Israel: Twee Syrische Amerikaans ministerie van Defensie slikt ontkenning in Pontbaas staakt; veer uit vaart martelingen toe Vliegtuigongeluk Analfabetisme probleem in de VS Metaalarbeiders in Italië staken „Regime-Thieu laat na stroomstoring „COMMUNISTEN” ONTEVREDEN NA CRUISE „Tea for two" 18 EXPOSITIE BOMMEN IN HANOI Kort geding over verklaringen FRANSE EX-GEVANGENEN VERKLAREN kinderbijslag Kakkerlak in yoghurt, hutten vies en personeel lui Vijf doden bij brand in West-Duitsland NEDERLAND” „GEEN DRUK VAN ISRAEL OP Echtpaar overleden door kolendamp 3 1 1973 JANUARI WOENSDAG 3 Infiltranten Sceptisch „Zweeds ziekenhuis” Verscherpt Schadevergoeding door DDR Dysenterie H R Hanoi mogelijk ook maakten en 8 (Van onze redacteur in Londen) een durend te koud opgediend. van Daar komt nog bij dat de directie van i r i De woordvoerder van het Pentagon sprak mededelingen van de pas terugge keerde zangeres Joan Baez en andere Amerikanen tegen volgens wie het zie kenhuis is verwoest. De aanvoerder van de protesterenden vertelde dat hij een kakkerlak uit zijn yoghurt had moeten opvissen. De andere 250 gasten aan boord van de „Orsova” waren daarentegen overdreven enthousi ast over de gang van zaken en dat klonk dan ook .veer niet helemaal geloofwaar dig. De woordvoerder van deze enthousi astelingen beschuldigde het andere kamp ervan dat ze communistische agitatoren waren. Nu zijn er niet zoveel communis ten in Engeland te vinden. De aanvoer der van de ontevredenen aan boord van de Orsova is bovendien een eerbiedwaar dige hogere ambtenaar van de gemeente van Londen. van het sterk in BRUNSWIJK, DPA Bij een brand in een oud houten huis in de historische binnenstad van Goslar in de Westduitse deelstaat Nedersaksen zijn gisteren zeker vijf mensen omgekomen. Twaalf bewo ners konden zich tijdig in veiligheid stel len. voet ontslagen omdat ze zich niet aan een medisch onderzoek wilden onder werpen, nadat er zich aan boord van het schip enige gevallen van dysenterie had den voorgedaan. Ook hadden zij daar gevangenen zien aankomen die in de cellen op het straf- eiland Con Son hadden gezeten. Velen konden niet meer lopen. Menras verklaarde getuige geweest te zijn van het martelen van een student nadat hijzelf was gearresteerd. „Zij lie ten het mij waarschijnlijk zien om me bang te maken. De student lag geboeid op zijn rug, met een oude jute zak over zijn gezicht. Er werden emmers zeepwa ter over de zak gegoten, waardoor hi; geen adem kreeg. Daarna stompten zijn ondervragers hem op de maag, waardoor hij moest overgeven door zijn neus om dat zijn mond bedekt was. De student kon een week lang niet eten of drin ken”. De twee mannen verklaarden ook dat vrouwen werden gemarteld, wat bijna altijd „besloten werd met verkrachting”. Wat het martelen met elektriciteit be treft, iedereen die in een Zuidvietnamese gevangenis heeft gezeten kan daarover meepraten”, aldus Menras. DEN HAAG. Berichten aJs zou Is rael door een nota aan Nederland heb ben getracht druk uit te oefenen op de Oostduitse regering om schadevergoeding uit te keren aan de slachtoffers van het nazi-regime, zijn niet juist. De Israëlische pers en radio meldden gisteren dat de vermoedelijk vijf infil tranten aanslagen in de Noordisraelische stad Naharia in de zin hebben. Aanvankelijk was één arrestatie ver richt, naar later bleek ten onrechte. De berichten van de nieuwsmedia werden nog niet van officiële zijde bevestigd. DIEREN. De autoveerpont over de IJssel tussen Dieren en Olburgen (ge meente