Spaarbekken Jachtopziener D. Doornbos Gewone burger” weet weg nog voor drinkwater koninklijk onderscheiden in Ijsselmeer steeds moeilijk te vinden t Raiffeisenbank IJmuiden Inspecteur M. J. Nieuweboer beëdigd bij Velser politie Tientje boete voorwaardelijk voor krakers kreeg kantoor in Zeewijk I NIEUWJAARSRECEPTIE IN VELSEN Werkterrein eerste tijd bij uniformdienst HAVENBERICHTEN „Snelkas” als proefneming 5 IJMUIDER COURANT 197 3 JANUARI 3 WOENSDAG VEERTIG JAAR IN DE MIDDEN HEERENDUINEN B' (Van een onzer verslaggevers) VELSEN VELSEN. Met ingang van het nieuwe jaar heeft de gemeentepo litie van Velsen er een nieuwe in specteur bij gekregen. Tijdens een bijeenkomst dinsdagochtend op het hoofdbureau van politie legde in specteur M. J. Nieuweboer tegen over commissaris W. Sepp de ambtseed en de zuiveringseed af in aanwezigheid van zijn echtgenote en een groot deel van het politie korps, waaraan de nieuwe inspec teur mede leiding zal gaan geven. VELSEN. De dinsdagavond in de Burgerzaal van het Velsense stadhuis gehouden nieuwjaarsre ceptie heeft waarschijnlijk slechts voor een deel beantwoord aan de nobele bedoelingen, welke het be stuurscollege hiervoor wenste na te streven. Namelijk een ongedwongen samenzijn tussen plaatselijke over heid en burgerij, waar men elkaar onder het genoot van een royaal gepresenteerd „slokje met hapje” de beste wensen voor het zojuist aan gebroken jaar kon kenbaar maken. Want het is opnieuw gebleken dat de categorie, waar meestal de „ge wone burger” mee wordt aangeduid, de weg naar deze recepties moeilijk weet te vinden, zodat men hier dinsdag dezelfde notabelen weer kon ontmoeten die gewoonlijk op dergelijke bijeenkomsten aanwezig zijn. De leden van het college en de gemeenuteraad dus, met hoofden van dienst, politie-autoriteiten, za kenlieden en directies van bedrij ven. VELSEN. Op de eerste dag van het nieuwe jaar heeft loco- burgemeester C. Ockeloen zijn eerste koninklijke onderscheiding in 1973 mogen uitreiken. De man wien deze eer te beurt viel is jacht opziener D. Doornbos, die veertig jaar geleden zijn taak begon bij de familie Van Hoorn in de Midden Heerenduinen. Hij kreeg de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. !- ir le i- V zI jf at et iy n. burgemeester C. Ockeloen tijdens het opspelden van de koninklijke on derscheiding. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). an re k) iet ag de IU- eid ig- ge, nt, bij Ike 1. de ail- an- og- ua- in ror- ;in- loze van uer, 57, mr. We de ail- Jr., ■erk 968, m. ;r- ij- il- ijn is- >or m- ;nt s”, ier aer de er sa te ars als ien >n- an ar- ent de ide 'ei- Mr. ce: ate ;ol- ad- ?er, mr. mr. eur 65; ar ris; tor: eur elis em, lar- ;er- eth ise, all ee ie f- :n al ?e •y meester ook op deze receptie niet ver zuimen het glas te heffen op een goede onderlinge samenwerking, in het belang het welzijn van alle inwoners. Hetvan van het welzijn van alle inwoners. Het college had gemeend de burgerij dit jaar te laten vertegenwoordigen door mejuf frouw M. van Slooten, die dertig jaar als lerares in de Franse taal aan het onder wijs in deze gemeente verbonden is geweest. Op verzoek van de heer Ocke loen werd daarop door alle aanwezigen op haar de eerste toast uitgebracht. WW Tot een bedrag van driehonderd gulden kan a la minuut worden opgenomen aan de „snelkas” in het kantoor Zeewijk van de Raif feisenbank. Het geld in deze kas èn de cassière zijn