Knelpunten TOONKAMER op wegen MODELLEN 995 Zes maanden en tbr voor kapper I INTERPOLIS i van duivenboden D<* dreinerig ge» Timothy Davey komt niet vrij EXPOSITIE s el in uw hoofd? u MEUBELFABRIEK OISTERWIJK toonzaal Leidsekads 102 EjdCP,:: Amsterdam (naast Lido, a i 3 Koude oorlog Vietnam Architectenadvies 2 en 3 ZITS BANK en FAUTEUIL IN BRUINE RIB Rode Jeugd Rode Kruis en Vietnam Wilhelmina Drucker- Oliebollenrit Twee Nederlanders in Zwitserland verongelukt Nieuwjaarsgroet P.T.T. In zes maanden 1360 illegale buitenlandse arbeiders verwijderd Hartchirurg Barnard uit ziekenhuis Prijs voor vereniging Bankbedienden van 7000 beroofd Vrije toegang i 8 9 V R IJ D A G 5 JANUARI 1973 BIJVOORBEELD Verder diverse EETKAMERS, SALONKASTEN, SLAAP KAMERS, FAUTEUILS, zowel klassiek als modem UITSPRAKEN Door de week: Oisterwijkse dekenkisten 1 s: Elke dag-.\ ons grote sukses KIP INT PANNETJE gebraden halve kip met een garnituur van doperwtjes, worteltjes, spek, aardap- peltjes en een schaaltje fruitmix... en dat voor ADVERTENTIE fl 19 23 Emo de Boer, IJmuiden ADVERTENTIE PUZZEL NO 1 prijzen’ ADVERTENTIE k Lizzy Sara May, Haarlem. F. HINLOPEN, Haarlem E 1 OUD-STRIJDERSLEGIOEN P. J. G. A. EGO, VOORZITTER. Denkt de Rode Jeugd dan, dat deze mensen zich gaan troosten met de ge dachte dat dit voor het goede doel is? Ik hoop, dat meerderen met mij eenzelfde standpunt innemen en daarvan in het openbaar, via uw blad willen getuigen. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken liet gisteren weten dat Engeland en Turkije „ondanks langdurige pogin gen van beide partijen” niet tot overeen stemming over deze kwestie zijn geko men. en een Ad 2. Moet men zich niet losmaken van de term „bouwplan” voor simpele dingen en deze alleen gebruiken voor echte bouwkundige problemen? Ad 3. Moeten de architecten in dit geval de BNA niet hardnekkig mee werken om dit labyrint van voorschrif ten te vereenvoudigen, respectievelijk de toepassing daarvan? Ad. 1: Moet er niet eerst onderscheid gemaakt worden tussen objecten welke wel en welke niet onder „bouwkundige problemen” (behoren te) vallen? 1. Doel: iedereen die met bouwkundi ge problemen zit, het maken van een kippenhok, dakkapel of het verbouwen van zijn huis, helpen. 3. Ze weten de wegen niet in het labyrint van voorschriften enz. Naar aanleiding van het gratis archi tectenadvies in de wetswinkels (artikel in uw blad van 15 december) wil ik het volgende opmerken: Verticaal: 1. zoogdier- 2. aantekening. 3. uitge- strekte vlakte in de poolstreken. 4. plant. 5. vonnis. 6. gracieus. 12. watering. 13. rivier in Europa. 15. danskoor. 16. trei ter- 17. witte mier. 18. vloeistof tot zich nemen. 19. schrander. 20. handlanger. 21. kromming. 22. het wel van kracht zijn. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Het aantal gevallen waarin werkge vers wegens het illegaal in dienst heb ben van buitenlanders werden veroor deeld is niet bekend. Wel werden in het afgelopen jaar enkele honderden proces- sen-verbaal tegen werkgevers opgemaakt Barnard die bij dit ongeluk acht rib ben brak en long- en rugletsel opliep, wilde bij het verlaten van het zieken huis niet met de wachtende journalisten praten. Sla de zekerste Caravan-verzekering aan de haak. Die van Interpolis. Conservatoriumlaan 15, Tilburg, tel. (013) 629111 •V. MEUBELSHOW - SLEEPINGHOUSE: GED. OUDE GRACHT 88-90-92 4000 M2 AFD. WONINGTEXTIEL (TAPIJTEN - GORDIJNEN - BEDDEN) - GED. OUDE GRACHT 108-110 HAARLEM TELEFOON 025-31 38 40 (4 LIJNEN) Ubent altijd goed uit bij: HET HOGE DUIN 40mtr. boven zee .Rijkert