ENTHOUSIASME VOOR SCHAATSEN NAM AF Kaartverkoop loopt stroef Programma NSF-arts De Jongste pakte KNAU en official Grewer aan Dreigende ruzie Noord Ierland zoekt onderdak voor interlands Romanisjin jeugdschaker Stam-De Wit op zesde plaats „Nu Janbroers vertrekt valt bij KNSB over sponsorsgeld Motorcross-sport vijf profs rijker van het schaatsseizoen onze stevigste pijler weg beste I Gunst van publiek staat op het spel Levi’s voorzitter Massaro: Ormond volgt Docherty op ISSL nam genoegen met tien mille... si ZATERDAG 6 JANUARI 1973 k Kader-gebrek Kritiek n 59 n Somber beeld 1 J en (Van onze sportredactie) ie (Vam onw sportredactie) se s- de de r- :n DT in el st GLASGOW - De 46-jarige Willie Or mond is in Glasgow benoemd tot mana ger van het Schotse nationale voetbal elftal. Ormond, die tevens manager is van ae eerste divisieclub St. Johnston, volgt Tommy Docherty op. Docherty heeft onlangs zijn werkterrein verplaatst naar Manchester United. beschikken Zo lang xe de wind in de zeilen hebben zullen ze zeker alle finan ciële voordelen alleen voor zichzelf opei sen en van geen samenwerking met ISU willen weten goede Janbroers Romanisjin neemt de titel over van de Hongaar Gyula Sax, die het vorig jaar in Groningen de eerste jeugdkampioen van Europa werd. ;n >g’ >n S“ s. DO »n 'VX ;e id ie ;k <s :n ie ir m m ;n is ir 3- et n re le i- el et in m ;n 20 ro Ie se :t, e- >n in er sn »- se *n f- :h et n. le er ik 3- *n te rs o- e- vs sn al m ig s- 20 25 ie ar sn al U sn AUTOSPORT. Tot secretaris algemene /.aken van de KNAC is benoemd A Roscam Abbing. Deze heeft thans, samen met de sportsecretaris, J. Corsmit, de dagelijkse leiding van de KNAC. Maar of het profschaatsen inderdaad bestaansmogelijkheden heeft en voor hoe lang, want Ard Schenk heeft ten slotte ook niet het eeuwige schaatsleven valt nog erg moeilijk te zeggen. Het eerste toernooi om de World cup spreekt in elk geval niet tot de verbeelding van de massa, anders had de Uithof al lang uitverkocht moeten zijn. Er mogen dan nog zoveel coryfeeën in de profgroep verzameld zijn, er is blijk baar meer nodig om het publiek te kunnen bekoren.Maar misschien schaart men zich alsnog schoorvoetend achter de profs, als deze in tegenstelling tot de amateurs de reeks supertijden van de laatste jaren voortzetten, of misschien krijgen sommigen de onweerstaanbare drang Ard Schenk zijn eerste honderd duizend gulden als profschaatser te wil len zien verdienen. Johny Nilsson, manager van de ISSL, Is in ieder geval van mening: „Het publiek moet beslissen. Als wij geaccep teerd worden is dat een overwinning van ons op de ISU. Dan kunnen we misschien tot samenwerking komen.” Maar ook zonder die „overwinning” dus als het publiek het laat afweten lijkt samenwerking onvermijdelijk in dien de schaatssport ten minste aan een troosteloze toekomst wil ontsnappen. Daarom is het van de ISSL ook verstan dig geweest de KNSB uit te nodigen voor de Haagse profpremiére in een poging wat goodwill te kweken bij de Nederlandse schaatsbestuurderen. KNSB-directeur Comello is in elk geval van plan te komen. Misschien kan op deze manier dé strijdbijl stilletjes wor den begraven. alle kaarten In een oogwenk reeds in augustus de deur uit waren. Vandaag brandt de strijd tussen de prof- om „Dan zou hij misschien tot de con clusie zijn gekomen dat een gebrek aan voldoende gekwalificeerd kader en laat er dan geen misverstand over be staan dat wij geen waardering zouden hebben voor het bestaande kader, maar als men vergelijkt moet men alle in aaneriing koende factoren vergelij- aanmerking komende factoren vergelij ken evenzeer tot de voor deze sport bond teleurstellende