VROUWEN GROND DE GROTE REDEN? ro a’S! fel fel w w U U Karei de Grote Thuis Kans Amerika 4 Oorzaak I®: Pws. te 1^ üvf’w tel ZATERDAG 6 JANUARI 1973 Erbij 15 W W IÉ Bi ï'/f HU A -/ ’1 Ur e 1 fewFi r“ 1 - II» Historici breken zich nog steeds het hoofd over komst Noormannen Gerestaureerd Vikingschip (Oslo) Runensteen uit Uppland (Zweden) zo <^A^AAMVVVV\AAAAA/VWVVVVVVWVVVVVV< FRANS KEIJSPER Reliëfsteen met gevechtstafereel HISTORICI hebben aidh al lang bezig gehouden met de vraag wat toch de reden is geweest van het plotseling los breken van deze Noormannen, die eeu wenlang een anoniem en teruggetrokken bestaan hadden geleid. Ze zijn er niet uitgekomen; hun veronderstellingen blij ven theorieën. MAAR DE KEIZER HAD ook niet het eeuwige leven, en toen deze na enkele jaren het moede hoofd voor eeuwig te ruste legde brak er langzamerhand voor het Frankische rijk een donkere tijd aan. Het rijk verbrokkelde door onder linge twisten, en daamee ook de macht om effectief op te kunnen treden tegen deze, zoals de ook niet zachtzinnige Ara bieren ze noemden „madjus”, heiden monsters. Godrik schijnt op zijn beurt bang te zijn geweest van de nimmer verzadigde machtshonger van Karei de Grote het slachtoffer te worden. Vandaar dat hij meende dat de aanval de beste verdedi- Gestileerde mannenkop Noords houtsnijwerk Nu ja, als je in een koud land woont, heb je natuurlijk gauw de neiging je te warmen, is het niet aan een brande- wijntje, dan aan een trijntje. HOE GING het nu bij de heren zeero vers thuis? Ook deze schuimers hadden er wel behoefte aan om, wanneer zij van hun in hun ogen gode gevallig werk huiswaarts keerden, de sandalen eens uit te trekken. DE ACHTSTE JUNI van het jaar 793 was een mooie zomerse dag. De monniken op het Hebriden-eiland Lindisfarne waren druk bezig het hooi naar de winterschuren te brengen. De oogst was rijk, hun hemelse vader had het blijkbaar dat jaar goed met hen voor. Tegen het middaguur, zo vertellen de kronieken, doemden aan de horizon schepen op met grote, dwars geplaatste zeilen. Zij koersten naar het eiland. De monniken waren in het geheel niet verontrust. Wie zou hen in hun vredelievende en nuttige arbeid willen storen? De monniken gingen argeloos door, de schepen naderden snel en bereikten weldra de kust. PLOTSELING werd de stilte doorbroken met een vreselijk geschreeuw, het was alsof alle duivels uit de hel waren losgelaten. De onbekende sche pelingen stormden brullend met bijlen en zwaarden zwaaiend het eiland op. De weerloze monniken werden tegen de grond gesmeten en vermoord, sommigen werden in ketenen geslagen en naar de schepen gesleurd, anderen vluchtten, van hun kleren beroofd, nagejouwd door de overval lers. Ook kloosterdienaren werden vermoord, vrouwen werden omgebracht en zelfs aan het zwaard geregen. Ook hebben de Vikingen tochten ge maakt naar Engeland dat de ijzeren vuist van deze onversaagde kerels in de negende eeuw bijna zonder adempauze heeft aangevoeld. En Ierland niet te vergeten: het eiland van dwarsdrijvers en geniale fantasten en individualisten. Geen wonder dat dezen de Vikingen een uitzonderlijk hoge bloedaccijns hebben betaald. Zij hebben over de Vikingen in hun verhalen hele watervallen van woe dende inkt uitgestort. Ze trokken verder naar Dorestad, waar zij alles plunderden, een deel van de bewoners vermoordden, andere gevanke lijk meevoerden en een deel van de stad platbrandden. Deze stad werd door de Noormannen nadien nog een aantal ke ren bezocht. Antwerpen werd in brand gestoken, evenals Witla een havenstad aan de Maasmond, Friezen werden ge dwongen hoge schattingen te betalen, Walcheren werd aangevallen, alsook Keulen. Het gevoel van hulpeloosheid en de angstaanjagende verhalen over d e wreedheden der Noormannen waren de oorzaak van een noodlotstemming die geleidelijk Europa in haar beklemming kreeg. Al die overvallen zijn nog maar een kleine greep uit het totaal aantal wandaden. pa en Azië ALS WIJ EENS de landkaart voor ons nemen dan is het indrukwekkend om te zien welke gebieden in de loop van twee eeuwen deze woestelingen met hun ran ke scheepjes