Hanoi wordt Toch bommen boven twintigste breedtegraad An pas erkend na akkoord Onderzoek naar Kruidendokter Australië stopt boycot tegen Amerika D '66 en DS '70 steunen vooral op wat vluchtige sympathieën Politie onderzoekt discriminatie 79 Gasontploffing in België luchtvervuiling door EEG voor Hoge Raad 149 GDAGCVERS V Ook Rusland gaat vervuiling bestrijden I ler-allef^BeSte kguze ‘Uw, KASSLA B«> kroppen 4 IS Politieke betrokkenheid van Nederlander doorgelicht HOGE AMBTENAREN VERLATEN HET PENTAGON Naar aanleiding van Televizier-reportage Salustianas net a 2 kilo 500 gram SCHOUDER KARBONADE SINAASAPPELEN HET WEER WOENSDAG 10 JANUARI 2 1973 WOEI Beha Klachten Bureau Warmoesstraat I Boycot WH heid groept gewin willen in Vei berich door dische voorzi o 0.7 0.8 0.3 0.1 1 0.3 1 U vindt alle andere VIVQ-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad LEVERKAAS^ 100 gram GEKOOKTE GELDERSE WORST 100 gram STILTE ROND VREDESGESPREK (Van onze correspondent) (Van onze Haagse redactie) van ADVERTENTIE 7302 d 6 15 Geldig t/m 13 januari I SYDNEY (DPA). De Australische vakverenigingen van havenarbeiders en zeelieden hebben gisteren besloten tot opheffing van de boycot van Ameri kaanse schepen, die zij twee weken gele den zijn begonnen uit protest tegen de Amerikaanse luchtbombardementen bo ven de twintigste breedtegraad. Maar de voorzitter van de Australi sche raad van vakverenigingen, Robert Hawk, heeft gisteren gedreigd met een totale boycot van de gehele Australische vakbeweging gericht tegen de Ameri kaanse economische belangen in Austra lië als Amerika zijn massale bomaanval len op Noord-Vietnam hervat. Het telegram dat overigens aan premier Biesheuvel was verzonden en dat minis ter Schmelzer gistermiddag nog niet on der ogen was gekomen, heeft op het mi- O o no w 13 7 3 —3 14 3 13 5 4 4 5 5 5 4 5 4 uur uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 C 0.3 0 0 0.1 0 4 Een delegatie van vertegenwoordigers van verscheidene kerken heeft gisteren in ons land overlegd over steun uit Europa tegen de Amerikaanse Vietnam-politiek. De leider van de delegatie, de bekende theoloog Harvey Cox, pleitte voor een boycot van Amerikaanse produkten. Hij noemde de grote Vietnam-betoging in Utrecht van afgelopen zaterdag een goed begin voor verdere politieke acties. Rab bijn Leonard Beerman uit Los Angeles zei: „Er zijn zes miljoen joden tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi’s ver moord en er zijn zes miljoen mensen in Vietnam omgekomen. Ik geloof dat wij als Amerikanen een zware schuld op ons hebben geladen. Wat daar gebeurt is vele malen erger dan Coventry of Rotterdam is overkomen.” De Hilversumse Raad van Kerken heeft alle aangesloten kerkgenootschappen ge vraagd iedere zaterdag vijf minuten de kerkklokken te laten luiden als protest tegen de oorlog in Vietnam. Vanaf zater dag a.s. zullen de klokken van 12 uur tot vijf minuten over twaalf ’s middags lui den. Het initiatief voor deze actie is uit gegaan van het Comité Vietnam in Hil versum. Dit zijn een paar van de belangrijkste conclusies uit het eerste verslag van een onderzoek naar de deelne ming van burgers aan het politieke leven in Neder land. Het onderzoek maakt deel uit van een internati onaal project dat is uitge voerd in nog zes andere landen: India, Japan, Joe goslavië, Nigeria, Oosten rijk en de Verenigde Sta ten. Het initiatief voor het project is afkomstig van de Amerikaanse politicologen Sidney Verba en Norman Nie. De slachtoffers liepen op straat en werden getroffen door de losgeraakte leuning van een balkon. De explosie ontstond toen een kraan op een bouwplaats de gasleiding raakte. „Ruighenrode” uitgebrand. Het hoofdge bouw van het buitencentrum „Ruig henrode” in Lochem is gisteren volledig door brand verwoest. De schade wordt op ongeveer een half miljoen gulden geschat Dr. 1 Aruba, annexe contine Aruba zijn da staan s Tot van di -4 5 3 2 1 2 3 2 3 3 2 4 1 1 8 1 In ringsv aanse