resultaten heeft bij gedragen.” ..Dan zou hij wellicht hebben ontdekt dat er in ons goede land een schone taak voor hem was weggelegd- Een taak die hem als voorzitter van deze beleids- instantie weliswaar veel hoofdbrekens zou kosten en die zeker door het schrij nend gebrek aan financiële middelen nog wordt verzwaard, doch die meer in de lijn van zijn functie had gelegen dan het verstrekken van medische adviezen. Dit komt ons net zo vreemd voor als het opstellen van een vierjarentrainlngsplan door de voorzitter van de medische com missie! Het is een oud gezegde, maar ons lijkt het hier stellig op zijn plaats: schoenmaker, blijf bjj je spikes.” achterop raakt in vergelijking tot de landen die om hun resultaten zo ge roemd worden". KNAU-official Grewer: verrassende conclusies. BREMEN Bij het begin van de tweede nacht van de Bremer zesdaagse lag het Nederlandse koppel Leo Duyn- dam-René Pijnen op de tweede plaats in dezelfde ronde als de lijstaanvoerder Kemper-Gilmore. De stand: 1. Kemper (Wdl)-Gilmore (Aus) 53 pnt., 2. Duyndam-Pijnen (Ned) 17 pnt. Op een ronde: 3. Pfenninger- Spahn (Zwi) 50 pnt., 4. Fritz-Peffgen (Wdl) 33 pnt., 5. Sercu (Belg)-Van Lanc- ker (Fra) 31 pnt., 6. Stam-De Wit (Ned) 27 pnt., 7. Schulze-Renz (Wdl) 17 pnt.), 8. Verschueren-Seeuws (Bel) 16 pnt. Op twee ronden: 9. Loevesijn (Ned)-Puschel (Wdl) 56 pnt., Op drie ronden: 10. Mountford (Vst)-Savary (Zwi) 34 pnt., op vier ronden: 11. Morbiato-Cardi (Ita) 18 pnt. HAARLEM Jan Janbroers, coach van de veelvoudige nationale basketbal- kampioen Levi’s. zal Nederland gaan verlaten. Dr. Janbroers, in het dagelijks leven directeur van een Haarlemse fa- maceutische industrie, kwam tot een ak koord met een Belgische werkgever in dezelfde branche. Het is zo goed als zeker, dat de ex- coach van het nationale basketbalteam, toebedeeld met de veelzeggende bijnaam Mister Basketball, in het komende voor jaar met zijn familie naar België zal verhuizen, hetgeen tegelijkertijd het ein de van zijn activiteiten voor de Haar lemse club zal betekenen. Alleen In uiterste noodzaak zal hij daarna bereid blijven om de Nederlandse titelhouder tijdelijk te assisteren. Dat Janbroers met het idee rondliep om Levi’s, dat hij in acht jaar groot heeft gemaakt, te verlaten, was allang bekend. Tijdens de laatste algemene le denvergadering van de basketbalbond in november, accepteerde hij reeds een be stuursfunctie. Gezien de regel dat in de NBB geen dubbelfunctie meer uitgeoe fend mogen worden, betekende dat voor Janbroers dat hij aan het einde van dit seizoen een keuze had moeten maken tussen Levi’s en de basketbalbond. De agenda ziet er als volgt uit: 6 en 7 januari Den Haag: Worldcup 1973 voor profs. 13 en 14 januari Heerenveen: Ne derlandse kampioenschappen dames, heren en sprinters. 20 en 21 januari Skiën (Noorwe gen): Europese profkampioenschap- pen. 27 en 28 januari Grenoble: Europe se kampioenschappen heren amateurs. 3 en 4 februari Oslo: wereldkampi oenschappen sprint voor dames en De profs, die verenigd zijn in de ISSL hebben hier zeker wel oren naar, maar het is de vraag hoe de houding van de Amerikaanse financiers zal zijn. Zij wanen zich, hoewel ze nog nooit een echte schaatswedstrijd hebben gezien, nog rijker nu ze over 16 topschaatsers (Van onze sportredactie) DEN HAAG De ISSL, de prof- schaatsbond, is erin geslaagd om een sponsor te vinden voor een ploegachter volging na de eerste wedstrijden om de World Cup. Een bierbrouwerij levert het prijzenbedrag, a raison van 10.000 gul den. Donderdagavond deelde de heer Klok, secretaris-generaal van de prof- schaatsbond in Nederland nog mee dat er zeker 20.000 gulden