HFC voor 4000 toeschouwers naar 4-1 nederlaag gespeeld pakte twee keer de winst ELFTAL VAN OUD-INTERNATIONALS WORDT STEEDS AANTREKKELIJKER Geringe belangstelling voor eerste avond van Nieuwjaarstoernooi Levi Teleurstellend Telstar gelijk Bekerloting Titelkansen Lions verder geslonken tegen Belgische tweede-klasser «r. „Professioneel” Archipel Jong Engeland s» Él I II IjS 11 1973 JANUARI DINSDAG 2 10 I Blessures Gangmaker z - Fons van Wissen passeert HFC-doelman Ackerman voor de derde keer. Henk Schouten (links) kijkt de bal na. Op de achtergrond de volgepakte HFC-hoofdtribune, een beehg. dat de laatste jaren op 1 januari zeldzamer dreigde te worden. (Van onze basketbalmedewerker) b (Van onze basketbalmedewerker) (Van onze basketbalmedewerker) De Amerikaan Ken Grant raast door de Oostenrijkse verdediging. Arbiter deed Concordia de das om (Van onze handbalmedewerker) de Blinkert hebben van HAARLEM. Het dubbelprogramma in de hoofdklasse B van de microkorf- balcompetitie heeft de nodige verrassin gen opgeleverd. Zo wist het professioneel Het toernooi wordt vanavond voortge zet met de wedstrijden: Levi’s-Flamin- go’sWienerberger (aanvang 20.00 uur) en Eural GoldfingerGilette (21.30 uur). De verwachte tegensprestatie van de spelers van Telstar bleef mede door het bevroren veld ver onder de toch niet hooggespannen verwachtingen. Na twee doelpunten (een in de eerste helft door Kees van Kooten en een in het begin van de tweede helft door Jos Jonker) zagen de Velsenaren kennelijk helemaal geen reden meer om zich in te spannen zodat de Belgische tweede klas- ser door Deraeve en Beulinckx gelijk kon maken. tenslotte nog gemakkelijk over de Oos tenrijkers heen en zegevierde met 102- 88. Topscorer werd aanvoerder Grant met 12-13. ROTTERDAM. Transol R-Z en Li ons hebben afgelopen zaterdag in de Maasstad gestreden voor het behoud van hun titelkansen achter het leidende duo Raak-Punch en Levi’s. In een wedstrijd met wisselende kansen won tenslotte de thuisclub met 88-85. Een overwinning, die de Rotterdammers ongetwijfeld toe kwam door de grotere eenheid binnen de ploeg. Dat Lions in dit treffen kans loos zou zijn geweest is echter allesbe halve waar. De arrogant spelende thuis club verspeelde in de eerste helft een voorsprong van zeventien punten. HAARLEM. De door internatio nal Karin Bos verrichte loting voor de kwartfinales van de N.B.B. beker, die tijdens de openingsavond van het Levi’s toumooi plaatsvond, heeft voor de Haarlemse vertegenwoordigers alle kansen opgeleverd om door te drin gen tot de laatste vier. Bij de dames gaat The White Stars op bezoek bij D.E.D., terwijl H-O.C. een thuiswed strijd lootte tegen het Amsterdamse Wilskracht. De twee overige kwart finales zijn: B.V. AmstelveenFiat Stars en B.O.B. tegen A.M.V.J. Concordia, dart de hele wedstrijd het beste van het spel had, liep na een 1-0 achterstand door treffers van Haymo Hauff, René ten Have en Ruud Verdam (driemaal) weg naair een 2-5 voorsprong. Volewijkers scoorde 3-5 maar een doel punt van Peter Korver die na 3-6 ook 4- 7 scoorde deed Concordia met een tref fer van René ten Have bij rust op 5-8 uitkomen. Ook in de tweede helft stond niets een verdiende Concordia zege in de weg. Fokke Elskamp en René ten Have schoten Concordia naar 7-10 toen de arbitrale misrekeningen