Volgens geruchten in Saigon binnenkort weer vredesberaad: We zien wel weer Australië Weg met de bedelaars IS Merendeel van murw gemaakt Ook Griekenland inflatie in greep van Arrestaties Boycot tegen Amerika in Eén percent van 13-jarigen nog met gaaf gebit „Pjotr Jakir joden mag wel emigreren Al achtergrond lil in Turkije F r 3 Achter het Nieuws Nieuwe verdachte in RUSSIN ADELE OSSIPOV: Centraal nummer voor Zeehondje maakte een lange reis brengt special over Ulster zaak-Albert Mol TASS: VOEDSEL NIET OP DE BON ambulancehulp ZATERDAG 30 DECEMBER 1972 1 In Amsterdam: Russische onderminister: Welvaartsstijging Hogere prijzen „Goodwill” r Uitstel „Guemica” en irt (Van onze medewerker in Istanboel) 1 t I •de ije de sre :he olf- de zit- KRUININGEN. Gisteren is op het strand bij Rillandbath aan de Wester- schelde een jong zeehondje aangespoeld. Het beestje, een ringelrob, die een zeer zeldzaam verschijnsel is in deze kant van West-Europa en thuishoort in de Oost zee, was aan het oog gewond en kon vol gens de dierenbescherming niet in de Schelde worden teruggezet. De rijkspo litie van Kruiningen heeft het zeehondje gistermiddag in de diergaarde Blijdorp in Rotterdam afgeleverd. De Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Dagfinn Vaarvik, verzocht de Verenigde Staten gisteren de bombarde menten op Noord-Vietnam te beéëindi- MOSKOU. De Russische protest- schrjjver Pjotr Jakir is murw gemaakt. Dat meent mevrouw Adele Ossipov, de vrouw van de redacteur van Let onder grondse tijdschrift Vech. Mevrouw Ossi pov had Jakir opgezocht in een gevan genis van de Russische geheime politie. Jakir werd een half jaar geleden opgeslo ten. Volgens haar is bij Pjotr alle fut eruit. Hij heeft, zei zjj, de politie inlich tingen verstrekt over degenen die met hem tegen het huidige regiem hadden ge protesteerd. gen, „omdat de goodwill jegens de Vere nigde Staten op het spel staat”. Als de bombardementen doorgaan, zal de Noor se regering „zich opnieuw moeten bera den”, zei hij, zonder duidelijker te zijn. De Italiaanse regering verzocht Ame rika vrijdag de bombardementen te be ëindigen en de vredesonderhandelingen te hervatten. Minister van Buienlandse Zaken, Giuseppe Medici, kreeg van het kabinet de opdracht „hernieuwde druk” op Washington uit te oefenen. Deze BBC-reportage laat op aangrij pende wijze zien wat de prijs is die de Noordieren, protestant en katholiek, voor het geweld in hun land moeten betalen. i t 1 r de and la ge- gu- 11e ten. de Irie en ige vor- ;nk de m- het len ie- lij m tot en lli. lij tii- oli- ook >to- ou- ido- het ier- :du- eeft zan ge- ardt >pen Veiligheidstroepen AMSTERDAM Aan het einde van de lagere school beschikt slechts één pro. cent van de Amsterdamse kinderen over een gaaf gebit. Wanneer ztf 26 jaar zijn kan nog slechts een op de 444 rekenen op een volledig gaaf gebit. De rede brengt ieder jaar weer een zware anti-climax, en dan wordt het publiek ook weer in de vorm van ge ruchten, wijs gemaakt dat Papado poulos zélf wel graag democratisering had willen aankondigen maar dat hem „de handen zijn gebonden” door een zogenaamde „harde vleugel” bin nen de junta- Deze maand heeft vice- premier Pattakos de rol van aanvoer der van deze vleugel op zich geno men. Voor de eerste keer wordt zodoen de het onaangename „decemberef- fect” dit jaar niet getemperd door de welvaart, maar juist verergerd door het be om evt-riekenland (misschien mede te bieden, hemelvaart) nu ook in de g7(i, van 40.4 tinflatie die Europa _^_enigszins hersteiu ISTANBOEL. Ieder jaar kent Griekenland iets, dat men het „december-effect” zou kunnen noemen. Dictator Papadopoulos houdt in de week vóór Kerstmis z’n jaarlijkse „toespraak over de Toestand van de Natie”, waaraan wekenlang hoopvolle speculaties vooraf