hebben bezocht. Reeds vijf honderd jaar voordat Columbus koers zette naar de nieuwe wereld waren het de Vikingen die daar al aan land waren gegaan. Dit zou het gebied Vinland moe ten zijn geweest, dat historici lange tijd moeilijk hebben kunnen lokaliseren. Men vermoedt nu dat dit heeft gelegen tussen New York en Boston. gische vondsten. Ook bereikten zij de bronnen van de Wolga. Via de Dnjepr bereikten zij Kiev. Zelfs maakten zij geregelde veldtochten tegen Byzantium, de hoofdstad van het Oostromeinse Rijk. INTUSSEN waren de Vikingen langs een andere weg tot de Middellandse Zee dóórgedrongen. Van Zweden uit voeren zij over het Ladagomeer, de grote Russi sche rivieren en de Zwarte Zee tot aan Byzantium. Deze noord-zuidbeweging schijnt al eeuwen vóór het Vikingentijd perk te zijn begonnen, getuige archeolo- DE VIKINGEN roken hun kans. De overleveringen vermelden hoe rovers- fflottieljes wederom bij Friesland ver schenen. Hele streken werden verwoest. ZO OOK Adam von Bremen in zijn verslag over de Zweden, van wie hij zegt dat zij minachting hadden voor „wat ons stil maakt van bewondering: goud, zilver, koninklijke paarden, bever- en martervellen”, maar dat zij op bet stuk van vrouwen ongebreideld waren, „verdorven gelijk Slaven, Parthen en Moren”. Dudo van Saint Quentin (in 1043 over leden) heeft geprobeerd voor de storm- tochten een zinnige verklaring te geven, die hij afleidde van een door veelwijve rij veroorzaakte overbevolking. De in Normandië binnengedrongen Denen, zo meende de vrome deken, hadden om hun mateloze zinnelijkheid niet genoeg aan één echtgenote, zoals iedere nette christenman, maar ze hadden er ver- acheidenen, zo mogelijk zelfs velen op nagehouden en dienovereenkomstig ook veel meer kinderen verwekt dan zij te eten konden geven. Karei de Grote onderschatte zijn te genstander al richtte hij bij Itzehoe het eerste Frankische steunpunt aan de overzijde van de Elbe op. Maar Godrik was hem voor, hij landde in Friesland en verzekerde zich zo van een strategisch sterke positie. Daar bereidde hij zich voor om een opmars te maken naar Aken om de keizerlijke paleisburcht plat te branden. Maar voor het zover kwam werd de Deense koning vermoord. De heren waren het onderling ook niet altijd eens. Godrik’s broer Hemming sloot vre de met keizer Karel. Karel was de dance funèbre ontsprongen. niseerde ging was. Hij trok het land der Obotrie- ten binnen en veroverde de Slavische handelsplaats Rerik. Tevens begon hij met de oprichting van de Danewerk, de reusachtige ook nu nog van verre al zichtbare wal, waarmee hij de zuidgrens van zijn kleine rijk markeerde. HET IS mogelijk dat men te weinig produktief land bezat maar dit kan door schriftelijke bronnen noch door bodem onderzoek worden bevestigd. Veeleer tekent zich in opgegraven vondsten uit putting van de bodem af, die voor vele noordse boeren aanleiding geweest kan zijn voortaan de zee te doorploegen. Ook de Belgische onderzoeker Henri Pirenne is de mening toegedaan dat althans delen van de Vikingvolkeren zich genoodzaakt zagen hun middelen van bestaan, die de schrale grond van hun vaderland niet meer voldoende opleverde, buiten Skan- dinavië te gaan zoeken. De kerkschat werd geroofd, altaren omvergeworpen, provisiekamers leegge plunderd, de kloosteihoekerij verwoest. Toen de overvallens zich enkele uren later inscheepten en afzeilden restten slechts rokende puinhopen. Lindisfarne was een onbewoond eiland geworden. DAT WAS HET bloedige begin van de verwoestende golven Noormannen, die vanaf dat moment gedurende twee daar op volgende eeuwen Europa, Azië en Klein-Azië zouden overepoelen, teisteren en brandschatten. En er was bijna geen macht die zich tegen deze verschrikkin gen kon verdedigen. Dat was het begin van de „Vikingen Saga”, waarover de Duitser Rudolf Pörtner een lijvig docu ment, voorzien van foto’s en kaarten, onder de gelijknamige titel heeft samen gesteld en dat is uitgegeven bij H. Meu- lenhoff in Baarn. Ze kwamen aangezeild uit Skan- dinavië, een gebied dat voor de Westeuropese volken een bijna onbeken de wereld was: niet te