1 DE SPAANSE BALLING IN PARIJS ORDE VAN EEN KERKHOF” „Ik niet alleen” „IN SPANJE HEERST DE 99 Sfc Censuur Juan Carlos "8 Carlisme Synthese L ik ige 750 EPSIE JAN VAN BEEK i: - ekt sis- I J L I I de politieke vrijheden herstellen wordt weer I Erbij Wat komt er terecht van de vrijheid van meningsuiting die door de nieuw ste perswet wordt gegarandeerd? ren spreken wanneer het gaat om niet meer dan 25 procent van de leden van de „Cortes” die mogen worden aangewe zen door de „gezinshoofden”. In een land waar geen politieke vrijheid bestaat en oppositie zelfs officieel is verboden, is het een grofheid om een soort verkiezin gen uit te schrijven. De oppositie moei natuurlijk wel van de gelegenheid ge bruik maken zijn figuren naar voren t< schuiven. Maar die komen onmiddellijk in de knoei wanneer zij in hun cam pagnes een aanval durven doen op het wettelijk beschermde politieke eenheids- principe. Hetzelfde gebeurt in de vak bonden, de staatssyndicaten. De vak- bondsvertegenwoordigers in de bedrijven aan de basis dus worden vrij ge kozen. Zij worden echter verwijderd, gestraft en beboet als er zich in he' bedrijf een staking voordoet. Staking is volgens artikel twee van de wet op de openbare orde verboden. Het dualisme van de Spaanse staat is levensgroot. Elk fundamenteel recht dat aan de Span jaard is toegekend wordt tegen hem ge keerd, omdat elke gebruik ervan als staatsgevaarlijk wordt aangemerkt Prinses Irene heeft onlangs in een interview in Elsevier verklaard dat het carlisme zich eveneens bij de verenigde oppositie heeft aangesloten. Het komt mij vreemd voor dat carlis- ten het ooit eens zouden kunnen wor den met socialisten, anarchisten en zelfs communisten. Dertig jaar gele den proclameerde datzelfde carlisme de burgeroorlog tegen het linkse front en vocht het drie jaar lang overtuigd en fel met generaal Franco mee. Moe ten wij dit serieus nemen? spreekt is de orde van het kerkhof. Er bestaat geen vredige orde, waar geen recht bestaat. En er bestaat geen recht waar geen vrijheid heerst. Er bestaat ook orde in gevangenissen en in concen tratiekampen, maar die kan men moei lijk een vredige orde noemen.” Generaal Franco is een oud man diep in de tachtig jaar, een met moei te op de been gehouden menselijk wrak. Uw neef, kroonprins Juan Car los zal hem vroeg of laat opvolgen Tijdens zijn bezoeken aan Europese landen heeft hij bij herhaling verze kerd dat hij een democratisch regime wil voeren, dat hij het bestaande zal openbreken. Is hij daartoe in staat? maar ook in democratische ideologie. Inderdaad realiseren alle groepen in de oppositie zich dat zij afzonderlijk onvol doende kracht en dadendrang kunnen ontwikkelen. Door de snelle evolutie van de Spaanse maatschappij en de daarmee gepaard gaande verandering in de jonge re generaties, die niet langer geremd zijn socialistische stellingen te aanvaar den mede dank zij de wijzigingen in het communisme, dat een steeds mense lijker gezicht krijgt accepteren alle delen van de oppositie het politieke pluralisme, zodat de politieke revolutie van morgen een compromis zal zijn van allen tendenzen van die oppositie. Het carlisme zoekt herstel van demo cratische structuren, die het mogelijk maken dat ook de Spanjaard over zijn eigen toekomst beslist door medezeggen schap in de politiek, zijn sociale omstan digheden en de economie. Tegenover het verwilderde Spaanse kapitalisme van vandaag stelt het medezeggenschap en daardoor een betere verdeling van de macht in de onderneming en van de welvaart.” „Tegenover de voornamelijk anarcho- syndicalistische opvattingen van de op positionele arbeidersraden (Comisiones Óbreras), tegenover de overwegend fe deralistische tendenzen van regionale se paratistische groeperingen (Basken, Ca talanen, Andaluzen), of tegenover de simplistische, formele democratische ge voelens van de christen-democraten (De- mocracia Christiana) is het carlisme van mening dat slechts een synthese van deze aspiraties ons in staat zal stellen een werkelijk democratische maatschap pij te stichten.' Van haar oorsprong af heeft het carlisme zowel het syndicalis me als het federalisme voorgestaan. Daar is thans het pluralisme bijgeko