Aertszweg 50 WIJK AAN ZEE, teL 02517-322 of 341 ADVERTENTIE een komplete kaart met regelmatig wisselende specialiteiten voor verrassend l aantrekkelijke prijzen’ Het is noodzakelijk dat deze legale „postroof” tot staan wordt gebracht voor het culturele leven in on« land, convo’s voor verenigingen rondom 1960 ƒ0.04, nu al 0,25). Er moet vanwege het parle ment nu maar eens de ets worden ge steld, dat er een grondig gnderzoek plaats vindt. Dit kan zo niet langer ieder jaar weer aan. Als we alle belastingver hogingen gehad hebben van rijk, provin cie en gemeenten enz. dan komen nog even de PTT en later de spoorwegen. Zondags; I een speciale zondagskaart I met wekelijks wisselende zondagsverwenners voor bovendien verlaagde X 6.75 X DEN HAAG. De Wilhelmina Drucker- prjjs ingesteld door het weekblad Libelle is dit jaar aan de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap toegekend voor het initiatief tot en de organisatie van politieke scholingscursussen voor vrou wen. specialiteiten* restaurant van het Dirk van den Broek* concern Je kunt je ogen nauwelijks geloven: we verwachten, zegt de heer Leenman, zo’n slordige driehonderd miljoen netto winst, maar toch gaan we de tarieven enorm verhogen. Verwacht men dan meerdere overvallen op postagentschap pen of postkantoren? Of plegen de heer Leenman en zijn staf overvallen op de burgers in 1973? De positieve uitlating wijst al op de instemming van de demis sionaire minister, anders kan zo’n fanfa re op 2 januari niet worden afgestoken. Wij betreuren de escalatie van de strijd, zoals wij dat ook deden in maart 1972, toch willen wij in de dagen, waarin dat in de publieke opinie niet zo goed ligt, solidair blijven met de Verenigde Staten van Amerika. Aan de hand van de omschrijvingen dient men met behulp van onderstaande lettergrepen deze puzzel op te lossen. aan al arg bra bui burg dag deel dens der di die ding ding dra drin e een gang gant ge gel ger gen’ ging go gra in ken la la le lee list maan mei miet mu niet no nor oor oor pa pri rei ril ro rol rijn sar snug ten ter ti tie til toe toen toon tra want win. KAAPSTAD (Reuter). De Zuidafrl- kaanse hartchirurg dr. Chris Barnard die drie weken geleden bij een auto- ongeluk gewond raakte, is gisteren uit het Groote Schuurziekenhuis in Kaap stad ontslagen. Tijdens het lezen van het artikel in uw blad over de Rode Jeugd viel mij op, dat wél gesteld werd, dat het doden van mensen niet het doel is maar er toch rekening gehouden moet worden met de mogelijkheid dat zoiets gebeurt met mensen, die toevallig in de buurt zijn. Dat risico kan niet worden uitgebannen, meent men, aan de hand van voorbeel den. Maar nu mijn voorbeeld: stel nu, dat als gevolg van sabotage enkele Hoogovenarbeiders een pan met gloeiend vloeibaar staal over zich heen krijgen. DEN HAAG. In het eerste half jaar van 1972 zijn 1360 illegale werkne mers, afkomstig uit landen rond de Mid dellandse Zee, uit ons land verwijderd Dit heeft de minister van Justitie gisteren laten weten in antwoord op schriftelijke vragen van het socialisti sche Kamerlid mej. Barendregt. De cij fers over het tweede halfjaar zijn nog niet beschikbaar. LONDEN (Reuter). Engeland Turkije zijn er niet in geslaagd tot i akkoord te komen over de kwestie van de vrijlating van de 15-jarige Engelse schooljongen Timothy Davey die op 11 augustus 1971 in Istanboel is gearres teerd. Davey werd in maart 1972 tot zes jaar en drie maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens smokkel in verdovende middelen DEN HAAG De belangrijkste be- '“mmerïneen on het Nederlandse wegen net nas- een ongave van de rijkspolitie en ANWB. ADVERTENTIE BERGEYK. Twee mannen hebben gistermiddag bij een gewapende overval op twee bankbedienden in de gemeente Bergeyk (N.