uitgez waarc dat 9! viezer dering kringt de zo: desisc Bijr koper maan. Spoor van 1 dan g Als d wegv< verlie moete portei De sterk in he zijn i mensi Maan tiema een r trante acties pen n strijd SAL heeft geslot voor i In eer deeld pend verzet sche i haar spoor- gezet, ver. ver. 11 11 2 o 4 1 0 -3 -3 0.7 0.2 0 0 0 0.1 0.1 0.2 0 0 3 0 0 3 0 -2 -3 -4 -2 3 -5 2 -5 3 1 -6 4 -4 3 0 2 3 Volgt voor e« Het ra Van Li decemt directer Brouwi de Ant lijk zo er een maken, gens d op dat macht de op met g( zou ge aanslui la. In zi dat Vt stappei misch „Daan delijke van di van Nt Allee zolaani nen dc Rotterdam Twente Vllssingen r- - Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Lissabon Locamo Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen e -i Amsterdam geh. bcw. De Büt Deelen Eelde Eindhoven nisterie verbazing gewekt. „De minister heeft enkele weken geleden in de Twee de Kamer verklaard dat hij nadrukkelijk zou protesteren tegen, de verhevigde bom bardementen in Noord-Vietnam en vrij wel alle politieke partijen hebben daar mee hun instemming betuigd. Wij consta teren dan ook een kloof tussen regering en parlement enerzijds en de opvattingen van 120 bekende Nederlanders ander zijds”, aldus de woordvoerder van het ministerie. MOSKOU (UPI). In de Sovjet-Uni« komt een nationale dienst voor waarne mingen van en controle op de graad van luchtvervuiling, grond- en waterveront reiniging. Aldus het Russische persbu reau Tass. De ministerraad en het Cen traal Comité van de Communistische partij hebben besloten tot krachtiger maatregelen voor natuurbehoud en rati oneel gebruik van grondstoffen. Met ingang van 1974 zullen plannen voor rationeel gebruik van grondstoffen en natuurbehoud worden ingebouwd in de plannen voor de ontwikkeling van de nationale economie. Voor de behandeling van afvalwater zal nieuwe apparatuur worden ontwikkeld. In de grote steden komen meetstations die de mate van giftigheid van uitlaatgassen van auto’s zullen registreren. Ook komt er een centraal systeem voor het verzamelen en onschadelijk maken van industrieel af val bij de grote steden en industriege bieden. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Geen noemenswaardige veranderingen. Aantal uren zon: 0 tot 4; min. temperatuur: omstreeks normaal; maximum temperatuur: omstreeks normaal; kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal: 90 percent. Normale temperaturen tot 15 januari: mini mum 1, maximum 5 graden. WEERRAPPORTEN uur 0.01 uur In Nederland staat het onderzoek onder leiding van de Leidse hoogleraar H. Daalder. Het wordt uit gevoerd door de Ameri kaan dr. Galen Irwin en drs. H. A. A. Molleman, Het onderzoek richtte zich in het bijzonder op de vraag, op welke manieren burgers al of niet deelne men aan allerlei activitei ten, die erop gericht zijn het doen en laten van de overheid te beïnvloeden, ofwel invloed uit te oefe nen op de keuze van poli tieke leiders. De enquête omvatte daarom vragen over deelneming aan ver kiezingen; het lidmaat schap van politieke partij en, vakbonden en andere verenigingen die met de politiek in aanraking ko men en de deelneming aan verkiezingscampages. Daar naast werd onderzocht of en hoe vaak burgers con tact zochten met bestuur ders en vertegenwoordigers op plaatselijk en landelijk gebied. Tenslotte werd ge vraagd naar de deelneming kaan bij Parijs waar gisteren de be sprekingen tussen president Nixons adviseur Henry Kissinger en de Noordvietnamese onderhandelaar Le Doec Tho zijn gevoerd. De villa staat in de voorstad Nom-la-Bre- teche. De officier van Justitie heeft recente lijk van twee Amerikaanse negers klach ten gekregen over discriminatie. Eén ge val betrof het weigeren van toegang tot een nachtclub In het andere geval werd een negei geweigerd als gast in een ho telletje De beide klagers zijn inmiddel» weer teruggekeerd naar Amerika. Het politieonderzoek wordt, in opdracht van het hoofd uniformdienst, verricht door