Steenderen) is gisteren aan de kant blijven liggen, omdat de pontbaas in staking is gegaan. Het verkeer tussen beide plaatsen o.m. schoolkinderen moeten nu via Doesburg, een omweg van 15 kilometer. DEN HAAG. Voor de president van de rechtbank in Den Haag zal vrijdag 19 januari een kort geding dienen dat de „Vereniging voor Studie- en Studenten belangen” in Delft en drie Delftse stu denten hebben aangespannen tegen het college van bestuur van de Technische Hogeschool. WASHINGTON (UPI). De vijf miljoen Amerikanen die een baan zoeken, kunnen de personeelsadver tenties in de kranten nauwelijks lezen- Het analfabetisme vormt dan ook een enorm probleem in de Ver enigde Staten. Om dit te bestrijden heeft het nationale leescentrum de hulp ingeroepen van het bedrijfsle ven. n e t r l 1 i n S t, is ie a E- n !S 11 V e n y d ij zonder een regeling te willen bereiken,” zo zou Pompidou het Amerikaanse staatshoofd hebben meegedeeld. Zweden zal volgende maand hulpgoe deren naar Noord-Vietnam verschepen en een gedeelte van dit materiaal „zal waarschijnlijk worden gebruikt voor de wederopbouw van het platgebombar deerde Bach Mai-ziekenhuis in Hanoi”, zo heeft het Zweedse bureau voor Inter nationale Hulp (Sida) bekendgemaakt. De Zweedse ambassade in Hanoi had kort voor kerstmis bekendgemaakt dat het Bach Mai-ziekenhuis volledig door Amerikaanse bommen was verwoest, hetgeen in Zweden een golf van veront waardiging deed opgaan omdat het zie kenhuis met Zweeds materiaal was inge richt en algemeen bekend stond als „het Zweedse hospitaal”. In Choisy-le-Roi bij Parijs kwamen gistermiddag de Amerikaanse plaatsver vangend onderminister van Buitenlandse Zaken William Sullivan en zijn mede werkers bijeen met de Noordvietnamese afvaardiging onder leiding van ondermi nister van Buitenlandse Zaken Nguyen Co Thack om technische bijzonderheden uit te werken. Beide partijen wensten voor de verga dering geen woord los te laten over de hervatting van het overleg. President Pompidou van Frankrijk zei op een receptie op het Elysée dat hij buiten de normale diplomatieke contac ten tusssen Parijs en Washington met president Nixon boodschappen heeft ge wisseld over de hervatting van het vre desoverleg. „Ik wens niet te geloven dat u onderhandelingen weer kan hervatten ROME (Reuter)- Ruim één miljoen Italiaanse metaalarbeiders zijn gisteren een reeks wisselstakingen begonnen ter ondersteuning van hun eis voor een nieuwe arbeidsovereenkomst. De stakin gen zullen tot 20 januari duren. „Safeway”, het grootste Ameri kaanse levensmiddelenbedrijf, heeft nu geprobeerd de aandacht van de ouders te vestigen op dit probleem. Het heeft kartonnetjes melk in de handel gebracht waarop bepaalde boodschappen gedrukt staan zoals: „Melk, uw kinds sleutel tot voeding het boek, uw kinds sleutel tot kennis”. De martelingen worden volgens hen onder „voortdurend toezicht, zo niet op aandrang, van de Amerikaanse autoritei ten uitgevoerd. Het doel van de regering Thieu is, de gevangenen lichamelijk te breken zodat zjj nooit meer een rol in het nationale leven kunnen spelen”, zei Debris. DJAKARTA (AP). De Indonesische regering heeft verklaard te zullen blij ven bij haar eerder genomen besluiten buitenlandse maatschappijen te verbie den op Bali te vliegen ondanks sterke achteruitgang van het toeristisch bezoek aan dat eiland. Zij eisen in dit kort geding dat de president van de rechtbank, mr. J. H. C. Slotemaker, het college van bestuur ge biedt verklaringen voor het aanvragen van kinderbijslag