begonnen. Maar liefst vijf glasheldere doelpunten van de Haarlemmers werden afgekeurd en dit stelde De Volewijkers in staat langzaam terug te komen- Omdat alle Concordia treffers werden afgekeurd en de Vole wijkers wel scoorde, kwamen de Am sterdammers tot 10-10 en namen zelfs een 12-10 voorsprong. Door René ten Have en Ruud Verdam deed Concordia nog iets terug, 12-12, maar het ritme was eruit zodat het geen verbazing wek te dat De Volewijkers alsnog kans zag te winnen: 13-12. (Van onze sportredactie) VELSEN- Vier doelpunten en bitter slecht voetbal lagen de enkele honder den enthousiasten zaterdagmiddag bij TelstarRoyal Olympique. Waarom de Belgische tweede klasser uit Charleroi, die wordt getraind door de Nederlander Evert Mür, was uitgenodigd naar Velsen te komen en niet een amateurclub uit de omgeving is niet helemaal duidelijk. Het voetbal, dat de Belgen lieten zien, was bepaald niet imponerend. Weliswaar speelden zij gelijk tegen Telstar, maar dat elftal was dan ook kennelijk verge ten, dat het betaald voetbal beoefent en dat er door honderden toeschouwers geld was neergeteld om de wedstrijd te mo gen zien. HFC, gehandicapt door een aantal blessures, werd enigszins geflatteerd maar niet onverdiend naar een kansloze 4-1 nederlaag gevoetbald. Na het eerste fluitsignaal van scheidsrechter Göransson en de aftrap van Gerard Hoenders, die vanwege een ontzetting van de vork in het scheenbeen aan het einde van zijn voetbalcarrière moet denken, manifes teerde zich misschien niet zo’n groot veldoverwicht van de oud-internationals, maar Oranje vond veel gemakkelijker het doel van HFC-doelman Ackerman, die uiterst simpele vergissingen even gemak- Het herenteam van IJmond kwam tot een verdienstelijk resultaat door het Utrechtse UD te verslaan en hiermede zij nplaats in de tweede klasse zo goed als zeker te stéllen. De Beverwijkers die nog een oefenwedstrijd van zaterdaga vond in de benen hadden startten moei- Transol R-Z gaf daarmee Lions winst kansen in handen, die met een beetje geluk zelfs gerealiseerd hadden kunnen worden. Het pleit voor de Zandvoortse formatie, dat men een 37-20 achterstand nog voor de rust wist te reduceren tot 41-34. In belangrijke mate was het egoïstische spel van Horton hier debet aan. Direct na de basketverwisseling nam Lions een voorsprong. Er ontspon zich toen een felle strijd, waarbij nu eens Transol R-Z en dan weer Lions leidde. Lee, die onopvallend was begon nen was daarbij de grote Zandvoortse man. Volledig ongrijpbaar was hij het, die Lions naast de Rotterdammers hield. Zijn score van veertig punten was ech ter net niet voldoende om Transol R-Z via het duo Shea (11-20) en Horton (10- 12) van de zege af te houden. Naast Lee kv amen voor Lions in de dubbele cij fers: Pastor (4-8) en Tuinstra 10-9). Stand: Levi’s-Flamingo’s 17-30, Raak- Punch 16-28, Transol R-Z 18-28, Lions 18-26, Fiat Stars 16-24, Bona Stars 17-18, EBBC 16-14, Donar 17-10, Haarlem Car dinals 16-6, ASVU 16-6, Racing Agon 17-6, DED 16-4. HAARLEM. Onbegrijpelijke en bo venal aanvechtbare scheidsrechterlijke beslissingen hebben in de laatste tien minuten van de wedstrijd Volewijkers Concordia hun stempel gedrukt op het score-verloop en ertoe bijgedragen dat de Haarlemmers, die gedurende de gehe le wedstrijd een voorsprong hadden ge had in deze