ambtenaren van de afdeling bijzon dere wetten (Drankwet e.d.) van het bu reau Singel. Het onderzoek richt zich op de etablissementen die in de tv-reportage werden genoemd De politie, die dit deel van het programma op haar eigen video apparatuur heeft opgenomen, zal getuigen gaan horen in de eerste plaats degenen, die bij de affaire betrokken waren. BRUSSEL. De Europese Commissie in Brussel heeft besloten bijna 2,4 mil joen gulden ter beschiking te stellen voor acht onderzoekprojecten inzake de bestrijding van de luchtverontreiniging in de ijzer- en staalindustrie. Het onder zoek wordt verricht door de Steinkoh- lenbergbauverein in Essen. De acht projecten omvatten de vol gende onderzoekgebieden: Af zuigen en nat zuiveren van de uitlaatgassen van een cokesovenbatterij die in een fa briekshal is opgesteld., uitwerken van procedé’s voor de luchtbehandeling en „ontploffing” van hallen van elektro- staalfabrieken en aanpassing van conti- numeetsystemen voor de controle van de stofemissie bij installaties in de ijzer- en staalindustrie. DEN HAAG. Minister Schmelzer zal, na zijn conclusies te hebben verbon den aan het eindrapport van de ambas sadeur in Peking, dr. J. Vixseboxse, de vaste commissie van Buitenlandse Zaken van de Tweede Kamer inlichten over het tijdstip van de diplomatieke erken ning van Noord-Vietnam. Het staat ech ter nu al vast dat ons land eerst na een definitief vredesakkoord tot erkenning zal overgaan. De minister van ontwikkelingssamen werking, dr. C. Boertien, zal in diezelfde bijeenkomst van de vaste commissie uit eenzetten welke vorm van hulpverle ning ons land na de sluiting van de vrede aan Noord-Vietnam denkt te ver lenen. De datum van het vertrouwelijk overleg moet nog met de voorzitter van de Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken worden vastgesteld. WASHINGTON (AFP) Het Witte Huis in Washington heeft gisteren het aftreden van vier hoge functionarissen van het ministerie van Defensie bekend gemaakt. Het betreft Robert Moot, adjunct- staatssecretaris voor de begroting; Earry Shillito, adjunct-staatssecretaris voor de militaire installaties en de logistiek., Da niell Henkin, adjunct-staatssecretaris voor public relations en Robert Frosch, adjunct-staatssecretaris voor de marine. Uit het onderzoek naar spontane acties blijkt ver der, dat van de 22 percent die daar ooit aan deelna men, 12 percent het zocht op lokaal niveau, 5,5 per cent op landelijk niveau en 3,5 percent op beide terreinen. Verder blijkt dat spontane actie niet zozeer een politieke activiteit is in plaats van het lid maatschap van een politie ke partij, maar daar juist nogal vaak mee samengaat. De meeste actievoerders zien hun actie niet als „al- ternatier”. NAMEN (AFP). In de buurt van het station van Namen in België heeft zich gisteren een gasontploffing voorge daan. Een vrouw overleed en vijftien personen werden gewond. WASHINGTON/PARIJS (AFP). Ronald Ziegler, woordvoerder van het Witte Huis, heeft gisteren indirect toegegeven dat ook nu nog wordt gebombardeerd op „bepaalde militaire doelen” ten noorden van de 20ste breedtegraad. Ziegler beantwoordde vragen over aanvallen op installa- de bombardementen boven de 20ste breedtegraad te staken van kracht ties van luchtdoelraketten. Hij zei dat Nixons besluit van 30 december om de bombardementen boven de 20ste breedtegraad te staken kracht blijft. „Maar de politiek van de beschermende reactie blijft ook van toe passing”, aldus Ziegler. Dit houdt in dat Amerikaanse vliegtuigen die boven de 20ste breedtegraad worden beschoten, hierop met tegenaanval len mogen antwoorden. Er zouden geen offensieve acties ten noorden van de 20ste breedtegraad worden uitgevoerd. Vorige week vrijdag beschuldigde Ha noi Washington van woordbreuk, omdat toch bombardementen waren uitgevoerd boven de 20ste breedtegraad. Volgens de Noordvietnamezen werd de plaats Dong Lai, ongeveer 80 kilometer ten zuidwes ten van Hanoi, gebombardeerd. Henry