men. Wat is uw eigen rol in dit geheel en onder welk soort regime denkt u dat het Spaanse volk tot zijn grootste ontplooiing zal komen? „Het is niet belangrijk over rollen te spreken. Er bestaat immers geen scenario voor de toekomst. De belang- rijkste sn misschien enige waarde die ik aan de monarchie toeken, is dat de monarch politieke stromingen en pressiegroepen „overleeft” en I daardoor een constante factor is IVoor Spanje lijkt mij de monarchie i de meest aangewezen staatsvorm om na Franco herstel van de democratie te garanderen. Spanje leeft in een Ipolitieke woestijn en heeft een natio- naai onafhankelijk geestelijk centrum tot wasdom te brengen, zonder dat de II hartstochten tot chaos leiden. Die I monarchie moet relatief zijn en be- Ireid zijn zichzelf ter discussie te stel- len aan de nieuwe politiek. Als het Spaanse volk mij daar een rol in toedenkt, zal ik die aanvaarden.” ;l „In Spanje heeft de monarchie |l slechts zin als zij dient als instru- I i ment of de conditie is voor de demo- cratische revolutie die het land nodig I heeft. Van het huidige politieke sys- teem over te gaan naar een democra- tie is op zichzelf al een politieke I revolutie. Het Carlisme is zich daarbij tevens bewust dat de vrijheid, na i zoveel jaren van onderdrukking, een Ienorme explosieve kracht kan her- bergen. Aan de andere kant kan je niet aan vrijheid denken en haar van Itevoren reeds willen beperken of in- idammen.” ;l „Voorzichtigheid wil daarbij nie' I zeggen de vrijheid aan banden te leggen, maar juist haar te kanalise- ren, zodat zij haar loop kan vinden i en tot uiting kan komen.” WMVWWVwnAAAAMAAMWVVVVVVXAnAMnMAMm Feitelijk kent Spanje een constante „staat van uitzondering”, want volgens het eerste artikel van de wet die het recht van vereniging regelt, is elke daad tegen de politieke en sociale eenheid van Spanje een strafbaar feit. Dat kan door de regering worden verwezen naar een speciaal tribunaal of zelfs een militaire rechtbank. Het decreet betreffende „Bandidage y Terrorismo” (straatroverij en terreur) noemt in het tweede artikel „een daad van militaire rebellie het verspreiden van „tendentieuze” berich ten, die een aanval inhouden op de waardigheid van de staat, de instellin gen, de regering, het leger en de autori teiten”. Daar worden opnieuw de sta kingen bij genoemd.” „Een economische ontwikkeling, die niet met een humane gepaard gaat, is weinig waard. Economische opbloei zon der rechtvaardige verdeling, betekent bloei voor enkelen, maar niet voor een geheel volk. Het getuigt van een gebrek aan objectiviteit om aan het Spaanse regime de eer van een economische ontwikkeling te geven, wanneer deze in feite de vrucht is van niets anders dan de technische ontplooiing van de moder ne wereld als geheel. Bovendien voltrekt de Spaanse ontwikkeling zich veel lang zamer dan in andere landen. Alle rap porten van de OESO wijzen daar op. In een land dat nog steeds op de rand van „onderontwikkeling” zweeft, zijn de stij- gingsindexen altijd veel hoger dan in een land dat al een hoge graad van ontplooiing heeft. De regering hanteert de laatste tijd het cijfer van duizend dollar als gemid deld inkomen per hoofd van de bevol king. Dat houdt in dat enkelen enorme inkomens moeten hebben, want meer dan negentig procent van de bevolking moet het nog steeds met drie- of vier honderd dollar stellen. Dat veroorzaakt de groeiende sociale spanningen en de vrees van de regering voor protestde monstraties, die zo gewelddadig worden onderdrukt als in beschaafde landen voor onmogelijk wordt gehouden. In dit soort situaties demoraliseert een geheel volk als gevolg van het machtsmis bruik. Dit machtsmisbruik door de regering is een levend en nagevolgd voorbeeld voor de economisch sterkere groepen, die in Spanje een feodaal karakter heb ben en de economische en culturele ontwikkeling monopoliseren om daarmee een rechtvaardige verdeling van de rijk dom tegen te houden. De orde waar die toerist van u over weer verdwenen. Hij heeft daarmee be wezen nooit van plan te zjjn geweest de dynamiek van zijn regime te wijzigen. Zijn persoonlijke macht heeft hij mei een charismatisch en mystiek waas om geven. En in het