BELASTING- EN PREMIEDRUK BELANGRIJKSTE INFLATIE-OORZAKEN Ongerustheid over stijgen grondprijzen CNV-bond mag nu meepraten over Bensdorp Centraal akkoord bewijst zijn nut Enka werkt zich uit rode cijfers Ir. Prins, voorzitter Algemeen Verbond Bouwbedrijf: Hoger beroep van suiker- fabrikanten )0 tessii (fe bedrijven taf o Voorzitter Bakkenist VNO: Olie en petroleum opnieuw duurder WOENSDAG 10 15 JANUARI 1973 14 0 Verschoven 0 0 0 0 >0 >0 i0 Boven 47% Vorig jaar »0 30 30 30 30 90 90 90 90 90 Afspraken 90 Spanning 90 Gunstig 4 40 :es ik, DE. Positief W - t afe': ■iH f w Werkgevers: prijsmaatregel ongefundeerd (Van onze redactie economie) (Van onze redactie economie) Winkelen werd in het afgelopen jaar flink duurder. (Van onze redactie economie) Jaar 1972 record in woningbouw Perscombinatie JUR, Ook het huursubsidiebeleid bracht ir. Prins ter sprake. Hij zei voorstander te zijn van een systeem, waarbij een ieder voor de diensten, die een woning hem biedt, betaalt wat die dienst kost. Het duidelijkst en zelfs volledig werkt dit principe bij het eigen woningbezit. Hij wilde dan ook een lans breken voor het stimuleren van het eigen woningbezit. Erop wijzend dat ook de auto, net als de woning, zo langzamerhand tot de pri maire „consumptiegoederen” kan worden gerekend, bevreemdt het ir. Prins, dat te gen huurverhogingen altijd zo veel en zo sterk wordt geageerd, terwijl verhogin gen van benzine-accijnzen en andere rij- De voorzitter hoopte verder dat een komende nieuwe regering het, wat hij noemde, onrijpe wetsontwerp selectieve investeringsregeling intrekt. De actuele ontwikkeling in het westen maakt een dergelijke regeling volledig overbodig. Het sociaal klimaat te berde brengend, meende ir. Prins, dat een centraal ak koord voor slechts één jaar volstrekt on voldoende is in het raam van de inflatie- bestrijding. Er moeten afspraken voor langere perioden worden gemaakt. ia eden lijke T_ ;n DEN HAAG. Het prijsbeleid van de overheid in Nederland richt zich maar op een derde deel van de totale prijsstijging. Dat constateert het Verbond van Neder landse Ondernemingen, de grootste werk geversorganisatie in ons land, in een woensdag verschenen memorandum, ge titeld „Inflatie, feiten en achtergronden van de prijsstijgingen”, dat de weten schappelijke staf van het verbond heeft opgesteld. Dit heeft de voorzitter van het Alge meen Verbond Bouwbedrijf, ir. H. D. Prins in Den Haag verklaard in de eerste vergadering van het verbond, dat sinds 1 januari de plaats heeft ingenomen van de stichting raad van bestuur bouwbe drijf. Eind december is de situatie ontstaan, dat de geregistreerde arbeidsreserve in de bouw lager was dan een jaar ervoor, ter wijl alle overige maandcijfers in 1972 ho ger waren dan de overeenkomstige cijfers in 1971. Bij toeneming van de produktie ontstaat snel weer spanning op de ar beidsmarkt en de noodzaak extra mate rieel aan te schaffen. Zowel in het ene geval als in het andere worden extra kosten gemaakt, die uit de feitelijke pro duktie moeten worden goedgemaakt. Het verzoek aan de commissie houdt verband met enkele in het openbaar ge dane uitspraken over dit onderwerp. Meer dan de stichting zal het verbond een ontwikkelaar, stimulator en coördina tor zijn, waarbij de collectieve belangen van het bouwbedrijf centraal staan. Het centrale thema in het streven van het verbond zal zijn het meebepalen van het economische en sociale klimaat in ons land, waarbinnen het mogelijk is als on dernemer met succes te opereren. Tot één van de belangrijkste taken moet ook worden gerekend het verbeteren van het imago van