Kissinger en Le Doec Tho heb ben gisteren een gesprek van 10 uur ge voerd in Parijs. Over de inhoud van de besprekingen werd ook gisteren een vol ledig stilzwijgen bewaard. De Ameri kaanse en Noordvietnamese onderhande laars ontmoetten elkaar in de villa van een Amerikaanse industrieel in St. Nom. la Breteche, een westelijke voorstad van Parijs. Vanmiddag om vijf uur wordt het geheime vredesoverleg voortgezet in de villa van de Franse Communistische Par tij in Gif-sur-Yvette. „Onberaden en onlogisch”, zo karakte riseert het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken een verzoek van 120 bekende Nederlanders de ambassadeur voor ons land in Washington terug te roepen. „Dat komt er in feite op neer dat de diplomatieke kanalen worden verstopt en de dialoog met de Verenigde Staten wordt afgebroken”, aldus een woordvoer der van het ministerie. zw. Lew. geh. bew. onbewolkt ijzel zzw motregen windst. motregen o geh. bew windst. geh. bew. geh. bew geh. bew. ono Kopenhagen geh. bew onbewolkt geh. bew. r.Jtt onbewolkt licht bew Hooguit 22 percent van de bevolking heeft ooit deelgenomen aan campag- ne-activiteiten. Het groot ste deel daarvan beperkte zich tot bezoek aan verkie zingsbijeenkomsten en aansporingen aan vrienden en familieleden om op een bepaalde partij te stem men. Actieve deelneming aan de organisatie van verkiezingscampagnes blijft grotendeels beperkt tot partijleden. De aanhang van politie ke partijen werd in het onderzoek verdeeld tussen betalende leden, vaste sup porters en (vage) sympa thisanten. In totaal geeft 12 percent op lid van een partij te zijn en 43 percent rekent zich tot vaste sup porter. Bijna 20 percent zegt met een partij te sympathiseren. De ARP en DEN HAAG. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren gecon cludeerd tot verwerping van het cassa tieberoep dat een 46-jarige kruidendok ter uit Gasteren had ingesteld tegen het vonnis van het gerechtshof in Den Bosch. In dit vonnis werd hij wegens oplichting met zijn „geneeskrachtige kruiden” veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. De advocaat-generaal kwam tot dit advies aan de Hoge Raad, omdat in de zaak van de kruidendokter geen schriftuur met cassatiemiddelen bij de raad is ingediend. DEN HAAG. Burgers die in Nederland persoon lijk contact zoeken met politieke leiders richten zich drie keer zo vaak tot nationale of plaatselijke bestuurders, dan tot hun volksvertegenwoordiger. Vijf percent zoekt zijn heil bij leden van het Konink lijk Huis, bijna altijd voor persoonlijke problemen. Ongeveer 20 percent van de Nederlandse bevolking heeft een of meermalen deelgenomen aan spontane acties met een politiek doel. hoofdzakelijk in plaatselijk verband. Daar bij gaat het doorgaans meer om concrete zaken ten behoeve van de jeugd en de bejaarden, of het verkrijgen van scholen en crèches, dan om „harde” zaken als huurkwesties en milieubescherming. AMSTERDAM De Amsterdamse boofdofficier van Justitie, tnr. J. F. Hart suiker, heeft naar aanleiding van de re portage over discriminatie van Surina mers in dt hoofdstad in AVRO’s Televi- zier van maandagavond de Amsterdamse politie gisteren opdracht gegeven een on derzoek in te stellen of hier sprake is ge weest van strafbare achterstelling wegens ras. Sedert 1971 bevat het Wetboek van Strafrecht een apart discriminatie-artikel. Degeen die in de uitoefening van zijn beroep of bedrijf iemand wegens zijn ras achterstelt wordt gestraft met een hech tenis van ten hoogste een maand of een geldboete van maximaal 1000. In de Televizier-reportage nam de di recteur van de Surinaamse rijksvoorlich- tingsdienst de heer Balthus Lochem, sa men met twee landgenoten en een Ne derlands meisje een proef of zij toegang konden krijgen tot een aantal bars in de hoofdstad Zij werden echter geweigerd omdat het om besloten clubs zou gaan en Surinamers daarvan geen lid zouden kun nen worden. Nadien kreeg echter een Het ging om