politieke proces na hem, zal Juan Carlos niets in te brengen hebben. Franco heeft immers een monarchie- naar-eigen-inzicht geschapen. Daarin i: Juan Carlos formeel de opvolger, maar de facto is dat de huidige vice-president, admiraal Carrero Blanco. In zijn eerste rede voor het Spaanse parlement, de „Cortes” heeft prins Juan Carlos beves tigd: „Mij volledig bewust van de ver antwoordelijkheid die ik aanvaard, heb ik zojuist trouw gezworen als opvolger met de titel van koning, aan zijne excel lentie het hoofd van de staat en aan de principes van de Nationale Beweging en de fundamentele wetten van het ko ninkrijk. In de eerste plaats wil ik verklaren dat ik mijn op erfelijkheid gegronde politieke recht van generaal Franco ontvangen heb. Hij kan daardoor niets anders doen dan een trouw aanhanger blijven van het huidige regime en van de potenta ten die het gestalte geven. Hij heeft trouwens al te veel moeten slikken. Franco heeft hem weliswaar tot zijn opvolger benoemd in 1969, maar precies drie jaar later heeft hij moeten toestaan dat hem bij decreet van juli 1972 het enige werkelijke koninklijke prerogatief werd ontnomen, de macht om zijn mi nisters te kunnen benoemen. Volgens dit decreet wordt Carrero Blanco automa tisch president als Franco sterft. Ik kan niet inzien hoe Juan Carlos zijn optimisme waar wil maken. Om te beginnen is hij op de meest ondemocra tische wijze door de dictator aan het volk opgelegd. De monarchie-made-in- Spain is nauwelijks geloofwaardig te maken door trouw te zweren aan een regime dat gebaseerd is op absolutisme, corruptie en een onderdrukkend kapita lisme. Het grote probleem voor Juan Overigens is de Spaanse oppositie een door verdeeldheid krachteloze zaak. Het is voor mij altijd een onbe grijpelijke en moeilijk te verteren si tuatie dat er in Spanje door die ver deeldheid de laatste dertig jaar nau welijks sprake is geweest van enige werkelijke oppositie. Ik heb de over tuiging gekregen dat Franco de dicta tor is geworden die hij tenslotte is omdat niemand hem een strobreed in de weg heeft gelegd. De oppositie heeft zo ongeveer alle kansen laten liggen. Ziet u in de nabije toekomst enige kansen op eenheid ontstaan.? „Om de tragiek hiervan te begrijpen moeten we terug naar de periode on middellijk na de burgeroorlog. De we reldhistorie zal zelden een triester beeld hebben moeten vastleggen dan het Spanje van 1939. De oude politieke lei ders, die naar Frankrijk wisten te omt- komen, waren hun achterban kwijt, die was vermoord of volledig gedemorali seerd. De oude leiders hebben door de periode van grenzeloze onderdrukking in het binnenland na de oorlog, nooit enig contact gekregen. Zij leefden in hef luchtledige en werden hierdoor corrupt of trokken zich terug in een verbitterd dogmatisme. Franco kreeg daardoor de vrije hand, omdat de oppositie moest wachten op de bewustwording van de generatie die niets meer met de burger oorlog te maken heeft en erna is gebo ren. Daardoor is Spanje nu pas rijp orr de gevolgen van die oorlog te boven te komen. In die jonge oppositie demon streert zich een fenomeen dat voordien in Spanje onbekend was, een streven naar eenheid, niet alleen in taktiek, Daarom zijn de verschillen in politie ke ideologie niet langer obstakels voor de eenheid. Er groeit een begrip over de verschillen heen, dat hopelijk een waarborg zal zijn in deze etappe van de strijd, dat een overwinning niet opnieuw tot dictatuur zal leiden.” „Er is gedurende de 140 jaar van haar bestaan veel kritiek op het carlisme geweest, en dikwijls terecht. Maar alle critici hebben moeten erkennen dat het carlisme een partij is, die sterk gewor teld is in het eenvoudige volk. Dat heeft zijn weerslag gevonden in de poli tieke activiteiten en in de sociologische samenstelling van de partij. Door deze populaire en van oorsprong goedmoedige basis is het carlisme zeer gevoelig geble ken voor de golfslagen in het wereldge beuren. De polarisatie van het carlisme in de jaren rond 1936 had vooral een religieuze achtergrond: de gewelddadige anti-godsdienstige houding van het link se volksfront. Uit deze mentaliteit keert het carlisme zich thans tegen het regime van Franco, U zegt