beschermd door een cel van kogelvrij glas. Voor 1980 zal daarvan een derde, 1600 hectare, klaar moeten zijn. Hiermee ver valt de gedachte een voorraadbekken te maken in de Starnmeerpolder bij De Rijp. Er zal een dubbele leiding van ongeveer 60 kilometer worden aangelegd om het water naar de duinen ten noor den van Wijk aan Zee te brengen. Daar begint men binnenkort met de bouw van een nieuw pompstation, dat het grootste van het PWN wordt. Het geheel vergt in de komende jaren een investering van 425 miljoen gulden. Aan het begin van de nieuwjaarsreceptie werd door loco-burgemeester C. Ockeloen een toast uitgebracht op mejuffrouw M. van Slooten, oud-lerares in Velsen. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Scoll Spirit, Hamburg; Theoforos. Em den. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft zes Haarlemse jonge lui veroordeeld tot een tientje boete voorwaardelijk wegens het kraken aan een huis in de Leidsestraat in 1970. Zij maakten deel uit van een groter groepje, waarin ook Release deelnam. Twee kra kers waren al eerder in beroep gegaan tegen de boete die de Haarlemse recht bank in februari ’71 oplegde, 100 con form de eis. Voor het Hof hoorden ze weer 100 eisen, maar werden ze ver oordeeld tot f 50. Ze gingen in cassatie maar dit werd verworpen. Hun zes me- dekrakers hoorden twee weken geleden f 50 eisen door de procureur-generaal bij het Gerechtshof. Een jonge Duitser werd wegens het bezit van hasj en LSD in Zandvoort in beroep veroordeeld tot tien maanden waarvan twee voorwaardelijk. Hij was in Haarlem tot een jaar veroordeeld. Het nieuwe bankkantoor is vriendelijk en uitnodigend ingericht. Een in het oog lopend onderdeel van die binnenhuisar- chitektuur is wel het plafond, dat geheel is „bekleed” met blinkende metalen ko kers, waarvan de openingen naar bene den gericht zijn. De verlichting van het kantoor schijnt door de open kokers de bedrijfsruimte in. Het nieuwe kantoor, dat wordt be heerd dooi de heer G. H. de Rooij is veel ruimer dan het vorige. Deze uit breiding was volgens de directie noodza kelijk omdat mede als gevolg van de uitbreiding van het dienstenpakket van de bank, het aantal cliënten sterk geste gen is. Mochten de spaarcentjes, die spaarders in het nieuwe kantoor met hun busjes binnenbrengen, nog niet voldoende als muziek in de oren klinken, dan is er ook nog gezorgd voor een aangenaam en rustig achtergrondmuziekje. Voor de Raiffeisenbank nieuw is de zogenoemde „snelkas”, die in Zeewijk als proefneming ten opzichte van het nieu we hoofdkantoor dat op het Plein 1945 in aanbouw is, in het systeem is opgeno men. Bij deze kas, die geheel beveiligd is door middel van kogelvrije glasruiten, kunnen cliënten na legitimatie direct een bedrag tot maximaal driehonderd gulden opnemen, zonder dat er uitge breide verificatie en fiatering nodig is Al gebeurt er dan niets echt officieels, toch laat de directie van de bank dit heugelijk gebeuren niet zonder meer voorbijgaan. Daarom is er van 2 januari tot en met 9 februari voor alle kantoren in de gemeente Velsen een spaaraktie georganiseerd. Daarbij ontvangt iedere nieuwe spaarder, die minimaal vijfen twintig gulden inlegt, een cadeaucheque ter waarde van vijf gulden, die te beste den is bij de plaatselijke winkeliers. Iedere jeugdige spaarder die zich laat inschrijven ontvangt bovendien ook een gratis toegangsbewijs voor een kinder voorstelling op 14 