laatste fase alsnog een nederlaag moesten incasseren. Wederom wettigt dit de vraag of men met de huidige opzet, die inhoudt dat Amster damse en Haarlemse scheidsrechters wedstrijden van plaatselijke clubs kun nen leiden op de goede weg is. De nu aangeschreven Amsterdamse scheids rechters konden de intimidaties van de Volewijkers uit Amsterdam maar moei lijk aan, doch dupeerden gelijktijdig Concordia hiermee. LONDEN- —Het Engelse elftal, spe lers onder 23 jaar, dat vanavond op Highbury tegen jong Oranje speelt, is door Sir Alf Ramsey als volgt samenge steld: Stevenson (Burnley); McDowell (West Ham United) en Pejic (Stoke City); Can- tello (West Bromwich Albion), Taylor (West Ham United) en Beattie (Ipswich Town); Mortimer (Coventry City), Ken nedy en George (Arsenal), Whymark (Ipswich Town) en Currie (Sheffield United). kelijk afwisselde met knappe reddingen, dan HFC het domein van Piet Lagarde, die eveneens een paar keer zijn niet geringe kwaliteiten demonstreerde. een grote 23-9 achterstand werden ge speeld. Vooral de Oostenrijkse Ameri kaan was een geweldig struikelblok voor zijn oud-landgenoten. Onder de basket heerste er slechts een ploeg. Met zijn ploeggenoten hield Taylor Gilette vai scoren onder de basket af. Gilette spe lend met onder andere Fritz (EBBC) Childress (ex-Lions) en Pleick (BC Utrecht) kon pas tegen het einde van d< eerste helft iets van de achterstand verkleinen. Archipel had zich voor de wedstrijd tegen Blauw Wit teruggetrokken in ho tel Bouwes in Zandvoort. Zeer gecon centreerd spelend werd deze wedstrijd in een toch benauwde overwinning (12 11, bij de rust 6—5) omgezet. De tweede wedstrijd (Blauw Wit thuis) begon reeds ’s morgens in het Parkhotel. Daar werd rustig de taktiek besproken welke zou moeten leiden tot opnieuw twee winst punten. Hoe anders verliep de eerste helft van de wedstrijd. In een kwartier tijd hadden de heren V. Dijk (2x) en Krol (2x) voor een zeer comfortabele 4 0 voorsprong gezrogd. In de zestiende minuut kon Archipel door Henny Engel bert tegen scoren. Blauw Wit speelde in deze fase van de wedstrijd subliem microkorfbal. Praktisch alles gelukte terwijl Archipel lijdelijk moest toezien hoe vrouwe Fortuna doorsloeg naar de Blauw Wit-kant (ruststand 62). Wat echter voor de Archipel in de eerste helft tegen had gezeten viel in de tweede helft in het voordeel uit. Zo kon Drikus Klouwen in de achttiende minuut zijn ploeg een 78 voorsprong bezorgen. De thuisclub gaf zich nog niet gewonnen maar toen Janne Engelbert vier minuten voor tijd 8—9 scoorde en twee minuten later zelfs via een prachtige doorloopbal (misgreep na bevriezen!) 810 maakte was het bekeken met Bl.W. Eindstand 9—10. Stand: Ons Eibernest 7—13, Het Zuid en 6—10, Luto 6—8, De Danaiden 7—8, Swift 76, Wordt Kwiek 74, AKC 7 3, HKV 7—2. B: Archipel 714, W.K. 7—13, B.W. 78, Pams 76, Rohda 74, KZ 7—4, NIC 7—4, DKOD 7—3. HAARLEM Het is nog maar twee seizoenen geleden dat de voornaamste publiciteit rond het elftal van oud-internationals be stond uit een enorme rel rond Abe Lenstra. Het organisatiecomité van De Zwaluwen, dat ook altijd de tradionele nieuwjaarswedstrijd op 1 januari tegen HFC organiseert, besloot toen, om tegen de publieke opinie in, Lenstra voornamelijk vanwege het teren op vergane glo rie, van de spelersinvitatielijst