gaan. Die optimistische geruchten - over op handen zijnde verkiezin gen, algemene amnestie e.d. - worden moedwillig door het regime en zijn kranten verspreid. Sommige buitenlandse correspondenten, zoals elk jaar weer de arme Hans-Juergen Krueger van de Frankfurter Allgemeine, vliegen er eveneens in. ANKARA (UPI). De met de nale ving van de staat van beleg belaste autoriteiten in Turkije hebben gisteren bekend gemaakt, dat dertig anarchisten zijn gearresteerd die beschuldigd worden van het beramen van nieuwe „terreurac ties”- (Van onze correspondent) HILVERSUM. Op dinsdagavond 2 januari zendt Achter het Nieuws een 50 minuten durende BBC-film uit over de gevolgen van het geweld in Noord-Ier- land (Nederland 2, 22.40 uur). In deze special, getiteld „The Price of Violence” worden slachtoffers van aanslagen en na bestaanden van bij bomaanslagen omge komenen geïnterviewd. Ook kinderen vertellen hoe zij leven in een maatschap pij waarin het geweld de gewoonste zaak van de wereld is. De Russische premier Kosygin ontving gisteren voor de tweede maal deze week de Noordvietnamese ambassadeur in Moskou, Vo Thuc Dong, ter bespreking van de hernieuwde Amerikaanse bom bardementen. Tass zei over het onder houd dat „de wederzijdse betrekkingen aan de orde waren geweest in een war me, kameraadschappelijke sfeer”. AMSTERDAM. D? Amsterdamse recherche heeft een tweede verdachte in de zaak-Albert Mol aangehouden. De arrestant, een 25-jarige verkoper uit Am sterdam, ontkent echter hardnekkig iets met de gewapende overval in de woning van Mol vorige week te maken te hebben. Bij die overval werd een Amerikaanse vriend van Mol gewond. Hij ligt nu nog in het Binnengasthuis. Men kan gerust spreken van een vooortreffelijk scenario en een mees terlijke taktiek, die elk jaar weer blijkt te werken, ook in het buiten land. Ik ben tenmiste in Nederland alweer verscheidene mensen tegenko men die hadden gehoord „dat er nu toch verkiezingen kwamen of zoiets”. Wat de kater betreft die het Griekse volk moest verstouwen als het hoort En het moet worden toegegeven: onder dit regime, hoe ondemocratisch ook, was tot nu toe geen halt toege roepen aan het proces van welvaarts stijging dat zich in Griekenland al sinds de jaren '50 gestaag heeft voort gedaan. En ook een ander gun stig fenomeen van voor de staats greep wist men te continueren: de prijzen in dit land stegen veel minder snel dan in de meeste andere Europe se landen. Strengere prij zencontrole leidde tot schaarste en tot een zwarte markt in levensmiddelen en de spectaculaire controle-raids op markten waarmee vice-premier Pattakos zich vroeger een zekere populariteit had verwor ven werden nu geridiculiseerd tot in het Papadopoulos-gezinde dagblad Eleftheros Kosmos („Vrije Wereld”). het politiek» klimaat op het ogenblik niet geschikt acht. Dit is gisteren gemeld door de Russi sche journalist Victor Louis, die goed geïnformeerd is over de officiële ont wikkelingen in het Kremlin. Intussen blijven individuele personen en landen er bij Amerika op aandringen de bombardementen op Hanoi stop te zetten. Vietnamese neutralisten in Parijs vroegen president Nixon om beëindiging van de luchtaanvallen en hervatting van de vredesonderhandelingen. De Franse Communistische Partij he kelde de Amerikaanse bombardementen gisteren als „gebaseerd op Washingtons politiek van leugen en bedrog”. Nixon wil volgens haar door genocide een re geling doordrukken waarbij Zuid-Viet- nam in zijn handen blijft. Gisteren is in Peking een massabeto ging tegen de „Amerikaanse agressie” in Vietnam gehouden. Aan de betoging werd volgens het persbureau Nieuw-China deelgenomen door tienduizend mensen, onder wie pre mier Tsjoe En-Lai, mevrouw Mao Tse- Toeng en mevrouw Thi Binh, minister van Buitenlandse