Chauffeurs ziek van chaos en boze klanten Krakers willen sociaal centrum in „Paleis van Doornrozen I -I If A PARKEERGARAGE KANSLOOS 7 MET BELEGGERS AAN TAFEL JAPANNERS ETEN KRASJES HUIS CLAUS GEKRAAKT DEEL SINGEL AFGESLOTEN TROPISCH SLOTERPARKBAD GEWELD ZEKER VERDUBBELD I VIJF TABAK-PANDEN AAN NIEUWEZIJDS NOG BEZET ''M' VRIJDAG 5 JANUARI 1973 s J 10 Spanningen Leidsestraat ARTSEN hebben uitgemaakt dat het ongezondste beroep in Amster dam dat van taxi-chauffeur is. Ter wijl politici zo langzamerhand wel tot de overtuiging zijn gekomen, dat de taxi ondanks de leemten in de wet toch eigenlijk wel in het rij tje van het openbaar vervoer moet thuis horen, worden de twaalfhon derd taxi-chauffeurs steeds na drukkelijker belaagd door de ver keerschaos in het centrum van de hoofdstad en boos weglopende klanten. Aanwijsbaar gevolg: een toenemend aantal hartinfarcten. Maar ook: meer wilde acties om het stadsbestuur tot concessies te dwin gen. BIJ DE voordeur hangt een kaartje met als tekst: „Als politie of onbekenden langs komen: zwijg”. In de grote hal staan alleen een tafel en zeven stoelen. Een jonge vrouw, die in verwachting van haar eerste kind is, noemt het een Paleis van Doornrozen, „omdat het in het be gin zo’n overwoekerde troep was”. Het lijkt een toepasselijke naam voor de vijf leegstaande huizen aan de Nieuwezijds Voorburgwal, die precies een maand geleden door een groep krakers werden bezet uit protest tegen het huisvestingsbe leid in de hoofdstad. Wethouder Louis Kuijpers, die over twee we ken de distributienota in de ge meenteraad moet verdedigen, werd bij die gelegenheid uitgeroepen tot „NepSinterklaas van het jaar”. r w - jL Taxi’s willen op vrije baan nen p s n HEUSE palmbomen in het nieuwe Amsterdamse Sloterparkbad, dat binnen- HET ZIJN merendeels werkende jon geren, kunstenaars en studenten, die er DE GEMEENTE is niet van plan tegemoet te komen aan de eisen van de parkeergarage van de nv Europarking (lees Tabak) aan de Marnixstraat. In een interview met dit rubriekje vertelde de garagehouder, dat de exploitatie resultaten zo mager zijn dat overwogen wordt het kolossale complex reeds een half jaar na de opening te sluiten. Naar aanleiding hiervan stelden de raadsleden P. Roemer (WD) en A. Martini (D’66) schriftelijke vragen. B. en W. antwoorden nu dat niet in elk concreet geval alles kan worden gedaan om sluiting te voorkomen. De garage is tot stand gekomen als particulier in vesteringsproject („met normale winstkansen”) en de gemeente voelt er niets voor deze aan te kopen. Het verzoek van de directie om parkeerbeperkende maatregelen in de buurt te nemen de voornaamste eis van Tabak vindt het college al evenmin magelijk. et OVERIGENS is het wel zo dat het klimaat, waarin de besprekingen tussen de gemeente en de taxiclub worden gehouden, aanzienlijk is verbeterd. Aan het Prinshof is men de wensen van de WETHOUDER Han Lammers van Stadsontwikkeling, die zondagavond samen met burgemeester Samkalden en wethouder Bootsma van Economische Zaken naar Londen vertrekt voor het bywonen van een congres van bestuurders van EEG-hoofdsteden over de problemen van de grote stad, zal daar onder meer ook contact hebben met Britse investeerders, die belangstelling hebben voor projecten in Amsterdam. Het is Lammers zjjn bedoeling de Britse beleggers haarfijn uit te leggen, wat er in Amsterdam zoal wel en niet kan. Overigens is het initiatief voor dit gesprek, waarvan men aan het Prinsenhof geen schok kende resultaten verwacht, van de Britten uitgegaan. hun iirrtrek hebben genomen. De meesten hebben er al eerder in een kraakpandje