Na twaalf dagen van verwoestende luchtaanvallen Militaire opleiding voor alle Oegandezen Nieuwe reeks Geen goed arrestaties begin in Ulster boven Andere wijze van plaatsing van Italië Paus heeft griep Arrestaties in Portugal Kongo breekt met Israel Acht doden bij noodweer in Hulnvliegtuig voor Nicaragua verongelukt in Egypte eerstejaars „SOMBER JAAR VOOR PERSVRIJHEID” Km Vuurwerk New York 1 ter 3 Lijsten van alle Europeanen DRIE MOORDEN VAN ONDERWERELD IN Directeur Meyer van Internationaal Persinstituut: Iran meldt aanval op grenspost NEW YORK Indonesië erkent DDR PRINS BERNHARD „REDT DE TIJGER” 1973 DINSDAG 2 JANUARI Protest Meedogenloos Levend verbrand Peking Bedoeling Mt wT cv/Z; av VREDESGESPREK HERVAT ft e n westerse Tsjecho-Slowakije: dan 1200 meer Er zijn wel wrakstukken maar geen overlevenden gevonden. De voormalige opperrechter van Oe ganda, Benedicto Kiwanoeka, die vorig jaar werd weggehaald uit zijn bureau in Oeganda, blijkt levend te zijn verbrand door „elementen” van het Simba-batal- jon. Dit is in Nairobi bekendgemaakt. ie in r i t Het Witte Huis hulde zich de afgelo pen dagen op bestudeerde manier in een nonchalant zwijgen. „Van de aantasting der vrijheid van meningsuiting die zich in het afgelopen jaar heeft voorgedaan is het muilkorven Met veel lawaai van rotjes en an der vuurwerk is het nieuwe jaar in vele delen van de wereld begroet. Deze „parapluie” van glinsteringen werd boven New York gefotogra feerd. BELFAST, (UPI) Het nieuwe jaar is in Noord-Ierland met geweervuur en bomexplosies begonnen. Op oudjaar nog werd door gewapende mannen een auto bus in een hinderlaag gelokt. JERUZALEM, (DPA). Enkele uren voor de jaarwisseling heeft de Volksre publiek Kongo als derde Afrikaans land binnen enkele maanden de betrekkingen met Israel verbroken. Zondag ging hij tegen het advies van zijn arts in en sprak van „opluchting en hoop” bij het nieuws van de opschorting van de Amerikaanse bombardementen in Noord-Vietnam. Hij legde zijn verkla ring af voor een open raam en sprak met zwakke en hese stem. journalisten ziijn sinds augustus 1968 uit de bond van journalisten gestoten. eerst daar zan lei- vas t t j <se tie 'en Ier rm in er- •en pro- via CAIRO (AFP en Reuter). Rond de jaarwisseling is in Egypte een tweede golf van arrestaties verricht. Dit is van welingelichte zijde vernomen. Er zouden nu in totaal circa 120 personen in arrest zijn, onder wie 90 tot 95 studenten uit diverse steden, drie journalisten, twee advocaten en enkele leden van de mo hammedaanse broederschap. De prins zegt dit in een nieuwjaars boodschap die hij zondag in zijn hoeda nigheid van voorzitter van het Wereld- natuurfonds heeft uitgegeven. Deze or ganisatie probeert een miljoen dollar bijeen te brengen om de tijger te red den. NEW YORK (Reuter). In New York zijn zondagavond de lijken gevonden van drie mannen die met onderwereld- methoden van het leven waren beroofd. d, jk li et ïg B- ie ;n m g. en en >a- is en de ar ts n k B U len lag in ier ten >P >k n k g o de woonwijken van Hanoi zonder onder scheid werden gebombardeerd. Gevraagd om commentaar op een ver slag uit Hanoi van het Franse persbu reau AFP, dat een groot deel van de belangrijke hoofdstraat van Hanoi, Kam Thien, werd verwoest, zei de zegsman van het ministerie van Defensie, Jerry Friedheim, daarover „geen gegevens te hebben” en dat de bron van deze (vol gens hem bevooroordeelde) berichten in aanmerking genomen diende te worden. Op het strijdtoneel hielden de troepen van beide kanten zich over het algemeen aan het bestand van 21 uur rond de jaarwisseling. Hier en daar vonden wel wat schermutselingen plaats, maar die waren van weinig betekenis. De partijen beschuldigen elkaar ervan het bestand geschonden te hebben. De periode van twaalf dagen waarin de Amerikaanse luchtmacht grote ver woestingen in Hanoi en Haiphong aan