IN OPDRACHT VAN DEFENSIE-MINISTER LAIRD: Surinaams probleem Twee doden bij schietpartij in Marseille Tonijn uit handel in België Kardinaal Alfrink: „Steun Vietnam-demonstratie Principiële zaak Antiekbende Spionage-hysterie beving Israel opgerold in Friesland Mali breekt met Israel achtergrond Dienstweigeraars gaan niet staken t" f w JF ZATERDAG 6 JANUARI 1973 3 TE HOOG KWIKGEHALTE Vraag 5 Zwart op wit Oprichters W; - CENSUUR OP BOMSCHADE Friedheim verklaarde dat gedurende t 1 1 t een 9 i Een tweede politieman raakte gewond bij de schietpartij, die begon toen de politie drie verdachten probeerde te ar resteren, die in een auto zaten. Een van de drie inzittenden van de auto wist in de verwarring te ontsnappen. De derde inzittende werd gearresteerd. t i i i 1 3 f I l 1 De tweede-kamerfractie van de PPR heeft van minister De Koster van defen- Het Pentagon heeft wel een en ander bekend gemaakt over de luchtaanvallen die tussen 26 december het nieuwj aars bestand werden uitgevoerd. Dat heeft het psychologisch effect dat de kritiek, als hij genit wordt, Het is dit starre, schizofrene, poli tieke en sociale klimaat in Israël, de onbuigzaamheid van veel oude poli tieke leiders, die jonge Israëliërs tot wanhoop drijven met als extreme consequentie: verraad aan het eigen land en spionage voor de vijand. Onze redacteur in Parijs tekent hierbij aan: De vraag of uiteindelijk Vietnam uit twee delen zal moeten blijven be staan dan wel herenigd kan worden, is de fundamentele inzet van het overleg tussen de beide topdiplomaten Le ®uc Tho dat vanaf maandag in Parijs wordt hervat na op 13 december vorig jaar te zijn verbroken. Alle nog hangende of weer opnieuw opgerakelde problemen die men begin december al definitief opgelost waande, spitsen zich nu wel toe op de belangrij ke vraag: een verenigd of een voorlopig, zo niet definitief verdeeld Vietnam. BAMAKO (Reuter) De Afrikaanse republiek Mali heeft zijn diplomatieke betrekkingen met Israel verbroken. Dit gisteren in Bamako bekendgemaakt. de Vereniging Dienstweigeraars besloten vooralsnog af te zien stakingsactie, omdat het belangrijkste doel van zijn actie in zicht is. t r De bende bestond uit twee Rotterdamse inbrekers, een antiekhandelaar uit de zelfde plaats en een 35-jarige Rotter damse portier, die volgens de politie de „grote baas” geweest is. treffelijk basketball. Allemaal karak teristieken die hem tot de sabra-bij- uitstek maken. Wanneer deze wet van kracht wordt, zal ook de zaak van Ate de Jong, die, zoals bekend, in hoger beroep gaat tegen het over hem uitgesproken vonnis, in een ander licht bezien kunnen worden. Druk van de Arabische landen heeft er al toe geleid dat Oeganda, Tsjaad, de Republiek Kongo (Kongo-Brazaville) en Niger hun diplomatieke betrekkingen met Israel hebben verbroken. de vijf dagen na het kerstbestand Ame rikaanse gevechtsbommenwerpers in to taal 650 aanvalsvluchten hebben uitge voerd ten noorden van de 20ste breedte graad, terwijl de zware B-52-bommen- werpers in diezelfde periode 126 aan- valsvluchten boven het centrum van Noord-Vietnam uitvoerden. Aan de aan- valisvluchten van de B-52’s wordt door gaans door drie van deze reusachtige bommenwerpers deelgenomen. Protest. In een gisteren in Lissabon gepubliceerd communiqué, dat is onder tekend door een „groep christenen”, wordt geprotesteerd tegen sluiting van een kerk in Lissabon op oudejaarsavond door de politie omdat men er een „vre- deswake” wilde houden. BRUSSEL (AFP) In België moet 35 percent van de tonijn uit de handel worden genomen. Dit blijkt uit een on derzoek dat professor Fousain van de universiteit van Luik heeft verricht in opdracht van het Belgische Ministerie van Volksgezondheid. nationalistische burgerlijke regeringen van Israël en de Arabische landen. Het Rode Front meent daarom ook dat Israël als joodse, zionistische staat geen bestaansrecht heeft. Het voelt zich nauw verbonden met de ideolo gie van