het bouwbedrijf, aldus de voorzitter. CAO Hoogovens. In een spoedberaad van de 25 voorzitters van de bij de Neder landse Centrale van Hoger Personeel (14.700 leden) aangesloten verenigin gen hebben deze voorzitters zich uit gesproken tegen het verlangen van de industriebonden van de drie vakcen trales NW, NKV en CNV tot een cao te komen voor het hoger personeel van de Hoogovens. Deze cao zou dan uitsluitend door die bonden moeten worden afgesloten. Aldus dinsdaga vond een door de centrale van hoger personeel verstrekt communiqué. De 25 voorzitters hebben zich, aldus dit communiqué, geschaard achter het standpunt van het bestuur van de centrale, dat inhoudt: wanneer er ca- o’s worden afgesloten, het hoger per soneel dit zelf moet doen. Zij hebben zich solidair verklaard met de vereni ging van hoger personeel bij Hoogo vens, die de enige representatieve ver tegenwoordiger van deze categorie personeelsleden van Hoogovens wordt genoem.d Staking bij Sturka. Vertegenwoordigen van de drie industriebonden hebben dinsdagavond tijdens een vergadering van hun leden bij de Sturka sportkle- dingfabriek in Zutphen opdracht ge kregen op de kortst mogelijke termijn onderhandelingen aan te gaan met de directie van dit confectiebedrijf om de bestaande verschillen in beloning ten opzichte van soortgelijke bedrijven in dezelfde regio, weg te werke.n In de loop van maandag hebben ongeveer 50 van de rond 500 werknemers van Sturka in Zutphen gestaakt. DEN HAAG. Het jaar 1972 zal de geschiedenis ingaan als een record jaar, waarin meer dan 150.000 woningen zijn gebouwd. Het hoge aantal in aanbouw genomen woningen doet vermoeden, dat ook in 1973 een aan zienlijke hoeveelheid woningen zal worden opgeleverd. Het is nu al zeker, dat dit jaar minder woningen in uitvoering kunnen worden geno men, omdat een deel van het contingent van 1973 reeds in 1972 is uitge geven. Er zou dan ook een deel van het contingent van 1974 naar 1973 moeten worden overgeheveld Omdat de raden van bestuur willen voorkomen dat het in gang zijnde over leg met de vakorganisaties intussen zal worden vertraagd, hebben zij besloten, hangende de uitspraak van de Commis sie Fusieaangelegenheden, de vertegen woordiger van de Nederlandse Christelij ke Vereniging voor Hoger Personeel voorlopig tot het overleg toe te laten, aldus de raden van bestuur van beide ondernemingen. Gezien het beleid van de overheid ten aanzien van de bouw vond ir. Prins het van het grootste belang met de overheid te komen tot verdergaande planning op middellange en lange termijn om de broodnodige continuïteit in de bouwpro- duktie te verzekeren tegen de achtergrond van relatief sterke kostenstijgingen. In de bouwnijverheid is dit een eis van de eer ste orde. Door de sterke wisselingen in de produktie in de verschillende sectoren van de bouw drukt op de produktie een aanzienlijke hoeveelheid kosten, die bij meer continuïteit zouden verdwijnen. Im mers bij een afneming van de produktie ontstaat werkloosheid en onderbezetting van materieel en know-how. Thans is de geregistreerde arbeidsreserve aan bouw vakarbeiders 276.000, hetgeen gelukkig ruim 3000 minder is dan een jaar geleden, aldus ir. Prins. De jongste prijsmaatregel van de re gering is onvoldoende gefundeerd en is voornamelijk om psychologische redenen genomen, zo zei VNÖ-voorzitter drs. S. C. Bakkenist. „Het ziet ernaar uit dat 2 tot 2,5 percent van de totale prijsstijging voortkomt uit het gestegen invoerprijs- peil. Daar zijn aanwijzingen voor bij het Centraal Plan Bureau”, aldus de VNO- voorzitter. „De industriële werkgevers- bonden”, zo