Dr. Mansholt bij afscheid EEG: resultaten beneden verwachting Tandartsen komen met specificatie Varkensvlees duurder Helft slijterijen heeft het moeilijk Hoofddirecteur ir. P. H. Bosboom neemt over vijf maanden afscheid: Schoenfabriek in Brabant dicht Weer gratis reizen f 127 twee 65+januaridagen nu ook voor dames 60+ Winterweekend Sauerland 71 7 11 1973 JANUARI 3 WOENSDAG voordelig uit met NS VEERTIG MAN ONTSLAGEN Automaat Kwalijke zaak Betrekkelijk tevreden Wat doet u ermee? Reizen zoveel u wilt tegen halve enkele reisprijs. En soms gratis voordelig uit met NS Inspraak Gratis reizen Kies in januari de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Dinsdag 2 januari niet. Laat uw kaart afstempelen aan het loket en stap in! Reis zover u wilt Voor de le klas maximaal f 4.- bijbetalen. Minder zekerheid Hoe krijgt u die kaart? Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of eerder gebruikt NS-identiteitsbewijs meebrengen. Het loket doet de rest. Geef Europa een menselijk gezicht ADVERTENTIE t Nog heel wat reorganisatie in komende jaren bij de Nederlandse Spoorwegen ADVERTENTIE van I anders: nieuwe De Spoorwegen zijn van plan de komen de jaren flink te reorganiseren. van elk ■i station. In Oost-Europa worden de aangele genheden van de EEG nauwlettend ge volgd en overweegt men welke houding moet worden aangenomen. „De betrekkingen van de EEG met de Verenigde Staten worden steeds meer van levensbelang en nog veel belangrij- ker is onze verhouding tot de derde Op industrieel gebied heeft de ge meenschap behoefte aan een politiek die gericht is op het aanmoedigen van deel genootschap van de arbeiders, aldus dr. Mansholt. dat de te ver- die het gevolg dacht in beslag genomen werd en wordt door de vraag hoe tegen redelijke prij zen de trein aan het rijden te houden. RIJSWIJK De produktiekosten van een kilo varkensvlees zjjn sinds maart 1972 met een kwartje gestegen en er staat ons nog meer te wachten. Ir. G. A. Meyer, voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, heeft dit vandaag uiteengezet in zijn nieuwjaarsrede. ER IS VERSCHRIKKELIJK veel ge beurd bij het spoor in de afgelopen vier jaar; er had eigenlijk nog veel meer moeten gebeuren. Vertragende factoren: de (te) lang uitblijvende beslissing over nieuwe lijnen en de enorme loonkosten stijging, waardoor een groot stuk aan- „Inspraak wil niet zeggen dat op allo niveaus over alles geoordeeld moet wor den.” Ii De steeds verdergaande automatisering is bij een loonintensief bedrijf als de spoorwegen een direct gevolg van de noodzaak om betaalbaar te blijven. Niet alleen aan de personeelskant heeft die automatisering gevolgen, ook aan de rei- zigerskant vraagt het „een heel proces van gewenning”, zoals ir. Bosboom dat noemt. De plaatskaartenverkoop noemt hij daarbij als duidelijk voorbeeld. Het publiek is gewend aan het kopen van een kaartje bij een mens, is gewend aan een praatje („van welk spoor vertrekt- ie”) en zal eraan moeten wennen dat op grote schaal de onpersoonlijke automaat het menselijk element gaat vervangen. Voor het bedrijf komt daar dan nog het probleem bij om de hoek kijken dat het mogelijk is een automaat de inge wikkeldste dingen te laten doen, maar dat hij wel bedienbaar moet blijven voor de komende en gaande man die wel andere dingen aan het hoofd heeft dan de bedieningsvoorschriften van een ingewikkelde automaat. Ook op de tarief- opbouw en op een vraagstuk als de Het komt doordat het voer zo duur is geworden en nog steeds duurder wordt. Een kilo mestvarkensvoer kost nu vijf centen meer dan in maart. Iedere cent meer voor dat voer betekent (samen met de voerkostenstijging bij de fokkerij, de biggenproduktie) een stuiver meer voor een kilo varkensvlees. Duur is het varkensvoer geworden door de abominabele graanoogst in de Sowjet-Unie en doordat er voor de Zuidamerikaanse