucht voor Air France uit voerde, neergestort. Openbaring van waarhheid over ons zelf, evenals over anderen, kan veel pijn doen. Maar ’t maakt de lei schoon, en klaar voor iets nieuws en beters. Wij hebben onszelf te vaak voor de gek gehouden over onszelf. De kennis van de werkelijkheid en het waarachtig worden, maken ons daarvan vrij. In eenzaamheid is geen geluk, in af zondering geen stimulering. Laat ieder zichzelf open gooien en de anderen tege moet gaan ieder op zi’n eigen ma nier, en .dan de anderen ontmoeten. Het elkaar vinden betekent geluk. Dan zijn mensen opengegaan, en ze begrijpen en waarderen het ware in elkaar en waarom die ander is, zoals hij is. Als alle delen van de waarheid, die alle mensen eerlijk en overtuigd van zich uitzien, zouden worden samenge voegd, dan zouden we nog niet de laat ste, de volkomen waarheid weten. Zelfs met duizenden goede foto’s van één persoon kennen wij hemzelf nog niet. Is het niet zo, dat de hoogste waarheid ver uitgaat boven onze gezichtskring? En dat, hoe meer we boven onszelf uitstijgen, hoe weidser ons vergezicht wordt? En hoe kleiner onze eigen om standigheden ons dan lijken wat ze eigenlijk ook zijn en hoe tijdelijk wat ze ook zijn. Dan merk je, dat je van Gods ge slacht bent, en dat van al wat waar is, dat ’t enige is wat je eigenlijke be stemming verwerkelijken kan. Het is bevrijding, boven je zelf uitgetild te worden, uit je beperktheid, en je eigen ruimtevaart te mogen ondernemen. OSLO, SAN JUAN (Reuter, AFP, UPI). Bij twee vliegtuigongelukken, een in de buurt van Oslo en een vlak onder de kust van Sint Maarten, zijn de afgelopen dagen zeker 51 mensen om het leven gekomen. (Van onze correspondent) KRABBENDIJKE-ÏERSEKE. Twee Belgen en een Nederlander zijn vrijdag nacht op de schorren van de Ooster schelde bij Krabbendijke om het leven gekomen. Beide Belgen verdronken; de Nederlander, een 74-jarige inwoner van Bergen op Zoom, is door uitputting ge storven. Hij had zichzelf vastgemaakt aan een boei, maar toen de rijkspolitie te water hem vond, was hij al overleden. Het drama speelde zich af tijdens dichte mist. Omstreeks tien uur gingen de mannen de dijk bij Krabbendijke over om op de schorren van de Ooster- scheide wormen te steken. Daarvoor gin gen ze naar het Windgat. De slachtoffers zijn verrast door het opkomende water. De twee Belgen.de 38-jarige Julien Josef Schaumburg en de 34-jarige Pierre Die- rickx, beiden gehuwd en afkomstig uit Merksem, verdronken. De Nederlander, de 74-jarige August Leij ten uit Bergen op Zoom, bond zich zelf met zijn broek riem vast aan een boel, en kwam door uitputting om het leven. DEN HAAG In zijn huis aan de Boerenstraat in Den Haag is zaterdag de 83-jarige A. Heijsteeg bij een overval ernstig aan het hoofd gewond en be roofd van tenminste enkele duizenden gulden. De 3-jarige Wim van Merkestein is eerste kerstdag bijna twaalf uur lang gestolen geweest. Het knaapje verdween toen in de kerstnacht de auto van zijn vader voor een café op het Beukenplein te Amsterdam werd gestolen. Vader Merkestein was zijn vrouw gaan halen, die in het café werkt en zijn zoon op de achterbank te slapen gelegd. Terwijl de man binnen was, werd de auto, die met draaiende motor stond, gestolen. De diefstal werd binnen enkele minu ten ontdekt en leidde tot een groot scheepse speuractie van de politie in de Bijlmermeer, in Abcoude en in de rich ting van Rotterdam. Maar men had pas succes toen maandagmorgen het signale ment van het jongetje en het kenteken van de auto door de radionieuwsdienst van het ANP bekend waren gemaakt. Ruim een uur na de eerste radiouit- zending werd Wim van Merkestein in goede gezondheid voor de deur van het Weesperpleinziekenhuis in de hoofdstad aangetroffen. De gestolen auto werd korte tijd later in de buurt van het ziekenhuis