Zaken van de voorlo pige revolutionaire regering van Zuid- Vietnam en leidster van de delegatie van haar bewind in Parijs. MOSKOU (AFP) Het Russische persbureau Tass heeft gisteren berichten tegengesproken volgens welke in sommi ge streken van de Sovjet-Unie voedsel distributie is ingevoerd. Tass herinnert eraan, dat de leiders van de Sovje-Unie verklaard hebben, dat de bevolking van de Sovjet-Unie voldoende voorzien is en dat de normale loop van het leven in de Sovjet-Unie niet verstoord zal worden ondanks zeke re moeilijkheden voortspruitend uit on- gunsige weersomstandigheden in 1972. Mevrouw Ossipov werd op 19 decem ber naar de Lefortovskaja gevangenis ontboden, waar de politie haar verweet anti-Russische lektuur aan Jakir te heb ben geleverd. Mevrouw Ossipov vertelde over haar ervaringen in een brief die correspondenten uit het westen in han den werd gegeven. Ze schreef dat ze in de gevangenis in gezelschap van een politiefunctionaris en een staatsadvocaat met Jakir werd ge confronteerd. Uiterlijk zag hij er volgens haar goed uit, „maar een glazige blik in zijn ogen maakte me erg bezorgd. Hij had rose wangen en hij is aangekomen”, aldus mevrouw Ossipov. Jakir zei tegen de politiefunctionaris sen dat mevrouw Ossipov hem lektuur had gebracht en dat zij tot de schrijvers ervan behoorde. Zelf bleef ze dit ontken nen, waarop Jakir had gezegd: „Waarom zou ik jullie zonden ook op mij nemen? Ik heb er in de vijf jaar van mijn acti viteit zelf genoeg begaan”. Mevrouw Ossipov zei dat Jakir ook over zijn contacten met westerse corres pondenten in Moskou met de geheime politie had gesproken. Jakir is volgens haar een willig instru ment in handen van de politie geworden en is bereid iedereen zwart te maken. Ze zei tegen hem dat hij voor deze verdien ste vrijgelaten zou worden, maar dat an deren ervoor zouden moeten boeten. „Er zal niemand gearresteerd worden, maar zelf kom ik niet mee vrij”, had hij geantwoord. De Russische partijleider Brezjnev heeft zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten, waarhij besprekingen met president Nixon zou voeren, uitgesteld omdat hij beheerst. Van officiële zijde wordt de prijsstijging over 1972 geschat op vijf procent en dat mag bescheiden zijn vergeleken met de meeste andere landen, voor Griekenland is het het hoogste cijfer sinds het begin van de jaren ’50. De lonen over hetzelfde jaar zijn nauwelijks gestegen. Type rend voor de geladenheid van de situatie was het feit, dat vice-premier Makarezos aan de vooravond van Kerstmis en kort na de rooskleurig getinte rede van Papadopulos. geflan keerd door zes medeministers een plechtige persconferentie moest hou den die volgde op een kabinetszitting die de hele dag had geduurd. Daarin verklaarde hij dat zijn regering de strengste maatregelen zal nemen om verdere inflatie en een devaluatie van de drachme te vermijden. Behalve een nog sterke prijscontro le en het koppelen van komende loonsverhogingen aan het produktivi- teitscijfer, maakte hij bekend dat alle bankkredieten voor de huizenbouw voor zes maanden worden opgeschort waarmee ook aan de „boom” in toeristische projecten een voorlopig einde is gekomen en dat de rege ring ook haar eigen investeringspro gramma voor 1973, voorkomend op de nog maar net opgestelde begroting, zal beknotten. Vooral uit deze laat ste situatie, die even onverwacht als de situatie, die even onverwacht ala acuut mag worden genoemd. dat het wéér voor een heel jaar onmondig is verklaard, deze wordt kort daarop enigszins verdreven door de feestdagen, waarbij een ander soort mondigheid, de met eten gevul de mond, opgeld doet. UTRECHT De centrale meldings- post van de G.G. en G.D. in Utrecht gaat op 1 januari functioneren als cen traal punt voor de ambulancehulp