Remise bracht wereldkampioen eindzege Joop Brand en Georg Knobel mede- kandidaten voor opvolging Stefan Kovacs één keer de landstitel en de Europa-cup bezorgen Merckx start in Rotterdam AMERIKAANSE MAKELAAR: JIM McGREGOR GROSSIER IN BASKETBALLERS Schrijvers weer in ziekenhuis Hasil tekende voor Austria „IN MIJN RIJK GAAT DE ZON NOOIT ONDER” „Ajax nog I Sc B Hl ra*! Roemeen heeft vrede met zijn geweldige nieuwe ba an 9 ZATERDAG 30 DECEMBER 1972 Niet ■i Subsidiebeleid Aantrekkelijk Een goeie mop Opvolger Andreiko en Sijbrands werden het snel eens (door Ton Sijbrands) (Van onze sportredactie) Als Jim McGregor op zijn praatstoel zit is hij er moeilijk vanaf te krijgen. Wanneer McGregor zich waagt aan Kovacs, die gistermiddag met een uur vertraging op Schiphol landde om zijn laatste periode bij Ajax te volbrengen: Voor de meesten is het de bedoeling altijd onder ven. Zij hopen vroeg ofyffi® Op het lijstje van serieuze gegadigden staan onder meer Haarlem-trainer Joop Brand en MVV-oefenmeester Georg Kno bel. Knobel, die twee seizoenen terug te licht voor Ajax werd bevonden omdat hij te weinig internationale ervaring had: „Het overvalt mij een beetje. Mijn werk ligt nog bij MW. In februari beslis ik ook pas of ik wegga. Ik heb ook niet bij Ajax gesolliciteerd.” onvoldoende kennis om met succes in Amerika zaken te doen. Ik geloof dat Levi’s weer veel geleerd heeft, het volgend jaar zullen ze daarom wel weer met mij zaken doen THEO KLEIN een opsomming van zijn zakelijke activiteiten op basketbalgebied, dan komt hij tot een ongelofelijke was lijst. Hij vertelt: „Het begon al toen ik dertien was. Ik mocht wegens mijn lengte nooit meespelen. De enige manier om in een team te komen, was het op te kopen. Dat deed ik dan door de shirts te betalen. Op die manier was ik altijd verzekerd van een plaats.” Die kruip-door-sluip- doorinstelling heeft hij altijd gehou den. McGregor: „Ik ben eerst bonds coach geweest in acht verschillende landen (Italië, Griekenland, Oosten rijk, Turijke, Zweden, Peru, Marokko en Centraal Afrika - red.). Daarna heb ik me toegelegd op mijn rond reizende ploegen. Het hele jaar door reizen er teams van mij door Azië, Europa of Zuid-Amerika. Zelf ben ik er niet altijd bij. Ik woon in Italië. Van huis uit regel ik meestal alles.” Zoals altijd rookte Stefean Kovacs een sigaret toen hij met zijn vrouw op Schiphol arriveerde. een forse beloning bij een Europese club te komen. Daarom proberen zij zich in de wedstrijden van McGregor zo goed mogelük te verkopen. En mocht er gebrek aan belangstelling bestaan, dan is de grote baas wel genegen om in echt belangrijke ont moetingen premies op elk punt te zetten Vooral tegen het einde van de tour, als de Europese competities al ver gevorderd zijn en de kans om verkocht te worden minimaal, willen de Amerikaanse „restanten” wel eens dwars door hun tegenstanders gaan om de bal in het netje te krijgen. Mc Gregor houdt zich aan het volgende systeem: eerste zoekt hij een grote sponsor, wiens naam voor één of meer seizoenen wordt gevoerd. Vervolgens formeert hij een groep spelers, die tegen een beloning van vijf dollar en de onkostenvergoeding deels per bus, deels per vliegtuig, over het continent willen trekken om tegen elke club die wil betalen te spelen. Over het aanbod van spelers hoeft Mc Gregor zich geen zorgen te maken. Er zijn genoeg studenten die na hun schooltijd eerst wat van de wereld willen zien. McGregor biedt ze die gelegenheid. Hij zegt: „Mijn kracht zit in de jongens die bij me gespeeld hebben en nu weer terug in de States zijn. Zij zorgen ervoor dat iedereen weet waar hij zijn moet als hij basketballend de wereld rond wil. Ik zorg ervoor dat ze altijd en overal kunnen spelen, want in het rijk