gezeten, omdat ze volgens de huidige distributienormen niet voor een woning in aanmerking komen. In Amsterdam moet men namelijk 27 jaar zijn voordat men zich bij het CBH kan laten in schrijven om dan vaak nog jaren te moeten wachten voordat er een aanbie ding komt. teerd met een massaliteit van overtredingen, internationalisering van de mis daad en vuurwapens. Overigens krijgt de politie in de hoofdstad dit jaar twee pantserwagens (zie foto), zoals die eerder reeds bjj de Haagse politie zijn ge stationeerd. Het feit, dat het vorderingsbeleid van de gemeente ten aanzien van leegstaande panden weinig zoden aan de dijk zet en de woningnood door het snelle verval van de betaalbare huizen in de negen tiende eeuwse wijken bijzonder groot blijft, zijn de voornaamste drijfveren voor de 4 december-actie geweest. Tot dusver hebben de krakers van niemand last gehad. Niet van de politie, niet van de gemeente err ook niet van de eige naar. VAN DEZE goede voornemens komt nu nog bitter weinig terecht. De circa 600 taxi’s in de hoofdstad komen vooral tijdens de spitsuren de vraag is dan het grootst muurvast in files te zit ten. Dat maakt de chauffeurs prikkel baar; vooral als zij ook nog eens ver wensingen naar hun hoofd geslingerd krijgen van haastige passagiers, die voor Want zij zien met lede ogen, dat met de komst van de vrije tram- en busba nen (stokpaardje van het gemeentelijk vervoerbedrijf dat van de gemeenteraad rijn gang mocht gaan) een flinke hap wordt genomen van het toch al zo krappe wegennet in de binnenstad en dat de situatie er door het geleidelijke streven naar een autovrij centrum voor hen niet beter op zal worden. Wat willen zij? Voorzitter F. J. Koens van de Vereniging Centraal Bureau en tevens directeur van de nv ATO zegt hierover: „We willen dat men het begrip taxi gaat zien als verlengstuk van het openbaar vervoer. Dat is nu nog niet zover. Het is wel een feit dat B. en W. er meer doordrongen van zijn geraakt dat het op die manier zou moeten kun- functioneren. Wij willen gebruik kunnen makën van de vrije tram- en busbanen en voorts van staanplaatsen in afgesloten gebieden”. In enkele gevallen hebben B. en W. dit al toegestaan. De taxi-chauffeurs willen hun klanten zo goedkoop en efficiënt mogelijk bedie nen. Koens: „Als we een betere door stroming krijgen, zal de klant er ook meer gebruik van maken omdat hij weet dat de ritprijs niet door opstoppin gen wordt beïnvloed en hij op tijd voor een afspraak zal kunnen komen”. jaar zouden kunnen worden gehuurd. Charles, een 21-jarige schilder, zegt daarover: „Ik geloof dat dit met dertig mensen wel is op te brengen.” Kabouter-raadslid Peter Hakkenberg, één van de krakers van het eerste uur en ook nu weer volop in de slag, meent: „Er is in de raad al zo vaak gesteld, dat leegstaande huizen gevorderd moeten worden. Ook Kuijpers heeft dat al een paar keer gezegd, maar het gebeurt niet. We pretenderen rriet dat je hiermee de problemen oplost, maar willen hiermee wel duidelijk aantonen hoe zeer de jon geren door de distributienormen worden gediscrimineerd.” Vorige maand, tijdens de begrotings- behandeliiirg, diende Hakkenberg een motie in om tenminste op dit punt een verbetering te bewerkstelligen, maar de ze kreeg alleen de steun van D’66. De Kabouter was daarover teleurgesteld. DE MEESTEN zijn vrij optimistisch over de kansen, die ze hebben om er te kunnen blijven. Er bestaat bereidheid om met Tabak tot een zakelijke over eenkomst te komen, waarbij de panden naar hun mening hebben ze een waarde van een kwart miljoen gulden voor een bedrag yan 25.000 gulden per Het is niet de eerste