E RODE JEUGD WIL DE MACHT VAN VAN HOOGOVENS BEKNOTTEN Ondergronds werk in cellen REACTIES VAN VERMANDE EN POLITIE VELSEN p I tefc -Ti s. 7':. IX» S I Dat kan alleen door sabotage en terreur” J V i 4 DINSDAG 2 JANUARI 1973 DIN BB SLACHTOFFERS POLITIE SABOTAGE INTERN VERDEELD „INSTRUMENTEN” IJMUIDEN. In IJmuiden zijn ze een beetje uit de actualiteit ver dwenen, de leden van de Rode Jeugd. Enige tijd geleden zag je ze nog wel eens op de Lange Nieuwstraat, waar ze hun bulletins verkochten. In het Velsense stadshuis protesteerden zij jaren geleden luid en duide lijk tijdens een openbare raadsvergadering, toen de gemeente te lang uitbleef met ruimte voor hun organisatie. Ook werden er pamfletacties gehouden bij de grootwinkelbedrijven en in het voorjaar van 1971 zorgde de Rode Jeugd er voor dat IJmuiden gonsde van de geruchten over de bij Vermande Zonen N.V. gevoerde actie. Er sneuvelden ruiten en direc tieleden werden telefonisch bedreigd. Op het ogenblik timmert de groep minder aan de weg. De organisatie lijkt ondergronds actief te zijn met leden die in onafhankelijke cellen actie voorbereiden. Z: - te A l L 1 ®l 4-S ,1 jJny MMS 1/.È» I FF „Dat kan ik niet zeggen”. TON KORS JR. Hebben jullie wapens? „Ook dat kan ik niet zeggen” Hoeveel cellen hebben jjiliie bij Hoogovens? houden. We hebben er toch maar van af gezien.” Dat werd inderdaad gedaan, want en kele dagen nadat deze boodschap op deze wat ongebruikelijke manier was afgegeven, werd de auto van directeur J. Allan wit geschilderd. Weer enkele da gen later begon een telefonade die wei nig om het lijf heeft gehad. Slechts enkele keren werd de heer Allan opge beld. Door de telefoon ontstonden nooit discussies, er werden alleen dreigemen ten geuit Terugkijkend op de actie zegt hij dat het allemaal niet zoveel te betekenen heeft gehad. „Op een bepaald moment merkten we dat ze in het bedrijf waren geweest, bij het personeel in de kantine. We hebben ze toen eens uitgenodigd om te komen praten, omdat we menen dat er altijd te praten valt als je iets op je hart hebt Ze zijn toen in deze kamer geweest. Twee van de Rode Jeugd en een meisje dat hier werkte. Er is wat gediscussieerd, maar je komt toch niet tot elkaar. Bovendien is de kwestie rond dat jeugdloon een duidelijk c.a.o.-pro- bleem, waar wij als bedrijf in ons eentje niet veel aan kunnen doen.” Ik geloof dat tijdens die hele actie het Waarom deze terreur? „Wij willen af van de huidige kapita listische maatschappij waarin de arbei ders ondergeschikt worden gemaakt aan de wil van de grote ondernemingen, zoals Philips en Hoogovens. Bovendien zijn het bedrijven die de Derde Wereld nemen vestigen.” Niet alleen dit citaat uit een van de bulletins van de Rode Jeugd, maar ei genlijk alle artikelen die regelmatig door deze groep gepubliceerd worden zijn voor de Velsense politie aanleiding Maar hoe denk je dat de IJmondbevolking zal reageren als je een hoogoven opblaast? „Ik heb al gezegd dat Nederland de komende tijd niet in een socialistische maatschappij zal veranderen. Wanneer wij met acties beginnen, zal er tegelij kertijd een stuk propaganda en voor lichting op gang komen om de bevolking te vertellen wat we willen en waarom we gebruik maken van deze middelen. Als er een werkelijke discussie ontstaat, geloof ik dat veel arbeiders achter ons gaan staan”. Waarom hebben jullie vorig jaar die actie bij Vermande in IJmuiden gehouden? zen dat iemand lid is en dat lijkt me nogal een probleem.” Ook van wapens en bijeenkomsten om te oefenen in gevechtstechnieken weet de hoofdinspecteur niets. Zijn eigen me ning over de Rode Jeugd: „Als je leest