Resolutie van Amerikaanse Democratische senatoren Staking van dienst Misdadigheid in Utrecht baart politie zorgen over grenzen Mig Minister wilde Na IRA ook Schots Surinamers Republikeins leger niet krenken Maanreizen Tien jaar straf voor 17-jarige Litouwse jongen PATER BERRIGAN VERWACHT GEEN Brand in haven SPOEDIG EINDE VIETNAM-OORLOG Amsterdam mogelijk boerenbedrog China gereed voor gesprek met Russen” weigeraars Het einde van een Ramp in dorp op Hl BANK OPGELICHT VOOR 17 MILLE Amerikaanse Azië-deskundige Lattimore: VERMOEDENS BRITSE POLITIE: Salt-afgevaardigde Smith treedt af V R IJ D A G 5 JANUARI 1973 3 Financiële gevolgen Spontaan z- „THE NEW SCIENTIST”: Ramp voorkomen Schijnheilig Ontgoocheld LONDEN (Reuter en AP). De Amerikaanse pater Daniel Berrigan, zojuist in Londen aangekomen na besprekingen met Noordvietnamese delegatieleden bij het vredesoverleg in Parijs, verklaarde gisteren dat hij geen spoedig einde van de oorlog in Indo-China verwacht. Hoewel hij weigerde in te gaan op het besprokene vertelde hij verslag gevers dat de Noordvietnamezen hem ervan hebben overtuigd dat „niets wat Nixon nog verder zou uitbroeden hen op de knieën zou kunnen brengen”. WASHINGTON (Reuter, ANP, AP en DPA) De democraten in de Amerikaanse Senaat hebben gisteren met 36 tegen elf stemmen een reso lutie van senator Edward Kennedy aangenomen om geen geld meer ter beschikking te stellen voor de oorlog in Vietnam om zo een einde van de oorlog te bewerkstelligen. De democratische meerderheid in het Huis van Afgevaardigden aanvaardde eerder een soortgelijke resolutie. 4 M 1 bombardementen in Met 24 tegen 23 stemmen hadden de democratische senatoren eerder een re solutie van Henry Jackson verworpen waarin van de president werd geëist zijn oorlogspolitiek voor het Congres uiteen te zetten. MOSKOU (Reuter). Het Opperste Gerechtshof van de Sovjet-republiek Li touwen heeft een zeventienjarige school jongen veroordeeld tot tien jaar tucht huisstraf wegens verkrachting en deel neming aan rellen die in mei van het afgelopen jaar plaatshadden in Kaunas. Dit meldde een Litouwse krant. De voorzitter van „Bijstand Suriname Nu” heeft de minister zijn „diep mense lijke fout” vergeven en wil de zaak daarom verder maar liever vergeten. De Verenigde Staten zullen het protest van de VN-afgevaardigden van veertig niet-gebonden landen niet even scherp beantwoorden als dat van Zweden, welk land werd verzocht voorlopig geen nieu we ambassadeur te zenden. generaal van het ministerie van Buiten landse Zaken in Canberra. Tijdens de demonstratie in Utrecht zullen dr. ir. Vondeling, voorzitter van de tweede kamer, dr. Marga Klompe, oud-minister en Han de Leeuw, voorzit ter van het Comité Jongeren voor Viet nam als spreker optreden. Het CNV zal geen spoedvergadering van de verbondsraden uitschrijven voor een discussie over het besluit van de drie vakcentrales, de leden van de vak beweging niet op te roepen tot boycot acties tegen Amerikaanse bedrijven, pro- dukten en schepen uit protest tegen het optreden van de Verenigde Staten in Vietnam. De bij het CNV aangesloten Neder landse Christelijke Vereniging van Ho ger Personeel had om een spoedvergade ring gevraagd omdat zij menen dat de bonden ten onrecht niet vooraf door de vakcentrales waren geraadpleegd. Een woordvoerder van het CNV deel de gisteravond mee dat bij de andere CNV-organisaties is nagegaan, of er be hoefte aan een spoedvergadering bestaat en dat dit niet het geval blijkt te zijn. De Amerikaanse gepensioneerde kolo nel van