Meer DIT JAAR BEGRENSD TUSSEN DE 5,75 EN DE 8,5 K BEURS DEZE WEEK Shell vooruit D bi sp Mercedes Diesel, klasse als geen ander champagne Op 1 januari is de dieselolie 12,5 cent* duurder geworden. Wil Mercedes nu nog blijven volhouden dat rijden in een Mercedes Diesel goedkoop is? I lo Grootkruis Leeuw Mansholt voor I I i ZA ZATERDAG 6 JANUARI 19 73 8 Gl Invloeden Ontwikkelingen Favorieten tzjsn f 2.885 f3.292 ƒ3.654 17,04 18.79 21,31 15.62 Ruilingen Imp. AGAM B.V., Reactorweg 25. Utrecht. Tel. 030 - 451911. f 9.500/ f 10.500 f 10.500/ f13.500 f 13:500/ f16.500 Smeerolie Reparatie en onderhoud Mercedes 200 D Totale vaste kosten per jaar Variabele kosten plus afschr. in ct/km. I wo ia! pre te gaa op Oi Dt catalogusprijs t incl. BTW Behalve afschrijving bestaan de variabele kosten uit: Afschrijving banden Brandstof Kostenvergelijking benzinewagens/Mercedes-Benz 200 D I Onderstaand staatje spreekt duidelijke cijfertaal. U ziet dat de variabele kosten plus I afschrijving van een Mercedes-Benz 200 D een stuk lager zijn dan die van een gewone i middenklassewagen. De hogere vaste kosten per jaar worden, bijv, voor een auto van f f 12.000,-, hierdoor al bij 30.000 km per jaar gecompenseerd. Terwijl de 200 D qua f ruimte, komfort, rijkwaliteiten, allure en veiligheid toch wel een paar klassen hoger ligt. BTW-verhoging Accijnzen *de genoemde prijzen zijn excl. 4% BTW, omdat voor zakelijk gebruik de BTW aftrekbaar is Engelse kopers Ja, dat wil Mercedes volhouden. En wil het niet alleen, maar kan het ook. Want zelfs nu de dieselbrandstof geen 23,1 maar 35,6 cent kost*, rijdt u in een Mercedes Diesel goedkoper dan in een benzinewagen van zo'n 12 mille. En daarvoor hoeft u dan niet eens een kilometerverslinder te zijn. Mercedes Diesel, al bij 30.000 km per jaar Zoals u in de tabel kunt zien, beginnen de voordelen (in vergelijking met een wagen vanaf de 12 mille-klasse) al bij 30.000 km per jaar te tellen. Om bij hogere jaarkilometrages op te lopen tot belangrijke besparingen. We praten namelijk over Mercedes. Zodat een belangrijk .uitgesteld voordeel" plezierig kan worden meegecalculeerd: de lage afschrij vingskosten, de hoge inruilwaarde. Dat houdt de kilometerprijs ook na 1 januari hoogst interessant Een Mercedes is een Mercedes. Het is voor velen de ver wezenlijking van een autodroom. Je denkt aan komfort, aan rijplezier. Aan veiligheid en degelijkheid. Je denkt aan eigenschappen die ogenschijnlijk niets met zuinigheid te maken hebben. Maar al die factoren werken uiteindelijk door in de hoge inruilwaarde van een Mercedes Diesel. Ze bepalen mede de lage kilometerprijs. Zelfs na 1 januari. Ba’ÈÈiBffiOO In de totaalbedragen van de vaste kosten per jaar zijn de volgende kosten opgenomen Renteverlies Periodiek onderhoud Motorrijtuigenbelasting Periodieke technische keuring Verzekeringspremie All Risk f Misschien houdt u geen rekening met al deze posten. Bijvoorbeeld niet met renteverlies, I kosten van periodiek onderhoud, technische keuring enz. In dat geval komen uw kosten j lager uit dan de door ons opgegeven totale vaste kosten. Voor een juiste vergelijking f dient u deze posten dan ook in mindering te brengen op de voor de Mercedes Diesel f opgegeven kosten. Hoe u echter ook rekent, steeds weer is de uitkomstde Mercedes- Benz 200 D of 220 D is een klassewagen. die bij een flink aantal kilometers per jaar i dezelfde km-prijs heeft als een benzinewagen uit een aanzienlijk lagere prijsklasse. ■I Uw dealer rekent het u graag exact voor. B Onzekerheid rondom prijsstijging ADVERTENTIE i zit. 38! In totaal zijn in geheel 1972 onge veer 121,5 miljoen flessen champagne verkocht tegen 116,4 miljoen flessen in 1971. De uitvoer steeg in de eerste negen maanden met ongeveer 20 pro cent. In volk best, onm wan kaar jaar conc de v pa s sen ritte In enor