-B.) een bedrag van f 7000 buit gemaakt. Een van de overvallers hield de twee onder schot met een machinepistool, de andere haalde intussen het geld uit hun auto. Zij verdwenen in een auto richting Belgische grens. dus vlakbij Leidssplein). tel. 020-233917 Maandag t/m zaterdag 9-18 uur. donderdag van 9-21.30 uur. Op verschillende plaatsen op dit trajekt moet het verkeer rekening houden met rijstrookverlegging, waarbii snelheidsbe perkingen en inhaalverbry’»" ’Hn inge steld. De beperking is ook in het week end van kracht. Terwijl de bommen van een bevriend staatshoofd het grootste ziekenhuis van Hanoi troffen, kondigde het Nederlandse Rode Kruis aan, dat het na de onderte kening van het akkoord tussen de V.S. en Vietnam onmiddellijk een groot scheepse hulpaktie voor Vietnam zou starten. Kerken en andere goeddoeners sloten zich hier enthousiast bij aan en op gezette tijden kan men in de kranten een advertentie met een gironummer vinden waarop degenen die tot dusver waarschijnlijk nog nooit een cent aan het Medisch Comité Vietnam gaven, hun gewetensgeld kunnen storten. Het hele geval doet denken aan Dolle Dinsdag: ook toen telde Nederland plot seling meer verzetstrijders dan inwoners. Ook toen had het in Londen zetelende Nederlandse Rode Kruis zelfs geen pakje sigaretten naar Buchenwald 'verstuurd. Want het Rode Kruis doet niet aan politiek, zeggen ze. In Biafra was de strijd volgens het Rode Kruis geen poli tieke strijd? Waarom hielpen ze de Biaf- ranen dan? Omdat de Nederlandse rege ring dat goed vond, daarom. En waarom vond de Nederlandse regering dat goed? Omdat er belangen op het spel stonden van Unilever, Shell en Philips. En zoiets is altijd genoeg om een strijd niet politiek te verklaren en het Rode Kruis in te schakelen. Idem voor Oost-Pakistan. De prijs, een beeldje ontworpen door de kunstenaar Kees Vet wordt uitgereikt door mevrouw Mia Stollman, winnares van de Wilhelmina Druckerprijs 1971, aan mevrouw C. H. Evenhuis-Van Essen, voorzitster van de vereniging op 24 janu ari in het Concertgebouw te Amsterdam. Massief eikehouten deken kisten, maar ook wandkas ten, tafels, tv-kasten, hoek kasten, broodkasten, stoelen, bankstellen, bijzettafels, e.d. ziet u in de gezellige sfeer van onze toonzaal Leidse kade 102, Amsterdam. Nee, het Nederlandse Rode Kruis is net zo neutraal als onze regering laf is. Je vraagt je zelfs af, wat het Rode Kruis gedaan zou hebben als de laatste aard beving niet in Nicaragua, maar in Cuba zou hebben plaatsgevonden. Zouden de kens en melkpoeder dan niet plotseling op geweest zijn? Nicaragua helpen is per slot heel normaal: daar zit een door de V.S. in het zadel geholpen generaal die vorig jaar de wettige regering heeft omvergeworpen. Ook bij hulp aan een vreedzaam Viet nam kunnen ze zich geen buil meer vallen, tenzij het misschien toch nog helemaal communistisch wordt. Maar die gok willen ze wel wagen. Bovendien is het natuurlijk etg goed om voor enige goodwill voor de Nederlandse bevolking te zorgen; Vietnam is een van de rijkste oliegebieden van de wereld. Er is echter aan deze hele kwestie nog iets anders dat op zijn zachtst uitgedrukt bevreem dend is: ongeveer tegelijkertijd dat de aankondiging van het Rode Kruis in de pers verscheen, verscheen er ook een bericht waarin de Nederlandse regering overwoog de door haar erkende DDR na 28 jaar oorlogschade te laten