op tafel moest ko men. Daar er weinig „schaatsliefhebbers” waren die bereid waren zo diep in de beurs te tasten heeft de ISSL met min der genoegen genomen. De vier Nederlanders Schenk, Verhey- en, Bols en Verkerk rijden te zamen tegen de overige vier all-rounders Groenvold, Stensen, Tveter en Olsen. Aan iedere kant van de baan start een ploeg. De achtervolging gaat over drie kilometer. Vorig seizoen speelde Noord Ierland zijn thuiswedstrijd tegen Spanje in Huil aan de Engelse oostkust, de thuiswed strijd tegen Schotland in het Brits» kampioenschap werd in Glasgow ge speeld. (Van onze sportredactie) LEEUWARDEN. Hoewel de Konink lijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond een angstvallig stilzwijgen bewaart, is het zeker dat volgende week vermoe delijk vrijdag de naam zal worden bekendgemaakt van de firma die de beide nationale kernploegen gaat sponso ren. Die firma is de Coöperatieve Con dens Fabriek (CCF) „Friesland" uit Leeuwarden. De CCF, onder meer fabri kant van Friesche Vlag en Rlvella, zou bereid zijn de kernploegen voor zo'n SO.OOO gulden te steunen in ruil voor het dragen van reclame op trainingsshirts. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Al zullen ze geen enkele keer rechtstreeks met elkaar worden geconfronteerd op het gladde ovaal, de komende twee maanden wl er voortdurend sprake zijn van een gevecht tussen de amateur- en profschaatsers. Voor heide categorieën belooft het een spannende periode te worden, niet zo zeer om de vraag wie de belangrijkste titels in de wacht gaan slepen, maar vooral omdat de belangstelling van de schaatssupporters op het spel staat. Toch is in Deventer de moed nog niet opgegeven. De verwachting is dat de toeloop groter wordt naarmate het sei zoen vordert en daarbij blijkt dat het onderlinge krachtsverschil een spannend toernooi garandeert. Maar ook wat dit betreft zijn de voortekenen voor de Nederlandse organisatoren niet erg roos kleurig. Bij de nieuwjaarswedstrijden in Oslo is onomwonden komen vast te staan dat de Noor Stensen en de Zweed Claesson dit seizoen de lakens gaan uitdelen. De rest, inclusief de Nederlanders, komt eenvoudig klasse te kort om zich in dit tweegevecht te kunnen mengen. Het ontbreken van de Nederlandse favoriet zal de animo voor de wereldkampioen schappen in Deventer zeker temperen. Ook in Noorwegen is inmiddels de verminderde interesse voor het schaat sen gebleken, althans voor de amateurs. De nieuwjaarswedstrijden op de kunst ijsbaan Valle Hovin in Oslo trokken slechts 800 toeschouwers per dag, voor gaande jaren waren er dikwijls drie- vierduizend mensen. Sten Stensen Is op dit moment de enige Noorse topschaat- ser onder de amateurs en voor hem alléén lopen de kritische Noorse fans niet warm. Of ze wel in groten getale naar Skiën zullen trekken voor de Euro pese profkampioenschappen is nog on duidelijk, een feit is wel dat in deze plaats. 150 kilometer ten zuidwesten van Os’o, geen hotelbed meer vrij is. Een dergelijke tendens moet angstige voorgevoelens teweeg brengen bij de schaatsofficials die er destijds van over tuigd waren dat het publiek de zijde van de amateurs zou gaan kiezen. KNSB- directeur Comello bijvoorbeeld oordeelde na de oprichting van de profliga: „Het chauvinisme vormt een belangrijke fac tor in de internationale schaatssport. Als zodanig zal het profschaatsen niet aan slaan, omdat het slechts het brengen van een show is. Wij gaan nu spannende kampioenschappen tegemoet door het wegvallen van Ard Schenk. Vooral in het buitenland zal dit het chauvinisme aanwakkeren.” Het tegendeel wordt nu bewezen. Het publiek laat merken geen genoegen te nemen