1 en het Residentie Orkest E SPANNENDE GEVECHTEN IN Ri MEXICAANSE REGENWOUDEN hu in Frankrijk wonen Duo Otten gaf concert op artistiek hoog niveau fc' Sinjavski wil „Happy New Year” met „Sissies” 3 de Mafia AUTOPOLIKLINIEK DE SPAARNESTAD b.v. Crime Classics' nieuw over en hi BflY TflLESE EERT UUI UflDER ife geschtatoi» van KBn Mafia-feniiSï Ko Pseudo-naïeve muziek in Stadsschouwburg NIEUWJAARS-THEECONCERT IN HAARLEM Mafia Ouc P. Verstegen KZOD steunt Vietnam Nijhoffprijzen voor H. B. Jassin en Strawinsky schrijft nieuwe composities via medium Dïl DINSDAG 2 JANUARI 14 1973 Wintertuinroerselen 1 Ursula Curtiss Ross MacDonald Onverwoestbare Jenny Classics Allure Magie DE ONVERWACHTE ONTDEKKING van een koperen blad, date rend uit de tijd van de Spaanse bezetting van Mexico, is het gegeven waaromheen de jongste thriller van de Engelse schrijver Desmond Bagley is opgebouwd. Het blad is een erfstuk van de boerenfamilie Wheale die op het Engelse platteland een vreedzaam bestaan leidt. Er melden zich vele kopers voor het stuk antiek dat des te waarde voller zal blijken omdat de bewerking ervan de sleutel bevat tot een vierhonderd jaar geleden door een Spaanse „conquistador” geschre ven brief. Deze Spaanse koloniaal, in Yucatan gevangen genomen en bij wijze van uitzondering niet door de Maja’s afgemaakt maar in comfortabele gevangenschap gehouden, belooft onmetelijke schatten aan hem die de ingewikkelde code op het blad kan uitpuzzelen. HAARLEM. Op Nieuwjaarsdag werd door de violist Daniel Otten en zijn oom, de pianist Johan Otten in de grote zaal van het Gemeen telijk Concertgebouw een Kamer- muziekmiddag gegeven. Omdat de toehoorders bij deze muziekuitvoe ring vóór de aanvang werden ver gast op een kopje thee, was als of ficiële benaming voor dit eerste muzikale evenement te Haarlem in 1973 de omschrijvende aanduiding Nieuwjaars-theeconcert gekozen. HAARLEM. Een heel matig bezette nieuwjaarsavondschouw- burg. Te weinigen, die gehoor had den gegeven aan de uitnodiging van de Stichting Stadsschouwburg en de Toneelgroep Centrum om te komen luisteren naar het damesduo „The Sissies” en het Resistentie Orkest. De eersten met hun befaamde „old timers” in kolderstijl en het orkest met dik aangezette Krasnapolsky- wintertuin-muziek. Eigenlijk een kleine zaal-produktie, die het in de schouwburg toch wel deed, toen er door het optreden eenmaal wat warmte in was gebracht. aui. BK Pi ■f» „The Sissies" JAAP FABER AMS het jaa ming ir 1973 m hoofdfc weer g overhet tijde mistiscl vandaa de Ne1 maakte deel w; met ee worden best oi Reven bandek naar v< op 89 ingetre. Philips een av< op ƒ92 stellen Ommer kwam P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE aan de gen op op ƒ50 •en frai zoals g binnen; goed pi ichappi Friese Varkenmarkt 2-10 Haarlem (aan het Spaarne) Telefoon 0 23-31 04 40, na 19 uur 31 04 41, heer L Perlee. Een verrassend mooi programma had het duo Otten voor dit concert samenge steld met werken van edel-artistiek al lure en overwegend van diepe inhoud, welke door de voortreffelijke, ja mees terlijke vertolkingen met grote schoon heid van klank en een vaak aangrijpen de uitdrukkingskracht werd gebracht. Als eerste werk speelden Daniel en Johan Otten de Sonatine opus 137 no. 2 van Franz Schubert, een muziek juweel, waaruit door een voordracht van supe rieure eenvoud de lyriek van lichte wee moed, maar ook beheerst-felle opstan digheid opklonk met een openhartige mededeelzaamheid. onderschat moet worden. De verta ling is van J. P. M. van Elswijk. bert Bloch over de schizofrene hote lier Norman Bates. Stakii ders briek< stakei inwil] De met 1 afgevi linger in op De bi DEI Volks ning, jaarli huur- te ve van d len, c ren. In Harr; natio daar