Velsens B. en W. wensen bedrijf Gewond door gloeiend staal Vrachtauto sloeg over de kop Nieuwe activiteiten in buurtcentrum „De Mei I in de PEN Veiligheidsactie loodsen verloopt bevredigend Geen „Focus” visserij IJmuiden te behouden lil 5 FAMILIEDRUKWERK MATERIAAL NOG DIKWIJLS ONDEUGDELIJK Spelregels voor voetbal Bromfietsongeluk door tasje aan stuur IN DE VISHAL B «iï S-S V RI J D A G 5 JANUARI 1973 4 95 Weigeren Voor moderne COIFFURES dameskapsalon N O O Y VELSEN. De heer A. Roosen daal heeft als (Prot. Chr.) lid van de gemeenteraad van Velsen het college van burgemeester en wet houders de volgende vragen voor gelegd: (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. In het Noordzeekanaalgebied zijn tot nu toe zestien rap porten opgemaakt van gevallen waarbij door schepen ondeugdelijk ma teriaal beschikbaar is gesteld bij het van of aan boord gaan van loodsen. Zoals bekend organiseren de loodsen momenteel in Europees verband een „Veiligheidsweek” die tot en met dinsdag aanstaande zal duren. In deze periode wordt er scherp op gelet of het materiaal waarvan de loods gebruik moet maken, zoals ladders en liften, wel aan de gestelde veilig heidseisen voldoet. De laatste tijd zijn te veel ongelukken voorgevallen, waarvan de oorzaak gezocht moet worden bij het inzetten van slecht materiaal. Vrij onlangs nog stortte in IJmuiden een loods negen meter naar beneden toen een houten strip van een Amerikaanse touwladder brak. De man liep een ernstige ruggebeschadiging op en moest in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis worden gebracht. GEBOORTE VERLOVING HUWELIJK VAN RIXEL zo’n drukker! „BRANDENBURG” pp L ,r it ADVERTENTIE iilSii: l 1 1 De De loodsen organiseren deze „Veilig- ADVERTENTIE ADVERTENTIE Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Tel. 1 50 20 voor uw: licht- en krachtinstallaties, nieuwbouw en onderhoud (Van een onzei’ verslaggevers) IJMUIDEN. De 38-jarige heer B. Michels uit Haarlem is met derdegraads- brandwonden opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk, na een bedrijfsongeval bij Hoogovens in IJmui den. (Van onze correspondent) 2. In een verslag n.a.v. deze bijeen komst wordt gesteld dat het ministerie van Landbouw en Visserij sterke be langstelling voor deze suggesties heeft. Kunt u meedelen op grond waarvan de heer Hildebrandt beweert dat de rege ring voor zijn suggesties voelt? 3. Is het college op de hoogte van het standpunt van de regering in deze? (Van een onzer verslaggevers) Spreekuur. De wethouder van Soci ale Zaken in Velsen, de heer Th. C. Witte, houdt op dinsdag 9 januari geen spreekuur. (Van een onzer verslaggevers) Overigens zijn alle moeilijkheden rond touwladders, liften en gangways te ver mijden wanneer de loods per helikopter naar of van schepen zou gaan. Deze zaak is nog in ontwikkeling. Vooral voor de IJmond doen zich hierbij grote moei lijkheden voor op het gebied van de verzekeringen, zodat een dergelijke pro cedure in het Noordzeekanaalgebied nog wel op zich zal laten wachten. 1. Heeft het college kennis genomen van het reorganisatieplan, dat de heer drs. A. G. U. Hildebrandt op een studie bijeenkomst over het streekplan „De Kop van Noord-Holland” heeft gelan ceerd en waarin hij verplaatsing van het Staatsvissershavenbedrijf van IJmuiden naar Den Helder en Scheveningen voor stelt? Wanneer de benodigde apparatuur niet voldoet kan de loods altijd weigeren hiervan gebruik te maken. Het is al eens gebeurd dat een Nederlandse sleepboot na weigering van een loods om de ladder te gebruiken naar de haven terug moest keren om een andere te halen. Zoiets kost tijd, dus geld. Dat voelen de kapiteins en de rederijen, precies wat de Nederlandse loodsen met hun buiten landse