Met jaarwisseling voor 20 miljoen de lucht in Valpreda voorlopig op vrije voeten Managua Geen werk voor kleuterleidsters Alarmfase 2 Bevrijdingsfronten Angola gaan samen Heykal sloeg invitatie Dr. Ruppert gaat reacties van de Gesprek tussen Nederland en DDR beëindigd Henk van Ulsen ziek in Rijnmond Kissinger af Marineschip niet langer bij Caroline vijf bekijken iO Dagje vrij? Maak ’n NS-Snippertrip 12 Fijne Snippertrips staan er voor u op ’t programma. Niets vooraf te boeken! Gewoon naar ’t station gaan en zo’n voordelig trein-toegangbiljet nemen. B.v. naar Amsterdam, Den Haag of Rotterdam. Naar Gouda, Leiden of Hoorn en Enkhuizen. Naar ’t Evoluon in Eindhoven of naar ’t Spoorwegmuseum in Utrecht. En wie ’t allemaal al kent, kan nu ook naar het Lips Autotron in Drunen. ’1’1 AL RUIM DRIE JAAR IN VOORARREST BOMALARM BIJ PTT ARBITRAGECOMMISSIE WAAKT OVER UITVOERING AKKOORD IRA-LEIDER GEARRESTEERD Ierse guerrilla doodgeschoten HET WEER 2 ZATERDAG 30 DECEMBER 1972 ADVERTENTIE PIETRO VALPREDA Impasse rins in een fcLA, di? g Jfc moet EiWid en ““niet in Waarschuwing DEN HAAG. „We hebben dit jaar ongeveer 30 percent meer verkocht dan het vorig jaar. Het Nederlandse publiek heeft veel meer geld voor vuurwerk uitgegeven. Vorig jaar werd zeventien miljoen gulden aan knal- werk uitgegeven, dit jaar kan worden aangenomen dat dit bedrag de twin tig miljoen gulden benadert”. „Verdubbeld” „Hoogste raad” voordelig uit met NS RECORD VERKOOP AAN VUURWERK te blazen en het puin te ruimen. WTERRAPPORTIN water gen 14.30 22.30 12.52 20.44 uur uur uur uur uur uur Bij de tweede melding echter besloot de directie de meer dan 200 personeels leden tijdelijk de straat op te sturen. Deze situatie duurde van half één tot half twee. Toen was er opnieuw niets gebeurd, dat op een bomontploffing leek. staat bleek de strijd uit te breiden naar de dichter bevolkte en economisch be- langrijker gebieden in Angola. sterk is verbeterd en verschillende ge meenten strengere bepalingen hebben ingesteld voor het afsteken ervan, is het aantal oogletsels weliswaar afgenomen, maar het blijft volgens de vereniging toch „spelen met vuur”. Zij adviseert daarom kinderen geen vuurwerk te Ipten afste ken. De rijkspolitie heeft bij een Volen- damse winkelier 465 kilo vuurwerk in beslag genomen. De man, die een zaak in huishoudelijke artikelen en luxe ge bruiksartikelen drijft, had van de ge meente Edam een hinderwetvergunning gekregen voor slechts honderd kilo. De politie in Rotterdam heeft gisteren 240 kg vuurwerk, bestemd voor de oud en nieuwviering, in beslag genomen. Een winkelier die officieel slechtst 5 kg. in zijn winkel in voorraad mag hebben, bleek te beschikken over 126 kg. Een andere winkelier dacht het han dig aan te pakken. Buiten de vijf toege- stane kilo’s in zijn winkel borg hij 84 kilo op in een bestelauto, die hij even verderop parkeerde. De politie confis- ceerde de voorraad. lijker naar de economisch belangrijke delen van Angola worden uitgebreid. O’Brady is overgebracht naar het poli tiebureau van Bridewell, waarheen ook de stafchef van het IRA, Sean MacSto- fain, werd overgebracht na zijn aanhou ding op 19 november. niet ng van n visa, praken Hoog Laag Hoog Laag Hoog Laag DEN HAAG. De besprekingen, die vanaf woensdagmiddag in Den Haag zijn gevoerd, ter voorbereiding van het aan knopen van diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en de DDR. zijn gister middag besloten. i 5 5 6 2 5 5 5 3 7 3 8 7 13 2 8 a 3 3 6 12 4 11 1 0 11 12 1 11 4 5 9 6 3 - 2 4 1 16 2 13 16 14 De MPPLA is gedwongen vrijwel uit sluitend vanuit Zambia te opereren, om dat president Moboeto de MPLA alle activiteit in Zaire had verboden. De president van Zaire steunde uitsluitend de beweging van Roberto Holden, wiens vrouw familie van Moboetoe is. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Angolese bevrij dingsbewegingen MPLA en GLNA die sinds jaren verdeeld zijn over strategie en ideologie en elkaar in Angola her haaldelijk hebben bestreden, hebben be sloten tot samenwerking. Na ruim zes maanden onderhandelen is, naar wij on langs reeds meldden, op 13 december in Kinsjasa, de hoofdstad van Zaire, een akkoord gesloten dat voorziet in de op richting van een overkoepelend politiek orgaan en een gezamenlijk militair com mando. ROTTERDAM. De acteur Henk van Ulsen is ziek. Het gevolg is, dat de voorstellingen van „Moeder Adam” van daag en op 1, 2 en 3 januari in het Piccolotheater in Rotterdam niet kunnen doorgaan. ROTTERDAM. In verband met de te verwachten windstilte en mogelijke mistvorming, heeft Rijnmond gisteravond waarschuwingsfase 2 laten uitgaan. Het meetnet geeft een stijging van de SO2- waarden aan. Er zijn gisteren weinig klachten binnengekomen. Met name de fractie van DS’70 was het grootste deel van de dag bijeen. Dr. Ruppert had echter wel de toezegging, dat hij in de loop van de avond over alle antwoorden zou kunnen beschikken. Brandweerlieden spuiten water op de smeulende ruïnes langs een met rom mel bezaaide straat in Managua, de hoofdstad van Nicaragua, die afgelo pen week door een hevige aardbeving werd verwoest. Het leger was onder tussen bezig in een ander deel van de stad ernstig beschadigde gebouwen op O o o o on o o o ozo ono o z nno nno ozo o no nno zw zzo nnw w.st. ono o nw w w.st. o ono zzw n ono nno zzw w.st. nno w n nw w.st. w.st. De Algemene Nederlandse Vereniging ter Voorkoming van Blindheid in Den Haag heeft dezer dagen in een persbe richt nog eens gewezen op de gevaren, verbonden aan hef onoordeelkundig af steken van vuurwerk, speciaal met be trekking tot oogletsel. Hoewel de kwaliteit van het vuurwerk AMSTERDAM. Een deel van het niet automatisch telefoon- en telexver- keer in ons land heeft gisteren een uur stil gelegen door bom-meldingen bij het telecommunicatiegebouw aan de Spui straat in Amsterdam. Toen de ee-ste melding telefonisch binnenkwam was het al te laat voor de directie om maatregelen te nemen. CAIRO (RTR). Mohamed Heykal. de meest gezaghebbend politieke commenta tor in Egypte, heeft gisteren onthuld, dat hij is uitgenodigd voor een bezoek aan de Verenigde Staten om niet-officiële ge- gprekken te voeren over het Midden oosten met Kissinger, de speciale advi seur van president Nixon. Heykal zegt deze uitnodiging van de hand te hebben gewezen. Amsterdam De Bilt Deelén Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbrück Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboe] Las Palmas Tel Aviv Tunis Volgens de heer Knippen is de situatie des te erger vanwege de vermindering van het aantal kleuters door het dalend geboortecijfer. Alleen al op de katholie ke kleuterscholen in het land nam het aantal kleuters in twee jaar tijds met 6000 af. De komende regering zal zich, aldus de heer Knippen, dan ook niet meer kunnen verschuilen achter het ar gument van personeelstekort bij de noodzakelijke spreiding van de klassen. Vaij deze samenwerking kan een be langrijke impuls uitgaan op de strijd tegen de Portugezen in Angola, die de laatste tijd min of meer in een impasse was geraakt. De MPLA. de grootste bevrijdingsor ganisatie onder leiding van Anghostinho Neto, opereert vanuit het oostelijk van preda en de andere verdachten in maart kan beginnen. Valpreda ligt al enige tijd, zwaarbe waakt, in een ziekenhuis in Rome. Hij lijdt aan de ziekte van Bürger (een ontsteking van de bloedvaten, die tot vernauwing van de anderen leidt). Een andere verdachte, Roberto Gargamelli. ligt eveneens in een ziekenhuis. Hij heeft astma. De derde verdachte is Emi lio Borghese. De rechtbank stelde voorts een vierde man, Mario Merlino, voorlopig op vrije voeten. Merlino wordt eveneens van de bomaanslagen verdacht, maar de andere drie noemen hem een neofascistische spion die zich als anarchist voordoet. Meiniur- en muumum- tempereturen