FEDOR: EINDE LIJK... Er werd weer druk gespeld Ajax weer voornaamste nieuwsbron ft Tommetje bleef ZATERDAG 25 30 DECEMBER Erbij 1972 zich als een „gewone” jongen die toevallig veel geld verdiend heeft, maar die aan zijn bezittingen geen bijzondere privileges ontleent. In de praktijk krijgt de „Amsterdamse horlogeboer” (beschrijving Van Coster) die privileges toch wel. Coster, groothandelaar in horloges, begon ook met voetbal in het klein. Zijn bedoeling was „de toekomst van mijn dochter te verzekeren.” Johan Cruyff, voet baller nummer één van Europa, mag zich dan ook ge lukkig prijzen met zijn keus: de knappe, stroblonde Danny Coster. Cor Coster wil geen interview. „Jongen” roept hij joviaal aan de andere kant van de telefoonlijn „als ik aan alle aanvragen van kranten, radio en t.v. gehoor moet geven, dan had ik dagwerk. Daarom sla ik alle uitnodigingen in die richting af. Ik ben zakenman. De man achter Johan (lees Cruyff) of achter Pietje (lees Keizer), Jan (lees Mulder) of Willem (lees van Hane gem). Ik werk in de schaduw; het beste klimaat om zaken te doen.” Cor Coster privé is joviaal. Een vijftiger, grijzend, modern gekapt, komt „lekker” over. Hij presenteert B S»ÜS de man die het voetbal COR COSTER professioneel maakte M i eens meer. f JOHN drifskeNS MARC SERNé Tom Okker kreeg dit jaar de unie ke gelegenheid om zich in een vol wassen toernooi aan eigen publiek te tonen. Hij kweet zich in Rotter dam uitstekend van die taak. Alleen Arthur Ashe kon hem in de finale stuiten. Maar hij werd dan ook een week later gekroond als wereldkam pioen. De Nederlander bracht het tot de halve finales en eiste uiteinde lijk de derde plaats op. De officials hadden het in het oude jaar erg druk met het opspelden en omhangen van alle mogelijke medailles. Twee „blon de reuzen” maakten er een routinekwestie van. Wim Ruska haalde eerst een dubbel Europees kampioenschap binnen, om ver volgens in München de prestaties van Geesink te overtreffen door twee gouden medailles op te eisen. De enige Nederlandse dame die in het bezit kwam van het goud, Stien Baas met haar zege op de 3 kilometer, zette even eens een punt achter haar actieve carriè re. Van continuering is wel sprake bij de hockeyformatie, die in Münchmaiu. lK*heb de „loden stick” van Ties Tre^ Miljon uit vierde plaats belandde, en 1 achtentwintig zwemploeg die enkele E^aMe. Maar ik veroverde, doch ‘in Mün e spanningen me prijzen viel. m Met nog meer goud werd de tweede sportkolos, Ard Schenk, behangen. In Sapporo veroverde hij drie gouden me dailles én en passant enkele miljoenen Japanse meisjes, die hem als een blonde god aanbaden. Eerder eiste hij dichter bij huis het Europees- en wereldkampioen schap voor zich op. Beide succesnummers zien we volgend jaar overigens in andere rollen terug. Schenk gaat zijn successen te gelde maken als prof en Ruska pro beert het als trainer van de nationale judoploeg. Het commentaar van de Amsterdamse zakenman tekende Trouws Ruud Ver- donck ook op. „Ik heb in de nacht van zaterdag op zondag nog zitten te onder handelen. Ook nog met andere gegadig den. Ik ben blij dat het over is. Ik kan men nu weer helemaal aan mijn eigen werk gaan wijden. Ik kan weer terug in de schaduw. Geheel is Costers „wens” nooit meer in vervulling gegaan Voetbalzaken vor men tegenwoordig een onderdeel van zijn bemoeienissen Interesses die hij voor de inflatie laat uithollen door steeds grotere transacties af te sluiten. Sport is tegenwoordig „in” bij de recla me. Cosier zorgde daarvoor. Hoe groot de vlucht is van zijn managerschap illustreert een knipsel uit het Parool van enkele jaren geleden. Verslaggever Pim Stoel aan het woord' „Hij houdt de poster triomfantelijk omhoog: Johan Cruyff, krap 24 jaar oud Bekijkt zich zelf hoog opspringend tegen een on- Nederlandse diepblauwe lucht, tevreden En verhaalt trots van de vierduizend keiharde <*”ldens. die hij er aan over- Xchris hoortnMi de verkoop, omdat dat maal per week wordt'tueel is vastgelegd naar de fysiotherapie i» Ziekenhuis te gaan. Maar - met .prompt op tijd