van McGregor gaat de zon nooit onder.” Hasil zal direct na 23 mei, wanneer Feyenoord zijn laatste competitiewed strijd speelt, naar Oostenrijk gaan. Vol gens Hasil en Austria Klagenfurt heeft Feyenoord geen bezwaren tegen de trans fer. Over het bedrag dat de club voor Hasil moet betalen men denkt dat het de hoogste som is die in Oostenrijk ooit op de transfermarkt is omgegaan wilde Austria geen mededelingen doen. Mana ger Guus Brokx van Feyenoord: „Wat Hasil tijdens zijn vakantie in Oostenrijk doet, moet hij weten, maar Feyenoord weet nog van niets. Hij staat tot 1 juli 1974 bij Feyenoord onder contract”. BRUSSEL. —Het is nu definitief: Ed dy Merckx, de Belgische wielerkeizer neemt deel aan de Rotterdamse zesdaag se, die van 18 tot en met 23 januari wordt gehouden in het sportpaleis Ahoy. Na wekenlang onderhandelen is wed strijdleider Peter Post er vrijdagavond eindelijk in geslaagd Merckx te contrac teren. In zijn woonhuis te Kraainem (een voorstad van Brussel), zette de werelduurrecordhouder en viervoudig Tour de Francewinnaar zijn handteke ning onder het contract. Merckx krijgt als koppelgenoot zijn landgenoot Patrick Sercu. De oud-wereldkampioen zal ook deelnemen aan de demieraces. Stefan Kovacs heeft voor Ajax erg veel betekend. Aan zijn openhartige be nadering van veel zaken zou menig trai ner in Nederland een voorbeeld kunnen nemen. Kovacs, hoewel hij de zaken misschien af en toe wat losjes benaderde, is goud waard geweest voor Ajax. Als oefenmeester maar vooral als spreekbuis naar buiten heeft hij Ajax enorm veel goodwill bezorgd. Daarom zegt Kovacs nu: „Bij Ajax zeiden ze na het vertrek van Michels: wat nu? Ik hoop dat ze dat nu weer zullen opmerken. Ik moet ook pas aan een definitief afscheid denken als er nog sprake is van een zeker hoogtepunt. Daarom zal ik deze laatste maanden dubbel hard werken om Ajax weer een landskampioenschap en een Europabeker te bezorgen. Daarna zal het zonder mij ook wel lukken. Alle aanbie dingen van Zuidamerikaanse en Europese topclubs ten spijt: ik ga weer terug naar Roemenië. En dat vind ik ook het pret tigste. Ajax heeft nu alle tijd om de komende maanden (Kovacs vertrekt 1 juli 1973) naar een opvolger uit te zien.” Levi’s heeft twee jaar lang met de gevolgen van zijn slechte geheugen geworsteld. Twee jaar geleden werd het probleem ingeleid met de komst van McGregor’s team naar het Nieuwjaarstoernooi in Haarlem. Het toenmalige Flamingo’s was op zoek naar een sponsor, terwijl de ronde Inmiddels heeft McGregor de laat ste jaren al 200 jongens op die ma nier geplaatst, wat hem bepaald geen windeieren gelegd zal hebben. Daar naast houdt de Yank zich als coach bezig met het Italiaanse clubje Splu- gen, terwijl hij bovendien bedragen toucheert voor de met Gilette te spelen wedstrijden. Over aanbod heeft hij ook op dat gebied niet te klagen. „Ik werk volgens het oude principe van Henri Ford. Hij maakte als eerste de auto zo goedkoop dat iedereen er in kon rijden,” vertelt hij vergenoegd, „door mijn hele ploeg lange tijd in Europa te houden breng ik de reiskosten zo ver terug dat elke vereniging wedstrijden tegen ons kan organiseren en er dan zelf ook nog geld aan over houdt. Daarom is er van alle kanten altijd belangstelling genoeg.” kwijt, dat ik dit toernooi met enorm plezier gespeeld heb, en dat mijn angst voor een eventuele stilstand na het be halen van de wereldtitel (zoals Spasski, die als wereldkampioen zelfs wel eens als zesde in een toernooi is geëindigd) gelukkig ongegrond bleek. Andreiko liet eveneens een betere vorm zien dan in het wereldkampioen schap te Hengelo in mei van dit jaar. Zijn overwinningen bijvoorbeeld op Jan sen en Mostovoy waren werkelijk ju weeltjes. Harm Wiersma is in feite fantastisch