Wij wensen onze cliënten een goede gezondheid en een betrouwbare automobiel in het jaar 1973. elektro technisch test centrum rollenbank De aan i ontwi de ja we w met d te en van i perce: het si naar een g gen, i verba dunni kleine Voo ge en als wordt Met een i klasse verho te bot sidien nen e geleid brutoi gestel koster voor i wonin hun mond tussen de andere „jenever greens”, waaronder „Seeraüber-Jenny” van Weil en Brecht een hoogtepunt was. Gek eigenlijk, een hele serie van die oude nachtclubliedjes werden door deze manier van zingen vakkundig naar het rijk van „Annodazumal” verwezen, maar zo’n zeerovers-Jenny houdt het uit tegen elke parodiëring. Het bleef een mini drama, misschien wel omdat het echt is geschreven door een gebroken vooroor logse stem, waarmee het nu weer opge legd werd gezongen. Het klonk als een grammofoonplaat van weleer, maar dan gespeeld op zo’n opwindapparaat waar van de regulator zich niet voortdurend aan de opgegeven snelheid houdt. Je moest, om dat effect bij Jenny te bele ven wel even je ogen sluiten om niet te worden afgeleid door de zalig gekke schmink en de marionetachtige petit- mime-gebaren van die ene Sissie. De andere deed het later minstens zo hart- veroverend in een smartlap uit de hoog tij-j aren van Lou Bandy. En zo kon het dan allemaal gebeuren, dat iedereen toch enthousiast werd en dat een verplicht fanfare-mars-nummer uit m(jn prille jeugd (waarbij wij ons luidkeels plachten af te vragen, waar Daniel Otten liet zijn fraaie viool met ontroerende klank zingen en daarbij voegde zich de fijnzinnige begeleiding van Johan Otten in een volmaakte een heid. Na deze onvergetelijk schone inleiding van de middag kwam Daniel Otten aan dacht vragen voor de beroemde Chacon ne uit de tweede Partita voor vioolsolo van Joh. Seb. Bach. Met ingehouden adem heeft men geluisterd naar dit meesterwerk, dat in een waarlijk groot se, magistrale vertolking tot een prach tig opgebouwde klinkende werkelijkheid werd. Pure schoonheid werd met deze uitvoering geschonken, uitmuntend door de tekening van het melodische lijnen spel van dit unieke variatiewerk, verras send weer door de harmonievorming van de tonen op de vier snaren van de viool, verrukkend door de sonore klankensyn these, die mede door de uitzonderlijk gunstige akoestische omstandigheden van de concertzaal werd verkregen. Het ging op deze middag toch speciaal om het luisteren naar muziek en deze werd de toehoorders rijkelijk geschon ken met vertolkingen op een uitzonder lijk hoog niveau. Als tweede deel in de „Crime de la Crime-serie is de Arbeiderspers geko men met „Een koninkrijk voor een moord” van Josephine Tey. In dit verhaal reconstrueert hoofdinspecteur Grant van Scotland Yard tijdens eei verblijf in een ziekenhuis de moord op „De prinsjes in de Tower” die aan Richard de Derde is toegedicht. Het verhaal is wel origineel van opzet maar kon mij toch weinig boeien. Het is bij vlagen uitermate langdra dig en wekt soms de indruk van een geschiedenisboekje. Ook het gebrek aan actie zal daaraan debet zijn. Als voorlopig laatste deel in de reeks „De rivalen van Sherlock Hol mes”. een selectie van zes verhalen over „concurrerende” tijdgenoten van Sherlock Holmes en zijn beste Wat son. De sfeer van de verhalen, waarin speurders in snelle koetsjes door mis tig of donker Londen rossen, doet toch wel erg sterk denken aan de meesterwerken van Conan Doyle, die dit wonderlijke Victoriaanse tijdperk op zijn eigen, en naar mijn smaak nog steeds onovertroffen, wijze heeft beschreven in zijn eigen speurdersro mans. De weinige aanwezigen hebben dus toch wel veel plezier gehad. De vijf leden van het Resistentie Orkest en een levend hondje, dat ze kennelijk van His Masters Voice