In Roggel enorme clandestiene stokerij ontmanteld M: UI po KANS OP TERUGKEER Kort geding pater Kotte c Dom Mintoff zoekt steun Pressie van bij Libië ABBA EBANS BEZOEK Böll op NOG EEN MYSTERIE Brandt R< °F Koffieoproer” universiteit Nijmegen Engelse griep in Oost-Frankrijk „Moskou betaalt dubbele prijs voor suiker” il t „VIJF” NOG GESTEGEN b.v. Automobielbedrijf W. Los Zn. Ondanks twijfels bij KVP meent politiek Den Haag: Amt Officiële instanties niet ingelicht F DIENSTERS DREIGEN DUPE TE WORDEN VAN PRESTIGEKWESTIE HET WEER VRIJDAG 5 JANUARI 1973 2 VR Sceptisch ELF MENSEN GESTORVEN FIDEL CASTRO VAN CUBA: In opstand Prestige Slachtoffer 5 januari van 15.00-22.00 uur 7 januari van 12.00 -18.00 uur We vieren de opening van ons nieuwe bedrijf - aan de Brink 24-26 - met een gastvrij „open huis”. U ziet er tevens alle belangrijke modellen van Mercedes-Benz en Audi. En ook een selectie uit het brede Mercedes-Benz bedrijfswagenassqrtiment. - (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG KVP, ARP, CHU, WD en DS’70 zullen volgende week maandag met elkaar verder praten over herstel van het oude kabinet- Biesheuvel. Het is nu al zeker dat het gesprek van maandag niet het laatste zal zijn tussen de vijf. Dat heeft informateur Ruppert gisteravond laten weten. De woordvoerder van de informateur verklaarde dat de eer ste verkenning van Ruppert over de kansen van een coalitie van de vijf nu is afgerond. Het zou nu tijd zijn voor een tweede ronde. Dealer voor Mercedes-Benz personenwagens en bedrijfswagens en Audi personenwagens. U bent van harte welkom op: vrijdag zaterdag 6 januari van 10.00 - 22.00 uur zondag Brink 24-26, Beverwijk, tel. 02510 - 2 73 41. Brug -aê I’S L v Ibl-; -j (Van onze correspondent) (Van onse Haagse redactie) WEERRAPPORTEN to si en -2 o -3 Moskou’s o „genereuze ADVERTENTIE -*1 SARREGUEMINES (Reuter). In de Oostfranse plaats Sarreguemines zijn elf mensen gestorven aan „Engelse griep”, aldus een officiële bekendmaking. In het departement Moselle zijn 133 grieppatiënten en in Grenoble 400. 4.50 0.36 o o o o ono no o z 12 8 11 2 5 5 4 7 4 7 6 3 6 4 3 12 2 5 6 1 16.58 12.55 8 6 8 8 uur uur 0 0 o o o o B.l 0 0 02 Hoewel sommigen in Den Haag uit de voortzetting van het gesprek tussen de vijf fractieleiders begrijpen dat de kan sen op terugkeer van de „oude vijf” sterk zijn gestegen, is men in het KVP- kamp nog bijzonder sceptisch over de kansen van herstel van het oude kabi- net-Biesheuvel. De verschillen tussen de vijf zouden nog erg talrijk zijn. Verschilpunten zouden onder andere zijn: inflatiebestrijding, kiesstelsel, de- fensie-uitgaven, ontwikkelingshulp en de problematiek van de gastarbeiders. MÜNCHEN (DPA). De Westduitse schrijver en Nobelprijswinnaar Heinrich Böll eist, samen met andere schrijvers, dat bondskanselier en mede-Nobelprijs- winnaar Willy Brandt, de „brutale oor logspolitiek” van de Verenigde Staten in Vietnam „ten scherpste veroordeelt” Van de igfuren achter de schermen van het illegale bedrijf vermoede- lijk Belgen ontbreekt ieder spoor. De clandestiene stokerij stond zeer slordig opgesteld in de wat bouwval lige Leukushoeve in de buurtschap Ophoven, ver van de bebouwde kom van het dorp Roggel. De eigenaar van die hoeve, die zelf een nieuw woon huis daarnaast bewoont had de bouwval voor 500 gulden per week verhuurd aan „onbekenden”. Wetenschappelijke medewerkers ko men nu consequent met een thermosfles naar de universiteit. Hoogleraren halen hun secretaresse uit hun werk om koffie te zetten en in vele tientallen kleine