richtte zijn de kostbaarste van de hele oorlog genoemd, zowel wat mensenle vens als materiaal betreft. Het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking is groot. De meedogenloze bombardemen ten ontketenden een golf van protest over de hele wereld. Met uitzondering van laatstgenoemden zouden alle arrestanten afkomstig zijn uit linkse kringen. In de omgeving van de regering verluidt dat de reeks arres taties niet bet voorspel vormt tot een „heksenjacht” maar meer als waarschu wing bedoeld is voor kringen die zich de afgelopen tijd steeds feller tegen de regering zijn gaan keren. Het merendeel van de arrestanten zal waarschijnlijk spoedig in vrijheid worden gesteld, zo meent men. Op nieuwjaarsdag hielden ongeveer tweeduizend studenten in de grote hal van de universiteit van Cairo een zitde- monstratie uit protest tegen de arresta ties. Het was de derde dag achtereen dat er betoogd werd. Twee weken geleden braken aan de universiteit conflicten uit tussen pro- en anti-regeringsgroepen. Moeilijkheden zijn ook gemeld van de universiteit van Alexandrië. Het kabinet wijdde het afgelopen weekeinde een spe ciale bijeenkomst aan de onrust onder de studenten. De opleiding die de massa zal krijgen zal volgens hem passen in het levenspa troon van alle dag. Hij weidde hier niet over uit. De president heeft voorts de plaatselijke autoriteiten opgedragen lijs ten samen te stellen met de namen van alle niet-Oegandezen, vooral Europeanen en Aziaten, in hun gebieden. DJAKARTA (Antara). Indonesië heeft de Duitse Democratische Repu bliek volkenrechtelijk erkend, aldus is officieel in Djakarta meegedeeld. Indonesië heeft met de erkenning van Oost-Duitsland gewacht tot de onderte kening van het basis verdrag met West- Duitsland. ROME (DPA). Bij een hevig nood weer zijn rond de jaarwisseling in het Zuiditaliaanse Calabrië en op Sicilië acht mensen om het leven gekomen. Twee slachtoffers werden te midden van onkruid in het stadsdeel Bronx gevonden. Ze waren allebei tweemaal in het achterhoofd en ten minste een keer in het lichaam geschoten. Uit de afdruk ken van banden was op te maken dat ze uit een auto waren gegooid. Het Amerikaanse opperbevel schat dat bijna tachtig leden van vliegtuigbeman- ningen in Noord-Vietnam krijgsgevan gen zijn gemaakt. Zeker 26 Amerikaanse vliegtuigen, waaronder 15 achtmotorige B-52 bommenwerpers, gingen volgens de Amerikanen verloren. De Noordvietnamezen zeggen 79 vlieg tuigen te hebben neergeschoten, waaron der 34 toestellen van het type B-52. Een woordvoerder van de Noordviet- namese delegatie in Parijs heeft ver klaard dat de bombardementen het Viet namese volk niet hebben kunnen onder werpen. Hij zei dat nu de eis van Noord-Vietnam, staking van de bombar dementen ten noorden van de 20ste breedtegraad, is ingewilligd de onder- handelingen in Parijs hervat kunnen worden. De Noordvietnamese delegatie heeft steeds blijk gegeven van haar ernst en goede wil. De Amerikaanse delegatie moet dat ook doen om snel tot onderte kening van een akkoord inzake staking van de oorlog en herstel van de vrede in Vietnam te komen, aldus de woordvoer der. PARIJS (DPA, Reuter en AFP) Met nieuwe hoop op een regeling van het conflict in Vietnam door middel van onderhandelingen zijn de oorlog voerende partijen het nieuwe jaar ingegaan. Vandaag al zouden de Ameri kaanse en Noordvietnamese onderhandelingsexperts bijeenkomen om de volgende ronde van het geheim overleg over een wapenstilstand in Viet nam voor te bereiden. Deze ronde begint 8 januari in Parijs. In Peking is naar aanleiding van het bezoek van mevrouw Nguyen Thi Binh, de leidster van de Vietcong-onderhande- lingsdelegatie op de vredesbesprekingen in Parijs, een gezamenlijk communiqué uitgegeven. Daarin wordt onder meer gezegd dat de Verenigde Staten aan de onderhandelingstafel moeten gaan zitten om oprecht over