MR. JANSEN (PRESIDENT Geen jeugd voor opvolging van vedetten IN STRAFZAAK HAARLEM) VERLIES VAN JONG ORANJE VOORSPELT WEINIG GOEDS EEG met drie Nederlanders Piet Kleine op derde plaats Nederlandse amateurs vooraan in Noorwegen ANTON HUISKES VERWACHT NU REDELIJKE PRESTATIES Dieks staakte uit protest Mulder blijft geblesseerd ad eau „Geen wettelijke regeling tuchtrecht” igs 15 en- EK jeugdschaken 100 fDD IH' WOENSDAG 3 JANUARI 197 3 14 (Van onze sportredactie) 1 n Wi o. ïi WU-,. MM (Van onze sportredactie) MMS MUM MMM MMS Grensrechter kon steen heeft MWVW WWW MM*! Jos Valentijn tijdens sprintwed- strijden in Oslo. met lar- fte- MWVHU» latiner den. Maar Engelsen kennen maar één ma nier. Hard. De kijkers slechts 11.867 klapten zich er de handen voor stuk, hoewel ze die hard nodig hadden om alle raketten tegen te houden die in de De wedstrijden werden bij gewoond door een duizendtal toeschouwers. Het boeiendste duel van de avond was de strijd tussen Sten Stensen en Goeran Claesson op de 5.000 meter. De Noorse favoriet had een lichte voorsprong tot het ingaan van de laatste ronde. De eindsprint van de Zweed was echter teveel voor Stensen, die meer dan twin tig meter moest prijs geven. De strijd tussen het Scandinavische duo, een en twee in het klassement na de eerste dag, zal vandaag worden voortgezet, wanneer zij elkaar weer ontmoeten op zowel de 1500 als de 10.000 meter. Het systeemloze werk moest tot meer dere goals leiden en Dennis Mortimer gaf dat nauwkeurig aan. Hij zag zijn teamgenoten iraar de zijkanten wegsnel len toen hij door het centrum wilde opkomen. Ook de Nederlanders holpen GRONINGEN. Ook in de zevende ronde van het Europees schaakkampi oenschap voor jeugdspelers heeft lijst aanvoerder Romanisjin een stevige aan val op zijn toppositie moeten weerstaan. De partij tegen de Engelsman Miles werd afgebroken. wel bereid om op deze aanvragen in te gaan. Mits de organisatoren de rijders een prijzenpakket van minimaal 25.000 gulden kunnen garanderen. Dan willen ze graag met de buitenlanders komen”. het Europees kampioenschap, dat 20 en 21 januari in Skiën wordt gehouden. „En mocht daar geen ijs zijn”, aldus Huiskes, „dan hebben we altijd nog een uitwijk mogelijkheid naar Beitoestoelen, dat 200 kilometer ten noorden van Oslo ligt”. VELSEN. Het zal zeker tot eind januari duren voordat er een mogelijk heid bestaat dat Jan Mulder zijn rentree bij Ajax kan maken. De genezing van de knie van Mulder, wiens rentree eigenlijk was gepland op 30 december toen Ajax vriendschappelijk speelde in Dusseldorf, blijkt langer uit te blijven dan aanvan kelijk werd verondersteld. optl- lieuw- veran- afond- itie bij mpstr. Kol’s ■7654. I Kol’s -7564. van zoerd iran- Nor- ƒ595. dam. i 170(1 17 M Alle makk. greef, b.g.g. Haarled 140 erschijt: an 12.M aan on) betalinl ting P«' FC Utrecht—NEC PSVFeyenoord Go Ahead EaglesFC Groningen FC AmsterdamNAC HaarlemTelstar AZ’67—Ajax MW-FC Twente SpartaFC Den Bosch ExcelsiorFC Den Haag Roda JCWageningen HeraclesCambuur Fortuna VI.Volendam VitesseEindhoven 2de :ten ties 3.V., vra- i f20 p.m. i val lours p.m., IJm. :c.: een serdijk. zorgen: of Tel. 2 15- r en uren lam- 100 tel. issen. En- Man- rlems straat n. Maar, Jong Oranje bleef vruchteloos doorploeteren. Defensief klopte er niets. Wim Rijsbergen stond voortdurend tegen over Currie en Mortimer, die zich ge steund wisten door de terugzakkende Kennedy en de inkomende George, ter wijl Krijgh, Notten, Visser