were verle steil weg< verz een het - weze bune In reldl den, kom' striji In I miss in d' vollo geen Ve voor iwi.ii koch oens dan verle Me spon vloee stort vers- halv aant zwa: CCF zelf kas bonc zelf rests de k Vs als Pais Blek ken. met doer van de C Ni zulle aant e»ac gere guld Kon geve ben dam koor Maa O< bela zal 1000 aan, toch kom mak «pek den, wij G mor ger elft; van vol; hee: naa LE lijke een het i delijl beke beide ren. (lens Leen kant berei S0.00 drag DEN HAAG Dr. S. Mansholt is ter gelegenheid van zijn aftreden als voor zitter van de Europese commissie onder scheiden met het grootkruis in de orde van de Nederlanelse Leeuw. Koningin Juliana heeft hem donderdag op het paleis Soestdyk ontvangen en de onder scheiding uitgereikt. „Mansholt was de onbetwisbare leider van de nu aftredende commissie, ook al waren wij het niet altijd eens met sommige van zijn uitlatingen. Hij heeft de taak van de Europese Commissie als uitvoerend orgaan van de EEG gedefi nieerd op een wijze die in de Europese politieke annalen uniek is,” aldus Wil helm Haferkamp, de oudste vice-voorzit- ter van de huidige EEG-commissie tij dens de laatste officiële vergadering van dit college. Mansholt voerde zelf ook het woord na een voorzitterschap van negen maan den als opvolger van de aftredende Ita liaan Franco Malfatti en hij prees zijn collega’s uitvoerig. Vanmorgen heeft dr. Mansholt officieel „de macht ovengedra gen” aan zijn Franse opvolger Francois Xavier Ortoli, die in plaats van een commissie van negen nu een commissie van dertien man gaat voorzitten. zal zijn stijgende tendens wel volhouden. Zeker als komend voorjaar de huurver hoging invloed doet gelden. Voor kleding en schoeisel lijken de vooruitzichten naar een op-tendens te wijzen. De komende prijsstijging voor leer is wel een teken. Hygiëne en medi sche verzorging zouden zich wat kunnen stabiliseren, gezien de prijsmaatregelen die er op het laatste gebied al zijn en nog zullen worden getroffen. Voor ver zekeringen ziet het er niet -naar uit dat het stabiele peil van de laatste maanden zal worden gehandhaafd. Wat ontwikke ling, ontspanning, roken en verkeer be treft zal vooral „verkeer” wel voor enige stijging zorgen. DEN H-4AG Na een buitengewoon slecht eerste halfjaar is er, in vergelij king met die eerste helft, een zekere verbetering merkbaar bij de Shell-acti- viteiten in Nederland in de tweede helft van 1972. Dit heeft de directie van Shell-Nederland raffinaderij meegedeeld. Zowel wat betreft de olie-industrie als de chemische industrie heeft 1972 zich gekenmerkt door een overcapaciteit in verschillende sectoren van deze bedrijfs taken. Het gevolg daarvan was dat de trokken produkten laag waren. beiperkt en dat de prijzen voor de be troken produkten laag waren. Wall Street tenslotte zette eveneens zijn beste beentje in het nieuwe jaar voor, nu de hoop op een definitief be stand in Vietnam opnieuw is gaan glo ren. Vooral alls men bedenkt dat de peilda tum voor het vaststellen van de kosten van het levensonderhoud 15 december was is het duidelijk dat de effecten van de prijzenrem nu nog nauwelijks kun nen worden geconstateerd. De cijfers die op de helft van de maand worden geno teerd en daarna verwerkt, worden over het algemeen pas na bijna vier weken als resultaten gepubliceerd. Daarom is voor het nu komende prijsindexcijfer geen peil te trekken voor de ontwikke ling in 1973. De cijfers, die per 15 januari worden geboekt, zullen wel belangrijker worden. Daarin zal al iets merkbaar moeten zijn van de aangebrachte remmingen. Aan wijzing daarvoor mag zijn dat de Econo mische Controle Dienst tot dusver, an derhalve maand na het ingaan van de prijsmaatregel, al 500 gevallen van on geoorloofde stijgingen heeft geconsta teerd. Hierbij gaat het in sommige ge vallen om een pakket artikelen, het