een akkoord ter beëin diging van de oorlog te praten. De Verenigde Staten zijn blijkbaar steeds niet bereid hun aggressieve oorlog tegen Vietnam te staken, aldus het communi qué, waarin verder staat dat China de Voorlopige Revolutionaire Regering van Vietnam en de Noordvietnamese rege ring krachtig steunt naar een vreedzame kwestie-Vietnam. Onze correspondent in Washington te kent hierbij aan: terwijl de Amerikaan se regering voor het staken van de bombardementen op Hanoi en Haiphong bleef weigeren enig commentaar te ge ven op de ongekend zware luchtaanval len, werd uit Saigon gemeld dat presi dent Thieu officieel gezegd zou zijn dat het de bedoeling was om alle belangrij ke steden en militaire doelwitten in Noord-Vietnam te verwoesten, om daar na op vredesonderhandelingen aan te dringen. SAN JUAN (UPI). Een DC-7-pas- sagiersvliegtuig met hulpgoederen voor het door een aardbeving getroffen Nica ragua is zondagavond kort na het opstij gen van Puerto Rico in zee gestort. Van het vliegtuig en de vijf inzittenden is tot dusver geen spoor gevonden. Sovjet-Unie: westerse journalisten worden nog steeds door de autoriteiten gehinderd en bedreigd. De Zweedse premier Olaf Palme links) ging in het afgelopen week einde zelf op pad om handteke ningen te verzamelen als protest uiting tegen de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Vietnam De IPI-directeur waarschuwt dat het grootste gevaar ligt in het feit dat een groeiend aantal regeringen, parlementa riërs, burgers en zelfs sommige leden van de pers zich erbij gaan neerleggen dat aanvallen op de vrijheid van me- Het levert onder meer de volgende commentaren op de situatie van de pers vrijheid in de volgende landen: ZÜRICH (Reuter). Ook 1972 was een jaar van „verloren slagen” om de vrijheid van de pers. Deze sombere me ning is het Internationale Persinstituut in Zurich toegedaan in rijn aan het einde van het jaar verschenen overzicht over de persvrijheid in de wereld. Het overzicht werd geschreven dooi Ernest Meyer, de Franse directeur van het IPI, dat meer dan 1600 leden in 62 landen heeft. Hij schrijft dat nauwelijks twintig percent van de 132 lidstaten van de Verenigde Naties echte persvrijheid kent. TEHERAN (UPI). Iran heeft giste ren gemeld dat Iraakse troepen met mortiervuur aanvallen hebben gedaan op de grenspost Sanvapa in het westen van het land. Verenigde Staten: De regering beert op verschillende manieren rechtbanken en met dreigementen inza ke gerechtelijke stappen de persvrijheid te belemmeren. Het lijkt erop dat zij de journalisten bij hun speurwerk naar fei ten angst wil inboezemen en het publiek kopschuw wil maken voor het contact met de pers. In een andere Pentagon-verklaring werd weer de bekende dooddoener van stal gehaald dat de schade veroorzaakt zou zijn door een neergestort Ameri kaans vliegtuig, of door een Noord vietnamese anti-afweerraket die slecht functioneerde. vian de moedigste en meest oprechte pers in Azië, die van de Filippijnen, onge twijfeld de ernstigste”, aldus Meyer. ROME (DPA en AP). De paus heeft griep en heeft tot donderdag alle audiënties afgezegd. Dit hebben Vati caanse kringen meegedeeld- bij hun streven regeling van de China: De opvallendste ontwikkeling was de „ommezwaai” van de regering wat haar politiek bij het internationaal vrijgeven van informatie betreft en de toelating van een groot aantal westerse persvertegenwoordigers voor het sinds het communistische regime aan de macht kwam. Indische diplomaten die uit Hanoi werden geëvacueerd om via Laos terug te keren naar India, vertelden dat ook De gevechten begonnen zondagochtend en duurden voort tot maandagochtend. De aanvallers werden afgeslagen. Een Perzische soldaat werd gewond. Grens posten zoals deze worden, gewoonlijk bemand door ongeveer twaalf militairen. De ogen van een van de vermoorde mannen waren