met rijders van minder allure, al is er dan. wat meer spanning,. Maar ook dit is door de suprematie van Stensen en Claesson erg betrekkelijk. Talrijke schaatsliefhebbers lijken er in te berusten dat ze een weinig interessan te winter tegemoet gaan. Niet alleen degenen die jaarljks her en der reizen en nu thuis blijven (de reisbureaus krij gen maar erg weinig aanmeldingen voor schaatstrips naar het buitenland), maar ook voor de miljoenen die de wedstrij den op de beeldbuis volgden zal de lol er grotendeels af zijn, aangezien het niet in de bedoeling ligt dat alle grote toer nooien rechtstreeks op het scherm ko men. De betrokkenheid met het topschaat- sen dreigt daarom te verdwijnen, het geen voor deze sport, waarvan de inter nationale basis toch al erg smal is, catastrofaal kan zijn. Als de stadions straks grote lege plekken vertonen zul len de leiders van de ISU en de ver schillende bonden waarschijnlijk met zorgelijke gezichten aan het beraadsla gen gaan. Wellicht dat het dan toch nog tot een bepaalde vorm van samenwer king met de profs komt, want wat te denken bijvoorbeeld van open Europese- en wereldkampioenschappen? Een betere publiektrekker is nauwelijks denkbaar. BELFAST Billy Drennan, secretaris van de Noordierse voetbalbond, heeft gezegd dat de thuiswedstrijden van het Noordierse elftal in 1973 vermoedelijk in Engeland zullen moeten worden ge speeld. Op het programma van Noord Ierland staan thuiswedstrijden tegen Portugal (28 maart) en Cyprus (9 mei) uit de kwalificatieronde voor het we reldkampioenschap 1974 en tegen Enge land (12 mei) en Wales (19 mei) voor het Britse voetbalkampioenschap. „Het is volkomen duidelijk,” verklaar de Drennan, „dat geen van die landen onder de omstandigheden die op dit moment in Ierland heersen, naar Belfast zal komen. Daarom zijn wij maar vast begonnen de mogelijkheid te onderzoe ken die vier wedstrijden elders te hou den. Beslissingen zijn nog niet genomen, maar het is waarschijnlijk dat in Enge land zal worden gespeeld.” Deze niet mis te verstane kritiek op de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, en met name op de vooriztter van de nationaal-technische commissie, Hes Grewer, is afkomstig van NSF-arts Hans de Jongste. In de laatste uitgave van Geneeskunde en Sport, het officiële orgaan van de Vereniging voor Sportgeneeskunde, keert dokter De Jongste zich heftig tegen uitlatingen van Hes Grewer. We citeren de NSF-arts: „Verontrust door het voortdurend verder ten achter geraken bij de internationale top heeft deze be leidsman voor technische zaken (Hes Grewer -red.) zich afgevraagd, wel ke de redenen kunnen zijn van die internationaal gezien over het alge meen matige prestaties van de Neder landse atleet. Hij is daarbij tot verras sende conclusies gekomen. Niet een gebrek een gekwalificeerd kader, nóch een té geringe trainirrgsbe- lasting zijn hier de oorzaken van; doch het achteruitlopen van de medische be geleiding en dan met name het niet werken van hormoonpreparaten heeft tot deze situatie geleid. Dat weten we dus nu! En daar deze bondsfunctionaris de mening is toegedaan dat eerst nog eens bewezen moet worden dat deze produkten schadelijk voor de gezondheid zijn, pleit hij voor een verstrekking van de medicamenten aan sportbeoefenaren die dit wensen”. „In de JAMA het toch niet onbe langrijke tijdschrift voor geneeskunde in de Verenigde Staten wordt de laatste jaren bij herhaling gewaarschuwd tegen het gebruik, of liever misbruik van deze middelen. En niet alleen daar! Allerwe gen zijn medici, die het goed menen met de gezondheid van de sportbeoefenaren, de mening toegedaan dat het misbruik van