binnen- m buitenland De strijd in Angola is eni, impasse geraakt dnnrdjte&jM wapens en voorrad^^^H aanvoeren dat neemt zes w'1' - - Verwacht wordt dat de kabinetsinfor mateur de antwoorden van de fractie voorzitters volgende week zal publice ren. Of hij de vijf aan de conferentietafel zal brengen om de situatie gezamenlijk te bespreken, stond gisteravond nog niet vast. DEN HAAG. De marineleiding heeft gistermiddag besloten de onderzee- bootjager Zeeland niet langer in de buurt van het zendschip van „Radio Ca roline” te laten varen, maar de gebruike lijke patrouillering over de Noordzee te laten hervatten. DUBLIN (UPIAFP) —De Ierse poli tie heeft gisteravond Rory O’Brady, de politieke leider van het IRA en voorzit ter van Sinn Fein, gearresteerd. DEN HAAG - Kabinetsinformateur dr. Ruppert besteedt het oudejaarsweekein- de aan het bestuderen van de kansen op herstel van de vüfpartijenioalitie van confessionelen, liberalen en DS’70. Dr Tweede-Kamerfracties van deze partijen moesten vrijdag voor zes uur schriftelijk reageren op de vraag van dr. Ruppert wat zij als de knelpunten voor een rege ringsprogramma zien. Niet alle fracties slaagden er in hun standpunt voor het af gesproken tijdstip te formuleren. Angola gelegen Zambia en controleert uitgestrekte gebieden in het oosten van de Portugese kolonie. De GLNA, die geleid wordt door Holden Roberto, heeft haar basis in Zaire, waar enkele hon derdduizenden Angolese vluchtelingen leven. De militaire activiteit van Rober to’s organisaie is gemg. Dit verklaarde gisteren de heer D. F. Classen, één der vertegenwoordigers van de Koninklijke Nederlandse Kunstvuur- werk- en munitiefabriek A. J. Kat v.h. Loeff in Leiden. Hij zei, dat de Leidse vuurwerkfabriek, één van de grootste in Nederland, volledig door alle voorraden heen is. Duidelijk merkbaar was de stijgende vraag naar groter, mooier en dus duur der vuurwerk. Volgens de heer Classen is vrijwel al het vuurwerk in ons land afkomstig uit het buitenland (China, Ja pan, West-Duitsland). „Behalve de rotjes en keukenmeiden is er veel vuurwerk met knal-, licht- en geluidseffecten de deur uitgegaan”, aldus de heer Classen. Ook de firma Beko NV in Tilburg heeft enkele slopende weken achter de rug. Directeur J. C. van Belkom: „Onze omzet is in vergelijking met vorig jaar verdubbeld. Onze indruk is, dat er jaar lijks steeds meer aan het vuurwerk wordt uitgegeven. Voor velen is het kennelijk een uitlaatklep”. Het Tilburgse bedrijf heeft in de afgelopen twee we ken bijna 300.000 ton vuurwerk ver kocht. Een derde grote vuurwerkfabrikant ons land telt ruim 25 importeurs is de Eerse Nederlandse Kunstvuurwerkfa- briek v.h. J. N. Schuurmans in Leeuwar den. De directeur van dit bedrijf, de heer P. A. de Bruin, verklaarde desge vraagd, dat er weer heel behoorlijk zal worden „geknald”. „We hebben evenveel verkocht als vorig jaar, maar we hadden nog veel meer kunnen verkopen als er geen stagnatie in de aanvoer uit China was geweest.” LONDEN (DPA). Gisteren is in de buurt van de grens tussen Noord-Ierland en Zuid-Ierland een gewapende guerrlla- strijder door Britse militairen doodge schoten. Hij werd met twee andere gu errillastrijders door een Britse patrouille aangehouden en probeerde te vluchten. De anderen ontsnapten over de grens. De „Zeeland” had gisteren de taak van de onderzeeboot jager „Limburg” overge nomen om in de buurt van het zend schip te posten. Volgens de marinevoor- lichtingsdienst wordt het marineschtp teruggetrokken omdat er geen gevaar voor mensenlevens meer aanwezig is. o o o o o o o o o o o o o o 1 o o o o 0.2 0.3 o o o o 4 0 0 0 o 3 0 o o 0.1 0.3 0 0.1 0 2 Volgens het akkoord van Kinsjasa zal Roberto president worden van de nieuw te vormen „Hoogste raad voor de bevrij - ding van Angola”, waarvoor zowel MPLA als GNLA elk 14 leden zullen aanwijzen. MPLA-leider Neto zou vice- president van dit orgaan worden en