het Volksfront voor de Be- vrijdiing van Palestina van George Habasj. Deze conclusie komt overeen met die van de Belgische consumentenbond. In verse tonijn werd een kwikgehalte tus sen 0,23 en 1,71 per kg aangetroffen, terwijl een maximum van 0,5 toelaat baar wordt geacht Het kwikgehalte bij ingeblikte tonijn blijft meestal onder dit criterium, maar bij enkele proefnemin gen werd een zeer hoog gehalte aange troffen. De grootste hoeveelheid kwik die bij een proef werd aangetroffen was 2,46 mg per kilogram. De nogal oppervlakkige openbare me ning in Nederland, die eenvoudig zegt: „Laat die Surinamers thuisblijven” is doorspekt met een onaanvaardbare nei ging tot discriminatie daarvan heeft minister Van Agt heel duidelijk getuigd door het citeren van door hem ontvan gen reacties. Een verandering in de Grondwet, zoals minister Van Agt heeft geopperd als middel om de emigratie stroom af te dammen, lijkt onvermijde lijk behept te worden met diezelfde tendens tot discriminatie. Als zodanig zal het parlement de minister ook niet op deze weg willen volgen. Premier Sedney heeft een weinig tactische aansporing tot de Nederlandse autoriteiten gericht om de Surinamers in Nederland in geval van criminaliteit „hard aan te pakken”. Hij heeft daarbij over het hoofd gezien dat zijn eigen landgenoten in Nederland merendeels menen harder te worden aangepakt dan blanken. In feite is nooit (Van onze redacteur in Jeruzalem Jaap van Wesel) JERUZALEM Een paar weken geleden werd Israel opgeschrikt door een korte mededeling van de politie: een spionagecomplot dat zich in een beginstadium bevond was opgerold. Zevenendertig Is raëlische joden waren gearresteerd. Vorige week volgden arrestaties van nog twee joodse Israëliërs. Een hunner is een zoon van het voor aanstaande communistische parlementslid Levenbr,aum. uiting aan meningen geeft. De televisie is zo’n gecompliceerd medium dat men er met een eenvoudige verwijzing naar de grondwettelijke vrijheid niet uitkomt. HYSTERIE maakte zich van Israël meester. Alles wat links of extreem links is, werd afgeschilderd als ge frustreerd, van de wereld vervreemd, psychopaat en misdadig. Aanslagen zouden zijn beraamd op minister van Defensie Dayan en met Kerstmis zou den acties in de stijl van de Japan ners op Lod moeten hebben plaatsge vonden Zelfs de Franse activist Dan ny Cohn-Bendit zou achter de scher men met het hele complot te maken hebben gehad, want hij was bij een bezoek aian Israël twee jaar geleden door Ehud Adiv, een van de gearres teerden. meegenomen naar zijn kib boets Gan Shmuel. Bij deze hele hysterie, die het be denkelijke karakter kreeg van een volkstribunaal door de pers nog vóór het proces we»d uit het oog verloren dat de politie aanvankelijk bekend had gemaakt dat het hele complot zich in een embryonaal stadium be vond en er dus nog biet veel schade kon zijn aangericht. Wel zei de politie dat dit complot het gevaarlijkste was dat ooit in Israël was ontdekt, omdat het goed was georganiseerd en geleid werd door „Sabra’s” in Israël geboren joden. De schok werd dan ook juist ver oorzaakt door het feit dat er Israëli sche sabra’s bij waren, iets wat nog niet eerder was voorgekomen. Het waren geen asociale randfiguren die onder moeilijke omstandigheden voor de verleiding van een aantrekkelijk financieel aanbod waren gezwicht, nee, het waren zeer ontwikkelde Is raëliërs die doelbewust op grond van idologische motieven tot hun daad waren gekomen. WASHINGTON De Amerikaanse minister van Defensie, Melvin Laird, heeft gisteren opdracht gegeven dat geen bijzonderheden bekend gemaakt mogen worden over de schade die tijdens de tweede week van de Amerikaanse bombardementen in Noord-Vietnam is aangericht, „om de komende vredesbesprekingen in Parijs niet in gevaar te brengen”. Veroordeling. De moordenaar van se nator Robert Kennedy, Sirhan Sirhan, is donderdag door de rechtbank in Los Angeles veroordeeld tot betaling