wat ze allemaal willen, tsja dan kan het best een gevaarlijke organisatie worden, vooral als ze bezig zijn met oriëntatie en onderlinge instructie. We organiseren op het hoofdbureau wel eens een openhuis- dag en dan komen ze hier met een hele groep kijken. Dat past precies in hun strategie. Maar wij hebben niets te ver bergen”. Ir gaat der mar in d kels slag schi darr Schi mac lant de i Voo echt rep: ga: ka: eig de de: V veri als den Er wil: hill con ne voc in. ren gul sta T stel zoe An vai Do: jur sch wil prr aff jus din 1 ha an bil V; zeid< vore het von: kop Ami gele rigei ven pres zal veri waa zenc ook hun O’R schi schi lekt nen aldi wik ten onk op dez: will T Het klinkt geheimzinnig, maar dat is het ook wel een beetje, vooral wanneer je enkele keren gepraat hebt met de woordvoerder van de Rode Jeugd IJmui den, een jongeman van drieëntwintig jaar die door de groep is aangewezen om de voor dit artikel benodigde gegevens te verstrekken. Telefonisch vroeg hij al bij het eerste contact of het mogelijk was zijn naam „uit veiligheidsoverwe gingen” niet te noemen, hoewel deze op de redactie bekend was en naar 1 ater bleek ook onmiddellijk genoemd werd door de Velsense politie.. „Dat is niet ons doel, het doden van mensen. Onze acties worden zorgvuldig beraamd, maar toch moet je er rekening mee houden dat er slachtoffers kunnen vallen die toevallig in de buurt zijn. Dat risico kan niet uitgebannen worden. Maar hoeveel slachtoffers vallen er niet in de kapitaalsdiensten? In Terneuzen maken de fabrieken napalm. Dat wordt gebruikt in Vietnam. Is dat geen slacht offers maken? „Politie, justitie en leger zijn de ge welddadige instrumenten van de heersen de klasse in de kapitalistische maat schappij, de bourgeoisie. Vallen we de bourgeoisie aan dan zullen we direct te maken krijgen met dit instrument. De politie is een van onze vijanden. Dat moeten we nooit vergeten. Zij moeten inlichtingen verzamelen, waardoor de bezittende klasse beschermd wordt. Geef dus nooit inlichtingen aan de politie, hoe klein of onbelangrijk ze ook Ijjken. Als je gearresteerd wordt, moet je niets zeggen”. Tot slot: Wanneer kan de IJmond de eerste actie verwachten? Met een glimlach: „Dat kan ik niet zeggen”. personeel heel laconiek is geweest, ei genlijk onder het motto van: We hebben zelf een ondernemingsraad en als er moeilijkheden zijn, lossen we die zelf wel op. Zelf zit je natuurlijk wel in spanning, omdat je niet weet wat het volgende zal zijn. Maar doodsbenauwd, nee. Ik weet eigenlijk niet of je zo’n organisatie of groep serieus moet nemen. Of je er om lachen moet of niet. Ik vind het allemaal weinig zinvol. Ik heb wei- ning sympathie voor ze en ik sta in het geheel niet achter de methoden die ze willen hanteren”. In het voorjaar 1971 werd er op een nacht bij Vermande Zonen N.V. in de Ir. Dirksstraat een kei door de ruiten ge gooid, waaraan een brief zat bevestigd. Hierin werd van de „Heren Uitzuigers” geëist dat het jeugdloon moest worden afgeschaft. Het pamflet besloot met: „Let wel, de acties zullen steeds harder worden. Zelfs de eigendommen van jul lie, uitzuigers, zullen wij niet sparen”. Aan Hoogovens is een reactie ge vraagd op de uitlatingen en ideeën van de Rode Jeugd in IJmuiden. Door ons werd onder meer gevraagd of men bij het staalbedrijf weet heeft van een ondergrondse cellenvorming en of men hierover wel eens contact heeft gehad met de Velsense politie en de binnenlandse veiligheidsdienst. Tevens werd gevraagd of men bij het staalbedrijf maatregelen heeft getrof fen om sabotage tegen te gaan. Hoe moet je je zo’n ondergrondse cel voorstellen? „Er