en Schneider tevergeefs probeerden de leemten met noodgrepen te vullen, maar zagen zelfs geen kans om druk te blijven uitoefenen als de Engelsen werden teruggedrongen en Kennedy alleen in de spits overbleef- Dan nog nam hij de weg-is-weg-trappen op simpele wijze aan. LONDEN. Helmut Schön. als coach van het voetbalelftal van de zes „oude” EEG-landen, heeft twee Ajacieden, Blankenburg en Neeskens, en een Feyen- oorder. Van Hanegem, opgesteld voor de wedstrijd In het Wembleystadion tegen de „nieuwe drie”. De Ajacieden Krol en Suurbier zijn reserve. ntallen rekken, nt met te zien, ■ertrou- blanco odig is u over 1000 tot ■ttelijke latie of nancie- dhoven. loor de :oor). De tototips van mr. Jansen luiden: 3 3 3 2 3 2 3 1 2 1 3 2 1 De omstandigheden waaronder moest worden gereden op de baan van Valle Hovin in Oslo waren verre van ideaal. Er stond een tamelijk harde wind (acht tot tien meter per seconde), de tempera tuur was bijna zes graden boven nul en de conditie van hert ijs was lang niet best. Lange tijd Is het dinsdag twijfelachtig ge weest of die avond in Londen de vriendschap pelijke wedstrijd Jong-Engeland—Jong Oranje wel zou kunnen doorgaan. Dichte mist vanaf oudejaar was er de oorzaak van dat vrijwel geen toestel op het vliegveld Heathrow kon landen. Jong Oranje, dat om negen uur in de ochtend moest vertrekken voor de ontmoe ting die om half negen 's avonds zou begin nen, kwam in ernstige tijdnood. Het vliegtuig, waarop geboekt was. zou niet voor 's middags een uur kunnen opstijgen en zelfs dat leek uiterst twijfelachtig. Gepoogd werd via Man chester, waarvan dan ongeveer 300 kilometer per trein zou moeten Worden gereisd, de Engelse hoofdstad te bereiken. De ploeg zou dan echter pas enkele minuten voor het beginslgnaal in Londen arriveren. Overboe king naar een vroeger toestel, dat ook verlaat was. redde Jong Oranje. De Nederlandse jeugdkampioen Chris Baljon behaalde verdienstelijk een half punt tegen de sterke Westduitser Ste phan Buchal. De Groninger handhaafde zich, met drie punten, redelijk in de finalegroep. Een zelfde totaal behield Roy Dieks, die voor de tweede keer in successie niet speelde. Dieks, die maan dag wegens een aanval van bronchitis niet kon spelen tegen de Spanjaard An gel Martin, eiste dinsdag dat die partij alsnog op het programma zou worden gezet. De wedstrijdleider echter stelde dat ten hoogste een uitstel van vier uur kan worden verleend en dat de reglementai re nul voor Dieks zou blijven staan. Dieks wilde niet akkoord gaan met deze beslissing en deelde mee niet verder te zullen spelen. Zijn tegenstander Aurel Urzica uit Roemenië kreeg daardoor een gratis punt. De stand na zeven ronden is: 1. Ro manisjin 51/’ prut., 2. Miles en Urzica 5 pnrt., 4. Buchal 4*/2, 5. Spacek 3’/2, 6. Baljon en Dieks 3, 8. Marjanovic en Martin 2, 10. Kernan l1/». Dr. Fadhronc liet zijn team na rust ongewijzigd, omdat hij hoopte dat Ar nold Mühren zijn werkterrein niet zo extreem links zou blijven zoeken. De Ajacied is geen linksbuiten en dat be merkte teamgenoot Johnny Rep die geen enkele steun ondervond in de spits. Mühren ruimde pas een kwartier voor tijd het veld voor Jaap Bos. Fadhronc: „Ik weet het. maar Arnold mocht wat terugblijven en daar het spel maken. Hij was niet de enige die het niet kon. Fysiek zijn we niet tegen de Engelsen opgewassen. De twee weken rust hebben de conditie aangetast en dat was duide lijk zichtbaar- Die Engelsen spelen