keer dat deze panden, die tot ’56 nog bewoond werden, daarna in ’n textielhuis veranderden en de laatste vijf jaar bij gebrek aan koop lust leeg stonden, zijn bezet. Dat Was op 7 augustus 1970, toen 45 man er hun intrek namen. De eigenaar, garagehouder Hendrik Tabak, heeft toen geprobeerd ze door een knokploeg te laten verjagen. Het werd uiteindelijk politie- en daarna justitiewerk, maar de meeste krakers zijn inmiddels in hoger beroep vrijge sproken van de boetes, waartoe ze in eerste instantie door de politierechter waren veroordeeld- taxi-chauffeurs wel degelijk serieus gaan nemen. Hoe dat in de praktijk zal uitpakken, moet blijken uit de studie, die nog deze maand over deze kwestie moet worden afgerond en waarvan de inzet is of een belangrijk deel van de tram- en busbanen tevens als vrije taxi- baan kan fungeren. In bepaalde gevallen zal dat technisch niet mogelijk zijn, ook al omdat de GVB-directie reeds bij voorbaat huiverig is voor elke maatregel die een seconde tijdverlies kan opleveren. Volgens de heer Koens zit het er dan ook waar schijnlijk niet in, dat de Leidsestraat opnieuw door taxi’s kan worden bere den. Koens: „Als er maar een deel van onze wensen wordt uitgevoerd, ben ik redelijk tevreden. Alleen, het duurt alle maal zo lang. We zouden zo graag wil len dat de zaak in een grotere versnel ling werd geduwd. Maar er moet wel iets uit de bus komen, want we kunnen niet een afwachtende houding blijven aannemen”. Voorburgwal ten behoeve van de snelle tram geen boodschap meer hadden. An ders dan in 1969 bij de afsluiting van de Leidsestraat gingen de gemeentelijke au toriteiten zij het voorlopig nu wel door de knieën. Tijdens het overleg dat voorzitter Koens en andere bestuursleden van de „Taxi-Centrale” vorige week met burge meester Ivo Samkalden en wethouder Brautigam van Verkeerszaken voerden, stelde eerstgenoemde zeer nadrukkelijk dat het bestuur zijn mannen wel in de hand moet houden. Koens: „Ik heb toen tegen de heer Samkalden gezegd: we doen ons best, maar als dit te lang gaat duren, voorzien we dat we dergelijke acties niet langer tegen kunnen houden”. SINDS kort eten miljoenen Japanners Krasnapolsky. Een ijsfabriek in het land van de rijzende zon brengt namelijk een ijsje op de markt onder de naam van het eerbiedwaardige Amsterdamse hotel. „Via ezelsbruggetjes zijn ze eigenlijk op onze naam gekomen”, zegt Krasnapolsky-directeur Tichelaar. „Zo in de trant van waar is ijs van gemaakt? Antwoord: van melk. Wie is een zeer bekende zuivelproducent? Antwoord: Nederland. Wat weten we van dat land? KLM, scheepsbouw, dijken, Krasnapolsky etc. Uit een markt onderzoek in Japan bleek toen dat ook voor Japanners de naam hotel Kras napolsky lekker klinkt. Waarna er aan ons toestemming is gevraagd”. (Uit het informatiebulletin „Amsterdams aktief”.) HET HUIS van Hugo Claus aan de Raamgracht is kort voor de kerstdagen gedeeltelijk gekraakt. De Belgische schrijver kocht het grote pand ruim een jaar geleden, maar aangezien hij zelden in Amsterdam vertoeft, staat het de meeste tijd leeg. Dat was een aantal krakers niet ontgaan. Ze namen bezit van de helft van het huis. De gevels van het aaneengesloten rij tje huizen in het hartje van de stad zijn nog steeds voorzien van opvallende spandoeken met kreten als „Niet lullen Louis, vorderen”, „Woningnood is crimi neel, leegstand is misdadig” en „Wegens speculatie vijf jaar gesloten”. Het aantal krakers dat er clandestien woont, is inmiddels uitgegroeid tot dertig en het ziet er nog niet naar uit, dat zij op korte termijn op straat worden gezet. Het zijn voornamelijk jongeren, waarbij