laboratoriumafdelingen staan eigen kof fiezetapparaten te pruttelen. Zelf hield hij in de bouwval nog wel een varkensstapel. Hij is gisteren urenlang door de opsporingsambtena ren verhoord, maar heeft geen enkele aanwijzing gegeven over de identiteit van de huurders. De alcohol werd behalve uit de EEG-suiker ook gestookt uit dextrose van een fabriek in Sas van Gent. De gist ervoor kwam uit Gent. Voor het stoken van de ketels zijn grote aan- De woordvoerder van de Israëlische ambassade, Jehoshua Trigor, zei officieel van niets te weten. Hij sloot een moge lijk bezoek echter niet uit. Nederland behartigt namelijk de belangen van Is raël in Moskou en vormt daardoor een belangrijke administratieve schakel bij de emigratie van Russische joden naar Israël. Minister Eban zou, afgezien van de algemene internationale politieke proble men, nog een bilaterale kwestie op tafel willen leggen: de landingsrechten van de Israëlische luchtvaartmaatschappij overtollig gaan voelen, nauwelijks ge ruststellen, omdat ook hij begint te gelo ven dat het verzet intussen een perma nent karakter heeft gekregen. Inmiddels vrezen 40 koffiemeisjes, die tot 1 december plezier in hun werk hadden, het slachtoffer te worden van de koffiestrijd, die boven hun hoofden wordt uitgevochten. De Antilliaanse regering heeft intus sen laten weten geen landingsrechten te willen verlenen, omdat de beveiliging van de Dr. Albert Plestnan luchthaven bij Willemstad te gering is om het risico van vliegtuigkapingen te kunnen uitslui ten. HAVANNA (Reuter). Blijkens een reeks vergaande economische verdragen met lange looptijd heeft de Sovjet-Unie ermee ingestemd voor de Cubaanse sui ker die ze afneemt bijna tweemaal zo veel te betalen als tot nu toe en Cuba dertien jaar respijt te geven wat het terugbetalen van zijn schulden betreft Lat aan land, Tsjan rings* veel i Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbrück Lissabon Locarno Londen ono n no o windst nno w o 0 “3 Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al op Curacao. De Israëlische regering heeft Rij aan c nen trokk Siber Mong spoor ‘zien, dezel! make nooit hebbi Duits UT) van 1 Verkt over in zij Hij eenkc jaren en ds meer met r de p< in 19' In is da vo de he da ve TO1 Azië-' gister op h< Sovje de gr „Ik zich, zozee: emsti jet-Ui more nitsji- -4 3 -2 0 0 -2 1 O 5 4 7 -2 -3 1 -3 9 1 7 2 0 0 01 o o o o o o o 0.6 0.6 0 0 0 0 0.5 0 0.6 0 0 0 0 8 Dat gebeurde door de douanere cherche uit Amsterdam in samenwer king met de politie van Roggel en douanepersoneel uit Weert en Roer mond. De clandestiene stokerij had een capaciteit van vier- tot vijfdui zend liter alcohol per week. Alleen al de winst door accijnsontduiking daar op bedraagt ongeveer 70.000 gulden- De KVP, die duidelijk met het minste enthousiasme aan het gesprek tussen de vijf partijen is begonnen, lijkt nog steeds het meest te voelen voor een extra parlementair kabinet. Een derge lijk kabinet heeft geen sterke banden met de fracties in de Tweede Kamer en kan volgens de visie van Andriessen een brug vormen tussen rooms en rood. Informateur Ruppert wil echter voor lopig niet denken aan een dergelijke oplossing. Pas als alle variaties onmoge lijk zijn gebleken komt deze mogelijk heid aan de orde, aidns Ruppert- VALETTA (Reuter en UPI). De premier van Malta, Dom Mintoff, is gisteren in Libië aangekomen voor be sprekingen met de Libische leider, kolo nel Moeammar Khadaffi. Hij arriveerde in een speciaal vliegtuig dat Khadaffi hem had gestuurd. Alle vijf de fractieleiders