collega’s willen. Als een gezag voerder een dergelijk voorval verschil lende keren overkomt, zal hij echt wel zorgen dat er goed materiaal aan boord is. Overigens hebben de loodsafhaalboten in IJmuiden officieel goedgekeurde touwladders van de Verenigde Scheeps Agenturen aan boord, die gratis beschik baar werden gesteld. Tot dusver is het zo geweest dat de loods altijd wel aan boord kwam- Het zou zijn eer te na zijn, niet aan boord te verschijnen. Maar die tijd is volgens de loodsen voorbij. Ze willen in Europees verband een pakket van eisen om het IJMUIDEN. Het optreden van „Fo cus” in het IJmuider Jeugdcentrum P.E.N. kan zaterdagavond geen doorgang vinden. De groep heeft namelijk con tractuele verplichtingen in het buiten land. Pogingen worden nu in het werk gesteld het optreden op zondagmiddag 11 februari te laten plaatshebben. heidsweek” niet alleen om de aandacht van het grote publiek te vragen, maar vooral om de gezagvoerders en de rede rijen met hun neuze op deze wantoe standen te drukken- Er bestaan in Europa uitgebreide vei ligheidseisen, waaraan bijvoorbeeld lad ders en liften moeten voldoen. Boven dien zijn er talrijke instructies voor de loods. Zo hoeft hij geen ladder te ge bruiken als de scheepshuid negen meter hoog is of meer. Is er geen lift aanwezig, dan kan de loods meevaren bij uitva rende schepen naar een volgende haven- Tijdens de modelactie willen de loodsen deze veiligheidseisen en instruc ties streng hanteren. Niet alleen leveren de zwiepende gangways aan de achterzijde van sche pen veel moeilijkheden op, ook brengen de liften veel problemen met zich mee. In veel gevallen kunnen deze liften niet tot de loodsafhaalboot gevierd worden, zodat de laatste meters weer met een ladder worden afgelegd. Ook kan men in het donker aan boord van een schip dikwijls niet» zien hoe ver een lift boven het water hangt. Menige loods heeft hierdoor al eens een nat pak opgelopen. Vandaar dat de loodsen bij deze apparaten een telefoon willen om aanwijzingen te geven of signaalapparatuur met lichtseinen voor commando’s als: vieren-stoppen-hijsen. - (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Een vrachtauto, bestuurd door een 23-jarige chauffeur uit Haarlem, reed donderdagavond in de Wenckebachstraat, toen de chauffeur misleid door de dichte mist en door koplampen van een tegenligger, zijn au to teveel naar rechts stuurde. Hij kwam terecht in het grasperk naast de rijbaan, botste tegen een verkeersbord, sloeg over de kop en kwam tot stilstand. Een inzittende van 22 jaar klaagde over hoofdpijn en is behandeld in de verbandkamer van Hoogovens. De Vrachtauto werd aan de voor- en de bovenzijde zwaar beschadigd en is vermoedelijk total-loss. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Donderdagmiddag twee uur. De loodsafhaler „Alk” verlaat de steiger en stevent recht op de tanker „Skau fast” (100.000 brt) af die de Noorder- sluis verlaten heeft en richting zee vaart. Aan bakboord vaart de „Alk" mee de pieren uit, slechts enkele meters van de tien tot vijftien meter hoge gigant vandaan. De loodsboot lijkt een notedop bij deze tanker. Op zee zullen de loodsen van boord gaan en naar IJmuiden worden ge bracht. Bij deze tanker is alles model in orde gemaakt. De scheepswand is te hoog voor het gebruik van alleen maar een touwladder, zodat mid scheeps een gangway is opgehangen die keurig tegen het schip drukt. De laatste meters moeten de loodsen ge bruik maken van een touwladder. Als de tanker de pieren uitgevaren is, verlaten de loodsen B. Vink en C. van Koningsbruggen via de gangway het schip. Vink klimt het eerst de touwladder af en stapt daarbij gehol pen door enkele afhalers rustig over op de „Alk”, die dicht tegen de tan ker