teruggekomen na zijn nederlaag uit de eerste ronde tegen mij. Met zijn uitein delijke derde plaats is hij misschien niet zo heel erg tevreden, maar onder de gegeven omstandigheden zat er echt niet meer in. Eindstand: grootmeestergroep: 1. Sij brands 19 punten, 2. Andreiko 18; 3. Wiersma 17; 4. Roozenburg 14; 5. Drost 12; 6. Hermelink 11; 7. Baba Sy 10; 8. van der Sluis 8; 9. Smith 7; 10. Jansen 6; 11. Mostovoy 5; 12. Faal 5 punten. Meestergreep: 1. Goudt 14 pnt., 2. Badiali 11; 3. Benjamens 10; 4. De Rui ter 10; 5. Kemp 10. Jeugdwereldkampioenschap: 1. Mets- janski 16 punten, 2. Tsjaverdian 15; 3. Hofstee 11; 4. Bahaillal 10. „Je eerste reactie is er dan één van spijt. Ik schaam mij er niet voor om te zeggen dat ik in de anderhalf jaar dat ik nu bij Ajax werkzaam ben geweest van de club ben gaan houden. Daarom wil ik ook alles in het werk stellen om dit seizoen tot net zo’n succes te maken als vorig jaar, al is dat na het behalen van al die titels in 1972 bijna niet mogelijk. Achteraf ben ik echter ook wel tevreden dat ik weer naar mijn land terug kan keren. In Roemenië gingen steeds meer stemmen op om mij bondscoach te maken. Maar men redeneerde uiteindelijk dat het zonde zou zijn om mij vast te klitten aan één positie. Daarom heeft men mij meer gegeven. Ik krijg de verant woordelijkheid voor alle vertegenwoor digende ploegen (nationale elftal, Jong Roemenië en UEFA-jeugd)” En Joop Brand: „Ik solliciteer nooit. Ik wacht ook eerst het gesprek op 19 januari tussen Haarlem en de gemeente af over het subsidiebeleid dat gevoerd gaat worden. Ik heb het hier wel naar mijn zin. Ik wil Haarlem graag helpen”. Maar dan veelbetekenend: „Maar als Haarlem niet te helpen is kan ik er ook niets aan doen”. Wat de buitenlanse oefenmeesters be treft had Ajax één serieuze kandidaat op het oog. Borussia Möndchengladbach- trainer Hennes Weissweiler. De legenda rische Westduitse oefenmeester, ook do cent aan de Sporthochschule, heeft lang nagedacht over een fantastisch aanbod van Ajax. Na ampel beraad heeft hij dit afgewezen omdat hij er (voorlopig) weer de voorkeur aan heeft gegeven om toch maar in West-Duitsland te blijven. I „Misschien dat ik Nederland dan weer tegenkom in 1974 in West-Duitsland tij dens het wereldkampioenschap voetbal. Ajax vertegenwoordigt zoveel klasse dat ik dan veel oude bekenden hoop terug te zien. Ik krijg in Roemenië echter een prachti ge baan. Ik ga ook als afgevaardigde van de bond naar congressen van UEFA en FIFA. Daarom komen mijn werk zaamheden ook op het organisatorische vlak te liggen. Dat is ook voor mij weer heel iets anders. Het Roemeense voetbal heeft mij nodig. Daarom heeft men van begin af aan ook in de besprekingen met mij gesteld dat er zelfs in mijn geval geen uitzondering gemaakt kon worden. Ik moest en zou terugkeren. Daar heb ik mij volledig mee verzoend. Ajax zal ik echter nooit vergeten. De club betekent zeer veel voor mij en mede dank zij deze geweldige periode bij Ajax krijg ik nu in Roemenië opnieuw een schitterende baan.” KLAGENFURT. Franz Hasil, de Oostenrijkse halfspeler van Feyenoord, wil na afloop van het seizoen naar zijn geboorteland terugkeren. Vrijdag tekende Hasil, van wie reeds geruime tijd bekend was dat hij in verband met de opvoeding van zijn kinderen graag naar Oostenrijk terug wilde, een voorlopig contract van drie jaar bij Austria Klagenfurt. Daarmee had ik mijn eerste plaats veiliggesteld, terwijl Andreiko zeker was van de tweede prijs. Die zou hij eventu eel nog met Wiersma kunnen delen, wanneer deze er althans in zou slagen van Baba Sy te winnen. Maar hoewel de Nederlandse grootmeester goed uit de opening kwam, liet de Senegalees (die dit toernooi maar lieft drie partijen Aantrekkelijk kijkspel