af te voeren. Hoe juist deze visie was bleek gistermiddag. Voor het eerst sinds vele jaren had een groot aan tal toeschouwers (tussen de 3500 en 4000, vorig jaar waren dit er slechts 1200) zich langs het terrein aan de Spanjaardslaan geposteerd om de „inmaakpartij” (de interna tionals freewheelden tenslotte naar een 41 overwinning) van het successievelijk verjongde elftal van oud-Oranje tegen HFC zelf mee te maken. vooral de eerste helft tegenstand onder vonden van een incompleet AHC 31 2. Beide teams hadden in het begin moeite met scoren, wat ook een gevolg was van het goede keepers-werk. De Blinkert kwam te haastig tot schieten en nam te weinig tijd voor een juiste opbouw van de aanvallen. Zodoende kwam AHC re gelmatig in balbezit en kreeg goede kansen tot scoren die niet benut werden. De Blinkert nam een 2-0 voorsprong door Henny Quint en Karl van Viersen maar AHC had het antwoord klaar en maakte vlot na elkaar twee doelpunten 2-2. Voor de rust nog scoorden Henk Driessen 2x en Jan Hulsbergen. Na rust ging het aanmerkelijk beter aan Blin- kertzijde. Hoewel vooral Kick Matla en Henk Buys pech hadden bij hun break outs, liep de score vrij vlot op. Via 9-4, doelpunten van Kick Matla, Henk Dries sen, ieder 2x en Karl van Viersen liep men uit naar 12-5, wederom door Karl van Viersen, Peter Valbracht en Jan Hulsbergen. AHC ging wel iets meer risico nemen doch de Blinkert defensie zat potdicht. Het werd uiteindelijk 17-7 door treffers van Jan Hulsbergen 2x, Karl van Viersen 2x, en Henny Quint HAARLEM. Ondanks de overwin ning van Levi’s-Flamingo’s op het Belgi sche Eural Goldfinger heeft de organise rende vereniging het duidelijk af moeten leggen tegen de TV-show van Wim Son- neveld. De basketbalfans, die toch nog hun schreden naar de Kennemer Sport hal gericht hadden moesten daar de teleurstelling incasseren, dat op deze openingsavond zowel de Oostenrijkse kampioen Wienerberger (dat Blondet en Redd miste) als Eural Goldfinger niet in hun sterkste opstelling aantraden. Levi’s kostte het derhalve geen enkele moeite om Enrol Goldfinger kansloos te laten. Met Kales, Smith, Akerboom, van der Ree en Ombre in de basis begon Levi’s tegenover de Belgische gasten overrom pelend. Een Kales in glanzende vorm situwde zijn ploeggenoten naar een snelle 19-4 voorsprong, waaraan de passief spe lende Belgen van coach Guy van den Broeck maar weinig konden veranderen. Pas toen de Amerikanen Griffin en Vic Dheil zich enigszins van hun directe bewakers konen losmaken kwam er iets meer evenwicht in de strijd. Van een werkelijke bedreiging kon voor Levi’s echter nimmer sprake zijn. Coach Rob de Wit kreeg dan ook alle gelegenheid om zijn jongere spelers als: Hagens, Kooring en Ven der Ree in te zetten en ze ervaring te laten opdoen tegen dit soort tegenstanders. Verheugend moet het voor de Levi’s- leiding geweest zijn te kunnen constate ren, dat Tyronne Marionneaux steeds beter in vorm komt. Niet alleen pakte hij een groot aantal verdedigingsre- bounds voor de Belgische aanvallers weg, maar bovendien bleek hij ook in de aanval een niet te verwaarlozen kracht. Reeds bij de rust stond vast, dat Levi’s de sluitingswedstrijd van de eerste avond niet meer kon verliezen. De 52-29 voorsprong werd in de tweede helft aanvankelijk regelmatig vergroot en een volledige