twee maal per week. Die kunnen alles heb ben”. MM» huis ink., che, 1973. laar U, Dr. Rolink: „Een meniscus is een inci denteel accident Het genezingsproces kan ook maanden duren. Ik verwacht echter niet dat Mulder voorlopig zal kunnen voetballen”. Optimistischer is de Velsener sportarts gestemd over Ajax tweede zorgenkind, Johan Cruyff. Rolink: „De enkelbanden van Cruyff zijn normaal geblesseerd. De laatste foto’s hebben echter uitgewezen dat de toestand momenteel zeer goed te noemen is. Te meer daar er op onze topspelers vaak een te zwaarb eroep wordt gedaan, hebben wij de zaak wat Cruyff betreft niet overhaast. Er was een flinke pauze en we hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om de en kels een verdiende rust te geven. In het geval Cruyff heeft dat goed gewerkt, te meer omdat hij een constitutie heeft die wat gevoeliger is. Ik verwacht dan ook dat Cruyff binnen tien tot veertien da gen volledig speelfit is”. Lasse Efskind (Noor.) 42.42. 5. Arnulf Sunde (Noor.) 42.72, 11. Eppie Bleeker (Ned.) 44.15. 1000 meter sprintersklasse: 1. Johan Granath 1 minuut 26.39 seconden, 2. Wallberg 1.27.96, 3. Valentijn 1.28.08, 4. Efskind 1.28.14, 5. Bazen 1.28.67, 9. Bleeker 1.32.62. Het klassement van de sprinters na de eerste dag is: 1. Valentijn 86.040 pnt, 2. Johan Granath 86,485, 3. Efskind 86.490, 4. Bazen 8, 6365,5. Wallberg 87.270. 10. Bleeker 90.460. 1500 m klassementsrljders: 1. Dagfinn Hagen (Noor.) 42.22 sec, 2. Jan Palsma (Ned.) 43.33, 3. Hans van Helden (Ned.) 43.48, 4. Gelr Nyland (Noor.) 43.57, 5. Goeran Claesson (Zwe.) 43.59, 10. Piet Kleine (Ned.) 43.98, 12. Harm Kuipers (Ned.) 44.27, 14. Wim Beukers (Ned.) 44.45, 16. Ronnie Nooitgedagt (Ned.) 44.85, 27. Jan Der- ksen (Ned.) 46.53. 5000 meter: 1. Claesson 7 min 45,62 sec.. 2. Stensen 7.47.42, 8. Palsma 8.0479., 10. Van Helden 8.06.34, 11 Kuipers 8.08.34, 12. Nooitge dagt 8.09.96, 15. Dérksen 8.12.39. DEN HAAG. Anton Huiskes, de trainer van de vier Nederlandse schaats- profs, twijfelt nauwelijks. Met de trai- ningstijden van enkele dagen geleden in Inzell, waar het kwartet Bols, Schenk. Verheijen, Verkerk zich nog tot donder dag voorbereidt op de eerste confronta tie van de prof-schaatsers, als richt snoer, meent een optimistische Huikes: „De vier rijders zijn zonder uitzondering in goede conditie. Daarom hoeven er het komende weekeinde in Den Haag ook geen slechtere tijden te worden gereden dan vorig jaar omstreeks deze tijd. On danks de vaak moeilijke omstandigheden waaronder het viertal dikwijls heef* moeten trainen”. VELP. Het is nog niet zolang geleden dat de demissionaire minister van justitie, professor Van Agt, ha merde op een wettelijke regeling van het tuchtrecht in het betaalde voet bal. Van Agt had zich met name mateloos geërgerd aan een aantal kranteverslagen na de finale van Eu- ropa-cup I in 1971 tussen Ajax en het Griekse Panathinaikos in het Wembley-stadion in Londen. Panathi naikos had te lief gevoetbald luidde de tendens van de meeste verslagen Van Agt maakte daar bezwaar tegen. Het alternatief zou zijn geweest dat Panathinaikos zijn tegenstander zo veel mogelijk invalide zou hebben moeten schoppen om een kans te hebben het meer getalenteerde Ajax te verslaan. Van Agt constateerde op de voet balvelden ook wantoestanden waar voor men in de „normale” maat schappij zonder blikken of blozen achter de tralies kan verdwijnen Daarom wilde hij ook een straffere regeling. Het was