uitgestoken. Volgens de politie symboliseert dit de onderwereld- boodschap dat hij „te veel gezien” had. Het derde onderwereldslachtoffer werd gevonden in een vuilniscontainer vijf kilometer van de plek waar de twee andere lijken lagen. DEN HAAG. Minister Van Veen van Onderwijs heeft een nieuwe proce dure bekend gemaakt voor de centrale aanmelding van eerstejaarsstudenten voor het studiejaar 1973-’74. LISSABON (Reuter). De politie heeft op oudejaarsavond een „vredeswa- ke” in een kerk in Lissabon beëindigd en een tiental personen gearresteerd. Kort tevoren waren in en nabij de stad „pro- pagandabommen” geëxplodeerd die be stemd waren om pamfletten rond te strooien. Voorts werd op het middernachtelijk uur van zondag op maandag in Belfast een man in de schouder geschoten. In Bangor op 16 km ten oosten van de hoofdstad werden brandbommen gegooid in twee huizen van katholieken en in de zaak van een katholieke winkelier. In de wijk Ardoyne in Belfast vuur den gewapende mannen meer dan 70 kogels af op Britse legerposten. Niemand werd gewond. De autobus werd in een hinderlaag gelokt en vervolgens beschoten in een overwegend protestantse wijk van Bel fast, op weg naar een katholieke buurt. In het afgelopen jaar zijn in Noord- Ierland 467 mensen op gewelddadige wijze aan hun einde gekomen. In ruim drie jaar van strijd in de Britse provin cie 678. De regering van Brazaville volgde daarmee het voorbeeld van Oeganda en de Republiek Tsjaad. Brazaville heeft voor het verbreken als reden opgegeven dat Israel „Imperia listisch en expansionistisch” zou zijn. Israel had twee weken geleden zijn vertegenwoordiging in Brazzaville al te ruggebracht tot de status van „niet resi derende ambassadeur”. Amin wil aan de hand van de lijsten een inzicht krijgen in de aantallen bui tenlanders die illegaal in Oeganda ver blijven en van degenen onder hen „die niet in het beste belang van de natie werkzaam zijn”. Bij Messina startte een huis in, waar bij vier personen onder het puin werden bedolven. Een kind werd door het ri vierwater meegesleurd. Talrijke dorpen werderr van de bui tenwereld afgesneden. Overstromingen onderbraken de drinkwater- en elektri citeitsvoorziening en telefoonverbindin gen vielen uit. De veerdiensten tussen Sicilië en het vasteland werden met het oog op de zware storm gestaakt. KAMPALA (UPI en AP). President Amin van Oeganda heeft besloten alle bewoners van het Afrikaanse land te mobiliseren om een militaire opleiding te ontvangen”, aldus heeft een rege ringswoordvoerder meegedeeld. Amin maakte zijn besluit zaterdag op een massabijeenkomst in het westen van het land bekend en zei dat hij de organisatie van de mobilisatie in handen zou geven van leger, politie en het gevangeniswe zen. De Amerikaanse luchtmacht zou haar vliegtuigen in de bestandsperiode aan de grond gehouden hebben, hoewel het hoofdkwartier in Saigon hierover niets wilde zeggen. Belangrijk feit evenwel is dat de Ver enigde Staten zaterdag na twaalf dagen van verwoestende aanvallen op de Noord vietnamese steden Hanoi en Haiphong hun bombardementen hebben gestaakt om de vredesonderhandelingen weer een kans te geven. Volgens Washington zul len bombardementen ten noorden van de 20ste breedtegraad achterwege blijven zolang serieuze onderhandelingen gaande rijn. Volgens de politie werd in de pamflet ten geprotesteerd tegen het militaire op treden in de Portugese koloniën in Afri ka. Bij de explosies zijn drie kinderen gewond. Onder de arrestanten zijn twee voor aanstaande figuren van de oppositie, Francisco Pereira de Moura en Teotonio Pereira, alsmede twee priesters. Eindexamenkandidaten kunnen uiter lijk 15 februari beschikken over kaarten voor het aanvragen van aanmeldingsfor mulieren. Deze moeten uiterlijk vóór 1 april bij het centraal aanmeldingsbureau zijn. Eind mei krijgen de aspirant-stu- denten nog een