teruggevonden. Volgens de politie is er geen enkele aanwijzing, dat van enige opzet bij deze „kidnapping" sprake is geweest. HILVERSUM. „Spreken met Kerstmis... Het is zo moeilijk, op welke dag dan ook, iets te zeggen wat iedereen aanspreekt, of althans zo veel mogeljjk mensen. En hoe komt dat? Daarover wilde ik mijnerzijds wat gedachten opperen. We zijn alle maal waarheid-zoekers, is ’t niet? En allemaal hebben we iets van de waarheid gegrepen, en toch weer heeft niemand, dunkt me, de hele waarheid „in pacht”. Want daarvoor is ons verstand, onze geest te beperkt, ons karakter geeft aan alles een persoonlijke kleur, en onze eigen waarnemingen en ervaringen bevooroordelen ons zo gauw. Hoe verschillend ervaren wü nuchtere feiten al niet. Hoe vaak heb je werkelijk ten volle gelijk?", aldus de Koningin in haar toespraak op le kerstdag. De toestand van de man, die zaterdag middag door een kennis gewond werd aangetroffen en naar een ziekenhuis is gebracht, is zodanig dat de politie hem nog niet heeft kunnen horen. Uit zijn woorden viel op te maken, dat drie mannen hem in zijn huis hebben be zocht. In het huis heeft de politie twee lege portemonnees en een lege porte feuille gevonden. Ook is een gouden zakhorloge verdwenen. Van de heer Heijsteeg was in de buurt bekend, dat hij de huren voor een aantal panden ophaalde en dit geld in een portefeuille bij zich droeg. Wij denken met Kerstmis aan het opgaan van een groot licht. Het door licht ons op onze waarachtigheid. Het wekt ons op uit ons kleine donkere bestaan. De wegen daarheen leiden overal van daan, er is geen plek van waaruit een weg daarheen niet begint. Dit zijn tevens ook de wegen naar elkaar. In dat licht zijn we allen één in het ware,” aldus de vorstin. MOSKOU (AFP, UPI en Reuter). An drei Toepolev, een van ’s werelds be roemdste vliegtuigontwerpers, is zater dag op 84-jarige leeftijd in Moskou over leden, zo meldt het Russische persbu reau Tass. Toepolev heeft ongeveer 120 vliegtuigontwerpen op zijn naam, van het eerste metalen vliegtuig van de Sov- jet-Unie tot het nieuwe supersonische passagiersvliegtuig Toe 144, de Russische concurrent van de Frans-Britse Concor de. kerstdag, zijn 67 e verjaardag, vloog Hughes in zijn privé-vliegtuig terug naar de Verenigde Staten. Achter zich latende de overblijfsels van een stad die eens de woonplaats was van 400.000 mensen, die nu elders een goed heenko men zuilen moeten zoeken. Het „driemaal is scheepsrecht” schijnt ook in Nicaragua te gelden: onder de overlevenden wordt nu al gesproken over een nieuwe plaats voor de hoofd stad. „Managua is dood”, is een veelge hoord commentaar en wederopbouw- plannen worden in de vluchtelingen kampen afgewezen: wel Managua, maar nooit meer op dezelfde plaats. Er zijn twee bekende spreuken: de ene is „Ken u zelf”, de andere „Wees uzelf”. Nu heb je zelf je goede en je kwade mogelijkheden meegekregen, en wil je daar iets goeds van maken, dan geloof ik, dat je ze heel eerlijk en heel moedig onder ogen moet zien. in een enorme stofwolk met hels lawaai als een pudding in elkaar. We zijn toen doodsbang midden in de stofwolken op het plein gaan zitten en hebben gebe den”. „Het is een wonder dat we er levend vanaf zij gekomen”. Een prominente ho telgast in Managua was ook Howard Hughes, de excentrieke Amerikaanse miljardair, die met zijn staf van mormo nenmedewerkers op de achtste verdie ping van Hotel Intercontinental woonde. Dit kort geleden gebouwde hotel heeft een pyramidevorm en is door de stevige constructie ontsnapt aan de ondergang. Hughes en zijn medewerkers ook. Op Toepolev werd in 1888 geboren in het dorpje Poestamazovo, bij Kalinin. Hij studeerde aan de hogere technische school van Moskou onder Zhoekovski, de vader van de Russische luchtvaart. In 1923 bouwde hij zijn