de landmacht David Hackworth, van wie gezegd wordt dat hij de meest- gedecoreerde officier uit de o orlog in Vietnam is, werkt tegenwoordig als kel ner in een café op de „Goudkust” van Queensland in Australië, aldus berichtte gisteren een krant in Brisbane. Volgens het blad de „Courier-Mail” vestigde de nu 42 jaar oude Hackworth zich in oktober van het afgelopen jaar in Australië. Hij gaf zijn carrière in het leger in 1971 op omdat hij ontgoocheld was over de oorlog. Het blad liet de met 91 onderscheidin gen gedecoreerde Hackworth zeggen dat hij naar Australië was gekomen „omdat ik van vrede houd en van de manier van leven hier”. die zaterdag in Utrecht wordt gehouden en de bevolking opgeroepen aan deze demonstratie deel te nemen. Tegenstem mers waren op een na alle leden van de WD-fractie, twee leden van de ARP en één van de CHU. LONDEN (Reuter). Mensen die me nen dat de Amerikaanse Apollo-maan- reizen boerenbedrog moet zijn geweest, hebben het misschien niet eens bij het verkeerde eind, schreef gisteren „The New Scientist”, een vooraanstaand Brits wetenschappelijk tijdschrift. „En dan was er de grootste beetneme- rij van allemaal waarbij niet alleen de media betrokken waren, maar ook de Noordvietnamese regering.' Zij was erop ’uit de Amerikaanse kiezers ervan te overtuigen dat een vredesverdrag alleen nog maar op een handtekening wachtte. „Een regering die om een verkiezing te winnen niet alleen haar eigen volk maar ook een buitenlandse regering bij de neus neemt, zou er zeker niet voor terugschrikken een heel ruimteprogram ma uit haar duim te zuigen. De twijfe laars zijn misschien daarom nog zo gek niet.” AMSTERDAM. Door kordaat in grijpen van de bemanning van het Brit se tankschip „Teesfield” uit Newcastle is de Amsterdamse Petroleumhaven gister avond een mogelijke ramp bespaard. De Verenigde Staten hebben gisteren voor de tweede maal binnen vierentwin tig uur bij Australië uiting gegeven aan hun bezorgdheid over de boycot van Amerikaanse schepen door Australische havenarbeiders die beëindiging van de oorlog in Vietnam eisen. Volgens goed ingelichte kringen in Canberra had ambassadeur Walter Rice woensdagavond en donderdag een ge sprek met Sir Keith Waller, directeur- Het vuur was door onbekende oorzaak ontstaan in kerosine, die bij het schoon maken van het schip via een scheur in de scheepswand op de wal en in het water terecht moet zijn gekomen. Volgens regeringskringen in Washing ton is het protest van de 40 een „sponta ne actie” zonder dat de afgevaardigden ruggespraak met hun regeringen zouden hebben gehouden. De VN-afgevaardigden spraken van „massale, willekeurige en gruwelijke bombardementen zonder voorbeeld”. De leiders van de Internationale Fe deratie van Transportarbeiders, waarbij de vakbonden in de vervoers-industrie zijn aangesloten, zullen op 9 januari in Praag bijeenkomen om maatregelen te treffen tegen de oorlog in Vietnam. Dit heeft de voorzitter van de Federatie, Jean Brun, in Parijs bekend gemaakt. De leider van de Britse Labour-partij Harold Wilson heeft een lezingentoernee door de Verenigde Staten afgezegd van wege de bombardementen op Vietnam. De deken van de Nederlandse orde van advocaten, jhr. P. K. W. de Brauw, roept de leden van de orde op om deel te nemen aan de Vietnam-demonstratie morgen in Utrecht. De Utrechtse gemeenteraad heeft met 29 stemmen voor en zeven tegen in een motie instemming betuigd met de natio nale demonstratie „Vrede in Vietnam” mer”, een al klassiek handboek voor de infanterie over