Produktie gezouten haring is groter dan vorig jaar Onder valse voorwendsels op zoek huis of geld van bejaarden naar Nieuwe dirigent Chr. Mannen- PvdA-ombudsteam in Velsen Flatbewoonsters tonen hoe het moet Auto tegen muur VERENICINCSNIEUWS Roozing uit Egmond won IJRB-strandloop Voor GOEDKOPE OLIE ZWANENBURG OLIEHANDEL Leeuweriklaan 35 - IJmuiden-O. uitgebreid met deskundigen bij Hoogovens PETITE koor „IJmuiden” i i I M 5 D. Otte kampioen „ZE LATEN JE ONGEVRAAGD HUN BANKSALDO ZIEN” H.S.V. Velsen S li 4 WOENSDAG DECEMBER T.TMUTDER COURANT 2 7 1972 Legitimatie Meer dan haring Huisvesting Velsen-IJmuiden ij- ij- VELSEN. Het Ombudsteam van de Partij van de Arbeid in Vel sen bestaat thans twee en een half jaar. Oorspronkelijk bestaande uit het bestuur van de PvdA afdeling IJmuiden-Velsen, steunt het daarbij op het in de brede massa van de be volking aanwezige streven naar de- mokratisering van de maatschappe lijke verhoudingen. Steeds duide lijker klinken de eisen van de enke ling, die zijn recht wil, tegenover de soms verstikkende burokratife, die hem eerder moedeloos maakt dan helpt, tegenover lieden die nog steeds profiteren van zijn onwetend heid. Het spreekuur van het om budsteam wordt langzamerhand een drukbezocht aangelegenheid. Exclusieve I Modehuis couture nt i ;ns ADVERTENTIE Het secretariaat deelt het volgende mee. DONDERDAG 28 DECEMBER Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, ge mengd zwemmen: 6.80-8 u.; 18.16-13.15 Deze gefingeerde situatie laat zien hoe het kan toegaan. Een keurig geklede heer met actetas onder de arm dient zich aan bij een bejaarde dame. Als hij zegt van het bejaardentehuis te komen, verdwijnt alle argwaan bij de bewoon ster. Onder leiding van deze jonge dirigent hoopt het Chr. Mannenkoor „IJMUI DEN” een succesvolle periode tegemoet te gaan. een bepaalde instantie komt, dan moet een bejaarde eigenlijk meteen naar een legi timatiebewijs vragen” meent mejuffrouw Bil. mevrouw mevrouw 3. Telefoon 1 54 04 n: g, n; la; il; ia, li- is ;e- th, ;e- id, h- V, nd ol; it- E., IJMUIDEN. Met ingang van 1 ja nuari 1973 is de heer Henk de Ridder, uit Amsterdam, benoemd tot dirigent van het Christelijk Mannenkoor IJmui den. Precies op de vastgestelde tijd elf uur vertrokken de lopers naar het keerpunt, halerwege Bloemendaal. On derwijl vormde zich een kleine kop groep. met als aanvoerder de gerouti neerde strandloper Roozing uit Egmond. Hij slaagde erin zijn kaart als eerste te laten afstempelen, om vervolgens op kop naar de finish terug te keren. Hij arri veerde hier ook als eerste, elf seconden later gevolgd door Keizer. De derde en vierde plaatsen werden door Vlaarkamp en Boekel bezet. Inmiddels moest het bestuur in een versneld tempo uitzien naar een nieuwe dirigent. Hierin is men, naar tevreden heid van de koorleden, thans geslaagd: ingaande 1 januari 1973 zal als dirigent in dienst treden de heer Henk de Ridder uit Amsterdam. (Van een medewerker) IJMUIDEN. De door de IJmuider Redding Brigade georganiseerde kerst- strandloop, telde dinsdag ruim tweehon derd deelnemers. Op deze wijze werd het totaal aantal deelnemers op ruim negenhonderd gebracht. Maar niet alleen de industrievisserij verdient blaam. Met name de Neder landse visserij die officieel alleen vis voor menselijke consumptie vangt gaat niet geheel vrijuit. Nog altijd im mers. worden grote' hoeveelheden jonge platvis vernietigd en wordt een belang rijke quantiteit te jonge kabeljauw uit de (zuidelijke) Noordzee gehaald. Wel of ficieel alleen haring mag worden gevan gen: de aazen van deze haringnetten zijn veel te klein om ermee op rondvis te gaan. De leden van het Chr. Mannenkoor „IJMUIDEN” hebben te kennen gegeven dat zij het dienstverband met hun diri gent de heer G. de Boer niet wensen ts continueren. Met een opzegtermijn van 3 maqnden is dit de heer De Boer aange zegd. Door bepaalde omstandigheden