deze middelen verontrustende vor men heeft aangenomen.” „Het zou beter zijn geweest wanneer men zich had afgevraagd op welke wijze het preatatievermogen van atleten in andere landen wordt opgevoerd. Het is niet onmogelijk dat dan de voorzitter van dit hoogste technische college tot de conclusie zou zijn gekomen dat in ons welvaartsland je de trainingsbelasting van de individuele atleet steeds verder GRONINGEN Hoewel hij in slotronde van het schaaktoernooi om het Europees jeugdkampioenschap niet in aktie behoefde te komen zijn partij tegen de van het toernooi weggelopen Roy Dieks werd reglementair gewonnen verklaard was het voor de Russische schaakmeester Oleg Romanisjin (hij wordt op 10 januari 21 jaar) toch een succesvolle slotdag. Naast zijn bekroning als Europees jeugdkampioen, bereikte hij de titel van internationaal meester. niet waarderen, maar overwaarderen, waar de gezondheid van de sportman (de vrouw misschien niet?) ondergeschikt wordt gemaakt aan de image van de organisatie.” DEN HAAG Na Gerrit Wolsink en Pierre Karsmakers zullen ook Frans Sigmans, Petei Willems, Stef v. d. Sluis Harry Driessen en Jo Lammers toetre den tot de rijen der profs in de motor- crosserij. Sigmans, Willems en Van der Sluis hebben een contract getekend met Yamaha, Driessen en Lammers bij de Spaanse fabriek Montesa. Sigmans en Willems zullen het ko mende seizoen alle 500 cc-grand prix rijden, Van der Sluis en Lammers die in de 250 cc-klasse. Driessen zal in ver schillende klassen uitkomen. Manager van de Yamaha-ploeg wordt de Zeeuw Harry Goossens. ARNHEM „Arme sportorganisatie, die meent langs deze weg de prestaties van haar leden te moeten opschroeven: die openlijk het gebruik van medica menten propageert waarvan de schade lijke bijwerkingen bekend zijn. Nee. niet in de doses waarin zij als geneesmiddel worden voorgeschreven, doch in de bui tensporige hoeveelheden, die jonge men sen tot zich nemen teneinde een grote prestatie te leveren. Arme sportbond, waar technische leiders de sportprestatie 'V’ NSF-arts De Jongste: „schoenmaker blijf bij je spikes” amateur schaatsers om de publieke gunst los. In Den Haag rijden de „beroeps” de wereldcup. Op de foto de sprint-concurr enten Hasse Boerjes (links) en Neil Blatchford. In deze concurrentiestrijd om de volksgunst ziet het er op dit moment het beste uit voor de profs, al kan men ónmogelijk van een triomf spreken, want de gebruikelijke stormloop op kaarten voor de grote toernooien is dit Jaar achterwege gebleven. De eerste conclusie is dan ook dat het legioen, dat de vedetten van het ijs overal in Euro pa steeds heeft omringd, het topschaat- sen als spektakelstuk niet meer zo ziet zitten. In elk geval is het enthousiasme enorm verminderd. Voor Europese- en wereldkampioenschappen was in het verleden altijd een gigantische belang stelling, althans in Nederland en Noor wegen. Er kwamen meer dan 100.000 verzoeken om kaarten, voldoende om een paar stadions te vullen. Daarom zou het nu er meer wedstrijden zijn in wezen niet moeilijk moeten zijn de tri bunes gevuld te krijgen. In Deventer, waar in februari de we reldkampioenschappen worden gehou den, en ook in Den Haag, waar dit komende weekeinde de eerste profwed strijd is, weet men nu echter wel beter. In Den Haag heeft de profliga (ISSL) misschien nog wel reden zich tevreden in de handen te wrijven als het stadion volloopt, van een run op kaarten is geen sprake geweest. Veel somberder ziet het er evenwel voor Deventer uit, waar men nogal zwijgzaam is over het juiste aantal ver kochte kaarten voor de wereldkampi oenschappen. Het zullen er niet meer dan een paar duizend zijn, terwijl