betalen, net zoals West-Duitsiand dait indertijd had moeten doen. Nu heeft Oost-Duits- land haar schadevergoedingen al dubbel en dwars aan de Sovjet-Unie en Polen betaald, maar goed, van Nederlands standpunt uit gezien is dit een redelijke eis: De agressor moet betalen. Net zoals de V.S. als agressor van Viet nam moet betalen. Miljarden. En nu vraag je je af: moet het Nederlandse volk uit louter christelijke naastenliefde de VS daarbij een handje gaan helpen? Waarom zouden we dan niet eveneens via het Rode Kruis Oost-Duitsland gaan helpen ons schadevergoeding te betalen? Dat laatste vindt u krankzinnig? Het eerste soms niet? Het zou nuttig zijn indien een instan tie nagaat door hoeveel ambtenaarshan den een dergelijke aanvraag moet gaan voordat men eindelijk de Woningwetver- klaring van B. en W. ontvangt, waarin staat: .dat mitsdien tegen het in ge bruik nemen bij ons geen bezwaar be staat”. Met deze advieswinkel komt er voor kippenhokken e.d. een extra scha kel bij, behoudens wanneer de architect BNA onder zijn, in deze wetswinkel gemaakte, schets zijn handtekening zet? In Haarlem wordt namelijk beweerd, dat de handtekening van een architect BNA meestal als smeerolie werkt. De „doe-het-zelvers” en anderen we ten hoe moeilijk deze legale weg wordt gemaakt, doen het zonder vergunning, nemen de risico boete te betalen. Om daarom de (dienende) overheid dichter bij de gewone burger te brengen heb ik indertijd na ervaring ten opzichte van de bestaande gang van zaken Bouw- en Woningtoezicht voorgesteld dat de directeur de verantwoordelijkheid voor de vele eenvoudige objecten dele geert aan enige buitendienstambtenaren, die ter plaatse direct en onafhankelijk kunnen beslissen en met de aanvrager vaststelt aan welke punten zijn bouwsel moet voldoen, (word in sommige kleine re plaatsen reeds lang met succes toegepast). Wij moeten loslaten het amb telijk denken, het kritisch denken en eindelijk overgaan op het logisch denken d.w.z. gezamenlijk streven naar vereen voudiging en kostenbesparing. C. BAARS, Haarlem Dit noemt men doodgewoon: een onza kelijk beleid en dat maakt de mensen giftig en daardoor respectloos ten op zichte van parlement en regering. Tenslotte: het argument, dat men steeds bij de afdeling posterijen te kort komt, is onwerkelijk. Indien men de telefoon populair maakt om minder post te behoeven te verwerken dan moeten deze twee hoofdstukken (post en tele foon) in één post en dan is er nog zo’n honderd miljoen winst. De rijkspost met alle neventaken is één budget en daar op wordt volgens de aankondiging zulk een ruime winst gemaakt (helemaal niet nodig overigens) dat verlaging van tarie ven aan de orde moet komen. Neem bij de eerste griepverschijnselen Chefarine 4. Chefarine 4 bevat één pijnstillend, één koortswerend, één opwekkend en één maagbeschermend middel. Samen helpen zij snel. Zéér snel. Bij pijn en griep. AMSTERDAM —Om de Haarlemmer dijk en de Haarlemmerstraat zoveel mo- gAiHlc fe van- af en naar de havens zijn duidelijke borden geplaatst, die verwiteen naar de route langs de havens en het IJ. De SpaarndammerdiikTasmankstraat Van DiemenstraatWesterdoksdiik—De Ruyterk”^”- Fte’-’kade. De borden voor het v°rkn°’- uit de >->■«’-Haar lem staan bij de kruising Coentunnelweg die voor het verkeer uit de richting Het Gooi en Utrecht bij de kruising Sarpha- tistraat-Oostenbnrger<»racht-Czaar Peter straat. Via de Oostenburgergracht en de Grote wordt het ver keer daar verder verwezen naar de Piet Deze no’'”nmelden tot de route Haarlemmerhouttuinen het vol gende voorjaar in gebruik genomen