herhaalde hij, „zijn maar voor een betrekkelijk klein deel voor de prijsstijgingen verantwoordelijk (onge veer een derde)”. (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Zowel de coöpera tieve vereniging Suiker Unie als de Cen trale Suiker Maatschappij zijn bij het Europese hof van justitie in beroep ge gaan tegen de boetes die de Europese Commissie hen heeft opgelegd. De twee Nederlandse suikerfabrikanten (die teza men 85 percent van de nationale markt in handen hebben) moeten respectieve lijk bijna 3 en ruim 2 miljoen gulden betalen omdat ze het „beginsel van de vrije concurrentie geweld hebben aange daan”. Medio december maakte het Luxem burgse lid van de Europese Commissie, Alfred Borchette, bekend dat er aan diverse suikerfabrikanten in Europa boetes waren opgelegd voor een totaal bedrag van 32.400.000 gulden. De zestien moesten bedragen betalen van maximaal één percent van de jaaromzet over 1971. Theoretisch mag de Europese Commissie tienmaal zwaarder straffen. De suikerfabrikanten werkten met on derlinge afspraken, die de handel tussen de lidstaten controleerden en de natio nale markten afschermden. Hierdoor was het mogelijk dat de geïmporteerde suiker werd verkocht tegen dezelfde prijs die de fabrieken voor hun eigen produkt berekenden, ook al lag de koop prijs van de importsuiker veel en veel lager. ROTTERDAM-BUSSUM. De raden van bestuur van Bensdorp Internatio naal NV en Unilever NV hebben dinsdag een schriftelijk verzoek ingediend bij de Commissie voor Fusieaangelegenheden van de Sociaal Economische Raad om een openbare uitspraak te doen over het naleven van de fusiecode met betrekking tot een mogelijk bod van Unilever op het aandelenkapitaal van Bensdorp. Dit, hoewel de besturen van beide onderne mingen van mening zijn dat er geen twijfel over kan bestaan dat de fusieco de in alle opzichten correct Is nageleefd. GOUDA De heer T. Hopman, on- der-voorzitter van de Goudse Kamer van Koophandel, heeft in de eerste ver gadering van de kamer in 1973 zijn ongerustheid uitgesproken over de grondpoiitiek. De grond wordt steeds meer een monopolie-artikel van de ge meenten en de prijs ervan stijgt sterk. Drs. Bakker.ist benadrukte dat hij niet gelooft in de doelmatigheid van de calcu- latiebeschikking. In West-Duitsland zijn de prijzen de laatste jaren vrij van over heidsbemoeiing geweest en daar is de laagste prijsstijging van Europa gesigna leerd. Ten slotte wees hij op de teruggang in de produktie van bedrijfsgebouwen, die menige bedrijfsuitkomst negatief beïn vloedt. Ook de vooruitzichten voor de grond-, water- en wegenbouw kunnen moeilijk rooskleurig worden genoemd. De bij de ontwikkeling van bouwplannen plaatshebbende inspraak is door zijn on- gecoördineerdheid en ongeorganiseerd- heid frustrerend. Hij merkte op geen te genstander van inspraak te zijn. De besturen hebben bovenstaand be sluit genomen nadat zij kennis hadden genomen van eenheden door drie van de vier bij het overleg betrokken vakorga nisaties uitgegeven verklaring. Volgens deze verklaring zouden deze drie vakor ganisaties overwegen het overleg met de betrokken ondernemingen op te schorten in afwachting van nader overleg met de gekozen leden van de ondernemingsraad van Bensdorp. Als er geen cijfers genoemd zouden zijn, dan zou de 'vakbeweging beslist boven die 3,5 percent zijn gaan zitten om dan vanuit die startpositie er uit te halen wat erin gezeten had, aldus de VNO-voorzitter. Het centraal akkoord komt uit op 12 tot 12,5 percent loonkostenstijging. Dat is ongeveer 1 percent hoger dan het matigingscijfer dat er bij de regering is