bestaat als ware een net van cellen dat zich langzamerhand uitbreidt. De Rode Jeugd heeft in de loop der jaren contacten gelegd door steeds maar te praten met de arbeiders. Er zijn nieuwe leden gekomen. Elke cel bestaat uit een groepje van ongeveer vijf man. Zo’n groep is autonoom en is zelf in staat een actie voor te bereiden en uit te voeren. De leden van de verschillende cellen kennen elkaar niet. Er zijn wel contact mannen. maar het ondergrondse net is zo georganiseerd dat niet alles als een kaartenhuis in elkaar stort bij arrestatie of verraad uitbuiten Ons land moet sterk socialis tisch of communistisch worden volgens de Marxistisch-Leninistische theorieën en de voorbeelden van China en Cuba. Wij hebben geen geloof meer in een Nederlandse regering. Een wassen neus! In werkelijkheid hebben ze niets te ver tellen. Alleen door sabotage en terreur kan je een einde maken aan de macht van die grote bedrijven, want wij geloven dat ons land de komende tijd niet uit zichzelf communistisch zal worden. De mensen zijn nu eenmaal tevreden met de schijnwelvaart die de kapitalistische maatschappijen ze geven. Het wordt tijd dat de arbeiders in de bedrijven en de soldaten in de kazernes de macht over- en de dictatuur van het volk het kalken van leuzen op de muren. Toen dit niet hielp is de actie verscherpt. Er zijn enkele ruiten gesneuveld. In ons blad hebben we toen iedereen opgeroe pen om de directeuren Allan dag en nacht op te bellen.” Het „Rode Huis” aan de Van der Zwaagstraat 1 in IJmuiden, het moge lijk zenuwcentrum van de Rode Jeugd bij sabotage-acties. Bij de kennismaking blijkt hij eigenlijk in tegenstelling met hetgeen je verwacht een aardige kerel te zijn die een bescheiden, af en toe zelfs e en verlegen indruk maakt. Zeker niet het type van een rebel op de barricade. De ontmoeting heeft plaats in het „Rode Huis” het onderkomen van deze maat schappijhervormers. Dit huis staat in de Van der Zwaagstraat. Het is aan de buitenkant fel rood geschilderd (hoe kan het anders?). Zwart-wit bleef het bordje „Onbewoonbaar Verklaard”. Je krijgt niet de indruk dat dit huis het zenuw centrum van de Rode Jeugd is van waaruit in de toekomst volgens onze zegsman sabotageacties geleid gaan wor den. Want daar is het „Rode Huis” in IJmuiden veel te bekend voor. Er wordt gepraat over de vraag waar om zijn naam niet in deze publicatie genoemd mag worden en of dit geen geheimzinnigdoenerij is. „Wij verwachten elk moment tot verboden organisatie verklaard te worden. Dan kunnen ze je zo oppikken, vooral wanneer je in een krant met naam en toenaam verklaart lid te zijn van de Rode Jeugd. Daarom liever niet”. Ook wil deze zegsman niet gefotografeerd worden, zelfs niet op zijn rug, want dan zal hij nog door iedereen vanwege zijn lange haren herkend wor den, zegt hjj. Tijdens de verschillende gesprekken laat h ij niets los over het aantal leden dat de Rode Jeugd in IJmuiden telt, eveneens weigert hij me dewerking om een gesprek met verschil lende leden te organiseren. Wie zijn er aangesloten bij de Rode Jeugd? „Over het algemeen jongeren, die alle maal werken, dus gewoon een baan hebben. Ik ook, Er zijn wel contacten met studerende jongeren, maar daar hebben wij geen leden onder. Verder zijn er bij onze afdeling ook wel oude ren, maax niet veel. De gemiddelde leef tijd van onze leden is ook 21 jaar.” „Ja, bij de grootwinkelberijven, waar we pamfletten uitdeelden en in de pauze discussieerden met het personeel. We stonden eens bij V. en D. met een verkoopster te praten. Ze was bang voor haar chef en toen hij zijn hoofd buiten de deur stak, was ze onmiddellijk ver dwenen. Bij Vermande hebben ze ook wel eens een personeelslid op het matje geroepen, maar dat meisje is niet ontsla gen. Dat kunnen ze ook niet”. de IJmuidense afdeling in de gaten te houden. Hoofdinspecteur J. van Bueren wil dat aanvankelijk niet zo open en bloot toegeven en zegt wat aarzelend dat de politie niets met de Rode Jeugd te maken heeft. „Het is toch geen verboden organisatie?”