kan worden. De 32-jarige en een 20-jarige Duitser werden ieder veroordeeld tot tien maan den. In Overveen en Bloemendaal had den zij twee inbraken gepleegd, waarbij geld, juwelen, radio’s, camera’s en bont jassen werden gestolen. Het tweetal had een strafblad in het buitenland. Wegens oplichting en verduistering kreeg een 22-jarige Portugees acht maanden. Zijn Nederlandse vriendin, die met hem samenwerkte, kreeg wegens medeplichtigheid vier maanden. Een 22-jarige sloper uit Zandvoort werd veroordeeld tot zeven maanden. De jongeman had er een gewoonte van gemaakt auto’s die hij huurkoop had, te verkopen voordat hij ze afbetaald had. De sloper had een strafblad. Conform de eis werden twee 18-jarige Haarlemse jongens wegens diefstal veroordeeld tot zeven maanden, waarvan twee voor waardelijk. Ook conform de eis van zes maanden werd een 20-jarige Franse stu dent veroordeeld wegens inbraak. Horizontaal: 1. steensoort. 4. boertige nabootsing. 7. soort handvat. 8. bewoner van Amerika. 9- aankondiging. 10. partij van een ak- teur. 11. stelkunde. 14. boze toeleg. 17. stemming, geneigdheid. 20. pl. in N.- Brabant. 23. gevangenis. 24. deel v. e. week. 25. klimplant. 26. telwoord. 27. formule op wissels. 28. mogelijkheid om een terrein te betreden. het vraagstuk (koude) oorlog en vrede, dat economisch van zodanige betekenis is dat een werkelijke vrede de wel- vaartsschaal wel eens ongunstig kan beïnvloeden. P. J. WESTERHOF, Vogelenzang (Van een onzei verslaggeefsters) HAARLEM. Wegens poging tot zware mishandeling is een 43-jarige Haarlemse herenkapper donderdag door de Haarlemse rechtbank conform de eis veroordeeld tot zes maanden en onvoor waardelijke tbr. De man had na cafébe zoek in het huis van een kennis een man met een scheermes toegetakeld. Zonder ook maar in het minst „en thousiast” te kunnen zijn voor de her vatting van de tijdelijke onderbroken Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam zijn wij toch van me ning, dat de menselijke bewogenheid thans hypocritisch en politiek eenzijdig wordt bespeeld en tendeert naar een anti-Amerikaanse campagne. Hypocri tisch, omdat met uitzondering van de Nazi-supporters niemand in het bezette West-Europa tijdens de jaren 1943-1945 protesteerde tegen de hevige Amerikaan se bombardementen op Duitsland, inte gendeel het enthousiasme was alom. Im mers met deze bombardementen en ver hevigde geallieerde oorlogsinspanning werd Duitsland op de knieën gedwongen en herkregen wij onze vrijheid. Ook het gebruik van de atoombom op Japan ter verhaasting van het einde van de oorlog en ter redding van de vele levens werd met dankbaarheid begroet. Heel goed te verklaren: wij waren immers zelf bij die oorlog betrokken en hoopten op een bevrijding door Amerikanen, die in feite in West-Europa „niets te zoeken had den”, althans naar de opvatting van de Nazi-supporters. In maart 1972 opende Noord-Vietnam opnieuw een offensief in Zuid-Vietnam (na het mislukte TET- offensief in 1968, waarbij duizenden in Hué werden vermoord) en schoot het met Russische raketten en granaten vele Zuidvietnamese steden aan flarden en bestookte het de vluchtende Zuld-Viet- namezen onderweg met granaten. In de strijd; die daarop volgde, bleef niets en niemand gespaard. Geen grootscheepse protesten tegen deze verheviging van de oorlog, wél toen als reactie daarop de bombardementen op Noord-Vietnam in volle hevigheid werden hervat, dus een politiek eenzijdige verontwaardiging en/of bezorgdheid. Wij stellen ons op het standpunt, dat het leed om het even door wie toegebracht en door