dat wel erg summier. Ik heb u leren kennen als een man die niet wars is van socialistische sympathieën en u heeft moeite genoeg gehad het carlisme in die richting in beweging te krijgen. Dat u daarin geslaagd bent, is wellicht de werkelijke reden voor uw uitwijzing uit Spanje. „Verenigde oppositie in Spanje kan Carlos is dat hij onder het volk geen achterban heeft. Hij mist daardoor elke basis.” Hoezeer Juan Carlos zich bij voor baat heeft laten beperken, wij zijn het erover eens dat hij in ieder geval een rechtschapen mens is. Zou de Spaanse oppositie er dan niet beter aan doen zijn zijde te kiezen en hem openlijk te steunen? „Om te beginnen zouden Franco en zijn medestanders dat nooit toestaan. Zij zouden daarmee in feite de oppositie als politieke factor erkennen. De oppositie zelf zou, door steun aan Juan Carlos haar geloofwaardigheid verliezen. Ik ben er bovendien van overtuigd dat, als de huidige oppositie de kant van Juan Car los kiest, uit het volk een nieuwe oppo sitie zal opkomen, die elke dialoog za weigeren en dan is de situatie dezelfde.” „Als hij meent wat hij zegt en als hij ook nog wéét wat hij zegt, dan preekt hij een werkelijke politieke revolutie want dat zou het einde van het huidige regime betekenen. Vrijheid is immers ondeelbaar. Als hij dus vrijheden wil herstellen, dan moet hij beginnen met de vrijheid van publieke opinie. Die is ondenkbaar zonder het bestaan van poli tieke partijen. Het bestaan daarvan leidt tot een hervorming van de economische en sociale structuren. Die zijn weer ondenkbaar zonder een systeem van vrije vertegenwoordiging via de vakbon den. Herstel van die vrijheden betekent onherroepelijk het verlies van politieke en economische privileges van diegenen die op dit moment aan de macht zijn Aan de huidige machthebbers te vragen zich aan de kritiek van de publieke opinie te onderwerpen, is hetzelfde als hen op te wekken tot het martelaar schap. En dat lijkt me te veel gevraagd Alle vrijheden die Franco onder inter nationale druk heeft moeten toestaan, zijn later weer ingetrokken. Alle demo cratische tendenzen die hij door rege ringswijzigingen heeft toegelaten, zijn „Bijna dagelijks worden kranten, weekbladen en andere drukwerken ver boden, krijgen directies en journalisten boetes. In welk ander Westeuropees land gebeurt dat nog? Volgens de wet kan de regering zich bezig houden met de in houd van elk drukwerk dat verschijnt. Volgens artikel twaalf van de perswet moet elk drukwerk, voordat het ver spreid wordt, in zes exemplaren aan de censuur worden aangeboden. Velen die zich door hun politieke overtuiging niet aan die wet wilden houden, zitten in de gevangenis.” „De toerist die in de zon zit en in zijn directe omgeving constateert dat de Spanjaarden voldoende vrijheid bezitten, zou eens kunnen proberen een bezoek aan een politieke gevangene te brengen. Spanje is een van de laatste Europese landen waar het politieke vergrijp nog bestaat, omdat er geen politieke vrijheid is. Als die toerist zou kunnen spreken met gevangenen, die hebben geprobeerd een politieke partij op te richten, propa ganda te voeren voor hun idealen of eenvoudig arbeidsrecht hebben willen verdedigen, dan zal hij begrijpen dat de vrijheid nog een andere dimensie kent dan de puur individuele vrijheid. Als die toerist in contact zou kunnen komen met mensen die vervolgd worden om niets anders dan het bezitten van een afwijkende politieke overtuiging, dat zij daardoor hun baan verliezen, zware boe tes moeten betalen, om maar niet te spreken van de folteringen die zij moe ten ondergaan, dan zou hij leren dat voor een vrijheid, die wij in Europa voor vanzelfsprekend houden, in Spanje mensen een stuk van hun leven moeten geven. Het totalitarisme van het Spaanse regime is van buitenaf onzichtbaar, maar het demonstreert zich hevig in de sociale dimensie van de mens. Daarin is Spanje wezenlijk verschillend van Euro pa; het absolute verschil dat bestaat tussen staten die de politieke vrijheid respecteren en die deze basis van alle recht belachelijk maken.” Om even bij die argeloze zonzoe- kende toerist te blijven, die ziet jaar na jaar een grotere economische op bloei, vandaag mag