kusten te weinig vis gevangen is. Ook de maatschappij tandheelkunde richt haar beleid op een grotere door zichtigheid en een meer uniforme sa menstelling van de tandartsentarieven. DOOR DE KABINETSCRISIS is er met de resultaten van de in augustus gereedgekomen vervoersstudie van het Nederlands Economisch Instituut vijf maanden lang in feite niets gedaan. Ir. Bosboom vindt dat een uiterst kwalijke zaak, want een heel stuk gedachtenont wikkeling staat daardoor stil. Niet alleen bij regering en parlement, ook bij de lagere overheden. IR. BOSBOOM laat er geen twijfel over bestaan dat de spoormannen dat zelfvertrouwen nog hard nodig zullen hebben. De afgelopen jaren hebben nieuwe doelen en mogelijkheden, nieuwe taken gebracht: een grote groep spoor mannen heeft ook offers moeten bren gen omdat die taakverandering zwaar ingreep in de eigen loopbaan. Dat proces gaat door. Er is een stuk (ongeveer 30 pet van de uitvoerwaarde), West-Duitsland (16 pet) en België (10 pet) die met de VS, Canada e n Zweden de zes traditionele exportmarkten vormen die samen bijna driekwart van de totale uitvoer opnemen. In het exportpakket neemt advocaat, dat vrijwel geheel naar Engeland gaat, de belangrijkste plaats in. Jenever, door velen als onze nationa le drank beschouwd, neemt een tamelijk bescheiden plaats in, aldus het overzicht (Van onze correspondent) UTRECHT „Treinreizigers en spoormannen zullen in de komende jaren nog heel wat reorganisaties en veranderingen in het NS-bedrijf te verwerken krijgen. Niet omdat de NS-leiding het reorganiseren bedrijft als een hobby, maar doordat de spoorwegen om voor de gemeenschap be taalbaar te blijven verplicht zijn verder te gaan op de weg naar automa tisering. Automatisering aan de kant waar de reiziger direct mee te ma ken heeft (bijvoorbeeld plaatskaartenverkoop) en automatisering aan de kant van de treindienstleiding, waar het programma voor de eerstkomen de tien jaar de inschakeling van steeds meer computers voorziet.” HOE KIJKT ir. Bosboom terug op de afgelopen periode van vier jaar en op zijn aandeel in wat in die tijd bereikt is? het zakenleven gevoeld dat Europees deelgenootschap noodzakelijk is, terwijl de politieke partijen ert vakbonden mij len ver achter bleven. wereld. Wij moeten een echte ontwikke lingspolitiek hebben, voor de hele derde wereld die op ons wacht om geholpen te worden.” Mansholt vindt dat de Europese resul taten, ondanks het positieve dat bereikt is, beneden verwachting zijn gebleven. „Met een betrekkelijk gevoel van te vredenheid”, zegt hij. „We hebben voor uitgang geboekt, dat stemt al tot tevre denheid. Maar die vooruitgang had gro ter kunnen zijn; dat is de achtergrond van de betrekkelijkheid.” Overigens zijn de veranderingen de laatste vijf jaar veel groter geweest dan die welke men in vijf jaar tien of twintig jaar terug doorvoerde. En een 25-jarige praktijk als organisatie-advi- seur heeft ir. Bosboom wel geleerd hoe moeilijk het is grote groepen mensen door de bocht te laten gaan. Vandaar dat dan toch weer de tevredenheid over heerst als hij terugkijkt op de periode waarin het railbedrijf „uit een moeizaam defensief overging in het offensief.” Het vertrek van ir. Bosboom betekent het vertrek van het technisch element uit de hoofddirectie van NS (president- directeur De Bruin is jurist). Het ligt niet voor de hand dat hij in de directe zin van het woord een opvolger krijgt. Het team-management in de NS-top heeft de afgelopen jaren vorm gekregen en zal waarschijnlijk in de komende tijd nog uitgebouwd worden. En dat brengt dan weer de nodige reorganisatie mee, temeer omdat in die top ook de direc teur materieel en werkplaatsen (ir. J. J. Jonker) en algemene zaken (mr. W. J. de Graaff) per 1 juni de concernleiding verlaten. Maar voor reorganisaties is de NS de laatste jaren niet bang meer. AMSTERDAM. Zeker