af te geven. Na de bezetting van het hoofdgebouw van de hogeschool was over de afgifte van deze verklaringen een akkoord be reikt door het college van bestuur, de fracties uit de hogeschoolraad en verte genwoordigers van de bezetters. Later werd de afgifte van de verklaringen opgeschort. Mr. L. Laus zal in het kort geding namens de eisers optreden. de Israëlisch» vliegtuigen op patrouille toen het lucht gevecht uitbrak- De Arabische straalja ger stortte neer boven het grensgebied tussen Syrië en Libanon, inde buurt van de Middellandse-zeekust. Een Israëlische militaire woordvoerder deelde mee dat alle Israëlische vliegtui gen onbeschadigd op hun bases zijn teruggekeerd. Hij sprak daarmee een bericht uit Damascus tegen dat Syrische vliegtuigen een Israëlisch vliegtuig hadden neerge schoten. Het Israëlische opperbevel heeft later het neerschieten van een tweede Syri sche Mig bekendgemaakt. Oud-mirrister van Justitie Ramsey Clark, die behoorde tot de groep Ameri kanen die Hanoi bezocht, deelde gisteren mee dat een landelijke campagne zal worden gevoerd voor de herbouw van het Bach Mai-ziekenhuis. Anderen die zich achter de actie scharen zijn d e schrijver Arthur Miller, en dominee Mi chael Allen, professor in de theologie aan de universiteit van Yale. Volgens de twee in Jeruzalem ver schijnende avondbladen heeft Israel ze ven landen, waaronder Nederland, nota’s gezonden, waarin wordt gevraagd bij onderhandelingen over het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met de DDR, ook te spreken over schadevergoe ding voor Joodse slachtoffers van de nazi’s. In Den Haag is echter geen nota ontvangen, aldus heeft een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Ook de Israëlische ambassade zei niet op de hoogte te zijn. De Israëlische politie zoekt al een week naar Arabische infiltranten die kort voor kerstmis uit Libanon het lanfi binnengekomen zouden zijn. Het toestel was aan het landen toen gedurende 15 seconden de stroom op het vliegveld wegviel. De grondnavigatie en de verlichting van de landingsbanen werkten daardoor niet meer. Het toestel stortte neer op enkele kilometers van het vliegveld. bleek dat de helft van de passagiers in razernij was geraakt over de be handeling die ze aan boord hadden ondervonden: de hutten waren niet schoon geweest, het personeel was lui en onbeschoft en het eten voort- LONDEN Een verschil van smaak had de vijfhonderd gasten van het P O-vakantieschip „Orsova” in een tweetal verhitte groepen verdeeld toen het deze week de haven van Southampton binnenvoer. Het schip was net teruggekeerd van een cruise die 17 december was begonnen. Het Dat de wederzijdse standpunten zich eerder verharden dan versoepelen, schijnt men ook wel te mogen conclude ren uit de verscherpte positie, zowel van Saigon als van Hanoi. De minister van Buitenlandse Zaken van de voorlopige revolutionaire regering, mevrouw Binh, heeft in Peking de officiële belofte los gekregen dat de Chinezen het Bevrij- dingsfront volledig zullen blijven steu nen. De Chinese Volksrepubliek zal, zo heeft Peking verzekerd, zelfs niet voor het hoogste offer terugdeinzen om Viet nam te helpen verdedigen. Van zijn kant heeft president Thieu van Zuid-Vietnam twee hoge diplomaten langs de westelij ke hoofdsteden gestuurd om meer begrip voor de zaak van Saigon te kweken. Dat hun opdracht licht is, zal wel niemand willen beweren. Maar het feit dat president Thieu dit initiatief onge twijfeld met het Amerikaanse fiat heeft kunnen nemen, wijst