die woens dag en gisteren in het bijzijn van de informateur met elkaar hebben gespro ken toonden zich gisteravond opgewekt over de voortgang van het gesprek. De moeilijke punten zouden nu duidelijk omschreven zijn. De fracties van de betrokken partijen moeten zich vandaag uitspreker: over de houding die hun fractieleider maandag bij het gesprek ten aanzien van een aantal controversiële punten mag inne men. Het gesprek van de vijf met infor mateur Ruppert krijgt daarmee overi gens steeds meer de sfeer van een on- derhandelingsbijeenkomst. no no windst. 1 ono windst o tallen cilinders met gas naar de af gelegen boerderij vervoerd. De installaties bestonden uit elf grote gisttanks en twee rectificeerko- lommen op de begane grond en de hooizolder. Op de begane grond werd het eindprodukt afgetapt in grote blauwe kannen. Het werk is er voor al ’s nachts gedaan- Uit alles blijkt dat de mannen die de installaties bedienden er vaak langere tijd achter een hebben „gewoond”. In de hoeve „Open huis” bij Los Zn Weer in binnen- buitenland kortgeleden nog telegrafisch verzocht om een spoedige beslissing, omdat de opening van een nieuwe luchtlijn naar Latijns Amerika ervan afhankelijk is. Minister Schmelzer heeft ziesh inder tijd tijdens zijn bezoek aan het Midden oosten bereid verklaard als bemiddelaar op te treden tussen Israël en de regering van de Nederlandse Antillen, omdat het hier volgens het koninkrijksstatuur in de eerste plaats een Antilliaanse zaak betreft. De heer Moonen heeft al contact ge zocht met andere universiteiten om te zien of de zaak landelijk kan worden aangepakt. Daarbij is echter gebleken dat vrijwel alle andere universiteiten en hogescholen het rondschrijven van de minister voor kennisgeving hebben aan genomen en in de prullenmand gemikt, of de prijs toch zelf in de hand houden via de verkoop van koeken. Alleen het be stuur van Nijmegen heeft het voor schrift direct overgenomen en uitge voerd en ondervindt daarvan nu de nare gevolgen. a ws „Wat is nu een kwartje voor een kop koffie? In een café betaal je al gauw 80 cent tot een gulden”, zeiden optimisten, maar dat pakte geheel anders uit. Met name bij de grote afdelingen en institu ten van de Nijmeegse universiteit stuitte de maatregel op groot verzet. Vooral door de laagstbetaalden, zoals glazen wassers, schoonmakers en kantoorperso neel, maar ook de hoger gesalarieerden en zelfs de hoogstbetaalde stafleden kwamen opeens in opstand. DEN HAAG. Het in Jeruzalem aangekondigde bezoek van de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, aan Nederland was gisteren voor Den Haag nog steeds een mysterie. Mi nister Eban heeft noch de Nederlandse ambassade in Jeruzalem, noch het mi nisterie van Buitenlandse Zaken over zijn komst ingelicht. in het land moesten worden gelijkge trokken. In Nijmegen werd tot dat mo ment 12 cent voor een kop koffie in rekening gebracht en 7 cent voor een kop thee. In Utrecht was dat bij de universiteit 15 en 10 cent, terwijl in Delft bij de Technische Hogeschool zelfs 9 en 3 cent werd berekend. De eenheids prijzen die, de minister per 1 december overal wenste te zien ingevoerd waren: een kwartje voor de koffie en 20 cent voor de thee. ROGGEL (L)- Tienduizenden ki lo’s suiker die door de Europese Ge meenschap ter beschikking van de ontwikkelingslanden en hulpverle ningsorganisaties waren gesteld zijn in Roggel gebruikt bij het clandestien stoken van alcohol. In die Midden- limburgse gemeente werd gisteren de grootste na de tweede wereldoorlog In een gisteren in