. Later: „Iedereen kan lezen dat ze stadsguerrilla propageren en sabo tage. Het zou natuurlijk een gekke zaak zijn wanneer je als politieman daar geen rekening mee houdt We willen dan ook graag weten wie het zijn, waar ze wo nen, werken envoorts. „Hij zegt geen uitgebreide dossiers over de leden der Rode Jeugd te hebben en ook kan hij niet bij benadering (of wil hij niet) zeggen hoeveel leden de organisatie in IJmuiden telt. Bestaat er contact met de binnenland se veiligheidsdienst en worden er richt lijnen voor de politie in Velsen gegeven hoe deze groep aiangepakt moet worden? Speelt Van Bueren de gegevens die hij verzamelt door? De hoofdinspecteur ontkent dit alle maal. Later zegt hij„Indien er een veiligheidsdienst hier in Nederland be staat, zullen ze ongetwijfeld een en an der in de gaten houden, maar wij heb ben daar geen weet van”. Ook zegt hij geen contacten over de Rode Jeugd te hebben met Hoogovens. Volgens de hoofdinspecteur heeft de politie geen extra surveillance langs het „Rode Huis” ingesteld. Over een eventu eel verbieden van de Rode Jeugd is hij van mening: „Dat wordt een heel moei lijke zaak De procedure moet op gang gezet worden door het Openbaar Minis terie, die dit aanhangig moet maken bij de rechten Veronderstel dat de Rode Jeugd een verboden organisatie wordt, dan moet de politie maar zien te bewij- Waarom werken jullie niet samen met een partij ais de C.P.N.? „In wezen is de C.P.N. net als Rusland te revisionistisch en is het revolutionaire daar verdwenen. Ze hebben zich mooi in het parlementaire straatje gewerkt. Vol komen verkeerd is dat ze bijvoorbeeld economische eisen nooit gekoppeld heb ben aan politieke eisen. Nog steeds geldt: Wie heeft hier nu werkelijk de macht en als wij dat willen, zetten we onze eis door. De Rode Jeugd wil er in de toekomst hard tegen aan gaan. Actie, terreur en sabotage. Hoogovens is de grote boosdoe ner in de IJmond. „Een kapitalistisch bedrijf dat gebruik maakt van de grond stoffen uit de Derde Wereld en zo de arme landen uitbuit. We leggen momen teel veel contacten bij deze onderneming. Er zijn al genoeg actieve leden om cellen te vormen die acties kunnen voe ren. Over énige tijd, wanneer we sterk genoeg zijn, kunnen we bij Hoogovens elke sabotage plegen die we zelf willen”. Zijn jullie daarom meer gericht op China dan op Rusland? „Ja, Daar zijn ook verschillenden van ons geweest. Ik heb ook een uitnodiging gekregen maar ik kon in die tijd niet vanwege mijn werk. De Rode Jeugd gelooft dat China werkelijk een socialis tische volksrepubliek is, zonder kapita listische onderdrukking of elitegroepen. Goed, het land is anders, meer agrarisch ingesteld maar toch is het een goed voorbeeld van wat wij nastreven. Niet dat we de Chinese maatschappij willen overplaatsen, maar ik geloof dat we er ons voordeel mee kunnen doen. Daar is ook gebleken dat één revolutie niet vol doende is. Er moet een constante om wenteling zijn, waardoor arbeiders en soldaten steeds weer bij de maatschap pij ontwikkeling betrokken worden. Kijk maar naar de Culturele Revolutie, die opnieuw een enorme omwenteling teweeg heeft gebracht. In Cuba en Chili zijn ze ook hard op weg, maar daar dreigen de experimenten