bleek het onmogelijk de resterende repe tities en aktiviteiten onder zijn leiding voort te zetten. Daardoor is de scheiden de dirigent tot het eind van de opzegter mijn op non-actief gesteld. De heer De Ridder heeft gestudeerd aan het Amsterdams Conservatorium, onder' anderen bij dr. A. van der Horst en Simon C. Jansen, met als hoofdvak ken „Orgel” en „Koordirectie”. Hij is als muziekleraar-werkzaam bij het voortge zet onderwijs in Amsterdam en de Mu ziekschool te Bussum. Als kerkorganist fungeert hij in de Ned. Herv. Bethélkerk in Amsterdam-Nood. Als dirigent leidt hij onder andere het Chr. Mannenkoor „Zaandam” en het mannenkoor „De Veenzangers” in Veenendaal. IJMUIDEN. De produktie van zoute haring door de Nederlandse zeevissersvloot is dit jaar groter ge weest dan in het vorige jaar: vanaf het begin van de teelt 1972 tot medio december bedroeg de aanvoer van gezouten haring ,273.001 kant jes; in de overeenkomstige periode van 1971 werden 231.535, of 41.466 minder kantjes aangevoerd. Ook volgend jaar zal er een periode van 1 februari tot 15 juni zijn waarin de haringvangst in de Noordzee en in het Skagerak niet mag worden uitgeoefend. Het Nederlandse visserijbe drijf claimt de door de Noordoostatlanti- sche Visserij-Conferentie opengestelde mogelijkheid om gedurende de maanden februari en maart ’73 haring aan te voeren tot ten hoogste de vangst in het (peil-)jaar 1971', met name rond 7.000 ton; daarenboven zal dan in het tijdvak van 1 april tot 15 juni 1973 nog 1250 ton haring kunnen worden aangevoerd. Vooral nog lijkt er geen reden te zijn dat de gesloten periode in het komende jaar van grotere of mindere invloed zal zijn op de totaal-aanvoer als dit jaar het geval was. De zeevisgroothandel had in het thans bijna afgelopen jaar naast haring meer andere vissoorten verwacht en heeft zoals men in deze krant heeft kunnen lezen de hoop uitgesproken dat met name de visserij op rondvis niet geheel zal worden overgelaten aan huidige en nieuwe EEG-partners. De directeur van Huis Ter Hagen, de heer A. J. Röling, spreekt het vermoeden uit dat ergens een lek moet zitten, omdat de bejaarden die dergelijke vreemde be zoekers aan de deur krijgen, steeds op de opnamelijst van het Centraal Orgaan Op- namebeleid voorkomen. De heer Neuteboom: „Als iemand zich heeft aangemeld, maken, we dat niet openbaar. Wel gaat er dan bericht naar de huisarts en naar de maatschappelijk werkster. Dat zijn allemaal mensen die zoiets niet verder doorgeven, die gaan niet met zo’n lijst lopen zwaaien. Maar de bejaarden die hebben aangevraagd praten er natuurlijk wel zelf over.” De bezoekjes van vreemdelingen die niets met enig sociaal werk van doen hebben, localiseren zich vooral in IJmui den, meent de heer Neuteboom en hij voegt daar aan toe dat natuurlijk lang niet alle gevallen bekend zijn omdat <er nu eenmaal met de bejaarden waarvoor opname het meest urgent is, intensiever contact is VELSEN. Het winterkampioen- schap van hengelsportvereniging Velsen is gewonnen door D. Otte, die reeds in het bezit was van de zomertitel. Kampi oen in de A-afdeling is geworden A. Schaper en in de B-afdeling J. Pieterse. Zaterdag hengelde de vereniging voor de laatste maal. De uitslagen waren: 1. D Otte 342 pnt., 2. R. Bosma 266 pnt., 3. G. Hoek 239 pnt., 4. F. van Longen 165 pnt en 5. P. Woord 160 pnt. Deze dirigentenwisseling is een uitste kende gelegenheid om als lid het koor te komen versterken .Ook jongere zanger» zjjn van harte welkom. De repetities worden elke vrijdagavond van kwart voor acht tot tien uur in het Cultureel Centrum gehouden. Om half caht avonds was de directeur van de Woningstichting Velsen, de heer R. van Wetter op uitdrukkelijk verzoek van de bewoners in de hal om het won der van de schoonmaak en de versiering gade te slaan. In de hal bevond zich nu ook een kerstboompje, dat een zoontje van een van de bewoners op school ge wonnen had en dat hij voor de gehele flat had afgestaan. De heer Van Wetter werd geconronteerd met een lawine van klachten, als gevolg waarvan het oor spronkelijke doel van zijn komst: het schoonmaken van de hal en het trappor taal wat op de achtergrond geraakt. Be sloten werd in januari met alle bewoner» en een aantal hoofden van dienst als mede met wethouder M. Roessingh een bijeenkomst te beleggen teneinde alles nader en rustig te bespreken. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een man belde aan bij de woning van een bejaard echtpaar, dat een aanvraag had lopen om tn aanmer king te mogen komen voor plaatsing in een bejaardentehuis. Toen de voordeur geopend werd door de vrouw des huizes, die op dat moment alleen thuis was, vertelde de man dat hij van het bejaar dencentrum yuis Ter Hagen In Sant poort kwam. Dit was het sleutelwoord dat al het eventueel aanwezige wantrou wen wegnam. Natuurlijk mocht meneer binnenkomen. Het bezoekje heeft de vrouw echter wel geld gekost, want meneer was een oplichter die er niet voor terugschrok bejaarden met mooie woorden geld afhandig te maken. De bewoners van de flats aan de Bel- latrixstraat in Velsen-Zeewijk vonden het nu welletjes. Na herhaalde malen er bij de Woningstichting Velsen op te heb ben aangedrongen, dat hal en trappen huis goed schoongemaakt moeten wor den en daarop niet is gereageerd volgens de dames hebben zij de han den uit de mouwen gestoken. Met em mers heet water, schoonmaakmiddelen, borstels, bezems en boenders, dweilen en zemenlappen werd de strijd tegen het vuil aangebonden. „In geen acht-en-een- half jaar is het schoonmaken goed ge daan. De brievenbussen werden zelfs he lemaal overgeslagen. Wij zijn het nu zat’' vertelde een der bewoonsters. „Aan de Woningstichting is verteld, dat je er niet is slaagt een trappenportaal schoon te maken, door boven één emmer water leeg te gooien en die hoeveelheid naar Mevrouw G; Hijmans, ook een maat schappelijk werkster die gevallen in de praktijk meemaakte, voert aan dat maat schappelijk werkenden uit zichzelf tot le gitimatie zouden moeten overgaan. Zij vindt het daarbij vooral van belang dat de bejaarden ook duidelijk om legitima tie vragen. Mejuffrouw Bil valt haar bij en vertelt ook dat bejaarden dikwijls veel te snel veel te veel vertellen: „Ze laten je maar al te vaak ongevraagd hun bank saldo zien.” WOENSDAG 27 DECEMBER Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 19- 21.30 u.; Centrale jeugd- en tienerbiblio- theek, Willemsbeekweg 96. IJmuiden- oost, 19-21 uur. Sporthal Zeewijk, Planetenweg, muiden-west, 19-23 u. BC Velsen. De Ring, boksen en conditietraining in gymzaal Ossendorpschool, Wijk aan Zee- ërweg, IJmuiden, van 19.30 u. tot 2130 uur. K IJMOND. Op het terrein van Hoog ovens, met name op de Duinweg liet zondagmiddag omstreeks drie uur een 35-jarige inwoner van Akersloot een kennis zijn auto besturen. Deze, een 41- jarige inwoner van Zuid SCharwoude, raakte op de spoorwegovergang aldaar met die auto in een slip, gleed ongeveer 75 meter door en kwam tegen een muur tot stilstand. De man uit Akersloot liep een open halswond op, een 45-jarige inzittende man uit Schermerhorn had een kaakfractuur. Zij zijn beiden naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk overgebracht. De bestuurder en een 31- jarige inwoner van Uithoorn kwamen met de schrik vrij. :Jh»uiden Pkin 194,0-1945 nr. 48 Het niveau van drie miljoen ton vl» per jaar is een hoogte die niet of nauwelijks zal worden gepasseerd. Wel hoger kan het percentage con- sumptievis worden. Daar zouden de De nen en Noren iets kunnen doen. Maar ook de Nederlanders zouden iets moeten gaan doen aan zelfbeperking en niet meedoen aan verspilling van natuurlijke visrijkdom. beneden te bezemen. Er moet heet water aan te pas komen en er zijn schoonmaak middelen voor nodig. Wij betalen elke