de helft van het aantal slijterijen in Nederland (in 1971 in totaal 3860) verkeert in een netelige positie door de zware concur rentie van enerzijds de witte slijters en anderzijds de grootwinkelbedrijven die vaak in handen zijn van distilleerderij en. Het aantal distilleerderijen en mer ken zal nog verder dalen en het is niet onmogelijk dat, als deze ontwikkeling ver genoeg is voortgeschreden, de groot winkelbedrijven in levensmiddelen het gedistilleerd in hun assortiment zullen opnemen. Als zij deze stap gaan zetten zal het ongetwijfeld op grote voet zijn. De sane ring in klein- en groothandel zou daar door zeer versneld worden, zo blijkt uit een publicatie in het economische kwar- taaloverzicht van de Amrobank. Het marktaandeel van het geïmporteerd ge distilleerd steeg van bijna 8 pet in 1966 tot bijna 16 pet in 1971. Deze stijging zal zich nog wel voortzetten, naar men ver wacht tot 20 pet, mede doordat de toetreding van Engeland tot de EEG kan leiden tot een prijsverlaging van Engels gedistilleerd. De grote afnemers van Ne derlands gedistilleerd zijn: Engeland Toen dr. Mansholt later in een inter view voor de Britse televisie werd ge vraagd wat er gaat gebeuren als La- bourleider Harold Wilson, een tegenstan der van het Britse lidmaatschap, premier wordt en Groot-Brittanmë uit de EEG zou terugtrekken, antwoordde hij dat Wilson zich dan voor het Europese Hof in Luxemburg zou moeten verantwoor den- „Het verdrag is door negen regerin gen ondertekend en door negen parle menten geratificeerd. Het is een verdrag voor eeuwig. Het kan zijn dat de La- bourpartij andere denkbeelden heeft, maar zij kan zitting nemen in een Europees parlement, waar iedereen zijn ideeën naar voren mag brengen,” aldus dr. Mansholt. „Alle kritiek en onvoldaanheid moet voor ons een stimulans zijn voor het scheppen van een ander Europa. En iedereen moet meedoen. Niet meedoen is zich onttrekken aan de verantwoorde lijkheid die op ons allen rust. De ogen van de wereld zijn op ons gericht.” Het referendum In Noorwegen, waar bij grote aantallen Noren tegen toetre ding tot de EEG hebben gestemd omdat zij eenvoudig niet konden zien wat de gemeenschap doet, heeft ons daar nog eens scherp aan herinnerd. Ook in Engeland is niet iedereen blij met de toetreding, omdat men meer geneigd is te denken aan het Europa van de multinationale instellingen dan aan het Europa der volkeren. Het zijn niet alleen de jongeren en de politiek links gerichten die onvoldaan zijn, ook ande ren klagen bijvoorbeeld dat de gemeen schap ondemocratisch is. Om de gemeenschap de broodnodige Injectie van democratie te geven moeten de politieke bewegingen zich op Euro pees vlak organiseren als tegenwicht voor een a-politiek ambtenarenbestand. Tot dusver hebben alleen de industrie en Wat kost die kaart? Jaarkaart 65 of Dames 60+ 50.- 3 maandskaart 65 of Dames 60 20.- Echtpaar-jaarkaart 65 f 75.- 3 maandskaart idem f 30.- Uw vrouw mag jonger zijn. Ontdek zelf wat het winterse Sauerland voor u kan betekenen. Proef de sfeer en geniet van het prachtige heuvellandschap met zijn witbesneeuwde wouden. Volledig verzorgd, dus inch logies, maaltijden en reis: Vertrek op de vrijdagen 12,19 en 26 januari, 2,9,16 en 23 februari en 2 maart. Alle informatie in de brochure „Toeren met NS” op de stations. Dat zegt ir. P. H. Bosboom, die 1 juni na een ruim vierjarige reorganisatieperi- ode de Nederlandse Spoorwegen als hoofddirecteur gaat verlaten omdat hij vindt dat het management daar nu tot voldoende ontwikkeling gekomen is om er de vrijheid aan te ontlenen zichzelf weer vrij te maken voor andere taken: het geven van incidentele adviezen op bedrijfs-organisatorisch gebied. UTRECHT. Enkele wensen van de consumentenbond met betrekking tot de manier waarop de tandartsen de reke ningen voor hun particuliere patiënten opstellen en