een aantal gevallen van oplichting met de verkoop van kruiden in België in 1969. Daarbij verkocht de kruidendokter zakken kruiden van 2,5 kilo die hij had ingekocht voor 19,50 per zak voor 2300 aan zijn cliënten. De Hoge Raad zal op dinsdag 16 januari uitspraak doen. De kruidendokter moet zich nog ver antwoorden voor de in zijn huis ge pleegde overval op de chef van het Grenswisselkantoor van Eindhoven. Sa men met zijn broer maakte de kruiden dokter de chef van het kantoor op vrijdag 10 november meer dan één mil joen gulden afhandig. De broers vlucht ten met het geld. De kruidendokter werd vijf dagen na de overval in zijn huis aangehouden, zijn broer werd in het Duitse Neurenberg gearresteerd. Ongeveer de helft van de bevolking is aangesloten bij een vereniging. Een kwart van de bevolking is lid van verenigingen die zich nu en dan met poli tieke zaken bezighouden, iets minder dan een kwart is lid van organisaties die op plaatselijk niveau wel eens met bestuurszaken worden beziggehouden. Partijen als de ARP en het GPV hebben een veel grotere kern van leden en vaste supporters dan D’66 en DS’70, die het van vluchtige sympathieën moeten hebben. Persoonlijke contacten met de overheid blijken in Nederland vaker voor te komen dan in de andere onderzochte landen. Een duidelijke verklaring daar voor kunnen de onderzoe kers (nog) niet geven. Wel licht heeft dat te maken met de sterke gereorgani- seerdheid van de Neder landse samenleving en te gelijkertijd met de betrek kelijke toegankelijkheid van bestuur en ambtena renapparaat in ons land. Het onderzoek wijst im mers uit, dat de burgers zichzelf bij zulke contacten een redelijke kans op suc ces geven. mist mist geh. ebw. wzw mist windst. 4 Den Helder geh. bew wzw - geh. bew. - motregen geh. bew. ono Z.-Llmburg geh. bew. nno bew. windst. 6 n n aan spontane acties met een politiek do’el. de protestantse splinters (GPV en SGP) kunnen re kenen op een zeer grote aanhang van leden en sup porters. PvdA, KVP, CPN, PPR en de PSP hebben relatief veel vaste suppor ters, terwijl D’66 en DS’70 het van voorbijgaande sympathieën moeten heb ben. 3 o -2 15 8 Las Palmas onbewolkt windst. 14 - zw 15 R^eds geruime tijd geleden is een uit voerig onderzoek ingesteld dooi de rijks- recherche naar de gang van zaken bij het politiebureau Warmoesstraat in Amster dam Mmistei Van Agt van Justitie heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld ia antwoord op vragen van de PvdA-Ka merleden Roethof en Van Thijn De mi- nistei is thans bezig de bem door het Openbaar Ministerie opgezonden rappor ten te bestuderen. Zo spoedig moédijk zal hij Je Tweede Kamer ovei de resul taten van het onderzoek inlichten, zo blijkt uit het antwoord. De beide Kamerleden hadden vragen gesteld naai aanleiding van een klacht van een Amsterdamse advocaat dat op het bureau Warmoesstraat Surinamers en leden van andere minderheidsgroeperin gen zouden worden mishandeld. Ww ta binnen- «n buitenland Nederlandse AVRO-verslaggever wel zonder meer toegang to deze etablisse menten. Het kiezerskorps, zo blijkt uit dit onderzoek, kan men globaal in drie groepen verdelen: de groep van vaste kiezers (ongeveer 70 percent); van kiezers met wisselende deelneming (13 percent) en de vaste thuisblijvers, die in dit on derzoek 15 percent omvat ten. In werkelijkheid vor men deze 6 tot 8 percent van de kiesgerechtigde be volking. Het hoge percen tage in de enquête had waarschijnlijk te maken met het feit, dat er geen Kamerverkiezingen in het onderzoek waren betrok ken. o no w w no o no mist windst. 9 nw 16 windst. 14 onbewolkt ono licht bew tmw mist windst. -2 geh. bew. onbewolkt onbewolkt zw. bew. geh. bew. ono E ürich zw. bew. Casablanca onbewolkt Istanboel Tunis n t z mist nno half bew. DONDERDAG 11 JANUARI Hoog water 7.51 uur en 20.10 Laag water 3.25 uur en 15.50 DONDERDAG 11 JANUARI Zon op 8.44 uur onder 16.52 Maan op 11.02 uur onder

IJmuider Courant | 1973 | | pagina 2