boden ook Mostovoy en Faal. De Fransman nam aanvankelijk een veelbelovende aanvals positie in, maar toen hjj een fout maakte kwam de Gambiaan plotseling een schijf voor. Daarna toonde Mostovy zijn grote kunnen door alsnog een pun- tendeling uit het vuur te slepen. Bij Van der SluisHermelink en JansenDrost woedde tot op zekere hoogte wel enige strijd, maar beide partijen eindigden ten slotte in vrijwel gelijkwaardige remises. Organisatoren, spelers en andere be trokkenen kunnen op een goed en inte ressant toernooi terugblikken. Sterker nog: het was een prachtig toernooi, zon der dissonanten, met veel mooie partijen en een verheugende produktiviteit. Deze produktiviteit springt des te meer in het oog wanneer men bedenkt dat in voor gaande jaren zes winstpartijen voldoen de waren om het toernooi te winnen, terwijl de winnaar thans acht winstpar tijen, en de nummers twee en drie beiden zeven overwinningen hebben la ten noteren. Daarmee zijn we meteen aangeland bij de geweldige vorm, die de eerste drie prijswinnaars gedemonstreerd heb ben. Wat mijzelf betreft, wil ik daar verder niet op ingaan, ik laat liever de cijfers voor zich spreken. Wel wil ik BREDA. Door een vertraging in het genezingsproces van de dubbele beenbreuk die hij op 13 augustus in de eerste competitiewedstrijd NACGo Ahead Eagles opliep, is Daan Schrijven (NAC) weer in het diaconessenzieken huis in Breda terechtgekomen. Yank over goede relaties met de Amerikaanse kledingfabriek Levi’s beschikte (zijn rondreizende ploeg speelde dat seizoen ook onder de naam Levi’s). Een overeenkomst lag dus voor de hand. McGregor zorgde voor een sponsor, en zou in ruil voor de reclame die de Nederlandse ploeg ging bieden twee spelers (Bill More en Gerhard Schreur) in Haarlem achterlaten. Bovendien, zo betoogt het bestuur van Levi’s, zou er e en extra bonus volgen bij het behalen van de lands titel. Toen de Haarlemmers aan die verplichting hadden voldaan bleef de verwachte cheque echter uit, terwijl er hier en daar nog enkele financiële oneffenheidjes aan de oppervlakte kwamen. Voor de ploeg voldoende om de Amerikanen via de basketbal- bond een speelverbod in ons land op te laten leggen. Enkele weken gele den kwam daar na een gesprek tus sen beide partijen een einde aan. Op de vraag of de Amerikaan bij die gelegenheid zijn schuld betaalde, her vat hij zijn eeuwigdurende komedie. „Schuld?” roept hij verwonderd uit, ..schuld? Ik heb nooit schuld gehad. Ik heb Levi’s destijds een reis naar Amerika aangeboden, maar daar kon men geen gebruik van maken. Verder was er niets tussen ons. Levi’s heeft nu verontschuldigingen aangeboden en die heb ik geaccepteerd”. De Haarlemse bestuurderen erva ren dat als een goeie mop. Niettemin hebben zij zich het vuur uit de sloffen gelopen om hem met zijn ploeg, die dit jaar onder de naam Gilette speelt, in hun Nieuwjaarstoer nooi te krijgen. Een typerende situa tie. Niemand haalt McGregor met gejuich binnen, anderzijds strekt zijn invloed zo ver dat hem bijna (op België na, waar hij nog steeds niet mag komen) nergens de deur wordt gewezen. Europa lijkt voor de slimme bas- ketbalexploitant een waar dorado, waarin hij naar hartelust kan wroe ten. Of hij als enige die goudpot heeft weten t e vinden? McGregor: „De laatste tijd komt er wat concur rentie bij. Er zijn enkele makelaars die de1 Europese clubs bij hun aanko pen adviseren. Maar zij zijn onbe trouwbaar^). Kijk maar naar Levi’s, dat dit seizoen niet op mij af is gegaan. Davidson was een miskoop. Bij mij was dat niet voorgekomen. Rob de Wit (de Levi-coach die vóór het seizoen naar Amerika ging om spelers te selecteren, red.) mag dan wat- van basketbal afweten. Hij heeft verloor) geen verder onheil over zich komen. Hij grendelde