aan op gelijke snelheid meevaart. Ook het overstappen van Van Ko ningsbruggen verloopt zonder proble men. Een laatste handopzwaai naar bemanning van de „Skaufast” en de „Alk” vaart snel terug naar IJmui den. Deze keer is het debarkeren model verlopen (ook de weersomstan digheden waren uitermate gunstig), maar hoe dikwijls wordt dit karwei geklaard met vooral voor de loods teveel risico? Bij het em- en debarkeren komen volgens de loodsen de meest onveilige toestanden voor. Bijvoorbeeld touwlad ders die te kort zijn, zodat de loods de laatste meters op de afhaalboot moet springen. Veel ladders zijn slecht onder houden, half verrot of vettig door de olie. De veel gebruikte gangways (dik wijls statietrappen genoemd) worden dikwijls aan de achterzijde van een schip neergelaten, zodat ze op de plaats waar de scheepshuid naar binnen buigt nauwelijks steun hebben. Wanneer het donker is, ontbreekt meestal een doel treffende verlichting waardoor de loods nauwelijks kan zien wat hij doet. gedraaid. Kosten drie kwartjes. Vanaf half acht is de zaal ook de discotheek geopend. Die discotheek is trouwens ook op de maandag- woensdag- vrijdag en zondagavond van half acht tot half elf open. „De Mei” heeft ook aan deschool gaande jeugd gedacht. Naast de woens- daigmiddaginstuif (voor 6-8 jarigen van 14.00-15.15 uur en voor 9-12 jaar van 15.45-17.00 uur) is het buurtcentrum ook gedurende de weekeinden voor de kinde ren geopend. Op zaterdag is de staf beschikbaar voor kinderen van 6-8 jaar, op zondag voor kinderen van 9 tot en met 13 jaar. Openingstijd voor beide dagen: van 14.30-16.30. Op het komende weekend, 6 en 7 januari, worden er in de grote zaal spannende films vertoond. Toegangsprijs 0,75. De films die gedraafd worden, zullen door de leiding steeds worden af gestemd op de leeftijdsgroep die op dat moment in het centrum is. Creatief mogen de kinderen zich uiten op 13 en 14 januari. Wat er precies gaat gebeuren is nog "’et bekend en zal ook afhangen van het aantal deelnemers. Kosten één kwartje. Een filmweekend volgt weer een week later. Kosten per voorstelling drie kwartjes per persoon. Deze maand starten twee nieuwe clubs, een knutselclub en een judoclub. Ouders die hun kinderen hiervoor willen opgeven, kunnen dat doen bij het buurt centrum, telefoon 24025 (02510). 4. Is het college het met ons eens dat juüft IJmuiden teneinde een eenzijdi ge beroepsstructuur te voorkomen zeer gebaat is bij een bloeiend visserij bedrijf? 5. Welke stappen denkt het college te ondernemen gezien de bij herhaling op duikende berichten inzake verplaatsing van het Staatsvissershavenbedrijf om de toekomst van het visserijbedrijf in IJ muiden veilig te stellen? Het college deelt naar aanleiding van de door de heer Roosendaal gestelde vra gen mee: 1. Het is ons bekend dat drs. A. G. U. Hildebrandt, hoofd van de afdeling vis serij van het Landbouw Economisch In stituut, op 21 oktober j.l. in een studie bijeenkomst van de inspraakgroepen bij de samenstelling van het streekplan „De Kop van Noord-Holland” een pleidooi heeft gehouden voor concentratie van de visafslagen in twee plaatsen, te weten in Den Helder en Scheveningen. 2. Dit pleidooi, dat in de landelijke pers werd aangekondigd als een reorga nisatieplan, waarvoor bij het ministerie van Landbouw en Visserij sterke be langstelling bestaat, is in feite niets anders dan een persoonlijke visie van de heer Hildebrandt, waarover geen enkel beleidsorgaan zich heeft uitgesproken. 