Belgische afgang hing in de lucht De Belgen mochten echter blij zijn, dat Levi’s enerzijds minder fel aandrong en konden anderzijds blij zijn, dat Griffin en Vic Dheil steeds beter in hun spel kwamen. Mede door de reboundkracht van Sterckendries kwam Eural Goldfinger in de slotfase van de tweede helft nog aardig terug. Een nadelig marge van ruim dertig punten werd teruggebracht tot minder dan twintig punten. Van de magische grens van honderd punten konden de Belgen Levi’s niet afhouden. Opmerkelijk was het dat deze grens over schreden werd door de niet meer voor ’t eerste uitkomende Wim Franke, die in de slotfase met zes punten het zijne bijdroeg aan de 106-90 overwinning. Topscorers voor Levi’s: Kales 17-4, Akerboom 6-14 en Smith 7-10. Vic Dheil 14-14 en Griffin 6-18. In de openingswedstrijd heeft het er lang naar uitgezien, dat het voormalige Radio Koch, nu Wienerberger geheten, voor een verrassing zou zorgen. Tegen de ploeg van coach Jim Mac Gregor gingen de Oostenrijkers zo overdonder end van start, dat de Amerikaanse stu denten in een minimum van tijd naar Pas volledig open werd de weds tri j< drie minuten na de rust toen Taylor bi 59-47 gediskwalificeerd werd. Wiener berger moest het toen nog slechts heb ben van de oud-Tsjechen Tecka (11-10 en Bilik (20-11). Mede door het ontbre ken van Mike Redd werd de Oostenrijk se voorsprong steeds kleiner. Childress bracht Gilette in de negende minuut voor het eerst aan de goede kant van de score. Een voorsprong, die Gilette ziel niet meer liet ontglippen. Dankzij eer Levi’sFlamingo’s krijgt tegen de winnaar van Bona StarsRacing Agon geen al te lastige opgave. Wint Lions in de kwartfinales van E-B.B.C. dan staat opnieuw een uitwedstrijd op het programma en dan tegen ver moedelijk Raak/Punch. De resteren de twee wedstrijden van de laatste acht ploegen zijn: de winnaar van B.V. Zaandam/Fiat Stars tegen Fri- sol/R en Transol R/Z contra de winnaar van Landlust/P.S.V. De wed strijden moeten verspeeld worden voor 5 februari. Zwaluweu-secretaris Van Rijswijk: „Natuurlijk hadden wij vanmiddag ook de gunstige weersomstandigheden mee. maar zelfs bij dit soort wedstrijden manifesteert zich hetzelfde als in het betaalde voetbal. Het publiek komt al leen als het iets geboden wordt. Een Tonny van der Linden is bijvoorbeeld altijd een grote gangmaker geweest in het elftal van oud-internationals. Maar met alle respect voor Van der Linden: alleen voor hem komt men niet meer. Er moet wel duidelijk wat meer tebo- den worden”. De woorden van Van Rijs wijk werden bevestigd doo- de wedstrijd zelf. Het publiek was bijvoorbeeld dui delijk bereid om de handen op elkaa’ te brengen als bijvoorbeeld een Coen Meu li jn met één van zijn loepzuivere passes of handige beenbewegingen nog steeds in staat bleek om de verdedigers van twee deklasser HFC voor onoplosbare proble men te stellen. Moulijn vertegenwoor digt met voetballers als Bennie Muller, Klaas Nuninga (gistermiddag niet aan wezig omdat hij met vakantie in Frank rijk was) en Hans Kraay (ook een po tentiële kandidaat voor de toekomst.) een nieuwe lichting oud-internationals die dit elftal veel te sterk maakt voor amateurverenigingen. Henk Schouten: „Ik heb nu voor het eerst sinds tien jaar weer eens samen met Moulijn gevoetbald. Dat is wel te merken. Dit