anti-guerrilla-oorlogvoe- ring. Voordat Hackworth ontslag uit de dienst gekregen had, beschuldigde hij het opperbevel van een „leugen”, toen het verklaarde dat het de Vietnamese oorlog aan het winnen was. Ook be schuldigde hij het opperbevel van onvol doende training van officieren en man schappen. een om on der te brengen bij het ministerie van Sociale Zaken. Hij zei dit gisteren in een gesprek met de voorzitter van het comité „Bijstand Suriname Nu” Tsjiauw A. Hing, uit Rotterdam, die met een delegatie van zes man naar het ministerie van Justitie was gekomen. De minister zei dat zijn bedoelingen niet juist naar voren geko men waren omdat te weinig aandacht was besteed aan de achtergrond van zijn voorstel. Andere beklaagden kregen vrijheids straffen van maximaal drie jaar. De rellen in Kaunas zouden zijn ontstaan na de zelfverbranding uit protest van een jongeman, Roman Kalanta. Na één dag werden de betogingen onderdrukt door Russische soldaten. De betogers zouden de leus „vrijheid voor Litouwen” hebben geroepen. Een politieman zou zijn ge dood en er zouden honderden arrestaties zijn verricht. De officiële Russische versie van het incident was dat sprake was van straat schenderij zonder enige politieke achter grond. Het overwegend Rooms-katholieke Litouwen werd in 1940 bij de Sovjet unie ingelijfd. De PPR-fractie in de Tweede Ka mer wil zo spoedig mogelijk initiatief-wetsontwerp indienen tewerkgestelde dienstweigeraars Belangstellenden kijken naar het wrak van een Syrische Mig-21 straaljager die op 2 januari bij Beiroet is neerge schoten tijdens een luchtgevecht met Israëlische jagers. In het Sidliaanse gehucht Nicosia is een aantal huizen ingestort na dat zich een aardverschuiving had voorgedaan. De ramp gebeurde tij dens hevige regenval, waardoor het Italiaanse eiland de afgelopen dagen werd getroffen. Verder zijn veel huizen onbewoonbaar gewor den. Toen bij het schoonmaken van de tanks van de 12.146 brt metende tanker aan de wal brand ontstond, werden de slangen en de loopbrug, waarmee de „Teesfield” vastlag, dadelijk gekapt en werd het schip met behulp van een sleepboot snel tot buiten de gevarenzone gebracht De brand zelï had weinig om het lijf. Binnen drie kwartier was de brandweer het vuur, dat in een put op het midden in de Petroleumhaven gelegen eilandje van de Hollandse Olieseparator Maat schappij woedde, meester. Hij zei gisteren op een nieuwjaarsbij eenkomst dat het aantal misdrijven ai jarenlang met 10 percent per jaar stijgt en dat de „groei” van 1971 op 1972 zelfs meer dan 15 percent is geweest (tot en met november 1972 11.397 ter kennis van de politie gekomen gevallen tegen 9.776 in 1971). de, „de recente afgrijselijke bombarde menten”. Hij drong aan op internationale pro testen als de enige effectieve druk die op het Amerikaanse geweten kan wor den uitgeoefend. Wijzend op het, zoals hij het omschreef, „sinistere talent van Nixon om de verkeerde dingen op het goede moment te doen” de intensive ring van de bombardementen op Noord- Vietnam tijdens een reces van het Noord- rikaanse congres en de universitaire va kantieperiode verklaarde pater Berri gan: „De enige morele limiet die Nixon en zijn generaals schijnen te erkennen is dit soort protest”. De defensie-specialist van de KVP, de heer Van Eisen, heeft de PPR meegedeeld dat van de zijde van de KVP-fractie zeker steun mag worden verwacht voor een dergelijk initia tiefvoorstel. ze een vijand moeten aanpakken die diep in hun land binnendringt. Het is niet waarschijnlijk dat ze diezelfde