hadden geleend hebben, zoals we eerder al eens hebben geschreven, de vaderlandse concert- praktijk verrijkt. Ze introduceerden een nieuw type „tonaliteit”, het zo geheten naïeve musiceren, evenals de schilder kunst deze naïeviteit in amateurtrend kent. Het Resistentie Orkest doet het dan natuurlijk parodiërend. Dat gaat dan met nadrukkelijk „lul lig” aankondigen van stukjes voor strij kers in de trant van Paul Lincke, maar gespeeld in een soort Holzhackerbuben- stijl voor violisten, opgeluisterd met een opzettelijk rammelig bespeelde vleugel en een piccolo, die alsmaar schel en snel met grote nadruk door het snarenspel heen breekt. Een parodie dus op de muziek, die Haarlemse grootvaders beluisterden in vermaaks-etablissementen, lang voordat er Cotton Blues opgeld deden. En die laatste soort muziek was dan als parodie toebedeeld aan „The Sissies” met hun pianistieke begeleider. Twee gekke meiden in de podium-kledij van hum moeders, die de nightclubsongs uit lang vervlogen dagen zongen in een soort melodramatische vamp-stijl. Na het lijzige „Heppy New Year to you” klonk „Cigarettes and whisky and wild, wild women” als een moderniteit uit Bagley heeft opnieuw bewezen dat hij dit genre avonturenromans steeds beter gaat aanvoelen en beheersen. Sinds „Op dood spoor”, een spionage thriller die zich op Ijsland afspeelde en die naar mijn smaak wel wat al te sadistisch was, en het ook uitste kende maar misschien iets minder direct geschreven „De uitbrekers”, heeft Bagley zich steeds meer doen kennen als de schrijver van harde, ingenieuze maar geloofwaardige thril lers. Tot het welslagen van „Duel onder water” draagt in niet geringe mate de soepele, lekker lopende ver taling van Dolf Koning bij. Duel on der water is verschenen bij Elsevier. MET REGELMATIGE maar he laas lange tussenpozen geeft Het Spectrum in Utrecht een psychologi sche thriller uit van de onvolprezen Amerikaanse schrijfster Ursula Cur tiss. De onlangs verschenen „Kat in het nauw”, uitstekend vertaald door S. J. E. Pannekoek-Westenburg, be schrijft de ondergang van „het gewo ne meisje dat hogerop wil”. De hoofdpersoon, Celia, dringt zich op niets ontziende maar wel succesvolle wijze binnen in de „hogere kringen” van de Amerikaanse samenleving en weet daarbij haar geringe afkomst tot het bittere einde zeer goed te verbergen. Hoe het precies tot dit bittere einde komt, moet u zelf maar lezen. „Kat in het nauw” is een thriller van het „betere” genre, zeer goed van stijl, onopgesmukt en span nend tot het laatste toe. boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boe ken hoeken boe ken boeken! boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVINGEN boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl BIJ GOTTMER IN Haarlem is on- langs verschenen „Eert uw vader” van de Amerikaanse schrijver Guy Talese Het is, niet lang na het enor me succes van Mario Puzo’s „De Peetvader”, opnieuw een boek over de georganiseerde misdaad in de Ver enigde Staten, meer in het bijzonder over wat buitenstaanders voor het gemak „de Mafia” noemen. Talese beweert, in tegenstelling tot Puzo een boek te hebben geschreven dat op feiten is gebaseerd. Hij is er dan wel in geslaagd deze feitelijkheden op een uiterst leesbare, spannende en boeien de wijze voor een groot publiek toe gankelijk te maken. Eert uw Vader gaat over het wel en wee van de familie Bonanno, onder leiding van de roemruchte Joseph Bonanno, ko ning van een van de „vijf families” die de Amerikaanse Mafia beheersen. Maar ook het leven van andere lei ders van deze familie wordt voor het voetlicht gehaald, beroemde figuren zoals Lucky Luciano en Vito Genove se bijvoorbeeld zien wij optreden als de onbetwiste heersers over de mis