uitgerold na het bekendworden van de tegenvaller in de sociale premiedruk, die 2,5 percent loonkostenstijging extra be tekende. Het cijfer van 6,5 miljard dat het NW heeft genoemd in relatie tot de ondernemerswinst in 1972, noemde drs. Bakkenist niet meer dan een vuurpijl. „Laten we de officiële cijfers van CBS en Centraal Plan Bureau maar eens afwachten. ROTTERDAM. Vandaag zijn de maximumprijzen van zware stookolie- soorten en petroleum met f 3 per 1000 liter-kg verhoogd. Deze prijsverhoging is in overleg met het ministerie van econo mische zaken tot stand gekomen en valt binnen het kader van de prijscalculatie- beschikking, zo delen de gezamenlijke oliemaatschappijen in Nederland mede. kostenverhogende maatregelen relatief zonder meer worden geslikt. Kortweg: er is iets mis met de prioriteitsstelling van onze behoeftebevrediging. Staalproduktie. In de uitgebreide EEG zal de bruto-staalproduktie in 1973 de 145.5 miljoen ton kunnen overschrij den. Dat is een raming van de Euro pese commissie in Brussel in haar jaarlijks document betreffende de ..vooruitzichten staal”. Dit jaar zal de produktie in de oorspronkelijke zes lidstaten ongeveer 116,6 miljoen ton bedragen, een stijging met 4.1 percent ten aanzien van vorig jaar. De produktie van ruwstaal in de zes in 1972 zal waarschijnlijk 112 miljoen ton bereiken. Dat is een verhoging van 8.3 percent vergeleken met 1971. Dat lijkt een grote toename, maar het is 2,5 pet. meer dan in 1970. Omdiat het VNO het jaar 1972 nog niet geheel kon overzien, heeft het berekend wat de prijsstijging tot en met november van vorig jaar voor bepaalde sectoren is geweest. Brood, zuivel en vlees werden tot die datum 12,9 percent duurder; aard appelen, groente en fruit 10,5; kleren en schoenen 13,9; verkeer 6,7; huur 11,1 en medische verzorging 17,9 percent. De resultaten over 1972 werden bij deze gelegenheid niet in concrete cijfers uitgedrukt. Dit jaar hoopt de Enka een positief resultaat te behalen, beter al thans dan in 1972. De totale omzet daalde met 7 pet tot 2,9 miljard. Het resultaat bleef beneden de ci jfers van 1971, die ook al onbevredigend waren. Met name de afzet van de chemische vezels was lager. Het gemiddelde op- brengstniveau lag 6 procent beneden dat van 1971. In 1972 zijn voor sommige produkten kleine prijsverhogingen tot stand geko men, die gunstige invloed op de resulta ten hadden. Omdat onverminderd voort durende overcapaciteit in de chemische vezelsector wordt verwacht, zal het van de discipline der producenten afhangen of de prijsverhogingen kunnen worden gehandhaafd. Wat de verwachtingen voor 1973 betreft is de Enka-top verder wat terughoudend. Dat komt omdat de textiel nog in mineur is en omdat de problemen bij de synthetische garens voortduren. Als positieve invloeden worden be schouwd: de algemene conjunctuurople- ving en het feit dat de hoge prijzen van wol en katoen de chemische vezels meer kans geven. Algemeen is het inzicht bij de producenten dat de prijzen in de vezelsector zullen moeten stijgen. Als deze tendens doorzet kan de gang van zaken positief worden beïnvloed. De af zet van tapijtgarens, rayongarens en ve- zelprodukten zal dit jaar bevredigend verlopen. Het prijsbeleid van de overheid in Ne derland schuift als het ware de prijsstij gingen in de tijd vooruit, zo constateert het memorandum. Het noemt als belang rijkste binnenlandse oorzaken van de prijsstijging de stijging van de sociale premies en de belastingen. (Al 62,5 per cent van de loonsom in 1971). Uit de grafische voorstellingen in het memorandum is af te lezen at de snelle stijging van