maand voor het schoonhouden van de flat, maar dan moet-ie ook schoonge maakt worden. Natuurlijk kunnen wij er zelf ook veel aan doen, door onze eigen rommel niet te laten liggen en een ge broken fles op te ruimen. Maar het ge wone schoonmaken komt voor rekening van de gemeente. Er wordt per slot van rekening voor betaald." Nadat alles grondig was schoongemaakt, vloer, wan den en brievenbussen glansden, is de hal van de Bellatrixstraat door de dames met dennegroen versie Overigens staat het verschijnsel h' ignaleerd niet alleen. Uit meercJning of w -Pifs uit de pas gereedgekom kunt u tereen,fiats komen berichten, dr 0. en daar ook aanleidir Toen de man namelijk wilde wegrij den na zijn kort bezoekje, wilde zijn auto niet starten. Hij ging terug naar de bejaarde vrouw en zei dat hij geen benzine meer had. Of mevrouw hem misschien aan vijfendertig gulden zou kunnen helpen, want hij had vergeten geld bij zich te steken. Zo veel geld had mevrouw niet, malar ze wilde hem wel vijfentwintig gulden lenen. Ze heeft hem nooit meer teruggezien. Bij navraag kwam aan het licht dat de man bij het bejaardencentrum en ook bij de ge meentelijke Dienst voor Sociale Zaken in Velsen, onbekend was. Dit is niet het enige geval dat onbe kenden onder valse voorwendsels bij bejaarden weten binnen te komen. De heer J. B. Neuteboom, directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Za ken zegt dat er vooral de laatste tijd van verschillende kanten weer dergelij ke mala fide praktijken aan het licht komen. „Als iemand tegen zo’n bejaarde zegt dat hij van onze dienst of van een bejaardentehuis komt, gaan alle deuren voor hem open en wordt hij gastvrij binnengelaten. Er wordt door de bejaar den nauwelijks naar zijn identiteit geïn formeerd. Ze geloven zo’n man wel op zijn eerlijke gezicht en dah komen de kaarten op tafel”, zegt de heer Neute boom. Er is uit de Noordzee inderdaad nog wel andere vis dan- haring-alleen te halen. In de laatste twintig jaar is de visproduktie ondanks dalende haring vangsten bijna verdubbeld. Was in het tijdvak 1950-1963 de gemiddelde jaar- vangst 1,8 miljoen ton, in de laatste vijf jaar werd een gemiddelde van 3 miljoen ton gehaald, een record in de Noordzee- visserij historie. De toegenomen produktie geldt voor makreel, schelvis, kabeljauw, wijting, schol, tong, sprot, koolvis, zand- spiering en kevers. Denemarken, het nieuwe EEG-lid, en Noorwegen, dat het EEG-lidmaatschap versmaad heeft, hebben zich tot dusver bezig gehouden met een kwalijk soort industrievisserij. Vooral de Denen heb ben zich schuldig gemaakt door het wegvangen van grote hoeveelheden jon ge haring: jaarlijks wel zo’n tweehon derdduizend ton. per jaar wordt ongeveer veertig percent van de jonge haringstand in de Noordzee tot vismeel verwerkt. De industrievisserij het is al zo dikwijls aangetoond belemmert in ernstige mate het herstel van de gedeci meerde haringstand in de Noordzee. Er is in deze zwaarbeviste zee eigenlijk helemaal geen plaats voor industrievis- sertj. Het koor werd hiermee voor grote moeilijkheden geplaatst in verband met reeds toegezegde medewerkingen. Door dat de heer Fred Schaap uit IJmuiden ziöh spontaan bereid verklaarde de diri- gentloze tijd te overbruggen, konden de activiteiten echter normaal doorgang vinden. u.; 16.45-18 uur zwemver. CSB 18.30-22 u.; Duikersver. 21.50-22.50 uur. Openbare Bibliotheek Velsen, Centrale Bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 10- 12.30 u. en 14.30-17.30 u.; Centrale jeugd- en tienerbibliotheek, Willems beekweg 96, IJmuiden-oost, 15.30-17.30 u.; Uitleenpost Breezicht, Keizer Wil- helmstraat, oud-IJmuiden, 15.30-17 u.; filiaal Zeewijkplein, IJmuiden-west, 19- 21.30 uur. COV-IJmuiden, koorrepetitie 20 u. in gebouw Cultureel Centrum, Moerberg- plantsoen 22. Sporthal Zeewijk. Planetenweg, muiden-west, 19-23 u. BC Velsen. Aquariumver. Velsen, 20 u. in Penge- bouw, Kanaalstraat, IJmuiden, ledena vond. Tot voor kort, aldus deelt het secreta riaat mee, deed het team uitsluitend een beroep op de P.v.d.A.