presenteren zullen waar schijnlijk op korte termijn al in vervul ling gaan. EEN GEMISTE KANS: Huizen-Oos- termeent. Een nieuwe stad die alleen als zodanig kan functioneren als zij aange sloten is op het railnet. Maar elke be slissing die genomen had moeten worden om tot een tracé te komen, is niet gekomen en teloor gegaan in de trits gemeente - gewest - provincie - rijk. „Voor ons als simpele spoormensen is het resultaat: nog niks gebeurd; we weten nog steeds niks”, aldus de heer Bosboom, die als overtuiging uitspreekt dat er ook in een democratie dergelijke zaken eenvoudiger geregeld kunnen worden. „ALS JE ALS vrij man een job aan neemt, zoals ik ruim vier jaar geleden deed, moet je jezelf een termijn stellen.- Dan zit er druk achter”, zegt ir. Bos boom, die als voornaamste doelstelling voor zijn hoofddirecteursperiode 69-73 noemt: samen met mede-directeur De Bruin de NS in die vier jaren in een ander spoor te brengen. „Vier jaar geleden”, aldus de heer Bosboom, „was er bij het hele personeel ontmoediging, defaitisme. De mensen za gen geen toekomst meer in het bedrijf. In die vier jaar is het gelukt het bedrijf, de mensen, een nieuw doel te geven. Ons plan, spoor naar 75, was nog maar een papieren program. Maar „Spoorslag 70” bleek haalbaar, een stuk werkelijk heid waar velen diep aan hadden ge twijfeld. Dat heeft de mensen zelfver trouwen gegeven.” LONDEN. Dr. Sicco Mansholt, de aftredende voorzitter van de EEG-commissie, heeft dinsdag avond in een toespraak ter gelegen heid van de uitbreiding van de EEG gezegd dat „wij nu moeten gaan zorgen dat Europa een menselijk gezicht krijgt”. Hij zei dat 1973 het jaar moet worden waarin Europa en de VS gaan samenwerken voor de onder ontwikkelde landen. Alleen daar door kan ieders vertrouwen wor den gewonnen en kunnen wij voort gaan met de ophouw van Europa, waarmee 20 jaar geleden is begon nen. Wat tot dusver is verricht is beneden de verwachtingen van het Europese publiek gebleven. On danks het vele dat de afgelopen 20 jaar bereikt is zijn velen onvoldaan. Nog zo’n heet hangijzer: de lijn naar Purmerend als voortzetting van de Schiphollijn, daarmee een eenheid vor mend via een tunnelbuis die op 30 meter diepte onder het centrum van Amster dam doorgeperst moet worden. Een spectaculair project dat enorm veel voorbereiding vraagt. „En als wij druk uitoefenen om tot een beslissing te ko men. wordt ons dat nog verweten ook”, zegt ir. Bosbooom spijtig. Op een vraag wat Engeland van zijn EEG-partners zou kunnen opsteken ant woordde Mansholt: op gelijke voet met kleine landen samenwerken. In dit op zicht heeft Engeland wel iets te leren.” minder „vastigheid” bij het spoor dan in vroeger jaren, veel minder zekerheid. Maar reorganisaties geven behalve min der zekerheid ook iets mogelijkheden. Voorop staat daarbij wachten reorganisaties, zijn van automatisering op velerlei ge bied, niet hoeven te leiden tot geforceer de afvloeiing van personeel. De ver wachting is dat de gevolgen van auto matisering vereffend worden door de natuurlijke uitstroming van personeel (pensionering, vertrek op eigen verzoek) en dat er ook constante instroming van nieuw personeel zal blijven bestaan. Binnen dat min of meer stabiele per soneelsbestand bestaat er dan voor de afzonderlijke man of vrouw in derdaad minder zekerheid dan vroeger dat hij hetzelfde werk tot in lengte van jaren zal kunnen blijven doen. Maar is er werkelijk iets aan verloren als een man in een seinhuis er niet meer op kan rekenen dat hij veertig jaar lang dezelf de wissels overhaalt? „Een bedrijf is er niet om dat soort zekerheid te geven”, zegt ir. Bosboom. „Voor de man zelf werkt het ook hele maal niet gunstig. Reorganisaties kunnen door verandering van werk en werkom standigheden een groot voordeel zijn. Bovendien: er zijn wel doorlopend reor ganisaties, maar ze betreffen