op Rijksweg 2 van Abcoude tot en met Vreeswijk en op rijksweg 12 van Lin- schoten tot en met Veenendaal. Voor verzoeken om ambulancehulp op deze weggedeelten moet het telefoonnummer 030-332222 worden gedraaid. Minh Vy, assistent van de leider van de Noordvietnamese delegatie op het Vietnamoverleg in Parijs, Thuy, ver klaarde gisteren in Brussel dat Noord- Vietnam ten alle tijde bereid is het overleg met de Amerikaanse regering te hervatten. Maar Noord-Vietnam heeft geconstateerd, zei hij, dat telkens wan neer de Amerikanen hun zin willen doordrijven, zij de oorlogvoering intensi veren, „wat de onderhandelingen com pliceert en ons aanspoort het vertoon van macht dat ons wordt opgedrongen schipbreuk te laten lijden”. Zes Westduitse parlementsleden, allen leden van kanselier Willy Brandts Soci alistische Partij, hebben een telegram gestuurd aan president Nixon om te protesteren tegen de bombardementen. De parlementariërs trokken een parallel tussen de bombardementen op Hanoi en Haifong en de bombardementen van Hitlers Luftwaffe op het dorp Guernica in de Spaanse burgeroorlog. De katholieke vredesbeweging „Pax Christi” heeft zich achter de oproep van de Raad van Kerken in Nederland geschaard om handtekeningen te sturen aan de Amerikaanse ambassadeur in Ne derland als protest tegen de Amerikaan se bombardementen op Noord-Vietnam. Een vrachtwagen vol bedelaars en „zwervers” wordt op last van het ge meentebestuur van de Nigeriaanse hoofdstad Lagos naar de rand van de hoofdstad overgebracht. De image-be- wuste Nigeriaanse autoriteiten kammen de straten van Lagos uit op zoek naar bedelaars. Dit met het oog op de Afri kaanse Spelen die op 7 januari begin nen en die veel bezoek van buitenlan ders met zich zullen brengen. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Defensie, Jerry Fried- heim, heeft gisteren verklaard dat de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam onverminderd doorgaan. Er vindt volgens hem geen verande ring plaats en de intensiteit van de aanvallen wordt gehandhaafd. Friedheim herhaalde dat militaire ob jecten het doelwit zijn en dat de burger bevolking gespaard wordt. De Labourregering in Australië heeft zich gisteren achter de boycot van Ame rikaanse schepen geplaatst, die door ha venarbeiders in Australië is afgekondigd. MOSKOU (Reuter) Van alle joodse Russen die vergunning hebben gevraagd voor emigratie naar Israel heeft 95,5 percent uitreispapieren gekregen. Dit heeft de Russische onderminister van Binnenlandse Zaken, Boris Sjoemilin, gisteren verklaard in een vraaggesprek met het persbureau Novosti. Morgenavond omstreeks twaalf uur ga^t groot en klein in Nederland zich ongeremd te buiten aan een kinderlijk maar kostbaar genoegen: voor ruim twintig miljoen gulden aan vuurwerk gaat dan de lucht in om een bijdrage te leveren tot de algemene feestvreugde en de luchtvervuiling. Aangezien we met die twintig miljoen gulden de staatsbegroting van 1973 toch niet in de verste verte sluitend hadden kunnen maken, moet over het in rook opgaan van deze som niet al te hard getreurd worden. Er is een flink deel verdienste bij voor de vuurwerkmakers, importeurs en winkeliers en als zodanig is het knalwerk niet helemaal een ver- bijdrage tot de Maar aan dit laatste blijkt juist de afgelopen maand op vrij abrupte wij ze een eind te zijn gekomen. Atheen- se huisvrouwen en ook mannen, die in dit land nog altijd graag de gewichtige kerstinkopen doen kwamen dezer dagen tot menige on aangename ontdekking. Kostte een kilo lamsvlees vorig jaar december nog 60 drachme (f50), dit jaar was dat meer dan 100. Ondanks de offi ciële prijzencontrole zijn de prijzen op de levensmiddelenmarkt over de hele linie juist tegen de feestdagen zeer snel gaan stijgen. De nieuwe