anderzijds erop dat hij zijn spel nog niet als uitgespeeld hoeft te beschouwen. GORINCHEM. In het plaatsje Hel- louw ten oosten van Gorinchem zijn in de nacht van maandag op dins dag de 66-jarige heer Van Apeldoorn en zijn 64-jarige vrouw door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Gisterochtend ontdekte een buur vrouw, die het vreemd vond dat een fles melk op de stoep bleef staan, dat de man en de vrouw dood op hun stoelen zaten. Uit een onderzoek van het natio nale leescentrum is gebleken dat 30 tot 50 percent van de kinderen op de lagere school hulp nodig heeft bij het lezen en dat ruim twintig percent van de Amerikanen die zes tien jaar of ouder zijn, niet alle vragen op de formulieren ter ver krijging van een rijbewijs, een bank lening of medische hulp kan be grijpen. WASHINGTON (Upi, AFP, AP en Reuter) Het Amerikaanse mi nisterie van Defensie heeft bij monde van woordvoerder Jerry Friedheim toegegeven dat het grote Bach Mai-ziekenhuis in Hanoi „mogelijk” door Amerikaanse bommen is geraakt. Friedheim zei dat de Amerikanen „beperkte schade” hebben waargenomen „die per ongeluk zou zijn ver oorzaakt”. Ook gaf hij toe dat het burgervliegveld van Hanoi schade heeft opgelopen. Friedheim, die vorige week woendag ontkende dat het ziekenhuis door Amerikaanse bommen was geraakt, zei nu dat de schade zou kunnen zijn veroorzaakt door Amerikaanse bommen maar ook door „Noordvietnamese terugvallende luchtdoelraketten die hun doel misten”. Een vertegen woordiger van het Noordvietnamese bewind, alleen omschreven als „hoofd van de commissie oorlogsmisdaden", toont een paar tentoongestelde bommen in het bureau van de commissie te Hanoi. De bom op de voorgrond wordt „bulhondje" genoemd. Op de achtergrond (gebukt) Telford Taylor, die destijds aanklager was in het Neurenberg- proces. De hervatting, aldus meldt onze re dacteur in Parijs, van de Vietnamconfe- rentie in Choisy-le-Roi heeft maar wei nig bijgedragen om het algemene scepti cisme over een spoedig einde van de oorlog te verdrijven. Zowel president Pompidou als de Franse minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann hebben aan dat be scheiden vertrouwen uiting gegeven. In een korte toespraak tot de pers liet het Franse staatshoofd duidelijk dóórsche meren dat hij de oprechtheid Amerikaanse vredesstreven nu twijfel begint te trekken. Van zijn kant zette piloten zijn gisteren na een luchtgevecht met Israëlische jachtvliegtuigen met hun parachute uit hun getrofen „Mig 21” gesprongen en in Libanon geland. Een van de piloten is gewond naar een militair hospitaal in Beiroet gebracht. De andere wordt verhoord in het Libanese ministerie van Defensie. Het schip vertrok daarop zonder pas sagiers in de toeristenklasse en met een aanzienlijk gereduceerde staf. Onderweg werden veertig passagiers ziek met buik klachten. Het enige juiste woord werd echter door de woordvoerder van de klagers gesproken. Hij zei op een rumoerige persconferentie in de bibliotheek van het schip :„Het is de hoogste tijd dat de mensen niet langer genoegen nemen met lage maatstaven. Want als we die blij ven aanvaarden, worden ze steeds lager.” De „Orsova” vertrekt zondag opnieuw. Nu met 875 passagiers en een volledige bemanning van 600, op weg naar Australië. EDMONTON (RTR). Bij Leduc in de Canadese provincie Alberta is een Boeing-707 vrachtvliegtuig van Pacific Western Airlines tijdens een sneeuw storm verongelukt, vermoedelijk omdat op het vliegveld de elektriciteit was uitgevallen. De vijf bemanningsleden 