eerste, houten, eenpersoonsvliegtuig, de ANT-1. In die tijd legde hij zich ook toe op het ontwerpen van metalen vliegtuigen, het geen toentertijd als een excentrieke hob by werd beschouwd. De ontwikkeling van de wetenschap gaf hem gelijk en dankzij Toepolevs ontwerpen breidde de Russische vliegtuigindustrie zich in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog sterk uit. Zijn belangrijkste ontwerpen dateren echter van na de Tweede Wereldoorlog. De TOE-104, die in 1955 in het lucht ruim verscheen, was het eerste passa giersvliegtuig met straalaandrijving ter wereld. Zijn laatste beroemde model, de su personische Toepolev-144, ontwikkelde hij samen met zijn zoon Alexei. Onder Stalin bracht Toepolev enkele jaren door in een speciale gevangenis voor wetenschapsmensen. Vorige maand werd Toepolev door presient Podgomy voor de derde maal onderscheiden met de titel „Held van de socialistische ar beid”. Hij is ook drager van de Lenin- ®rde, de hoogste onderscheiding die de Sovjet-Unie kent. SANTIAGO. (Reuter) Uit Chileense politiekringen is vernomen, dat overle venden van een vliegramp in het Andes- gebergte zich tien weken lang in leven gehouden hebben door het eten van vlees van omgekomen mede-passagiers. Zestien passagiers, merendeels leden van een rugbyploeg uit Uruquay, zijn vorige week gered nadat twee van hen een muilezeldrijver ontmoetten. Hun vliegtuig maakte op 13 oktober in het Andesgebergte een noodlanding op 4.000 meter hoogte. Nadat de voorraad levensmiddelen aan boord van het wrak van het toestel was uitgeput, zouden de overlevenden één lijk per vijf dagen opgegeten hebben. Zij hadden vijf lijken gegeten tegen de tijd dat zij gered werden. De overlevenden zouden verklaard hebben, dat kannibalisme de enige ma nier was om in leven te kunnen blijven. mg vu - w z» a de Bellatrixstraat et dennegroen versie taat het verschijnsel h' De postspaai!et alleen. Uit meerdv’hing of werk, want op elk v9e pas gereedgekom 'kunt U tereC'it komen berichten, dc t daar ook aanleidin^"^^^"'—'* KISANGANI (ZAIRE) (AP) President Moboetoe Sese Seko van Zaire heeft maandag gezegd dat het land niet langer zal toestaan dat buitenlanders daar klei ne bedrijven leiden. Dit gebeurt voorna melijk door Grieken. Pakistani’s. Indiërs en Portugezen. Maar, zei de president die sprak op een kerstbijeenkomst, er is nog niet be sloten over te gaan tot het uitzetten van vreemdelingen. Velen van hen, zei hij, staan zwaar bij banken in de schuld of willen heengaan. Hjj liet doorschemeren dat zij, die dit laatste willen doen, hun bedrijven moe ten overdragen aan burgers van Zaire. Alle 12 inzittenden zijn om het leven gekomen. Met helikopters en boten is gezocht naar overlevenden. Het toestel was afkomstig van het verderop gelegen eiland Guadeloupe en wilde juist gaan landen op het vliegveld Prinses Juliana toen het, door nog onbe kende oorzaak, plotseling in zee Alle inzittenden waren Fransen. Het vliegveld Prinses Juliana een kleine landtong die aan de landse kant van het eiland in de Caraï bische Zee steekt. Sint Maarten is deels Nederlands, deels Frans. Telkens als je weer de kreten hoort of leest om liefde en vrede, merk je weer hoe waar het is, dat we naar een hoger soort leven verlangen. Dat lijkt ons soms zo onbereikbaar. Maar we zou den er niet naar verlangen, mogelijkheid daartoe ons niet was aan geboren. Dit houdt voor mij dan ook in, dat we open moeten z(jn voor de oorsprong van ons geslacht, voor de Schepper, die het ware plan voor Zijn Schepping heeft, dat het heil van heel’de mensheid omvat, van ons allen. Dat als onze wil daarmee niet in overeenstemming is, als onze ideeën te klein of op ons zelf gericht zijn, dat die geen toekomst hebben. Maar dat als wij er iets van zien, ons s

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3