aantal onjuiste prijzen was dus meer dan 500. Ten dele hadden de gewraakte kwesties betrekking op verhogingen, die per 1 januari zouden ingaan. Niettemin kunnen prijzen van artike len, die de toets van de ECD-kritiek niet konden doorstaan, toch wel iets hoger worden per 1 januari. Dat zal dan met name komen door de verhoging van het hoge BTW-tarief van 14 tot 16 percent. Onder die stijging ressorteren in het algemeen alle artikelen, die niet tot de eerste levensbehoeften behoren. Ditmaal zal de BTW-verhoging niet het effect hebben als in 1969. In dat jaar vlogen de prijzen omhoog als gevolg van allerlei samenvallende factoren, waarvan de in voering van de BTW een belangrijke was. Accijnzen op sigaren, cigarillo’s en kerftabak gaan, eveneens door de tarie venharmonisatie in Benelux-verband, omlaag. Daarvan zal geen prijsverlaging het gévolg zijn. De accijns op sigaretten blijft ongewijzigd. Mogelijk komt er eni ge prijsverlaging voor alcohol, omdat de accijnzen voor dit produkt dalen. En ook voor parfumerieën, toiletT en cosmetische artikelen, vanwege accijnsdaling. Mine- raalwateraccijns daalt met de helft, maar voor bier, wijn en suiker is geen verandering te verwachten Het kan ook zijn dat het Oudneder landse gezegde, dat vele hardlopers doodlopers zullen worden opgeld doet. Wie zal het zeggen maar het begin is in elk geval hoopgevend. DEN HAAG Nederlanders blij ken een toenemende champagnedorst te hebben. In de eerste negen maan den van het afgelopen jaar heeft Frankrijk aanmerkelijk meer cham pagne naar ons land verkocht dan in het jaar daarvoor, zo blijkt uit de cijfers van het comité Interprofessio- nel du vin de champagne. Bijna 390.000 flessen ter waarde van een kleine 5,5 miljoen Franse frank gin gen naar ons land tegen 340.000 fles sen ter waarde van 4,24 miljoen frank in de eerste negen maanden van 1971. Overigens liep in het derde kwartaal van het afgelopen jaar de uitvoer naar Nederland wat terug. (Van onze redactie economie) DEN HAAG Hoeveel zullen de prijzen stijgen in 1973? Een vraag die velen stellen nu het jaar pas is begonnen. Het antwoord kan nog nie mand geven, zelfs niet bij benadering. Duidelijk is alleen dat het stijgings- percentage moet zitten tussen de 5,75% van het centraal akkoord en de 8,5% van de meest pessimistische raming, die officieel in november 1972 werd gemaakt. Maar nu gaat het er om bij welk van die twee cijfers de reële uitkomst het dichtst zal komen. De ontwikkelingen, die in het kader van de prijsbeweging van belang worden geacht, zijn de volgende: In de eerste plaats dus overheidsmaatregelen als de BTW-verhoging. Die zal zijn weerslag vinden in de prijzen van zeer vele goederen en diensten van een grote va riëteit. Van kleding en wasmiddelen tot stroom- en gastarieven tot duurzame produkten als tv-toestellen en auto’s, maaltijden, frisdranken. Bovendien worden auto’s onderworpen aan de bijzondere verbruiksbelasting. Verder stijgt de motorrijtuigenbelasting met ongeveer 25 procent. Enige verla ging zit misschien in het vat voor taxi ritten, omdat namelijk taxi’s geheel worden vrijgesteld van motorrijtuigen belasting en dieseltoeslag. De PTT-tarie- ven, althans die voor telex en telegraaf gaan omhoog. Wat verder het verkeer betreft, de NS-tarieven zijn pas ver hoogd. Tal van andere openbare ver voersbedrijven zullen echter de komende maanden volgen. Benzine wordt duurder, voornamelijk als gevolg van de accijnsverhoging als gevolg van het vervallen van de zoge naamde wiebeltax. De benzineprijs zal ongeveer 2,5 cent per liter hoger zijn, De accijnsverhoging zorgt ook voor een ho- Net als vorig jaar domineerden ook nu weer de Engelse kopers en de opdrach ten voor Britse rekening. Het lijkt wel of het gehele Engelse beleggingskapitaal als een spervuur op Nederland wordt gericht. Want de opdrachten