daad, mensen die een onvoorstelbare macht over leven en dood bezitten. Ondanks de gedocumenteerde bena dering van het verschijnsel „Mafia” door Talese, wekt een dergelijk boek altijd de indruk van, misschien onbe doelde, heldenverering, van romanti sering ook Maar in feite is de geor ganiseerde misdaad in Amerika en elders natuurlijk een uitermate ver werpelijk verschijnsel en vormt een gevaar voor de samenleving dat niet Ook Bruna in Utrecht is begonnen met een misdaadreeks uit de min of meer oude doos. Bruna begint met „De vrouw in het meer” van Ray mond Chandler. Ook dit boek kan worden beschouwd als de bij het grote publiek blijkbaar goed aan slaande genre van de „hard boiled” verhalen. Nummer twee is de psycho logische thriller „Het zaad des ver- derfs” van William Marsh in de ver taling van Theo Eerdmans. Dit uiter mate schokkende en boeiende verhaal gaat over de gedachtenwereld van een erfelijk belast meisje, een gebo ren moordenares. Als nummer drie verscheen „Moord in Soho” van Edgar Lostgarten, stammend uit 1947 en handelend in de rosse wijk van Londen. Als vierde in de serie „Evergreens” verscheen bij Bruna „Psycho” het door Alfred Hitchcock voor verfil ming waardig gekeurde boek van Ro- BIJ DE UITGEVERIJ Luitingh in Laren tenslotte verscheen onlangs „Losgeld voor een list” van Ross MacDonald. Het is een verhaal over een vermist jongetje en een tot de wanhoop gedreven ontvoerder. Ook dit boek van de in deze kolommen al meer geprezen MacDonald is weer geschreven op een manier die je bij misdaadverhalen zelden of nooit te genkomt: wrange humor, vaak schit terende verbale vondsten en een meesterlijk uitgedachte plot. En nog steeds is de hoofdpersoon de prvé- detective Lew Archer die naar Mac Donald zelf zegt nooit voorbestemd is geweest om een steeds terugkerende figuur in zijn werk te worden. De vertaling door Martin Beumer is bij zonder goed. Twee beroemde archeologen be twisten elkaar het eigendomsrecht op deze brief. De hoofdpersoon uit de roman, Jemmy Wheale stelt zich uitsluitend ten doel zijn b roer te wreken die op hun brute wijze is ver moord door de Amerikaanse Mafia die ook al de lucht had gekregen van de enorme schatten, die in Mexico voor het oprapen zouden liggen als eenmaal de code op het blad zou zijn ontcijferd. Jemmy Wheale weet de beide geleerden ertoe over te halen hem mee te laten gaan naar de zo goed als ondoordringbare en ontoe gankelijke oerwouden van Mexico die de schatten van de Maya-cultuur verbergen. Maar de expeditie van Wheale en de geleerden blijkt uitein delijk niet de enige te zijn. Het komt in de Mexicaanse regenwouden tot een adembenemende climax, een gewelddadig treffen tussen de leden van de expeditie en de Amerikaanse onderwereld die de steun hebben van ontvluchte dwangarbeiders. Er volgt een bloedige strijd op leven en dood die onder meer wordt uitgevochten in en rond een diep meer in de jungle. HAARLEM. Het genootschap „Kunst zij ons Doel” zal als actief pro test tegen de grove voortzetting van de bombardementen op het Vietnamese land en volk 10% van het totale ver- koop-bedrag van zijn a.s. ledenten toon stelling (Vishal, 6-28 januari 1973) be schikbaar stellen voor de actie „Heel Vietnam” giro 777, Rode Kruis te den Haag. Voorts zal op alle leden een afzonder lijk beroep tot bijdrage voor dit doel worden gedaan. toch de zeeman zijn geld laat) een luid meegeklapt bis-nummer werd van het Resistentie Orkest. Een van hun strijkers speelde een nummer op een vroeger zo geheten tro penviool, een strijkinstument waarvan de klankkast is vervangen door opnemer en beker van het type koffergammofoon, omdat klankkasten het in de vochtige tropen niet al te best uithielden. Het klonk nostalgisch. Waren