regeling is tot stand geko men op verzoek van de commandant van de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen, na overleg met de Geneeskundige Hoofdinspectie en de G.G.D. in Utrecht en met medewer king van de ambulancediensten die op de betrokken baanvakken regelmatig hulp verlenen. SAIGON/WASHINGTON (Reuter, UPI, en AFP). Hoewel Amerika doorgaat met bombardementen op Noord-Vietnam, wordt in Saigon ge speculeerd dat president Nixon spoedig zal stoppen met bombardementen boven de 22ste breedtegraad om het vredesoverleg weer op gang te bren gen. Ook de Franse radio speculeerde gisteren op hervatting van het vre desoverleg in Parijs. Porter, de Amerikaanse gedelegeerde bij dat overleg, bracht gisteren een bezoek aan Maurice Schumann, de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Volgens een Amerikaanse woordvoerder ging het om een „beleefdheidsbezoek”. „Spoedig hervatting overleg” hebben een grote hoeveelheid munitie, raketten, automati sche wapens en handgranaten in beslag genomen. De anarchisten zijn, aldus de autoriteiten, leden van het verboden Turkse bevrijdingsleger, dat verantwoor delijk was voor verscheidene ontvoerin gen en de moord op de Israëlische consul-generaal in Istanbul. Ephraim El- rom. Drie leden van het bevrijdingsleger zijn in mei opgehangen in verband met deze moord. Volgens de onderminister hebben dit jaar ruim 20.000 joden geen gebruik gemaakt van de hun verleende vergun ning om naar Israel te vertrekken. Naar aanleiding van kritiek op de zo genoemde diplomabelasting verklaarde Sjoemilin dat Russische landverhuizers ongeacht hun nationaliteit een deel van hun opleidingskosten moeten terugbeta len. De grootte van dit bedrag hing af van leeftijd, soort onderwijs, dat men genoten heeft en het aantal jaren dat men een bepaald beroep heeft uitgeoe fend. Mannen ouder dan 60 en vrouwen van boven de 55 jaar zijn geheel vrij gesteld van de terugbetaling. Dit geldt ook voor Russen die trouwen met ie mand uit een ontwikkelingsland. Ingeval van een uit een lies, maar zelfs een economie des lands. Jammer dat het zo gevaarlijk is leder jaar opnieuw weer letsel, vooral oogletsel, veroorzaakt. Zelfs de meest nadrukkelijke en jaarlijks herhaalde waarschuwing van deskundigen en be trokkenen helpt geen zier: men geeft kinderen het gevaarlijke spul in handen en gaat er mee om alsof het geen kwaad kan. Het wordt uit flats naar beneden gegooid tussen voetgangers en toeschou wers en er gebeuren de dolste dingen, die in de meeste gevallen goed aflopen maar soms ontzaglijk veel leed veroor zaken. Ook dit jaar zullen er weer droevige ongelukken gebeuren, veroorzaakt door mensen die hardleers zijn, of door kin deren die niet voldoende zijn gewaar schuwd. Men kan daar zijn stem tegen verheffen, maar gebeuren doen die din gen toch. Wat dat betreft kent onze riskante samenleving wel meer ver schijnselen die ondanks de meest na drukkelijke waarschuwingen en advie zen jaar in jaar uit doorgaan met slacht offers te maken. Ons verkeer is ook zoiets. En onze chemicaliën in keuken kasten. En onze gevaarlijke noordzee- stranden. Waarschuwingen en droevige voorbeelden ten spijt vallen er altijd weer slachtoffers. Onze consumptiemaatschappij neemt toe in levensgevaarlijkheid, al staat zij wat betreft gezondheidszorg en hygiëne aan de top. Wat aan de ene kant wordt gewonnen, gaat noodzakelijkerwijs aan de andere kant verloren, waarbij het opmaken van een balans uiterst moeilijk is. Natuurlijk geeft het opschuiven van het sterftecijfer naar hogere leeftijds- Dit schrijft de heer. N. A. Kuiperi, chef-tandarts van de Amsterdamse schooltandverzorging in „Het Ivoren Kruis”, het driemaandelijkse blad van de Nederlandse vereniging voor mond- en tandhygiëne. Bij Amsterdamse kinderen