München gepubli ceerde brief verklaren Böll en de ande ren dat „alle echte vrienden” van Brandt zich oprecht zouden verheugen als hij zich, als eerste stap solidair verklaart met zijn Zweedse collega Olof Palme. „Wanneer cynisch opportunisme alleen maar loze protesten toestaat worden toe komstige wetsverkrachters, naties of in dividuele personen, door eigen schuld aangemoedigd”, aldus de brief. De regering in Bonn mag volgens Böll en zijn collega's niet aan het falen van de Amerikanen in Vietnam medeschul dig zijn Medeondertekenaars van de brief zijn onder andere Tankred Dorst, Gerhard Zwerenz, Peter Handke, Günther Wallraff en Jörg Drews. Weliswaar is inmiddels hals-over-kop een schrijven uitgegaan waarin het heb ben van eigen toestelletjes is verboden, doch daar trekt niemand zich iets van aan. zijn ook enkele paren vermoedelijk valse kentekenplaten van auto’s gevonden. De heer J. Soer van de douanere cherche zei gisteren over het succes dat zijn dienst ’n Roggel boekte: „Het is de grootste stokerij die we in Nederland hebben ontdekt. We waren deze stokerij al een hele poos op het spoor- Vermoedelijk zijn de installa ties in Roggel een jaar lang in ge bruik geweest.” Madrid Mallorca München Nice Parijs Rome Wenen Zürich Casablanca licht tew. Istanboel Las Palmas onbewolkt Tunis zw. bew De president van de rechtbank te Den Bosch, mr. Cremers, heeft gisteren tij dens de behandeling wan het kort ge ding dat de leider van de Sint Wille- brordusstichting te Utrecht, pater Kotte (links op de foto) aanspande tegen de uitgeverij NV Malmberg te Den Bosch een compromis tussen partijen weten te bereiken. Pater Kotte eiste stopzetting van de uitgave van het boek „Bernardus Al- frink, katholiek", dat Malmberg heeft uitgegeven omdat er, volgens de pater, enkele voor hem beledigende passages in voorkomen. Zo wordt hij door de schrij ver, de journalist T. Oostveen (rechts op de foto), een ,,ultra-conservatieve pater” genoemd, „adept van de in Noord- Frankrijk residerende tegenpaus Cle mens XV”. De president heeft na langdurige plei dooien van de advocaten weten te berei ken dat in de volgende uitgaven van het boek de betreffende pagina een voetnoot zal 'bevatten, waarin verwezen wordt naar het kort geding en wordt ver klaard, dat pater Kotte geen volgeling van de groep Clemens is geweest. De uit drukking „ultra-conservatief” is niet meer aan de orde gekomen. Het boek wordt niet uit de handel genomen. Breuk. De Centraalafrikaanse staat Ni ger heeft bekend gemaakt dat het zijn diplomatieke betrekkingen met Israel heeft verbroken. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Na het palingoproer in Amsterdam dreigt nu bij de universi teit van Nijmegen een koffieoproer, dat zou kunnen uitdraaien op ontslag voor ongeveer 40 dienstertjes. Met name bij de faculteit voor wiskunde en natuur wetenschappen en bij „medicijnen" is een ware anti-koffiestemming ontstaan, die de omzet met 80 percent heeft doen duikelen. De omzet van thee is trouwens nog schrieler geworden. Hier bedraagt de daling in vergelijking met ruim een maand geleden liefst 95 percent. „We hebben haast niets meer te doen. We zitten maar een beetje bij elkaar. Daar werden we natuurlijk niet voor betaald. Het ligt voor de hand dat wij de dupe worden van deze herrie en straks op straat staan”, aldus verontrus te koffiejuffrouwen, die al om steun hebben aangeklopt bij de ABVA. Oorzaak van deze koffie- en thee- misère is een rondschrijven van de minis ter aan alle rijksinstituten. Daarbij kon digde hij