voor de deur staat, springt Noortman op de fiets om er zelf maar vast naar toe te rijden. Samen met zijn vrouw, die hem nauwlettend in, de gaten houdt, wil Het begint misschien eentonig te worden, maar men kan er niet on deruit, Ajax leverde weer het voor naamste sportnieuws van het afge lopen jaar. En niet zomaar wat publiciteit. Het werd een ongekende successenreeks. Slaagde Feyenoord er al eens in zowel de Europese als de wereldbeker te winnen, zelfs de Rotterdammers presteerden het in hun beste jaren nog niet om, zoals Ajax de laatste 12 maanden, de Nederlandse beker, het nationale kampioenschap, de Europa-cup en de wereldbeker in huis te halen. De Amsterdammers groeiden on der leiding van trainer Stefan Ko vacs naar een kwaliteitsploeg, zoals men die in het verleden nog niet gekend heeft. Door hun verrichtin gen in de Europese finale tegen Inter met 2-0 verslagen) en het wereldduel tegen Indeperdiente (1-1 en 3-0) kwam de „internationale voetbaltop” in contact met de „na tionale toppers”. Op de foto boven tonen Arie Haan, Johan Cruyff en Wim Suur- bier de wereldbeker, die zij zojuist uit handen van koningin Juliana ontvangen hebben. De Europese cup werd op het Catshuis bewonderd door een andere nieuwsmaker, (oud-) premier Biesheuvel, op de foto links in gezelschap met Keizer en Cruyff. Laatstgenoemde maakte het succes van de Amsterdamse ploeg compleet met zijn verkiezing tot beste Europese voetballer van het jaar. De grote man achter Cruyff bleef ook dit jaar pa Coster. met iemand optrekken dan is daar ook weinig bezwaar tegen.” Een dergelijk bedrag ontlokte Coster slechts een schamper gelach. Hij dreigde Panorama op straffe van een half miljoen gulden met de rechter als het blad toch over Cruyff zou schrijven. Het blad schreef over Cruyff maar de rechter bleef uit. Wel kwam van de zijde van de advocaat van Coster het dreigement dat het weekblad in het vervolg geboycot zou worden door alle Ajacieden Als men een interview met een Ajacied zou willen dan zou Coster dat niet kunnen tegenhouden, maar wel afraden. Een nogal subtiele chantageme thode dus. Daarom zegt Heemskerk: „Het enige wat ik Coster verwijt is dat hij op een onzuivere manier zaken doet. Hij gebruikt unfaire methoden. Maar dat hij voor Johan probeert te vangen wat hij kan krijgen is duidelijk. Daar is ook niets op tegen.” De vraag hierbij is in hoeverre Coster met dergelijke methoden Cruyff finan cieel bevoordeelt of misschien zelfs wel benadeelt. Mensen als Beckenbauer en Müller, die ook tonnen binnenslepen uit reclame-opbrengsten, poseren wel gewil lig voor tijdschriften, dat bleek Panorama bij navraag in ’t buitenland. Heemskerk: „Wij hebben in Engeland en Duitsland geïnformeerd of het daar met de grote sterren ook zo ging als Coster met Cruyff van plan was In beide landen lachte men zich rot. Sport Tllustrierte beweerde zelfs' .Er zijn perioden waarin wij Gerd Müller praktisch om de week op de cover hebben staan Daar betalen wij nooit voor Het feit dat hij bij ons op de voorpagina staat levert hem al genoeg geld op.” Een laatste (positieve) reactie komt van de nieuwe voorzitter Betaald Voet bal van de KNVB, mr Hogewoning' .Ik heb Coster leren kennen als een goed en vooral nuchter zakenman Hij doet niet blind zaken. Als mens apprecieer ik hem. Hij heeft gevoel voor humor. Maanden geleden ontmoette ik hem voor het eerst tijdens een door een derde gearrangeerde meeting Het klikte on middellijk We hebben urenlang gepraat. Sommigen vinden dat gek. maar ik kan ’Heen maar zeggen wat ik meen Nederland leverde dit seizoen weer eens de beste amateur wielerploeg, een onderscheiding die voorna melijk verdiend werd door de uitzonderlijke prestaties van Fedor den Hertog, die de Ronde van de Toekomst won, en Hennie Kuiper, winnaar van de Olympi sche wegrace. De 26-jarige Den Hertog deed in Frank rijk eindelijk wat men al jaren .van hem verwachtte. Hij sloeg op het juiste mo ment toe, nestelde zich met de eindstreep in zicht op de eerste plaats en liet zich niet meer, zoals vorig jaar bijvoorbeeld, verras