een visie die door het merendeel van de juristen niet werd gedeeld. Ook mr. Jansen, presi dent in de strafzaak tussen de voet balclub Haarlem en grensrechter Barmentlo, is zo’n tegenstander. Hij stelt: „Ik zie de voordelen niet tegen de nadelen opwegen. Het voordeel van een wettelijke regeling van het tuchtrecht is natuurlijk wel dat je iemand onder ede iets kunt laten verklaren. Dat is een stok achter de deur die nog wel ontzag inboezemt Anderzijds constateer ik in onze maatschappij een normverlies waar bij men geen respect meer voor een politie-uniform of voor de rechterlij ke macht heeft. Tegen die achter grond weet je zeker in de voetballe rij, waar maar al te vaak tegenstrij dige verklaringen worden afgelegd, Uitslagen 500 meter sprintersklasse: 1. Jos Valentijn (Ned.) 42.00 sec. 2. Johan Lind (Noor.) 42.10. 3. Jan Bazen (Ned.) 42.30 4. OSLO. Na de eerste dag van de nieuwjaarswedstrijden in Oslo staan ze ven van de acht Nederlandse deelnemers bij de eerste tien in het algemeen klas sement, dat wordt aangevoerd door de Zweed Goeran Claesson voor Sten Sten sen en Piet Kleine. De stand in het klassement is: 1. Claesson 90.152 pnt, 2. Stensen 90.355, 3. Kleine 91.202, 4. Beukers 91.711, 5. Pals ma 91.809, 6. Van Helden 92.114, Hagen 92,285, 8. Nooitgedagt 93.046. Kuipers 93.104, 10. Van Dijk 93.122. tribunes verdwenen. De jonge generatie weet wat verlangd wordt en handelt er naar. Het speelt typisch Brits, waar tegenover Nederland een apatisch spel letje zette. Het was niet bij machte enige power in het sipel te leggen. Om afdoende antwoord te geven op tempovoetbal, gebaseerd op een uitmun tende conditie, fysieke hardheid en in casseringsvermogen is snelheid vereist. Dat brachten de oranjehemden niet op, waardoor ze bij vlagen werden wegge speeld. Gezien de posturen van Willy van de Keirkhof, René Notten en Karei Bonsink viel er niet veel te breken en te ontregelen op het middenveld, maar aanvoerder Dick Schneider verzaakte zijn plicht om rijn team te hergroepe ren. Hij liet Charlie George en Dennis Mortimer rustig opkomen, vergat Dries Visser van de zijlijn te halen waar Trevor Whymark weigerde te komen en commandeerde Kees Krijgh veel te laat naar de kopvaste Ray Kennedy. De ge volgen waren al na drie minuten zicht baar op het scorebord. Een corner van Tony Currie legde Kennedy met het hoofd pasklaar voor George, die de op het laatste moment opgeroepen NAC- doelman Jan de Jong geen kans liet. gegooid en is het derhalve ook wel eens met de vrijspraak van Haarlem maar toch vindt hij dat de zaak volgens zijn eigen zeggen „nogal lul lig is opgelost”. Barmentlo: „Ik stond door die dok ter van Haarlem, mijnheer Hilbrink, gewoon voor aap. Deze man heeft mij niet onderzocht. Hij heeft zijn hand in mijn nek gelegd en mij de pols gevoeld. De heer Hilbrink heeft later voor de tuchtcommissie ook duidelijk verklaard dat het niet nodig is dat een bloeduitstorting a la minute op komt maar dat het best kan zijn dat dit enkele dagen later gebeurt. En dat was bij mij het geval. Dat is voor mij persoonlijk ook het beste bewijs dat ik wel door een steen geraakt ben. Bovendien is het natuurlijk niet gebruikelijk dat scheidsrechter Pijper enkele ogenblikken na het gebeurde zo’n kei in het gras vindt. Ik word de zaak zo langzamerhand ook een beet je beu. Ik stop als grensrechter en daarmee is voor mij de zaak afge daan”. Mr. Jansen vindt dat wel begrijpe lijk. De full-time wethouder