elftal is toch wel zo sterk dat wij het ook wel tegen ongeacht Iedere amateureersteklasser kunnen op nemen”. En Bennie Muller: ,.Het klikt wel. Dit elftal heeft zo’n surplus aan techniek dat de conditie een onderge schikte rol speelt. Overigens hebben de meesten echt wel voldoende adem omdat men nog actief voetballer of trainer is”. voorbereide Archipel tegen het veel jongerre Blauw Wit tweemaal de volle winst te pakken en zodoende alleen de kop te nemen. Dit kwam ook omdat Westerkwartier een puntje liet tegen DKOD. De overige speelden in de twee wedstrijden remise, twee punten uit twee wedstrijden. Resumerend kan wor den gesteld dat Archipel de enige ploeg is in de hoofdklasse zonder puntenver lies en dat Blauw Wit het enige team in „B” is welke in dit weekend geen één winstpunt heeft weten te behalen. In hoofdklasse A geen opzienbarende uit slagen. Ons Eibernest had veel moeite tegen het thuis zeer sterk spelende De Danaiden (68) Swift nam meer afstand van de onderste regionen, ten koste van Wordt Kwiek 9—6. zaam en moesten lijdelijk toezien dat UD spoedig een 0-3 voorsprong nam. De UD-ploeg ging wat bevriezen hetgeen IJmond in staat stelde terug te komen, treffers van Bert Peen en John Henders- son verkleinden de achtrestand tot 2-3, maar UD liep toch weer uit naar 2-6. Folke de Jong scoorde voor IJmond 3- 6. Na rust echter nam IJmond de teu gels stevig in handen. Piet Strobbe 2x en John Hendersson brachtten IJmond dichtbij UD en toen even later een enorm op dreef zijnde Bertus Minnes kans zag drie treffers op rij te produce ren waren de rollen geheel omgedraaid en leidde IJmond zowaar met 9-7. UD probeerde de bakens te verzetten maar het ingezette offensief kwam te laat en bovendien trof men doelman Gerard v.d. Kolk in uitstekende vorm. Het werd nog 10-7 door Folke de Jong voor UD kans kreeg iets aan de stand te veranderen 10-8. Het laatste woord was echter toch aan IJmond dat door Bert Peen eert alleszins verdiende 11-8 overwinning be haalde. Door deze overwinning drukte IJmond UD nog vaster op de laatste plaats. De heren Van der Linden maakte al na negen minuten goed gebruik van een verkeerde beweging van doelman Ackerman. Nadat Koenders, via Schilder, 1-1 had aangete kend tikte ex-Ajacied Bennie Muller een afstandschot van Van Wissen langs Ac kerman. Na rust maakte Van Wissen er 1-3 van voordat Tonnie van der Linden zijn sterkste kant demonstreerde. Een enorm afstandschot verdween haarzuiver in de verste rechterbovenhoek. De eind stand van deze 41e krachtmeting werd hierdoor op 4-1 bepaald. De totaalbalans van de wedstrijden tussen de internatio nals en Nederlands oudste voetbalvere niging vertoont nu ook negentien over winningen voor Oranje, zeventien voor HFC en vijf gelijke spelen. Een beeld dat voor HFC de komende jaren alleen nog maar ongunstiger kan worden. „Want”, vertelde Henk Schouten grinni kend, „wat moet dat straks niet worden als er nog meer gerenommeerde betaal de voetballers voor ons elftal vrijkomen. Ik denk bijvoorbeeld alleen maar aan een Sjakie Swart”. Oud-internationals: Lagarde Van Maurik (vervanger voor de zieke Kees Kuys), Schilder, Ouderland, Wiersma Muller, Van Wissen, Bosselaar, Van der Linden, Schouten, Moulijn. r"*‘! 1‘k’ FT I'-, A/* 4*

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11