van 17.500 dollar plus rente schadevergoe ding aan een jongeman, die bij de aan- Deze foto van het Hang Co-spoor* wegstation in Hanoi, dat door Ame rikaanse bombardementen volko men werd vernield is gisteren ver spreid. De bommen werden eind december op het station gegooid, in dezelfde periode dat regerings woordvoerders in Washington be weerden dat alleen militaire doelen in Noord-Vietnam werden gebom bardeerd. De Deense regering heeft besloten een bedrag van ruim 2,5 miljoen gulden te schenken aan Noord-Vietnam om het lot van de slachtoffers van de recente Amerikaanse bombardementen op Hanoi en Haifong te verlichten. Een groep Amerikaanse vakbonds leiders heeft gisteren om een onderhoud met president Nixon gevraag om uiting te geven aan hun bezorgdheid over het uitblijven van een vrede in Vietnam. De besturen van de bouwbonden NKV en NW hebben in een telegram aan hun vakinternationale in Genève met klem aangedrongen fel te proteste ren tegen de gewelddadigheden en wreedheden van de Amerikanen in Viet nam. Minister Engels van CRM heeft zich ea lang beraad de rol van zedemeester aangemeten en op weliswaar wettelijke gronden maar zonder functioneel recht van oordeel een omroep berispt. Afge zien van het onsmakelijke en onbenulli ge spektakelstuk waar het om ging, is hier volgens sommigen sprake van een ongrondwettelijk ingrijpen, mogelijk ge maakt door een wettelijke bepaling. De ze toestand is voor een aantal parlemen tariërs onaanvaardbaar, omdat zij er een kwetsuur van de vrijheid van menings uiting in zien. De omroep is helaas niet met name in de Grondwet genoemd maar een verdediging van de stelling dat een omroep een communicatiemiddel is dat volledig onder de grondwettelijke vrijheid van meningsuiting valt, wordt moeilijk als men ziet hoe de televisie LEEUWARDEN. De rechercheteams in Friesland hebben in samenwerking met vijftien andere politiekorpsen in het land een bende opgerold, die ver antwoordelijk wordt gesteld voor een zeer groot aantal inbraken, waarbij voor ruim 1 miljoen aan antiek werd ontvreemd uit antiekbeurzen en woningen. Met de arrestatie van de vier mannen zijn opzienbarende inbraken opgelost, zoals die in de musea Het Poptaslot te Marssum, „Fogelsangh” te Veenkloos ter (beide in Friesland), „Sypestein”, te Loosdrecht, „De Cannenburgh” te Faassen, de antiekbeurs te Alphen aan de Rijn en het Veluws Museum te Harderwijk. Een groot deel van de buit is nog niet teruggevonden, maar volgens de offi cier van Justitie in Leeuwarden, mr. H. Niemeijer, is de buit nog wel in Nederland. Veel porselein, waaronder delftsblauwe potten en zilverwerk is vermoedelijk naar Engeland gebracht. Men schat de waarde van de terugge vonden goederen op ongeveer ander halve ton. Het bedrag van 1 miljoen is volgens de politie nog aan de lage kant, omdat dit de verzekerde waarde van de goe deren is. In werkelijkheid zou de waarde heel wat hoger liggen. DEN HAAG. Het actiecomité van heeft van een Het Rode Front waar Udi Adiv (wiskundeleraar) toe behoort, is een communistisch-trotzkis'tische organi satie met slechts enige honderden leden, die op het standpunt staan dat het proletariaat in het Midden-Oosten een gemeenschappelijk belang heeft bij de reactionaire, imperialistische, Naast de verklaring van kardinaal AI- frink heeft het comité Demonstratie voor Vrede in Vietnam onder meer van- de volgende organisaties deelnemings- betuigingen ontvangen: de WDM, de Brede Vietnambeweging Leiden, de Bre de Vietnambeweging Nijmegen, de „Dol le Mina’s”, de gewestbesturen in Gronin gen van de PvdA, CPN, PPR, PSP, en D’66 en het „Milieucomité Nederland”. Het is interessant of het beroep van de VPRO op enigerlei wijze gehoor zal vinden, want ook de andere „brave” omroepen hebben er belang bij dat er meer duidelijkheid komt over de vraag in hoeverre zij gebonden zijn aan de persoonlijke en subjectieve mening van een man die toevallig minister is, bij het