3. De regering heeft ten aanzien van de door de heer Hildebrandt voorgestel de concentratie van de afslagen geen standpunt bepaald. Wel heeft de minister van Landbouw en Visserij in de vergadering van de Eerste Kamer d.d. 14 november 1972 naar aanleiding van vragen van de heer Koopman o.a. het volgende meegedeeld: „Ik kan meedelen dat het LEI (Landbouw Economisch Instituut) als zodanig voor het standpunt, dat hierover (concentratie afslagen) naar buiten is gekomen via drs. Hildebrandt, een medewerker van het LEI, geen verantwoordelijkheid draagt en het niet als het standpunt van het instituut zou willen zien. Wij weten, dat er wat moeilijkheden zijn in IJmuiden. Het is wel een radicale ingreep de afslag daar te sluiten en de aanvoer te verdelen over beide andere plaatsen. In de afgelopen jaren is mij gebleken, dat in het algemeen de vissers er bijzonder weinig voor voelen hun vis in andere plaatsen aan te voeren dan waar ze woonachtig zijn. Het is dan ook meestal bijzonder moeizaam een bestaande visafslag in een bepaalde plaats gesloten te krijgen ten behoeve van een andere plaats, die om geografische of andere redenen daarvoor beter gesitueerd zou zijn. Want Den Helder betreft, stel ik mij voor, de opvatting van drs. Hildebrandt binnenkort voor te leggen aan een ver gadering, die zal worden gehouden met het visserijbedrijfsleven en de Directie Visserijen van mijn Departement, ten- einte te weten te komen hoe men erover denkt. Ik kan daarop moeilijk vooruitlopen. Ik kan thans slechts zeg gen, dat verwezenlijking van een derge lijke opvatting naar mijn mening niet spoedig zal gebeuren.” De heer Michels, die als pannenman op het gietbordes in de oxystaalfabriek van Hoogovens werkzaam was, struikelde en viel in gloeiend staal, dat bij het vullen van blokvormen was weggespat. Hij kreeg brandwonden aan het zitvlak, een bo venbeen, knie en kuit. IJMUIDEN. Donderdag werden in IJmuiden aangevoerd: 900 kisten kabel jauw, 199 kisten wijting, 384 kisten schol, 128 kisten schar, 35 kisten varia, 1280 kisten haring, 4847 kilogram tong, 700 stijve kabeljauwen. Prijzen in guldens, per kilogram: gr. tong 8.41 - 8.14, mid. tong 9.57 - 9 28, kim. tong 10.42 - 10.05, tong 1 11.00 - 10.40, tong 2 9.70 - 8.98, tarbot 10.30 - 9.73, zalm 8.99 - 7.95. Per 50 kilogram: kabeljauw 1 148 - 116, kabeljauw 2 237 - 100, kabeljauw 3 100 - 85. kabeljauw 4 92 - 74, kabeljauw 5 100 - 76, schol 1 75 - 69, schol 2 86 - 80, schol 3 86 - 76, schol 4 102 - 64, tarbot 326 - 277, griet 235 - 125 haring 42 - 36, schar 93 - 46, wijting 1 75 - 50, wijting 2 72 - 56, lever 81 - 63, kuit 86 - 51. bot 20 - 16, steenbolk 50. Besommingen: KW 149 ƒ9.300, 153 2.580, GO 21 f 17.100, 27 f 10.900. 36 14.400; IJM 23 1.100; UK 163 f 4.300; VD 25 ƒ5.600; WR 12 ƒ1.580, 25 ƒ2.600, 66 f 1.200; EB 28 - U K78 3.100; EH 7 - VK 6 26.000; U K23 - UK 107 f 5.600, 48 - 245 4.700, 54 - 208 f 1.920 56 - 70 4.090, 141 - 271 ƒ23.000, 196 - 234 ƒ3.200; VD 1 - VD 15 ƒ4.800, 9 - 19 5.000, 46 - 115 3.300, 53 - 180 5.200, 73 - 128 f 17.700. Vele standaardmodellen in monsterboek thuis te bekijken Ook naar eigen ontwerp OOSTERDUINWEG 29 IJMUIDEN TEL. 147 68 SANTPOORT. Bij een 24-jarige vrouw die donderdag op haar bromfiets in de Hoofdstraat reed, kwam een tasje dat aan het stuur hing tussen het wiel en de voorvork van de bromfiets. De bromfiets sloeg over de kop en de vrouw kreeg verwondingen aan het ge zicht. Zij is door de Ongevallendienst naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem gebracht. II:::! cijfers gedocumenteerd standpunt ten aanzien van de suggesties van de heer Hildebrandt. Over de bepaling van dit standpunt, hetwelk openbaar zal worden gemaakt, zal vooraf met de commissie van bij stand voor economische zaken overleg worden gepleegd. 4. Op ons voorstel heeft uw raad zich in het recente verleden nadrukkelijk uitgesproken voor het behouden van het visserijbedrijf in IJmuiden. Dit stand punt is gebaseerd op de overweging, dat het visserijbedrijf van grote betekenis is voor de werkgelegenheid en het be drijfsleven in IJmuiden. 