fout zullen maken bij het binnenrukken een ander land” aldus Lattimore. DEN HAAG. Minister Van Agt (Justitie) heeft nooit de bedoeling gehad om de Surinamers te krenken toen hij de suggestie deed om grondwettelijk de komst van rijksgenoten naar Nederland in te dammen. FALKIRK (AP). De Britse politie vreest dat het Schotse Republikeinse Le ger (SRA) na een winterslaap van twin tig jaar weer in actie is gekomen. In de afgelopen weken zijn een televi- siezendmast en een hoogspanningsmast door explosies vernield. Volgens de poli tie waren deze aanslagen het werk van de nationalistische extremisten, die tegen de nu 350 jaar oude unie tussen Enge land en Schotland gekant zijn. Het SRA deed voor het laatst van zich spreken in het begin van de jaren vijftig toen zijn leden brievenbussen opbliezen uit protest tegen de kroning van konin gin Elizabeth II. Volgens loyale Schotten zou de vorstin ten noorden van de grens tussen Engeland en Schotland om histo rische redenen de naam Elizabeth I moeten dragen. De rechercheurs, die een onderzoek naar de twee recente bomaanslagen in stellen, zijn ervan overtuigd dat de da ders gezocht moeten worden onder de extremistische leden van de Schotse Na tionalistische Partij. Woensdag werd een tv-zendmast van de BBC nabij Falkirk door explosieven vernield en verleden maand werd in de county Dumfriesshire een hoogspan ningsmast door een bom kapot gemaakt. „De Verenigde Staten doen al hier en daar aan reuzenbedrog als nooit in de geschiedenis is voorgekomen”, aldus het desbetreffende artikel onder de kop: „Fantasie in het Amerika van Nixon”. „Met televisieverslaggeving vergelijk baar met die welke aan het ruimtepro gramma wordt gegeven, laten de Ver enigde Staten het terugtrekken van sol daten uit Vietnam zien. Hoeveel televi siekijkers beseffen dat deze hele pro- duktie voor hen wordt opgevoerd en dat het aantal Amerikaanse militairen in Zuidoost-Azië in 1972 niet is gewijzigd?” AMSTERDAM. De Amsterdamse recherche zoekt een nog onbekende man die ervan wordt verdacht het bijkantoor van de ABN op het Surinameplein in de hoofdstad voor f 17.000 te hebben opge licht door zich bij het opnemen van het geld te legitimeren met een vals pas poort. Hackworth werd vier keer gewond in de Koreaanse en nog eens vier keer in de Vietnamese oorlog. Hij verbleef vijf en een half jaar in Vietnam. Hij verwierf zich bekendheid als schrijver van het boek „Vietnam pri- DEN HAAG. Een deel van de tewerkgestelde dienstweigeraars in ons land zal maandag staken uit protest tegen de veroordeling van de tewerkgestelde Ate de Jong. Deze weigerde vervangende dienst omdat een deel van zijn loon ten goede komt aan het ministerie van Defen sie. De stakers komen maandag bij een in „Shaloom” in Odijk. UTRECHT. De hoofdcommissaris van politie in Utrecht, de heer D. M. Verkerke, maakt zich ernstige zorgen over de toeneming van de criminaliteit in zijn stad. TOKIO (UPI). De Amerikaanse Azië-deskundige Owen Lattimore heeft gisteren verklaard dat China mogelijk op het punt staat om in ernst met de Sovjet-Unie te gaan onderhandelen over de grensafbakening tussen beide landen. „Ik heb de indruk dat de Chinezen zich, nu ze hun internationale positie zozeer verbeterd hebben, opmaken voor ernstige onderhandelingen met de Sov jet-Unie over hun grenzen”, aldus Latti more in een vraaggesprek met de Mai- nits j i-dagbladen. Lattimore, hoogleraar in de sinologie aan de universiteit van Leeds in Enge land, is adviseur geweest van president Tsjang Kai-Sjek van Formosa en