vier ge zinnen met twee kinderen. Ondanks de barre kou (er was nauwe lijks verwarming) hebben ze er geza menlijk de kersitdagen en de jaarwisse ling doorgebracht en in die periode hard getimmerd en gesleuteld om dit circa dertig vertrekken tellende woonblok wat comfortabeler te maken. Vandaag wordt de onder water staande kelder leegge pompt en morgen de gevels schoonge maakt en bijgewit. „We willen”, zegt een meisje van 23 jaar, „dat het er netjes en goed uitziet, zodat de mensen kunnen zien dat we redelijke plannen hebben. We willen hier geen Paradiso-toestand of een sleep-in. Daar waken we voor.” DE EVEN ZIJDE van de Singel tussen Blauwburgwal en Korjespoortsteeg zal in verband met werk aan ondergrondse leidingen tot omstreeks 1 maart voor alle verkeer worden afgesloten. Daarna begint men aan de vernieuwing van de walmuur, waardoor dit traject nog enkele maanden uit de roulatie zal blijven. kort de eerste zwemmers kan begroeten. Het grote bassin van vijftig meter is geschikt voor internationale wedstrijden. De vreemde pijpen, die op de foto in het droge bassin te zien zijn, moeten nu nog de watertoevoer regelen maar zullen straks verdwenen zijn. een paar gulden extra de sores van tram en bus dachten te kunnen omzeilen. Het komt ook steeds vaker voor dat klanten onderweg uitstappen onder het motto: „Ik kom toch te laat en het metertje tikt gewoon door”. Gebeurt dat enkele keren per dag dan is zo’n chauf feur eerder geneigd de oorzaak van de verkeersproblemen af te reageren op het stadsbestuur en zijn vertegenwoordigers aan de onderhandelingstafel. Vorige maand nog blokkeerden 200 woedende taxi-chauffeurs de Dam en de Raadhuisstraat, waar zij in verband met de herprofilering van de Nieuwezijds Wat zijn ze zelf van plan te doen? „We willen er een sociaal centrum van maken, waar jongeren kunnen werken err wonen. Er zijn al plannen in de richting van een galerie, een theetuin en een restaurantje. Voorlopig blijft het nog een enorme moeilijke toestand, maar we verwachten wel van de men sen hier dat ze een positieve bijdrage willen leveren.” Beeld van een demonstratie van taxi chauffeurs tegen de afsluiting van de Leidsestraat in de zomer van 1969. Sindsdien is het contact tussen de faxi- organisaties en de gemeente alsmede politie verbeterd, hoewel de chauffeurs hun belangrijkste doel - het verkrijgen van dezelfde faciliteiten als bus en tram - nog niet hebben bereikt. Het is inmiddels nog niet duidelijk wat er met de vijf huizen gaat gebeuren. Tabak heeft er aanvankelijk een hotel van willen maken en later een parkeer garage, maar dat plan heeft geen enkele kans aangezien de panden op de monu mentenlijst staan. Hakkenberg: „We ho pen dat het NW bereid is er bij een verbouwing financieel in te springen, dat ze de zaak gaan sponsoren. In de periode dat er Kabouters in de raad zitten, wil je tenslotte ook wel wat concreets berei ken.” HET AANTAL geweldsdelicten in Amsterdam is het afgelopen jaar met vflftlg percent gestegen. Opmerkelijk was de toename van het aantal bero vingen en overvallen, aldus hoofdcommissaris P. A. Jong in zijn nieuwjaars toespraak. Over de hele linie is de stijging van de criminaliteit in de hoofd stad tien percent. Volgens de korpschef wordt de politie steeds meer geconfon- .1 omdat volgens hem in de fractie van PvdA en CPN nauwelijks anders over deze zaak wordt gedacht. „Kuijpers zei later tegen me, dat ik die motie in januari opnieuw moest indienen- Waar schijnlijk neemt hij hem dan over. Een politiek stuntje, maar ik vind dat flauw.” ”4 - S ‘i .i.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 11