er nog oud- Indischgasten in de zaal? Ze moeten op dat moment zijn volgelopen met tropen wee. Kortom, de muziek van „The Sis sies” en dat orkest: allemaal zeer resis tent en onverwoestbaar, parodie of niet. De Arbeiderspers is gestart met een serie uitgaven van min of meer „klassiek” te noemen misdaadverha len. Als eerste in de reeks verscheen „De Maltezer valk” van de Ameri kaanse thrillerschrijver Dashiell Hammett. Dit in 1930 voor het eerst verschenen werk, dat gaat over een antieke, met juwelen ingelegde valk, kan wordt gekenschetst als een „hard boiled” thriller. LONDEN (DPA). Igor Strawins- ki, de 20 maanden geleden overleden componist, maakt weer ijverig mu ziek. Dit beweert de in Londen wo nende spiritualiste Rosemary Brown, die al sedert jaren „nieuwe composi ties” van meesters als Beethoven, Liszt en Chopin van gene zijde no teert. Bij Spectrum in Utrecht is ook de laatste echte „Ellery Queen” versche nen, onder d etitel 3 x 3 10. Met het overlijden van Manfred Lee is het schrijversduo dat onder de naam „El lery Queen” talloze detectives heeft geproduceerd, namelijk gehalveerd. Of de andere helft van het tweetal, Frederick Dart, met de figuur Ellery Queen zal doorgaan, is mij ni'et be kend. Verder verschenen bij het Spec trum „Als de Dood” en „Sorry dat ik sterf’ van Elizabeth Ferrars, „Ge knipt voor Lijk”, „Moorddadige oplos sing” en „Het tweede Levenslicht” van Ruth Rendell, „Stekelige orchideeën”, en „Een meisje uit Miljoenen” van Douglas Enefer, „Politiepost 52” en „De Zondebok” van Robert L. Pike, „Salomons oordeel” van Julian Sym- mons, „Nood aan de Vrouw” van Th. B. Reagan, „Onder de drugs” van James Quarterman, „De Judas” van E. Richard Johnson en „Regenachtige seance” van Mark McShane. DEN HAAG. De door het Prins Bernhardfonds ingestelde „Martinus Nij- hoff-prijs voor vertalingen” is dit jaar op voordracht van de jury toegewezen aan de heer H. B. Jassin voor zijn vertalingen uit het Nederlands in het Bahasa Indonesia, in het bijzonder van Multatuli’s „Max Havelaar” en aan de heer P. Verstegen voor zijn vertalingen van Franse en Engelse literatuur in het Nederlands, in het bijzonder van W Nabokov’s „Pale Fire”. De jury werd gevormd door prof, dr S. Dresden, voorzitter, prof. dr. J. C Morrien, Paul Rodenko, Dolf Verspoor Bert Voeten en drs. H. J. van Royen, secretaris. De uitreiking van de beide prijzen, elk groot 3.000 is op 26 januari in de oude raadzaal van de gemeente Den Haag door de voorzitter van het Prins Bern hardfonds, mr. K. H. Beyen. Componist en dirigent Leonard Bernstein heeft onlangs een door me vrouw Brown opgevangen werk van Rachmaninov gespeeld. Volgens hem betrof het een „echte Rachmaninov”. Strawinski is, zegt mevrouw Brouwn, „bescheiden” begonnen met een stukje muziek van 60 maten. Hij had echter gewaarschuwd dat de ou de dame het niet gemakkelijk zou krijgen als ze met hem bleef samen werken. Niettemin is zij van plan haar contacten met de wereld der muzikale geesten voort te zetten. UITGEVERIJ AMSTERDAM. Theun de Vries: „Spinoza,” beel denstormer en wereldbouwer. Een in drukwekkend boek over Baruch Spi noza, die leefde in de Republiek der Verenigde Nederlanden van 1632-1677 en beschouwd wordt als de grote voorman van de filosofen van de Verlichting. De schrijver zoekt in zijn boek in de eerste plaats waar de mens, die in en achter deze grote vrije geest aller tijden verscholen ligt. Een vrijdenker, wiens publikaties tijdens zijn leven werden verboden. UITGEVERIJ H. MEULENHOFF- BAARN. H. C. Bruinsma: „Handschrift en Seksualiteit” De schrijver is een be kend grafoloog en heeft zich de laat ste jaren speciaal toegelegd op een onderzoek naar de relatie tussen handschrift en sekseualiteit, waarmee hij een beter inzicht in de persoon lijkheidsstructuur tracht te krijgen. Het boek is populair gehouden, zodat het zich voor een belangstellende leek in het ontleden van handschrif ten, heel gemakkelijk laat lezen. UITGEVERIJ WEST-FRIESLAND- HOORN Catelijn Claes: „Martha-Anna Ta rings” en Dorothy Eden: „Melbury Square,” beide boeken romans over en voor vrouwen. UITGEVERIJ DE FONTEIN N.V.