te mislukken omdat de kapitalistische landen alles boycotten. Chili bijvoorbeeld bestelde in België onderdelen voor vrachtwagens. Amerika kwam daar ach ter en verhinderde de levering van deze onderdelen, die gereed lagen voor ver zending Ik krijg de indruk dat de actie daarna doodgebloed is? „Ja en nee. We hebben er om ver schillende redenen een punt achter ge zet. Allereerst vonden we toen dat we erin geslaagd waren te laten zien wat de Rode Jeugd is, wat we nastreven en hoe je dit het beste kan bereiken. Deze actie is een model geweest. De jeugdlonen zijn jammer genoeg niet afgeschaft. Ook wij beseften wel dat dit een kwestie die je in nationaal verband moet oplossen. Verder zijn we gestopt omdat we intern verdeeld waren, dat moet ik eerlijk heidshalve zeggen. Toen ik zes, zeven jaar geleden bij de Rode Jeugd kwam, was het alleen een protestgroep die demonstreerde tegen bijvoorbeeld een oorlog in Vietnam. Het accent is later anders komen te liggen, namelijk op het verzet, het ondergrond se, de harde actie, sabotage en zo. Ver schillende leden waren het daar niet mee eens en wilden dat ook niet. De discussie spitste zich zo toe dat een kleine groep zich afscheidde. Het belang rijkste deel van de Rode Jeugd stond achter die harde actie en is gebleven.” „Op de eerste plaats om het uitbuiteri- ge jeugdloon af te schaffen. Meer dan de helft van het aantal werknemers daar bestaat uit jeugdigen, die met een schijntje worden afgedaan. We hadden bij het bedrijf verschillende leden. De actie startte met het uitdelen van pam- Ben je niet bang bij bomaanslagen slachtoffers te maken? Heb je het idee dat de politie de Rode Jeugd in de gaten houdt? „Ja, ze weten natuurlijk dat we be staan. Het Rode Huis kennen ze. Als we op de Lange Nieuw stonden, kwam er altijd een rechercheurtje met een regen jas en geruit hoedje langs om een blaad je te kopen. Dan zeiden we: Daar heb je ’m weer. Bij Hoogovens is het wel gebeurd dat een oud-lid van de Rode Jeugd benaderd werd. Die jongen stond eens ramen te wassen toen er een sport wagen stopte, waaruit twee mannen stapten. Ze vroegen of hij meeging om een sigaretje te roken. Er werd toen gevraagd of hij weer lid wilde worden, zodat hij voor geld informatie kon ver schaffen. Die jongen is onmiddellijk naar ons toe gekomen. We hebben er een tijdje over gedacht om hem de rol van dubbelspion te laten spelen. Zo van: Wij valse gegevens doorspelen ’en toch lekker de centen opstrijken. Dat hebben Oefenen jullie wel eens? „Ja, vrij regelmatig. Vooral in de ge vechtstechnieken van de stadsguerilla die we propageren”. Wie geeft daar onderricht in? „Meestal leden van het Amsterdamse hoofdbestuur. Hiervan krijgen we niet alleen algemene richtlijnen, hoewel IJ muiden vrij autonoom is, maar ook vertellen ze hoe je met wapens moet omgaan, sabotage plegen enzovoorts. Er wordt dikwijls gezegd dat we geïnstru eerd worden door de Chinezen of Pales- tijnen, maar dat is onzin. We hebben wel met de Chinese legatie contact. Maar zij zeggen- „Kijk, zo gaat het bij ons. Wij hebben het zo gedaan in ons land.- Hier moet jullie het zelf doen”. Finan ciële of andere steun krijgen we niet”. De voorlichtingsdienst deelde na mens de directie mee dat er op deze vragen geen antwoord gegeven kan worden. Wel werd gezegd dat Hoog ovens afwijzend staat tegenover elke groep die haar idealen door middel van sabotage en terreur wil, verwe zenlijken. r..-W Zijn ei nog meer acties in IJmuiden we fletten discussiëren met personeel en V j !H1|! 1 «k al1*’ liiiiiiihi JT p’ Ji r— ^ET(SAATrj

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 4