ruim een maand geleden aan dat de prijzen van koffie en thee overal Premier Fidel Castro zei deze week in een radio- en televisierede dat Cuba zijn buitenlandse schuld aan de Sovjet-Unie zonder rente over 25 jaar ingaande ja nuari 1986 zal beginnen terug te betalen. Aanvankelijk zouden die terugbetalingen begin december van het afgesloten jaar zijn begonnen. Castro zei dat de Sovjet-Unie ook de modernisering van Cuba’s suiker- en nikkelindustrie die negentig percent van ’s lands invoer omvat ter hand zou nemen De Sovjet-Unie zal ook hel pen bij de modernisering van de havens van Havanna en Santiago en de spoor wegen. Na de Vernieuwing van de nikkelin dustrie - die momenteel 36.000 ton per jaar oplevert zial de produktie in drie jaar verdubbelen. De meer dan ooit verreikende Rus- sisch-Cubaanse overeenkomsten voorzien ook in de Russische hulp in de irrigatie- en hydraulische industrie en de compu terindustrie. Castro prees houding” 8.47 uur onder 16.45 uur 9.40 uur onder 18.58 uur geh bew licht bew. onbewolkt licht tew. sneeuw nnw geh. oew. mist nno windst 13 windst. 16 ZATERDAG 6 JANUARI Hoog water 4.50 uur en Laag water 0.36 uur en ZATERDAG 6 JANUARI Zon op 8.47 uur onder 16.45 Maan op Op grote afdelingen heeft het perso neel zelfs voor gezamenlijke rekening forse koffiezetapparatuur gekocht en on derling afwasploegen samengesteld. Ook stafleden staan daar nu geregeld af te wassen. „Het gaat niet meer om dat kwartje, het is een prestigekwestie ge worden”, aldus de heer J. Moonen, be stuurslid van de ABVA. Hij kan de meisjes die nauwelijks nog een kop universiteitskoffie verkopen en zich al mist geh. bew. ono mist o mist wzw geh. bew mist motregen mist mist mist onbewolkt onbewolkt iizel geh. oew. mist ono geh. oew. geh. oew. geh. oew. onbewolkt geh. oew geh. bew. Luxemburg geh. bew. ono onbewolkt windst. 11 onbewolkt windst. 15 0 16 5 17 2 1 19 9 Toerisme. Het afgelopen jaar hebben circa 200.000 buitnlandse toeristen Indonesië bezocht, 50.000 minder dan werd verwacht. In 1971, aldus heeft de directeur-generaal voor het toeris me, Suryosumarno meegedeeld, be zochten bijna 180.000 buitenlandse toeristen Indonesië, in 1970 bijna 130.000 VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: Overwegend droeg en temperaturen normaal tot boven normaal. Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Normale temperaturen tot 7 januari: maxi mum 5, minimum -1 graden. in Nederland ontdekte clandestiene stokerij opgerold. De onverwachte ontmoeting houdt zeer waarschijnlijk verband met de nieuwe moeilijkheden die Mintoff met Engeland heeft over de vergoeding voor de stationering van Britse troepen op zijn eiland De premier van Malta wil, zoals bekend, tien percent méér wegens de waardevermindering van het Britse pond. Engeland weigert meer te betalen dan de huidige 14 miljoen pond per jaai. Toen Mintoff vorig jaar ook al met Engeland overhoop lag over deze beta ling ging de premier eveneens naar Li bië. Hij kwam terug met een lening van dertien miljoen pond sterling. Kolonel Khadaffi liet Mintoff toen weten dat hij dat geld mocht houden als hij de Britten definitief van zijn eiland verwijderde. Khadaffi wilde de lening echter terughebben als Mintoff erin zou slagen meer geld van de Britten te krijgen. Men is van mening dat Libië bereid is opnieuw met financiële hulp bij te springen ais Engeland (of de NAVO) de eis van Mintoff niet inwilligt en de uittocht van Britse troepen opnieuw zou beginnen. r7

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2