-raadsfractie. Nu is er de tendens om ook eigen deskundigen aan te trekken. Amateurisme zal wel een noodzakelijk kwaad blijven, maar hoofdzaak is dat er hulp geboden wordt, terwijl deze kwalitatief beter is gewor den door de hërstrukturering van het team. De problemen waarmee het Ombuds team zich', bezig houdt zijn voorname lijk van sociaal-juridische aard, waarbij de huurkwesties vooral in deze proble men in deze tijd van huurliberalisatie en harmonisatie een belangrijke moot vor men. Voorts zijn daar de problemen op het terrein van subsidies, onderwijs (beurzenbeleid), de bijstandswet, belas tingzaken en rechtshulp in het a Ige- meen. Spreekuren worden gehouden iedere eerste en derde woensdag van de maand in gebouw „Velserduin”, Velserduinplein 3-5. in IJmuiden van 19 to 20 uur. Zoals de naam reeds zegt, komt het Ombudsteam voort uit een socialistische partij. Bij het zoeken naar recht voor de enkeling of voor minder weerbare groe- Mejuffrouw J. W. Bil, maatschappelijk Werkster heeft enige praktijkgevallen meegemaakt, onder meer datgene waar over in de aanhef van dit stukje wordt verhaald. Zij zegt er over: „Het gebeurt soms op de meest geraffineerde wijze. Zo iemand zegt bijvoorbeeld dat hij gestuurd is door huisvesting en dat hij de nieuwe bewoner van het huis van de oudjes wordt. Dan wordt hij binnengelaten en hij mag zonder mankeren de hele woning doorwandelen en ziet dus alles wat er in huis is. Soms gaat het om een stukje an tiek, een andere keer gaat het ook om het huis zelf. Ik heb ook een geval meege maakt dat iemand zei dat hij diaken van de kerk was, daar is men nou eenmaal gevoelig voor en het wekt onmiddellijk vertrouwen.” Zij vertelt dat zij zelf ook altijd onaan gekondigd by bejaarden aanklopt en dat men haar nog nooit naar een legitimatie bewijs heeft gevraagd. „Wanneer iemand aan de deur komt en vertelt dat hij van 1. 2. 37,55; 3. me- Velsen-Noord, kilometer, jongens: 1. G. de Boer, Heemskerk, 13.00 .2. Van ‘Zundert, Beverwijk, 13,20; 3. Volgt, Uitgeest, 13,35. Meisjes: 1. J. de Jager, Santpoort, 16,50; 2. M. Vonk, Beverwijk, 22,30, 3. I. Dam,- Heemskerk, 24,55. Alle koplopers mochten een extra prijs ontvangen, beschikbaar gesteld door enige zakenlieden uit Velsen. Voorts was de oudste deelnemer de 64-jarige heer A. Steenbeek uit Haarlem, terwijl zich als snelste dame mevrouw Kossen- Kruiver meldde. Bij de jongens, meisjes en veteranen waren dit respectievelijk G. de Boer, I. de Jager en J. Groene- woud uit Katwijk. De volledige uitslagen waren als volgt: 8 kilometer heren: 1. Roozing, Egmond, 27,04; 2. Keizer, Avehom 27,15; 3. Vlaar kamp, Castricum, 27,22; 4. Boekel, Ca- lantsoog, 28,03 Veteranen: 1. Groene- woud, Katwijk 31.56; 2. Gijo, Am sterdam 32,43; 3. Meeuwerioord, Noord- wijk 33,43. Dames: Kossen-Kruiver, 35,52; Scherringa, Beverwijk, vrouw Van Duinen, 46,50 4. pen, betekent dit, dat het team zich niet tevreden mag stellen met het behaal de economische gelijk van de cliënt, maar dat zij als een voorpost vastbera den de weg moet aangeven voor de poli tieke strijd die wordt gevoerd in het parlement, gemeenteraad, bedrijven en andere sectoren van de maatschappij. Om niet te gronde te gaan als helaas „Release” in veel plaatsen, door te veel hooi op de vork te nemen en te verzanden in het dilemma; politieke strijd of „aangepaste” hulp, is er een niet al te grote, goedgelelde organisatie nodig, waarbij het aankomt op de juiste aan wending van alles en allen, waarbij ieder belast wordt met de taak die hem of haar het best ligt. Van het „Ombudsteam” mogen geen wonderen verwacht worden- Een feit is, dat steeds meer mensen zich t ot dit team wenden om hulp.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5