telkens an dere mensen, niet steeds dezelfde.” mogelijkheid of onmogelijkheid om een lager treintarief te bereiken in voor de stille uren, is de automatisering grote invloed. Aan de kant van de treindienstleiding opent verdergaande automatisering en gebruik van computers mogelijkheden steeds efficiënter te werken en meer te doen met minder. „Maar of ik me daar bij helemaal lekker voel, is vers twee”, zegt ir. Bosboom. „Eigenlijk moet ik zeggen: nee. Want de kwetsbaarheid neemt toe en we zullen ons uiterste best moeten doen optredende storingen zo weinig mogelijk te laten doorwerken op andere delen van het net.” Goed jaar DSM. De omzet van DSM (Staatsmijnen) is in 1972 krachtig ge groeid en ook de financiële resultaten zijn verbeterd. De president-directeur, dr. A. Rottier, heeft dit dinsdag in zijn nieuwjaarsrede meegedeeld. De omzet heeft in het afgelopen jaar de 3,5 miljard gulden benaderd, nadat hij in 1971 als gevolg van het uitbouwen van produkties en nieuwe deelnemin gen was gestegen tot 2,8 miljard gul den. IJsbedrijven samen. Vier consumptieijs- bedrijven, samen goed voor een kwart van de Nederlandse consumptie-ijs- produktie, hebben van 1 januari af hun ondernemersactiviteiten gebun deld. Het zijn Davino in Wilp bij Deventer, Ermi in Rotterdam, Horna in Hoorn en Lich in Bedum (Gr.). Alle vier zijn het dochterondernemingen van grote zuivelcooperaties, namelijk van Coberco in Zutphen, CMC-Melk- unie in Den Haag - Amsterdam, „Noord-Holland” in Alkmaar en „Do- mo-Bedum” in Beilen. De bedoeling is dat er een of 2 bedrijven sluiten. Delta Lloyd. De raad van bestuur van Delta-Lloyd verzekeringsgroep nv ver wacht voor het gehele concern een resultaat over 1972 dat ongeveer gelijk is aan dat van het vorige jaar, zo is medegedeeld in een nieuwjaarsbericht aan het personeel. Over 1971 bedroeg de geconsolideerde winst 17,2 mln, waaruit een onveranderd dividend van 2,80 per aandeel van 20 werd uit gekeerd. De omzet over 1972 het totale premie-inkomen levens- en schadeverzekering, spaarkasstortingen en beleggingsopbrengsten steeg met 10 pet. tot 900 mln. De groei was duidelijk groter dan in 1971 toen de omzetstijging in totaal 7,5 pet. be droeg. Hij geloofde niet dat Wilson, als hij premier wordt, zover zou gaan. Dr. Mansholt vond het dom van Labour om het Europese parlement te boycotten en zich daardoor te beroven van de moge lijkheid tot handelen in de gemeenschap. Langzamerhand heerst er wel een stemmigheid over de gedachte dat ruim telijke ordening strakker gehanteerd moet worden en daarin het openbaar vervoer zwaarder moet gaan wegen. De vraag is maar hóe dat moet gaan gebeu ren, en nu daarover geen beslissingen genomen worden, gaat kostbare tijd ver loren, vooral als het gaat om het streek vervoer (bus) en het samenspel bus-rail RIJEN. De schoenabriek W. Klerx en Zoon in de Noordbrabantse plaats Rjjen gaat sluiten. Er zullen veertig werknemers worden ontslagen. Met de werknemersorganisaties 'xn met het ge- westeljjke arbeidsbureau is over de af vloeiing van het personeel overleg ge pleegd. „Het stagneren vair de afzet, waardoor het bedrijf in moeilijkheden raakte is made veroorzaakt door de steeds stijgen de import van schoenen. In september wend bij het bedrijf een reorganisatie doorgevoerd, waarbij het aantal perso neelsleden al aanzienlijk werd inge krompen. De poging om hierdoor een gedeelte van het bedrijf te behouden is echter mislukt”, aldus de directie. De Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde heeft namelijk in een commentaar op de pu- blikatie van de Consumentenbond over de tandartsentarieven laten weten, dat de invoering van een uniform specifica- tieformulier al in voorbereiding is. Het zelfde geldt voor de mogelijkheid, klach ten meer gecentraliseerd te behandelen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11