februari in de stads schouwburg in IJmuiden. Voor iedere bezoekei aan het nieuwe kantoor is er voorts nog een andere aardige attentie. De loco-burgemeester, ontving het ge zelschap waaronder representanten van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten, waaronder de Midden- Heerenduinen thans ressorteren, in de burgemeesterskamer. Hij memoreerde hoe de heer Doornbos veertig jaar lang de natuurbescherming heeft gediend. Aanvankelijk als boswachter, zoals de titel toen luidde. Uit zijn jongensjaren kende de huidige loco-burgemeester hem nog en vond hem toen zoals hij opmerk te: „Een stierlijk vervelende kerel, die elkeen uit het duin wegjoeg” Op latere leeftijd echter heeft hij ervaren dat de natuur zich weliswaar kan handhaven mits de mens daar niet komt. Gebeurt dat echter wel, dan zijn jachtopzieners zeer noodzakelijk om eventueel met harde hand de natuur te beschermen De heer Doornbos heeft dat veertig jaar voortreffelijk gedaan, reden waarom de minister van CRM hem bij de koningin voor een onderscheiding heeft voorge dragen. Na deze woorden heeft de heer Ockeloen de jachtopziener de onder scheiding opgespeld. De heer Sprey zei verder dat de PWN de tarieven in de komende jaren verder moet verhogenOok deelde hij mee dat men in Huizen bezig is met het aanbo ren van de laatste bron in de provincie Noord-Holland. Deze zal een capaciteit krijgen van 1 miljoen kubieke meter water per jaiar. In feite had de receptie hiermee offi cieel een aanvang genomen, waarbij de ze bijeenkomst verder in de beoogde ongedwongen sfeer is verlopen. Een en ander gestimuleerd door de gezellige muziek van het duo Verschoor. Aan het begin van deze bijeenkomst werd door enige idealistische jongeman nen, die door de „Wereldwinkel” van stencils waren voorzien, aan loco-burge meester Ockeloen toestemming verzocht tot he thouden van een handtekeningen actie, waarmee de bezoekers van de receptie hun afschuw voor de bombar dementen op Vietnam konden kenbaar maken. De heer Ockeloen gaf te kennen deze actie als bijzonder sympatiek te be schouwen. alleen achtte hij deze avond hiervoor minder geschikt. De jongelieden stelden zich daarna bij de ingang van het stadhuis op, waar de meeste bezoe kers de lijsten hebben getekend. Hiervan behoorde loco-burgemeester Ockeloen tot de eersten. zendmast, de meldkamer. Tevens kon digde hij aan dat er een verzoek om uitbreiding van het hoofdbureau naar het Ministerie voor Binnenlandse Zaken is „Maar zoals we weten malen ambtelij ke molens zo snel dat de ouderen onder ons die uitbreiding slechts zullen kunnen bekijken vanaf een bankje langs de Kanaaldijk", schertste de commissaris. Hij drukte zijn mannen op het hart ook in het nieuwe jaar het aanzien van de politie bij de burgerij te stimuleren door hun gedrag en hun houding. Daarna werd tijdens een ongedwongen samenzijn in de kantine van het hoofd bureau het glas geheven op het nieuwe jaar. IJMUIDEN. Vrijwel geruisloos heeft de Raiffeisenbank IJmuiden dins dag het nieuwe bijkantoor aan het Zee- wijkplein in gebruik genomen. Het nieu we kantoor komt in de plaats voor het kantoor aan het Canopusplein, dat dins dag voor goed gesloten bleef. Een offi cieel tintje draagt de ingebruikname van het kantoor in Zeewijk niet omdat vol gens de directeur van de bank de druk ke werkzaamheden een tijdelijke slui ting niet toelaten. Inspecteur Nieuweboer is 31 jaar. Hij is acht jaar