voorts zou de MPLA het hoofd van het gezamenlijk militair commando mogen benoemen. In zijn wekelijkse artikel in zijn blad „El Achram” schrijft Heykal, dat de uitnodiging is gedaan door de president- commissaris van de firma Pepsi Cola, Ronald Candel, een goede vriend van pre sident Nixon. Candel had in mei 1971 een bezoek gebracht aan Egypte en uit voerig met Heykol gesproken over de crisis in het Midden-Oosten. Terugge keerd in de Verenigde Staten verzocht Candel Heykal naar Amerika te gaan voor een samenkomst met Kissinger. Candel had gesproken met Nixon en de Amerikaanse president had ingestemd met een gesprek tussen Heykal en Kis singer. Volgens Heykal had de Egyptische pre sident, Sadat, hem aangeraden de uitno diging voor een gesprek met Kissinger aan te nemen. Heykal schrijft om verscheidene rede nen de uitnodiging van Candel te hebben afgewezen. Een ervan is, dat hij niet de indruk wil wekken een politieke rol te spelen, iets dat hij in het geheel niet wenst. De hoofdredacteur van „El Achram” heeft een en ander onthuld om bewerin gen dat hij een Amerikaanse houding zou aannemen, te weerleggen. Zaire, Zambia, Tanzania en Congo- Brazzaville vormen een arbitrage-com- missie, die over de uitvoering van het akkoord moet waken. Of dit een succes wordt hangt in hoge mate af van de relaties tussen Zaire en Congo. Tussen deze twee landen bestaan veel grote politieke tegenstellingen. Skiërs omgekomen. In de buurt van de Franse stad Grenoble zijn vrijdag drie skiërs door een lawine overvallen en gedood. Vijf skiërs hebben ernstige verwondingen opgelopen en twee wor den vermist. Hongersnood op Lombok. Op het Indo nesische eiland Lombok lijden op het ogenblik 140.000 mensen aan onder voeding. De oorzaak is een voortdu rende droogte, die grote afbreuk heeft gedaan aan de oogst. Tien percent van de bevolking is door de droop', ge troffen. Als niet spoedig hulp wordt geboden zal het percentage oplopen tot vijftien. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS”. De marine heeft gisteren opnieuw contact met de bemanning van het zendschip gezoch om gegevens te vra gen over de nationaliteit van het schip. Ook nu was het antwoord dat het schip de Panamese vlag voert. De marine heeft achterhaald dat de naam „Frederi ca”, die als nieuwe naam van het zend schip was genoemd, wel in de scheeps registers voorkomt, maar gezien de daarbij vermelde gegevens onmogelijk bij het zendschip kan behoren. CATANZARO (Reuter/AP). De Ita liaanse anarchist Pietro Valpreda, die al langer dan drie jaar in de gevangenis op zijn proces wacht, is gisteren voorwaar delijk vrijgelaten. Valpreda, een 39-jari- ge voormalige danser in televisiemusi- cais. wordt ervan beschuldigd op 12 december 1969 in de nationale land- bouwbank in het centrum een zware bom te hebben neergezet, waarbij zes tien mensen omkwamen en 86 anderen gewond raakten. Enkele uren later de den zich in Rome ontploffingen voor bij een bank en bij het monument voor de onbekende soldaat. Hierdoor raakten achttien mensen gewond. In justitiekringen in Catanzaro verwacht men dat het proces tegen Val- ARNHEM. Voor veel kleuterleid sters is geen werk. Dit zei gisteren op de algemene vergadering in Arnhem van de Katholieke Onderwijs Vereniging voor zitter Th. Knippen. 35 percent van de dit jaar aan katholieke opleidingsscholen geslaagde kleuterleidsters zit thans zon der werk. Ook bij de eerder geslaagden zijn overschotten. Meer dan 100 Neder landse kleuterleidsters werken daarom nu in het Duitse bisdom Aken. VOORUITZICHTEN VOOR OUD EN NIEUW: Droog weer met lichte tot matige vorst. Aantal uren zon: 1 tot 5; minimum tempera tuur: 2 tot 7 graden onder normaal; maximum temperatuur: 2 tot 7 graden onder normaal; kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Normale temperatuur tot S januari minimum 1, maximum 5 graden. In een bergachtig gebied ten oosten van de Angolese