5. Het is duidelijk, dat berichten’over een mogelijke verplaatsing van het Staatsvissershavenbedrijf, ook al berus ten die berichten op niet of slecht ge fundeerde opvattingen, ongewenst zijn voor een gezonde ontwikkeling van het visserijbedrijf in IJmuiden. De voorzitter van de Commissie van Advies voor het Staatsvissershavenbe drijf heeft reeds te kennen gegeven de uitspraken van de heer Hildebrandt ter discussie te zullen stellen in de Commis sie van Advies. Met het oog op het door de minister aangekondigde overleg met het visserij bedrijfsleven zullen wij de minister op de hoogte brengen van ons uitvoerig met VELSEN-NOORD. De sportvereni ging KIC in Velsen-Noord gaat voor de A-, B- en C-junioren voetballers vier spelregelavonden houden, waarbij ook voor de voetbalvereniging WG, de naaste buur van KIC, gelegenheid be staat om deze avonden in de kantine van KIC in het sportpark Rooswij k bij te wonen. De leiding van deze spelregelavonden is in handen van de heer F. Piet De eerste bijeenkomst is vastgesteld op dinsdag 16 januari en vervolgens op 23 en 30 januari en 6 februari. Tijdens de laatste spelregelavond wordt een quiz gehouden, waarbij ver schillende prijzen zijn te behalen- Het initiatief tot deze avonden is uit gegaan van de jeugdcommissie van KIC. aMtiJ'Üsf' Levering van alle ELEKTRISCHE APPARA TUUR, industrieel en huishoudelijk Het eerste programma dat tot de verse activiteiten behoort heet „Pink Flpyd Special” en bestaat uit een platen programma op zaterdag 6 januari, waar op uitsluitend muziek van deze groep zal - worden gedraaid. Bezoekers mogen ook zelf platen uit hun eigen collectie mee brengen en deze laten draaien door de disc-jockey van het buurtcentrum. De entree is vrij- De tienerruimte van „De Mei” zal de gehele maand januari ook op zaterdagavond geopend zijn. Op zaterdag 13 januari organiseert het buurtcentrum ’s avonds een zogenaamde „dropping”, die voorafgegaan wordt door een disco-programma. Kaarten kosten 2 per stuk en zijn dagelijks tot .en.met 12 januari bij „De Mei” verkrijgbaar. Jongeren vanaf zestien jaar kunnen meedoen, na afloop van de vrolijkheden staat er in het buurtcentrum soep met brood klaar. Een tekenfilmfestival is er op 20 janu ari. Tussen de films door worden platen (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Het buurtcen trum „De Mei” in Velsen-Noord gaat in het nieuwe jaar de interesses peilen van het publiek. Daartoe zijn een groot aan tal nieuwe activiteiten in voorbereiding en het voortbestaan daarvan zal men laten afhangen van de animo onder de bezoekers en de ervaringen van de staf leden en de medewerkers van „De Mei”. ELEKTROTECHNISCH BUREAU Oosterdulnweg 20 IJmuiden Telefoon (02550) 1 34 05 „Skaufast” vervolgt zijn weg, ter wijl de „Alk” terugvaart. materiaal gestandaardiseerd te krijgen. Want toe nu toe kan de scheepvaartin spectie alleen kapiteins van Nederlandse schepen op de vingers tikken wanneer het materiaal niet voldoet aan de voor waarden- Volgens de Westzaanse loods R. Oort verloopt de modelactie bevredigend. Nu alle feestdagen voorbij zijn verwacht hij dat het scheepvaartverkeer rond het weekeind pas goed op gang zal komen, hetgeen ook zijn invloed zal hebben op het aantal rapporten dat de loodsen over gevaarlijke toestanden zullen schrijven. Zij hebben daarvoor speciale formulie ren bij zich. Alle rapporten worden naar een centraal punt in Amsterdam gezon den, waar men bekijkt of het mogelijk is actie te ondernemen. ‘j,: w I ff®1* Dt loods gaat van boord, dit keer zon der moeilijkheden. '-.A P- - 'MalK-i' r wi i1 W uMhiA

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 5