bepalen van wat zij wel en wat zij niet op het scherm kunnen brengen. Het is eigenlijk verbazingwekkend dat parle mentariërs indertijd die bevoegdheid van de minister tot waarschuwing, berisping of intrekking van zendtijd hebben aan. vaard. sie geen vergunning gekregen voor een stille demonstratie op de vliegbasis Soes- terberg. Van de kant van de Amerikaan se ambassade is een vergunning gewei gerd voor een discussiebijeekomst tussen Nederlandse burgers en Amerikaanse militairen. In de boezem van de nog steeds de missionaire regering is een gesprek op gang gekomen tussen ministers en verte genwoordigers van Suriname, met het oog op de toenemende spanningen die zich demonstreren in de maatschappelij ke omgang van Nederlanders en Surina mers in ons land. Surinaamse actiegroepen hebben ge hoor gekregen bij minister Van Agt, de Surinaamse minister-president Sedney heeft gesproken met diverse instanties in Den Haag en de indruk bestaat dat nu althans een begin van begrip voor we derzijdse moeilijkheden en mogelijkhe den aan het groeien is. „Udi”, zoals zijn bijnaam luidt, is het prototype van de sabra: fors, blond heeft in het leger gediend bij de parachutisten, het elitekorps bij uitstek, vocht in de Zesdaags Oorlog in Jeruzalem waarbij van zijn een heid van dertig man slechts zes in leven bleven, en speelt verder voor- extreme vormen gaat aannemen. Het is zwart op wit: wie niet voor mij is, is tegen mij, óf wij hebben gelijk óf de Arabieren hebben gelijk; daartus sen is niets mogelijk. In dit klimaat van bewustzijnsver nauwing zijn de laatste jaren een aantal uitingen van kritiek geweest die ook een sterke reactie van d e publieke opinie hebben veroorzaakt: scholieren die feen brief schrijven naar premier Golda Meir en daarin hun twijfel uitspraken over de vre despolitiek van Israël, Giora Neu mann die weigerde in het Israëlische leger te dienen dat hij als een bezet tingsleger zag, demonstraties tegen de bezet tingspolitiek. Met andere woorden: al deze vor men van verzet tegen Israëls politiek in Israël zelf moeten vanwege het nationale eenheidssyndroom extreme vormen gaan aannemen, omdat de reactie extreem is. Wie niet voor honderd procent vóór Israël is, is voor honderd procent tegen Israël. Wie kritiek op Israëls politiek heeft, ontkent al het bestaansrecht van Is raël buitenlanders in Israël kun nen daarvan meepraten. De Israëler heeft het gevoel dat hij tegelijkertijd de zwakste en de sterk ste in de wereld is. De zwakste omdat hij helemaal alleen staat, omringd door vijanden, zonder vrienden in de wereld, diie alleen maar op zichzelf en zijn eigen leger kan vertrouwen, en de sterkste omdat hij dat eigen leger heeft en de Arabische landen zonder zijn goedvinden geen poot kunnen verroeren. De woordvoerder van de minister, Jer ry Friedheim, liet doorschemeren dat Laird deze maatregel in opdracht van de regering-Nixon heeft genomen. Volgens andere zegslieden werd echter tot deze vorm van censuur opdracht gegeven door president Nixons adviseur Henry Kissinger, die overmorgen zijn onder- handelingen met de Noordvietnamezen in Parijs zal hervatten. De Arabieren, zo deelde de poltie mee, hadden uit nationalistische mo tieven gehandeld, de joodse spionnen daarentegen uit ideologische anti-na- tionalistische overtuiging. Ze waren lid van de ultra-linkse groep Het Rode Front, een splintergroep die zich van de trotzkistische Matzpen heeft afgescheiden, omdat Matzpen nog te gematigd was. Ze zouden mili taire informaties hebben verschaft aan de Syrische inlichtingendienst en enigen van hen waren in Damascus en Cairo geweest. AMSTERDAM. Kardinaal Alfrink heeft zijn instemming betuigd met de Vietnamdemonstratie vandaag in Utrecht. Hij roept de Nederlanders op de manifestatie te steunen. In een ver klaring aan het comité Vrede in Viet nam zegt de kardinaal, die voorzitter is van de ,,Pax Christi beweging”, de doel einden van de demonstratie te