voor sportzaken in de gemeente Velp be denkt: „Ik kan mij wel voorstellen dat grensrechter Barmentlo tot de conclusie is gekomen van: voor mij hoeft het niet meer. Ik zeg ook helemaal niet dat de huidige voetbal- rechtspraak voor honderd percent" op timaal fungeert. Je moet op een ge geven moment echter een keus ma ken en dan kies ik vooralsnog niet voor een wettelijke regeling van het tuchtrecht in het betaalde voetbal”. Het team van de „oude zes” zal er als volgt uitzien: Piot (Standard Luik), Te- sor (Olympique Marseille), Beckenbauer (Bayem München), Blankenburg (Ajax), Voigts (Borussia MG), Van Hanegem (Feyenoord), Netzer (Borussia MG,) Neeskens (Ajax), Grabowski (Eintracht Frankfurt), Müller (Bayern München), Beretta (St. Etienne). Op verzoek van de rijders zal er het kamende weekeinde in Den Haag een intensieve dopingcontrole worden gehou den, die zal worden uitgevoerd door twee Nederlandse artsen, eventueel nog aangevuld met een buitenlandse arts. Direct na afloop van de wedstrijden wordt het urinemonster naar de univer siteitskliniek in Nijmegen gebracht, waar de uitslag 24 uur later bekend zal zijn. Rijders die worden betrapt op het gebruik van stimulerende middelen, krijgen een boete van 5.000 Zweedse kronen en worden uit de uitslag ge schrapt. Bij herhaling volgt uitsluiting voor een heel jaar. Huiskes: „De rijders hebben zelf aangedrongen op deze stren ge controle. Ze willen ook de dopingcon trole zo goed mogelijk geregeld hebben. En daar kan ik best in komen”. Mochten de vier wedstrijden op de Nederlandse banen direct na „Den Haag” geen doorgang vinden, dan ligt het in de bedoeling van Anton Huiskes om met zijn vier rijders af te reizen naar Hamar om zich daar verder voor te bereiden op Op het schaatscentrum De Uithof, dinsdagavond officieel geopend door Den Haags burgemeester mr. V. Marijnen, zullen de 16 profschaatsers van de ISSL zaterdag en zondag voor de eerste keer daadwerkelijk dingen naar de gunst van het Nederlandse schaatspubliek. Twijfelt Ed Neeley met Bill Moore en Tom Liden de inspirerende figuren achter de International Speed Skating Lague, nau welijks aan het welslagen van dit toer nooi om de World-Cup 1973, de cijfers schijnen hem inderdaad in het gelijk te stellen. Tot dusver immers zijn er al ongeveer 35.000 van de over beide dagen in totaal te vergeven 50.000 kaarten verkocht. Momenteel stelt de ISSL nog ijverig pogingen in het werk om deze winter nog meer werkgelegenheid voor zijn profs te vinden. „Maar verder dan on- derhandelingen met enkele ijsbaandirec- teuren zijn we tot dusver nog niet gekomen”, aldus gistermiddag Anton Huiskes. „Wel heeft de ISSL inmiddels aanvragen gekregen van vier Nederland se (natuur) ijsbanen, die de profschaat sers volgende week graag onderdak wil len verlenen. In principe zijn de rijder» Willy van der Kerkhof juicht na het eni ge Nederlandse doelpunt gescoord te hebben. braaf mee in de mandekking, waardoor een levensgroot gat naar het doel van in een knalde de bal laag tussen de palen: in en knalde de bal laag tussende palen: 2-0. Dat Dick Schneider het nu had gezien is overdreven, maar Willy van de Kerk hof sloeg wel direct terug toen zijn broer René een vrije schop tot ieders verrassing breed schoof inplaats van hoog in de doelmond. Dat is immers de plaats waar iedere Engelsman hem ver wacht. Doelman Alan Stevenson keek stomverbaasd toe: 2-1. Vooral eerst concentreren de 16 schaatsers (acht