sen. Heel anders was het gesteld met Kuiper. Hij begon zeker niet als favo riet aan de Olympische ra ce, die hem uiteindelijk toch de gouden medaille op zou leveren. Een eerlijke bekeerling is zonder meer „De Kromme”, Feyenoorder Willem van Hanegem. Echtgenote Truus heeft (fi guurlijk) met de mond open (en dat gebeurt niet vaak) Costers verhalen ge volgd. Voor de Van Hanegems opende Cruyffs schoonvader een geheel nieuwe wereld. Truus: „Martin Snoeck verzorgde tot voor kort onze zaken. Martin deed het goed, hoor. Maar Coster haalt er veel meer uit. Tot nu toe wilde ik niet geloven dat je van voetballen rijk kunt worden. Echt niet. Willem verdient goed, maar toch niet overdreven veel Het is niet genoeg om na Willems voetbalcar rière stil te kunnen leven. Ik noem maar wat: de belastingen. Als er een aanslag komt van een paar duizend gulden, kan ik wel betalen, maar het gaat niet ongemerkt. Ik hik er echt wel even tegen aan. Van Coster heb ik andere verhalen gehoord. Bedragen waarvan ik achterover viel. Echt waar, we kunnen alles aan hem overlaten. Hij verlangt ook dat we iedereen naar hem verwijzen. Dat scheelt al veel. Willem kan moeilijk nee zeggen. Hij is boven dien te verlegen om veel geld te vra gen.’” Jan Mulder zag Costers /-teken ook wel zitten. Hij werd door Coster aan een aantrekkelijke overeenkomst met het nieuwe Bata-voetbalschoenenmerk Power geholpen. Een contract, dat volgens Mulders ex-collega Pol van Himst 70 000 gulden opleverde. Een dure grap voor de Bata, omdat Mulder door een kniebles sure nog weinig speelde. In zijn ijver om Cruyff financieel te helpen draafde Voster wel eens door. Zo eiste hij van het blad Panorama één keer 5000 gulden voor ’n vraaggesprek van één uur. En dan nog niet eens een interview over exclusieve zaken, maar het bekende huis-, tuin- en keukengebabbel Panora ma vond dit bedrag terecht te hoog. Het weekblad wilde niet verder gaan dan 1000 gtri^en. iets wat Nieuwe Revue .’(Wat dit blad overigens ontkent) ook beta^jd heeft. Coster bleef er echter op hameren, dat dit de geijkte prijs was. Na informaties bij Parools Gerrit Overdijking („Wij Cruyff betalen. Zegt hij dat? Ben je belazerd, wij hebben Cruyff nog nooit één cent betaald voor een interview. Dat mag je gerust publiceren”) en andere collega’s bleek dat het betalen van een dergelijk exorbitant bedrag voor een in terview met Cruyff geen usance was. Jan Heemskerk, chef reportage van Pa norama: „Wij betalen wel eens voor interviews, maar nooit meer dan een paar honderd gulden. Als wij een week zo gek dat ik een buitenstaander mijn belangen laat behartigen?”. Vier jaar later lachte Coster om zulke bedragen. Voor de Ajax-poster na de Europa- cupfinale in Rotterdam werd door Esso grif honderdduizend gulden neergeteld. (De actie werd een groot succes. In enkele dagen was Esso uitverkocht). Voor het boek „Cup-stukken” van De Gruyter, het verhaal van één cup-sei- zoen werd door De Gruyter ook al ruim uitgehaald, maar het boek vloog dan ook de winkeldeuren uit. Eenzelfde verhaal levert de pyjama-actie van de SRV (van je hiep, hiep, hiep, hoeree) op. Daar waren Van Hanegem, Israel en Piet Keizer bij betrokken. Het was slechts één van de vele transacties die Coster voor de introverte Ajax-linksbuiten af sloot Keizer (Costers moeilijkste be schermeling omdat Piet de grens tussen privé-leven en voetballen zeer scherp pleegt te bewaken) over de SRV-pro- duktie: „Dat is een enorm succes ge weest. Zover ik weet kon de SRV de vraag niet bijbenen. Dus dat was wel een gunstig teken.” Een reclameman van de SRV beves tigt het verhaal van de linksbuiten. „Oorsponkelijk was een produktie van dertig- tot vijfendertigduizend pyjama’s vastgesteld. Het werden er tenslotte honderdtienduizend. In hoeverre dat te danken is aan de voetballers of aan de „premium”, die zowel als pyjama en als trainingspak was te gebruiken, is onmo gelijk te zeggen. Wij zijn in ieder geval erg te spreken over de samenwerking met de heer Coster.” Dat is Keizer ook: „Een man als Coster is het logische gevolg van de