de loonsom (3,9 miljard in 1965 tegen 7,8 miljard in 1971) voor een deel werd opgevangen door het achter blijven van winsten en andere niet-ar- beidsinkomens25,5 percent werd 21 per cent winstaandeel. Voor een ander deel is zij opgevangen door prijsstijgingen. Als het winstaandeel gelijk zou zijn gebleven, aldus het memorandum, dan zou de prijsstijging in de peilperiode 1965-1971 niet 42,4 percent hebben be dragen, zoals in werkelijkheid het geval is, maar tot 48,2 percent zijn opgelopen, aldus het VNO. Waar hebben nu de prijs stijgingen zoal gezeten? De opleving in de automobielsector is gunstig voor de chemische vezels. Stij ging ven de afzet van staalkoord wordt verwacht in verband met de grotere voorkeur voor raiiaalbanden. ENKA heeft in sommige produktiegebieden een voorsprong en wil die verder versterken. Verdergaande automatisering en rationa lisatie worden nagestreefd. In 1972 werd de produktiviteit van het concern als geheel belangrijk opgevoerd. Dit valt ook op te maken uit de daling van het aantal werknemers met 10 pet tot ongeveer 43.000. Incidentele zaken als verkoop van activiteiten, zoals die op foliegebied en sluiting van enkele kleine bedrijven, zorgden voor deze sterke da ling. Het teruggenomen structuurplan voorzag in nog grotere personeelsver mindering. Voor dit plan is geen alter natief te vinden, zo werd nogmaals ver zekerd van de zijde van de raad van bestuur. ken 37,3, vetten 36, verwarming 28, huis houdelijke artikelen 27,3 en aardappelen, groente en fruit 26,9 percent. Opmerkelijk in de cijferreeks is dat kruidenierswaren in de periode 1964 tot 1972 maar 19,9 percent duurder werden. En in die groep zitten alle eerste levens behoeften. Het memorandum constateert dat ongeveer een zesde van de totale prijsstijging in de periode 1965-1972 werd veroorzaakt door verhoging van indirecte belastingen. Het VNO merkt op dat de prijzen van groente en fruit nooit onder prijsmaatregelen vallen omdat het vei- linigprijzen zijn, dat de prijzen voor brood, vlees en zuivel voornamelijk bij de EEG in Brussel worden gemaakt en dat kleren en schoenen sterk aan mode- en seizoenontwikkelingen onderhevig zijn, zodat ook daar het effect van overheids bemoeienis in Nederland te verwaarlozen is. Nadat aanvankelijk alleen de infra structuur van de eigen wijk in de grond exploitatie werd verwerkt, zijn in toene mende mate bovenwijkse voorzieningen uit de verkoopprijzen van bouwgrond betaald. Daarbij is ook een grote diffe rentiatie in de grondprijs tussen grond voor woningbouw, premieverhuur, pre- mieverkoop en vrije bouw. Het praktisch effect van dit alles is, dat er een hoge belasting op bouwgrond wordt gelegd en dat er sprake is van een verschuiving van inkomen van degene die ergens nieuw komt wonen naar degene die mee profi teert van alles wat tot stand wordt ge bracht op kosten van de nieuwe bewoner, aldus de heer Hopman. Met meer dan het gemiddelde van 47 percent stegen tussen 1964 en 1972 de posten medische verzorging (126,87 per cent), schoeisel (75,1 percent), huur (59,5 percent), brood en gebak (51,1 percent) en verkeer (54,4 percent). Tussen de 40 en de 47 percent stegen kleding (44,9), 1 reiniging (41,7), ontwikkeling (41,4) en roken (41). Enkele andere cijfers: wo ninginrichting steeg 39,9 percent, particu liere verzekering 38,5, vlees 37,8, dran- De belastingheffing op onroerend goed zou nog onbillijker worden wanneer de onroerend-goedbelasting zodanig hoog zou zijn, dat daaruit meer aan de alge mene middelen zou worden bijgedragen dan het onroerend goed aan kosten ver oorzaakt. Ook deze belasting