rege ringsambtenaar in Washington. Hij heeft veel in de Sovjet-Unie en China gereisd. (lij trekt de berichten in twijfel dat aan de Chinees-Siberische grens miljoe nen Russische soldaten zijn samenge trokken. „In 1971 reisde ik in Oost- Siberië en in 1972 vanuit China via Mongolië naar Siberië. Ik heb geen spoor van grote troepenbewegingen ge- ‘zien. Ik geloof niet dat de Russen ooit dezelfde fout als de Amerikanen zullen maken. Ze zullen een Aziatisch land nooit diep binnendringen. De Russen hebben een buitenlandse inval (van Duitsland) meegemaakt en ze weten hoe De jezuïtenpater, die achttien maan den gevangeisstraf heeft uitgezeten we gens het vernietigen van gegevens over Amerikaanse dienstplichtigen, voegde zich bij een kleine groep demonstranten voor de Amerikaanse ambassade om te protesteren tegen het voorduren van de oorlog en zoals pater Berrigan het noem- De man, die zei in Rotterdam te wonen en daar een rekening bij de bank te hebben, kreeg het bedrag uitbetaald nadat uit een telefoontje met het betrok ken ABN-kantoor in de Maasstad was gebleken dat zijn tegoed voldoende was. Toen de werkelijke rekeninghouder, een Rotterdamse arts, later tegen de afschrijving protesteerde werd duidelijk, dat de bank slachtoffer van een oplich ter was geworden. Verdachte zou op soortgelijke wijze ook bankkantoren in Den Haag, Rotterdam, Hilversum en Voorschoten hebben benadeeld. „Men was over het algemeen tevreden over het standpunt dat het overlegor gaan van de vakcentrales heeft ingeno men”. Het overlegorgaan vindt dat de werk nemer het deelnemen aan protest-acties niet van bovenaf kan worden opgelegd. Bovendien „zouden de financiële gevol gen - de Amerikaanse en semi Ameri kaanse bedrijven in Nederland hebben honderdduizenden werknemers - zeer groot zijn”. Verwijzend naar Nixon’s kijk op de oorlog voegde Berrigan daar aan toe dat deze „het heel goed als een karwei voor nog eens vier jaar” zou kunnen beschou wen. WASHINGTON (UPI). Gerard Smith heeft gisteren in Washington be kendgemaakt dat hij ontslag heeft geno men als leider van de Amerikaanse afvaardiging die met de Russen onder handelt over de beperking van de strate gische bewapening (SALT). Smith wilde niet zeggen waarom hij is afgetreden. De 58-jarige Smith werd in 1969 benoemd tot directeur van het Amerikaanse Bureau voor Wapenbeheer en Ontwapening. Onder president Eisenhower was hij onderminister van Buitenlandse Zaken en tijdens het bewind van Truman advi seur voor kernaangelegenheden van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens de „Courier-Mail” opende Vietnam de ogen van Hackworth. „Ik geloofde in wat ik deed. Ik dacht dat het juist was. Maar toen bezon ik mij op wat waai en echt was en kwam tot de conclusie dat als ik soldaat bleef en achter dergelijke ondernemingen als Vietnam bleef staan, ik schijnheilig zou zijn” aldus Hackworth. In Australië wil hij een „creatiever, waarheidsgetrouwer leven leiden dat meer de moeite waard is, dan ik in de laatste vijfentwintig jaar gedaan heb”. „GEEN GELD VOOR OORLOG” Tachtig van de circa 450 tewerkge stelde (erkende) dienstweigeraars hebben tot dusver toegezegd dat zij maandag naar Odijk komen, zo deel de de Vereniging van Dienstweige raars gisteren mee. De vereniging wil dat de vervangende dienstplicht niet meer zal vallen onder het ministerie van Defensie. „Het is absurd dat de opbrengsten van ons werk aan het militaire appa raat ten goede komen”, aldus een woordvoerder. ■ï-

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3