75 stuks vee kwamen om. „Ziekenhuis in PARIJS (Reuter). Twee jonge Fransen, de 2i8-jarige Jean Pierre Debris en de 25-jarige André Menras, hebben op een persconferentie kort nadat zij uit de gevangenis ontslagen waren gezegd dat in de Zuidvietnamese gevangenissen geslagen, verkracht en gemarteld wordt. Duizenden politieke gevangenen worden volgens hen met de dood bedreigd. Zelfs kinderen onder de tien jaar worden gemarteld en ontelbare oudere vrouwen sterven door mishandeling. De twee mannen, die als onderwijzers in Zuid-Vietnam werkten, waren tot vier en drie jaar veroordeeld omdat zij met een vlag van het Bevrijdingsfront had den gezwaaid, toen zij drie jaar geleden op een oorlogsmonument in het cen trum van Saigon stonden. „Zolang er geen geld op tafel komt, blijft het veer stilliggen”, zegt pontbaas F. G. Wiegman, die vandaag zijn finan ciële problemen zal uitpraten met de burgemeester van Steenderen. „De ge meente heeft me twee jaar geleden een tegemoetkoming toegezegd, maar ik heb nog geen cent gezien”, aldus de pont baas. de P O Line de passagiers al excuses had aangeboden voordat ze de moeite nam de beide groepen eerst te laten uitrazen. Dat er iets mis was gegaan staat dus wel vast. Er is zelfs een gedeeltelijke terugbetaling van het reis geld door de directie voorgesteld en ook tevredenen zouden wel gek zijn als ze uit principe deze terugbetaling zouden weigeren. Eén passagier heeft dit overi gens al bij voorbaat wel gedaan. Het is een rijke makelaar uit Londen die het duurste appartement aan boord van de Orsova had betrokken en die geen be zwaren wist te bedenken. minister Schumann een domper op ieder optimis me. Hij onderstreepte de essentiële rol die Frankrijk achter de schermen ten bate van een hervatting van het overleg heeft gespeeld, maar hij liet duidelijk blijken dat volgens hem de vrede nog niet in zicht is. Uit een slotopmerking, die Schumann overigens weigerde nader toe te lichten, gisteravond de diplomatieke waarnemers in Parijs op, dat in feite de posities van de Amerikanen en van de Noordvietnamezen nog altijd even ver uit elkaar zijn gelegen- Voor het vertrek van de Orsova uit Southampton waren er al moeilijkheden beweest. Van de bemanning waren de ruim tweehonderd Aziaten op staande bij bombardementen geraakt” „Tea for two" is het motto dat de fotograaf meegaf aan dit plaatje, geschoten in New Delhi. Getooid met de versierselen van zijn nieuwe rang, geniet veldmaarschalk Sam Manekshaw de thee met mevrouw Indira Gandhi, de premier van In dia. De heer Manekshaw is India’s eerste veldmaarschalk sedert dat land de onafhankelijkheid verwierf. Een woordvoerder van het ministerie Vervoer heeft verklaard dat de regering heeft besloten dat buitenlandse luchtvaartmaatschappijen alleen in Dja karta zullen mogen landen omdat men liever één internationale luchthaven heeft die aan de internationale eisen voldoet dan meerdere luohthavens met mindere faciliteiten. „De omstandigheden waaronder dui zenden gevangen zitten zijn kritiek en worden de laatste tijd steeds slechter. De autoriteiten in Saigon zijn vastbeslo ten alle politieke gevangenen uit te roei en”, zei hij. Zelf waren de twee mannen vorig jaar eenmaal met kettingen en stokken afgeranseld. Gemarteld waren zij niet. Wel hadden zij veel gevangenen gezien en gesproken die zeiden gemarteld te zijn voordat zij in hun gevangenis, Chi Hao genaamd, waren gekomen. gg *«S ft’ - - 'Sr r ffilUBlIjBiiiil

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3