klassementsrljders en acht sprinters) zich echter volledig op het komende toernooi op de Uithof. Daar, op de grens van Den Haag en het Westland, hoopt het 16-tal een verbitterd en fasci nerend gevecht te leveren, met als inzet fikse geldprijzen. De eerste prijs voor de all-rounders bedraagt 50.000 Zweedse kronen (ongeveer 35.000 gulden), de win naar van het sprintersklassement wordt rond 25.000 gulden op zijn bankrekening bijgeschreven. De totale prijzenpot be draagt 175.000 gulden. Reserves: Zof (Juventus Turijn), Suur bier (Ajax), Krol (Ajax), Wimmer (Bo russia MG), Pilot (Royal, Antwerp FC), Van Himst (Anderlecht). Sir Alf Ramsey heeft het elftal van de „nieuwe drie” als volgt samengesteld: Jennings (Spurs), Storey (Arsenal), Hug hes (Liverpool), Bell (Manchester City), Hunter (Ipswich), Moore (West Ham), Lorimer (Leeds), Giles (Leeds), Stein (Coventry) en Jensen (Borussia MG). Reserves: Glemence (Liverpool), Rice (Arsenal), Simpson (Arsenal), Olsen (FC Utrecht) en Ball (Arsenal). LONDEN Het verschil tussen de Nederlandse bondscoach dr. Frantisek Fadhronc en zijn Britse collega sir. Alf Ramsey is groot. De rijzige Tsjech is een emotionele man, de kleine, wat gedrongen En gelsman overweegt zijn woorden voordat hij ze heel zachtjes over de lippen laat komen. Zo was ook de wedstrijd tussen Jong Oranje en Jong Engeland op Highbury, de thuishaven van Arsenal. Met dat verschil dat de spelers hun coaches niet volgden in hun spel. De jonge Engelsen agressief, gebruikma kend van de tradionele fysieke kracht, de Nederlanders terug houdend, te voorzichtig. Het ge volg was een 31 nederlaag, die tot een verschil van zes goals had kunnen oplopen als Arsenals troe telkind Charlie George op eigen, afgesleten grasmat iets meer pre cisie en wat minder kracht in zijn schoten had gelegd. Dries Visser was in feite qua li chaamsbouw de enige die zich kan me ten. Daarom had hij zich geërgerd. Ka rei Bonsink gaf het toe. „Alleen René Notten is tot breken in staat, hoewel Willy van de Kerkhof de keiharde tac kles niet ontweek”. Sir Alf Ramsey’s BOKSEN. De Japanse vlieggewicht Masao Ohba heeft in Tokio met succes zijn wereldtitel verdedigd tegen zijn uit dager Chartchai Chionoi (Thailand). Chi- onoi ging in de twaalfde ronde van het gevecht knock out. In de eerste ronde was de wereldkampioen in ernstige moeilijkheden geweest, maar Chionoi verzuimd* door te gaan. meineed in de hand. Een wettelijke regeling van ’t tuchtrecht staat ook ’n snelle rechtspraak in de weg. En dat is ’t laatste waar de voetballerij bij gebaat is”. De zaak is echter toch weer uiterst actueel. Grensrechter Barmentlo voelt zich namelijk verschrikkelijk in de steek gelaten door de huidige rechtspraak binnen de KNVB. Hij vindt het juist dat Haarlem niet ver antwoordelijk kon worden gesteld voor de daden van de eerste de beste onverlaat die met een commentaar was identiek aan dat, wat hij altijd na een gewonnen wedstrijd geeft: „We hebben goed gespeeld. Na de 2-1 kwam Neder land terug, maar toen Mortimer vier minuten na de rust 3-1 maakte, verloor de tegenstander rijn zelfvertrouwen”. De Britse coach ging er dus van uit dat Jong Oranje vertrouwen had in het duel. Op het veld bleek dat uit niets. We werden alleen met de neus op het feit gedrukt dat er met onze topclubs niet valt te spotten, maar dat er weinig jeugd staat te dringen die positie over te nemen. •.S'"

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15