overzien, onont sloten en vrijwel ontoegankelijk. Het lag verscholen onder een immens oerwoud. Deze onherbergzaamheid van de noordse landen, waarvan de kroniekschrijvers van die tijd slechts huiverend gewagen om zo te zeggen rillend van de kou, met klapperende tanden en knikkende knieën Is in overeenstemming met de weinig overgeleverde berichten. BEZIEN WE eens even de tijd waarin de Vikingen uitzwermen. In 810 was hei Frankische rijk onder de bekwame lei ding van keizer Karei de Grote de sterkste macht van Europa. Aan dat Frankische rjjk grensde Denemarken waar koning Godrik de seepter zwaaide. Aanvankelijk waren de relaties niet al te slecht. Deze betrekkingen gingen echter zienderogen achteruit toen keizer Karei in 804 de opstandige Noordalbingische Saksen verdreef en de ze streek cadeau deed aan de Slavisch Obotrieten, die zijn bondgenoten waren; want daarmee waren de Franken en Denen, tot nog toe, gescheiden door Saksen over de Elbe, op eerbiedige af stand van elkaar rechtstreeks buren ge worden. en beide partijen begonnen el kaar argwanend in de gaten te houden. DE ROOFVAARDERS hebben ook drastisch huis gehouden op de Middel landse Zee. Zo is het verhaal bekend van een zekere zeekoning Hastings, die ervan droomde zijn zoon Björn IJzer- kant met de waardigheid van een Ro meins keizer te bekleden. Hij en zijn mannen verwoestten Algeciras, gaven een korte maar bloedige „gastvoorstel- ling” in Marokko, plunderden Mallorca, verschansten zich in de Rhönedelta, ver overden Pisa, Fiesole en het nu verdwe nen Luna, dat zij voor Rome aanzagen, staken dorpen en steden in brand, be laadden hun schepen met rijke buit en gevangenen en waren de doodschrik tus sen Spanje, Italië en Noord-Afrika. Thuis wachtten de vrouwen op de terugkeer van hun mannen, van wie velen echter van hun woelige omzwer vingen nooit weeromkwamen. Maar de echtgenotes schijnen niet al te jaloers te zijn geweest als manlief met onder meer enige concubines als buit huiswaarts keerde. Deze slavinnen vormden immers een vergroting van hun rijkdom en brachten, als ze verkocht werden, geld in het laatje. Als jong meisje leerde de noordse vrouw gehoorzamen, maar wat het huishouden betrof was zij heerster en meesteres. Haar maatschappelijke po sitie was beter dan haar juridische. De saga’s geven de indruk dat de vrouwen van de Vikingen zich in hun ook niet gemakkelijk bestaan schikten. Zij moes ten de akkers bewerken, de oogst bin nenhalen, de kinderen en passant ter wereld brengen, de knechts bevelen en in goede luim houden en jaloerse buren te vriend houden: regeren met ijzeren bezem. Opgraving in Haithabu (Sleeswijk- Holstein) van Vikinghuizen OP ÉÉN PUNT waren de vrouwen dui delijk in het voordeel ten opzichte van hun mannen: hun rijk duurde langer. Zij behielden hun positie in huis eri familie en werden nog gerespecteerd als hun mannen al mummelende oudjes waren geworden. Want in een wereld waar het op kracht en vitaliteit aan kwam waren de koningen van de schep ping ai gauw uitgeteld. EN DE VIKINGENVROUWEN, van wie de mannen nog leefden hadden ondanks het levensgevaarlijke werk van hun echtgenoten er bij wijze van spre ken geen behoefte aan om een levens verzekering te laten afsluiten. Want als zij de jobstijding ontvingen dat hun man op een of andere rooftocht was gesneu veld dan waren zij juist of zelfs als weduwen nog begeerlijke partyen voor het thuisfront. Haar bestaan was goed verzekerd. Dat de Vikingen inderdaad in de Nieuwe Wereld zijn geweest zou onder meer moeten blijken uit de schriftelijke bronnen die hierover bestaan. Zo verha len saga’s over mensen met gierende slingerwapens, die de Indianen van de Amerikaanse oostkust inderdaad hebben gehad, over zoet smakend gras ho ningdauw komt er inderdaad voor en een runeninscriptie verhaalt van een tocht naar „Vinland”. Met bijna stellige zekerheid kan men aannemen dat de Vikingen vanuit Groenland meermalen de nieuwe wereld hebben bereikt. Groenland aangedaan te hebben bete kent ook dat men op IJsland is geweest. ■M .j i |i’ f

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15