onder steunen, te weten: „Vietnam voor de Vietnamezen”, Stop bombardementen op heel Vietnam en „Nixon teken vrede nu”. De ouders van Udi zeggen dat hij een bijzonder sterk ontwikkeld gevoel voor rechtvaardigheid heeft. De ma nier waarop Israël na de Zesdaagse Oorlog de Arabieren heeft behandeld en de Palestijnen hun rechten ont zegd, heeft hem en anderen steeds meer verbitterd en tot extreme standpunten gebracht. VOORAL EHUD Adiv spreekt tot de verbeelding van de Israëliër. Hij is geboren in de kibboets Gan Shmuel, een kibboets die tot de linkse Ma- pam-beweging behoort. Zijn ouders behoorden tot de oprichters van de kibboets. „Er zal geen informatie worden ver schaft die mogelijk het succes van de onderhandelingen in gevaar zal bren- verklaarde Laird tijdens een prijsuitreiking in het Ministerie van De fensie. NATUURLIJK KOMT deze ming in Israël niet uit Noord-Vietnam beroept zich op het Akkoord van Genève, dat achttien jaar geleden al in een herenigd Vietnam voorzag en dat door verkiezingen gerea liseerd had moeten worden. Die verkie zingen hebben echter nooit plaatsgevon den. Voor Hanoi is de 17e parallel die Noord- en Zuid-Vietnam scheidt, daar om geen politieke grens maar een provi sorische demarcatielijn, die dan ook zo spoedig mogelijik zou moeten worden uitgewist. Dr. Kissinger verdedigt uit naam van Saigon een tegengesteld standpunt. Dit omdat de PPR van plan is initiatiefwet in te dienen met het doel de dienstweigeraars onder een ander or gaan dan het ministerie van Defensie te laten werken. gen”, zo i./.SZ...-xk... 1.,,T - MARSEILLE (Reuter) Een hoofd- inspecteur van politie en een man. ver moedelijk een misdadiger, zijn gisteren in Marseille om het leven gekomen bij een vuurgevecht- De schietpartij speelde zich in de buurt van het centrum van de Franse havenstad af. gebleken dat Surinamers in ons land met al te zachte hand werden terechtge wezen, als zij iets op hun kerfstok hadden. Het gevaar bestaat daarentegen heel duidelijk, dat zij de rol van zonde bok krijgen toebedeeld als er iets crimi neels aan de hand is. De neiging tot deze discriminatie wordt veroorzaakt door een te grote stroom emigranten, gericht op een gebied dat te vol en te zeer vervuld is van eigen sociale problemen. Het gaat er dus toch om, hoe men het ook keert of draait, een manier te vin den dat niet zo veel Surinamers verleid worden om naar hier te komen. Dat kan eigenlijk alleen in Suriname zelf gebeu ren, want daar kunnen allerlei beper kingen van aanvaardbare sociale aard worden opgelegd, waardoor alleen die emigranten worden doorgelaten van wie vast staat dat zij in behoorlijke omstan digheden in Nederland zullen kunnen leven. Maar premier Sedney stelt dan. dat Suriname te arm is om sociale voorzie ningen in te voeren die in Nederland tot het gewone pakket behoren. Ontwikke lingshulp aan Suriname zal daarom voortaan uitdrukkelijk gericht moeten zijn op verbetering van de sociale voor zieningen aldaar, alsmede op opvoering van de werkgelegenheid en openlegging van objecten die het land een betere economie kunnen geven. Tot dusver hebben de Surinaamse au toriteiten echter de ogen gesloten voor hun menselijke plicht om hun landgeno ten te behoeden voor een overijlde emi gratie, die uitloopt op een ellendig be staan in Nederland. Van Kissinger en Le Due Tho zal een niet geringe dosis aan diplomatieke be hendigheid en verbeeldingskracht wor den vereist om vanaf maandag hun wederzijdse en tegenstrijdige inzichten en bedoelingen niettemin op één ge meenschappelijke noemer geplaatst te kunnen krijgen. stro- niet uit de lucht vallen, zoals daar in het algemeen wordt gesuggereerd. Juist in een maatschappij waar de nationale be langen vooropstaan en de gedachte aan nationale eenheid sterk leeft, wordt iedere vorm van kritiek als een vorm van verraad beschouwd H hio •lag oj> Kennedy verwondingen opliep.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 3