hij constateren dat Spanje een betrekkelijk ordelijk en welvarend land is. dat wordt gezien als de vertegenwoordi ging van een puur materialistische visie op de mens en maatschappij, dat alle geestelijke waarden van de mens, zijn waardigheid en vrijheid, miskent. De linkse oppositie is tegenwoordig niet meer anti-godsdienstig en dat heeft het mogelijk gemaakt dat de muur tussen het carlisme en het Spaanse socialisme is afgebroken.” Het uitzicht vanuit de flat in Parijs wordt bepaald door het symbool van Frankrijk, de Eiffeltoren. Het interieur is duidelijk van Spaanse origine, terwijl Nederlandse elementen er niet ontbreken. Een situatie die tekenend is voor de bewoner, prins Car el Hugo de Bourbon Parma, gehuwd met prinses Irene van Oranje en vervuld van gedachten aan en over Spanje. Hij beschouw! zichzelf als een balling in Parijs, sedert hij kort voor kerstmis, vier jaar geleden, door de Spaanse politie uit een studentenbij eenkomst in Zaragoza werd gehaald en over de Spaanse grens gezet. Een simpel gebaar van de patriarch van het Spaanse fascisme, generaal Franco, om zich te ontdoen van een man, die zich niet als marionet wilde laten gebruiken in het Madrileense libretto rond de monarchie. Volgens Carel Hugo past die uitwijzing in het scenario van de Spaanse onvrijheid; nadat hij op zijn herhaalde verzoeken om de Spaanse nationaliteit geen antwoord had gekregen, moest uitwijzing hem de mond snoeren om dat hij de Spaanse wet overtrad, die elke vorm van politiek tegenspel tegen de Franquistische een heidsleer verbiedt. Het alternatief zou de gevangenis zijn geweest, door Carel Hugo geprefereerd, maar door Franco in uitwijzing omgezet uit vrees voor het schandaal. Door de verbanning is het contact met de Spaanse politiek niet verbroken. Het is slechts wat moeilijker geworden, maar de meeste leiders van de Spaanse oppositie verblijven gedwongen in het buitenland en vrijwel allen in Parijs. Daar heb ik enkele lange gesprekken met hem gevoerd over de huidige situatie in Spanje, die volgens hem „door de Europese op zon beluste vakantieganger te weinig wordt begrepen”. Op tafel ligt tussen ons, naast een aantal geschriften van de secretaris generaal van de Spaanse communis tische partij, Santiago Carillo, een bijbeldikke verzameling politieke Spaanse wetten. Generaal France heeft daarmee een vorm van rechts staat pogen te scheppen. „Het Italië en Duitsland van voor de oorlog kenden soortgelijke verzamelin gen van wetten ook. Men kan echter onmogelijk van een rechtsstaat spreken wanneer alles van één man afhangt en het elementaire recht van politieke op positie ontbreekt. Spanje beweert een zogenaamde „open” grondwet te bezit ten, die steeds moet kunnen worden aangepast aan de veranderende situaties en daarom gebaseerd is op een serie principes en „fundamentele wetten”. Di' betekent In feite dat elke situatie met simpele wetsdecreten aan de regerings- praktijk van Franco kan worden aan gepast. Daarbij worden keer op keer diezelfde principes aangetast en wordt de tirannie toegepast met een juridische en wettelijke fictie.” De laatste jaren worden zogenaam de vrije verkiezingen gehouden, ten einde het Spaanse parlement, de „Cortes", te democratiseren. Men kan onmogelijk van democratise- Komen er in de Spaanse evolutie elementen los, die parallel lopen met die in Europa? „Evenals het Italiaanse fascisme en het Duitse Hitlerisme is het Spaanse Franquisme ontstaan als reactie op hei communisme en heeft het de vorm van een dictatuur aangenomen. En evenals Hitler en Mussolini heeft Franco de politieke vrijheid, de persoonlijke en wettelijke vrijheden, de vrijheid van drukpers, van meningsuiting, van verga dering en vereniging onderdrukt. Even als zijn sinistere medestanders heeft hij de discrepantie van politieke overtuigin gen als een misdaad geclassificeerd. In dat opzicht is er wel een parallel met enkele vergane interpretaties van Euro pa geweest. Maar het is onzin te zeggen dat fascisme en Hitlerisme nog tot de wezenstrekken van Europa behoren. In politiek opzicht is Spanje vandaag nog geheel verschillend van de rest van Europa.” jr

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 13