de positie uitste kend af en dat was voor Wiersma aan leiding in het middenspel remise aan te bieden. Van de overige partijen verdiende het duel SmithRoozenburg de grootste aandacht. In een klassieke partij plaatste de oud-wereldkampioen al spoedig een ghestem-doorstoot, en daar zat Smith duidelijk mee in zijn maag. De Ameri kaan bracht niet het sterkste tegenspel op het bord, en toen Roozenburg in materieel opzicht een voorsprong nam, ontstond er ten slotte een overmachts- eindspel. Dat vergde nog vrije veel tijd, maar uiteindelijk won Roozenburg zon der veel moeite. AMSTERDAM. Misschien was Ajax-tralner Stefan Kovacs ook zelf wel een beetje misleid door alle grote successen. Na het behalen van alle mogelijk denkbare titels met Ajax, landskampioenschap, Europa-cup 1 en wereldbeker, leek het in eerste instantie ook voor Kovacs geen probleem dat de Roemeense autoriteiten in z(jn geval een uitzondering zouden maken wat betreft de jjzeren Oosteuropese vuist regel om na een periode van twee seizoenen weer terug te keren naar Boekarest. Tijdens een eerste oriëterend gesprek in Sofia, toen Ajax tegen CSKA voetbalde, werd hjj echter al snel weer met de werkelijkheid geconfronteerd. Het Roemeense voetbal had hem nodig. En aangezien Kovacs in de periode dat hjj bij Ajax was ge weest een wereldreputatie had opgebouwd bleek het voor de Roemeense sportauto- riteiten geen moeilijke zaak om hem een bijzonder belangrijke functie te verschaffen. Kovacs zal op 1 augustus 1973 technisch directeur van de Roemeense voetbalbond worden. Dit laatste is een punt dat vooral voorzitter Jaap van Praag intrigeert. Van Praag: „Dat is erg prettig. Ajax zal opnieuw voor een goede opvolger zorgen. Een half jaar is lang genoeg om goed in de vacature te kunnen voorzien. Er zijn al telefonische sollicitaties binnengeko men. Wij zijn ook in eerste instantie op zoek naar een Nederlander (mede op instigatie van clubarts Rolink, die wat medische problemen betreft bevreesd is (Van onze sportredactie) HAARLEM. Als in basket- balkringen waar ook ter wereld de naam van Jim McGregor valt, reageren de insiders met een veelbetekende glimlach. Niet dat de 51-jarige Amerikaanse basketbalmanager makelaar trainer coach hun veel aanlei ding tot lachen geeft. Het tegen deel is eerder waar. Langzamer hand is iedereen, en zeker in Nederland, op de hoogte van de manier waarop dit gezette man netje, dat zijn uiterlijk afwerkt met een potsierlijk hoedje boven op zijn hoofd, zaken pleegt te doen. Met name Levi’s heeft in het verleden tot haar schade on dervonden dat achterdocht te genover hem geen overbodige luxe is. Desondanks wordt hij nog altijd geaccepteerd. Omdat men hem, wegens zijn wereld wijde invloed, nodig heeft. Maar ook vanwege zijn humoristische optreden in en buiten het veld, waarmee hij de misleidende in druk wekt zelfs een lastige vlieg nog het leven te willen schen ken. Bedriegelijker zou dit voor komen niet kunnen zijn, want in de praktijk is Jim McGregor een keiharde zakenman, die er niet voor terugdeinst bepaalde over eenkomsten te .vergeten” als het hem uitkomt. voor een taalbarrière red.). Die zal echter wel aan de nodige kwalificaties dienen te voldoen aangezien wij niet iedereen trainer van Ajax kunnen maken. Zeker niet na Kovacs, aan wie wij zeer veel te danken hebben.” AMSTERDAM. De laatste ronde van het vierde internationale Suiker- toernooi heeft vrijwel geen verrassingen opgeleverd. Oud-wereldkampioen An dreiko voelde kennelijk niets voor een scherpe strjjd, en accepteerde reeds op de dertiende zet, op het moment dat hij het toch al niet bijster interessante ope- ningsspel nog verder vereenvoudigde, mijn remisevoorstel.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9