werkzaam geweest bij de Rijkspolitie in de Zaanstreek. De laatste twee jaar doceerde hij practisch politie optreden op de Nederlandse politie-aca- demie. Door zijn in dienst treden bij de Velsense politie ging de inspecteur over van de Rijkspolitie naar de Gemeentepo litie. Commissaris sprak het nieuwe staf lid hartelijk toe waarbij hij er de na druk op legde dat inspecteur Nieuweboer in Noord-Holland geen onbekende is en de mentaliteit van de bevolking kent. Nadat de heer Nieuweboer de beide eden had afgelegd, speldde zijn chef hem het korpsbrevet op de uniform. De eerste jaren, zo deelde de commis saris mede, zal het werkterrein van de inspecteur vooral bij de uniformdienst liggen, hetgeen een zekere specialisatie zal vragen. „Heel langzaam zijn wij bezig wijzigingen aan te brengen in het surveillancesysteem”, aldus de heer Sepp, „geleidelijk aan wordt het onder zoek van kleinere misdrijven al door de uniformdienst verricht, terwijl dat voor heen allemaal voor rekening kwam van de recherche.” De commissaris was de beëdigingsbij- eenkomst begonnen met het in acht nemen van een moment van stilte ter nagedachtenis aan R. J. Hes, die voor de jaarwisseling was overleden. Verder benutte de heer Sepp de bij eenkomst om zijn nieuwjaarswens tegen over het korps uit te spreken, waarbij hij tot de conclusie kwam dat 1972 voor de Velsense politie een succesvol jaar geweest is. In zijn terugblik op het afgelopen jaar memoreerde hij voorts enige aanwinsten zoals de nieuwe tele fooncentrale op het hoofdbureau, de Ditmaal echter met uitzondering van vijf pientere knapen, zo op het oog van acht tot twaalf jaar oud, die hun even tuele schroom voor het betreden van de Burgerzaal kennelijk hadden overwon nen. Deze jeugdige burgers bewogen zich ongedwongen temidden van het gezel schap en zij stortten zich onmiddellijk op de tafels met spijs en drank. Vandaar dat de knapen er door de bodes met de grootste moeite van werden weerhouden zich aan de sherry tegoed te doen, waarop zij sportief met „sudderans” ge noegen namen. Na vervolgens zorgvuldig enkele smakelijke hapjes te hebben uit gekozen, werd de Burgerzaal door hen weer glunder verlaten, waarbij zij niet hadden verzuimd zich ook van een siga ret te voorzien. Deze receptie werd door wethouder C. Ockeloen als loco-burgemeester met een korte, toespraak ingeleid, waarbij hij erop wees dat het college heeft gemeend hiermee een oude traditie voort te zet ten. Zij het dan ook in een enigszins gewijzigde vorm, waarmee de voorkeur wordt gegeven aan een ongedwongen en gezellig samenzijn, boven een plechtig opgestelde rij van bezoekers. Een en ander door het college bedoeld als een bijdrage van het gemeentebestuur tot het in stand houden en ontwikkelen van het menselijk accent bij de contacten m het nieuwe jaar. Zoals gewoonlijk wilde de loco-burge- BLOEMENDAAL. In het Ijsselmeer zal tussen Enkhuizen en het noordoosten van de toekomstige Markerwaard een spaarbekken worden gemaakt van 5000 hectare. Dit zei de heer C. Sprey, direc teur van het Provinciaal Waterleidingbe drijf Noord-Holland (PWN) dinsdag in zijn jaaroverzicht. d.v, Hazevlak 79, IJmuiden M. Garcia Algarra-Jorda Castello, d., Scheiberglaan 66, IJmuiden U Unal-Altinkaya, z„ Mercatorstraat 13, IJmuiden OVERLEDEN: P. F. Koelen, 30 jr., echtgenoot van A. C. A. van der Veen, Verbrande Vlak 85, IJmuiden. R. J. Hes, 63 jr., echtgenoot van A. C. Bosman, Sparrenstraat 