wie gele den geen onderscheid kent en even af grijselijk Is. Leed, dat voorkomen kan worden en thans op zijn minst kan worden beëindigd, wanneer een ieder terugkeert naar de haardsteden vanwaar men is gekomen en de ander in rust en vrede laat leven, dus zelfbeschikking en niet een met geweld opleggen van een samenlevingsysteem aan anderen. Voor zover ons bekend is, willen Amerika en Zuid-Vietnam geen verandering van het samenlevings- en regeringsysteem in Noord-Vietnam, maar Hanoi wel in Sai gon. Zoals Amerika onze vrijheid dus het einde van de oorlog afdwong met onder andere bombardementen ook op dichte bevolkingscentra in Duitsland (waartegen wij wij herhalen het toen geen bezwaar hadden) zo meent Amerika thans het einde van de oorlog in Vietnam met bombardementen op Noord-Vietnam te kunnen afdwingen respectievelijk een akkoord te kunnen bereiken, dat de vrijheid van Zuid-Viet nam binnen redelijke termen verzekert. \MSTERDAM—HOEVELAKEN —Op het gehele traiekt worden werkzaamhe den uitgevoerd om de weg uit te bou wen tot een volwaardige autosnelweg. 2. Veel mensen weten niet hoe een bouwplan er uit moet zien. Gerekend vanaf 1946 gaan we nu het J7ste jaar van de koude oorlog in. Een oorlog die, als ik mij goed herinner, nodig is om onze christelijke waarden en westerse democratie tegen het com munisme te verdedigen. Door de jaren heen hebben de persmedia de strijd op de voet gevolgd en de lezers in uiteenlo pende toonaarden het hoe en waarom van de strijd uiteengezet, maar een uiteenzetting over de economische bete kenis van de koude oorlog ben ik nim mer tegengekomen. Ieder die minister De Koster regelmatig gevolgd heeft, weet hoe ontstellend veel geld defensie nodig heeft. Daar staat Nederland niet alleen in, het is de gehele westelijke wereld met Amerika aan de top, wat economisch bezien van niet geringe be tekenis is. Vietnam kan hier als voor beeld dienen. Als al het geld, dat uitge geven is aan mensen en materieel, op nieuw gebruikt kan worden dan was men bij wijze van spreken niet alleen in itaat het gehele land per vierkante me ter te kopen, maar ook nijverheid, han del en sociale zorg tot ongekende bloei te brengen. Maar wat is economischer, vernietiging of opbouw? Is er geen gro tere paradox het communisme (Rusland, China) te bestrijden en er tegelijk han- delsakkoorden mee af te sluiten? Naar mijn overtuiging ligt daar de schuld van In aansluiting op mijn ingezonden stuk over de Oliebollenrit van 24 decem ber verzorgd door de Haarlemse afdeling „De Kampioen”, heb ik van de organisa toren vernomen, dat het vertrek precies om elf uur ’s morgens had plaatsgevon den. Door het zoeken naar het vertrek punt in het van der Aart Sportpark in Haarlem-Noord hadden wij en nog an deren, die voor het eerst aan deze «tocht deelnamen te veel tijd verloren. Het tijdstip van vertrek was toen overschre den, en dus behoorden wij met verschei dene andere groepjes zoekenden tot de laatkomers. Mijn excuses aan het bestuur van „De Kampioen" voor het ten on rechte gemaakte verwijt. M. BEVERSLUIS, HAARLEM. ENSCHEDE. Twee inwoners van Enschede zijn woensdag bjj een verkeers ongeluk in het Zwitserse kanton Appel- zell om het leven gekomen. Het zijn de 37-jarige Willem Rothman en de 44- jarige mevrouw S. Holub-Bos. De slachtoffers zaten in een door de echtgenoot van de omgekomen vrouw bestuurde personenauto. Op de weg tus sen Urnaesch en Schaegalp schoot de wagen door onbekende oorzaak uit de bocht en ramde een houten afrastering. 22 25 |2S 18 17

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9