ontwikkeling die het Nederlandse voetbal de afgelopen jaren heeft doorgemaakt. De voetballers hadden destijds niet zo’n interesse in dit soort zaken.” (Een saillant detail in de pyjama-actie vertelde de SRV-reclameman. „Toen ,we startten werden de pyjgjna^ \vgn Ajax en Feyenoord fifty-fifty verkócht:' Op het moment echter dat Feyenoord uit de Europa-cup werd gegooid veran derde de verhouding in één staat tot drie. Pas na drie weken trok de verkoop van Feyenoord-pyjama’s weer aan”.) Costers relatiekring bestaat op het oog uitsluitend uit tevreden klanten. Uit ,rV ie mieve klanten ook omdat er mei voortaan zoyeel geld te verdienen valt. Bil- d« l<jp”. dat is het zicht nog al bemoeilijken stuk rustigerals Coster op zijn lauweren sf blijken hoe goed hij werke- Nu is het nog te vroeg om te .1 is Costers macht nog te „Uniek is Coster niet. Martin Snoeck 'bestuurslid van de VVCS - red deed al eerder zaken voor voetballers Coster !s bijzonder, omdat hii de beste voetbal ler van de wereld onder zich heeft Gestart als figurant bouwde Coster zijn inbreng uit tot een hoofdrol. Zijn presentatie, zijn aanwezigheid op het nationale voetbaltoneel is zo indringend dat hij èn de door de wol geverfde bestuursleden van Ajax èn de zakelijk iets naïevere leiders van de KNVB beïn vloedt. Coster zette het Nederlandse voetbal op een professioneler spoor. Qua hoogte maar dan in zijn klasse (het management) is hij te vergelijken met een figuur als de vroegere Ajax-trainer Rinus Michels. Niet alleen hielp hij zijn dochter Dan ny (en dus ook Johan) aan een financi eel stralende toekomst, maar ook vedet ten als Piet Keizer. Jan Mulder, Sjaak Swart, Johan Neeskens (en nog vele andere Ajacieden), Willem van Hanegem en Ard Schenk bezorgde hij aantrekke lijke contracten. Voorbeelden van het Coster-effect zijn er natuurlijk vooral in Johan Cruyffs carrière te vinden. Via oude, toen ook al spaarzaam verstrekte interviews is de „Coster-rode draad” terug te vinden. In 1967 tekende Johan een vierjarig con tract met Ajax met behulp van Piet Keizer en zijn broer Henny. Coster ont moette Cruyff in die periode. In het boek „De Ajacieden” van Maarten de Vos zegt Coster: „Toen Johan trouwde had hij geen rooie cent, sterker nog: hij moest schulden maken om in een be hoorlijk huis te kunnen wonen. Toen .ik hem voor het eerst zeg, dacht-ie alleen maar aan voetbal en geld. Hij droeg een broek waarvoor jij en ik ons zouden schamen. Als je naar zijn haar keek, begon je te lachen.” Coster plaatste zich voor het eerst tegenover het Ajax-bestuur bij de aan koop van de inmiddels aan Nice ver kochte Dick van Dijk. Hij hoorde dat Van Dijk meer zou gaan verdienen dan zijn schoonzoon. Hij ontketende een ac tie waardoor Cruyffs salaris werd aan gepast aan dat van de van Twente afkomstige Van Dijk (van 35.000 tot 50.000). Het grote treffen vond pas plaats in 1971, toen het nieuwe contract van Cruyff werd afgesloten. Het dagblad Trouw gaf op 21 juni 1971 een korte samenvatting van de gebeurtenissen. Barcelona meer. Coster concept-overeenkomst ge sloten met een Belgische club: 20 iuni: Coster komt namens Johan Cruyff tot een zevenjarige overeen komst met A fax. En dat is dan geen gerucht meer. 4 juni: de onderhandelingen verlopen stroef. Uiteindelijk wordt besloten om Cruyff op de transferlijst te plaatsen; 5 juni: Johan Cruyff gaat naar Barce lona en er is nog wel niets getekend, maar het zal wel niet zo lang meer duren: 10 juni: Barcelona ontkent enig con tact met de Amsterdammer te heb ben: 11 juni: Barcelona is op enkele onderge schikte punten na helemaa rond met Johan Cruyff; 13 juni: Neckermann weet van niets; dat het wel geld wil voteren om Cruyff voor Ajax te behouden: 13 juni: Necerkmann weet van niets; 16 juni: Aiax en Coster onderhandelen steeds door. De standpunten wijzigen zich nauwelijks: 18 juni: Cruyff gaat zeker naar Barce lona. Hij is van zijn vakantie-oord Mallorca al eens in de stad gaan kijken 19 iuni: Geen heeft een »T| l»l - - - 11 ItSa -i» h

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 25