inlichtingenformulier, waarop zij vermelden waarom zij op de universiteit van hun keuze wilen stude ren. De eerste loting voor studierichtingen met een numerus fixus deze zijn nog niet bekend is op 29 juni. Wie een plaats krijgt ontvangt het plaatsingsbe- wijs tussen 13 en 17 juli. Omstreeks die tijd horen ook de uitgelotenen hun lot. Een aanvullende plaatsingsronde volgt tussen 30 juli en 3 augustus (om de opengevallen plaatsen tijdig op te vul len). De laatste loting is na 1 september. Minister Van Veen zal op zo kort mogelijke termijn zijn standpunt bekend maken over de selectie voor de studie richtingen, waarvoor hij een numerus fixus zal vaststellen. De instellingen van wetenschappelijk onderwijs en de acade mische raad krijgen rond 13 april een overzicht van het aantal aangemelde stu denten per instelling en per studierich ting. MORGES (Reuter). Prins Bernhard heeft de wereld opgeroepen India, Nepal en Bangladesj te helpen bij hun inspan ningen de tijger voor een dreigende uitroeiing te behoeden. ningsuiting wettig en gerechtvaardigd zijn. „Aanvallen op de persvrijheid brengen de democratie in gevaar. Het is daarom in het belang van de pers niet te wachten op nieuwe beperkingen op politiek, economisch en juridisch gebied, maar te vechten voor een statuut dat een wettig veiligheidsminimum garan deert, welke politieke ontwikkelingen zich ook magen voordoen”, zo gaat het IPI-verslag verder. Amin beschuldigde Engeland ervan dat het andere landen probeerde over te halen tot het inhouden van hulp aan Oeganda om zo de economie van het land in een chaos te veranderen. „Maar de hele wereld weet dat berichten over Oeganda uit Engelse koker onwaar zijn”, zei hij. Zaterdag bracht Amin de strijdkrach ten in Oeganda in staat van paraatheid. Kiwanoeka was gezien toen hij door soldaten barrevoets werd meegenomen. Naderhand is er nooit meer iets van hem gehoord. Volgens het Nairobische blad „The Post” is de opperrechter halverwege Kampala en Entebbe omgekomen nadat men de jeep waarin hij reed, in brand had gestoken. Kiwanoeka was op dat moment geboeid. De opperrechter, een krachtige politie ke figuur en oud-premier van Oeganda, had onenigheid met president Amin ge kregen toen hij tegen de bevelen van de president in een door soldaten gevangen gezette Engelsman vrij liet. Volgens eerdere berichten zou Kiwa- noeko door soldaten, onmiddellijk na zijn arrestatie, zijn onthoofd. Hij zegt voorts dat een onderzoek in elk werelddeel de algemene indruk geeft dat de pers „op de terugtocht is. Op de dag dat de pers zich erbij neerlegt dat ze de strijd heeft verloren in een gestaag kleiner wordende vrije wereld zal haar enige vrijheid nog slechts daaruit bestaan dart, ze mag kiezen onder welk bewind ze het liefst geknecht wordt”. Het vliegtuig kreeg na het opstijgen moeilijkheden met de motoren en trachtte naar het vliegveld terug te keren. Het viel even buiten de kust in zee. Opmerkelijk was in Amerika het uit blijven van massale anti-oorlogsprotes- ten, zoals die plaatsvonden na de door Nixon op touw gezette invasies van Laos en Cambodja in 1970. Ook was men blijkbaar niet gealarmeerd over het stij gende, maar omstreden aantal neerge schoten Amerikaanse oorlogsvliegtuigen, de daarbij gevangengenomen en omge komen vliegers. In Europa werd de afgelopen dagen volop geprotesteerd tegen de bombarde menten. In ons land werden onder meer protestbetogingen gehouden in Rotter dam, Maastricht, Arnhem en Groningen. De Zweedse regering zond president Nixon een protestbrief en in Parijs wer den de ruiten van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Panam inge gooid. Bij een schietpartij voor het gebouw van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Dacca, Bangladesj, werden twee men sen gedood en enkele betogers gewond. -‘•■W

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3