die elke drie maanden werden onderzocht en be handeld, blijkt dat gemiddeld per kind in het zevende levensjaar zeven van de acht melkkiezen door tandbederf zijn aangetast. Van de aangetaste melkkiezen in de onderkaak wordt op vijfjarige leef tijd ruim 27 pet. en op zesjarige leeftijd ruim 37 pet. niet meer gevuld. Er zijn dan al zoveel vullingen gelegd dat er geen houvast meer over is. Bij leerlingen van de lagere school in Amsterdam blijkt slechts één percent van de 13-jarigen over een gaaf blijvend gebit te beschikken. Een in 1939 in Den Haag gehouden onderzoek leverde 30 percent goede gebitten op bij leerlingen van de zesde klas. De gevolgen van de volgens de heer Kuiperi ontoelaatbare snoepconsumptie in Nederland -thans wordt het dubbele gebruikt van de toelaatbare hoeveelheid suiker - kenschetst hij door zijn ervaring dat er jongens en meisjes van 12 jaar zijn voor wie een volledig boven- en on- derkunstgebit de enige oplossing is. groepen wel enige aanwijzing, en het is wel heel duidelijk dat bijvoorbeeld het leven van pasgeborenen steeds sterker beveiligd wordt, maar over de gehele linie geeft het maatschappelijke beeld toch steeds problematischer ontwikkelin gen te zien. Men moet ook niet altijd nuchter statitisch te werk gaan en ze ker niet alleen maar naar dodencijfers kijken. Het gaat meer om het leven dan om de dood. Als een vuurwerkongeluk iemand zijn ogen kost, komt deze niet op de lijst van de doden, hij komt op geen enkele lijst en zijn ongeluk wordt niet geboekstaafd in de reeksen die de veiligheid van onze samenleving moeten illustreren. Verkeersslachtoffers die net niet sterven maar hun verdere leven aan een rolstoel gekluisterd zijn, behoren, eveneens tot de stille getuigen van onze maatschappelijke onveiligheid. Uit dat oogpunt beschouwd mag men wel aan nemen dat onze samenleving voortdu rend gevaarlijker wordt en dat de wel vaart, die door sommige verschijnselen wordt weergegeven, in veel opzichten geen welzijn is. Het is een feit dat het leed in onze maatschappij sneller toeneemt dan het loonindexcijfer. Het leed van levenden is langer, naarmate zij langer leven. Dat de gemiddelde leeftijd in ons land toe neemt en zelfs de hoogste in Europa is betekent allerminst dat wij er zo geluk kig aan toe zijn. Om maar even bij die hoogbejaarden te blijven: dat is een groep die in stilte meer narigheid te verduren heeft dan welke andere groep burgers ook. Maar in de statistieken vormen juist de cijfers van die hoge leeftijden in Nederland valselijk een aanwijzing dat het Nederlandse volk zo veilig en gelukkig leeft- Waar twintig miljoen gulden aan vuurwerk al niet 1leiden kunnenZijn die twintig miljoen een aanwjzing dat de Nederlanders een welvarend en ge lukkig volk zijn? Ten hoogste kan het een aanwijzing zijn dat althans één avond per jaar een kinderlijk genoegen bezit van ons neemt en de romantiek van schitterende kleuren in de lucht ons wat geld waard is. Vuur, rook, geknal en geschitter vormen even een sluier tussen ons en de dagelijkse zorgen. Op 2 januari zien we dan wel weer. Maar laten we in vredesnaam proberen er voor te zorgen dat dan iedereen nog zien kan. huwelijk met een staatsburger socialistisch land krijgt men reductie. In mindere mate is dit het geval als een Rus met een burger van een ander land trouwt. Wat de werkduur betreft behoeft een emigrant die 25 jaar voor de Russische staat heeft gewerkt slechts 25 percent van zijn opleidingskosten terug te beta len, mits hij na zijn universitaire studie niet nog verder heeft gestudeerd. Naar onderminister Sjoemilin zei be taalt slechts 10 percent van alle Russi sche emigranten diplomabelasting, aan gezien de rest geen hogere opleiding heeft gevolgd.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3