28, IJmuiden. J. A. Zegerman, 53 jr., J. M. Kemperstnaat 9, Amsterdam. A. A. Geus, 63 jr., echtgenoot van E. A. E. M. W. Schneider, Valeriuslaan 86. Driehuis. L. D. van der End, 87 jr., echtgenoot van G. Visser, Lod. van Deyssellaan 254, Driehui». Commissaris W. Sepp speldt het korpsbrevet op de uniformjas van de heer M. J. Nieuweboer, nadat hij als inspecteur van het politiekorps in Velsen is beëdigd. GEBOREN: G. J. I. Wolterman-Bakker, d., Lange- vlak 19, IJmuiden. F. W. van Kampen- Kliphuis, d„ ’s-Gravenlust 21, IJmuiden. J. M. Neve-Beck, z., Laz. Müllerlaan 2, Santpoort. P. van der Aart-Van Saane, z.. Hagelingerweg 215, Santpoort. M. L. Philippo-Klootwijk, z., Lekstraat 26, IJ muiden. M. van Kooten-Gorter, z., Feithlaan 12, Driehuis. A. M. E. Bus- man-Vreenegoor, d., Tuindersstraat 19, IJmuiden. L. C. Oosterveen-Telder. d„ Scheiberglaan 40, IJmuiden. M. E. Stra- ting-Van Gestel. z„ De Rijpstraat 8, IJmuiden. R. Oost-Kuijt, d„ Gildenlaan 417, Velsen(noord); S. A. Overdij k-Neer- voort, z., Keetberglaan 104, IJmuiden. N. Zwart-Poelarends, d., IJmuiden, Dirk Hartoghstraat 21. G. E. Dekker-Berlee, v.. - De noodzaak om ongefluorideerd water te leveren in het gebied ten zui den van het Noordzeekanaal, waar het geleverde gefluorideerde water wordt betrokken van de gemeente Amsterdam, kost het PWN per jaar rond 200.000 gulden extra. Per dag maken ongeveer 400 tot 1000 mensen gebruik van de mogelijkheid ongefluorideerd water af te nemen, aldus de PWN-directeur. Hij hoopte dat hij voor het gebied boven het Noordzeekanaal niet voor dezelfde pro blemen komt te staan. Dit zou eht geval zijn, als provinciale staten van Noord-Holland besluiten tot fluoridering in hun provincie. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Zaanstroom, Felixtowe; Nuestra Seno- ra del Carmen Secundo, Noordzee, IJ muiden; Klation, Greenwich; Markus, Kristiansand, Zaandam; Ulla Barsoe, Halmstead; Glas Island, Greenwich, IJ muiden; Ciello Rosso, Oslo; Lizard, Leixoes, Zaandam; Martha Friesecke, Londen, Umuiden; Ask, Gevle, Bever wijk; Pamela-C, Withby, IJmuiden; Ca dence, Gainsborough; S. J. Snell, Brigh ton; Tor Anglia, Göteborgh; Tibana, Bayonne; Sahel-2, Cadiz; Carmen, Leixoes, Zaandam; Bomma, Delfzijl; Maria, Londen; Ellen-B, Wicklow. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Fernhurst, Grangemouth; St. Herblain, Basse Indre, IJmuiden; Nuestra Senora del Carmen Secundo Bilbao, IJmuiden; Otto, Bremen; Salorges, Basse Indre, IJ muiden; Borea, Bremen: Nordatlantic, Flixborough; Baltisky 11, Felixtowe; Tor Parisia, Kopenhagen; Autoroute, Harwich, Zaandam: Memel, Dagenham; Adi, Hull; Ruth Dieter, Delfzijl; Wester moor, Holmsand; Magula, Delfzijl; Nau- tica, Gent; Smit Lloyd-18, Cont. Plat., IJmuiden; Merc. Asia, Bremen; Honds- bosch, Londen; Zaandam Zaan, Londen, Zaandam; Ketty, Palermo, IJmuiden; Jean-E, Londen; Fred Everard, Felixto we; Zaanstroom Felixtowe; Bianca, Avonmouth; Cadence, Gainsborough; Boekanier, Antwerpen. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Noordsee, Moerdijk; Osteclipper, Ala; Styrsoe, Hamina, Zaandam; Georgina V Everard, Londen; Fiducia, R.dam, IJ muiden; Willmary, Colchester; Reind. Seby; Vechtstroom, Huil; Diorit, Londen; Mogens Greasborg, Antwerpen, IJmui den! Scheldeborg, Kristinaham, Zaandam; Averier, Gr. Yarmouth IJmuiden. en loco- V- -■ V

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5