hoofdstad Loeanda vechten al jarenlang opstandelingen te gen de Portugezen, die hier hun belang rijkste koffieplantages hebben. Hoewel deze opstandelingen, wier aantal op cir ca 5000 wordt geschat, vrijwel niet van uit het buitenland gesteund konden wor den, zijn de Portugezen ondanks talloze bombardementen en grootscheepse mili taire expedities er nooit in geslaagd deze vrijheidsstrijders uit te schakelen. Als de MPLA nu op grond van het onlangs gesloten akkoord wel van het grondgebied van Zaire gebruik zal mo- maken, wordt het gemakkelijker deze guerillastrijders te bevoorraden en te steunen. De strijd kan dan gemakke- Valpreda, die steeds zijn onschuld heeft volgehouden, speelde een belang rijke rol ih een in Rome gevestigde anarchistische organisatie, de „22ste maart” geheten. In linkse kringen is Valpreda een volksheld geworden omdat men daar gelooft dat de overheid hem wil laten opdraaien voor een misdaad die in feite door neo-fascisten zou zijn begaan. Het proces tegen Valpreda en elf an dere leden van zijn anarchistische orga nisatie is herhaaldelijk naar rechtbanken in andere steden verwezen. Via Rome en Milaan is de zaak tenslotte bij de rech ter jn het ver van de plaats van de misdaad gelegen Catanzaro terechtgeko men. dedigers voorwaardelijk vrijgelaten tot hun proces zal beginnen, hetgeen nog maanden kan duren. De enige getuige a charge, een taxichauffeur die Valpreda naar de plaats van de aanslag zou heb ben gereden, is inmiddels overleden. De drie zijn de eersten die profiteren vari de twee weken geleden door het Italiaanse parlement aangenomen wei die de rechters die een vooronderzoek leiden de bevoegdheid geeft verdachten voorlopig op vrije voeten te stellen. Dat was vroeger in Italië onmogelijk en verdachten moesten soms jarenlang in huizen van bewaring op het begin van hun proces wachten. uur en uur en Drie van de twaalf verdachten onder wie Valpreda zaten gevangen. Allen zijn nu op verzoek van hun ver- Het resultaat van deze besprekingen, die in een „zeer constructieve” atmosfeer zijn verlopen, kan binnenkort worden tegemoet gezien, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken. De Nederlandse delegatie, geleid door de chef van de directie Europa van het ministerie, dr. K. W. Reinink, moet mi nister Schmelzer nog verslag uitbrengen. Reeds eerder heeft minister Schmelzer verklaard dat Nederland bereid is diplo matieke betrekkingen aan te knopen met de DDR, nu dit land en West-Duitsland het basisverdrag hebben getekend. Een Nederlandse ambassadeur zal echter niet naar Oost-Berlijn gaan, voordat een spe ciale vertegenwoordiger van West-Duits land is geaccrediteerd. De besprekingen in Den Haag hebben waarschijnlijk betrekking gehad niet slechts op kwesties als de ve ambassades en het verlenen maar ook op de Nederlandse op schadevergoeding voor door de DDR genationaliseerde ondernemingen van de Unilever en de Koninklijke Olie en op „Wiedergutmachung” voor slachtof fers van het Nazi-regiem. licht bew onbew. mist onbew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. onbew onbew. sneeuw geh. bew. zw. bew. onbew. mist onbew. onbew. licht bew zw. bew. licht bew. geh. bew. mist onbew. onbew. onbew. licht bew. half bew. geh. bew. geh. bew. mist regen geh. bew. half bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. motregen onbew. zw. bew. ZONDAG 31 DECEMBER water 023 uur en 12.: water 820 uur en MAANDAG 1 JANUARI water 1.29 uur en 13.50 water 924 uur en 21.42 DINSDAG 2 JANUARI water 2.16 water 10.16 De wet is verrassend snel door het parlement gekomen, iets waaraan de verontwaardiging van het publiek over de langdurige detentie van de anarchis ten, die tijdens hun jarenlange voorar rest slechts eenmaal voor de rechtbank zijn verschenen, niet vreemd zal zijn. Het stuk heeft dan ook de naam „Val- preda-wet” gekregen. fc jk

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2