die de beursmakelaars te verwerken krijgen, zijn ook deze week weer niet mis ge weest. Slater Walker, die vorig jaar Hellingman kocht, daarna Parkhotel in Rotterdam overnam en grote belangen in Wereldhaven verwierf, deed daarbij ook weer eens een duit in het zakje, door voor de Amsterdamse onroerende goederen van hotelmagnaat Caransa de slordige som van 100 miljoen te bieden. Ondanks de prijsstop, die voorjaar 1969 loskwam, werd dat jaar een prijs stijging van 7,5 percent genoteerd. Dit percentage werd 1971 overschreden (7,6) en in 1972 dus opnieuw. Alleen 1970 (vrijwel voortdurende prijsbevriezing) valt gunstig op: 4,4 percent. De ver wachtingen voor 1973 zijn inmiddels wel gespannen, maar niet hooggestemd. Het laatste kwartaalbericht van de Neder landse Bank getuigt onomwonden van de prognose voor een wederom hoge prijsstijging. 0 Niettemin werd uit vakbewegingskrin- gen nog onlangs het geluid gehoord dat niet bij voorbaat het cijfer 5,75 uit het centraal akkoord moet worden losgela ten. Maar het is wel duidelijk dat er een wonder moet gebeuren wil de stijging in 1973 veel lager zijn dan 6,5 a 7 percent. Officiële voorspellingen zijn in dit stadi um niet te krijgen. Wel staat vast dat Specifieke Engelse favorieten die het vooral deze week nauwelijks konden bolwerken en zich daardoor meerdere malen voor fors hogere biedprijzen za gen geplaatst, waren Nutricia met een stijging in slechts luttele dagen van 120 tot 145 gulden. Hoek Zuurstof. Bredero Vastgoed, Verenigde Bredero als de Bouwonderneming, IHC Holland die deze week de mijlpaal van 1000 gulden be reikte, een jaar geleden nog slechts 400 gulden, Bos en Kalis, Albert Heijn en Hellingman die ook weer op 1000 pro cent terecht kwam. Evenals de Fries- Groningse Hypotheekbank. Helemaal bont maakte het de Kasas sociatie, die met een stijging van 120 gulden tot 150 gulden of met circa 25 procent van de beurswaarde wel de grootste rijzer van de beurs was. Maar ook de andere bankaandelen werden weggezogen. Oude favorieten van vooral Duitse zijde zoals de KNP, Holec. NDU en vele speculatieve waarden, kwamen eveneens in heftige, opwaartse bewe ging. Ook de hoofdfondsen lieten zich niet onbetuigd. Unilever, die Bensdorp in zijn gelederen zal opnemen, steeg tegen Kerstmis met 7 gulden. Koninklijke Pe troleum met 5, en Philips met 3 gulden. Opmerkelijk was ook de stijging van de cultuur. Dit echter grotendeels weer voor Engelse rekening, die HVA tijdelijk van 470 tot 525 deed oplopen.xScheep- vaartunie zag zich met ruim 1Ö gulden verhoogd. En zo zou er nog een lange tijd kunnen worden doorgegaan. Anders dan specifieke buitenlandse beleggingso- verwegingen waren er niet. Uit het be drijfsleven kwam nog weinig nieuws binnen. De conjuncturele vooruitzichten worden nogal gemengd beoordeeld, ter wijl politiek Den Haag nog helemaal niet weet waar het aan toe is, Iaat staan het land dat nog altijd zonder regering De prijscalculatiebeschikking van de regering is per 21 november 1972 inge gaan. Een van de redenen, om die maat regel snel te nemen, was de voorspelling van het schrikbarende stijgingspercenta- ge 8,5 voor 1973 bij ongewijzigd beleid. De rem, die op de prijzen is gezet, kan onmogelijk op zeer korte termijn in vloed hebben. Het staat dan ook wel vast dat de prijsstijging in 1972 het record van nagenoeg 8 percent heeft bereikt. Dat zal volgende week als het nieuwe prijsindexcijfer bekend wordt wel blijken Hausse dus op de aandelenmarkt, maar een zekere baisse op de obligatie- markt. De indruk bestaat dat hier en daar nogal ruilingen zijn uitgevoerd van obligaties in aandelen. Want de obliga- tiemarkt stond nu en dan nogal onder druk. Dit in tegenstelling tot de oplo pende koersen van de obligatiegulden die tot 104 stegen en waaruit toene mende belangstelling van buitenlandse