- DE BILT. Libbie Block: „Deze stad heeft een dokter nodig." Voor liefhebbers van doktersromans met allerlei spannende toestanden d’r-op en d’r-an, een boek om gretig te lezen. STANDAARD-UITGEVERIJ ANT WERPEN. „Hoe wordt ik 1000 jaar,” een cri de coeur van dr. H. LeCompte, een bekend specialist in gerontologie en geriatrie in België, die door zijn con troversiële beweringen en opstandige houding tegen de Orde van Genees heren zelfs in de gevangenis belandde in België. De kranten hebben er vol van gestaan! Uit jarenlange ervaring, uit eigen praktijk, bouwde dr. Le Compte eigen nieuwe theoriën op het gebied van de bejaardenzorg en de behandeling van de veroudering. Met zijn nieuwe ideeën verwekte hij nog al wat beroering, werd door de één verguisd en door de ander aanbeden! In dit boekje schrijft hij zijn eigen verhaal over de gang van zaken. UITGEVERIJ NELISSEN-BLOE- MENDAAL. Drie herdrukken van Morris West in vertaling van Dick Ouwendijk „Advocaat van de duivel,” „De Am bassadeur” en „De Toren van Babe]” Stuk voor stuk genoegzaam bekend en vee' gelezen boeken. Toen kwam de betoverende magie van het impressionistisch geaarde „La fontai- ne d’Arethuse” van Karol Szymanowski, zowel door de violist als de pianist met verbluffende virtuositeit en geweldige muzikale spanning gespeeld. Dan als contrast de poëzie van Chaussons „Poè- me” opus 25, de bewuste kernachtige, soms wat nostalgische muziek van Lud wig Ottens Sonatine van omstreeks 1965, de „perpetuum mobile”-vaart van het „Capriccio” van Henk Badings en einde lijk de romantische evenwichtigheid van „Daisies” en de „Oriental Sketch” van Serge Rachmaninof, welke het slot vormden van een zeldzaam fraaie, in drukwekkende muziekmiddag. Nog drie concerten zullen door het duo Otten in de eerste helft van het pas begonnen jaar in Haarlem worden gege ven en wel op 13 maart een Schubert- avond, op 10 april een Bach-avond en op 15 mei een Brahms-avond. Dit deelde de directeur van de Stadsschouwburg en het Concertgebouw mr. P. Lohr mee in een toespraak voor de aanvang van het concert gehouden en waarin hij de aan wezigen het allerbeste toewenste voor 1973. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De beroemde Russische schrijver André Sinjavski, die vanwege zijn kritische geschriften tot mei 1971 gedurende zes jaar in een werkkamp werd opgesloten, heeft de Franse rege ring verzocht naar Frankrijk te mogen emigreren. De Russische regering heeft hem tot dusver echter nog geen toe stemming verleend het land te verlaten. In 1965 werd Sinjavski samen met Yoeri Daniël voor zes jaar in een kamp opgesloten, omdat hij in Frankrijk boe ken had uitgegeven die voor de Russi sche autoriteiten niet door de beugel konden. Na zijn vervroegde bevrijding stelde hij onder pseudoniem onder meer een lang essay, „Een stem uit het koor” geheten, op schrift, waarin hij zijn be vindingen in het werkkamp uit de doe ken deed. Zijn arrestatie had indertijd een ster ke internationale beroering gewekt, waarbij toen ook belangrijke Franse communisten, zoals de dichter Louis Aragon, die lid is van het centrale comité van de Franse Communistische Partij, zich aansloten. Momenteel woont Sinjavski met zijn vrouw en zijn 7-jarig zoontje in een voorstad van Moskou. «HX'i H. J. W. BECHT-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 14