zal het sterkst drukken op de jongste gebouwen. Het is te verwachten dat men een hef fingsgrondslag gaat hanteren die geen enkele relatie houdt met het draag krachtbeginsel, omdat de heffing aan zienlijk hoger zal zijn dan momenteel als straatbelasting, grondbelasting, of personele belasting moet worden be taald, aldus de onder-voorzitter. De heer Hopman bepleit het betrach ten van redelijkheid en rechtvaardigheid bij het bepalen van de grondprijzen. In de eerste plaats wenst hij een gelijke grondprijs voor woningbouw, premiever huur en premieverkoop. Daarnaast een matiging bij het toerekenen van de kos ten van bovenwijkse voorzieningen aan bouwgrond in nieuwe wijken. DEN HAAG. De Westduitse rege ring in Bonn heeft géén protest inge diend tegen de stopzetting van de aard- gaslevering door de Nederlandse rege ring. Er wordt ook geen protest tegen deze maatregel van minister Langman van economische zaken verwacht, zo deelde het ministerie mee. Nadat minis ter Langman zijn maatregel had be kendgemaakt, verschenen in de Neder landse dagbladen berichten als zou Duitsland fel hebben geprotesteerd. ARNHEM. De Enka-Glanzstoff- groep van het Akzo-concem heeft waar schijnlijk in 1972 een dieptepunt beleefd. In dat jaar bleven de resultaten maar juist boven de rode streep. Het nu begonnen jaar wordt wel iets beter. Dit heeft mr. B. Zevenbergen, voorzitter van de raad van bestuur, dinsdag op een persconferentie meegedeeld. De raden van bestuur maken zich ernstig zorgen dat een eventuele vertra ging het resultaat van de onderhandelin gen tussen beide besturen en het uit brengen van een bod door Unilever op de aandelen Bensdorp in gevaar zou kunnen brengen, met alle gevolgen van dien voor alle betrokkenen. Winst Perscombinatie. Over 1972 heeft de Perscombinatie (De Volkskrant, Het Parool en de Arbeiderspers) weer een zij het bescheiden winst geboekt. Dit heeft drs. W. van Norden, voorzitter van de raad van bestuur van de perscombinatie meegedeeld. Drs. Van Norden kon nog geen preciese cijfers verschaffen, maar hij deelde wel mee dat bij het resultaat over het afgelopen jaar wel de uitkering uit de Ster-pot is meegerekend. Zonder die uitkering zou de Perscombinatie pre cies quitte hebben gespeeld, zo voegde hij eraan toe. Het „uit de rode cijfers komen” werd bereikt na twee jaar van verlies voor de perscombinatie. In 1971 werd nog een verlies geboekt van 2,4 miljoen gulden. In 1972 is het aantal werknemers van de perscombi natie met 100 man ingekrompen. Van hen zijn 25 werknemers onvrijwillig ontslagen. Allied Breweries. Het Britse bierconcem Allied Breweries ltd (in Nederland o.a. Breda-Oranj eboom) heeft in het op 30 September 1972 geëindigde boekjaar 1971-1972 (53 weken) haar omzet ten opzichte van het voorgaande boekjaar (52 weken) zien stijgen van 434,4 mln. tot 484.5 mln pond De bedrijfswinst kwam uit op 57,1 mln pond (v.j. 46,9 mln pond) en de geconsolideerde winst voor belastingen op 53,6 mln pond (v.j. 41,6 mln pond), aldus de groep. Voor houders van gewone aan delen is een winst beschikbaar van 31,2 mln pond tegen 24,0 mln pond het jaar daarvoor, of 7,62 pence per (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het centraal akkoord heeft nu al zijn nut bewezen. Bij de afgesloten collectieve arbeidscontraoten is de 3,5 percent loonstijging niet als minimum genomen. Dat is een positieve ontwikkeling. Dat zei dinsdagavond drs. S. C. Bakkenist, voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Ondernemingen tijdens een persbijeenkomst in Den Haag. 3s

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 15