zijde voor ons obligatiebezit zou mogen worden geconcludeerd. Maar het binnen landse publiek ziet de aandelen aanhou dend fors stijgen en hun obligaties door de voorthollende inflatie voortdurend in waarde verminderen. Dat daarbij wel eens kriebels optreden, lijkt wel haast onvermijdelijk. Daar komt verder nog bij dat vooral in de eerste maand van het jaar het zogenaamde uitverkoopeffect voor een dalende tendens in bepaalde sectoren zorgt. Het algemene beeld is ook daar door nog niet helder. Het is niet moei lijk te voorspellen dat een aantal voe- dingsartikelen in prijs zal stijgen. Wel licht echter niet de marktgevoelige, maar dat is onzeker. De sector woning Een bod dat overigens werd afgewim- peld, omdat Caransa voorlopig nog zelf standig wenst te blijven, maar dat toch wel heel duidelijk liet uitkomen met welke enorme kapitalen de Engelse be- leggingsgroepen de EEG zijn binnenge treden. Want de hausse van deze week moet altijd duidelijk en rechtsstreeks gezien worden van de nu volledig uitge voerde Engelse toetreding tot de EEG. Het grote feest, dat voor dit toetreden in Londen gehouden werd, heeft de Engelse grote beleggers al vorig jaar duidelijk gestimuleerd hun oude aanko pen te verhevigen en de reeds verwor ven belangen verder uit te breiden. En daar de voorraden aan effecten in Am sterdam nog steeds gering blijven kun- ner er pas zaken gedaan worden, als de liefhebbers bereid blijken tot fors hoge re prijzen te gaan. En dat lukt kenne lijk. Men kan zich overigens wel in alle gemoede afvragen, over welke giganti sche kapitalen de Britse beleggers wel moeten beschikken om al deze transac ties te financieren. De koersopdrijvingen die door hun oorzaak nu in Amsterdam al een jaar aan de gang zijn, belopen reeds in de verscheidene miljarden. Over de motieven van de Engelse aankopen is al dikwijls het nodige ge zegd. Aan gene zijde van de Noordzee vindt men onroerend goed in Nederland speciaal aantrekkelijk omdat dit in de toekomst steeds schaarser dreigt te wor den. Vele industriële aandelen verhuizen naar Britse bankkluizen vanwege de nog redelijke lage koers-winstverhoudingen die in Amsterdam gelden en als uitgangs punt van later te volgen fusietransacties. ties. van de BTW-verhoging, op wat langere termijn een stuwend effect op de prijzen van 0,75 tot 1 percent kan worden verwacht. (Van onze beursmedewerker) De beurs is de jaarwisseling in de allerbeste stemming die maar te denken viel gepasseerd. De laatste drie beursda gen van het jaar tussen kerst en nieuw jaar nam de buitenlandse belangstelling onverwacht al weer krachtig toe, na enige weken lang vrijwel afwezig te zijn geweest. Maar deze belangstelling brak echter volledig door toen het nieuwe jaar eenmaal begonnen was. De Amster damse effectenbeurs heeft 1973 dan ook met een zeer forse hausse ingezet, zodat het erop gaat lijken dat de al enorme koerswijziging die in 1972 is opgetreden, in het nieuwe jaar nog eens dunnetjes zal worden overgedaan. WW». Nog zeer vele andere factoren zijn van invloed op de prijsbeweging. Om maar enkele te noemen: grondstof prij zen op de wereldmarkt, kostenontwikke ling in het algemeen en concurrentie overwegingen. En juist omdat zovele in vloeden tegelijk en door elkaar heen werken is het zo goed als onmogelijk een wetenschappelijk gegronde analyse in dit stadium tot een prognosecijfer te brengen. Voor het standaardpakket aan gezinsconsumptie artikelen is bovendien van belang welke wegingsfactoren wor den gehanteerd bij het vaststellen van de cijfers per sector. Al met al een ingewikkelde zaak. gere petroleumprijs. Dieselolie wordt door de accijnsverhoging 13 cent per liter duurder. Gasolie en smeerolie worden goedkoper door verlaging achter eenvolgens het vevallen van accijnzen.

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 8