in het verleden voor een dergeli.Jke gebeurtenis Waarbij laatstgenoemde partij hoop mocht koesteren dat acht jaar Levi’s wel voldoende zou vin den, en naar de bond over zou stappen. Door het aanbod van de Belgische firma is Janbroers die beslissing be spaard gebleven. Het bestuur van Levi’s heeft intussen nog geen stappen geno men om tot een regeling voor het na- Janbroerse tijdperk te komen. Binnen kort gaat het bestuur met Janbroers en zijn co-equipier Rob de Wit rond de tafel zitten om over een planning voor het volgend jaar te komen. In het bestuur en het eerste team betreurt men het vertrek van Janbroers. Voorzitter Massaro: „Wij hadden al enigszins rekening gehouden met de mo gelijkheid dat we Janbroers kwijt zou den raken, omdat hij üiteindelijk in het bondsbestuur was gekozen. Desondanks was het voor ons, en voor mij persoon lijk zeker, een tegenvaller te moeten horen dat hij naar België vertrekt. Hij is voor onze vereniging erg belangrijk ge weest. Janbroers vormde altijd een ste vige pijler, waarop de club kon bouwen, en die valt nu weg.” Het is niet onmoge lijk dat Levi’s na het vertrek van Jan broers met Rob de Wit als enige coach verder zal gaan. heren. 7 en 8 februari Oslo: Noorwegen- Nederland heren. 10 en 11 februari Gothenburg: we reldkampioenschappen profs en in Brandbu (Noorwegen) Europese kam pioenschappen dames. 17 en 18 februari Deventer: we reldkampioenschappen heren ama teurs. 24 en 25 februari in Stroemsund (Zweden): wereldkampioenschappen dames. Met het bekendmaken van de CCF als sponsor zulten de problemen als een vloedgolf over de KNSB worden uitge stort. Het staat nu al vrijwel vast dat verschalende rijders en rijdsters alles be halve hartelijk hun CCF-jack zullen aantrekken. Niet omdat men enig be zwaar heeft tegen sponsoring door de CCF, maar vanwege het feit dat de bond zelf een belangrijk bedrag in de eigen kas wil stoppen. Men verwacht dat de bond van de toegezegde 30.000 gulden zelf ongeveer de helft wil houden en het restant gaat verdelen over de leden van de kernploegen. Van de herenkernploeg is het zo goed als zeker dat Jappie van Dijk, Jan Palsma, Harm Kuipers en sprinter Eppie Bleker grote moeilijkheden zullen ma ken. Als zij hun eerdere opmerkingen met betrekking tot deze zaak gestand doen, zijn ze niet bereid voor een bedrag van ongeveer 1000 een jaar lang voor de CCF te rijden. Niet alleen de heren, ook de dames zullen niet allemaal vlot het CCF-jack aantreken. Zeker is in ieder geval dat coach Gerard Maarse pertinent zal wei geren. „Denk je dat ik voor zo’n 1000 gulden reclame ga maken voor de CCF? Kom nou, wat dacht je dat mijn werk gever. de Hoogovens, dan zou zeggen? Ik ben door Hoogovens gedetacheerd bij de dameskernploeg. Die gaat echt niet ak koord met zo’n geintje,” aldus de heer Maarse. Ook Atje Keulen-Deelstra. toch de belangrijkste trekpleister voor de CCF, zal vrijwel zeker weigeren. Atje: „Voor 1000 gulden trek ik geen reclame-jack aan, van wie dat ook is. Dan moet er toch echt wel meer geld op tafel komen. Ik hoef toch geen reclame te maken om de kas van de bond te «pekken. Als er gesponsord moet wor den, vind ik dat fijn. Maar dan horen wij het geld te krijgen.” Het schaatsprogramma is door de profwedstrijden aanzienlijk omvang- rijker dan voorgaande jaren. In de maanden januari en februari is er zelfs ieder weekeinde een titeltoer- nooi. De reeks wordt geopend door de profs met hun wedstrijden om de Worldcup 1973, dit weekeinde in Den Haag, terwijl de wereldkampioen schappen dames, eind februari in Zweden, het sluitstuk vormen. 1 'öisiSïfliilLï

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 9